Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » U Srbiji revizija Darvinove teorije evolucije » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (10): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    darvin je tvrdio da se putem mutacije u zivim bicima promijeno DNA, te su tako sasvim slucajno nastale razne vrste, podvrste .... po darvinu su od riba nastale amfibije, vodozemci te onda sisari, ljudi.

    mutacije su generalno losa stvar, i nista dobra iz toga ne moze da izadje. nauka kaze da ne postoji pozitivna mutacija, tj nema nijedan dokaz da je ikad neka mutacija unaprijedila organizam nego naprotiv. svaka mutacija koju je nauka spoznala je zavrsila jako neugodnim posljedicama. mutacije unistavaju dna. dakle ja teoriju evoluciju odbacujem ne zbog religooznih razloga, nego zboig naucnih. sigurno postoji adaptacija kod zivih bica, ali to opet nije evolucija.
    ne moze ribi porasti krila pa da zivi trilion godina.

    ljudi si dobili ideje o nasljedju iz prirode. bas koa sto smo i sve ostalo naucili iz prirode. fakticki, nista mi novo nismo nikad izmislisli. samo ktkrili, naucili. nismo mi izmislisli matematiku, mi smo je samo prepoznali u prirodi, shvatili je (do jedne mjere), i dali stvarima imena. i to se danas zove matematika. citav univer pociva na matematici. fizika se na kraju svodi na matematiku. hemija takodje. il ibilo koja druga nauka - sve dodje na matematiku.


izvini drug moj dobri ali grdno grijesis...darvin je napravio jasnu distinkciju izmedju mutacija u DNA spolnih celija koje su glavni preduslov prirodne selekcije i adaptacije , od mutacija u nespolnim celijama koje mogu dovesti do negativnih posljedica (anomalija , kancera i sl.)...ove zadnje NISU NASLJEDNE...
dakle ovo tvoje tumacenje je izricito POGRESNO...

05-29-2017 16:32 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    green - ova slika sto si je postavio ti ne ide nimalo u prilog.
    ona je samo dokaz da je onaj ko je pravio covjeka takodje pravio macku, kita, sismisa itd ....
    ova tvoja slika ustvari upucuje na dizajnera, kreatora

    .


Predpostavljam da ces reci, "a ko je njega stvaorio", ali cu ipak.... Ali mozda i neces, s obzirom da religiozni ljudi govore da je bas taj bog, (koji usput NIKOM niti moze niti jeste jasan, niti biti spoznat (bar ne na jednom racionalnom nivou)) stvorio zivot na Zemlji...
A sta ako je onda taj vas kreator, sto ne moze iskljuciti, onaj zajebani covjekoliki (cuj covjekoliki, a mi licimo kao na njega, a ne on na nas) chiko sa pocetka filma Prometheus, sto se na vodopadu istopi ko kocka secera...

Ako ja dobro shvatam, onda se ljudi mole i obozavaju naprednijoj rasi... Ruku na srce, ali mislim da postoji mogucnost...

U biti, ja necu da se raspravljam o nastanku zivota, vec kazem, sta ako se ljudi mole i klanjaju, obozavaju malo razvijenijeg covjeka? Hebi ga, nije iskljuceno...
Licno sam otvoren za sve opcije...

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

05-30-2017 05:37 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    previdio sam da si vec odgovorio. dakle najstarija civilizacija je 7 hiljada godina stara. posteno.

    sudeci po evoluciji - trebalo nam je milijarde godina da bi postali ovo sto jesmo danas, je li tako?

    e onda odjednom u nekih 7 hiljada godina smo se razvili do te mjere da putujemo svemirom.
    ima li to logike?

    kada su ljudi po tvom misljenju postali ovakvi ko sto smo danas? prije 200 hiljada godina, 100 hiljada, 50 hiljada?


Pa ko onda napravi onakav Gobekli Tepe prije 12000 godina... 14.gif

Interesantna su i nagadjanja (zasnovana na nekim dokazima) kod jednog dijela naucnika (ne hodza i popova) o globalnoj kataklizmi koja se, vidi slucajnosti, deslila negdje oko 10 000 BC...
Da li se radi o velikom potopu, kome je predhodilo nesto drugo, ne znam...

