Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** ima li boga *** 6 Votes - Average Rating: 2.336 Votes - Average Rating: 2.33 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (122): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
celmica celmica is a Female
MOtordzija




Poruka: 122
Location: Sarajevo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od airuno:

    To je samo dokaz da se Kuran moze tumaciti na razne nacine i iskoristiti u interesu
    jedne grupe ljudi. Ta osobina nije svojstvena samo arapima, mnogi nasi ljudi identicno
    tumace ono sto u Kuranu pise.

    Islam je kao religija nastao u arapskim zemljama, ne vidim zasto ne bih spominjao
    prava arapskih zena u kontekstu islama.

    Poenta moje diskusije je da kazem da istu stvar ljudi mogu vrlo razlicito da vide i
    tumace, bila ona dobra ili losa. Ako mi ne postavljamo pitanja i ne trazimo
    dokaze, do istine necemo doci. Ako je nekome dovoljno da slijepo vjeruje, postujem.



Zato jer kad' je rijec o diskriminiranju arapskih zena onda se govori o njihovm pravima u kontekstu TRADICIJE, a ne u kontekstu Islama. Bitna razlika. Vec sam napisala do kakvih je promjena doslo pojavom Islama, barem sto se tice statusa zene.
Druga stvar, ima veliki broj arapskih zemalja gdje su zzene u zavidnom polozaju... npr. Kuwait (zivjela sam pola godine u Kuwaitu i to je doslovno ovozemaljski raj za zzene... cak mi se cini da su muskarci ugrozeni:))), Jordan, Egipat (isli na seminar i raspametili se), Malezija (rodica studira medicinu), Saudijska Arabija, Tunis...

___________________________________________________________________
Ovdje ni lokum nije rahat!

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane celmica dana 12-09-2003 u 02:27.

12-09-2003 02:25 celmica is offline Posalji Email za celmica Pregledaj poruke od celmica Dodaj celmica u listu prijatelja
celmica celmica is a Female
MOtordzija




Poruka: 122
Location: Sarajevo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od airuno:

    Ne zelim da te uvrijedim, ali zar mislis da bi ti bila Motordzija, da je po Kuranu?

    Pogledaj zivot i polozaj zene u Arapskim zemljama... Jos jedan dokaz o covjekovoj

    (tj. muskarcevoj) umjesanosti u pisanje i tumacenje Kurana po svojim mjerilima.


Zasto ne bih bila?!? Gdje to pise u Kur' anu "O zzene, vama je zabranjeno da se vozite motorom. Vjecna dzehenemska vatra ce biti vas prijatelj." ?!?

___________________________________________________________________
Ovdje ni lokum nije rahat!

12-09-2003 02:33 celmica is offline Posalji Email za celmica Pregledaj poruke od celmica Dodaj celmica u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:04.

12-09-2003 14:14 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kenzo da budem precizniji - kad kazem da ne mozes kontrloisati rad srca mislim da ne mozes SVJESNO kontrolisati, dakle tvoja svijest to nije u stanju.
funkcija rada srca je isprogramirana da ima "samokontrolu", sto opet ima jako puno smisla.

reko hajmo sad nazad na temu ....

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-09-2003 17:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

losos Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

riba losos se rodi visoko u planinama u omanjim rjecicama/potocima.
losos tamo u planinama provede godinu dana i onda sidje u okean nizvodno.
u okeanu provede 4-5 godina i bukvalno prodje pola svijeta ili pola svjetskog okeana za vrijeme tog perioda. nakon 4-5 godina losos zapocne svoj put "vracanja kuci".
naime losos se vrati na usce rijeke iz koje je doso u okean i pocne da pliva uzvodno.
zahvaljujuci ugradjenom kompasu losos se

    uvijek vrati tacno u onaj isti potocic iz kojeg je doso
. sam kompas nije dovoljan jer cesto se desi da losos naidje na rijecnu raskrsnicu i treba da donese odluku gdje da ide, u tom slucaju na primjer rijeka koja naizgled dolazi sa sjevera moze vrlo lako da zakokrene kasnije tako da ona ustvari ne ide na sjever. dakle kompas bi ovdje lako zakazo. ovdje dolazi do izrazaja culo mirisa, poznato je da losos ima najjace culo mirisa od svih zivotinja. on namirise potok koji je njegovo odrediste i donese ispravnu odluku. kada dosje na odrediste, tj u istu onu rjecicu odakle je doso losos izleze ikru i umre.
i tako se krug zatvara.

