Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** ima li boga *** 6 Votes - Average Rating: 2.336 Votes - Average Rating: 2.33 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (122): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 11 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

(ispricavam se na ovim kockicama, to bi trebali biti navodni znaci)

Svojim javljanjem i tekstovima ne zelim reci kako evolucija znaci kako Bog ne postoji (kao sto je to Kenzo ispravno primjetio). Razlog mog javljanja je razbijanje ideja koje vam u glavu stavljaju ljudi koji ocigledno o biologiji i evoluciji (koja je iznimno kompleksna), blago receno, nemaju pojma.

Pokusat cu pokazati evoluciju na jednom jednostavnom primjeru. Prvo je potrebno dati definiciju iste. Postoji ih nekoliko a ja cu odabrati dvije, jednu jednostavniju i jednu tehnicku. Bioloska evolucija je cinjenica da se 1) populacije organizama mijenjaju tijekom vremena. Dakle to bi bila prva definicija. Druga, vise tehnicka, glasi: Evolucija je promjena frekvencije alela u populaciji. Populacija je grupa organizama iste vrste koji naseljavaju isto geografsko podrucje. Vazno je napomenuti kako pojedinci ne evoluiraju nego evoluiraju bas populacije.

Cinjenicu da se organizmi mijenjaju i da se frekvencije alela takodjer mijenjaju vidimo u ovom primjeru prirodne selekcije (koju definiramo kao diferencijalnu reprodukciju genotipa):
Prirodna selekcija vidi fenotipe. Ukoliko imate genotip Aa, fenotip je A. Selekcija ne vidi allelu a jer nije izrazena. Slozit cete se da odredjeni genotipi imaju vise uspjeha u prezivljavanju. Na primjer, mutacija glutaminske kiseline u valin na povrsini hemoglobina je razlog anemije. Netko sa takvim homozigotnim recesivnim (aa) genotipom ima manje vjerojatnosti da prezivi od nekog tko nema takvu mutaciju (ako taj drugi, naravno, ne boluje od neceg jos goreg )

Gledajte sada kako se prica okrece. Ekvatorijalna Afrika ima velikih problema kojima je uzrok malarija. Ljudi koji su heterozigotni (Aa) za anemiju imaju vecu vjerojatnost prezivljavanja od AA genotipa (i naravno aa, statistike govore da oko 30% djece u Americi do 15 godina umire od takvog recesivno dominantnog fenotipa). Anemija proizvodi hemoglobin na koji se nametnik (

    Plasmodium falciparum
) ne moze okaciti. Takva heterozigotna prednost je dovoljna da ne ubije covjeka (kao recesivni genotip aa, i takodjer kao AA jer se nametnik na homozigotni dominantni genotip lako okaci, njih lako i usmrti) i da u dovoljnom broju zaustavi nametnika.

Stoga je frekvecnija Aa genotipa u ekvatorijalnoj Africi znatno zastupljenija nego drugdje u svijetu. Sjetite se definicije sa pocetka: diferencijalna reprodukcija genotipa. Zastupljenost heterozigota je oko 1:5. Za razliku od Afro-Amerikanaca, od kojih su neki vec 15 generacija u Americi, taj broj je negdje oko 1:375, posto takav Aa genotip nije prednost zbog toga sto gotovo da i nema malarije a ipak nije zdrav kao AA. Sad bi se tu dalo o Hardy-Weinberg ekvilibrijumu, racunanju fitnessa pojedinih fenotipa, i jos kojecemu no necu dodatno komplicirati.
Dakle frekvencije alela se mijenjaju.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Slartibartfast dana 12-13-2003 u 21:25.

12-13-2003 21:24 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vjeruj mi da sam taj odgovor i pretpostavljo
ovo je mozda jedno od najtezih pitanja uopste

Niko dosad nije dokazao ni
postojanje , a ni ne postojanje Boga.

I sumnjam da ce se to ikad dokazati ,
i tu nam ostaje samo nase licno
ubjedjenje , da vjerujemo ,
ili ne vjerujemo u Boga.









