Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » MALI OGLASI » Ku » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): « prethodna 1 [2] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH
pokretac teme Thread Started by green

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo jednog primjera koji je iznimka:

Vratila se iz SAD u BiH da uzgaja ribu: Ovdje se može lijepo živjeti

Fehrija Džafiæ je punih 18 godina provela u Sjedinjenim Amerièkim Državama, da bi prije nekoliko godina odluèila da se vrati u rodnu Gornju Sanicu, nadomak Kljuèa, i podigne veliki ribnjak na izvoru rijeèice Koèanice, gdje proizvodi kalifornijsku pastrmku.

| Preuzeto sa:

    http://tuzlanski.ba/infoteka/vratila-se-iz-sad-u-bih-da-uzgaja-ribu-ovdje-se-moze-lijepo-zivjeti/

___________________________________________________________________

    02-16-2017 01:12 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Makso ..nema veze sto se ne slazemo haha ,samo ti goni svoje meni ne smeta pricamo se
    ..makso u hercegovini se moze sijati vec od pola februara ,luk i krompir spanak ,blitva paprika kupus rastika mohune biza i sve sto nice iz zemlje ..paprike mogu cak u saksijama za cvjece u kantama od jupola .
    ..Makso tesko je meni to objasnjavat kad neko oko toga nije nikad radio ,nisam ni ja ali sam posmatro i racuno ,ne kazem da je lahko raditi ni na zemlji ni u fabrici ..da je dobro raditi ne bi se placalo ,sto kaze moj jaran
    ..zivjeti na selu a ne imati sto stabala tresanja je ludost ..na sto stabala tresanja imas 500 kila x 2 marke ..eto hiljadarke ,oko tesanja nema posla vec samo ih sabrati i sacekat tri godine da dodju na rod
    ..pa gdje je 10 koka i svaki dan deset jaja ..koka se naleze pa ima piletine i za skrinje ,pa jedna krava ima jednog telca ,malo ga podgojis i eto 150 kila mesa ..od krave ostaje djubre sa kojim gnjojis njivu ..svaki dan kilo mesa od telca sledecih pola godine u sherpi ..gdje mlijeko i gdje maslo sa tog mlijeka svako jutro ..znaci ne treba ulje ,jedna njiva zita eto i brasna ..jedna njiva duhana ,eto i cigara cjelu godinu da pushis ,ko pushi ..mjesecno jedna kutija cigara je 150 km a plata ti u gradu 800 km i to neredovna ..koja koza i koja ovca ima i za suha mesa ..sta ti treba vishe od zivota ,jeli to sve dovoljno za jedan normalan zivot ..za sve to sto sam ja nabrojo da bi to isto kupio moras isto tako da debelo hrndas negdje u fabrici i da ides na svirenu na dorucak i na svirenu za pauzu ..posle u auto i vozi 100 km tamo i ovamo na poso po kisi ledu i snijegu ..glava u torbi svaki dan

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 02-16-2017 u 01:31.

    02-16-2017 01:31 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Makso ja sam imo sto kvdrata basce u Danskoj i gotovo nikad nisam moro otici po spanak blitvi ,bizu mohunu salatu mladi luk ,kupus rastiku i sve to se moglo spakovati u skrinju ,krompir nisam sadio jer je jeftin i ne isplati se kopat ..zamisli japrak jedes u na sjeveru evrope ,misaona imenica za mnoge ..treba malo raditi

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 01:37 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ides u samo jednu krajnost, ja sam na sredini ali me ne kontas.

    Primjer je bio odgovor onim ljudima koji kazu da se moze fino zivjeti samo od sela.

    Potrebna je zasebna analiza i preciznije poredjenje.

    Dakako da je lakse prezivit ako imas zemlju (rekoh ranije, ne moras na pijacu, i to je automatski usteda). Ako zivis na istoj zemlji, oslobodjen si nekih dadzbina u odnosu na grada, itd...


