Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** ima li boga *** 6 Votes - Average Rating: 2.336 Votes - Average Rating: 2.33 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (122): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

*** ima li boga *** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

vjecno pitanje koje jos niko nije uspio dokazati, ali ni opovrgnuti ........ potoji li bog ???

u mojem srcu i u mojoj dusi nema dileme - ima boga i ON je kreator svega, i ON je vlasnik mjera i granica.

iako ne praktikujem religiozne obicaje, tj ne idem u dzamiju, ne klanjam, ne postim... itd, absolutno vjerujem u njegovo postojanje.

meni se se "otvorile oci" prije nekih 6-7 godina, naime poceo sam ozbiljnije da izucavam prirodu, planetu i sve sto nas okruzuje, pa i ljude ako hoces. gledo sam puno naucnih emisija na discovery kanalima na temu priroda, covjek, flora, fauna, fizika, hemija, genetika, ....... da dalje ne nabrajam.
nekako mi je sve pocelo da ima puno vise smisla i svijet je postajo logicniji nego prije.

gledajuci sve te strasne emisije i razmisljajuci puno skonto sam da je neko sve o moro da napravi, pocevsi od atoma, pa do sazvjezdja i galaksija, preko zakona fizike, hemije, itd .....
jednostavno nema logike da je to sve nastalo "slucajno" i nakim evolucijama.
dakle skonto sam da postoji kreator, e onda me zanimalo da li je taj kreator ono sto nazivamo bog.

sljedeca faza je bila citanje i studiranje kurana. u kuranu sam naso jako puno cinjenica koje su se uklapale u tu moju teoriju kreacije i kreatora. naso sam jako puno dokaza o njegovom postojanju, kao i dokaza da je sam kuran samo bozje djelo i nikako djelo covjeka. vjerovatno se isto se moze reci i za bibliju kao i za jevrejsku knjigu.
nekom drugom prlikom cu vam navesti par primjera ili dokaza ako hocete. nadam se da ce ova tema potrajati i da ce biti ozbiljno shvacena.

forumasi, svrha ove teme nije da jedni druge ubjedjujemo ima li ga ili nema - to bi bilo besmisleno. na kraju krajeva i u kuranu pise da je nekim ljudima sam alah zatvorio oci, i da im samo ON moze ponovo otvoriti. kad kazem alah mislim na boga uopsteno jer je samo jedan kreator.

na ovoj temi ocekujem jednu filozofsku raspravu, da razmjenimo misljenja ili iskustva i da jednostavno diskutijemo. i molicu vas bez sala i posalica na ovoj temi.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-04-2003 08:24 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
babusha babusha is a Male
Licnost Foruma '03




Poruka: 2957
Location: donji trap

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sta je beskonacno?

___________________________________________________________________



      19.gif

      12-04-2003 15:49 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
      tekija2 tekija2 is a Female
      carica decembra '03


      Poruka: 1116

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Citat od Tana.


      sljedeca faza je bila citanje i studiranje kurana. u kuranu sam naso jako puno cinjenica koje su se uklapale u tu moju teoriju kreacije i kreatora. naso sam jako puno dokaza o njegovom postojanju, kao i dokaza da je sam kuran samo bozje djelo i nikako djelo covjeka. isto se moze reci i za bibliju kao i za jevrejsku knjigu.
      nekom drugom prlikom cu vam navesti par primjera ili dokaza ako hocete. nadam se da ce ova tema potrajati i da ce biti ozbiljno shvacena.


