Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Osvanula nova » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (18): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 11 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

pametni popusta

ja se predajem

u pravu ste

bez mene
11.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

03-28-2016 21:47 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

da se vrnem na temu

vidjeli smo neki dan anketu oko presude karadzicu u SR. Vecina je za njega

Procitajte danas komentare na index.hr na primjer
da vidite sta normalni hrvati komentarisu o tome

Procitajte i intervju sa Lovcem na Oslobodjenju glede ovoga

Zapadno od bulevara su dobro zadrti, i to oduvjek. To nije nista novo

odok da nesto pametnije radim. 35.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

03-28-2016 21:51 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od green:

        citat od vjetar:

      ..kakvi bolan svrakici ,


    evo kakvi:
      http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/13311/zelenu_beretku_sijem_od_oca_i_majke_krijem.html


    04.gif

    tu smo dakle... tvoj izvor informacija "Dnevni avaz" i tvoj favorit Fahro, koketiranje Zelenih berertki sa SBB-om, a s druge strane Avaz širi tekstove o Zelenim beretkama, to je ta sprega.

    moj Vjetre... eee!




To bi ti volio da prikažeš kao takvo...

samo... reæi da je zahtjev da ljudi koji negiraju BiH i velièaju ono što je stvoreno
na granatiranju i mrcvarenju Sarajeva

ajatolizam

i fašizam

je isto

ko kad dodo kaže

bošnjaèka arogancija

i muslimanska država.

Nikakve razlike, samo što si ti Fahru tu iskoristio kao pogodan momenat.

sve to dragi green što ti navede ne mijenja suštinu vjetrovih pitanja tebi.


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

03-28-2016 21:52 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Na ovom forumu standardno.....3-4 ljudi komentarise, pokoji ustasa spijunira kao gost, a ostali sute. Evo pitanje za ustase spijune da se ocituju glede ovih novopecenih umjetnickih djela...vase misljenje molim?

03-28-2016 21:53 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja sam se borio za multi-kulti BiH u avnojevskim granicama
Izgubio sam bitku i rat

Vi se borite za trokut sa-ze-tz
To nije moja bitka ni moj rat

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

03-28-2016 21:53 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

jes, tako je makso.. svi se ovdje bore za trokut...

ti si se jedini borio za avnojevsku bih ovdje... mada ti ne smeta gnjev novopeèenih...

sa-ze-tz je ono što vjetar zagovara, a ne èitava BiH...


halal vjera... 21.gif

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

03-28-2016 21:56 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od green:

        citat od vjetar:

      ..kakvi bolan svrakici ,


    evo kakvi:
      http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/13311/zelenu_beretku_sijem_od_oca_i_majke_krijem.html


    04.gif

    tu smo dakle... tvoj izvor informacija "Dnevni avaz" i tvoj favorit Fahro, koketiranje Zelenih berertki sa SBB-om, a s druge strane Avaz širi tekstove o Zelenim beretkama, to je ta sprega.

    moj Vjetre... eee!








..malo si pogrjeshio ..ovo za zelene beretke sam procito na jednom drugom sajtu ,cetnickom

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

03-28-2016 21:59 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
alipasino
SexNepoznat



Poruka: 55

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Stari Grad

Sto me citiras na ovoj temi mongoloidu onaj jedan, i prepravljas mi post prilikom citata. Jesi ti bolestan. 04.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane alipasino dana 03-28-2016 u 22:00.

03-28-2016 21:59 alipasino is offline Pregledaj poruke od alipasino Dodaj alipasino u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ispasces nepodoban ako zbrises,treba polako otici,nije vise ni pamet sto je nekad bila

03-28-2016 21:59 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od REALISTA:

    Na ovom forumu standardno.....3-4 ljudi komentarise, pokoji ustasa spijunira kao gost, a ostali sute. Evo pitanje za ustase spijune da se ocituju glede ovih novopecenih umjetnickih djela...vase misljenje molim?


imaš ta mišljenja u komentarima ispod èlanaka i snimaka na internetu
i nisu nikakva tajna. Imaš ih tonu.

deset puta gora stvar je ova nebuloza unutar ovih koji su za jedinstvenu BiH.

Zar nije jad s njima na ovoj temi i drugdje na forumu dosta,
pa sad opet trebamo prizivati ljude koji nisu prisutni ovdje. Rekli su ranije
milion puta, njihov je stav kakav jeste i ti ga neæeš promijeniti.