taj njegov put kuci je vrlo naporan i mnogi lososi budu pojedeni usput jer su lak plijen. na nekim dijelovima losos cak nije u vodi citavim tijelom jer je rijecica previse plitka (par centimetara). losos prodje cak i vodopade koji su visoki i po desetak metara. za vrijeme tog putovanja losos nista ne jede, ne spava i sav je njegov zadatak da dodje do odredista.

haj na stranu sto ima radar - imaju ga i ptice i jos mnoge druge zivotinje
haj na stranu sto ima tako jako culo mirisa - imaju ga mnoge zivotinje
haj na stranu sto ima prekidac za slanu-slatku vodu ...

kako da objasnimo da losos pamti miris 5-6 godina, iako se u principu miris jedne rjecice vrlo malo razlikuje od mirisa druge rjecice.

dalje, tesko je ovaj njegov put svrstati pod evoluciju jer bi to bila neka sado-mazo evolucija.
po teoriji evolucije bica se razvijaju u cil;ju da bi sebi olaksali zivot i da bi sacuvali vrstu.
nikako mi se to ne uklapa u ovaj naizgled mazohisticki put koji losos obavi da bi na kraju umro.

ko zna koja je svrha ovakvog putovanja:
- mozda da bi se jednom godisnje heftu dana napravila prava gozba za ostale zivotinje u planini, jer dobar dio lososa bude pojeden jer su lak plijen.
- mozda se radi o balansiranju lanca ishrane
- mozda losos donese hemijsku informaciju o sastavu mora da bi se gore visoko u planinama obavile potrebne "izmjene" i da bi se izbalansiro hemijski sastav voda na planeti jer sve ove vode eventualno zavrse u moru.

ko ce ga znati, ali jedno je sigurno ....... evolucija otpada kao faktor ovdje i namece se KREATOR kao odgovor.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-09-2003 18:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
airuno airuno is a Male
trudim se


Poruka: 162

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Od samoga rodjenja mi pocinjemo da umiremo. Ali smrt je relativno nov izum. Smrt , kao prirodan dio zivota, prisutna je samo mali procenat vremena od pojave zivota na Zemlji.

Nasa planeta je stara oko 4.6 milijardi godina. Zivot na njoj je poceo negdje prije 3.8 milijardi godina, i za vecinu tog vremena, ziva bica su uglavnom bila besmrtna. Od 3.8 milijardi godina, do prije oko milijardu godina, sva ziva bica su bila jednocelijska. Tako bi jednocelijsko bice naraslo do odredjene velicine, i podjelilo se na dvaije celije, koje su opet rasle i dijelile se na dvije nove celije. Jednocelijski organizmi nikada nisu umirali od starosti. Moglo se desiti da budu fizicki unisteni, npr. padne kamen na njih, ali nisu umirali prirodnom smrcu.

Prije nekih milijardu godina, neki od ovih jednocelijskih organizama poceli su da se preobrazavaju u organizme sa mnogo razlicitih tipova celija. Ti novi organizmi su imali celije za kretanje, celije za probavu, celije za razmisljanje itd. U isto vrijeme, rodila se i smrt. Zvuci cudno, ali bilo je nekoliko prednosti koje je pojava smrit donijela, barem za zivotinje.

Prvo, besmrtni organizmi se ne mogu adaptirati na promjene u okolini, samo njihovi potomci, sa malo promjenjenom DNK mogu se adaptirati. Drugi nedostatak besmrtnosti je da roditelji i njihovi potomci bi se borili za istu kolicinu hrane u prirodi. I trece, DNK ovih besmrtnih organizama bi konstantno bila ostecivana radijacijom iz svemira i hamikalijama iz okoline, uzrokujuci nove defekte buducim potomcima (jajima koje nosi majka).