PS. usput da ti pozelim
dobrodoslicu na moforaja.com 10.gif

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

12-13-2003 21:25 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Slartibartfast:

    Tana rece
      a sta ako ti ja kazem (naucno dokazano) da je svinja po genetskom sastavu bliza covjeku neko majmun ????


    Evo, ja jedva cekam da mi to "naucno" dokazes. Dakle, dokazi nam da je svinja genetski bliza covjeku od cimpanzi. Jedno upozorenje. Cimpanza
      nije
    majmun. Cimpanze su covjekoliki majmuni (ape). Teorija evolucije ne govori da je covjek evolucirao niti od majmuna niti od cimpanzi. Ono sto ona govori jest da smo imali zajednickog pretka.

    (naknadno dodano: Bas me zanima kako ces to izvesti u svjetlu ovog clanaka sa Nature-a:
      http://www.nature.com/nsu/031208/031208-15.html
    )

za pocetak ovoliko sto se tice svinje
    http://www.post-gazette.com/healthscience/20021220cellssci2p2.asp

    http://www.i-sis.org.uk/POTDC.php

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/159998.stm

    http://www.fda.gov/fdac/features/596_xeno.html

    http://www.stopgettingsick.com/Conditions/condition_template.cfm/4917/496/1

    http://news.ninemsn.com.au/Sci_Tech/story_52163.asp

    http://www.cryonics.org/Feb_2000.html

    http://www.sherryart.com/oldestwoman/babysnout.html

    http://www1.odn.ne.jp/~cam39380/epage/epage113.htm


ovdje mozes procitati o neuspjesnim pokusajima presadjivanja organa od cimpanze covjeku, kao i uspjesnim pokusajima od svinje kao donatora.
    http://www.rds-online.org.uk/pages/page.asp?i_ToolbarID=5&i_PageID=161


p.s. dobro nam doso na moforaja.com 10.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 06:26 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od KENZO:

        citat od tana:

      p.s. kenzo ne odgovori ti meni na pitanje: da li evolucija se odvija unutar svake vrste posebno ili se odvija na nekom vecem univerzalnom nivou ?


    Evolucija je, po mom mishljenju, "on going" proces koji rezultira nasljednim promjenama u populaciji kroz vrijeme.
    Organizmi individualno ne evoluiraju.

    Nisam siguran ne shta mislish kada govorish o
      "univerzalnom nivou",
    ali ako mislish isto shto i ja,odgovor je...

    Organizmi koji dolaze u dodir jedni sa drugima (koji direktno ili indirektno uticu jedni na druge) vremenom (prenoshenjem nasljednih osobina sa generacije na generaciju) evoluiraju svaki na svoj nacin u zavisnosti jedan od drugoga.


    tana,nisi mi ogovorio na ovo...
      Ako je kreator vec kreirao...shto nas je kreirao nesavrshene.
      Zar cilj kreiranju nije remek-djelo kreacije?!?

znaci mi se se svi slazemo da ima neka super inteligencija, neka pokretacka snaga, neko centralno mjesto koje je sve napravilo, koje je uticalo na evoluciju i kao i na sve uostalo na ovoj planeti.
neki je zovu evolicija, neki je zovu priroda neki je zovu kreator, neki nemaju misljenje .......

nadam se da cemo jos dugo raspravljati na ovoj temi ... sto se mene tice ja sam tek poceo .....

da ti odgovorim na pitanje ukratko mada namjeravam kasnije da napisem post o covjeku i moje vidjjenje covjeka kao bica.

ja uopste ne mislim da smo mi nesavrseni nego naprotiv(sad za sad) - znam da ces sada na ovo odgovoriti "a sto se onda bijemo i sto se ubijamo i sto radimo ovakve gluposti koje radimo"?
svako od ovih pitanja ima smisla, medjutim postoje i odgovori za to. sad za sad je moj kratki odgovor IZBOR, ko sto vec rece vise cu pisati o tome kad budem piso o covjeku ....

sto se tice nase nesavrsenosti ...... ne znaci da smo mi zadnja verzija covjeka a o tome cu vise pisati kad se dotaknem teme "smak svijeta"

p.s. nemojte me kamenovati zbog mojih ideja :)
zamislio sam neku svoju koncepciju ovog razgovora i pokusavam da se pridrzavam nekog meni logickog redosljeda tema. jos uvijem sam na temi "priroda".

