Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Sufizam » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dado stani malo i postavi anti-tezu!
Po tebi je sufizam sekta a vehabije pokret 14.gif. E sada koji je "pravi" i "cisti"? I zasto je taj pravi ili cisti? Hajde da se slozimo da je vjera jedna ali evidentno je i ocito da postoje razliciti pristupi isto kao i u drugim religijama. Eto recimo vehabije ne priznaju instituciju Reisa i IZ u BIH a Reis & co kritikuju vehabije. Ko je sad upravu?
Najvise mi smeta kad neki sami sebi daju pravo monopola na Boga te tvrde da je njihov nacin vjerovanja jedini ispravan i cisti ili izvorni, zovi ga kako hoces. Takvi ljudi stvaraju fanatizam!!! Eto rekli smo da je Islam jedan te da ne moze biti arapski ili turski ili bosanski ili malezijski ili indonezijski ili africki ali ruku na srce nacin upraznjavanja vjere muslimana BIH se razlikuje od nacina u arapskome svijetu koji se isto tako razlikuje od nacina na dalekome istoku (Malezija ili Indonezija), sto je sasvim normalno, jer da bi se religija primila u jednom narodu ona treba da se i sama prilagodi obicajima toga naroda. A narodi i obicaji se razlikuju bilo u kulturnom, socioloskom, ili sta ja znam nekom trecem vidu. Ne volim kad se duhovne vodje ili vjerski lideri mjesaju u politiku kao sto je stvar sa nasim Reis-om (imam drukcije misljenje nego on u masi stvari) ali je jednu pravo dobro rekao: "Nemojte da nas arapi uce islamu, a nemojte ni da nas zapadnjaci uce toleranciji! Hvala i jednim i drugim ali mi to znamo kroz stoljeca!" E sada sto bi njegov pristup islamu bio "necist" a tamo neki vehabija koji je meni rekao na kljakavov bosanskom da se stidim jer sam imao tom prilikom dugu kosu i mendjusu u uhu, a njemu brada do po trbuha. Ja sam mu rekao onda da razguli sa propagandom jer mi ni rahmetli dedo, hadzija, nije nijednu rekao protiv duge kose ili mendjuse, klanjao je pet namaza dnevno i nije alkohola u zivoti okusio. Mome starom, svome zetu nijednu nikada nije prigovorio sto voli popiti jer je smatrao da je to slobodan izbor covjeka te da covjek nije nista manje drag Bogu sto voli popiti pokoju. E to je "bosanski" Islam o kojem mnogi ovdje pa i ja govorim.
I za kraj jos jedna Reis-ova, koji je ipak duhovni vodja BH-muslimana: "Nas Stambol je u Briselu a ne na bliskom istoku!"

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Rondo dana 03-31-2003 u 01:24.

03-31-2003 01:22 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
nadia nadia is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 400
Location: CH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

"Nemojte da nas arapi uce islamu, a nemojte ni da nas zapadnjaci uce toleranciji! Hvala i jednim i drugim ali mi to znamo kroz stoljeca!

citat je dobar

istina je da je bog jedan i da je islam istina...

mi u bih smo prihvatili islam od arapa i upraznjavamo ga takvog ali ma koliko htjela da budem nepristrasna ipak se javlja pitanje: koliko je upraznjavanje islama obojeno arapskom tradicijom ?
posebno se to vidi u odnosu na zene.u tu grupu spadaju i vehabije...
gori i nebo i zemlja od zege a vehabija svoju zenu zamotao od glavedo pete u crno .
a sto se on nije zamotao?
sve se dogada i odvija nekako vidno , kao da je islam neka predstava i glumci treba da se opreme razlicitim rekvizitima...
zato mene sufizam toliko zanima , tu ti ne treba posrednik izmedu tebe i boga.
ne moras imati novac ne treba ti nista SAMO TI I TVOJA DUSA...

___________________________________________________________________

    \ | /

    (@ @)

    -----o00-(_)-00o-----

03-31-2003 08:03 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bravo Nadia 10.gif

03-31-2003 22:48 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Dado Dado is a Male
mofo beba


Poruka: 4
Location: Sarajevo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

E ovako opet:

Sejh El Kardawi kaze: "Sufizam ne postoji u islamu". To su rijeci covjeka koji je bio hafiz sa svoje 4 godine i koji je najveci poznavatelj islama u ovom vremenu i koji je kao takav priznat u cijelom svijetu!!

