Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Oboljevamo i Umiremo prebrzo i rano.. » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od refleksija:

    rahmet mu dusi :(

    a sta je ovo neko upita...otrovi,pesticidi,niko nista ne poduzima...sve vise gradjana a posebno mladih i djece oboljeva od malignih bolesti...ne postoji u Mostaru osoba koja nema nekoga u familiji ko se trenutno bori s ovom bolescu ili mu je neko nazalost umro od ove bolesti...


Ovo je dobra (mada teška) tema. Ja bih priupitao nekog od prisutnih odgovornih (moderatora) da možda
ovo prebaci na posebnu temu.

Reflo, nije ni u svijetu bolje, ako misliš da je Mostar i BiH po ovom najgori, mislim da ima statistièkih
dokaza koji govore suprotno.
Današnja rata raka se procjenjuje i u nekim zemljama na zapadu da je (za mene nevjerovatnih) 30 %, jedno od troje.

Što se tièe prehrambenih navika, prosjeèan konzument - èovjek - u urbanoj sredini na zapadu je, ovo mi
je isto žao reæi, bez ikakve moguænosti da utièe na kvalitet namirnica koje kupuje.
Ovdje je kontakt grada sa selom (tj. izvornim proizvoðaèem hrane) uništen, svjesno, radi profita industrije hrane.

Tlo na kom se stvari uzgajaju je isto èesto "iscrpljeno", i pitanje je koliko su i biljke bogate materijama u poreðenju na to kako je bilo prije.

Postoji èitava amerièka dokumentarna serija o ovom problemu (ishrane), gdje govori niz struènjaka u
raznim sektorima koji su srodni ovoj problematici, i zakljuèak je da moderni naèin života èini
da prosjeèan konzument nema aman kontrole, i ne može ni imati, nad svojim naèinom ishrane.

Jedini siguran naèin je da èovjek ima baštu i sam uzgaja šta mu treba. Sve ostalo je posipano i
manipulisano, sem ako ne kupuješ od osobe koju znaš i za koju znaš kako uzgaja hranu.

Za ovu opaku bolest se slažem, ishrana je jedan od važnih faktora, ali i prisustvo stresa.


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

02-20-2017 20:39 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

statisticki gledano (unutar BiH govorim) broj oboljelih u nasem kantonu je daleko veci nego u Sarajevskom i Zenickom kad je rak pluca u pitanju, slijede ga rak dojke i rak debelog crijeva....iz zavoda za javno zdravstvo sumnjaju na hranu (naravno nece nikad konkretno reci) i pokrenula se neka inicijativa u skupstini HNK da se izvrse analize i napravi popis osoba oboljelih od raka (sad za sad relevantne statistike nema nazalost)

sto se tice veze grad-selo iskreno nema ti ni u nas neprskano..jedva nadjes, jedva...i premija je kad nadjes i preskupo je...ljudi sve manje obradjuju zemlju

i tako ce nas sve vise nestajati dok i mi kao covjecanstvo malo ne evoluiramo u tom smislu pa nam se sam organizam ne izbori s ovim otrovima....

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    02-21-2017 08:15 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ishrana, stres, nacin zivota (pusenje, picje, duhovna i tjelesna vjezba), otrovi (ne)namjerno prisutni svuda oko nas, razlicita zracenja (wi-fi, 4g, 3g...)... Ko ce ti ga znati...
    Zalosno je vidjeti kako na zapadu imaju tacne i pouzdane kalkulacije, tj predvidjanja koliko ce toga vise biti u buducnosti, kod koga, kojih vrsta itd itd... Zelim reci, puno je vise zatupljena prica o posljedicama istog (skupi lijekovi i tretmani, operacije, "rat protiv "...." itd) vec o uzrocima. Stvarnim uzrocima...

