Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Jugoslavija 1972 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 2 3 [4] 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

i jos samo ovo za danas...srdjana je bilo jako puno...na svim stranama...jako , jako puno...samo sto su srdjana ovi zlotvori ubili...i zna se za to...covjeku koji je meni pomogao kada mi je najvise trebalo su kucu minirali...halo bolan...svi smo mi nekome pomagali i bili pomognuti...srdjan je simbol zbog njegove tragedije ali je slicnih djela bilo svugdje...da su trojica zlocinaca prestala da tuku malog alena i posusala srdjana , niko ne bi ni znao za njegovo dobro djelo...

btw. moja majka je trebinjka i kada je cula za srdjana i njegovo djelo , zaplakala je i rekla "nista me ne cudi...aleksici su uvjek partizani bili"...to ti je to...a mali alen je odrastao u kuci pored rodne kuce moje majke...kod srdjanova oca Rada sam ja kosarku kao klinac trenirao...

08-02-2018 11:33 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da ne trazim i da ne citiram.

Spomenuo Zico Muslimane i njihove pretenzije.

Malo je zahebano i kompleksno pitanje.
Prvo, muslimani (bosnjaci) nisu imali jasnu ideju, kaskaju za srbima i hrvatima cijelo stoljece i kusur. Hebiga
Zatim, prva asocijacija je bila JMO (jugoslovenska Muslimanska Organizacije, negdje izmedju 2 svjetska rata). Ne znam kakve su bile njihove ideje.

Muslimani su raseljeni diljem bivse Juge, Uglavnom u BiH, Sandzaku (srpskom i crnogorskom dijelu), Kosovu, Makedoniji. Njihov broj u HR je znacajan ali nije politicki relevantan, jer su rastrkani i nemaju nikakvu homogenu teritoriju. Nekad se spominjala zelena transverzala, ali nikada nije bila ozbiljno shvacena ni realna.

Muslimansko vodstvo je po meni veliki krivac za nedace sopstvenog naroda (ali nisu egzekutori, nemojmo porediti ni mjesati)
Muslimansko (bosnjacko) vodstvo je bilo za fildzan varijantu. I njima je smetala multi-kulti BiH.
Ta fildzan varijanta meni nije poznata, i nikad nisam vidio moguce karte. Da su se dogovorili ljudski, izbjegli bi se ratovi 90'ih

Ali budimo iskreni, nije se moglo dogovoriti.
90'ih bi Tudjman bio zadovoljan avnojevskom HR (i jos kad bi mu dali gratis dijelove BiH super)
90'ih bi Alija rahmetli bio zadovoljan sa bilo kakvim fildzanom

Ali je 90'ih najveca prijetnja dolazila od SANU i srpske oruzane sile i ideje svi srbi u jednoj drzavi.

Sadasnje stanje je daleko drugacije nego 90ih

To je vec druga prica

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

08-02-2018 11:40 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Zico:

    Jeste Tana...

    Zasto smo se poklali? Zasto smo pukli? OK OK...Srbija imala poretenzije, Hrvatska imala pretenzije, samo Bosna mirna bila 02.gif , mi ostali jadan plebs nije znao kako i sta, pa povukli nozeve. Pa sta su bili Franjo, Slobo i Alija? Ljigavci koje je izbacilo na povrsinu to "bratstvo i jedinstvo". Pa ko je glasao za njih? Valjda ta braca u bratstvu i jedinstvu.

    Ja i dalje imam dva brata u Mostaru...sva trojica druge vjere. Na strojica smo dozivili realnost bratsva i jedinstva, ali smo nazalost dozivili i realnost rata i nedostatka tog istog vaseg bratstva i jedinstva medju ostalom nasom bracom.

    Niko mene i njih nije mogao tek tako lako natjerati da nosamo puske i pucamo jedni na druge. Ne trebate vi meni pisati o bratstvu i jedinstvu kao realnosti, ili apstraktnosti. Ja sam ga dozivio, kroz rat uspio sacuvati, i dan dans ga njegujem. Cisti dlanovi ko suza, u sve trojice...

