Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Napokon da laz bude ono sto jeste, lazi i glupost » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (11): « prethodna 1 2 3 [4] 5 6 7 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ganda dakle ti se slazes da postoje zakoni u universu.

a odakle zakoni? da li mislis da su "sami" napravili, ili su proizvod necije inteligencije.
pitanje nije retoricko.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-20-2019 18:51 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

vidim da imas i dilemu a sta ako postoje drugi univerzumi gdje vladaju drugaciji zakoni?

sasvim moguce. pa sta ako i postoje? kako to tebi ide u prilog?

bog je jedan, ali je sve relativno sto rece nas jaran ajnstajn.
bog jeste jedan sto se nas tice, naseg universa. fakat.

to ne znaci da je bog usamljen i da nema svoje jarane u "svojem" svijetu. ne znamo to.
mozda je uciteljica rekla sutra svako da donese po universe za projekat i dragi bog donio nas universe. kontas? zato se i ne usudjujem da pokusam da shvatim njegovo porijeklo.
mozda je nas universe jedan pixl na bozjem kompjuteru. mozda bog vozi mercedes ... ne znamo nista o njemu. da li koristi tehnologiju? ko zna.

nemoj se ogranicavati religijom i religijskim objasnjenjima. izuci to malo dublje ako te stvarno zanima.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-20-2019 18:58 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

        citat od gandalf:

      Interesantno da se ne moze odgovoriti na pitanje koje stvorio tog nekog boga, ali se moze logickim razmisljanjem doci do toga da je bog stvorio svijet...
      Ne kontam...
      Uglavnom su svi tzv proroci kroz neke dojave skontali neke stvari, samo sam ovde procitao da je neko logicnim razmisljanjem shvatio da je bog napravio svijet...

      A sta ako je, nedaj boze, ovaj svijet samo takav kakav je, i da nije takav ne bi ni nas bilo...
      Cini mi se da ti Tana govoris da smo mi ljudi sa nekog drugog svijeta, i da nas je tu bog doveo... Pa cemo opet na taj neki drugi svijet za kojeg niko nista ne zna... Ma bola ni do mjeseca ne mozes, a ne do nekog drugog svijeta... Ili mozes, ali poneses sa sobom komad atmosfere i hrane sa zemlje...

      Ja ne mislim da se mi ista razlikujemo od jabuka... Kako god se na drvetu radjaju jabuke, na drugom sljive, tako se i mi radjamo i umiremo na zemlji...
      Da mi je znati koja jabuka ide u raj....


    ustvari je prilicno jednostavno, kad covjek sebi otvori oci.

    mi vidimo bozje djelo, vidimo prirodne zakone, i na osnovu toga ja zakljucujem da postoji bog jer neko je moro da napravi te zakone. nisam ja shvatio da bog postoji citajuci vjerske knjige nego izucavajuci nauku. ne znam sta je tu nejasno.

    na pitanje ko je stvorio boga - to ti niko ne moze odgovoriti.to je isto da pitas amebu da objasni razliku izmedju iphona i samsunga.

    ti si mene potpuno pogresno shvatio. ja upste ne smatram da smo dosli iz nekog drugog svijeta, i da cemo se tamo vratiti. ne znak kako si to zakljucio.

    apsolutno se ne slazem da su ljudi u istoj kategoriji sa vocem. zar ti nije nimalo "cudno" da bas mi ljudi smo jedina bica koja imaju slobodu volju, tj pravo na izbor. mi sami donosimo svoje odluke. cak ni andjeli ne donose svoje odluke nego slijepo slijede upute. samo ljudi imaju tu privilergiju.
    zar te to ne "golica" da malo to istrazis? ako nista zbog radoznalosti.


Izvini Tana, nisam znao da se u tvojoj nauci uci o andjelima i njihovoj slobodnoj volji... Ako imas direktnu telefonsku vezu sa njima, onda ok... Inace, sjedi jedan... Cuj iz nauke sazno, a prica kakvu volju imaju andjeli... Malo mi smijesno o tvojoj nauci pricati....

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

03-21-2019 00:57 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    vidim da imas i dilemu a sta ako postoje drugi univerzumi gdje vladaju drugaciji zakoni?

    sasvim moguce. pa sta ako i postoje? kako to tebi ide u prilog?

    bog je jedan, ali je sve relativno sto rece nas jaran ajnstajn.
    bog jeste jedan sto se nas tice, naseg universa. fakat.

    to ne znaci da je bog usamljen i da nema svoje jarane u "svojem" svijetu. ne znamo to.
    mozda je uciteljica rekla sutra svako da donese po universe za projekat i dragi bog donio nas universe. kontas? zato se i ne usudjujem da pokusam da shvatim njegovo porijeklo.
    mozda je nas universe jedan pixl na bozjem kompjuteru. mozda bog vozi mercedes ... ne znamo nista o njemu. da li koristi tehnologiju? ko zna.

    nemoj se ogranicavati religijom i religijskim objasnjenjima. izuci to malo dublje ako te stvarno zanima.