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    02-21-2017 09:11 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..ja imam problem kad dodjem u Mostar da na gotovo ni na jednom prozivodu na etiketi ne vidim sadrzaj konzervansa i vrstama konzervansa na prozivodu ,vrlo je tesko pronaci prozivode na zapadu bez tog elementa ali se moze naci ,konzervans je veliki ubica i dokazano da izaziva rak na jetri i trebalo bi ga izbjegavat ,nalazi se svuda u svakom prozivodu
    ..sto stari kaze tesko je kontrolisati prozivodjace hrane ali nije tesko kontrolisati kad vec dodju u prodaju i to radi zapad ..Upotreba organski prozivoda to jes ekoloski u velikoj mjeri se mogu izbjeci pesticidi ili ici u potragu za hranom kod ljudi pozivodjaca na selu kod ljudi koje poznajes i koji ti nece podvaliti nesto sto i on sam ne jede ,danas kupujujete jagode na tepi svojoj djeci i mislite da su djeca pojela zdravo i korisno voce medjutim kupili ste mu otrov koji ni sam prozivodjac ne bi dao ni svojoj kravi
    ..ni na jednoj tepi se ne uzimaju uzorci i ne rade analize tog voca a ni povrca .tako da je sadrzaj pesticida ne kontrolisan ..Uvoz hrane u BiH je isto tako bez kontrole ,brodovi hladnjace kruze jadranskim morem i cekaju gdje i kada ce rastovariti svoje terete sa mesom koje je staro preko 3o godina i to meso dospjeva na nase trzite i mi ga jedemo u suhomesnatim prozivodima u pastetama salamam sudzukama i svemu ostalom ..Bosna je velika kanta za smece u prozivodnji i prodaji hrane ..sa tim ide i broj oboljeli od carcinoma ..
    ..Rak je oboljenje imunog sistema u covjekovom organizmu i kad on opane ili kad se srushi tad nastaje rak ..kako se zastititi od toga je sasvim poznato u danasnjem svjetu a to je unosom veci kolicina voca i povrca ,meso je na zadnjem mjestu koje bi trebali unositi u nas organizam ili u vrlo malim kolicinama ,jer covjek je biljojed a ne mesojed .da samo jednom pogledate prozivodnju hrenovki i pastetea na Tv zivot bi vam se zgadio i onda tu hernovku i pastetu dajemo svojoj djeci i mislimo da smo mu dali kvalitetan obrok ,dali smo mu bolest

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-21-2017 12:20 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nismo mi bas biljojedi po prirodi... Eskimi nikad friskog majdonosa nisu okusili... Ili jagoda...

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    02-21-2017 12:25 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..eskimi imaju ribu ,riba nije ni govedina ni janjetina ni svinjetina ,vec jedu ribu koja je bogata omega 3 mastima koja je korisna za organizam i vrlo malo unose svinjetine ,govedine i janjetine ..covjek u ishrani mesom unosi krv izvotinje u svoj organizam i hormone rasta i sve antibiotike koji im se daju ,da nije antibiotika ne bi ni jedna farma danas opstala ,hormno rast im se isto tako daje i ubrizgaje u krv da bi za vrlo kratko vrijeme dobili na velicini ili ti masi
    ..prvi covjek se hranio najvishe biljkama vrlo malo mesom jer je tesko mogo da uhvati divljac i trebalo mu je hiljade godina da napravi neko oruzje da bi savlado neku divljac i da bi je usmrtio

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-21-2017 12:34 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..eskimi imaju ribu ,riba nije ni govedina ni janjetina ni svinjetina ,vec jedu ribu koja je bogata omega 3 mastima koja je korisna za organizam i vrlo malo unose svinjetine ,govedine i janjetine ..covjek u ishrani mesom unosi krv izvotinje u svoj organizam i hormone rasta i sve antibiotike koji im se daju ,da nije antibiotika ne bi ni jedna farma danas opstala ,hormno rast im se isto tako daje i ubrizgaje u krv da bi za vrlo kratko vrijeme dobili na velicini ili ti masi
      ..prvi covjek se hranio najvishe biljkama vrlo malo mesom jer je tesko mogo da uhvati divljac i trebalo mu je hiljade godina da napravi neko oruzje da bi savlado neku divljac i da bi je usmrtio


    Tacno tako. Znaci Adem i Hava su pasli travu... Pa dobro, ako ti tako kazes... 35.gif

    Samo nije uvijek bilo tih hormona rasta i antibiotika... Isto kao sto voce i povrce danas nije isto sto je bilo prije...

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    02-21-2017 12:40 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..sigueno da ni Adamu ni Evu nisu servirali peceno janje od Gojka iz jablanice ,zbog stabla kojem su se primakli poslani su na zemlju za kaznu ,to znaci da je covjek bio biljojed

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-21-2017 12:45 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..ganda moze se jesti mesa ali u vrlo malim kolicinama a ribe najvishe ,pa onda dolazi piletina pa tek na zadnjem mjestu je crveno meso

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-21-2017 12:47 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..reklama zdrave ishrane kod nas izgleda ovako

    ..uzmi 6 vocki dnevno ..ko to od nas uzima ,gotovo niko

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    02-21-2017 12:51 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..da sad ne prevodim ovu stranicu ,mozete skontat iz slike o cemu se radi

    ..broj 6 se izgovara seks ,6 om dagen u nekom slobodnom prevodu moze da znaci sex dnevno ,pa moze i to da bude motivacija za neke

      http://www.ernaeringsfokus.dk/nyheder-og-events/nyheder/2013/maj/humor-og-sex-skal-give-flere-lyst-til-grontsager-og-frugt#

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 02-21-2017 u 12:58.

    02-21-2017 12:57 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..sigueno da ni Adamu ni Evu nisu servirali peceno janje od Gojka iz jablanice ,zbog stabla kojem su se primakli poslani su na zemlju za kaznu ,to znaci da je covjek bio biljojed


    Nisu u Gojka, ali su mozda sami ufatili nesto.
    Nije im se doduse ni hljeb/kruh sluzio, sto u biti jeste biljnog porijekla (zitarice), a ljudi to danas jedu.