    U picku lijepu materinu...kao da te otac siluje, a ti kazes to je moj tata i lijepo mi je...


los sam karakter...evo samo jos jedna 02.gif

ti Zico NECES da si dio te price dole...i ja to postujem...ali ti hoces da mene ubjedis da dole NISTA ne valja i da je sve MRAK i UZAS...svi MRZE svakog i sam cekaju priliku da ti se nasishu krvi...a ja ZNAM da nije tako...i znam da ono sto ja uvjek govorim , a evo i tana gore potvrdjuje je istina...dobro je uvjek vece od zla...samo ga treba vidjeti...treba ga prepoznati...a nekada se moras i potruditi da bi ga vidio i prepoznao...ako NECES da ga vidis , niko ti drugi ne moze oci otvoriti...odatle taj osjecaj da te neko siluje...
haj sad...posto si navijac hajduka (ja sam velezovac) poslusaj onu oliverovu "ko sam ja da ti sudim"...jako dobar tekst... 02.gif

08-02-2018 11:47 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
Zico Zico is a Male
trudim se


Poruka: 221
Location: daleko od govana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    Da ne trazim i da ne citiram.

    Spomenuo Zico Muslimane i njihove pretenzije.

    Malo je zahebano i kompleksno pitanje.
    Prvo, muslimani (bosnjaci) nisu imali jasnu ideju, kaskaju za srbima i hrvatima cijelo stoljece i kusur. Hebiga
    Zatim, prva asocijacija je bila JMO (jugoslovenska Muslimanska Organizacije, negdje izmedju 2 svjetska rata). Ne znam kakve su bile njihove ideje.

    Muslimani su raseljeni diljem bivse Juge, Uglavnom u BiH, Sandzaku (srpskom i crnogorskom dijelu), Kosovu, Makedoniji. Njihov broj u HR je znacajan ali nije politicki relevantan, jer su rastrkani i nemaju nikakvu homogenu teritoriju. Nekad se spominjala zelena transverzala, ali nikada nije bila ozbiljno shvacena ni realna.

    Muslimansko vodstvo je po meni veliki krivac za nedace sopstvenog naroda (ali nisu egzekutori, nemojmo porediti ni mjesati)
    Muslimansko (bosnjacko) vodstvo je bilo za fildzan varijantu. I njima je smetala multi-kulti BiH.
    Ta fildzan varijanta meni nije poznata, i nikad nisam vidio moguce karte. Da su se dogovorili ljudski, izbjegli bi se ratovi 90'ih

    Ali budimo iskreni, nije se moglo dogovoriti.
    90'ih bi Tudjman bio zadovoljan avnojevskom HR (i jos kad bi mu dali gratis dijelove BiH super)
    90'ih bi Alija rahmetli bio zadovoljan sa bilo kakvim fildzanom

    Ali je 90'ih najveca prijetnja dolazila od SANU i srpske oruzane sile i ideje svi srbi u jednoj drzavi.

    Sadasnje stanje je daleko drugacije nego 90ih

    To je vec druga prica


Poprilicno dobar sazetak.

Ovdje bi samo dodao mali komentar na tanin post. Mislim da ide zajedno.

Moglo se pojaviti sto Markovica, a mogla je SANU biti samo poslasticarna u Fejicevoj, niko ne bi zadrzao Slovence i Hrvate u onoj Jugoslaviji. Slovenci su svakako tu bili kao stran dio tijela, a Hrvati su sanjali svoj san. Samim tim, bez obzira na urlik i pruzenu grabezljivu ruku SANU i Srbije, BiH bi se, radi navedenih stvari gore, opet nasla pred slicnim ponorom.

Ovim dolazim opet na moju subjektivnu misao, da je bilo neminovno raspadanje. Razlog je sto su neki narodi bili na silu u toj drzavi, sto su nacioni bili iznad Garincinig bratstva i jedinstva.

