Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Giht, bolest kraljeva... » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Giht, bolest kraljeva... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I mene spopalo, a jesam kralj!
Nekada bih me spopao bol u noznom prstu i bio bih jak a onda i u koljenu. Sada znam zasto!
Mokraćna kiselina je normalan nusprodukt razgradnje purina i drugih tvari u tijelu. Kada stanica otpušta svoje otpadne produkte, uključujući i mokraćnu kiselinu, onda se putem krvi prenosi do bubrega i eliminira u obliku urina. Međutim, kada u tijelu nastaje prevelika količina mokraćne kiseline ili kada je otežana njezina eliminacije kroz bubrege, može se javiti stanje povećane mokraćne kiseline u tijelu ili hiperuricemije.

Hrana koja sadrži vrlo visok sadržaj purina su primarno iznutrice, plava riba (sardine, inćuni), muzgavci (škampi, dagnje), riblje konzerve, suhomesnati proizvodi, mesni ekstrakti, bujoni, alkohol, kvasac. To je hrana koju bi u vrijeme akutnog napada gihta u potpunosti izostavili.

Akutni napad gihta označavaju primarno jaki bolovi u zglobovima gdje su nakupljeni kristali mokraćne kiseline. To može trajati tri do pet dana i preporuka je konzumirati tekućinu u većim količinama i to primarno običnu vodu, limunadu ili voćni sok (ne voćni nektar koji sadrži dodatne šećere). Alkohol je komponenta koju se predlaže u potpunosti izbaciti, jer osim što potiče lučenje vode iz organizma što uzrokuje koncentriranje mokraćne kiseline u preostaloj tjelesnoj tekućini, alkohol također smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline u urin.

Hrana koja također može izazvati smetnje u vrijeme akutnog napada:
Integralni kruh i žitarice, dizana i pržena tijesta, svježa peciva i kruh
Mahunarke, cvjetača, špinat i blitva, konzervirano povrće
Orašasti plodovi
Visokomasni mliječni proizvodi
Gotovo sve kategorije mesa, plava riba (bogato purinima)
Kakao i čokolada, papar, senf, masni kolači s kremom, mljevena kava, crni čaj
Hrana koja pogoduje u vrijeme akutnog napada gihta, ali i kasnije:
Dvopek, tost, riža, odstajali kruh, kukuruzna i pšenična krupica
Sve korjenasto povrće (krumpir, mrkva, korabica, cikla), zatim tikvice, salate, rajčice, zelene mlade mahune..
Voće i voćni sokovi
Umjereno masni mliječni proizvodi
Kuhana bijela riba, jaja, nemasne riblje juhe
Maslinovo ulje
Nakon akutnog napada gihta, dopušteno je konzumirati sve kategorije hrane, s naglaskom na smanjene količine alkohola, iznutrica, suhomesnatih proizvoda i muzgavaca.

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

09-01-2019 10:25 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

....šta ti, bola, fali....kralj si i to baš u kraljevini, nemože bolje nikako.... ! 10.gif 13.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Sarajlija ba dana 09-01-2019 u 14:25.

09-01-2019 14:21 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hahaha jeste kralj Harald 02.gif 02.gif
nefali nista drug moj samo ponekad zigne 01.gif
sreca pa je rranch povelik pa ima puno aktivnosti, nema kad izlezavati se! 19.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

09-02-2019 07:23 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pasha:

    hahaha jeste kralj Harald 02.gif 02.gif
    nefali nista drug moj samo ponekad zigne 01.gif
    sreca pa je rranch povelik pa ima puno aktivnosti, nema kad izlezavati se! 19.gif


....to u vezi aktivnosti je jako važno - puno kretanja i malo izležavanja pa si OK ! Inače, lijek za giht koji ti preporučujem je - nečeš vjereovati - peršun iliti peršin !
Ovo sam ti skinuo sa neta: "Biljka peršuna je jakog i aromatičnog okusa i svima nam je poznato njegovo diuretičko dejstvo, međutim peršun kao lijek pomaže i kod slijedećih bolesti: artritisa, upale bešike, anemije, alergije, bolesti bubrega, gihta, celulita, bolesti srca, bolesti jetre i prostate, gojaznosti, kod parazita u crijevima, te kod loše cirkulacije".

Ti još proguglaj - pa se prifati peršina - ja ga jako puno upotrebljavam i nemam nikakvih problema ! 10.gif 07.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

09-02-2019 08:31 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

i ja volim kao zacin al sta ovdje da se zavalim i zvacem ili u hranu koristiti 02.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

09-02-2019 20:09 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

....ako peršun dodaješ u hranu onda ga ne smiješ kuhati jer izgubi sve svoje dobre osobine i nije više koristan. To znači dodaji ga svježe narezanog (govorim o zelenim listovima) u več gotova (skuhana) jela kao začin, u salate, namaze .....itd. Ja ga dnevno koristim (tako svježeg, kao i osušenog) na taj način i stvarno je koristan tako da ti može samo pomoči ako budeš tako radio.....ustvari, pokaži ovo nevisti, ona če več bolje znati od tebe kako da upotrebi peršun a da ga pri tom ne kuha ! 10.gif 07.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Sarajlija ba dana 09-03-2019 u 08:28.

09-03-2019 08:27 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Em paša, em kralj 10.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

09-03-2019 09:10 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Sarajlija ba:

        citat od pasha:

      hahaha jeste kralj Harald 02.gif 02.gif
      nefali nista drug moj samo ponekad zigne 01.gif
      sreca pa je rranch povelik pa ima puno aktivnosti, nema kad izlezavati se! 19.gif


    ....to u vezi aktivnosti je jako važno - puno kretanja i malo izležavanja pa si OK ! Inače, lijek za giht koji ti preporučujem je - nečeš vjereovati - peršun iliti peršin !
    Ovo sam ti skinuo sa neta: "Biljka peršuna je jakog i aromatičnog okusa i svima nam je poznato njegovo diuretičko dejstvo, međutim peršun kao lijek pomaže i kod slijedećih bolesti: artritisa, upale bešike, anemije, alergije, bolesti bubrega, gihta, celulita, bolesti srca, bolesti jetre i prostate, gojaznosti, kod parazita u crijevima, te kod loše cirkulacije".

    Ti još proguglaj - pa se prifati peršina - ja ga jako puno upotrebljavam i nemam nikakvih problema ! 10.gif 07.gif


a pershuna...biljke zajebane...sve lijeci :)

09-03-2019 11:25 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
ljubica ljubica is a Female
moforaja




Poruka: 12648
Location: sarajevo

RE: Giht, bolest kraljeva... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hvala Pasha!

10-13-2019 08:39 ljubica is offline Posalji email za ljubica Pregledaj poruke od ljubica Dodaj ljubica u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com