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

03-28-2016 22:00 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od alipasino:

    Stari Grad

    Sto me citiras na ovoj temi mongoloidu onaj jedan, i prepravljas mi post prilikom citata. Jesi ti bolestan. 04.gif



01.gif 02.gif


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

03-28-2016 22:01 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od green:

    ne smao da može pjevati, nego im je upravo musliman i najbolja publika i najbolji izvor zarade
    doði malo u Zenicu, u srce "balinluka", ali Ceca je glavna pjevaèica po kafiæima u toj istoj Zenici

    ali takoðe i u Škutoriji dobro kotira Ceca 13.gif





..zbog toga i ne zelim da budem dio te Bosne ili me nije briga za takve ljude .to je opet proklestvo muslimana zbog takvi ce nas uvjek neko skracivati za glavu ili cemo biti ustasko svijece

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

03-28-2016 22:03 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od alipasino:

    Stari Grad

    Sto me citiras na ovoj temi mongoloidu onaj jedan, i prepravljas mi post prilikom citata. Jesi ti bolestan. 04.gif



01.gif 02.gif

Èekaj dok ti se REALISTA sad naklati na kosti... shrvo je jaèe od tebe, ti æeš mu doæ ko aperitiv.

REALISTA, ja se ne zajebavam, ovo ti je jedan od ovih koje si spominjao, samo malo upakovan.

mogu ti navesti sve od poèetka.


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 03-28-2016 u 22:04.

03-28-2016 22:04 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH
pokretac teme Thread Started by green

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kako bola nije ajatolizam, evo Slobodna Bosna prenosi da se na "koncert" podrške Fahrudinu Radonèiæu (Zenica) kreæe ispred džamije (Sarajevo)

a kad sam rekao fašizam... nije li isto da su Zelene beretke izdale proglas:

"Ne kupujte, to jest ne dozvoljavamo "Pionir" èokoladama, "Evrokremu" ulazak u BiH!"

jel tako da bi malo bilo fašistoidno zabraniti protok roba i proizvoda iz Srbije?

zar pjevaèica, pjesma, koncert, nije samo roba?

Nisam ni ja da Ceca pjeva na Koševu, a ni Tompson...
ali ako neæe na Koševu, veæ je pjevala na Dobrinji, koji kilometar od Koševa, a Tomson u Kiseljaku, kojih par kilometara od Koševa, koja je razlika, osim simbolièna?

a Maksi se izvinjavam na miniranju i skretanju s teme...

jedan od primjera normalnog Hrvata, iz tvoje prièe...

    x9xlcRf1P7I

___________________________________________________________________

    03-28-2016 22:04 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    REALISTA REALISTA is a Male
    samo sto nisam


    Poruka: 1375
    Location: Bosna i Hercegovina

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ma blage veze vi nemate. Nama treba jedno strucno misljenje jednog multietnicara magistra da nam protumaci pravo znacenje ovog kockasto-crveno-bijelog cuda na Planinici. Jesu li to neke poruke koje nam vanzemaljci salju? 14.gif

    Javi se "kralju"..... 27.gif 13.gif

    03-28-2016 22:08 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    green, slovenci nisu rušili granatama Srbiju, Slobo ih je otjerao iz Juge na onoj sjednici.

    Nisu je možda ni voljeli, ali su bili otjerani.

    Sjeæaš se bojkota slovenaèkih proizvoda spontano meðu srpskim stanovništvom prije rata sa slovenijom, debelo prije ? Ili si bio premlad kad se to dogaðalo ?

    To nije bio fašizam, a bojkot eurocrema i ostalog nakon rušenja Sarajeva, Uborka u Mostaru, granatiranja, mrcvarenja, klanja, silovanja

    to je fašizam ?

    mislim, koji ti je moj, jesi hendikepiran, kontraobavještajac ovdje, šta je više u tebi ?

    Na kome se ti ovdje iživljavaš ?


    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 03-28-2016 u 22:08.