Pocinjes da budes prilicno nekonsekventam u tvom pokusaju da rezonujes, ali boga ti 02.gif , niko nije u svemu najbolji.
Ja u tome sto mi spocitavas samo navodim mogucnost o vise univerzuma, a ne dvoumljenje... Dvoumljenje je, doslovno, kada nisi siguran hoces naruciti sirnicu ili zeljanicu, a ovo sto ja govorim su pretpostavke... Probaj bez tog ”patronizing” 04.gif

Ono sto ti uzimas kao fakat, za mene to uopste nije fakat, fakat.

Naravno, ni na koji nacin tebi ne negiram pravo da mislis kako mislis. Ali ja se ne slazem sa tvojim misljenjem.

Vec sam ti rekao... Nekonsekventan ti je nacin razgovora i tzv argumentacije... Pricati o nauci i bogu (sto ne negiram kao mogucnost spoznaje), i onda u pricu ubacivati andjele, kao dokaz necega, je po meni, vise nego nekonsekventno, u najmanju ruku degutantno i ponizavajuce...

A sto se tice ogranicavanja na knjige i religije... Ne vjerujem da bi ti imao vjerovanje koje imas da nikada, ali ono bas Nikada, nisi dosao u kontakt sa tim knjigama ili necijim predavanjem o istim...

Zao mi je, nisi konsekventan sagovornik...

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

03-21-2019 06:56 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Bridge Keeper
SexNepoznat

Poruka: 360

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U potpunosti se slazem sa gandalfom, narocito sa njegovim osvrtom na patronizirajuci ton, ismijavanje i cerekanje nekolicine sagovornika. To je bitna karakteristika vjere i vjernika - umislili su si neku superiornost i sa neistomisljenicima se ophode shodno tome.

Tana, naveo si niz razloga za svoja stanovista. Pozvao si gandalfa da to 'malo istrazi' jer bi trebalo da ga 'golica'. Za gandalfa ne znam, ali je mene 'zagolicalo', pogotovo kad kazes da je 'prilicno jednostavno kad covjek sebi otvori oci'. Time impliciras da si ti, istrazivajuci nauku, otvorio oci i dosao do spoznaje boga. Zamolio bih da 'pojednostavis' sljedece:

Koju granu nauke si izucavao i koji autori su ti pomogli u procesu 'otvaranja ociju’? Zbilja bih zelio da mi preporucis relevantno gradivo kako bih zapoceo svoju istragu i uravnotezio trenutno, ocigledno pogresno, misljenje.

U svrhu postivanja naucnog metoda (vjerujem da si s ovim konceptom upoznat jer tvrdis da si i sam do spoznaje dosao kroz istrazivanje nauke, a ne vjerskih knjiga), zamolio bih tvoju preporuku literature, posebno onih autora koji su na tebe ostavili znacajan dojam. Takodjer bih zamolio da spomenuti autori budu svjetski priznati naucnici i cijenjeni clanovi akademske zajednice jer, slozices se, danas svako moze napisati knjigu i naci izdavaca, tako da je iznimno bitno da su spomenuti autori priznati kroz peer-review i njihova djela izdana od strane respektabilnih naucnih zurnala i izdavackih kuca. Kao zaljubljenik u nauku, znaces o kojim kucama govorim, kao i da naucna zajednica odbija bilo kakve radove koji su self-published ili komisionirani od strane interesnih grupa u cilju obmane javnog mnjenja.

Posebno se radujem stivu koje je oblikovalo tvoje misljenje o 'universumu kao uredjenom sistemu' i da 'ne postoji naucnik na svijetu koji ce reci da je svemir haos’. Ovo misljenje je tradicionalno rezervisano za one kojima je astrofizika strana, tako da bi dublja klarifikacija bila dobrodosla.

Imam pak i malu primjedbu na tvoj osvrt u vezi evolucije. Tvrdis da svemir 'nije nastao slucajno' i da ti 'u tom trenutku meni pada teorija evolucije u vodu. cuj slucajno sve nastalo, mutacije i dzidze. nema sanse. matematicki nema sanse. nije moguce'. Ukazao bih ti na cinjenicu da se teorija evolucije ne bavi nastankom svemira, pa ni zivota, nego samo objasnjava bioraznolikost zivota na planeti. U potpunosti. Molim preporuku na relevantno stivo koje dokazuje suprotno, pa da nastavimo (ili konacno zavrsimo) raspravu kad se dodatno obrazujem na ovu temu.

Unaprijed hvala.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Bridge Keeper dana 03-21-2019 u 15:37.

03-21-2019 14:55 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bridge to je jedna velika generalizacija da kazes: "To je bitna karakteristika vjere i vjernika - umislili su si neku superiornost i sa neistomisljenicima se ophode shodno tome." slazes li se da nije u redu tako generlizovati?

pitas me da ti navedem autore i izvore mojih informacija? nisam vodio evidenciju, tako da ti ne mogu odgovoriti na to pitanje. sad kad si spomeno volio bi da sam to uradio. bilo bi to produktivno.
trenutno mi pade na pamet serija "one strange rock" koju jako cijenim. govori o tome kako su sve stvari povezane, na primjer kako jedna afrika zivi u simbiozi sa amazon sumama. zvuci nevjerovatno ali ima jako puno smisla. preporucujem. amazon bi umro bez afrike. slucajno? tesko tesko vrlo tesko.

ili procitaj/pogledaj neku emisiju o migraciji lososa (salmon), pa ti sam zakljuci da li je to posljedica evolucije. to bi bila vrlo sado-mazo evolucija.

uzmi sipak, prerezi ga napola poprecno pa ga analiziraj. analiziraj mu "komore", strukturu opne, kako radi, kako se hrani, razmnozava itd. ne treba ti uvijek autor da bi shvatio neke stvari. ima jedna stvar koja se zove zdrava logika.