      Tana bas bi volila da napises te dokaze.
      Da ih cujem 01.gif
      Tema je Super 10.gif

      ___________________________________________________________________
      ZaGuzicu.gif

      12-04-2003 16:16 tekija2 is offline Homepage of tekija2 Pregledaj poruke od tekija2 Dodaj tekija2 u listu prijatelja AIM Screenname: . YIM Screenname: .
      adis b adis b is a Male
      rambling reck




      Poruka: 1082

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Tana

      u pravu si u svakom pogledu

      K'uran i dosta drugih religioznih knjiga (ali K'uran je najblizi danasnjoj nauci) davno su neke stvari/dogadjaji objasnile bez dokaza/experimenata sto se tek danas otkrivaju uz pomoc najsavremenijih tehnickih sredstava. iako dosta tih stvari/dogadjaja tek "danas" se otkriva opet se ne mogu 100% objasniti odakle poticu, kako su nastale, itd. (iako se koriste najsavremenije tehnoloske sprave)

      Kako su onda prije hiljade godina mogli da znaju o npr. ima mjesto gdje se slatka i slana voda dodiruju a ne mjesaju, o svemiru i polozaju planeta, itd??

      ___________________________________________________________________
      ...

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane adis b dana 12-04-2003 u 16:32.

      12-04-2003 16:25 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
      nadia nadia is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 397
      Location: CH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      moje misljenje je da svaki covjek zna , negdje u podsvjesti , da bog postoji i da ne postoji 100% ateista.

      jedino meni smeta , kod nas muslimana, kad hodza vazi , naruzi nas brate tako da po neko i izbjegava da ide na namaz.

      kaze nas efendija : znate onu zeljezaru u zenici ? e vidite , to je u dzehenemu sladoled...

      ja mislim da je bog i blag i dobar i da mu se covjek samo srcem moze pribliziti .

      ima ih i previse koji su uvjereni ,ako poste i klanjaju da je to smisao islama i da su time obavili svoje duznosti .

      pri tome zaboravljaju izgradivanje svoje licnosti , nasem zadatku na koji nas vjera upucuje.


      babusha , beskonacnost je kad necemu uvjek mozes dodati jos 1...

      a mozda beskonacnost i ne postoji , samo su nasi mozgovi premaleni da bi shvatili neke dimenzije ...

      ___________________________________________________________________

        \ | /

        (@ @)

        -----o00-(_)-00o-----

      12-04-2003 16:26 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
      nadia nadia is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 397
      Location: CH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      adise , care , nije topla i hladna nego slatka i slana voda

      ___________________________________________________________________

        \ | /

        (@ @)

        -----o00-(_)-00o-----

      12-04-2003 16:28 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
      adis b adis b is a Male
      rambling reck




      Poruka: 1082

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      u pravu si, hvala 33.gif

      nisam odavno razmisljao o tome pa loma zaboravio 05.gif

      ali znas sta hocu da kazem u vezi danasnje nauke i sta religja pise ima hiljade godina

      i ja sam kao i tana poceo da proucavam malo vise religiju jer mi budi radoznalost zasto su te knjige napisane tada i kako je moguce da ima toliko podudarnosti sa danasnjim otkricima
      plus postao sam i religiozniji tako da je to jos jedan razlog (nije samo radi rata jer isao sam u mejtef '86 i '87 prije rata)

      samo u zadnjih cetiri-pet godina bio sam vise zauzet sa studijima i poslom tako da sam to zanemario (sto ponekad zazalim)

      ali izgleda da trebam da se "vratim u kondiciju"

      ___________________________________________________________________
      ...

      12-04-2003 16:38 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
      Maggie Maggie is a Female
      moforaja




      Poruka: 2736
      Location: daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ima li Boga? Ne znam, ali vjerujem da postoji neka sila, koja je iznad nas. Da li je to Bog ili

      nije ne znam. Nisam vjernik. Ne idem u crkvu. Ne citam biblije i kurane. Ne vjerujem u

      Boga kao stvaraoca svega oko nas, ukljucujuci nas. Vjerujem u evoluciju (i majmune

      07.gif ). Ali kao sto sam vec napisala, vjerujem u neku vecu silu. Nesto sto je vece i jace od

      nas. Vjerujem u sudbinu (ima li to veze s Bogom) i da joj ne mozemo pobjeci.

      Eto... 02.gif

      ___________________________________________________________________

        12-04-2003 17:59 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
        obala obala is a Female
        puterica


        Poruka: 80

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        .

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane obala dana 03-14-2004 u 18:23.