    03-28-2016 22:08 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..prico sam ti Green i o onima koji mjenjaju iskaze da im ustase nisu ubili komshiju na Heliodromu ili da je Heliodrom bio hotel B kategorije za sve muslimane ..vidis ima i takvi u Hercegovini ne samo u zenici koji se oduzimaju na Cecu

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    03-28-2016 22:11 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    pravimostarac
    SexNepoznat

    Poruka: 3132
    Location: Zaluto

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nije zgoreg procitati iako je postavljeno prije 2 godine na drugoj temi..
    Svakim danom sve više dobija na težini...

    a nekom drugom prilikom i Bratsvo i jedinstvo koje se u stvari odnosilo na untar/srpsko i unutar/hrvatsko bratsvto i jedinstvo, siroti Bošnjo mislio odnsoi se i na njega ...


    BOŠNJAKE JE OD VJERE I MORALA NAJVIŠE UDALJILA PJESMA


    Èovjek je jedinstvo duhovnog i materijalnog što znaèi da ga cjelinom èine dvije komponente, duša i tijelo. O tijelu se dosta zna, a o duši jako malo. Reèeno nam je da je ona sklona zlu i da je naša zadaæa da je oèistimo na ovom svijetu. Ona je za spoznaju vanjskog svijeta osuðena na pet ljudskih èula. Sluh je od strane Tvorca izrièito stavljen na prvo mjesto. Rijeèi su najlakši naèin komunikacije, a samim tim i manipulacije èovjekom.

    SEVDALINKA ILI SEVDAHLINKA?
    Tražeæi odgovor na pitanja kako je bošnjaèki narod tako uspješno odmaknut od svoje vjere, kako mu je nametnuta Turska krivica, kako kompleks niže vrijednosti koji prelazi u samomržnju, kako narušena porodica, kako mu posta blizak amoral, alkohol, kocka pa evo i droga, doðoh do odgovora, najviše pjesmom! Može to nekome izgledati neozbiljno, ali tako je. Radio pa TV prijemnici i kompjuteri uz telefon, odavno su zamijenili druženja. Osamljujemo se, ali ostajemo uz pjesmu. Vijesti znaju i zamoriti, ona teško. Koliko nam se puta desilo da pjesmu koju smo èuli spremajuæi se za posao èitav dan pjevušimo? Konzumiramo svjesno i nesvjesno poruke koje nam umilni ženski i muški melodièni glasovi nose, imamo svoje ljubimce i naravno ljubimice èije smo nove tonske i video nosaèe zvuka jedva èekali da se naðu u izlozima. Sada je zbog dostupnosti interneta prodaja muzièkih projekata mala, ali slušanost je još veæa. U svojoj podsvijesti nosimo memorisane refrene hitova i èesto ih nesvjesno slijedimo svojim ponašanjem u životu. Nasmijani smo ili tužni, govorljivi ili šutljivi, optimistièni ili pesimistièni, sve zavisno od onoga što smo èuli, što nam je kroz pjesmu sugerisano ili bolje reæi servirano. Taj fenomen je opšte poznat i odavno ga koriste vlastodršci širom svijeta kao sredstvo za manipulaciju masama i stvaranje javnog mišljenja koje njima ide u korist.

    Jedan od prvih hitova u onoj državi je bila pjesma “Uzmi sve što ti život pruža, danas si cvet sutra uvela ruža” u interpretaciji Gvozdena Radièeviæa. Nije bilo gramofona na kom se ne zavrti ova singl ploèa. Poruka kristalno jasna. Èini što želiš, dozvoljeno je, jer sve je tako prolazno. Teza nespojiva sa islamom. Na istom fonu dosta kasnije opet mega hit sa porukom – Volite,ljubite život živite i nikad nedajte da do toga doðe da vas starost pita gdje vam mladost proðe. Izvoðaè Nedeljko Bilkiæ, ali ono što je tu interesantno, ovaj amanet nam u pjesmi ostavlja ostarjeli babo, a ne tata! Kad dodamo tu i prepravljene rijeèi bosanske narodne pjesme – Snijeg pade na behar na voæe pa umjesto – podaj Bože svakome šta hoæe, a i meni što mi srce želi –sada imamo – neka ljubi ko god koga hoæe, a ko neæe nek’ se ne nameæe, eto veæ davne najave ere preljube, homoseksualizma, lezbejstva, svingerstva i tako dalje. Nezaobilazna tema je ljubavna razoèaranost svih vrsta koja se lijeèi do danas, najviše bezuspješno, u kafanama. A evo kako to izgleda kada rakiju pije Bošnjak, a to otpjeva Ljubo Kešelj. – Èiji li su ono sirotani što ulicom idu poderani i uplakani. To su djeca starog èika Smaje što propi kuæu i imanje.- Bijedno da ne može biti bijednije i jadnije, a kada pije Srbin, e to je veæ nešto drugo. Poslušajte kad budete u prilici pjesmu-Propio se Dujèin Petar.