Ali ako je istina da je bilo nesto takvo (a nije nepoznata ni ideja o vec prodjenih "5 mass extinctions"), ko kaze da je najstarija civilizacija 7000 godina... 14.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

05-30-2017 07:14 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH
pokretac teme Thread Started by green

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od gandalf:

    sta ako se ljudi mole i klanjaju, obozavaju malo razvijenijeg covjeka? Hebi ga, nije iskljuceno...
    Licno sam otvoren za sve opcije...


u svim monoteistièkim knjigama se Bog obraæa u prvom licu množine: "Mi smo stvorili, mi smo uništili..."
kao da govori o nekoj populaciji, rasi...

___________________________________________________________________

    05-30-2017 17:04 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od garinca:

          citat od tana:

        darvin je tvrdio da se putem mutacije u zivim bicima promijeno DNA, te su tako sasvim slucajno nastale razne vrste, podvrste .... po darvinu su od riba nastale amfibije, vodozemci te onda sisari, ljudi.

        mutacije su generalno losa stvar, i nista dobra iz toga ne moze da izadje. nauka kaze da ne postoji pozitivna mutacija, tj nema nijedan dokaz da je ikad neka mutacija unaprijedila organizam nego naprotiv. svaka mutacija koju je nauka spoznala je zavrsila jako neugodnim posljedicama. mutacije unistavaju dna. dakle ja teoriju evoluciju odbacujem ne zbog religooznih razloga, nego zboig naucnih. sigurno postoji adaptacija kod zivih bica, ali to opet nije evolucija.
        ne moze ribi porasti krila pa da zivi trilion godina.

        ljudi si dobili ideje o nasljedju iz prirode. bas koa sto smo i sve ostalo naucili iz prirode. fakticki, nista mi novo nismo nikad izmislisli. samo ktkrili, naucili. nismo mi izmislisli matematiku, mi smo je samo prepoznali u prirodi, shvatili je (do jedne mjere), i dali stvarima imena. i to se danas zove matematika. citav univer pociva na matematici. fizika se na kraju svodi na matematiku. hemija takodje. il ibilo koja druga nauka - sve dodje na matematiku.


      izvini drug moj dobri ali grdno grijesis...darvin je napravio jasnu distinkciju izmedju mutacija u DNA spolnih celija koje su glavni preduslov prirodne selekcije i adaptacije , od mutacija u nespolnim celijama koje mogu dovesti do negativnih posljedica (anomalija , kancera i sl.)...ove zadnje NISU NASLJEDNE...
      dakle ovo tvoje tumacenje je izricito POGRESNO...


    pa valjda garinca ako se dogodi mutacija dogodi se generalno u organizmu, a ne samo u ne-spolnim celijama. ja mislim da ti dobro grijesis ovdje. mutacija je mutacija, i nije uperena samo u ne-spolne celije kako to predlazes. mutacija ukljucuje SVE celije organizma, jer se mutacija dogadja na DNA nivou. nebitno gdje je celija smjestena fizicki.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-30-2017 19:02 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od gandalf:


      Ali ako je istina da je bilo nesto takvo (a nije nepoznata ni ideja o vec prodjenih "5 mass extinctions"), ko kaze da je najstarija civilizacija 7000 godina... 14.gif


    ko kaze? meni reko green a njemu nauka.

    mozda bi se moglo to 7000 razvuci na malo vise hiljada - ali nije to poenta.
    poenta je gdje su ti ljudi prije prve civilizacije, gdje su njihovi fosili?

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-30-2017 19:06 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:

          citat od gandalf:


        Ali ako je istina da je bilo nesto takvo (a nije nepoznata ni ideja o vec prodjenih "5 mass extinctions"), ko kaze da je najstarija civilizacija 7000 godina... 14.gif


      ko kaze? meni reko green a njemu nauka.

      mozda bi se moglo to 7000 razvuci na malo vise hiljada - ali nije to poenta.
      poenta je gdje su ti ljudi prije prve civilizacije, gdje su njihovi fosili?