SVE na ovoj planeti je logicno. matematika je logicna. druga je stvar sto mi nekad ne razimijemo logiku.

kazes da se teorija evolucije ne bavi nastankom universa i tehnickim stvarima. evolucija se bavi zivotom, opstankom, mutacijama, raznolikostio zivota. istina. slazem se 100%.

ali nije sve tako crno-bijelo. guglaj "fibonacci sequence in nature".
ako to uradis primjetices da se njegova sequenca moze primjetiti u prirodi kod mnogih biljki i zovotinja. dakle itekako predmet evolucije. guglaj pa mi javi slazes li se. kako objasnjavas da stotine ako ne hiljade zivih bica na planeti imaju karakteristike ove sequence? proguglaj pa mi javi da li mislis da to moze biti slucajno(evolucija), ili mislis da je to proizvod necije inteligencije, nekoga ko poznaje matematicke zakone. svjesni dizajn ili skucajnost?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-21-2019 16:04 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od gandalf:

        citat od tana:

      vidim da imas i dilemu a sta ako postoje drugi univerzumi gdje vladaju drugaciji zakoni?

      sasvim moguce. pa sta ako i postoje? kako to tebi ide u prilog?

      bog je jedan, ali je sve relativno sto rece nas jaran ajnstajn.
      bog jeste jedan sto se nas tice, naseg universa. fakat.

      to ne znaci da je bog usamljen i da nema svoje jarane u "svojem" svijetu. ne znamo to.
      mozda je uciteljica rekla sutra svako da donese po universe za projekat i dragi bog donio nas universe. kontas? zato se i ne usudjujem da pokusam da shvatim njegovo porijeklo.
      mozda je nas universe jedan pixl na bozjem kompjuteru. mozda bog vozi mercedes ... ne znamo nista o njemu. da li koristi tehnologiju? ko zna.

      nemoj se ogranicavati religijom i religijskim objasnjenjima. izuci to malo dublje ako te stvarno zanima.


    Pocinjes da budes prilicno nekonsekventam u tvom pokusaju da rezonujes, ali boga ti 02.gif , niko nije u svemu najbolji.
    Ja u tome sto mi spocitavas samo navodim mogucnost o vise univerzuma, a ne dvoumljenje... Dvoumljenje je, doslovno, kada nisi siguran hoces naruciti sirnicu ili zeljanicu, a ovo sto ja govorim su pretpostavke... Probaj bez tog ”patronizing” 04.gif

    Ono sto ti uzimas kao fakat, za mene to uopste nije fakat, fakat.

    Naravno, ni na koji nacin tebi ne negiram pravo da mislis kako mislis. Ali ja se ne slazem sa tvojim misljenjem.

    Vec sam ti rekao... Nekonsekventan ti je nacin razgovora i tzv argumentacije... Pricati o nauci i bogu (sto ne negiram kao mogucnost spoznaje), i onda u pricu ubacivati andjele, kao dokaz necega, je po meni, vise nego nekonsekventno, u najmanju ruku degutantno i ponizavajuce...

    A sto se tice ogranicavanja na knjige i religije... Ne vjerujem da bi ti imao vjerovanje koje imas da nikada, ali ono bas Nikada, nisi dosao u kontakt sa tim knjigama ili necijim predavanjem o istim...

    Zao mi je, nisi konsekventan sagovornik...


dobro to je tvoje misljenje. aferim. ti smatras da ja ne bi imo ovakav stav da se nisam "zatrovo" vjerskim knjigama. ja ti kazem da sam formiro cvrsto misljenje o kreatroru i prije nego sto sam posegno za vjerskom knjigom. ti mi mozes vjerovati ili ne, tvoj izbor.

slazes li se da smo mi ljudi jedino bice koje ima slobodnu volju, izbor?
slazes li se da samo ljudi imaju koncept svijesti, i damo smo jedini koji su svjesni sebe?
kada cuko/maca stane ispred ogledala oni ne znaju da sebe gledaju. oni misle da je to drugi cuko/maca. svega 3-4 zivotinje imaju jednu malu mjeru samosvijesti.

meni se cini da ti mene ne razumijes. ili ja nisam u stanju da se izrazim, ili ti nisi u stanju da me cujes, ili oboje. ali nemoj bogati posto me ne razumijes da automatski odbacujes stvari samo zato so ne razumijes. ne razmijem ni ja tebe nekad ali te ne odbacujem kao sagovornika. u svakom slucaju aferim - ako smatras da sam nedosljedan niko te ne primorava na diskusiju sa mnom.

i jos da ti malo vadim mast - u kuranu pise da su nevjernici sami sebi zatvorili oci. parafraziram: da napravim da brdo leti - opet bi ljudi(ateisti) vrtili glavom i govorili: ovo je neka magija.
hajde zamisli situaciju: leti hum iznad mostara, ode malo iznad mosta, izmedju kula, pa malo na santicev spomenik, stara gimnazija, ... obidje mostar. i sve to neko snimio. da li ti stvarno mislis da bi se poveco broj vjernika u mostaru? hajde posteno reci. sva bi moguca objasnjenja bila otvorena, osim opcije boga. hajde posteno.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-21-2019 16:26 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam rekao zatrovao, vec sam rekao da slucajno nikada nisi se susreo ni sa kakvim oblikom religioznih ucenja. Ali bas nikako...