        12-04-2003 18:48 obala is offline Pregledaj poruke od obala Dodaj obala u listu prijatelja
        nepoznata
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ja vjerujem u Boga i u sudbinu,sto nam je zapisano tako ce i biti.A prije godinu i po mozda i nisam vjerovala toliko koliko sad.Imali smo saobracajnu nesrecu,srecom nikome nista ozbiljno,a tu smo nesrecu pokusali sprijeci 2 puta,ja htjela da idemo drugim putem,stari htjeo da stane da zapali i nedade nam se nista od toga i bum...jednostavno to je tako trebalo biti,i kod Boga je zapisano...

        Isto tako za 27.noc ramazana uzela sam kuran da citam i tako me psihicki pogodilo da ja nisam mogla vjerovati.Za ono jednostavno treba imati dobru psihu i koncentraciju.Pravo me strah bilo dok sam citala...ali eto vjerujem u Boga

        12-04-2003 19:23
        babusha babusha is a Male
        Licnost Foruma '03




        Poruka: 2957
        Location: donji trap

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od nadia:




          babusha , beskonacnost je kad necemu uvjek mozes dodati jos 1...

          a mozda beskonacnost i ne postoji , samo su nasi mozgovi premaleni da bi shvatili neke dimenzije ...

        Smisao mog pitanja
        i jeste bio
        da odgovorim na temu
        ima li Boga 11.gif

        ___________________________________________________________________



            19.gif

            broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane babusha dana 12-05-2003 u 01:19.

            12-04-2003 21:24 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
            zinga zinga is a Male
            ne more meda




            Poruka: 42
            Location: MostaR

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            tana nisi smio ovu temu postavit..

            oca mi..

            ono ti si pametan.. i inteligentan i raja.. al stvarno ovo ti je bezveze tema


            cuj ima li boga.. haj razmisli malo sta si napiso..

            cmoka ne ljuti se al mi slim da bi trebo ukinut ovu temu..

            jer bog postoji... pa da je ko zrno psenice.. ima ga..

            haj cmoka drug... pa razmisli o ovoj temi.. :)

            ___________________________________________________________________
            Dabogda Ti...

            12-04-2003 21:52 zinga is offline Posalji Email za zinga Homepage of zinga Pregledaj poruke od zinga Dodaj zinga u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17853
            Location: na prinudnom radu :)
            pokretac teme Thread Started by tana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            evo da pocnemo laganice sa diskusijom .......

            hajmo se ograniciti sad za sad na planetu zemlju, cisto zbog pojednostavljena problema.

            prvo da li se slazemo da je sve skupa neko napravio i da nista nije slucajno nastalo ?

            evo jedan banalan dokaz sad za sad:
            covjek (i zivotinje) ima centralni nervni sistem koji je koordiniran od strane mozga.
            nad nekim funkcije nervnog sistema cobjek ima kontrolu, ko sto je motorika naprimjer.
            kad posegnes da uzmes cigaru mozak salje instrukcije nervima, i nervi "nerviraju" misice tako da ti napravis pokret i uzmes tu cigaru, dakle imas kontrolu nad ovim dijelom nervnog sistema.

            neki dijelovi centralnog sistema nisu pod nasom kontrolom i iskljucivo su kontrolisani od strane mozga bez nase volje - na primjer disanje, rad srca, cirkulacija krvi itd .....

            dakle postoji jedna "veza" izmedju nerva i misica. nerv nije direktno spojen sa misicima nego ima odredjeni(vrlo mali) razmak izmedju i elektricni impuls fakticki "premosti" taj razmak i posalje signal misicu da bi ovaj reagovo.

            kakve ovo ima veze sa bogom evo zasto ovo sve navodim?
            evo kakve: znate li na primjer kako radi zmijski otrov?
            kad te ujede zmija taj otrov putuj kroz krvotok i zaustavlja se izmedju nervnih zavrsetaka i misica. fakticki napravi jednu vrstu izolacije izmedju, tako da nerv nije u stanju da posalje signal misicu da bi ovaj poduzeo neku akciju.
            zato polako prestaje funkcija disanja, rad srca takodje jer je prekinuta veza izmedju nerva i misica. vrlo brzo(radi se o minutama) mozak ostane bez krvi i odumre, i cojek umre eventualno.

