Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** ima li boga *** 6 Votes - Average Rating: 2.336 Votes - Average Rating: 2.33 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (122): « prva ... « prethodna 6 7 8 [9] 10 11 12 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Slartibartfast:

    Neka se slobodno vrati posto cu ja nakon ove poruke otici. Moj savjet vam je da, ukoliko vas evolucija zaista zanima, prihvatite nekoliko knjiga evolucionarnih biologa kao sto su to Ernst Mayr, Stephen Jay Gould, Richard Dawkins, Tim Berra, i jos hrpe njih.

    Dakle ostajte mi zdravi i veseli!

    Marko

nemoj bolan i ti sad tako, cilj nam je da raspravljamo, i taj clan nije reko da se povlaci zbog tebe, tj nije nikoga prozvo.

ja bi stvarno cijenio od tebe ako ostanes na temi, isto to vazi i za clana koji mi je poslo pp.

ti sigurno imas sta da kazes i cinjenica je da poznajes evoluciju i genetiku.

please marko nemoj da prekidas ovaj razgovor

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 23:05 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:11.

12-14-2003 23:40 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

problem je rjesen ... idemo dalje ....

btw, uopste ne smatram da je taj clan uopste intelektualno inferioran.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 23:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od KENZO:

    Ja sam mislio da zivot nije proces.....nego da ga je bog (kreator) udahnuo (dao) svojim kreacijama.

zivot nije proces ali je nastanak zivota proces, bez obzira u koju opciju vjerujemo.

nisam ni reko da je kreator ko madjionicar mahno carobnim stapicem i da je sve nastalo odjednom.
cak mislim da je kreator dugo (relativno) radio na kreiranjui i vjerovatno taj proces jos uvijek nije zavrsen. (opet relativno)

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-14-2003 23:47 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:12.

12-14-2003 23:48 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:12.

12-15-2003 00:00 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
iskoro 6 iskoro 6 is a Male
trudim se


Poruka: 241
Location: croatia

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

        citat od KENZO:

      Ja sam mislio da zivot nije proces.....nego da ga je bog (kreator) udahnuo (dao) svojim kreacijama.

    zivot nije proces ali je nastanak zivota proces, bez obzira u koju opciju vjerujemo.

    nisam ni reko da je kreator ko madjionicar mahno carobnim stapicem i da je sve nastalo odjednom.
    cak mislim da je kreator dugo (relativno) radio na kreiranjui i vjerovatno taj proces jos uvijek nije zavrsen. (opet relativno)
Mislim da bi bilo dobro za diskusiju da ti izlozis svoju definiciju boga.

___________________________________________________________________
eto

12-15-2003 00:01 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
rimda rimda is a Male
raja




Poruka: 1827
Location: BULEVAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo sad sam se cuo sa njim "jes kaze" ima sigurno............

___________________________________________________________________
38.gif Admir Stupac 38.gif

12-15-2003 00:03 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:13.

12-15-2003 00:12 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo kenzo da probam, mislim da postoji odredjena evolucija u smislu genetskih promjena u zivim bicima.

medjutim moja teorija je da je kreator taj koji je svjesno minjenjo osobine zivih bica(koje je sam napravio) i da je taj proces trajo milionima godina po nasem poimanju vremena.
takodje mislim da ce jos biti izmjena i da je universum fakticki nikad-zavrsen projekat, barem po nasim shvatanjima vremena i prostora.

naucnici pricaju o evoluciji jer otkrivaju stvari i dokaze iz prirode. medjutim naucnici ne ulaze u domain duhovnog, tj ne bave se pitanjem odakle dolazi evolucija - sto sad za sad uostalom i nije svrha nauke. nauka se bavi cvrstim dokazima i konkretnim stvarima.

dakle u dvije rijeci: moj stav je da postoji neki proces evolucije ali da je autor tog procesa kreator licno i da se evolucija nije dogadjala "sama od sebe"

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-15-2003 00:24 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
iskoro 6 iskoro 6 is a Male
trudim se


Poruka: 241
Location: croatia

Kenzo Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..ono pitanje je bilo upuceno Tani, a ja sam svoju definiciju rekao meni se cini u mom prvom javljanju na ovoj temi.

___________________________________________________________________
eto

12-15-2003 00:51 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

iskoro Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:13.

12-15-2003 00:59 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od KENZO:

    Slartibartfast

    ti su unio dinamiku u diskusiju na ovoj temi....svojim odlaskom odnosish i nju.

    Nemoj da zbog sitnog nesporazuma napushtash bash sada.


Jos sam tu :) Napomenut cu par sitnica. Nemojte mislit da sam se dosao ovdje "pravit pametan." Nitko nema razloga se osjecat "intelektualno inferioran" jer to nitko ovdje nije. A pogotovo ne naspram mene. Razlog zbog kojeg ja, barem malo, poznajem evoluciju jest taj sto sam sa njom gotovo "zivio" i ucio. Ja recimo nemam pojma o fizici i o jos milijun drugih stvari. Zapravo tana je u jednom postu nize, koji cu prokomentirati, izrekao nesto sto se uopce ne kosi sa teorijom evolucije, tj. potpuno je kompatibilno.

12-15-2003 14:25 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Slartibartfast
SexNepoznat

Poruka: 14

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    evo kenzo da probam, mislim da postoji odredjena evolucija u smislu genetskih promjena u zivim bicima.