Slobodna volja.... Ja ne bih bas rekao da svojevoljno rastem svoju kosu, zube (nekada), nokte, visinu, izgled... Da se malo to srediti, ali ne bas tako puno...

Sto se tice shvatanja jedni drugih, to je potpuno normalno sto govoris, svi smo na razlicitim jaslama odrasli, imamo razlicite osnove i put, bilo bi stvarno cudno da se u ovakvim pricama totalno razumijemo i poznajemo. Ne mislim da postoji neki komandir koji je kao u mom tijelu i komanduje njim.

Nemas mi sta vaditi mast, upoznat sam sa tom pricom, metaforom, koju iznosis. Kad se to desi, naravno da cu se upitati i preispitati, ali do tada, ne uzimam tvoje vjerovanje za faktum, niti bilo cije drugo.

Opet kazem da vjerujem u misticni dozivljaj, ali pokusati objasniti isti je potpuno nemoguca misija.

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

03-21-2019 17:59 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Bridge Keeper
SexNepoznat

Poruka: 360

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    bridge to je jedna velika generalizacija da kazes: "To je bitna karakteristika vjere i vjernika - umislili su si neku superiornost i sa neistomisljenicima se ophode shodno tome." slazes li se da nije u redu tako generlizovati?

    pitas me da ti navedem autore i izvore mojih informacija? nisam vodio evidenciju, tako da ti ne mogu odgovoriti na to pitanje. sad kad si spomeno volio bi da sam to uradio. bilo bi to produktivno.
    trenutno mi pade na pamet serija "one strange rock" koju jako cijenim. govori o tome kako su sve stvari povezane, na primjer kako jedna afrika zivi u simbiozi sa amazon sumama. zvuci nevjerovatno ali ima jako puno smisla. preporucujem. amazon bi umro bez afrike. slucajno? tesko tesko vrlo tesko.

    ili procitaj/pogledaj neku emisiju o migraciji lososa (salmon), pa ti sam zakljuci da li je to posljedica evolucije. to bi bila vrlo sado-mazo evolucija.

    uzmi sipak, prerezi ga napola poprecno pa ga analiziraj. analiziraj mu "komore", strukturu opne, kako radi, kako se hrani, razmnozava itd. ne treba ti uvijek autor da bi shvatio neke stvari. ima jedna stvar koja se zove zdrava logika.

    SVE na ovoj planeti je logicno. matematika je logicna. druga je stvar sto mi nekad ne razimijemo logiku.

    kazes da se teorija evolucije ne bavi nastankom universa i tehnickim stvarima. evolucija se bavi zivotom, opstankom, mutacijama, raznolikostio zivota. istina. slazem se 100%.

    ali nije sve tako crno-bijelo. guglaj "fibonacci sequence in nature".
    ako to uradis primjetices da se njegova sequenca moze primjetiti u prirodi kod mnogih biljki i zovotinja. dakle itekako predmet evolucije. guglaj pa mi javi slazes li se. kako objasnjavas da stotine ako ne hiljade zivih bica na planeti imaju karakteristike ove sequence? proguglaj pa mi javi da li mislis da to moze biti slucajno(evolucija), ili mislis da je to proizvod necije inteligencije, nekoga ko poznaje matematicke zakone. svjesni dizajn ili skucajnost?


'If nothing else works, a total pig-headed unwillingness to look facts in the face will see us through.' - General Melchett

03-21-2019 18:06 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

        citat od gandalf:

      Interesantno da se ne moze odgovoriti na pitanje koje stvorio tog nekog boga, ali se moze logickim razmisljanjem doci do toga da je bog stvorio svijet...
      Ne kontam...
      Uglavnom su svi tzv proroci kroz neke dojave skontali neke stvari, samo sam ovde procitao da je neko logicnim razmisljanjem shvatio da je bog napravio svijet...

      A sta ako je, nedaj boze, ovaj svijet samo takav kakav je, i da nije takav ne bi ni nas bilo...
      Cini mi se da ti Tana govoris da smo mi ljudi sa nekog drugog svijeta, i da nas je tu bog doveo... Pa cemo opet na taj neki drugi svijet za kojeg niko nista ne zna... Ma bola ni do mjeseca ne mozes, a ne do nekog drugog svijeta... Ili mozes, ali poneses sa sobom komad atmosfere i hrane sa zemlje...

      Ja ne mislim da se mi ista razlikujemo od jabuka... Kako god se na drvetu radjaju jabuke, na drugom sljive, tako se i mi radjamo i umiremo na zemlji...
      Da mi je znati koja jabuka ide u raj....


    ustvari je prilicno jednostavno, kad covjek sebi otvori oci.



Po toj logici sljedi ovo...