    Ukratko, ako bi poredjenje bilo

    Ici u grad, platiti kiriju, raditi od zvijezde do zvijezde za male pare (ili nikako ne raditi), imajuci zemlju to je jednostavno ili lijenost ili glupavost
    10.gif

    Ici u grad, na drzavne jaslice , ili fin i parali posao, ko to ne bi? (jos ako imas zemlju pa radis vikendom na njivi... 11.gif )

    Rodit se u gradu. Zivit u bijedi. Pa uzet kredit i otici na selo da se fino zivi?? To je grob

    Mislim da su jasne razlicite situacije. I npr, neki dijasporac, zaradi penziju, ili neku socijalnu pomoc, od recimo 1000€, to mu je u EU ravno nuli. Sa tim parama se vrati u BiH, kupi za male pare kucu i zemlju pa se zahebaje i sadi po svom cejfu. To cu ja uraditi kad odem u penziju 11.gif Sumnjam da cu kopati, ali je vrlo dobar plan 10.gif

    Isto tako, dijasporac sa prihodima od 2,3,4.000€ (zavisi u kojoj je zemlji) qurac ce ostaviti taj posao i ici na selo

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    02-16-2017 01:44 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..Makso ja sam imo sto kvdrata basce u Danskoj i gotovo nikad nisam moro otici po spanak blitvi ,bizu mohunu salatu mladi luk ,kupus rastiku i sve to se moglo spakovati u skrinju ,krompir nisam sadio jer je jeftin i ne isplati se kopat ..zamisli japrak jedes u na sjeveru evrope ,misaona imenica za mnoge ..treba malo raditi


    To ti bola govorim 2 dana 13.gif 13.gif

    Ne moras na pijacu


    Ali mozes qurac ziviti u Danskoj od 100m2 basce

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    02-16-2017 01:45 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I dobre pare ustedis na basci, a jedes domace 10.gif

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    02-16-2017 01:46 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..dobro ne mozes nigdje sa sto kvadrata ,za kompletan zivot treba puno vise sredstava ..moras kupit dzemper i gace i cipele

    ..mene ne moze niko ubjediti da covjek koji ima zemlju i kucu na selu da ne moze bolje zivjet vec u Moataru ,pa cak mozda bolje vec i na zapadu ..pa eto otiso bi moj rodjak u njemacku da mu se isplati ,ima papire sutra da ode ,kaze ne daje mu se 5 eura za kutiju cigara ,ovako ga dodje dzaba a isto mora raditi za taj duhan i za te cigare u njemackoj ..sve to radi na selu i eto ga popodne u Mostar na spavanje

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 02-16-2017 u 01:56.

    02-16-2017 01:56 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od makso:

      I dobre pare ustedis na basci, a jedes domace 10.gif



    ..ne radim vise bascu ,sad sam vishe u Motaru 10.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 01:57 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    kad smo vec kod toga, evo jedno malo pitanje (anketa)

    Kolika je sociala, minimalna i maximalna u zemljama u kojim imate boravisnu dozvolu.

    Kad vec spominje Dansku, vjetar bi mogao da pise o Danskoj.

    Evo, primjera radi, ovdje u spaniji, Ko ima pravo na pomoc, pomoc je 426€.
    Kada imas pravo na biro, jer si ostao bez posla, minimalni biro 426 maximalni 1200 (maksimalna kotizacija sa 3 ili vise djece)
    Penzija, ko ima pravo, minimalna 426€

    Od plate se odbija fixno 7-8% za socijalno/zdravstveno i od 2% do 55% porez na platu (visa plata vise poreza)
    Godina dana neprekidnog posla daje pravo 4 mjeseca biroa (max 12 mjeseci). Nakon 20 godina posla imas pravo na 12 mjeseci biroa. Zato se vise isplati raditi godinu, pa iskoristiti pomoc, i tako zaredom. Ali nije tako lako naci posao. Od iznosa plate zavisi ce i penzija. Procenat od plate u odnosu sa godinama radnog staza