08-02-2018 13:59 Zico is offline Pregledaj poruke od Zico Dodaj Zico u listu prijatelja
Zico Zico is a Male
trudim se


Poruka: 221
Location: daleko od govana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

        citat od Zico:

      Jeste Tana...

      Zasto smo se poklali? Zasto smo pukli? OK OK...Srbija imala poretenzije, Hrvatska imala pretenzije, samo Bosna mirna bila 02.gif , mi ostali jadan plebs nije znao kako i sta, pa povukli nozeve. Pa sta su bili Franjo, Slobo i Alija? Ljigavci koje je izbacilo na povrsinu to "bratstvo i jedinstvo". Pa ko je glasao za njih? Valjda ta braca u bratstvu i jedinstvu.

      Ja i dalje imam dva brata u Mostaru...sva trojica druge vjere. Na strojica smo dozivili realnost bratsva i jedinstva, ali smo nazalost dozivili i realnost rata i nedostatka tog istog vaseg bratstva i jedinstva medju ostalom nasom bracom.

      Niko mene i njih nije mogao tek tako lako natjerati da nosamo puske i pucamo jedni na druge. Ne trebate vi meni pisati o bratstvu i jedinstvu kao realnosti, ili apstraktnosti. Ja sam ga dozivio, kroz rat uspio sacuvati, i dan dans ga njegujem. Cisti dlanovi ko suza, u sve trojice...

      U picku lijepu materinu...kao da te otac siluje, a ti kazes to je moj tata i lijepo mi je...


    los sam karakter...evo samo jos jedna 02.gif

    ti Zico NECES da si dio te price dole...i ja to postujem...ali ti hoces da mene ubjedis da dole NISTA ne valja i da je sve MRAK i UZAS...svi MRZE svakog i sam cekaju priliku da ti se nasishu krvi...a ja ZNAM da nije tako...i znam da ono sto ja uvjek govorim , a evo i tana gore potvrdjuje je istina...dobro je uvjek vece od zla...samo ga treba vidjeti...treba ga prepoznati...a nekada se moras i potruditi da bi ga vidio i prepoznao...ako NECES da ga vidis , niko ti drugi ne moze oci otvoriti...odatle taj osjecaj da te neko siluje...
    haj sad...posto si navijac hajduka (ja sam velezovac) poslusaj onu oliverovu "ko sam ja da ti sudim"...jako dobar tekst... 02.gif


Ti kazes, tana potvrdio...i gola istina 02.gif .

Ja vidim dobro gdje se golim okom vidi. Vidim ga u tebi, tani, etc...Jebes to dobro kada se ti moras natezati i truditi da ga spazis. To, moj dragi Garinca, nije dobro. To je poludobro, ili polulose. Zavisi jesi li optimista ili ne. Ocigledno sam ja pesimista 35.gif . I ta masa koju ti spominjes ce sutra posegnuti za oruzijem, be zadrske i puno razmisljanja (vec vidjeno). To meni nije dobro. Nacin na koji Hrvati pricaju o Muslimanima-Muslimani o Hrvatima u Mostaru, oba naroda o Srbima u Nevesinju, Nevsinjci o njima dole, je u principu pun mrznje...onoliko koliko sam ja mogao vidjeti. Samo mi nemoj poceti pricati o microsvijetu i grupama ljudi koji nisu takvi, da se to ne primjeti kada imas pravu raju, etc...To nije dovoljno.

Ta ce Velez (izbacio je seriju fantasticnih igraca, a nisu znali da ih iskoriste). Ne znam sto, ali mi je Hajduk uvijek bio drag.

Neka mu je laka zemlja, prepoznam velicinu, ali ja nisam mogao muziku pokojnog Olivera.

08-02-2018 14:15 Zico is offline Pregledaj poruke od Zico Dodaj Zico u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Zico:

        citat od garinca:

          citat od Zico:

        Jeste Tana...

