Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Pao avion kod Mostara » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..da bi se neko polozio i dobio diplomu pilota potrebno je da ima minimalno 500 sati leta

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 05-15-2017 u 20:27.

05-15-2017 20:25 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ko je pustio 5 osoba u avion ciji je kapacitet 4 ljudi? Tu je uradjen veliki propust, a takodjer propust i roditelja, pustiti malu djecu u takvu krntiju je ravno samoubistvu. 21.gif

Pod hitno kazniti direktora aerodroma i ko je god imao nadleznost vezano za avio saobracaj u BiH.

05-15-2017 20:28 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..to skolovanje u Evropi kosta jako puno para ,jer ucenici koji upisu tu skolu sami sebi placaju sate letenja ukljucijuci instrukotra i moraju jos placat sami benzin koji potrose ..nema Tite pa hajmo dzabovine za pilota 02.gif

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

05-15-2017 20:30 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..da bi se neko polozio i dobio diplomu pilota potrebno je da ima minimalno 500 sati leta


Haj neka je imao i 1000 sati, to opet nije neko iskustvo.

Smijesno mi je kad kazu u BiH da je iskusan (auto) vozac jer se vozio po kozijim stazama i najveca ruta mu bila Mostar-SA. Zamisli kako se taj seljak opusti, pa ga "nagari" po gasu i misli da je u Monte Karlu 21.gif

05-15-2017 20:32 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..realisto nije avion pao zbog tezine te jedne osobe ,ako je bilo 4 dozvoljeno a njih bilo 5 spasio bi se jedan zivot da je neko naredio drugacije.,naravno da se treba i mora postovati procedura ,znas kako to kod nas ide ,haj bogati sta filozofiras sta ima veze bilo ih 4 ili 5

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

05-15-2017 20:33 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..to skolovanje u Evropi kosta jako puno para ,jer ucenici koji upisu tu skolu sami sebi placaju sate letenja ukljucijuci instrukotra i moraju jos placat sami benzin koji potrose ..nema Tite pa hajmo dzabovine za pilota 02.gif


Zato ti i kazem da u BiH ne mozes naci jednog dobrog pilota. Ono sto valja je iz ex-yu, ali to su vise stari piloti.

05-15-2017 20:36 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..tek posle 5000 hiljada sati leta moze se reci da je neki pilot iskusan .medjutim to iskustvo kod otkazivanja sistema na avionu ne igra neku ulogu

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

05-15-2017 20:37 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..realisto nije avion pao zbog tezine te jedne osobe ,ako je bilo 4 dozvoljeno a njih bilo 5 spasio bi se jedan zivot da je neko naredio drugacije.,naravno da se treba i mora postovati procedura ,znas kako to kod nas ide ,haj bogati sta filozofiras sta ima veze bilo ih 4 ili 5


Eh u tome i jeste poenta...ta nasa povrsnost..."jedan ko' nijedan" 21.gif

Vjerovatno je tom logikom i servis aviona uradjen 21.gif

05-15-2017 20:37 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od REALISTA:

        citat od vjetar:

      ..realisto nije avion pao zbog tezine te jedne osobe ,ako je bilo 4 dozvoljeno a njih bilo 5 spasio bi se jedan zivot da je neko naredio drugacije.,naravno da se treba i mora postovati procedura ,znas kako to kod nas ide ,haj bogati sta filozofiras sta ima veze bilo ih 4 ili 5


    Eh u tome i jeste poenta...ta nasa povrsnost..."jedan ko' nijedan" 21.gif

    Vjerovatno je tom logikom i servis aviona uradjen 21.gif


što se tièe površnosti...sjeæam se a i mnogi drugi koji su èesto putovali vozom...dok bi voz èekao na peronu kad bi onaj u plavom mantilu išo od toèka do toèka i ko falan ga ono kucne ...to je bila valjda provjera ima li neke napukline u materijalu ..šta li...a ja vjerujem da je pajdo imo sluh ko Mozart... 13.gif

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

05-15-2017 20:52 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ista fora kad ono krenes na put, pa ono provjeris gume, malo ih nogom trznes....i u redu su, moze do mora 02.gif

05-15-2017 20:59 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..drugacije zvuci kad se nesto otkaci ...zato se ta provjera radila na kuckanje

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

05-15-2017 20:59 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

oprostaj mostara od poginulih u avionskoj nesreci


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-16-2017 19:05 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Radobolja Radobolja is a Male
trudim se