            dakle ova zmija "poznaje" nas organizam i kako on funkcionise. tj, da budem jos precizniji zmijski otrov "poznaje" rad nervnog sistema - u protivnom zasto bi se taj otrov pozicioniro tacno tamo gdje treba.
            posto znamo da zmija nema pojma o hemiji, fizici, biologiji .... itd .... dakle zakljucujem da je isti KREATOR napravio covjeka i zmiju, i da je on programiro taj otrov bazirajuci se na svom znanju o nervnom sistemu.
            dakle zakljucujem da ni zmija ni covjek nisu nastali evolucijom nego su napravljeni od strane istog kreatora. haj recimo da sad za sad ne znamo da li je taj kreator bog ili nesto drugo. bitno je da shvatimo da je jedan te isti kreator napravio covjeka, zmiju, dakle i sve ostale insane/hajvane na planeti.

            diskutujemo .... bice jos gomila mojih primjera .....

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            12-04-2003 22:10 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17853
            Location: na prinudnom radu :)
            pokretac teme Thread Started by tana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od zinga:

              jer bog postoji... pa da je ko zrno psenice.. ima ga..

            ne samo da ga ima nego je velik, toliko velik da mi ne mozemo ni pokusati da ga pojmimo, sto ne znaci da treba da odustanemo od pokusaja da ga shvatimo

            navescu vam jos puno primjera i naucnih/logickih dokaza ...... ali prvo da zapocnemo diskusiju.
            kad kazem dokaza ne znaci da pokusavam da nekoga ubijedim ili da mu nametnem misljenje.

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            12-04-2003 22:17 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            Nazika Nazika is a Female
            ne more meda


            Poruka: 26

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Of Course!
            I jes Zinga teme nako bezze...
            Ko vjeruje vjeruje i bez ove teme, a ko ne vjeruje nece sad poceti ni da vjeruje. Da se ubjedjujemo, ne vrijedi.
            Vama vasa vjera, nama nasa... 04.gif
            I do believe 11.gif

            ___________________________________________________________________
            maslacak

            12-04-2003 22:23 Nazika is offline Posalji email za Nazika Pregledaj poruke od Nazika Dodaj Nazika u listu prijatelja
            pentatonika pentatonika is a Male
            puter


            Poruka: 99
            Location: stala

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Bas je nesto fil/religija zamrla, steta.
            I taman se covjek "navikne" na zatisije, a Tana podje s vjerovatno najtezom polemikom koja se uopste moze povuci. 10.gif 10.gif

            Ja cu ovako ukratko jer mi vrijeme i prostor ne dozvoljavaju......... 02.gif



            Evo par primjera koje sam davno nekad izvuko iz interneta: "Hilal u internetu" "STVORENJA I ALLAHOVI ZAKONI" Citat: "Od Allahovih nepromjenjivih zakona jeste da ce onaj koji slijedi Njegov put i vjeru biti spasen i imati vodstvo makar bio rob, a da ce onaj koji napusti Njegovu uputu i bude slijedio put sejtana zalutati i biti upropasten, makar on bio vladar."


            Ovo govori svaka religija koja vjeruje u jednog boga, samo je citat iz Kurana odnosno Biblije ili obrnuto kako je kome draze...............meni licno je svejedno i vjerujem u Kuran isto kao i u Bibliju ili bilo koju drugu svetu knjigu, ali ne mogu da vjerujem u Boga , jer ima nesto u meni sto me sprijecava da kazem "Bog postoji".
            onda: "....Allah nece izmjeniti narod dok on sam sebe ne izmjeni....."
            i nece pa da je Bog jos toliki, moje misljene.
            Ovaj isti citat sam skoro i u Bibliji procito. Sto opet govori da je sve u ljudskoj a ne u bozijoj ruci..................
            Citat: "Kakva vas god nedaca zadesila, tj. bolest, kazna ili belaj na dunjaluku, to je zbog onoga sto su vase ruke zaradile".
            opet citat iz Kurana ili Biblije: Ali kako to objasniti na onaj belaj koji su nasa djeca (ne govorim o odraslim ljudima koji su tako reci imali "sanse" u zivotu da grijese), na balkanu dozivjela, a da se ne vjeruje u reinkarnaciju, zasto je bog njima vraco onako kako su zasluzili, za mene postoji samo jedan moguci odgovor a to je reinkarnacija, jer djete od 5-6 godina nije moglo toliko u svom kratkom zivotu toliko da grijesi da bi se onako kaznjavalo kao sto se kod nas na balkanu desavalo zadnjih par godina. Ali u monoteistickim religijama reinkarnacija ne postoji, tako da je meni nakako nejasno. ali sad odo daleko .......