Negdje pises da covjek sebi otvori oci, a onda negdje spominjes da mu ih bog otvara i zatvara...

Znaci li to da je covjek bog?

Po logici stvari, jeste.

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

03-21-2019 18:33 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

        citat od prowler2:

      Prvo da odgovorim na jedno pitanje. Dali se slazem da se svemir "ponasha"po utvdjenim pravilima koja su komplikovana? Ne. Svemir e ne ponasha nego se razvija. Svemir ide za vremenom. Svemir unishtava sazvjezdja a i pravi ih. ( tu teorija o skladnosti otpada ) Znachi da je svemir opshti kaos. Nema matematichko tachnih formula kako zvijezde umiru a kako se stvaraju. Nisam pogledao tu fibonacci formulu ali ako je od kreacionista ne zelimje pogledati jer ti takozvani nauchnici kreacionisti nemaju potporu vechine nauchnika u svijetu. Pogledaj statistiku (matematika) koliko je tih nauchnika citirano u nauchnom svijetu. Veoma nizak postotak. I molim te ako mozesh sazmi taj njegov algoritam da ga i mi obichan zivalj mozemo shvatiti. Shto se tiche Kurana tu lazesh . Da, kazem da lazesh jer kuran nikada nije stigao u sve dijelove svijeta. Kako te nije stid da obmanjujesh ljude koji chitaju forum. Da je ovo napisao Sema , nebi se chudio. Ali moderator foruma???


    dakle ti mislis da je universe haos. ne postoji naucnik na svijetu koji ce reci da je svemir haos.
    dakle ti ne vjerujes u nauku. pa sta onda imamo dalje pricati i o cemu. posto ne vjerujes u nauku i posto si bezobrazan necu ni pokusati da ti objasnim fibonachi. prvo se nauci razgovarati kao civilizovan covjek, pa tek onda mozemo razgovarati. izvini mi se sto me nazivas lazovom i nastavicemo razgovor. dotle - ne daj se ti ometati.
Ok. Izvinjavam se na ovom postu. Onda te lijepo molim da mi odgovorish na ono staro pitanje ( nikada nisi odgovorio). Ono o pchelama i kravama. Pravi poznavalac nauke bi trebao obrazloziti svoju teoriju kako je Bog stvorijo ta bicha da sluze chovjeku. Kad sam ti ja objasnio da to nije istina i obrazlozio zbog chega to nije tachno, od tebe je samo bio muk. Zbog chega muk? Zar jedan chlan ovog foruma nije dostojan odgovora? Ili chesh opet po starom da sam bezobrazan??/ Evo ovo pitanje nije bilo bezobrazno. Kasnije kad objasnish ovo ,u biti jednostavno pitanje, onda objasni onu matematichku formulu. Moze? Chuj svemir savrshen ???. Jedino ako rijech savrshen ti i ja shvatamo drugachije.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane prowler2 dana 03-22-2019 u 21:43.

03-22-2019 21:42 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    ganda dakle ti se slazes da postoje zakoni u universu.

    a odakle zakoni? da li mislis da su "sami" napravili, ili su proizvod necije inteligencije.
    pitanje nije retoricko.
Koji su to zakoni u svemiru? Dali pod tim zakonima spada gashenje zvijezda koje svojim gashenjem stvaraju kaos u svojoj blizini? Da se galaksije nekada sudare i to je katastrofa nevidjenih razmjera. Kataklizma. Koji matematichki zakon to objashnjava? I ako objashnjava, onda taj zakon potvrdjuje da svemir nema sklada. Samim tim shto nema sklada odma se negira taj tajanstveni svemoguchi stvoritelj. Ili sa druge strane , taj stvoritelj se voli malo zajebavati i ponekad mu je drago kad vidi vatromet? Cool guy...

03-22-2019 21:56 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od gandalf:

        citat od tana:

      vidim da imas i dilemu a sta ako postoje drugi univerzumi gdje vladaju drugaciji zakoni?

      sasvim moguce. pa sta ako i postoje? kako to tebi ide u prilog?

      bog je jedan, ali je sve relativno sto rece nas jaran ajnstajn.
      bog jeste jedan sto se nas tice, naseg universa. fakat.

      to ne znaci da je bog usamljen i da nema svoje jarane u "svojem" svijetu. ne znamo to.
      mozda je uciteljica rekla sutra svako da donese po universe za projekat i dragi bog donio nas universe. kontas? zato se i ne usudjujem da pokusam da shvatim njegovo porijeklo.
      mozda je nas universe jedan pixl na bozjem kompjuteru. mozda bog vozi mercedes ... ne znamo nista o njemu. da li koristi tehnologiju? ko zna.

      nemoj se ogranicavati religijom i religijskim objasnjenjima. izuci to malo dublje ako te stvarno zanima.


    Pocinjes da budes prilicno nekonsekventam u tvom pokusaju da rezonujes, ali boga ti 02.gif , niko nije u svemu najbolji.
    Ja u tome sto mi spocitavas samo navodim mogucnost o vise univerzuma, a ne dvoumljenje... Dvoumljenje je, doslovno, kada nisi siguran hoces naruciti sirnicu ili zeljanicu, a ovo sto ja govorim su pretpostavke... Probaj bez tog ”patronizing” 04.gif

    Ono sto ti uzimas kao fakat, za mene to uopste nije fakat, fakat.