Poruka: 222
Location: Den

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Radim na aeorodromu u Kopenhagenu,dnevno otpremimo desetine aviona ,procedura je uvijek ista,pilot provjerava unutrasnjost instrumenata i komandi,tehnicar vanjske dijelove aviona i ja koji sam tzv marsal dajem komande pilotima da upale motore,zatim iskopcamo agregat za napajanje struje,onda nas 3koji smo vañi provjeravamo da li je sve ok i dajemo pilotu znak sa prstom gore ako je ok,a ako nije onda prst dole,pilot isto tako salje nama znak.
Desavalo se da jedan tzv skolski avion ide letjeti 15min pa se spusti ,pa opet ore itd uvijek ista stroga procedura se mora pratiti
Isto sam gledao vise puta kako se spustaju bez motora,nikakav problem,samo trebas imati dovoljnu visinu,
pad aviona mogla je uzrokovati mala visina za manevar,gubitak dijela aviona kao krilo,balans straznji,itd
Cudi me da su odmah poslali tuzitelje na lice mjesta,prvo dolazi policija i vatrogasci,poslije toga istrazitelji avionskih nesreca pa ako ima elemenata za krivicño gonjenje tada bi se trebali ukljuciti tuzioci koji bi pokrenuli postupak,ovako mi se cini da ovi vec hoce nekome da napakoste

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Radobolja dana 05-17-2017 u 04:47.

05-17-2017 04:28 Radobolja is offline Pregledaj poruke od Radobolja Dodaj Radobolja u listu prijatelja
Danko
SexNepoznat

Poruka: 50
Location: sta te briga

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kao prvo poginulo je pet ljudi i nek im je Pokoj i Rahmet njihovim dusama,
O uzrocima pada sad se moze spekulisti koliko hocemo koliko iz podataka o avionu vidim da je Lacomyngov bokser motor sa160 ks, avion je bio napravljen za umjetno letenje sa dva pilota, dozvoljena su 4 osobe jer se 4 pojasa za vezanje, u Mo se niko ne veze to znaci pilot nije pravio akrobatsko letenje, jer bi putnici bili na krovu aviona to jest minimalno jedan, SVAKI napravljeni avion mora poloziti spustanje bez motora tako i svaki pilot mora spustiti avion bez motora, 500 sati letenja je ENORMNO iskustvo i kopiloti na putnickim avionima nakon zavrsene skole i obuke na avionu koji budu letjeli nemaju taj broj sati leta



Sad da se vratim na pocetak kaze tamo Odgovorni mehanicar je izvrsio kontrolu a ko je PREKONTROLISAO mehanicara kako je izvrsio kontrolu, da li je avion letio sa aviobenzinom ili normalnim benzinom gdje su velike razlike dosta motora se mogu modificirati, prilikom sletanja Lacoming je poznat da se nesmijes spustati u leru to jest sa nekih 700 obrtaja propelera motor se ohladi i cilindri zaribaju naglim dodavanjem gasa, sve komande za rad motora su mehanicke ja sam dosta palih i izgorenih aviona vidio gdje se vide zadnji pomaci pilota prije pada, pilot na malim letjelicama mora izvrsiti vidnu kontrolu, sa pokretanjem ruda itd, prije leta
toliko od mene, ja sada nebih da spekulisem nadati se da ima dosta strucnih ljudi da utvrde uzroke

___________________________________________________________________
samo da .............

05-17-2017 08:12 Danko is offline Pregledaj poruke od Danko Dodaj Danko u listu prijatelja
Radobolja Radobolja is a Male
trudim se


Poruka: 222
Location: Den

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U pravu si Danko ,nije mi bila namjera da spekulisem,nego da normalnim ljudima kazemo kakve su procedure .Tacno je sve sto si rekao o tim malim avionima ,a imam puno prijatelja pilota koji su morali poslije zavrsene skole namiriti 1000 sati da bi mogli letjeti sa komercijalnim kompanijama kao Sas Klm itdi i to je enormno iskustvo,Mene je jedino iznenadila procedura koju sam gledao na tv da je izaslo tuzilastvo prvo na teren ,zar nije normalno da ministarstvo za promet i saobracaj izda nalog za istragu i posalje najmanje 2 strucnjaka ,nekako su mi tu nejasni