            Onda su sve "svete" knjige velika stvar interpretacije, a interpretacija pojedinca zavisi od milion malih stvari, primjer: odgoj, religija po rodjenju, IQ, EQ, oblast u kojoj zivi, itd. itd. itd. do bezkonacnosti.
            Recimo i dan danas se "naucnici" svijeta svadjaju oko jedne jedine rijeci na pocetku Biblije, a to je "DAN" posto se ta rijec moze prevesti kao "dan", " sedmica" ,"vjecnost", "godina", eh sad kome vjerovati. 21.gif 21.gif 21.gif
            Sto nekako automcki daje prostora za spekulacije svake vrste, i na osnovu Biblije/Kurana se bas zbog mogucnosti spekulacije mogu osnovati nove religije koje trenutno nicu ko gljive poslije kise, veliki primjer u Kriscanstvu (rimokatolicka crkva,pravoslavna crkva, protestanti, jesuiti, mormoni) isto kao i islam koji se na vise "pod" religija dijeli, i sto je najgore da se u ime "iste/bilo koje" po ideji, religije, krv proljeva.
            Primjer rata, i u Kuranu i u Bibliji pise da vjernici moraju "rat" objaviti onima koji ne vjeruju.
            Samo ja licno ne vjerujem da je Allah/bog ikada pomislio na fizicke obracune, koje recimo obe knjige iskljucivo zabranjuju, a svi se vracaju na njih i govore da tako pise u Bibliji/Kuranu........
            Zao mi je svih ljudi koji tako razmisljaju, i zao mi je ljudi koji su u svome srcu duboko religiozni na nacin kako svete knjige kazu i koji zbog pogresne interpretacije maloumnih idiota, moraju da ispastaju njihove grijehe............jer duboko religiozne ljude koji svete knjige "zive" a ne citaju, vecina ljudi i ne uzima za ozbiljno, nazalost.
            Dodje kolega iz Mostara kod mene 93, godine i pocela je polemika o religiji, tip je inace katolik, i na pitanje kako on moze da puca na nekoga u ime religije (kako se vecina izjasnjava) a da ne krsi svoju sopstvenu religiju, on odgovara da se moze "ispovjediti" pred fratrom i da ce mu bog oprostiti grijehe. Jes da mi je kolega ali takima kao sto je on kojih ima u svakoj religiji, ne mogu da vjerujem da oni iskreno kao sto svete knjige od njih traze, vjeruju u boga.

            Izmedju Tane, koji u svetim knjigama vidi vise dokaza da bog postoji, i mene koji u svetim knjigama vidim vise dokaza da on ne postoji, ja licno ne vidim razliku osim u interpretaciji. Ili bi neki rekli da je to stvar ukusa a o tome se ne moze svadjati............................
            Recimo najnoviji primjer je "Exsodus" iz Biblije "mojsije" koji bjezi iz Egipta, djeli se more, voda postaje krv, pa ovo pa ono..........to se ima par mjeseci vise ne smije pisati kao cudo iz biblije, jer je "naucno" dokazano da nije istina kako Biblija kaze, i da se nikakva cudesa nisu dogadjala nego, samo lancana reakcija prirodnih pojava.