    Naravno, ni na koji nacin tebi ne negiram pravo da mislis kako mislis. Ali ja se ne slazem sa tvojim misljenjem.

    Vec sam ti rekao... Nekonsekventan ti je nacin razgovora i tzv argumentacije... Pricati o nauci i bogu (sto ne negiram kao mogucnost spoznaje), i onda u pricu ubacivati andjele, kao dokaz necega, je po meni, vise nego nekonsekventno, u najmanju ruku degutantno i ponizavajuce...

    A sto se tice ogranicavanja na knjige i religije... Ne vjerujem da bi ti imao vjerovanje koje imas da nikada, ali ono bas Nikada, nisi dosao u kontakt sa tim knjigama ili necijim predavanjem o istim...

    Zao mi je, nisi konsekventan sagovornik...
Nema dalje. 10.gif 10.gif

03-22-2019 21:58 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Bridge Keeper:

    U potpunosti se slazem sa gandalfom, narocito sa njegovim osvrtom na patronizirajuci ton, ismijavanje i cerekanje nekolicine sagovornika. To je bitna karakteristika vjere i vjernika - umislili su si neku superiornost i sa neistomisljenicima se ophode shodno tome.

    Tana, naveo si niz razloga za svoja stanovista. Pozvao si gandalfa da to 'malo istrazi' jer bi trebalo da ga 'golica'. Za gandalfa ne znam, ali je mene 'zagolicalo', pogotovo kad kazes da je 'prilicno jednostavno kad covjek sebi otvori oci'. Time impliciras da si ti, istrazivajuci nauku, otvorio oci i dosao do spoznaje boga. Zamolio bih da 'pojednostavis' sljedece:

    Koju granu nauke si izucavao i koji autori su ti pomogli u procesu 'otvaranja ociju’? Zbilja bih zelio da mi preporucis relevantno gradivo kako bih zapoceo svoju istragu i uravnotezio trenutno, ocigledno pogresno, misljenje.

    U svrhu postivanja naucnog metoda (vjerujem da si s ovim konceptom upoznat jer tvrdis da si i sam do spoznaje dosao kroz istrazivanje nauke, a ne vjerskih knjiga), zamolio bih tvoju preporuku literature, posebno onih autora koji su na tebe ostavili znacajan dojam. Takodjer bih zamolio da spomenuti autori budu svjetski priznati naucnici i cijenjeni clanovi akademske zajednice jer, slozices se, danas svako moze napisati knjigu i naci izdavaca, tako da je iznimno bitno da su spomenuti autori priznati kroz peer-review i njihova djela izdana od strane respektabilnih naucnih zurnala i izdavackih kuca. Kao zaljubljenik u nauku, znaces o kojim kucama govorim, kao i da naucna zajednica odbija bilo kakve radove koji su self-published ili komisionirani od strane interesnih grupa u cilju obmane javnog mnjenja.

    Posebno se radujem stivu koje je oblikovalo tvoje misljenje o 'universumu kao uredjenom sistemu' i da 'ne postoji naucnik na svijetu koji ce reci da je svemir haos’. Ovo misljenje je tradicionalno rezervisano za one kojima je astrofizika strana, tako da bi dublja klarifikacija bila dobrodosla.

    Imam pak i malu primjedbu na tvoj osvrt u vezi evolucije. Tvrdis da svemir 'nije nastao slucajno' i da ti 'u tom trenutku meni pada teorija evolucije u vodu. cuj slucajno sve nastalo, mutacije i dzidze. nema sanse. matematicki nema sanse. nije moguce'. Ukazao bih ti na cinjenicu da se teorija evolucije ne bavi nastankom svemira, pa ni zivota, nego samo objasnjava bioraznolikost zivota na planeti. U potpunosti. Molim preporuku na relevantno stivo koje dokazuje suprotno, pa da nastavimo (ili konacno zavrsimo) raspravu kad se dodatno obrazujem na ovu temu.

    Unaprijed hvala.
Napokon malo pametnih ljudi na ovom forumu koji znaju formulisati misli na pravi nachin. 10.gif

03-22-2019 22:01 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

        citat od gandalf:

          citat od tana:

        vidim da imas i dilemu a sta ako postoje drugi univerzumi gdje vladaju drugaciji zakoni?

        sasvim moguce. pa sta ako i postoje? kako to tebi ide u prilog?

        bog je jedan, ali je sve relativno sto rece nas jaran ajnstajn.
        bog jeste jedan sto se nas tice, naseg universa. fakat.

        to ne znaci da je bog usamljen i da nema svoje jarane u "svojem" svijetu. ne znamo to.
        mozda je uciteljica rekla sutra svako da donese po universe za projekat i dragi bog donio nas universe. kontas? zato se i ne usudjujem da pokusam da shvatim njegovo porijeklo.
        mozda je nas universe jedan pixl na bozjem kompjuteru. mozda bog vozi mercedes ... ne znamo nista o njemu. da li koristi tehnologiju? ko zna.

        nemoj se ogranicavati religijom i religijskim objasnjenjima. izuci to malo dublje ako te stvarno zanima.