Mi ne znamo zasto starimo, i oko toga postoje razne teorije. Jedna kaze da se razne hemikalije mogu vremenom nakupiti u nasem tijelu, onemogucivsi dalji zivot zdravim celijama. Druga teorija kaze da smo mi jednostavno programirani da umremo. Postoji mali genetski sat u svakoj od celija, koje kad se podjele odredjeni broj puta jednostavno umru. Takozvana metabolicka teorija kaze da je starenje jednostavno stvar trosenja; sto teze radimo, brze se istrosimo.

Postoji jedna, teorija o greskama. Ona kaze da kako starimo, gomilamo sve veci broj gresaka u DNK, koja se dijeli iz generacije u generaciju. Na primjer, ljudi imaju 46 hromozoma u celijama. Ali u zena, procenat celija sa pogresnim brojem hromozoma se povecava sa 3% u desetogodisnje djevojcice, na 13% u 70-godisnje zene.

Ima jos jedna, tzv autoimuna teorija, koja kaze da imunoloske promjene u nekim nasim celijama izazivaju tjelesni odbrambeni sistem da napada sam sebe.

Nedavno istrazivanje pokazuje da postoji jednostavan nacin da se zivot produzi. Ispitivanja su vrsena na pacovima, iI pokazala su da im se zivot produzi za trecinu (sa 3 na 4 godine) ukoliko se stave na niskokaloricnu dijetu. Osim sto su duze zivjeli, ti pacovi su i sporije starili. Od tada su naucnici eksperimentisali sa raznim zivotinjama, uspjesno im produzujuci zivot.

Ovdje treba skrenuti paznju da produzenje prosjecnog zivota znaci zaustavljanje nepotrebnih smrti (nesrece, zarazne bolesti). Produzivanje maksimalnog zivota je sasvim druga stvar. Ako se uspije produziti maksimalni zivot raznih zivotinjskih vrsta, znaci da se igramo sa osnovnim procesom starenja.

Ova metoda nije ispitivana na ljudima (jeste na majmunima). To istrazivanje traje vec nekih 15 godina. Jos je rano reci, ali manje uhranjeni majmuni uzimali su oko 30% manje kalorija, pa i teze oko 30% manje, imaju samo oko 10% tezine u masnoci, imaju manji krvni pritisak, nizi nivo holesterola, itd.

Ovakvo ispitivanje nije jos vrseno na ljudima. A nema poente posmatrati siromasne, jer oni osim sto su neuhranjeni, i ono sto pojedu obicno nije dovoljno bogato hranljivim sastojcima. Ovaj metod se ne preporucuje kao dijeta za ljude. Ljudi trebaju mnoge neophodne hranljive sastojke za zdrav zivot. Osim sto bi bili gladni vecinu vremena, vrlo mrsavim zenama moze da izostane ovulacija i da ne mogu da imaju djecu. A ovaj izostanak ovulacije moze da vodi do osteoporoze.

Ne zaboravite, smrt je nezaobilazan zavrsetak zivota, i mi je samo mozemo odlagati neko vrijeme... Naravno ovo ne vazi za one sto vjeruju u Boga.

12-09-2003 20:09 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
iskoro 6 iskoro 6 is a Male
trudim se


Poruka: 241
Location: croatia

RE: losos Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    riba losos se rodi visoko u planinama u omanjim rjecicama/potocima.
    losos tamo u planinama provede godinu dana i onda sidje u okean nizvodno.
    u okeanu provede 4-5 godina i bukvalno prodje pola svijeta ili pola svjetskog okeana za vrijeme tog perioda. nakon 4-5 godina losos zapocne svoj put "vracanja kuci".
    naime losos se vrati na usce rijeke iz koje je doso u okean i pocne da pliva uzvodno.
    zahvaljujuci ugradjenom kompasu losos se
      uvijek vrati tacno u onaj isti potocic iz kojeg je doso
    . sam kompas nije dovoljan jer cesto se desi da losos naidje na rijecnu raskrsnicu i treba da donese odluku gdje da ide, u tom slucaju na primjer rijeka koja naizgled dolazi sa sjevera moze vrlo lako da zakokrene kasnije tako da ona ustvari ne ide na sjever. dakle kompas bi ovdje lako zakazo. ovdje dolazi do izrazaja culo mirisa, poznato je da losos ima najjace culo mirisa od svih zivotinja. on namirise potok koji je njegovo odrediste i donese ispravnu odluku. kada dosje na odrediste, tj u istu onu rjecicu odakle je doso losos izleze ikru i umre.
    i tako se krug zatvara.