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 06:40 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Slartibartfast:

    Svojim javljanjem i tekstovima ne zelim reci kako evolucija znaci kako Bog ne postoji (kao sto je to Kenzo ispravno primjetio). Razlog mog javljanja je razbijanje ideja koje vam u glavu stavljaju ljudi koji ocigledno o biologiji i evoluciji (koja je iznimno kompleksna), blago receno, nemaju pojma.

nadam se da pod ovim ne podrazumijevas da i mi obicni smrtnici nemamo pravo na misljenje cak i ako nismo experti u oblasti biologije i evolucije,ili bilo koje oblasti.

i da nam niko ne "stavlja ideje u glavu" nego jednostavno idem(o) putem logike i zdravog razuma, uz nase "oskudno" poznavanje nauke.


p.s. super ti je ova stranica iz tvog profile, ima interesantnih stvari.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 06:54 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:09.

12-14-2003 14:22 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
iskoro 6 iskoro 6 is a Male
trudim se


Poruka: 241
Location: croatia

Za Tanu Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tesko se varas ako mislis da je covjek savrsen kao vrsta(ovo se ne odnosi na ratove). Pitanje1: Zasto ja tako tvrdim(po tebi)? 2: Kad cemo biti savrseni?

___________________________________________________________________
eto

12-14-2003 17:08 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:09.

12-14-2003 17:22 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    za pocetak ovoliko sto se tice svinje


Pozdrav tana i hvala na dobrodoslici :)
Nazalost, sada mi je ocito da ti je znanje genetike, u najmanju ruku, manjkavo. Da li si ti procitao ove clanke?

Gdje pise da su svinje geneticki slicnije ljudima od cimpanzi? Zbog toga sto su transplanti cimpanzi odbacivani? Da li si procitao koji dijelovi svinja su transplantirati i zasto su ti transplanti uspjeli? Cini mi se da nisi pa cu ti pomoci. Imas srece sto sam ja fin covjek :) pa te necu ismijavati, no savjetujem ti da ovaj "argument" izbjegavas jer ce se ljudi upisat od smijeha i bit ce im odmah jasno da bas i ne znas o cemu pricas. Prokomentirat cu samo par tekstova koje sam procitao:

      http://www.post-gazette.com/healthscience/20021220cellssci2p2.asp


"Pigs
    genetically engineered
by the team were used as a source of tissue that was successfully transplanted into a mouse without inciting immediate, devastating rejection."

Znas li sto ovo znaci? Da je
    promijenjen
geneticki izgled organa. Ovo potvrdjuje daljnji citat:
"The use of pig organs for transplant has not been feasible until now because the human immune system mounts a rapid, unstoppable antibody response, called hyperacute rejection, that destroys the animal cells within hours."

Dakle transplanti su
    odbaceni
. Razlog su seceri koji sluze za raspoznavanje organa. Tek
    mijenjanjem
enzima koji proizvode te secere mogla bi se zaobici nasilna rekacija imunoloskog sustava:
"But hyperacute rejection might be prevented if scientists could breed pigs that didn't have an enzyme necessary to make the sugar."

Toliko o tome clanku. Idemo na drugi.

      http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/159998.stm


Razlog iz kojeg se biraju svinje
    nije
geneticka slicnost sa ljudima. Razlog, po ovom clanku koji si ti zasigurno procitao, je slijedeci:
"Pigs are reckoned to be the most practical species to use for transplants into humans because they are the right size, are easy to raise and until recently were thought to be fairly free of pathogens that could threaten transplant recipients."