        Zasto smo se poklali? Zasto smo pukli? OK OK...Srbija imala poretenzije, Hrvatska imala pretenzije, samo Bosna mirna bila 02.gif , mi ostali jadan plebs nije znao kako i sta, pa povukli nozeve. Pa sta su bili Franjo, Slobo i Alija? Ljigavci koje je izbacilo na povrsinu to "bratstvo i jedinstvo". Pa ko je glasao za njih? Valjda ta braca u bratstvu i jedinstvu.

        Ja i dalje imam dva brata u Mostaru...sva trojica druge vjere. Na strojica smo dozivili realnost bratsva i jedinstva, ali smo nazalost dozivili i realnost rata i nedostatka tog istog vaseg bratstva i jedinstva medju ostalom nasom bracom.

        Niko mene i njih nije mogao tek tako lako natjerati da nosamo puske i pucamo jedni na druge. Ne trebate vi meni pisati o bratstvu i jedinstvu kao realnosti, ili apstraktnosti. Ja sam ga dozivio, kroz rat uspio sacuvati, i dan dans ga njegujem. Cisti dlanovi ko suza, u sve trojice...

        U picku lijepu materinu...kao da te otac siluje, a ti kazes to je moj tata i lijepo mi je...


      los sam karakter...evo samo jos jedna 02.gif

      ti Zico NECES da si dio te price dole...i ja to postujem...ali ti hoces da mene ubjedis da dole NISTA ne valja i da je sve MRAK i UZAS...svi MRZE svakog i sam cekaju priliku da ti se nasishu krvi...a ja ZNAM da nije tako...i znam da ono sto ja uvjek govorim , a evo i tana gore potvrdjuje je istina...dobro je uvjek vece od zla...samo ga treba vidjeti...treba ga prepoznati...a nekada se moras i potruditi da bi ga vidio i prepoznao...ako NECES da ga vidis , niko ti drugi ne moze oci otvoriti...odatle taj osjecaj da te neko siluje...
      haj sad...posto si navijac hajduka (ja sam velezovac) poslusaj onu oliverovu "ko sam ja da ti sudim"...jako dobar tekst... 02.gif


    Ti kazes, tana potvrdio...i gola istina 02.gif .

    Ja vidim dobro gdje se golim okom vidi. Vidim ga u tebi, tani, etc...Jebes to dobro kada se ti moras natezati i truditi da ga spazis. To, moj dragi Garinca, nije dobro. To je poludobro, ili polulose. Zavisi jesi li optimista ili ne. Ocigledno sam ja pesimista 35.gif . I ta masa koju ti spominjes ce sutra posegnuti za oruzijem, be zadrske i puno razmisljanja (vec vidjeno). To meni nije dobro. Nacin na koji Hrvati pricaju o Muslimanima-Muslimani o Hrvatima u Mostaru, oba naroda o Srbima u Nevesinju, Nevsinjci o njima dole, je u principu pun mrznje...onoliko koliko sam ja mogao vidjeti. Samo mi nemoj poceti pricati o microsvijetu i grupama ljudi koji nisu takvi, da se to ne primjeti kada imas pravu raju, etc...To nije dovoljno.

    Ta ce Velez (izbacio je seriju fantasticnih igraca, a nisu znali da ih iskoriste). Ne znam sto, ali mi je Hajduk uvijek bio drag.

    Neka mu je laka zemlja, prepoznam velicinu, ali ja nisam mogao muziku pokojnog Olivera.


e golem si stvarno...ti pricas o sadasnjoj situaciji...nakon sto smo se poklali...i dok mile , bakir i cova cijelo vrijeme dolijevaju ulje na vatru...ja ti pricam o jugoslaviji i bratstvu i jedinstvu u njoj...halo bolan , cujemo li se 07.gif
pa jadan ne bio...moram trivijalizovati ali znas li ti da je 35000 ljudi u mostaru na velezovim utakmicama u evropi redovno navijalo "jugoslavija, jugoslavija"...svi do jednog...isto je tako bilo u beogradu , zagrebu , splitu, sarajevu...sta mislis da su to ljudi pjevali sto su morali...sto je udba naredila...jok bolan...ljudi su voljeli jugoslaviju...dok je nacionalisti nisu sjebali...masa (ljudska) ti je cudna stvar...u prosjeku , pomalo naivna i puno glupa...daj im sada tri normalna covjeka i jednu dobru televizijsku kucu da ih vodi i za 6 mjeseci bi svi promjenili pricu i poceli hvalit svoje komsije iliti susjede...

sto se tice olivera...poceo sam ga slusati nakon 45-e...ne mislim 1945-e...dobra je to muzika...lagana...nepretenciozna...