      Pocinjes da budes prilicno nekonsekventam u tvom pokusaju da rezonujes, ali boga ti 02.gif , niko nije u svemu najbolji.
      Ja u tome sto mi spocitavas samo navodim mogucnost o vise univerzuma, a ne dvoumljenje... Dvoumljenje je, doslovno, kada nisi siguran hoces naruciti sirnicu ili zeljanicu, a ovo sto ja govorim su pretpostavke... Probaj bez tog ”patronizing” 04.gif

      Ono sto ti uzimas kao fakat, za mene to uopste nije fakat, fakat.

      Naravno, ni na koji nacin tebi ne negiram pravo da mislis kako mislis. Ali ja se ne slazem sa tvojim misljenjem.

      Vec sam ti rekao... Nekonsekventan ti je nacin razgovora i tzv argumentacije... Pricati o nauci i bogu (sto ne negiram kao mogucnost spoznaje), i onda u pricu ubacivati andjele, kao dokaz necega, je po meni, vise nego nekonsekventno, u najmanju ruku degutantno i ponizavajuce...

      A sto se tice ogranicavanja na knjige i religije... Ne vjerujem da bi ti imao vjerovanje koje imas da nikada, ali ono bas Nikada, nisi dosao u kontakt sa tim knjigama ili necijim predavanjem o istim...

      Zao mi je, nisi konsekventan sagovornik...


    dobro to je tvoje misljenje. aferim. ti smatras da ja ne bi imo ovakav stav da se nisam "zatrovo" vjerskim knjigama. ja ti kazem da sam formiro cvrsto misljenje o kreatroru i prije nego sto sam posegno za vjerskom knjigom. ti mi mozes vjerovati ili ne, tvoj izbor.

    slazes li se da smo mi ljudi jedino bice koje ima slobodnu volju, izbor?
    slazes li se da samo ljudi imaju koncept svijesti, i damo smo jedini koji su svjesni sebe?
    kada cuko/maca stane ispred ogledala oni ne znaju da sebe gledaju. oni misle da je to drugi cuko/maca. svega 3-4 zivotinje imaju jednu malu mjeru samosvijesti.

    meni se cini da ti mene ne razumijes. ili ja nisam u stanju da se izrazim, ili ti nisi u stanju da me cujes, ili oboje. ali nemoj bogati posto me ne razumijes da automatski odbacujes stvari samo zato so ne razumijes. ne razmijem ni ja tebe nekad ali te ne odbacujem kao sagovornika. u svakom slucaju aferim - ako smatras da sam nedosljedan niko te ne primorava na diskusiju sa mnom.

    i jos da ti malo vadim mast - u kuranu pise da su nevjernici sami sebi zatvorili oci. parafraziram: da napravim da brdo leti - opet bi ljudi(ateisti) vrtili glavom i govorili: ovo je neka magija.
    hajde zamisli situaciju: leti hum iznad mostara, ode malo iznad mosta, izmedju kula, pa malo na santicev spomenik, stara gimnazija, ... obidje mostar. i sve to neko snimio. da li ti stvarno mislis da bi se poveco broj vjernika u mostaru? hajde posteno reci. sva bi moguca objasnjenja bila otvorena, osim opcije boga. hajde posteno.
Iako nije meni upucheno....Da, Postao bi vjernik u neku silu koja je digla Hum iznad Mostara. Sjeo bi negdje na kafu i razmishljao o tome. Ako bi se Hum oglasio sa ezanom onda bi povjerovao da je to Allah. Ako bi se oglasio sa nekim krishchanskim baladama onda bi pomislio ...Isus. Ako bi se oglasio indiskim, kineskim, japanskim melodijama onda jebiga....otisho bi kuchi i nastavio piti lozu. Stvarno mislish da je ova tvoja pricha imalo uticala na ljude koji jednostavno prate nauku i traze nekakav, bilo kakav validan dokaz da stvoritelj postoji? Slabashno je to moj Tana.

03-22-2019 22:14 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    bridge to je jedna velika generalizacija da kazes: "To je bitna karakteristika vjere i vjernika - umislili su si neku superiornost i sa neistomisljenicima se ophode shodno tome." slazes li se da nije u redu tako generlizovati?

    pitas me da ti navedem autore i izvore mojih informacija? nisam vodio evidenciju, tako da ti ne mogu odgovoriti na to pitanje. sad kad si spomeno volio bi da sam to uradio. bilo bi to produktivno.
    trenutno mi pade na pamet serija "one strange rock" koju jako cijenim. govori o tome kako su sve stvari povezane, na primjer kako jedna afrika zivi u simbiozi sa amazon sumama. zvuci nevjerovatno ali ima jako puno smisla. preporucujem. amazon bi umro bez afrike. slucajno? tesko tesko vrlo tesko.

    ili procitaj/pogledaj neku emisiju o migraciji lososa (salmon), pa ti sam zakljuci da li je to posljedica evolucije. to bi bila vrlo sado-mazo evolucija.

    uzmi sipak, prerezi ga napola poprecno pa ga analiziraj. analiziraj mu "komore", strukturu opne, kako radi, kako se hrani, razmnozava itd. ne treba ti uvijek autor da bi shvatio neke stvari. ima jedna stvar koja se zove zdrava logika.