    taj njegov put kuci je vrlo naporan i mnogi lososi budu pojedeni usput jer su lak plijen. na nekim dijelovima losos cak nije u vodi citavim tijelom jer je rijecica previse plitka (par centimetara). losos prodje cak i vodopade koji su visoki i po desetak metara. za vrijeme tog putovanja losos nista ne jede, ne spava i sav je njegov zadatak da dodje do odredista.

    haj na stranu sto ima radar - imaju ga i ptice i jos mnoge druge zivotinje
    haj na stranu sto ima tako jako culo mirisa - imaju ga mnoge zivotinje
    haj na stranu sto ima prekidac za slanu-slatku vodu ...

    kako da objasnimo da losos pamti miris 5-6 godina, iako se u principu miris jedne rjecice vrlo malo razlikuje od mirisa druge rjecice.

    dalje, tesko je ovaj njegov put svrstati pod evoluciju jer bi to bila neka sado-mazo evolucija.
    po teoriji evolucije bica se razvijaju u cil;ju da bi sebi olaksali zivot i da bi sacuvali vrstu.
    nikako mi se to ne uklapa u ovaj naizgled mazohisticki put koji losos obavi da bi na kraju umro.

    ko zna koja je svrha ovakvog putovanja:
    - mozda da bi se jednom godisnje heftu dana napravila prava gozba za ostale zivotinje u planini, jer dobar dio lososa bude pojeden jer su lak plijen.
    - mozda se radi o balansiranju lanca ishrane
    - mozda losos donese hemijsku informaciju o sastavu mora da bi se gore visoko u planinama obavile potrebne "izmjene" i da bi se izbalansiro hemijski sastav voda na planeti jer sve ove vode eventualno zavrse u moru.

    ko ce ga znati, ali jedno je sigurno ....... evolucija otpada kao faktor ovdje i namece se KREATOR kao odgovor.
Stvarno mi nije namjera da prekidam temu! Ovdje je totalno jasno da ne poznajesh materiju ovog primjera(losos). Losos kad se izleze ima usadjen da tako kazam "kemiski kod " egzatno onog rukavca ili potoka u kom se izlegao Sto se tice, "pamcenja" to je niz kemiskih reakcija, elektromagnetnih valova koje zivotinje osjecaju(izmedju ostalih i ptice), struja vode(mora, oceani), slanosti itd. To nema ali bash nikakve veze sa "kreatorom". Jasta nego evolucija. Hranidbeni lanac se formirao na "zrtvama" tj uvijek su grabljivci zadnji u lancu. Vrste koje jedu lososa, evoluirale su prema njemu izmedju ostalih(mnoge koje to nisu su jednostavno izumrle). PS. Ako hoces o covjeku i komarcu bujrum. Mislim da bi bilo dobro.

___________________________________________________________________
eto

12-09-2003 20:29 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tana bola, mozes 200 godina pisati o bilo kojem zivom bicu na zemlji, od jednocelijskih zivih bica pa do kako ti kazes viseg bica na zemlji, covjeka. Tome kraja nema.
A vjerujem da ti niko na forumu ili uopste nece dokazati/objasniti/obrazloziti....svaki tvoj primjer, jer je malo ljudi na svijetu koji su mozda primili "nobelovu nagradu" za biologiju ili slicno........


SM evolucija ili SM kreator, ostaje kreator kao sadista a sva ziva bica su mazohiste...... 14.gif
Zasto??? je kreator bio i osto sadista? pokusaj mi objasniti??? ..........jer kazes da zivotinje nemaju izbora (ne mogu da grijese), i sta su one njemu skrivile da ih on tako kaznjava???