            Onda za mene licno su Biblija/Kuran/Bhagavad Gita/ itd. puni dokaza da je covjek a ne bog pisao tu knjigu ili knjige, iz cistog razloga sto se sve na covjeka i samo na covjeka moze odraziti/interpretirati a nikako na boga. Ali opet to je moje misljenje.Par primjera zasto ja tako razmisljam ima puno, vec gore navedeni i :
            "Onome ko cini dobro, bio muskarac ili zena, a vjernik je, Mi cemo mu dati da prozivi lijep zivot..." (Kur'an, XVI/97)....................................cista logika

            "Kada ljudi budu pokazivali znanje, a ne budu radili po tome, kada se budu voljeli rijecima, a srcima se mrzili i prekidali rodbinske veze, Allah, ce ih prokleti i ucinit ce ih glupima i slijepima.".............isto tako logika
            Jos jedna i dosta od mene

            "Receno je Ibrahimu ibn-Edhemu, rahimehullah: "Sta nam je, upucujemo dove, ali nam se ne primaju, a Allah, kaze: "Molite Me, ja cu vam se odazvati!" Rekao je: To je zbog toga sto su vam srca mrtva." Receno mu je: "A sta ih je to umrtvilo?" Rekao je : "Osam svojstava:
            -saznali ste Allahovo pravo, a niste ga izvrsavali,
            -ucite Kur'an a ne radite po njegovim zahtjevima,
            rekli ste da volite Resulullaha,s.'a.w.s., a ne radite po njegovom sunnetu,
            -rekli ste da se bojite smrti, a ne pripremate se za nju,
            -Allah, d.s., kaze: "Zaista vam je sejtan neprijatelj i uzmite ga za neprijatelja!", pa ste se sejtanu pokorili u neposlusnosti prema uzvisenome Allahu,
            -rekli ste da se bojite vatre, a vasa tjela ste iscrpili u onome sto zasluzuje vatru,
            -rekli ste da volite Dzennet, a ne radite za njega,
            -kada ustanete iz svoje postelje svoje sramote odbacite iza sebe, a tudje prostrete pred sobom, pa time rasrdite svoga Gospodara, pa kako da vam se odazove. "

            Za istu stvar je Isus jednom reko "boze oprosti njima jer ne znaju sta rade" isto tako logika....

            to su samo primjeri u koje se vecina "vjernika" kune ali samo manjina ih iskreno i zivi.......

            Ovo je za mene samo mali izbor tzv. "dokaza" zasto ja ne vjerujem u boga, koje mozemo iz bilo koje "svete" knjige da izvucemo, jer sam ubjedjen da svaka govori u sustini istu stvar......
            A o ovakim "dokazima" bi mogo godinama pricat, zato je za sad dosta od mene......

            12-04-2003 22:27 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17853
            Location: na prinudnom radu :)
            pokretac teme Thread Started by tana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Nazika:

              Of Course!
              I jes Zinga teme nako bezze...
              Ko vjeruje vjeruje i bez ove teme, a ko ne vjeruje nece sad poceti ni da vjeruje. Da se ubjedjujemo, ne vrijedi.
              Vama vasa vjera, nama nasa... 04.gif
              I do believe 11.gif
            kome smeta tema neka ne svraca ovamo, ima raje i koja bi mozda diskutovala i koji su malo otvoreniji prema suprotnim misljenjima.

            i zato nemojte stavljati ovakve komentare nego jednostavno zaobidjite temu, i ti i zinga.
            tema ima zvjezdice i poruke ovakvog tipa ce biti brisane. ako ne znas sta znace zvjezdice pogledaj u pravilnik foruma.