    Ja ti dva posta napisah, ti jednu recenicu izvadi iz konteksta, i na nju postavljas pitanje... 18.gif

    Mislim da nije dovoljno...

    Pazi ovo... Ne takmicim se niti se nadmudrujem, samo predpostavljam...

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    05-30-2017 21:14 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:

          citat od gandalf:


        Ali ako je istina da je bilo nesto takvo (a nije nepoznata ni ideja o vec prodjenih "5 mass extinctions"), ko kaze da je najstarija civilizacija 7000 godina... 14.gif


      ko kaze? meni reko green a njemu nauka.

      mozda bi se moglo to 7000 razvuci na malo vise hiljada - ali nije to poenta.
      poenta je gdje su ti ljudi prije prve civilizacije, gdje su njihovi fosili?

    Nije ti bas green dao ideju o civilizaciji staroj 7000 godina.
    Ti si davno i bez greena postavio slicno pitanje, sto me navodi na zakljucak da si to uzeo iz religioznih knjiga.

    Nemojmo se zavaravati i prebacivati na druge....

    Opet ponavljam, nemam pojma kako je zivot nastao, mogu samo vjerovati... Ali budi posten u diskusiji.... Ako moze naravno....

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    05-30-2017 21:26 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    pogresan ti je zakljucak. knjige ne kazu nista o starosti ljudske vrste(barem moja knjiga koja se zove kuran).
    vidis kako si poceo od pogresne premise, i sve dalje sto slijedi je dakle pogresno.

    knjige ne kazu ali nauka kaze. green je u pravu. najstarija civilizacija je stara 7 hiljada godina. ponavljam, moglo bi se nategnuti jos par hiljada na to, pa eto i neka ide do 12 hiljada.

    a dje su bili ljudi prije toga po nauci? dokazi?

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-30-2017 21:55 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:

      pogresan ti je zakljucak. knjige ne kazu nista o starosti ljudske vrste(barem moja knjiga koja se zove kuran).
      vidis kako si poceo od pogresne premise, i sve dalje sto slijedi je dakle pogresno.

      knjige ne kazu ali nauka kaze. green je u pravu. najstarija civilizacija je stara 7 hiljada godina. ponavljam, moglo bi se nategnuti jos par hiljada na to, pa eto i neka ide do 12 hiljada.

      a dje su bili ljudi prije toga po nauci? dokazi?

    1. Ja ti dva posta napisah, ti ni mukajet o njima, osim sto si izvadio recenicu iz kontexta, i uzeo je kao argument u raspravi
    2. Imam ponekad fotografsko pamcenje, i znam da si postavljao pitanje o civilizaciji starijoj od 7000 godina. Znaci nije ti green povod za tu tvrdnju.
    3. Ja ne mogu dokazati nista sto od mene trazis, ali ne trazi od drugih da za dokaze uzimaju knjige koje same sebe potvrdjuju... Ako je moguce....

    Ono sto sam napisao je kao neka mogucnost, ne istina, da religiozni ljudi obozavaju napredniju rasu od nase kao bogove, iliti Boga.
    Na to nista ne kazes.
    Mozda bi bilo najbolje da kazemo da je bog izmislio evoluciju, i mirna bosna....
    Ali ne radi se ni o tome... Radi se o mentalnom sklopu. Ono sto evolucionisti uzimaju kao dokaz evolucije, religiozni uzimaju kao dokaz bozijeg stvaranja zivota. Mislim na onih 5 prstiju iliti kostiju koje lice na njih.