Losos na kraju svog mazohistickog pokreta, prema rodnoj grudi, PREZIVI , odrzi svoju vrstu, i djelimicno ocuva perfekciju prirode, to jest zatvara krug, jer svojom zrtvom obezbjedjuje medi da prezivi i svojom zrtvom placa cijenu "prezivljavanja". Uzimanje i davanje sto kod zivotinja super uspjeva ali kod ljudi nikako. Svako narusavanje toga kruga od strane covjeka ce biti kaznjeno od strane prirode prema nama, jer priroda uvjek pravi ravnotezu.
Spomeno si jednom "mungosa" koji je u jugoslaviju (na par ostrva u dalmaciji) "uvezen" da bi se smanjila populacija zmije, par godina kasnije nije bilo skoro ni jedne vise, a mungosi se razmnozili ko zecevi jer su imali i suvise hrane i bili su jaci (a par godina kasnije su i sami poceli izumirati jer nisu imali vise sta da jedu), cisti pokusaj prezivljavanja, ali od strane covjeka velika greska jer se umjeso u prirodu.
Sto hocu da kazem je da mislim da na svijetu i u citavom univerzumu vlada zakon jaceg, i samo najjaci prezivljavaju, vazda bilo i vazda ce i biti.
Recimo zene su po svemu jace (ili ako nisu "jace" onda su barem iste kao i muskarci) od muskaraca, samo tjelesno ne i eto ti belaja i pisi propalo sto se tice emancipacije, i da sami bog dodje na zemlju i postroji sve muskarce i kaze da se zene moraju staviti na istu visinu kao i muskarci, reakcija bi bila 13.gif pa da je jos jednom bog.


Za mene religije (religija za mene isto sto i filozofija) svijeta pokusavaju samo da uspostave ravnotezu izmedju covjeka i prirode.
Iako smo mi dio nje ali se ne pridrzavamo njenih pravila igre, bas zato jer imamo mogucnost izbora, i bas zato sto "znamo" za zivot jer ga svjesno dozivljavamo i jer se nismo puno (duhovno) promjenili (jedina velika promjena je bila prelaz iz matriarhalnog u patriarhalni svijet "zakon jaceg"), jer nam je zivot "drag" drazi nego i jednoj zivotinji jer neke stvari ne kapira.
Nas ljude, bilo koja religija pokusava samo spasiti od propasti nase rase nista vise, jer sàmo nase rodjenje je narusavanje prirodnih zakona, a to se u zivotinjskom carstvu lako rijesava jer je zivotinja "glupa" i nezna se odbraniti od prirode a covjek nije toliko "glup".

I nema toga sto ce nas, bez obzira na svu inteligenciju i sva tehnicka dostignuca koja mozda jos i nismo otkrili, spasiti od propasti. Ljudi uzimaju vise nego sto daju prirodi, a to ce se nama vratiti jednom kao kazna, od strane prirode i prezivit ce samo izabrani sto govori skoro svaka "sveta" knjiga. Zato mislim da su svete knjige pisane ili bolje receno sastavljane od strane ljudske ruke u smislu Muhameda, Bude, Isusa, Krishne...itd...a da bi se to skontalo nisu portebna prorocanstva, nego samo malo poznavanja covjeka i prirode, i eto "svete" knjige.

Primjer za prednost "NEnaprednog" zivota ljudi mozes da vidis u Australiji kod "aboridzinis" (ne znam kako se oni na nasem zovu) njima je po njihovoj filozofiji "zabranjeno" da krse zakone prirode, (zato se vjerovatno kod muslimana moli bog za oprostaj prije nego se zivotinja zakolje) i zato se njihova kultura moze i pratiti 40 hiljada!!!! godina unazad, nepromjenjena, ali odrzana.
Samo zbog prilagodjavanja prirodi koja njima je dala zivot, a oni su se "dobrovoljno" pokorili njoj i napredovali samo onoliko koliko je bilo potrebno za prezivljavanje, a ne ovo sto mi danas radimo. I to sve po svetim knjigama a bez njih.


Ovo je moje misljenje. Ovoliko u sazetoj verziji izlazi iz mog mozga iz mog bica iz neke moje logike, mozda grijesim ko zna. I ne zelim da ubjedim, nego samo moje misljenje da dam.