    SVE na ovoj planeti je logicno. matematika je logicna. druga je stvar sto mi nekad ne razimijemo logiku.

    kazes da se teorija evolucije ne bavi nastankom universa i tehnickim stvarima. evolucija se bavi zivotom, opstankom, mutacijama, raznolikostio zivota. istina. slazem se 100%.

    ali nije sve tako crno-bijelo. guglaj "fibonacci sequence in nature".
    ako to uradis primjetices da se njegova sequenca moze primjetiti u prirodi kod mnogih biljki i zovotinja. dakle itekako predmet evolucije. guglaj pa mi javi slazes li se. kako objasnjavas da stotine ako ne hiljade zivih bica na planeti imaju karakteristike ove sequence? proguglaj pa mi javi da li mislis da to moze biti slucajno(evolucija), ili mislis da je to proizvod necije inteligencije, nekoga ko poznaje matematicke zakone. svjesni dizajn ili skucajnost?
Opet povlachish neke besmislice Tana. Chuj shipak????Opet se uvlachish u neshto (krave,pchele) shto nema teorije da ima ikakav znanstveni znachaj i shta vishe shto ti ne mozesh objasniti. Zbog chega nabacivanje nechega shto nema nauchne potpore? Povukao si pitanje lososa. Koje je tvoje objashnjenje ?

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane prowler2 dana 03-22-2019 u 22:31.

03-22-2019 22:31 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kad skontam ti Tana , ne zelish nikada priznati da si pogrijeshio. Nikada ne odgovorish na pitanja za koje znash da nemash odgovora. Golemo. Valjda ovo nije bilo uvredljivo. Nisi valjda toliko tasht.

03-22-2019 22:39 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od gandalf:

    Nisam rekao zatrovao, vec sam rekao da slucajno nikada nisi se susreo ni sa kakvim oblikom religioznih ucenja. Ali bas nikako...

    Slobodna volja.... Ja ne bih bas rekao da svojevoljno rastem svoju kosu, zube (nekada), nokte, visinu, izgled... Da se malo to srediti, ali ne bas tako puno...

    Sto se tice shvatanja jedni drugih, to je potpuno normalno sto govoris, svi smo na razlicitim jaslama odrasli, imamo razlicite osnove i put, bilo bi stvarno cudno da se u ovakvim pricama totalno razumijemo i poznajemo. Ne mislim da postoji neki komandir koji je kao u mom tijelu i komanduje njim.

    Nemas mi sta vaditi mast, upoznat sam sa tom pricom, metaforom, koju iznosis. Kad se to desi, naravno da cu se upitati i preispitati, ali do tada, ne uzimam tvoje vjerovanje za faktum, niti bilo cije drugo.

    Opet kazem da vjerujem u misticni dozivljaj, ali pokusati objasniti isti je potpuno nemoguca misija.


kad kazem slobodna volja - siguran sam da znas na sta mislim ... TI SVJESNO kontrolises svoje odluke. samo ljudi imaju tu privilegiju.

disanje, rast, starenje je proces nad kojim mi nemamo kontrolu. ama bas nikakvu. niko se nije samoubio tako sto je presto disati. nije moguce.

naravno da ne uzimas moje ni nicije vjerovanje zdravo za gotovo, naravno. drugacije ne bi valjalo.
pricamo, diskutujemo, razmjenjujemo stavove, nema tu mjesta nametanju misljenja.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-22-2019 23:06 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

prihvatam izvinjenje prowler.

hajde stvarno napravi experimenat. uzmi sipak, prerezi ga napola poprecno pa ga analiziraj. analiziraj mu "komore", strukturu opne, kako radi, kako se hrani, razmnozava itd.

pa kad shvatis kako sipak funkcionise javi da te onda ja pitam par pitanja o evoluciji. jel posteno?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-22-2019 23:11 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

        citat od tana:

      ganda dakle ti se slazes da postoje zakoni u universu.

      a odakle zakoni? da li mislis da su "sami" napravili, ili su proizvod necije inteligencije.
      pitanje nije retoricko.
    Koji su to zakoni u svemiru? Dali pod tim zakonima spada gashenje zvijezda koje svojim gashenjem stvaraju kaos u svojoj blizini? Da se galaksije nekada sudare i to je katastrofa nevidjenih razmjera. Kataklizma. Koji matematichki zakon to objashnjava? I ako objashnjava, onda taj zakon potvrdjuje da svemir nema sklada. Samim tim shto nema sklada odma se negira taj tajanstveni svemoguchi stvoritelj. Ili sa druge strane , taj stvoritelj se voli malo zajebavati i ponekad mu je drago kad vidi vatromet? Cool guy...


svaki pokret, oblik, kretanje se moze iskazati matematikom. mi smo tek poceli da ucimo matematiku, ali ipak nismo totalne neznalice.

kako ces bola reci da svemir nema sklada? neces naci nijednog ozbiljnijeg matematicara, fizicara, hemicara, astrologicara da se slozi sa tom tvrdnjom.
upravo se sav njihov rad zasniva na cinjenici da postoje pravila, tj sklad. oni ih samo otkrivaju.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-22-2019 23:22 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Stranica (11): « prethodna 1 2 3 [4] 5 6 7 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com