08-02-2018 14:42 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
Zico Zico is a Male
trudim se


Poruka: 221
Location: daleko od govana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bjezi Garinca...

Eto si ti "normalan" , nadji jos dvojicu, pa pokusajte 02.gif.

08-02-2018 14:55 Zico is offline Pregledaj poruke od Zico Dodaj Zico u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tesko se raspravljat, raja

Sta bi bilo kad bi bilo.

Danas je na zalos realnos drugacija 16.gif


Opet @Zicu:
Neminovno raspadanje

Ako ostavimo malo na stranu BH nacije i vjere....

BiH je vazda (ili sko vazda) bila drzava (ili jedinicia unutar imperija) sa jasno definiranim granicama.
Da je bilo podjele Staljin-Cherchil, Bosna bi ostala kao drzava (ili jedinica) sa jasno definiranim granicama.
Ja mislim da bi bilo bolje nego 90'ih i bolje nego danas.

Jerbo prezivise i predurase BH narodi, tursku, austriju, pa i NDH (a i Jugoslaviju) i ostade Bosna cjelovita
Da li bi bilo rata u tom slucaju (gdje bi SR i HR htjeli svoju porciju) to je upitno. Jer u ranije navedenom slucaju BiH bi vjerovatno bila usla u definiranim granicama u sastav neke druge malo jace drzave,i danas bi takva BiH bila ili sastavna jedinica te i takve drzave (bilo da je Austrija, Italija ili pak Hrvatska) ili bi bila nezavisna drzava (u slucaju da su je strpali pod sastav Srbije, kao sto je slucaj sa Crnom Gorom i Makedonijom)

Rezimirajuci, Totalno neerealno razmisljati o toj opciji, ali se slazem sa Zicom da bi na duge staze, BiH dobila da je bilo nasilne tvoridbe drzva 1945 i da ne bi doslo do ratova 90'ih u takvim razmjerama

Druga je stvar kako bi svako narod ponaosob 'nahebao' u takvoj BiH
18.gif
(bi li srbi dozivili sudbinu knina, bi li muslimani bili raseljeni i istjerani kao prije 1945 (milioni istjeranih muslimana iz sandzaka, srbije, bosne , kosova i makedonije u Tursku)i sta bi bilo sa hrvatima

Ili bi zivjeli svi zajedno kao u srednjem vijeku 25.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

08-03-2018 07:50 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

imam mali problem da vas razumijem...sta mislite sa "nasilnom tvoridbom drzava 1945-e"...koje bi se drzave to po vama tada formirale...jugoslavija je kao drzava postojala od 1918-e do 1941-e...tada je rasparcana od nacista, fasista i domacih izdajnika...jugoslavija je oslobodjena od partizana i crvene ermije...evo sve da je tito tada htio da kaze "bujrum , mi smo vas oslobodili...a vi sada stvorite nezavisne drzave"...kako bi to islo...pa opet bi bilo pitanje granica i teritorija...sta vi mislite da bi se srbija zadovoljila sa granicom kod zemuna...ili da hrvatskoj pripadne cjela BiH-a...ili da Makedonija ("juzna srbija" kako su je srpski nacionalisti zvali) postane samostalna drzava...pa sta je s vama...to bi bio nastavak "balkanskih ratova" gdje bi jos i Hrvatska i BiH bili ukljuceni...da ne pricam kako bi takve male drzave bile stalna meta i lak plijen za sve susjedne drzave sa aspiracijama...da ne spominjemo velike sile...pa to bi bio stogodisnji rat sa jos vecim brojem zrtava (na kvadrat) nego devedesetih...nerealni ste totalno...titina jugoslavija je bila rjesenje...a ne problem...

de malo razradite kako vi to mislite , kako bi te drzave izgledale...u kojim granicama...koliko bi ih bilo...