    KAKO SU BOŠNJACI POSTALI KATILI

    Hadis Muhameda a. s. kaže da je alkohol majka svih zala. Bošnjaci su živi dokaz. Njihovo i vjersko i ljudsko dostojansvo palo je u blato kada su u pjesmama vino poèele piti age Sarajlije, a Fazila mezetluke spremati. Još se podobro èuje i ona, tad nastala- Haj, vino piju dva dobra jarana, haj jaran Mujo i jaran Alija. Pijani oèevi su u njedrima i fistanima Mara, Anði i Zora ostavljali pare od prodatih imanja ili teško zaraðenih nadnica. Bljujuæi po podovima mejhana zaboravljali i ko su i šta su. Genetska nenauèenost na alkohol pokosila je i Indijance i Eskime. Nisu ni Bošnjaci prošli puno bolje. Sa dolaskom Evrope na ove prostore napraviše se dvije pivare za ono malo Sarajevo. Danas postoji samo jedna? Posebna prièa je deislamizacija sevdalinke. U poratnom periodu (poslije drugog svjetskog rata) od strane radio muzièkih urednika nebošnjaka su iz svih pjesama izbaèene rijeèi koje se makar dodiruju sa islamom i bošnjaštvom kao i bosanskim jezikom. Rijeèi Allah i Bog su bile anatemisane. Beg i aga su mogli proæi samo u jako negativnom kontekstu, vezane uz zlo. Kata je zamijenila Fatu, a sojka bulbul pticu. Muška muslimanska imena kao i rijeè dilber i sliène postaju mili, dragi, dragèe i momèe, a ženska ljube, mile,vile. Selam alejk prelazi u dobro veèe ili drugi pozdrav zavisno od doba dana.( Kad ja poðoh na Bentbašu) Vjetar sa Neretve ne puše, nije duhno nego duva. Majka Muju, sina, kune da umre što konja po mjeseèini kuje? Umjesto živ ti bio, poèe se pjevati živ ne bio majci. Forsiraju se, nažalost i danas se èesto èuju, dvije pjesme u kojima Bošnjak ubija ženu. U prvoj djevojku Sevliju koju majka neda proscu Aliji, veæ mu daje lijenu Hajriju? Sredstvo i naèin ubistva je nož zaboden – po sred prsa kraj srca ?! ( Mora da je autoru stihova bio dostupan obdukcijski nalaz tijela žrtve). Drugo je ubistvo trudne supruge sabljom (svekrva je opanjkala) od strane muža dok je ista bila na èardaku, obavljala namaz. A kako je klanjala sa tolikim stomakom, pred porod, niko nezna –Sablja zveknu, ljuba jeknu, èedo proplaka. Grozna slika žene koja se umiruæi poraða. Ali cilj je postignut. Bošnjak je katil, ubica i o tome se pjeva, a to nekome treba! Na takav se naèin stavlja znak jednakosti izmeðu Turaka, srbijanskim lažima kroz vrijeme uspješno sataniziranim, i Bošnjaka. Svirepi su, okrutni, bezdušni i eto opravdanja za kasnije pokolje i pogrome nad istim! Pjesma u kojoj dva policajca onog vremena (sejmena) sprovode drumskog razbojnika Marka (hajduka) u zatvor ili na izricanje sudske presude, jer Turska je bila pravna država, bošnjaèkim je pjevaèima na beogradskoj televiziji bila obavezna lektira. Prvo su nju pjevali da se ne zaborave zloèini poèinjeni nad nenaoružanim, golorukim srpskim civilima u onom vremenu. Tu pjesmu u kojoj se proklinju Turci, neki dan u svom prvom nastupu, otpjeva u Art kuæi sevdaha na Bašèaršiji pjevaè poèetnik, Bosanac pravoslavac. Dal sluèajno? Plaho nam je drago što se u hodžinu kæerku zaljubio Srbin Aleksa Šantiæ pa zaboravismo podosta njegovih šovinistièkih pjesama. Evo jedne koju bi trebalo proèitati, a naslovljena je sa Ustajte Srblje. Još nam isti slaga da je sinoæ, znaèi po mraku, Emina bila u hladu jasmina. A gdje je tu sunce? Jedan naš rahmetli pjevaèki velikan debelo pogriješi, a dugo je odolijevao stihovnim podvalama na raèun svog naroda, kada otpjeva pjesmu u kojoj momak Bošnjak na sred èaršije, kako se da zakljuèiti, haman siluje djevojku. Sokak tijesan, a ja momak bijesan, pa aman jarabi ja kad je se dograbi. Zapele mu èakšire u prolazu za njene dimije? Drugi rahmetlija, takoðe eminentan vokalni interpretator sevdalinke izrazi želju, u novokomponovanoj pjesmi, da ga babo ženi il’ tamburu kupi jer se u nešto udarati mora. Odgovorila mu je Živoinoviæ Brena sa pjesmom Udri Mujo u tarabu. Normalno, Mujo je uvijek glup. Inaèe što se tièe seksualne emancipacije ova osoba je mnogo uèinila, posebno za bošnjaèku populaciju. Kao Fahretu voljeli je i djeca i roditelji po Bosni. Imala je – Duge noge za igranje, a njen Cile je radio nešto sitnije i nju nauèio najbitnije. Bilo bi krajnje nepošteno zaobiæi ime Predraga Gojkoviæa-Cuneta, muzièku perjanicu èetništva iz sjene, koji po starom dobrom srpskom obièaju ukra u Sandžaku pjesmu – Kahvu mi draga ispeci, naravno kod njega je bila kafa i sa njom napravi pjevaèku karijeru. On je snimio i onu ratno-huškaèku da neko laže da je Srbija mala, a prije nje Janjièara, pjesmu èijih se rijeèi laži i mržnje ne bi ni Andriæ Ivo postidio. Isto kako èitaju i hvale njegovu knjigu o æupriji Mehmed Paše Sokoloviæa, tako neosviješteni Bošnjaci pjevaju i uživaju u ovoj pjesmi koju presnimi nekakav, Sinan Sakiæ, Rom muslimanskog imena iz Srbije. Tu se govori o janjièaru palikuæi, piromanu i ubici. Pitam se što bi normalan èovjek, vojnik, palio kuæe po zemlji kojom njegova vojska vlada petsto godina pa zamalo ne ubi i mater, valjda mu je ona otimala šibice. E jedino da to nije bio Mihajlo Latas (Omer paša) koji po Bosni pobi i okova sve pristalice borbe za njenu autonomiju pod voðstvom Kapetana Gradašèeviæa, za razliku od Obrenoviæa u Srbiji za èije je istovijetne želje Turska imala jako, jako mnogo razumijevanja i svesrdno mu izašla u susret. A kako je samo tegobno i morbidno bilo slušati ovu pjesmu u horskom izvoðenju protjeranih podrinjaca, kojih je u prepunoj Skenderiji bilo najviše, kada je otpjevaše na koncertu pomenutog pjevaèa, poratne devedeset sedme godine… Isto kao da su tada, pjevajuæi je, potpisali izjavu da je sve ono što im je uèinjeno u istoènoj Bosni od strane èetnika ispravno i samo po sebi razumljivo. Uzroèno posljedièno. Kroz poruku te podlo osmišljene pjesme je podmetnuta istorijska opravdanost za poèinjene kao i sve buduæe zloèine generacija èetnika koje dolaze. Dodatnu težinu joj daje ime izvoðaæa, koje mu je ujedno i jedina dodirna taèka sa vjerom, sudeæi po njegovim izjavama i repertoaru. Žrtva sama sebe optužuje i pravda zloèin uèinjen nad sobom, a nezna da to radi. To je baš vrhunac neosviještenosti i neprosvijeæenosti.