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    05-30-2017 22:14 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    To ti je ono kao, Bog je stavio fosile dinosaurusa da bi ispitao nasu vjeru u njega... 14.gif

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    05-30-2017 22:20 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7085
    Location: BiH
    pokretac teme Thread Started by green

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    evo video kako se fino prima riblja koža na stradale osobe u požaru:

      https://www.facebook.com/ajplusenglish/videos/967445230063651/


    daleki roðaci pritekli upomoæ

    ___________________________________________________________________

      05-30-2017 22:25 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      gandalf gandalf is a Male
      Mo-Starac




      Poruka: 4675
      Location: NEBUCHADNEZZAR

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja tvrdim da Ne Znam putove i namjere bozije, pa u sklopu toga kazem da je bezobrazno i prepotentno kad neko kaze da zna....
      Ne zato sto sam ja mjerilo znanja, vec sto ne vjerujem, a niti znam da je to tako.

      Zadnji izlaz neznalice je da se osloni na boga, i da svoje vjerovanje prebacuje na materijalni svijet kao znanje.

      Ne negiram mogucnost postojanja, samo se protivim postavljanju zemaljskih zakona na osnovu vjerovanja.

      ___________________________________________________________________
      Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
      Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

      05-30-2017 22:27 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
      green green is a Male
      Super Moderator


      Poruka: 7085
      Location: BiH
      pokretac teme Thread Started by green

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Tana, veæ par puta se sam pitaš kako je moguæe da ne nalazimo fosile ljudskih skeleta od prije 7000 godina,
      ima jedno logièko objašnjenje...

      Èovjek kao razumno biæe, èak i u ta vremena dovoljno razumno, da bi pobjeglo od 99% kataklizmi.
      Mamut ili sabljasti tigar nije imao toliko mozga da pobjegne pred vulkanom ili poplavom itd. nekom drugom prirodnom kataklizmom, pa su živtinjski i biljni fosili tako èesta pojava. (cvijet u æilibaru, mamaut okamenjen u stijeni)

      Èovjek je malo mudriji i nema tih okamenjenja, osim možda pod velikim slojevima leda, što je preteško za istražiti.

      A kada neka osoba umre prirodnm ili nasilnom smræu i bude pokopana. I na najsuhljem mjestu na svijetu, u pustinjama, gdje je skoro idealna klima za oèuvanje kostiju, nakon 5 hiljada godina se kost krene raspadati i nakon 7 hiljada je sigurno takva kost veæ prah i pepeo. Ostaje nam da istražimo polove, ledene kape, vjeèni snijeg i led. Možda tamo ima.
      Sve preko 5 hiljada godina je odavno prah i pepeo. Jedna je Etna, jedan je Vezuv. Možda i na takvim mjestima ima nekih okamenjenih skeleta...

      ___________________________________________________________________

        05-30-2017 22:38 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
        semirizsvemira semirizsvemira is a Male
        raja


        Poruka: 1860

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od green:

              citat od gandalf:

            sta ako se ljudi mole i klanjaju, obozavaju malo razvijenijeg covjeka? Hebi ga, nije iskljuceno...
            Licno sam otvoren za sve opcije...


          u svim monoteistièkim knjigama se Bog obraæa u prvom licu množine: "Mi smo stvorili, mi smo uništili..."
          kao da govori o nekoj populaciji, rasi...
        Jos ces i sejh postat hahahaha

        ___________________________________________________________________
        "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
        (Johann Wolfgang Goethe)

        05-31-2017 00:31 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
        semirizsvemira semirizsvemira is a Male
        raja