08-03-2018 10:48 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Granice juge su skrojene dogovorom izmedzu Amera i Engleza s jedne strane i Bacuska s druge
strane,nikakva druga opcija nije bila u igri
Staljin je pristao na Jugu kao tampon zonu,dogovorno je povlacio svoju cizmu sa teritorija za Koje
je procjenio da ich zbog raznoraznih razloga nebi mogao dugorocno kontrolirati

08-03-2018 11:32 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nema problema nikakvih

Na hipoteticna pitanja se daju hipoteticni odgovori

Stanje i proslost je nako kakvo jest i niko ga ne moze promijenuti

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

08-03-2018 12:22 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
Zico Zico is a Male
trudim se


Poruka: 221
Location: daleko od govana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

    ...da ne pricam kako bi takve male drzave bile stalna meta i lak plijen za sve susjedne drzave sa aspiracijama...da ne spominjemo velike sile...pa to bi bio stogodisnji rat sa jos vecim brojem zrtava (na kvadrat) nego devedesetih...nerealni ste totalno...titina jugoslavija je bila rjesenje...a ne problem...


Sto se bolan nerviras?

Vidi mu price, kojom su raju palili poslije rata. Ko ce nas bolan ovakve? Sta ce im problem?

Tada bi se morali slusati ovi stu su nas olsobadjali, uz malo krivnjave i par uzaludih balkanskih heroja, a na drugoj strani pod pritiskom cizme (ne Titine, nego cizme ovih sa starne...mi ne mozemo i ne znamo, ocigledno, bez cizme), fino bi nas razdjelili kako bi god oni htjeli i pojeo vuk magarca.

Tada su urdili sa nama kako su htjeli, sada rade sa nama kako hoce, i nista se nece promjeniti ni u buducnosti...

I cuj na kvadrat...bolan 200 hiljada na kvadrat je 40 bilona. Uh, sto nas je puno 02.gif .

08-03-2018 14:06 Zico is offline Pregledaj poruke od Zico Dodaj Zico u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Boza:

    Granice juge su skrojene dogovorom izmedzu Amera i Engleza s jedne strane i Bacuska s druge
    strane,nikakva druga opcija nije bila u igri
    Staljin je pristao na Jugu kao tampon zonu,dogovorno je povlacio svoju cizmu sa teritorija za Koje
    je procjenio da ich zbog raznoraznih razloga nebi mogao dugorocno kontrolirati


stoji sve...s malom modifikacijom...ameri i englezi se i nisu toliko pitali...sovjeti su vec bili u beogradu...a tamo gdje je njihova cizma dosla tu se 45-e drugi nisu pitali...dogovor sa jalte o podjeli "fifti-fifti" su sovjet jednostavno "preskocili"...tito i partizanska borba protiv fasizma i nacizma su im bili dobar izgovor da presaltaju saveznike i dogovor sa njima...

u onoj knjizi koju sam preporucio zicu ima upravo poglavlje o tome kako je vodja engleske vojne misije nakon povratka u London i sudjelovanja u borbama na sutjesci referirao cercilu " gospodine ministre u jugoslaviji se protiv njemaca bore titini partizani...Kraljeva vojska se ne bori ili otvoreno suradjuje sa nacistima" , na sto sje cercil srknuo svoju dozu wiskija i otpuhno od cigare i rekao "pa sta cekate...dajte da im se odmah salje vojna pomoc"...na to je sef misije rekao "ali gospodine ministre , postoji jedan problem , a to je da partizani nakon rata imaju namjeru da preuzmu vlast u drzavi"...cercil ga je upitao "gospodine dragi , mislite li vi nakon rata zivjeti u jugoslaviji?"...ovaj mu je zacudjeno odgovorio "ne!"...na sto mu je cercil rekao "ni ja"...i tu je razgovor bio zavrsen...dakle , stari lisac je iste sekunde sve znao i vidio vec sta ce se dogoditi 45-e...