    TO NEMA U SVJET’

    Oštriti ponovo nož kojim æe sigurno biti klana tvoja djeca i unuèad, a možda i ti ponovo i ljubazno ga predati, pognute glave, svom ubici u ruke! Što bi rekli Bošnjaci iz Sandžaka – To nema u svjet’. I pripreme za agresiju na našu domovinu poèele su prvo sa pjesmom. Pored spomenute – Ko to kaže, ko to laže tu je i Dragan Živkoviæ-Tozovac sa pjesmom o tobðiji, artiljercu Jeremiji Krstiæu koji nam najavi nastupajuæa granatiranja topovskim plotunom, originalno snimljenim, na kraju pjesme. U pripremi za ratnu mobilizaciju po Srbiji korištena je svakodnevno, za tu priliku i komponovana koraènica – Žene vole oficire. Kakav æe biti rezultat agresije obavijestio nas je unaprijed Mitar Miriæ, koji sada zna pijan èesto izvršiti malu nuždu ne skidajuæi pantalone, pjesmom Najjaèi smo najjaèi. O guslarima koji napuniše Zetru devedeset prve godine direktorima, doktorima i pacijentima Srbima, èijim granatama je kasnije ta dvorana i zapaljena, ne treba trošiti rijeèi. Dobro su se èuli tokom cijelog rata guslajuæi nazovi pjesme

    - Sarajevo u dolini Srbi su te opkolili,
    - Muslimani crni vrani crni su vam došli dani,
    - Ko je drugi ja sam prvi da pijemo turske krvi,
    - Oj lijepa turska kæeri krstiæe te kaluðeri…

    Bezbroj puta, èitajuæi tokom i poslije agresije ispovijesti žena žrtava rata, naumpadala mi je Ajša iz pjesme Mali mrav. (Pitam se što to nije bila Janja, Persa, Kosa jal Rosa kad je pjevao Srbin Tomislav Èoloviæ, a i snimljena je u Srbiji?) Kako je njen predratni dvosmisleni vrisak (vrisnula Ajša više puta) zbog mrava koji sve dublje luta prvo omalovažio i ponizio tada muslimanku, a kasnije opravdao silovanje desetina hiljada Bošnjakinja, naših majki, sestara i kæerki. Lascivnost iz pjesme bi u stvarnosti zamijenjena njihovim užasnim kricima i jaucima, suzama i preklinjanju da budu ubijene, radije nego obešèašæene od strane èetnika. Uzalud… Dok su nad njima èinjena ta gnusna djela, mnogobrojne su žrtve potvrdile da su pijane, smrdljive psine puštale èak i na razglasu, po logorima, ovu pjesmu!

    Govoriti o prekodrinskom turbo folku i pjesmama tipa da su njene gaæice ostale u njegovom stanu stvarno nema smisla, ali ne smijemo zaboraviti da su kod naše omladine veoma rado slušane, a samim tim izuzetno dobro zastupljene u programima radio i TV stanica. Zakon tržišta, ponude i potražnje. Bio sam èesto u prilici èuti, u privatnom razgovoru, muzièke urednike tih medija da kažu kako im bude muka ispunjavajuæi želje svojih slušalaca i gledalaca. Te pevaljke, a bogami i pevaèe imamo priliku vidjeti uredno plakatirane svaki put uoèi bajramskih mubarek dana širom Bosne uz najavu u kojem hotelu, motelu i kafanskom objektu gostuju.

    Ono što je nespojivo sa islamom, a to je laž, jako je zastupljeno u poratnim pjesmama svih žanrova. Èak i laž ima svoju draž, Laži me laži ti me lažeš najbolje i tako redom. Primjera lošeg je zaista previše pa može postati dosadno nabrajati to, ali hvala Bogu da se na bosanskoj muzièkoj sceni pojavljuju ljudi koji se Boga boje i èije pjesme nagovještavaju naše vraæanje iskonu i jednoj i jedinoj Istini. Termin sluèajno ne postoji, jer no sluèaj. Nema sluèaja. Da me neko pogrešno ne shvati, vraæamo se onom ponosu i dostojanstvu na koji smo se obavezali prihvatajuæi emanet na zemlji u ime Gospodara svih Svjetova!

    U Hrvatskoj je na snazi zakon po kome je zabranjeno emitovanje sevdalinki. To je njihovo pravo i njihova odluka. Vide ljudi da takvoj pjesmi nemaju èime parirati pa je zabraniše. Ono što pjevaju dok igraju svoje pornografsko kolo bez muzike zvano Lindžo, da oprostite izmeðu ostalog (skini joj gaæe, rekla je da æe) doðe isto kao preteèa turbo folka kog smo spominjali. Toga u sevdalinci nema pa im ona i ne treba. Znaèi zagrebaèku i beogradsku muzièku scenu osim Sjeverine, pardon Severine, povezuje i ženski donji veš, odnosno intimno rublje. Ali u Srbiji opet uporno tvrde da je sevdalinka stara srpska pesma?! Nemože taj narod bez kraðe i otimaèine. Zadnji primjer je da su sada u pjesmi – Èudna jada od Mostara grada – ostavili Bibu, ali izbacili Ahmu. Umjesto Ahmo, Saša Matiæ snimi i pjeva, dragi. Srpska je to pesma sto posto, a oni æe to i na sud u ‘Agu dokazati, ako treba.