Gdje se tu govori o genetskoj slicnosti?

      http://www.fda.gov/fdac/features/596_xeno.html


Pazi sada ovo:
"Baboons are genetically close to humans, so they're most often used for initial experiments... Although all the patients died within weeks after their operations, they did not die of organ rejection."
Dakle pacijenti nisu umrli zbog imunoloskog odgovora tijela, koji bi uslijedio da se radi o genetskoj razlici.
Razlozi iz kojih se izbjegavaju babuni je: "Some people have raised ethical objections, especially since baboons are so similar to humans. They have human-like faces and hands and a highly developed social structure." Ne vidim da je problem taj sto su babuni manje genticki slicni ljudima od svinja.
Razlog iz kojih se odabiru svinje takodjer nisu geneticke prirode. "For long-term use, pigs may be a better choice. Pigs have anatomies strikingly similar to that of humans. Pigs are generally healthier than most primates and they're extremely easy to breed, producing a whole litter of piglets at a time. Moral objections to killing pigs are fewer since they're slaughtered for food."

    ovdje mozes procitati o neuspjesnim pokusajima presadjivanja organa od cimpanze covjeku, kao i uspjesnim pokusajima od svinje kao donatora.
      http://www.rds-online.org.uk/pages/page.asp?i_ToolbarID=5&i_PageID=161


Procitaj koji dijelovi su transplantirani i razlozi uspjesnosti: "These include replacement heart valves from pigs, and hormones such as insulin from pigs and cows to treat diabetes. However, heart valves are processed so they are dead tissue, and insulin is extracted from the pancreases of dead animals and impurities removed. Pig foetal cells, which do not provoke severe immune reactions, have been used successfully in a few cases to treat diabetes and Parkinson's disease."
Tko nam je sada geneticki blizi? Krava ili svinja :)))

Jesi li siguran da zelis nastaviti o ovome?

12-14-2003 18:29 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    nadam se da pod ovim ne podrazumijevas da i mi obicni smrtnici nemamo pravo na misljenje cak i ako nismo experti u oblasti biologije i evolucije,ili bilo koje oblasti.
    i da nam niko ne "stavlja ideje u glavu" nego jednostavno idem(o) putem logike i zdravog razuma, uz nase "oskudno" poznavanje nauke.


Naravno. Samo ako se zelis baviti znanoscu, onda moras imati ispravne polazne tocke. Ti kreces od zakljucka da Bog postoji (a to nitko nije dokazao) i onda trazis dokaze koji ti odgovaraju a one koji ti ne odgovaraju - ignoriras. U znanosti se radi drugacije. Polazi se od rezultata eksperimentata i na osnovu toga donose zakljucci.

12-14-2003 19:27 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    znaci mi se se svi slazemo da ima neka super inteligencija, neka pokretacka snaga, neko centralno mjesto koje je sve napravilo, koje je uticalo na evoluciju i kao i na sve uostalo na ovoj planeti.
    neki je zovu evolicija, neki je zovu priroda neki je zovu kreator, neki nemaju misljenje .......


Ja se ne slazem. Ne vidim dokaze ovoga o cemu ti pricas. Pokusavas provuci inteligentnog pokretaca ali mi znamo da evolucija nije inteligentni usmjereni proces.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Slartibartfast dana 12-14-2003 u 19:39.

12-14-2003 19:39 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od KENZO:

      Vjerujesh li da proces evolucije postoji ili ne?

vjerujem da postoji odredjeni proces evolucije, ali ne vjerujem u darwinovu teoriju evolucije.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 21:25 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

za Slartibartfast

izdvojio sam ti jednu recenicu o presadjivanju organa od cimpanze i babuna:

    In the past, there have been a few attempts to transplant unmodified animal organs into desperately ill patients, with little success. In the USA, 15 operations since 1964 using organs from chimpanzees or baboons have all failed, although one patient survived for nine months with a chimpanzee kidney.