Nadia ti si malo polupala loncice, nisu odlike sufizma da ti ne traba novac i da nema posrednika izmedju nas i Boga TO SU ZABOGA ODLIKE ISLAMA!

Sto se tice kompletnog pokrivanja skroz, to je vjeruj mi vrlo cesto i izbor zene. Jer ja imam prijatelja koji se nedavno ozenio i zena mu je sutradan stavila nikab. Nakon pitanja da li je on to natjerao, rekao je da je to njena VOLJA!

Sto se tice brade postoji hadis gdje je Muhammed savs rekao: "Pustajte bradu, abrisite brkove."

To sto je tebi neki pribacivo sto imas mindjuhu i dugu kosu je vrlo pogresno s njegove strane. Koristio je pogresan pristup da ti priblizi islam i to je njegova greska, ali vjeruj mi to zaista nije tako.

UOSTALOM SITUACIJA IZMEDJU I.Z.BIH I AIO SE MALO SMIRILA. Ipak zna se ko je glavni.

I takodjer smatram da je ispravno sto se reis mjesa u politiku!!!



      citat od nadia:

    "Nemojte da nas arapi uce islamu, a nemojte ni da nas zapadnjaci uce toleranciji! Hvala i jednim i drugim ali mi to znamo kroz stoljeca!

    citat je dobar

    istina je da je bog jedan i da je islam istina...

    mi u bih smo prihvatili islam od arapa i upraznjavamo ga takvog ali ma koliko htjela da budem nepristrasna ipak se javlja pitanje: koliko je upraznjavanje islama obojeno arapskom tradicijom ?
    posebno se to vidi u odnosu na zene.u tu grupu spadaju i vehabije...
    gori i nebo i zemlja od zege a vehabija svoju zenu zamotao od glavedo pete u crno .
    a sto se on nije zamotao?
    sve se dogada i odvija nekako vidno , kao da je islam neka predstava i glumci treba da se opreme razlicitim rekvizitima...
    zato mene sufizam toliko zanima , tu ti ne treba posrednik izmedu tebe i boga.
    ne moras imati novac ne treba ti nista SAMO TI I TVOJA DUSA...

___________________________________________________________________
Eh kad bi ti!

04-04-2003 11:34 Dado is offline Posalji Email za Dado Pregledaj poruke od Dado Dodaj Dado u listu prijatelja
miki miki is a Female
proplivala


Poruka: 19

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dado, ili si mlad, ili si utopista, ili si idealista, ili sve to odjednom.
Iskopirah recenicu od gandalf-a, mislim da je ovo najbolji komentar na tvoje izjave 10.gif !

04-04-2003 15:04 miki is offline Pregledaj poruke od miki Dodaj miki u listu prijatelja
nadia nadia is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 400
Location: CH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma dado ti to tako govoris kao da sufizam negira islam ili obrnuto...
nemoj mi , molim te idealizirati nesto sto svi mi znamo kakvo je...
ISLAM JESTA SAVRSEN ali za mene nije sve sto je arapski automatski i po islamu.
oslobodi se svih sprega , postavi pitanja sam sebi i uvidjeces koliko je tradicija utjecala na islam.po svim pitanjima ne trazi odgovor od drugih , koji vodu na svom mlin navode , nego sam to u KURANU potrazi. i vidjeces da ni KURAN NI ISLAM nisu tako strogi kao sto mi mislimo.

najosnovnije od svega je da islam POTENCIRA UCENJE a uciti ne mozes ako greske ne pravis.
ALAHU JE BITNO DA MI SAMI SEBE IZGRADIMO a ne da umanjujuci druge , dokazujemo kako smo mi dobri.