12-09-2003 20:53 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

iskoro i penta

kako onda vi objasnjavate da losos radi to sto radi ?

zar nije bilo jednostavnije(lososu i njegovoj evoluciji) recimo ta jaja snjeti u moru, ili na uscu rijeke ?
zasto se mora sav taj put da prevali da bi se snjela ikra ?

evo ja sam dao par mogucih razloga koji su u skladu sa mojom teorijom
hajde i vi nabrojte poneki razlog koji je u skladu sa evolucijom.

pitanje za obojicu: gdje se po vama odvija ta evolucija: u lososu samom ili negdje "sa strane" u prirodi tako da je losos samo jedan mali dio evolucije ? ovo je vazno pitanje i volio bi da mi odgovorite.
ili jos bolje odgovorite na pitanje primjenjeno na covjeku, gdje se dogadja proces evolucije? u samom covjeku ili na nekom vecem nivou ?

penta ja sam ovo nazvo

    "naizgled mazohisticki"
, tj ako je to proces evolucije onda je prilicno mazohisticki kad je moglo puno jednostavnije.

ako se ne radi o evoluciji nego losos sluzi "visem cilju", od kojih sam neke nabrojo gore - e onda u tom slucaju nije mazohisticki nego je racionalna potreba da bi se zaokruzio system.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-09-2003 21:54 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tana, kako ja to vidim pogotovo ZASTO ja to tako vidim, ne tvrdim da jeste, sam opisao u kratko, ekstremno kratko.
Postoji jedna osoba na svijetu sa kojom ja mogu opsirno, sto znaci u detalje da pricam, i jos se nismo ispricali a eto poznajemo se vise od sedam godina. Problem je sto meni treba po svakom postu prosjecno po dva sata a za prvi moj post na ovoj temi mi je trebalo oko sedam sati. Iz jednog razloga sto sjednem pred monitor i pobijam samog sebe logikom, koliko je god u mojoj moci, i borim se protiv ludila filozofije.
Rezultat mog sazetog pisanja se vidi. A razlog da se uopste javljam, je sto zelim da naucim od vas odnosno drugih ljudi kao sto sam vec spomeno.
Zato moram da kombinujem neophodno potrebnu biologiju i za mene jos vazniju filozofiju, da bi ostao u nekom toku diskusije, a da ne skacem sebi u usta. Sto je meni koji voli sve bas sve u detalje, ocajno tesko, i cesto puta i odustajem od pisanja sto pojedinosti ne mogu da izostavim, a moram jer mi ni vrijeme ni prostor ne dozvoljavaju.
Zato je ova diskusija teska jer da bi se sve objasnilo nebi ni sav prostor interneta doteko. Barem kad bi se objasnjavalo kako bi po mom misljenju trebalo da se objasni.


Za evoluciju:
Usporedi jednu milijardu godina kako "airuno" kaze, evolucije i 5000 godina religije kako je mi danas vidimo i koja nas uci sta je svijet i ko je kreator svega. Podatak: Prve knjige koje su slicne danasnjim svetim knjigama su prije 5000 godina pisane.

Gdje se dogadja proces evolucije u covjeku, ja sam na to pitanje djelimicno na moj nacin odgovorio, i ne mogu ti sad drukcije odgovorit.
A gdje i kako se procesi u ljudskom duhu odvijaju, to se moze potraziti u knjigama filozofije ili psihologije, pogotovo psihologija daje cesto odgovore na taka pitanja ali samo ako onaj koji ih studira uvjek polazi od sebe da bi uopste nesto razumio.

Ferud je za to pitanje recimo postavio "teoriju" ili mozda istinu o ; svjest, podsvjest i ono (IT) na engleskom, potrazi, prouci, i sto je vjerovatno najvaznije, polazi od sebe........

12-09-2003 23:08 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:05.