    Hocu da kazem, siroka je prica o ovome, ali da ne skrecemo sa teme... Tema je opaka boljka, i koji su joj uzroci. Kazu (ako meni lazu, lazem i ja) da su eskimi jeli SAMO meso, zivotinjsku masnocu, cak i medjede... Isto tako kazu da dok nije bilo ovih otrova, ti ljudi nisu oboljevali od ovih modernih bolesti...
    Tanka je linija sto spaja i razdvaja....

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    02-21-2017 13:02 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    nemojte asad da tema preraste u mesojede vs vegane....

    ljudi nisu biljoljedi po prirodi...to ce ti svaki doktor reci...ali cinjenica jeste da konzumiramo mesa i to nekvalitetno pripremljenog i previse....
    haj vjetre ti one na aljasci hrani biljcicama...aha...svako podneblje ima prilagodjavanje u ishrani sto je i normalno....meni se svidja nasa kuhinja....hercegovina mislim :-D i ovako sto smo juzno pa naginjemo mediteranu...ja volim sve iz vode 02.gif

    anw...ovo organsko jedva da postoji...o uvozu smeca da ne govorimo....

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      02-21-2017 13:30 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..ja sam bas cuo od doktora da covjek nije mesojed po svojim organima koje imamo ,jer razlikuje se probavni trakt jedng lava tigra i ovi zivotinja koje se hrane mesom u odnsou na ove koji se hrane biljkama i covjeka ,covjek ne preradjuje tako lahko meso kao neki mesozder

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      02-21-2017 13:39 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      refleksija refleksija is a Female
      moforaja




      Poruka: 3364
      Location: dark side

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pa po cemu smo mi slicni s lavom ili tigrom? porediti zivotinju koja pojede 5 kg mesa za jedan obrok i ima onoliku misicnu masu s nma je meni totalno besmisleno...meso sadrzi odredjene hranjive tvari koje su neophodne i ljudskom organizmu a koje u biljkama ne mozemo naci...
      ja sam malokrvna...i svi mi govorili cvekla, spanak, ovo ono...da bi popravila zeljezo i hemoglobin...sve ja to probala...cveklu vise ne mogu ni nacrtanu....doktorica mi rekla djigarice da jedem....i krvna slika mi se popravila :)

      stvarno ne zelim ulaziti u raspravu vegetarijanac/mesojed...smatram da svaka vrsta hrane moze biti otrov i lijek ako se na ispravn nacin ne konzumira....
      poenta svega je da sirenje raka tesko da mozemo zaustaviti cak ni u mikro sredini jer je uzroke tesko uspostaviti...obicno se svi strucnjaci hvataju za recenicu...rano oktrivanje,preventiva u smislu redovnog odlaska doktoru i pregleda (sto se iskreno u velikom broju slucajeva pokazalo kao neefektivno) jer sam rak vrlo cesto doktori i ne vide kod prvog pregleda...

      ___________________________________________________________________


        Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

        02-21-2017 13:50 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
        vjetar vjetar is a Male
        moforaja


        Poruka: 13977
        Location: dk

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ..nsam vegan ali crvenog mesa jedem vrlo malo i to na sedmcnom nivou mozda svega 200 grama ne svaki dan vec jednom sedmicno ,jedem vise ribe i pietine u zamjenu za ovo drugo

        ___________________________________________________________________
        laku vam noc pijuni

        spavajte ko lavovi i ko kraljevi

        02-21-2017 14:02 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
        vjetar vjetar is a Male
        moforaja


        Poruka: 13977
        Location: dk

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ..posto kafu ne mogu bez secera u zamjenu za secer stavljam med u kafu 02.gif

        ___________________________________________________________________
        laku vam noc pijuni

        spavajte ko lavovi i ko kraljevi

        02-21-2017 14:03 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
        vjetar vjetar is a Male
        moforaja


        Poruka: 13977
        Location: dk

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ..refla evo dobar recept za malokrvnost umjesto dzigarice


        ..kakao ..med ..koprva to jest zara i aronija

        ___________________________________________________________________
        laku vam noc pijuni

        spavajte ko lavovi i ko kraljevi

        02-21-2017 14:07 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
        vjetar vjetar is a Male
        moforaja


        Poruka: 13977
        Location: dk

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ..evo u prvoj recenici ovog linka kaze se da covjek nije mesojed 02.gif



          https://www.hayat.ba/vijest.php?id=20982

        ___________________________________________________________________
        laku vam noc pijuni

        spavajte ko lavovi i ko kraljevi

        02-21-2017 14:10 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
        refleksija refleksija is a Female
        moforaja




        Poruka: 3364
        Location: dark side

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        cek da ti izgooglam i zaljepim link koji osporava tvoj link 02.gif

        ___________________________________________________________________


          Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

          02-21-2017 14:31 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
          Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com