        Poruka: 1860

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Prije nego što poènemo da se bavimo sa nauènim èudom Kur’ana, želimo da vas pitamo jedno pitanje. Da li imate ikakvu informaciju o težini oblaka? Ako nemate nikakvu informaciju, želimo da otprilike pretpostavite težinu oblaka. Šta mislite kolika je težina oblaka? Ili, da vam pojednostavimo pitanje: Da li mislite da li su oblaci teški ili lagani? Vi æete vjerovatno reæi da su lagani. Meðutim, Kur’an je je naveo prije 1400 godina da oblaci nisu nikako lahki nego da su baš suprotno, veoma teški. Sada, da navedemo nekoliko ajeta na ovu temu: “On je Taj Koji šalje vjetrove kao radosnu vijest milosti Svoje; a kad oni pokrenu teške oblake, Mi ih prema mrtvom predjelu potjeramo, pa na njeg kišu spustimo i uèinimo da uz njenu pomoæ rastu plodovi svakovrsni; tako æemo i mrtve oživiti da bi ste se prisjetili i pouku prihvatili! (Kur’an, 7:57)
        “On je Taj Koji vam pokazuje munju, da se uplašite i ponadate, i On daje da iznova nastaju teški oblaci.” (Kur’an, 13:12)
        Kao što vidite, u Kur’anu je navedeno prije 1400 godina da oblaci nisu nikako lagani, veæ su opisani kao “teški oblaci”. Šta nauènici kažu ovoj temi? Da li su oblaci stvarno teški kao što je navedeno u Kur’anu? Prema istraživanju izvršenom u skorije vrijeme, prilièno zapanjujuæe brojke o težini oblaka su pronaðene. Na primjer, oblak kumulonimbus, poznatiji kao olujni oblak, može sadržavati do 300.000 tona vode. (da vam doèaram koliko je to, to vam je kao 12 miliona vreæa brašna od po 25 kg). Da, niste pogrešno proèitali; spominjemo oblake koji su teški 300.000 tona. Èinjenica da masa od 300.000 tona stoji na nebu bez ikakve potpore je nešto što zapanjuje um. Èak je još više interesantnije da je ova informacija spomenuta u Kur’anu.
        Sada, razmislimo o ovome: U vrijeme kada je Kur’an objavljen, nije bilo moguæe za ljude da imaju informaciju o težini oblaka. Štaviše, mi smo vjerovatno mislili da su oblaci veoma lahki, prije nego što smo nauèili ove èinjenice.  Kako se može sumnjati da je Kur’an Allahov Govor, poslije saznavanja ovih informacija? Kur’an je Božija Knjiga, a Allah vjetrom šalje oblake u sušna predijela i daje život ovim podruèjima – Stvoritelj koji je stvorio oblake i uèinio da se oblaci kreæu na nebu sa hiljadama tona vode.
        Izvor:

          http://www.questionsonislam.com

        ___________________________________________________________________
        "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
        (Johann Wolfgang Goethe)

        05-31-2017 00:32 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17853
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ganda,

        ja NIKAD ama bas NIKAD nisam kao dokaz koristio sadrzaj svetih knjiga. ja kad razgovaram o postojanju boga ja iskljucivoi razgovaram na naucnom nivou. svete knjige nisu dokaz (jesu vjernicima). svete knjige su svete knjige. ja cu u kuranu sebi da nadjem jako puno dokaza o postojanju boga, ali ponavljam - jednom ateisti ti dokazi nista ne predstavaljaju.
        ako i dalje smatras da ja dokazujem stvari tako da se pozivam na svete knjige milim da pokazi mi gdje je to bilo.

        dalje kazes mozda se molimo bicima vise vrste. mozda, sve je moguce jer je sve relativno.
        meni kao vjerniku to moze proci iako je bog jedan jedini neprikosnoveni. relativno gledajuci, sto se nas ljudi tice - on je jedan jedini i samo jedan. absolutno gledajuci - ko zna.

        ne znam zasto je to vazno sto sam i prije pito pitanje za starost civilizacije. nema green veze sa tim - moj je odgovor bio kaze green, i kaze nauka.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        05-31-2017 00:41 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17853
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        green tvoja teorija o prirodnim kataklizmama i covjek koji se skalnjo od njih ne pije vode, a evo zasto:

        nasli smo fosile australopiteka(5 miliona god), homo erectusa(2 miliona), neandertalca(250 hiljada), homo sapiensa(200 hiljada) .....

        nasli smo i fosile dinosaurusa od prije 250 miliona godina

        sve smo te fosile nasli. ali nismo nasli fosil modernog covjeka od prije 15/20/30 hiljada godina.
        ima li to logike?