05-17-2017 11:31 Radobolja is offline Pregledaj poruke od Radobolja Dodaj Radobolja u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ovo su odlicne informacije za nas laike kako letjelica i letenje mora da bude
puno je spekulacija u medijima i mora se cekati zvanicne informacije od strucnih organa

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-17-2017 13:06 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
HaraIzMostara HaraIzMostara is a Male
Administrator




Poruka: 6225
Location: Boston,MA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ko zna sta se tacno desilo, nije mu to bio prvi let toga dana nego ko zna koji. primi putnike,napravi krug oko mostara , sleti i haj opet.
Kazu bilo ih petero unutra, umjseto cetvero koliko je maximum, ali mislim da to nije uzrok posto su troje bili omanje djece i nisu bili teski znacajno

___________________________________________________________________
zzzzik ~ 모스타

05-17-2017 22:53 HaraIzMostara is offline Posalji Email za HaraIzMostara Pregledaj poruke od HaraIzMostara Dodaj HaraIzMostara u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..sa cetiri ili pet putika je ne bitno u ovome trenutku,posle bitke svi su generali pa tako posle neke nesrece tek se tad pocnu postavljati proceduralna pitanja ili pitanja necije odgvornosti a dotle ih niko ne postuje
..sigruno da bi bilo bolje da ih je bilo cetvero jedan bi se zivot ne bi ugasio
..tesko ce biti utvrditi uzrok nesrece osim ako ne postoji neki snimljen razgovor sa kontrolnim tornjem ako se desio neki kvar na avionu obicno pilot javi kontoli letenja ako ima neki problem sa avionom .sta moze biti uzrok da bi se ovaj avion srushio i zavrshio katastrofom ..moguc da su otkazale komandne poluge ili hidraulicne pumpe preko koji se vrshi transmisija komandni poluga i da avion ne bude upravljiv na vertikalnom repu krilicima ili zakrilcima ..svaki drugi kvar ne bi utico na bezbjednost putnika i avion bi se prizemljio bez problema i ne bi zavrshio padom i doletio bi kao jedrilica na neku njivu ili neku livadu

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 05-18-2017 u 01:15.

05-17-2017 23:11 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Danko
SexNepoznat

Poruka: 50
Location: sta te briga

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vjetre ja nigdje ne napisah da postavljam pitanje odgovornosti vec napisah koja je procedura kod odrzavanja aviona a koliko ja znam ti si bio kontrolor na krilu i ti si kontrolisao rad radnika a ja postavih pitanje ko je Mehanicarev rad prekontrolisao, drugo moje pitanje bilo koju vrstu goriva je Koristio normalni autobenzin Ili AVGAS100 sto su velike razluke izmedju ta dva goriva pa napisah da je dosta motora koji se mogu modifikovati na normalni benzin, samo da te ispravim ovaj avion je do 1000kg klase i nema hidraulicnih komandi nigdje, kormilo pravca je sajlama povezano sa pedalama a kormilo visine polugama kao i sva zakrilca i klape za slijetanje, i nemaju crnu kutiju, toliko od mene

___________________________________________________________________
samo da .............

05-18-2017 08:18 Danko is offline Pregledaj poruke od Danko Dodaj Danko u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sto Danko i Radobolja dobro dadose osvrt a ovo je mozda razlog...

    http://www.senzacija.co.ba/Vijesti/Ogorcena-porodica-poginulog-mladica-tvrdi-Sipovic-jeste-bioloski-otac-ali-sina-nikad-nije-htio/47267.html


- Ostavio ga je još kad je bio beba i Muhamed je odrastao sa majkom, a kasnije i sa oèuhom. Meðutim, Zijad Sipoviæ više nikada nije želio da vidi ovo dijete, nije znao ni kako on izgleda, nije ga znao prepoznati na ulici, nije ga htio pozdraviti... Kada je porastao, Muhamed je želio upoznati oca, viðao ga je na TV-u, ali Zijad nije htio da èuje za njega. Nije plaæao alimentaciju, nije uèestvovao u njegovom životu, on mu je samo biološki otac, što potvrðuje i djeèakovo prezime, ali Muhamedov pravi otac, onaj koji ga je odgojio, je drugi èovjek, ogorèeno za DEPO Portal govori profesor Šatroviæ.

opet, mediji svasta pisu pa treba uzeti sa rezervom!

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-18-2017 11:06 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com