12-09-2003 23:38 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

penta,

hajde da pojedniostavimo tako da nam je svima lakse razgovarati:

po teoriji evolucije sva ziva bica imaju istog pretka - a to je jednocelijski organizam ili bakterija. u procesu evolucije je taj jednocelijski organizam poceo da se "mnozi" tako da nastaju visecelijski organizmi. milione godina kasnije nastaju neke osnovne skupine ko sto su sisari, ptice, vodozemci, itd ......
to se fino vidi iz darwinovog "drveta" kako se stvaraju razne grane i racvaju.

ponavljam ovo je krajnje pojednostavljena teorija evolucije ali posluzice za nas primjer !

svaka sljedeca vrsta ima osobine roditelja. neke osobine roditelja budu blokirane, a neke nove se izgradjuju. ovo bi bio vrlo pojednostavljen proces nasljedjivanja na kojem se bazira evolucija.


dakle iz grupe sisara se izdvojio covjek, a iz grupe insekata se izdvojio komarac.
znaci covjek i komarac su se davno davno razdvojili u tom procesu nasljedjivanja.
tj da budem precizniji njhovi pretci su se razdvojili, dakle razdvajanje se desilo cak prije nego sto je nasto i covjek ili komarac.

kako onda objasniti da komarac "poznaje" covjekov krvni sistem ???
komarac nije u stanju da "izucava" prirodu oko sebe ko sto to covjek radi, ali ipak ima saznanje o nasem krvotoku i procesu zgrusavanja krvi (mislim da se tu svi slazemo)

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-09-2003 23:44 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kenzo pitanje ti je vrlo jasno medjutim nisam u stanju da ti dam odgovor.

a ne bi bilo lose da ti odgovoris pa da vidimo da li se uklapa u teoriju evolucije.

btw, to ne znamo da li slijepo crijevo ima ikakvu ulogu ili nema, ne znamo to ...

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-09-2003 23:55 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
iskoro 6 iskoro 6 is a Male
trudim se


Poruka: 241
Location: croatia

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    iskoro i penta

    kako onda vi objasnjavate da losos radi to sto radi ?

    zar nije bilo jednostavnije(lososu i njegovoj evoluciji) recimo ta jaja snjeti u moru, ili na uscu rijeke ?
    zasto se mora sav taj put da prevali da bi se snjela ikra ?

    evo ja sam dao par mogucih razloga koji su u skladu sa mojom teorijom
    hajde i vi nabrojte poneki razlog koji je u skladu sa evolucijom.

    pitanje za obojicu: gdje se po vama odvija ta evolucija: u lososu samom ili negdje "sa strane" u prirodi tako da je losos samo jedan mali dio evolucije ? ovo je vazno pitanje i volio bi da mi odgovorite.
    ili jos bolje odgovorite na pitanje primjenjeno na covjeku, gdje se dogadja proces evolucije? u samom covjeku ili na nekom vecem nivou ?

    penta ja sam ovo nazvo
      "naizgled mazohisticki"
    , tj ako je to proces evolucije onda je prilicno mazohisticki kad je moglo puno jednostavnije.

    ako se ne radi o evoluciji nego losos sluzi "visem cilju", od kojih sam neke nabrojo gore - e onda u tom slucaju nije mazohisticki nego je racionalna potreba da bi se zaokruzio system.
Zanima me sta je "sa strane". Nema sa strane, to ne postoji! Od "velikog praska" pa do danas, sve je u jednom! Znaci evolucija je jedan pojam za sve! To je univerzalni pojam. Nema tu racionalnog i iracionalnog! Vrste koje nisu mogle pratiti evoluciju, jednostavno su izumrle. Primjer covjecanstva: Zidovi su definitivno(kroz povjest)daleko najbolje primjenili zakon evolucije(najuspjesniji narod)! Kad su usred raznih pogroma spadali na rub istrebljenja, donosili su radikalna pravila, decki i cure su imali djecu od 15-g da bi se narod/vrsta odrzao. Poslje u povjesti su na razne druge nacine odrzavali svoj narod/(u medjuvremenu je nestala masa drugih naroda). I na kraju su usvojili Americki model(sublimacija cjelog svjeta): Udri' da ne bi bio udaren! Jes' da ovo grubo zvuci ali je tako. U zivotinjskom svjetu ima puno primjera gdje prvorodjdeni mladunci, pojedu ostale da bi prezivjeli.... Ti imas oko 40 godina, pa si se vjerujem preispitao vise puta kao i ja. Zamisli da imas par milijardi godina ili koliko je vec zemlja stara. I losos i komarac su puno starije vrste od nas da bi ih se olako shvacalo. Za nas(ljude) bi bio jeziv uspjeh da ih ukadimo, s' obzirom kako se igramo sa pojmovima!