08-03-2018 14:35 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    Nema problema nikakvih

    Na hipoteticna pitanja se daju hipoteticni odgovori

    Stanje i proslost je nako kakvo jest i niko ga ne moze promijenuti


Zico je prvi poceo...sa hipotetikom..."da nas nije tito utjerao u jednu drzavu"...dakle Zico je kriv... 13.gif

08-03-2018 14:37 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Zico:

        citat od garinca:

      ...da ne pricam kako bi takve male drzave bile stalna meta i lak plijen za sve susjedne drzave sa aspiracijama...da ne spominjemo velike sile...pa to bi bio stogodisnji rat sa jos vecim brojem zrtava (na kvadrat) nego devedesetih...nerealni ste totalno...titina jugoslavija je bila rjesenje...a ne problem...


    Sto se bolan nerviras?

    Vidi mu price, kojom su raju palili poslije rata. Ko ce nas bolan ovakve? Sta ce im problem?

    Tada bi se morali slusati ovi stu su nas olsobadjali, uz malo krivnjave i par uzaludih balkanskih heroja, a na drugoj strani pod pritiskom cizme (ne Titine, nego cizme ovih sa starne...mi ne mozemo i ne znamo, ocigledno, bez cizme), fino bi nas razdjelili kako bi god oni htjeli i pojeo vuk magarca.

    Tada su urdili sa nama kako su htjeli, sada rade sa nama kako hoce, i nista se nece promjeniti ni u buducnosti...

    I cuj na kvadrat...bolan 200 hiljada na kvadrat je 40 bilona. Uh, sto nas je puno 02.gif .


mogu nam ga svima lagano popushiti...sada kada smo ih infiltrirali , od njemacke , engleske , svedske , amerike itditd za dvadeset Godina ce ratovati svi sa svima a da nece ni znati zasto... 02.gif

08-03-2018 14:41 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
Zico Zico is a Male
trudim se


Poruka: 221
Location: daleko od govana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hahaha...

Ima da Treci pocne sa nekim Gavrilom u Stokholmu ili Torontu...hahaha

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Zico dana 08-03-2018 u 14:56.

08-03-2018 14:55 Zico is offline Pregledaj poruke od Zico Dodaj Zico u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

reci gavrilu ako ikako moze da odradi trumpa-glumpa od mene mu je kafa i pice do kraja zivota...

08-03-2018 16:04 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
Zico Zico is a Male
trudim se


Poruka: 221
Location: daleko od govana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kaze ne bi centa za to uzeo...i kaze kada ga odradi, od njega je tebi wiski (moze i loza-odakle zna za lozu, ne pitaj me) do kraja zivota...

08-03-2018 16:49 Zico is offline Pregledaj poruke od Zico Dodaj Zico u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

    nasekiralo me ovo za sutjesku pa preskocih ovo "da je sve bilo laz"...
    nije bolan ne bio...jesi li ti ikada razmisljao sta ta krilatica u stvari znaci...narocito ovo "bratstvo"...pa nije to tito ili mosa pijade ili kardelj izmislio...fraternite , egalite itditd...bratstvo nije samo u nacionalnom smislu...bratstvo je i u revolucionarnom smislu...braca po socijalistickoj/komunistickoj ideji...braca po oruzju...braca zbog zajednickog neprijatelja (nacizam , fasizam , imperijalizam)...tito je bio internacionalista...nemoj to zaboraviti...(a boga mi i kominternovac)...za internacionaliste nisu postojale granice , drzave...revolucija je bila globalna...svjetska...sa takvim idejama su ljudi isli u spaniju da se bore i ginu..."pariz ti je dao sebe...dio neba zauvjek...sta te muci na kraju puta...i sjecas li se spanije"...takvi ljudi su vodili partizane...procitaj malo ko je sve bio u generalstabu i kakve su skole ljudi u ta doba zavrsili...kakvi jebaci...kakve trice i kucine...pusti bolan propagandu beogradskih rojalista o