Pa evo, ja cu reci misljenje znanstvene zajednice. Proces evolucije je cinjenica. Definicija koju sam dao (promjena organizama u populaciji tijekom vremena) je cinjenica. Naravno, treba razlikovati znanstveni "dokaz" od onoga upotrebljavanog u svakodnevnom zivotu. Dokaz u znanosti znaci "evidence" a ne "proof". U znanosti se nista ne zna 100% (osim mozda u matematici), za sve se rade hipoteze koje se utvrdjuju sa odredjenom dozom preciznosti. To moze biti, recimo, 95% ili 99% preciznost. Sto je veca preciznost to vise promatranja moras odbaciti.

Enivej, spominjanja je "mikro" i "makro" evolucija. Biolozi u biti i ne koriste te pojmove. Koriste ih jednimo u slucaju komuniciranja sa ne-biolozima radi pokusavanja lakseg objasnjavanja koncepata u evoluciji. Netko moze reci kako smo svjedocili samo mikro a ne i makro evoluciju. To nije istina. Postoje pokusi, izmedju ostalih, sa vinskim musicama gdje je nastala reproduktivna izolacija (o njoj sam nesto kratko rekao kada sam objasnjavao specijaciju), a to je dovoljno da to smatramo novom vrstom. Znamo da je jedna, ako se dobro sjecam, vrsta vinske musice naselila Havaje a danas ih ima oko 500 vrsta. Ako se netko pita "Pa kog ce nam vraga vinske musice, ja zelim vidjeti cimpanzu kako evoluira u covjeka" onda moram odgovoriti da evolucija ne funkcionira na taj nacin.

Postoji nesto sto se, u neku ruku, zove "zakon o neponovljivosti evolucije". U biti znaci da kada bi proces evolucije ponovno zapoceo (pa cak i po milijune puta), svaki puta bi smo dobili drugacije rezultate. Takodjer ne vidimo cimpanze kako evoluiraju u ljude jer im to nije potrebno. tj. ne postoje adaptivni pritisci koji bi ih natjerali na takvo nesto. Cak i kada bi takvi adaptivni pritisci postojali, statisticki je nevjerojatno da bi se razvili u ljude. Drugim rijecima, cimpanzama je dobro ovako kako im je sada.

    medjutim moja teorija je da je kreator taj koji je svjesno minjenjo osobine zivih bica(koje je sam napravio) i da je taj proces trajo milionima godina po nasem poimanju vremena. takodje mislim da ce jos biti izmjena i da je universum fakticki nikad-zavrsen projekat, barem po nasim shvatanjima vremena i prostora.


Ovo, i sve nize napisano, se naziva "teisticka evolucija". Ovakva vrsta evolucije je kompatibilna sa neodarvinistickom teorijom evolucije. Ukoliko se ovakva evolucija zaista odvija, nemoguce je sa znanstvenog stajalista razlikovati nesto sto je napravila priroda on necega sto je napravio Bog (dakle nemoguce bi bilo razlikovati da li je priroda napravila nesto "sama od sebe"). Po meni ovo je put u panteizam ali mislim da je, sa religijskog stajalista, intelektualno najposteniji. Bilo bi nerazumno zanijekati sve dokaze koje imamo o evoluciji.

Ako nekoga zanima moje stajaliste o Bogu, onda bi se to moglo sazeti u slijedece. Ja sam agnostik. Dakle netko tko misli kako nemamo dokaza niti za a niti protiv postojanja Boga i da je on kao takav onda nevazan. No ovjde je vazna jedna napomena. Ovo se odnosi na nekakvog ontoloskog poimanja Boga. Vjerujem kako je moguce dokazati da neki bogovi ne mogu postojati (poput Zeusa ili Thora). No mislim kako se isti principi mogu prosiriti i na Jahvea i Alaha, ali nikako ne mislim ulaziti u rasprave o tome. Neka svatko vjeruje u sto hoce dokle god mi ne lomi ruku ili ne vadi iz mog djepa (da parafraziram Thomasa Jeffersona)

12-15-2003 14:55 Slartibartfast is offline Homepage of Slartibartfast Pregledaj poruke od Slartibartfast Dodaj Slartibartfast u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:14.

12-15-2003 19:20 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

idemo dalje .....

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-15-2003 19:26 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Nazika Nazika is a Female
ne more meda


Poruka: 26

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ne bih plaho da se petljam u ovu temu, a nemam vremena citati sve dosadasnje diskusije, pa rekoh samo da napomenem papilarne linije koje se pominju u Kur'anu a.s.( i vrhove prstiju vasih smo razlicitim stvorili) a nauka ih je otkrila nekoliko vjekova kasnije...
Ako je vec receno 23.gif nema veze...

___________________________________________________________________
maslacak

12-15-2003 19:31 Nazika is offline Posalji email za Nazika Pregledaj poruke od Nazika Dodaj Nazika u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nismo jos dosli do kurana nazika :)
idemo redom i po istilahu, jos uvijek smo na prirodi i evoluciji

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-15-2003 19:47 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    nismo jos dosli do kurana nazika :)
    idemo redom i po istilahu, jos uvijek smo na prirodi i evoluciji

mi fakticki apliciramo metodu "reverse engineering"
posmatras gotov proizvod da bi utvrdio kako je napravljen

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-15-2003 20:03 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od KENZO:

    Eto,ja sam prvi put cuo za za postojanje "teisticke evolucije". Da ne procitah tvoj text,
    ja bih je nazvao "tanin kreizam" 19.gif 35.gif

ni ja nisam bio svjestan ovog naucnog termina

e bas mi je drago sto nas je Slartibartfast uputio na naucnu definiciju ove teorije.

znaci da nisam usamljen u svojoj teoriji 11.gif i to mi nije mrsko cuti

idemo dalje ....

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-15-2003 20:06 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Stranica (122): « prva ... « prethodna 6 7 8 [9] 10 11 12 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com