e evo ti i sta kazu za krme:
    Substantial progress in research over the last decade will probably lead one day to life- saving operations to transplant animal organs into human patients (xenotransplantation). Many of the scientific, medical and ethical problems have been addressed. But before the first patients can benefit from pig organs (the most likely donor animal is the pig, for scientific and ethical reasons), there are still potential virus transmission problems and rejection problems to address, and there must be approval from the regulatory authorities.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 21:30 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

opet za Slartibartfast

vidim da si ti covjek od nauke i fino je to, medjutim to ti ne daje za pravo da nekoga ismijavas ili kritikujes nase/moje znanje o evoluciji ili bilo cemu. pa da si i darwin licno !!!

tema je "ima li boga" a nije davanje ocjene o nasem poznavanju nauke.
molim te ucini nam uslugu i kani se izraza kao "nemas pojma", "ismijavati" i slicno.
ako diskusija ode na tu stranu onda propade tema i pocinje licno prepucavanje. ja znam(nadam se) da ces ti kao naucnik ovo da shvatis ispravno. cilj je da diskutujemo na temu "ima li boga" sa svih aspekata i da taj proces obavimo ko civilizovani ljudi.

za tvoju informaciju jedan clan foruma koji je ucestvovo na ovoj temi mi je poslo pp gdje otprilike kaze da se povlaci sa teme jer tema polako ide u pravcu licnog dokazivanja, svadje i prepucavanja i da ne zeli vise da ucestvuje. reko mi je da ce rado sa mnom nastaviti razgovor, ali samo na pp.

do nas je da se potrudimo da tema ostane cista od epiteta upucenih forumasima, ako to ne uspijemo i ja cu se povuci sa teme, pa onda mozemo nastaviti na RASPALI.

kad sam otvaro temu znao sam da je veoma skakljiva i da su sanse povelike da tema ode u nezeljenom pravcu. medjutim bio sam optimista(jos uvijek sam) jer sam smatro da smo dovoljno civilizovani i da mozemo i o tako skakljivoj temi da razgovaramo bez ljepljenja epiteta ostalim ucesnicima u diskusiji.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 21:48 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Slartibartfast:

    A kakav izbor imamo glede naseg slabog vida? Konstrukcije naseg, dakleko od savrsenog, oka? Ili glede ljudske vilice koja nije u stanju akomodirati umnjake? Cemu umnjaci ako nemamo vilicu koja ih moze primiti? Ili recimo zakrzljale oci u vrsta koje prebivaju u pecinama? Cemu oci ako ti ne trebaju? Ovakva lista ide u nedogled...

ja, vid nam nije jak ko u nekih zivotinja, istina je.
isto vazi i za culo sluha i bilo koje drugo culo kao i za mnogobrojne fizicke karakteristike.


medjutim nama(ljudima) je podarena
    INTELIGENCIJA, SVIJEST, IZBOR
i jos mnoge osobine koje
    samo covjek ima
.
samo covjek praktikuje nauku, uz pomoc nauke i tehnologije nas vid, sluh, fizicka snaga i sve ostalo je puno jaci nego kod zivotinja.

dakle mi smo svoje "fizicke nedostatke" sveli na minimum i okrenuli ih u svoju korist.
covjek vlada planetom, tu nema dileme i tu se svi slazemo.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 21:58 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Slartibartfast:

        citat od tana:

      znaci mi se se svi slazemo da ima neka super inteligencija, neka pokretacka snaga, neko centralno mjesto koje je sve napravilo, koje je uticalo na evoluciju i kao i na sve uostalo na ovoj planeti.
      neki je zovu evolicija, neki je zovu priroda neki je zovu kreator, neki nemaju misljenje .......