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    02-16-2017 10:02 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Makso prije je bilo puno bolje na samom pocetku kad smo mi tek doshli ,socijala je gotovo bila ista kao neka prosjecna plata ,gotovo da se nije isplatilo ni raditi i bila ja mala razlika ..dok platis benzin ili transport do posla imo bi manju platu od socijale ili gotovo istu ..kasnije se malo to poboljshavalo u korist rada i nerada ..vjeruj mi da danas neznam tacno jer se u zadnji sedam osam godina sve drasticno promjenulo i socijale su dobro pale i bila je reforma socijalne pomoci da bi motivisali strance a naravno i dance da vise traze posla jer kako reko bilo je bolje lezat vec raditi pogotovu za strance jer su imali vishe djece a socijala ide po broju clanova ..koju god ti cifru kazem pogrjesit cu ,nije me nesto interesovalo tako da i sam neznam a zivim ovde
    ..kod nas ljudi koji rade placaju kasu za nezaposlene za vrijeme rada i to svaki mjesec otprilike 150km ,da bi ostvario pravo na primanje sa te kase moras raditi 1800 sati to je otrpilike godinu dana ..ako izgubish poso posle toga imas pravo da primas 80 posto plate godinu dana ..za vrijeme primanja tih para oni ti nude poslove koji oni pronadju a i ti imas obavezu da dokumentujes da si slao molbe svaki mjesec u neku od firmi .ako ti oni ponude poso bez obzira gdje i ako ga odbijes gubis pravo na ta primanja i onda imas pravo na socijalu posle te godine ukoliko ne nadjes poso ..na srecu u danskoj ima posla za fizicke radnike ,gradjevina putevi ciscenje itd itd ..malo je teze za ostala zanimanja .

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 12:29 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Danska je bila medju tri zemlje svjeta po socijalnoj pomoci ,mozda je bila malo bolja Australija i Kanada ..ovde imas narodnu penziju posle 65 godine sad su podigli na 67 ,radio ne radio sleduje te narodna penzija ,taj iznos imaju zagarantovan svi gradjani i isti je osnov za sve i za radnike i za neradnike odnosno one koji nisu nikada radili ,ako si radio na to imas svoje dodatke za rad i tu dobijes na kraju vecu penziju od onih koji nisu radili .ali opet ovi sto nisu radili mogu i oni da zive sasvim solidno ,ne mogu biti gladni a ni bolesni ..zdravstvo je za sve isto i tu nema nikakve razlike ni za radnika ni za neradnika a ni za bogatasa ,sto se medicine ona se daje nesebicno i o cjeni niko ne razmsihlja pa makar lijecenje kostalo stotine hiljada maraka to nije upitno

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 12:40 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    kolika je ona normalna minimalna plata. Npr. konobar na 8h, zidar 8h, sluzbenij 8h, prodavac 8h

    Ovdje je oko 1000€
    Malo bolje firme sa kolektivnim ugovorima, gradjevina, montaza i to, oko 1300-1400 + prekovremeni. Sve skupa cca 2000€

    Ne idem sad u liberalne profesije, advokate, politicare, superinzinjere...

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    02-16-2017 15:08 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..kod nas su vece plate po svim zanimanjima od tih koje ti navodis ,zidari tesari i gradjevinske zanatlije imaju dobru platu ,cak preko 2400 eura ,konobari trgovci su neki prosjek oko 1600 eura ..zato su kod nas auta 300 posto skuplja vec u njemakoj ..polovna auta su isto tako skupa ,ja mislim kad saberes i podjelis neki prosjek sve jto tu negdje u prosjeku isto ,negdje su skupe kuce negdje jeftinija auta ,negdje vece plate ,negdje skuplja hrana ,suma sumarum prosjek zivota u evropi je gotovo svugdje isti

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 15:31 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..kod nas nema satnice ispod 100 kr ili ti 12 do 13 eura