___________________________________________________________________
eto

12-10-2003 00:00 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:05.

12-10-2003 00:24 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Joj pun sam ljekovitih biljaka, ali moram odgovorit. ;) Evolucija je proces ucenja, ali na nekoj drugoj osnovi nego kao sto mi svjesno ucimo. Mi pokusavamo izbaciti "slucajnost" iz naseg ucenja jer je slucajnost neproduktivna i sav proces ucenja ekstremno duze traje, ali tako mi ljudi razmisjamo, i moramo jer niko od nas ne zivi duze od 100 godina. Evolucija ne poznaje vremenske distance.

Tana zamisli sebe koliko bi ti kao Tana kao covjek bio drukciji od ostalih ljudi, da znas da ne mozes da umres??? Koliko bi se tvoj pogled na svijet i zivot promjeno.

Zamisli koliko smo mi u zadnjih 100 godina napredovali, ....................pravo puno, samo 100 godina, i pokusaj zamisliti, nas ljude kakvi smo sad, za milijardu godina, kakvi bi mogli biti ako bi se i dalje ovakom brzinom razvijali, ali milijarda je prevelika cifra uzmi "samo" 1000 godina, vjerovatno da bi po svim nekim logikama postali i sami "bogovi"..... najmanje. 01.gif
Ovo se odnosi na bilo kakvu nauku.................i koliko cemo onda znati, i sve to vjerovatno uz pomoc tehnike...............
opet ja mislim da necemo biti bogovi ili visa bica na svijetu, jer se podsvjesno nazovi dusevno nismo puno odmakli, jer koliko smo otisli "dalje" u zadnjih 2000 godina?? .................ja mislim skoro ni malo.

...........ima tema "nepromjenjena svjest" , mislim da je sjeta pocela, ........

A da je evolucija proces preskakanja od majmuna do coveka, ne vjerujem da bi na zemlji uopste postojao zivot. Nece se sutra rodit neko vise bice od n.pr covjeka i nastaviti dalje.
Radi se o "procesu" evolucije, nama samo pravi cilj nije jasan, nista vise.

.......

12-10-2003 00:56 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:05.

12-10-2003 01:19 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od iskoro 6:

        citat od tana:

      pitanje za obojicu: gdje se po vama odvija ta evolucija: u lososu samom ili negdje "sa strane" u prirodi tako da je losos samo jedan mali dio evolucije ? ovo je vazno pitanje i volio bi da mi odgovorite.
      ili jos bolje odgovorite na pitanje primjenjeno na covjeku, gdje se dogadja proces evolucije? u samom covjeku ili na nekom vecem nivou ?

    Zanima me sta je "sa strane". Nema sa strane, to ne postoji! Od "velikog praska" pa do danas, sve je u jednom! Znaci evolucija je jedan pojam za sve! To je univerzalni pojam. Nema tu racionalnog i iracionalnog! Vrste koje nisu mogle pratiti evoluciju, jednostavno su izumrle.

penta, kenzo, airuno: haj bogati (evolucije ti :-)) odgovorite i vi na moje pitanje na koje je iskoro vec odgovorio. pa da nastavimo .....

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-11-2003 20:10 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od iskoro 6:

    I losos i komarac su puno starije vrste od nas da bi ih se olako shvacalo. Za nas(ljude) bi bio jeziv uspjeh da ih ukadimo, s' obzirom kako se igramo sa pojmovima!

ja uopste ne potcjenjujem komarca nego naprotiv !
u to cu te uvjeriti kasnije kada budem navodio primjer komarca iz kurana.
kasnije ... nisam jos doso do kurana, jos uvijek sam na prirodi.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-11-2003 20:42 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

da se razumjemo:

teorija evolucije ne iskljucuje boga kao kreatora svega,
da budem precizniji mnogi naucnici koji podrzavaju teoriju evolucije NE ISKLJUCUJU boga kao opciju !!!

isto tako religija ne iskljucuje evoluciju kompletno, nego samo neke njene dijelove

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-11-2003 20:44 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Stranica (122): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com