    Ja se ne slazem. Ne vidim dokaze ovoga o cemu ti pricas. Pokusavas provuci inteligentnog pokretaca ali mi znamo da evolucija nije inteligentni usmjereni proces.


napravio sam dobru djelu Slartibartfast
umjesto da kliknem na "Citiraj "klikno sam na "Koriguj" i tako sam greskom obriso dobar dio ovog tvog posta. nazalost nisam uspio da vratim originalni text.

molim te da mi oprostis,
    strasno mi je vazno da ne pomislis da nesto "muckam"
.
u tom tvom postu si reko da ja nemam pojma o genetici i ne bi da me ismijavas (tako nekako) i bilo je jos tvojih komentara vezanih za temu evolucije.
dugme "koriguj"i dugme "citiraj" stoje odma jedno do drugog nazalost, ja cu gledati da ih razdvojim tako da se ne moze greskom kliknuti.

sada kad je taj post napola obrisan onaj moj post gdje te molim da nas/me ne castis epitetima nema puno smisla, barem onima koji su propustili taj post.

jebiga - zajebo se tana :)
odo sad na UNIX masinu koja je server za moforaja.com da vidim postoje li ikakve sanse da vratim tvoj post nekako.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 22:24 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Slartibartfast:

        citat od tana:

      znaci mi se se svi slazemo da ima neka super inteligencija, neka pokretacka snaga, neko centralno mjesto koje je sve napravilo, koje je uticalo na evoluciju i kao i na sve uostalo na ovoj planeti.
      neki je zovu evolicija, neki je zovu priroda neki je zovu kreator, neki nemaju misljenje .......


    Ja se ne slazem. Ne vidim dokaze ovoga o cemu ti pricas. Pokusavas provuci inteligentnog pokretaca ali mi znamo da evolucija nije inteligentni usmjereni proces.

evolucija - proces nastanka zivih bica je NAJINTELIGENTINIJI proces sto moze biti na svijetu

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 22:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    evolucija - proces nastanka zivih bica je NAJINTELIGENTINIJI proces sto moze biti na svijetu


Mozda. No da je takav mislim kako u tom procesu ne bi izumrlo 99% posto vrsta do sada.

12-14-2003 22:54 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    za Slartibartfast

    izdvojio sam ti jednu recenicu o presadjivanju organa od cimpanze i babuna:
      In the past, there have been a few attempts to transplant unmodified animal organs into desperately ill patients, with little success. In the USA, 15 operations since 1964 using organs from chimpanzees or baboons have all failed, although one patient survived for nine months with a chimpanzee kidney.


    e evo ti i sta kazu za krme:
      Substantial progress in research over the last decade will probably lead one day to life- saving operations to transplant animal organs into human patients (xenotransplantation). Many of the scientific, medical and ethical problems have been addressed. But before the first patients can benefit from pig organs (the most likely donor animal is the pig, for scientific and ethical reasons), there are still potential virus transmission problems and rejection problems to address, and there must be approval from the regulatory authorities.


Ma sve je to super, ali cijelo vrijeme ti promice vazna stvar. Radi se o genetski manipuliranim svinjama.

12-14-2003 22:56 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    opet za Slartibartfast

    vidim da si ti covjek od nauke i fino je to, medjutim to ti ne daje za pravo da nekoga ismijavas ili kritikujes nase/moje znanje o evoluciji ili bilo cemu. pa da si i darwin licno !!!


Ispricavam se ako sam koga uvrijedio. Navikao sam sa kreacionistima odmah na rogove :)

    za tvoju informaciju jedan clan foruma koji je aktivno ucestvovo na ovoj temi mi je poslo pp gdje otprilike kaze da se povlaci sa teme jer tema polako ide u pravcu licnog dokazivanja, svadje i prepucavanja i da ne zeli vise da ucestvuje. reko mi je da ce rado sa mnom nastaviti razgovor, ali samo na pp.


Neka se slobodno vrati posto cu ja nakon ove poruke otici. Moj savjet vam je da, ukoliko vas evolucija zaista zanima, prihvatite nekoliko knjiga evolucionarnih biologa kao sto su to Ernst Mayr, Stephen Jay Gould, Richard Dawkins, Tim Berra, i jos hrpe njih.

Dakle ostajte mi zdravi i veseli!

Marko

12-14-2003 23:01 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Stranica (122): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 11 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com