    odoh predaleko...sta htjedoh reci...bratstvo i jedinstvo nije bila samo parola...mnogi su to zivjeli i vjerovali u ideju...prica da smo se mi poklali zato sto nas je tito gurao u bratstvo i jedinstvo na silu ili kako ti velis u zajednicku drzavu...to je prica onih koji nisu to bratstvo i jedinstvo htjeli prihvatiti i koji su protiv njega radili...bilo ih je mnogo...ali ti zivotom garantujem da su pedesetih , sezdesetih , sedamdesetih i osamdesetih bili u manjini...ta prica da je sve bilo laz je njihova prica...njihov dozivljaj...

    evo ti jedne male ilustarcije iz mog zivota...u vojsci sam imao dva jako dobra drugara...oba iz beograda...vrsnjaci sa mnom...jedan iz zemuna , navijao je za zvezdu a drugi sa cubure je bio partizanovac...gledali smo jednom utakmicu izmedju zvezde i hajduka u kojoj je hajduk razvalio zvezdu...svaki hajdukov gol je cuburac pozdravljao klicanje...u jednom trenutku je iznervirani zemunac ustao bacio svoju stolicu i rekao cuburcu..."kakav si ti bre srbin kada navijas za hajduk protiv zvezde"...na sto mu je cuburac odgovorio "eto ti budi srbin , ja cu biti grobar"...KONTAS...BILO NAS JE UVJEK I OVAKVIH I ONAKVIH...I BRATSTVO I JEDINSTVO NIJE BILA LAZ... 10.gif
Tachno da bratstvo i jedinstvo nije bila laz. Barem za mene. Tachno je isto da ,shto kaza Koimbra , nije bilo prihvacheno u vechini (mnogi su se pretvarali da su za tu progresivnu ideju bili ali su imali drugachija razmishljanja i namjere ). E tu je Tito pogrijeshio shto tu ustashkochetnichkobalisku vechinu nije spustio ....gdje trebaju da budu spushteni.

08-03-2018 20:34 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

    jesi ti siguran da su ti tvoji imali petokrake na kapama... 02.gif
    salu na stranu...kakvi su bolan preletaci 43-e...doduse tih prelaza pojedinacno je bilo cijelo vrijeme...ali pojedinacno...
    sto se tice sutjeske...na sutjesci je bio jedan od clanova moje najuze familije...pricao sam sa njim o tome i nemam uopste sliku sutjeske kao sto je to bilo u filmu veljka bulajica...ali da su partizani gurali naprijed neke cetnike preletace...to nisam nikada cuo...a mozda to i nije bilo toliko bitno da bi se pricalo...eto tebi i tim u tvom coku jeste...ja samo znam da se na sutjesci krhalo i ginulo PRAVO...opet ti kazem , nabavi ovu redlyevu knjigu...stvarno je vrijedna citanja...sutjesci je posveceno citavo poglavlje , jer se tu lomilo kome ce engleska i zapadni saveznici da salju ratnu pomoc...engleska misija je bila na licu mjesta i par njih je i poginulo u borbama sa njemcima...procitaj pa se javi...do tada , vjerujem ti za ove price o preletacima...ali to opet ne umanjuje zasluge partizanske borbe...a da partizani nisu ratovali u svilenim rukavicama...pa to nam je bar danas svima jasno...ruke im se pozlatile... 02.gif
Ma kako bola nisi to chuo???? PROF DOCTOR MAGISTAR ING nauchnik istorichar i ministar kulture Zlatko Hasanbegovich je to objasnio u dosta njegovih uradaka i spochitavanja. 70 posto partizana su bili Chetalji. CCC... neznalice. 01.gif

08-03-2018 20:40 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Stranica (5): « prethodna 1 2 3 [4] 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com