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        05-31-2017 00:51 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        garinca garinca is a Male
        rodjeni


        Poruka: 989

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od tana:

              citat od garinca:

                citat od tana:

              darvin je tvrdio da se putem mutacije u zivim bicima promijeno DNA, te su tako sasvim slucajno nastale razne vrste, podvrste .... po darvinu su od riba nastale amfibije, vodozemci te onda sisari, ljudi.

              mutacije su generalno losa stvar, i nista dobra iz toga ne moze da izadje. nauka kaze da ne postoji pozitivna mutacija, tj nema nijedan dokaz da je ikad neka mutacija unaprijedila organizam nego naprotiv. svaka mutacija koju je nauka spoznala je zavrsila jako neugodnim posljedicama. mutacije unistavaju dna. dakle ja teoriju evoluciju odbacujem ne zbog religooznih razloga, nego zboig naucnih. sigurno postoji adaptacija kod zivih bica, ali to opet nije evolucija.
              ne moze ribi porasti krila pa da zivi trilion godina.

              ljudi si dobili ideje o nasljedju iz prirode. bas koa sto smo i sve ostalo naucili iz prirode. fakticki, nista mi novo nismo nikad izmislisli. samo ktkrili, naucili. nismo mi izmislisli matematiku, mi smo je samo prepoznali u prirodi, shvatili je (do jedne mjere), i dali stvarima imena. i to se danas zove matematika. citav univer pociva na matematici. fizika se na kraju svodi na matematiku. hemija takodje. il ibilo koja druga nauka - sve dodje na matematiku.


            izvini drug moj dobri ali grdno grijesis...darvin je napravio jasnu distinkciju izmedju mutacija u DNA spolnih celija koje su glavni preduslov prirodne selekcije i adaptacije , od mutacija u nespolnim celijama koje mogu dovesti do negativnih posljedica (anomalija , kancera i sl.)...ove zadnje NISU NASLJEDNE...
            dakle ovo tvoje tumacenje je izricito POGRESNO...


          pa valjda garinca ako se dogodi mutacija dogodi se generalno u organizmu, a ne samo u ne-spolnim celijama. ja mislim da ti dobro grijesis ovdje. mutacija je mutacija, i nije uperena samo u ne-spolne celije kako to predlazes. mutacija ukljucuje SVE celije organizma, jer se mutacija dogadja na DNA nivou. nebitno gdje je celija smjestena fizicki.


        nije tako tana...mutacija se ne desava "generalno"...nego na DNA jedne celije...pa od te celije diobom nastaju druge celije sa istim osobinama...promjene na spolnim celijama stoje u osnovi prirodne selekcije...promjene na nespolnim celijama mogu dovesti do poremecaja kao sto su anomalije ili kanceri ili tako dalje...npr , desi se mutacija na epitelnoj celiji sluznice crijeva koja dovede do cancera...ta se mutacije nece desiti na na celiji mozga ni na celiji pluca , ni na celiji testisa...znaci nikakve "generalne" promjene...
        tana , ja imam utisak da ti nisi procitao "porjeklo vrsta" od darvina...ako me utisak vara , izvini...inace ne bi ovakve stvari pisao...ja sam to ne samo citao nego sam ga morao znati ko hafiz...zbog prirode mog zanimanja...i ja bi ipak o gradji celije i DNA ili ljudskoj gradji i anatomiji , trebao znati malo vise od tebe...zamisli da pricamo o programiranju u avio industriji i da ja tebi kazem "tana , grijesis ovde...ovaj program je bolji od ovog drugog"...ako meni ne vjerujes , pitaj nekoga ko se bavi bioloskim naukama...a ako bas hoces da se naucis Preko nekih povrsnih informacionih izvora onda proguglaj o abiogenezi , mikro i makroevoluciji , prirodnoj selekciji-adaptaciji (i ulozi mutacije u tom procesu) i na kraju specijaciji (nastanku novih vrsta)...sve je to Darwin dobro obradio...i fala bogu , na nivou teorije...ali teorije koja je dobro potkovana mnogim primjerima iz prirode...
        nemoj sta zamjeriti , nije mi namjera da popujem...nego ovo sa mutacijama u kontekstu evolucije , jednostavno nije tacno...