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 15:32 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Ako krenes od Norveske pa do Njemacke najbolej bi bilo zaradjivat u Norveskoj a trositi ih u Danskoj ili nejmackoj ,Svedskoj isto tako da ih troshe u Danskoj i Njemakoj ,Danskoj da ide u njemacku da kupuje hranu i sve sto se moze kupiti osima auta ,jer se ne isplati jer kad ga dovedes u Dansku platis porez pa te isto dodje da ga kupis u Danskoj ,Njemacka opet da troshi tamo po Belgiji itd itd ..Dosta danaca zivi Malmeu a posebno nasi a radi u Danskoj ,nasa posla ,samo preko mosta i eto te u Kopenhagenu na poso ,svedi imaju jeftina auta i stanove pa dosta nashi seli u Malme a radi u Danskoj ..te pograncine zone gdje su blizu granice drugi zemalja narod najbolje profitira ,granica nema carina nema trgovina je slobodna i nece te niko zaustaviti na granici da te pita nosis li deset boca alkohola ili deset gajba pive ili duhana ili necega sto koristis svaki dana a duplo jeftinije vec u tvojoj zemlji
    ..recimo hrana u njemackoj je duplo jeftinija i kad odes tamo ne mozes da vjerujes koliko je jeftino ..zato svabe imaju manje plate a vise rade ..kod nas je radna sedmica 37 sati a kod svaba ja mislim da je 42 sata sedmicno a svedi su uveli cak 30 casovno radno vrijeme ,to radno vrijeme je josh uvjek u ekpserimentu i pokazuje dobre rezultate ..norvezanima i svedima alkhol je u danskoj toliko jeftin u odnosu na njihove cjene da bi najradije potjerali brod pive 02.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 15:48 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    REALISTA REALISTA is a Male
    samo sto nisam


    Poruka: 1375
    Location: Bosna i Hercegovina

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Lako je prodati i mlijeko i sir kad je kvalitetna roba. Zivimo u svijetu lazova i lopovluka gdje je jedini cilj obezbjediti dobro svojoj guzici bez obzira kako to uradili, pa makar gazili i preko mrtvih - to i jeste u stvari definicija kapitalizma, sistema koji tjera covjeka da postaje pohlepan, sebican i egoista.

    Kao sto rekoh, lako je prodati i mlijeko i sir kad taj proizvod ISTINSKI vrijedi. Sta ako krepaju ovce ili krave? Sta ces, nijedan posao a i sam zivot nije zagarantovan, tako da bez rada nema nista. Ne treba se osloniti na drzavu ili cekati u kafani kukajuci i komentarisuci "vidi mu glave" da ce pare doci same od sebe.

    21.gif

    02-16-2017 18:18 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
    REALISTA REALISTA is a Male
    samo sto nisam


    Poruka: 1375
    Location: Bosna i Hercegovina

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Kuca 1500 eura? Pa ako je tolika vrijednost, zasto ne? Ako nema potraznje, mozda vrijednost toj kuci padne i na 500 eura, sasvim normalno. Da li je pametno prodati tu kucu za 1500 eura, a kupiti kucu na zapadu za 1,500,000 eura i biti rob tog sistema? Ili ta cijena od 1500 eura govori: sjedi gdje sjedis, mrdni guzicom i lopatu/krampu u ruke i radi.

    02-16-2017 18:23 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..realista to su bolan sve nasledstva po srbiji ,to unuci i pra unuci prodaju

    ..ima jedna starinska koja glasi ovako .

    ..kad neko prodaje kucu kupac pita ko prodaje ,kaze prodaje covjek sto je pravio .

    ..kaze kupac tesko cu se nagoditi sa njim

    ..kad kazu prodaje sin ,umro mu caca ili majka

    ..kaze kupac ,taj mi treba

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 19:49 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    REALISTA REALISTA is a Male
    samo sto nisam


    Poruka: 1375
    Location: Bosna i Hercegovina

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..realista to su bolan sve nasledstva po srbiji ,to unuci i pra unuci prodaju

      ..ima jedna starinska koja glasi ovako .

      ..kad neko prodaje kucu kupac pita ko prodaje ,kaze prodaje covjek sto je pravio .

      ..kaze kupac tesko cu se nagoditi sa njim

      ..kad kazu prodaje sin ,umro mu caca ili majka

      ..kaze kupac ,taj mi treba



    Nije poenta je li nasljedstvo ili ne, poenta je da je potraznja ravna 0. Mislis da taj tatin sin iz Amerike sto je naslijedio kucu ne bi prodao takvu kucu za $500,000 da moze? Papku se zuri i nema osjecaja za tom kucom, pa mu ide varijanta "daj sta das" 21.gif

    02-16-2017 19:59 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..to sam i ja htjeo reci ,nije se natezo za nju i ne misli tu ni raditi a ni zivit

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-16-2017 20:05 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Stranica (2): « prethodna 1 [2] nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com