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            12-04-2003 22:27 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17853
            Location: na prinudnom radu :)
            pokretac teme Thread Started by tana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            penta, sto se tice toga da bog nece izmijeniti ljude - to ima logike.

            nama ljudima je dat izbor i svako za sebe odlucuje kako ce zivjetu svoj zivot.
            kada bi nam ta sloboda bila ogranicena onda covjek ne bi bio covjek nego bi bio neka vrsta napredne zivotinje. izbor je taj koji covjeka cini covjekom i koji nas stavlja na prvo mjesto u universumu. IZBOR. i samo covjek ima izbor.

            sto se tice naseg tumacenja biblije i kurana - to je vec stvar covjeka i covjek je taj koji knjige pogresno interpretira i koristi ih u neke cudne svrhe.

            ja ne pricam o covjeku nego o postojanju boga, ali prvo sam poceo od toga da vidimo da li postoji KREATOR, pa cemo onda vidjeti da li je taj kreator ustvari bog.

            volio bi da prokomentarises primjer sa zmijskim otrovom.

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            12-04-2003 22:38 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            pentatonika pentatonika is a Male
            puter


            Poruka: 99
            Location: stala

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Tana
            Prije nekoliko godina sam radio sa jednim ekstremno religioznim tipom, inace vjeruje samo u Isusa, i pripadnik je "Svjedoci Jehova" valjda se tako kaze, pa mi je poklonio knjigu koja isto govori kao i ti sad, kontas, sta mene zbunjuje????
            zbunjuje me ZASTO svi govore o istoj stvari i VJERUJU u istu stvar, a ne porede svoju religiju sa drugim religijama, i jos sto je najgore djele ih na ovu na onu itd.............




            *****penta, sto se tice toga da bog nece izmijeniti ljude - to ima logike.

            nama ljudima je dat izbor i svako za sebe odlucuje kako ce zivjetu svoj zivot.
            kada bi nam ta sloboda bila ogranicena onda covjek ne bi bio covjek nego bi bio neka vrsta napredne zivotinje. izbor je taj koji covjeka cini covjekom i koji nas stavlja na prvo mjesto u universumu. IZBOR. i samo covjek ima izbor.*******


            otrov ne mogu da komentarisem, posto mi je tema strana, ali takih primjera je miljarde, na svijetu

            ali kad pogledam svijet u kojem mi danas zivimo, koji je isto tako perfektan, kao sto i jeste onda vidim samo jednu gresku a to je nasa svijest, koja nama daje mogucnost izbora, i isto tako mogucnost grijeha..........
            bas zato ne mogu da kazem da je covjek na prvom mjestu u univerzumu, i ubjedjen sam da bi puno bolje zivjeli da nemamo izbora........

            A za "kreatora" ne znam...............vjecno pitanje sta je bilo prvo, koka ili jaje..............

            Pogledaj, koliko je priroda i citav univerzum prerfektan, isto kao i covjek gledajuci ga kao zivotinju.
            Onda pogledaj koliko jedna zivotina u zivotu krsi (grijesi) tu prirodu a koliko covjek to radi sa svom njegovom inteligencijom i mogucnosti izbora. Pogledaj onda "logiku" boga koji je nas "navodno" stvorio
            zao mi je Tana ali ja tu logike ne vidim, jer ako je Bog perfektan i ako je nacinio covjeka po svojoj slici, onda je pogrijesio profesiju, ili se zezno u proracunu............ili jednostavno nesto nije u redu sa nama ili sa Bogom.........ili je Darvin jednostavno u pravu..............

            12-04-2003 23:26 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
            babusha babusha is a Male
            Licnost Foruma '03




            Poruka: 2957
            Location: donji trap

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Tana podji od cinjenice
            da zmija i covjek nisu prirodni neprijatelji
            i da zmijski otrov u principu
            nije namjenjen covjeku.
            Kao i od cinjenice da ima prirodnih neprijatelja zmija
            koje su tokom evolucije razvile efikasan odbrambeni sistem
            protiv zmijskog otrova. 11.gif
            Sto Pentatonika kaze
            milion je primjera evolutivnog
            prilagodjavanja zivota postojecim uslovima.
            To traje josh od reptila 11.gif
            kako smo svi napravljeni i postali od istih supstanci
            prirodno je i logicno da imamo
            i slicnu gradju i motoriku. 11.gif

            ___________________________________________________________________



                19.gif

                broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane babusha dana 12-05-2003 u 01:54.

                12-05-2003 01:53 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
                Stranica (122): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com