    Evo samo jedan razlog zašto sevda(h)linka nikada ne može biti njihova gradska djevojaèka pjesma. Pogledajmo na par primjera kako se ponašaju djevojke ili supruge Bošnjakinje koje gube voljenog u sevdalinci. Šeæer Ðula oèajna plaèe i doziva svog Osmana koji je pao u zarobljeništvo, supruga Husein Kapetana umire odmah po primitku habera o njegovoj pogibiji na megdanu kao i Pašinica u Stambolu nakon smrti njenog Paše. Srce im je od tuge puklo. A evo na drugoj strani izvornog teksta pesme o reagovanja srbijanske djevojke na vijest o tome da je njen dragi poginuo, ubijen vjerovatno negdje u osvajaèkom pohodu da ne kažemo pljaèki, odnosno hajduèiji. – Devojko mlada raspleti kose mrtvog ti dragog kroz selo nose! Ona odgovara ovako – Neka ga neka, neka ga nose drugi æe moje mrsiti kose. Neka ga neka, zemlja mu laka naæi æu sebi boljeg junaka. Odgovor baš pun emocija i spremnosti na žrtvu, ali malo sutra. Drastièna je to razlika u poimanju ljubavi (sevdaha).

    Naslov ove kolumne nije nimalo sluèajan. Ako je, a jeste od rijeèi sevdah izveden naziv za jednu vrstu narodne, bosanske pjesme, onda ona treba da se zove sevdahlinka. Ovu rijeè pravilno može izgovorati samo narod kome ova pjesma i pripada. Kako ono anam oni preko Drine kažu – Prhnu ptica s'grane ?

    Autor: Sead Zubanoviæ
    Izvor: SAFF
    ~

    ___________________________________________________________________
    Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

    03-28-2016 22:13 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od REALISTA:

      Ma blage veze vi nemate. Nama treba jedno strucno misljenje jednog multietnicara magistra da nam protumaci pravo znacenje ovog kockasto-crveno-bijelog cuda na Planinici. Jesu li to neke poruke koje nam vanzemaljci salju? 14.gif

      Javi se "kralju"..... 27.gif 13.gif


    Ja sam veæ ranije rekao da je ono još jedan veliki plus za BiH, pored onog na Humu.

    Ti da si pametan bi tražio da se još 5-6 šahovnica postavi na brdima.

    Meni oni simboli (ozbiljno) ne smetaju. Nek stavljaju, svoji su na svom u BiH.

    vjetar je npr. malo više artikulisan u tom, ni njemu to ne smeta
    ali mu smeta što kad neko na drugoj strani hoæe postavit takav slièan simbol
    ili puštati èitavu noæ muziku da se na kraju mora sjesti za sto i koja progovoriti o glupom
    i jebano-neodrživom stanju, tj. sranju,

    e, onda mu green objasni da je to sve Fahrino maslo i da ne treba na to nasjedati

    a makso nam šukne prije odlaska da se on (u ABiH od svih) borio za avnojevsku BiH.

    Naši stariji su se borili u titinim jedinicama za trokutastu (ono tuzla - èekrèiæi - drežnica).

    vjetre, hoš ti umotan ko ajatolah po glavi doæ na odmor u teheran (to ti je nadimak kod bage za sarajevo) ?



    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 03-28-2016 u 22:23.

    03-28-2016 22:15 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od alipasino:

      Stari Grad

      Sto me citiras na ovoj temi mongoloidu onaj jedan, i prepravljas mi post prilikom citata. Jesi ti bolestan. 04.gif


    Hoæeš reæi da ono nisi onako mislio ?

    Gdje sam to prepravio post, ako možeš precizirati ?


    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 03-28-2016 u 22:26.

    03-28-2016 22:25 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stranica (18): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 11 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com