        05-31-2017 17:13 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
        garinca garinca is a Male
        rodjeni


        Poruka: 989

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od semirizsvemira:

          Prije nego što poènemo da se bavimo sa nauènim èudom Kur’ana, želimo da vas pitamo jedno pitanje. Da li imate ikakvu informaciju o težini oblaka? Ako nemate nikakvu informaciju, želimo da otprilike pretpostavite težinu oblaka. Šta mislite kolika je težina oblaka? Ili, da vam pojednostavimo pitanje: Da li mislite da li su oblaci teški ili lagani? Vi æete vjerovatno reæi da su lagani. Meðutim, Kur’an je je naveo prije 1400 godina da oblaci nisu nikako lahki nego da su baš suprotno, veoma teški. Sada, da navedemo nekoliko ajeta na ovu temu: “On je Taj Koji šalje vjetrove kao radosnu vijest milosti Svoje; a kad oni pokrenu teške oblake, Mi ih prema mrtvom predjelu potjeramo, pa na njeg kišu spustimo i uèinimo da uz njenu pomoæ rastu plodovi svakovrsni; tako æemo i mrtve oživiti da bi ste se prisjetili i pouku prihvatili! (Kur’an, 7:57)
          “On je Taj Koji vam pokazuje munju, da se uplašite i ponadate, i On daje da iznova nastaju teški oblaci.” (Kur’an, 13:12)
          Kao što vidite, u Kur’anu je navedeno prije 1400 godina da oblaci nisu nikako lagani, veæ su opisani kao “teški oblaci”. Šta nauènici kažu ovoj temi? Da li su oblaci stvarno teški kao što je navedeno u Kur’anu? Prema istraživanju izvršenom u skorije vrijeme, prilièno zapanjujuæe brojke o težini oblaka su pronaðene. Na primjer, oblak kumulonimbus, poznatiji kao olujni oblak, može sadržavati do 300.000 tona vode. (da vam doèaram koliko je to, to vam je kao 12 miliona vreæa brašna od po 25 kg). Da, niste pogrešno proèitali; spominjemo oblake koji su teški 300.000 tona. Èinjenica da masa od 300.000 tona stoji na nebu bez ikakve potpore je nešto što zapanjuje um. Èak je još više interesantnije da je ova informacija spomenuta u Kur’anu.
          Sada, razmislimo o ovome: U vrijeme kada je Kur’an objavljen, nije bilo moguæe za ljude da imaju informaciju o težini oblaka. Štaviše, mi smo vjerovatno mislili da su oblaci veoma lahki, prije nego što smo nauèili ove èinjenice.  Kako se može sumnjati da je Kur’an Allahov Govor, poslije saznavanja ovih informacija? Kur’an je Božija Knjiga, a Allah vjetrom šalje oblake u sušna predijela i daje život ovim podruèjima – Stvoritelj koji je stvorio oblake i uèinio da se oblaci kreæu na nebu sa hiljadama tona vode.
          Izvor:
            http://www.questionsonislam.com


        pa sto ne posalje allah oblake u somaliju...eno umire hiljade ljudi i stoke...a svi do jednog prakticirajuci muslimani...
        i ko kaze da je to neko veliko "otkrice" da su oblaci "teski"...zasto bi neko mislio da su laki...za nauku su oni vec odavno "teski"...nije mi jasno sta ovaj citat ili post dokazuje...po meni nista...cuj oblaci laki...sto?...zato sto su na nebesima...pa i sunce je na nebu...i mjesec i zvijezde...pa sumnjam da je neko prije 1400 Godina mislio da su ta tijela "laka"...i onaj divljak koji je prije dvije hiljade Godina kopljem pogodio orla na stijeni , mogao se uvjeriti da orao nije nimalo lak...cak sta vise...a leti...ili lebdi...07.gif

        05-31-2017 17:28 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
        Stranica (10): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com