___________________________________________________________________

    \ | /

    (@ @)

    -----o00-(_)-00o-----

04-04-2003 15:12 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prvo, sta je nikab? Je li to ono kad zena ko nindza izgleda i nezna dje goni?
Ako je to to onda je to "SIIIIIIGUUUURNOOOOO" vlastiti izbor! Daj ne budi smjesan!
Ja nevjerujem da ima ijedna koja to dobrovoljno nosi....Nosi samo zato sto joj je muz rekao. I sam Dado kazes da je u vecini slucajeva stvar slobodnog izbora. A ja te pitam sta je sa onim slucajevima gdje nije stvar slobodnoga izbora? Je to treba toleristi mozda?
Onda taj neki reko "sufizam ne postoji" i odmah ne moze biti da postoji. Pa katolicka crkva je tvrila da je zemlja centar svemiara i spaljivala ljude koji su drugacije mislili pa opet nije bilo po njihovom Jeli taj frajer mozda ne moze pogrijesiti? I on je ljudsko bice a Boga mi svi grijesimo. Onda je taj isti frajer od svoje cetvrte godine hafiz. Koliko se god trudio u to ne mogu da vjerujem. Dijete od cetvrte godine jos ne govori tecno a kamoli da Kuran zna na pamet. Jedino da ga je ko fetus poceo uciti u majkinom stomaku!
Onda sta ima Reis sa politikom? Nista!!! Ako ima ista sto ce nam onda izbori i partije nego onda Reisa za predsjenika i eto ti klerikalne diktature (citaj Iran). A institucija Reis-ul-uleme je samo duhovnog i nikako politickoga karaktera te je ustanovljena od strane cara i kralja Franje Josipa (Keiser und König, Franz Jozef) za vrijeme Austrougarske. I prema tome Reis nema nista sa politikom.
A sto se tice AIO, nista fino nisu donijeli i od njih je samo belaj poteko. Ne znam bili ih zabranio jer takvi pokreti pod zabranom i u ilegali su samo opasniji i postaju van svake kontrole mada su zreli za zabrane.

04-04-2003 19:53 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Dado Dado is a Male
mofo beba


Poruka: 4
Location: Sarajevo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kao prvo ja nisa rekao da je sve sto tzv "Vehabije" rade ispravno. Ne, ne podrzavam masu toga jer se dobija samo kontra efekat. Niti zelim da kazem da je neispravno to sto se radi, ukoliko je po Kur'anu i sunnetu to je OK, ali moramo malo sagledati mogucnosti provodjenja islama na odredjen nacin. Ako ja ne mogu dobiti posao zato sto imam bradu, bradu necu pustati. Neki ne dopustaju zenama da studiraju, sto je takodjer neispravno. Smatra se da je brada i nikab najvaznija stvar u Islamu, mada to NIJE TACNO.

Ne bih volio da me vi ovdje pogresno shvatite, ne branim niti optuzujem bilo koga samo kazem onako kako treba da bude!

Niti kazem da je sve ispravno sto arapi rade, NARAVNO DA NIJE.

ZAISTA SAMO ZELIM DA KAZEM: ONO STO MNOGI MUSLIMANI RADE NIJE OD ISLAMA!!!

Nadam se da kontate. Sto se tice nikaba, Bogom vam se kunem da je jedna moja prijateljica koja jos nije bila udata izrazila SAMOSTALNU ZELJU DA STAVI NIKAB.

ZNACI NIJE BILA UDATA!!!

Kada "Vehabija" zeli da se zeni kaze svojoj zeni sta zeli od nje i sta je ocekuje i one SVE TO ZNAJU, VJERUJTE MI. Pa ako se udaju svjesne su da moraju staviti nikab.

I smatram da nema nista lose u tom nikabu ali u situaciji u kojoj se bosanski Muslimani nalaze nije potreban.

Uostalom nakon drugog svjetskog rata, odnosno tokom rata bilo je dosta zena koje su nosili zarove - nikabe, ali su im komunisti skinuli. Dosta zena je bilo stid kasnije izlaziti na ulicu, biljezi se da u Sarajevu, a vejrujem i u Mostaru, zene i po godinu dana nisu izlazile iz svoje avlije.

ZNACI ZAR - NIKAB NIJE NISTA NOVO U BOSNI I HERCEGOVINI - PITAJTE NANE I DEDE!

___________________________________________________________________
Eh kad bi ti!

04-05-2003 10:40 Dado is offline Posalji Email za Dado Pregledaj poruke od Dado Dodaj Dado u listu prijatelja
nadia nadia is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 400
Location: CH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma nikab ili zar nije problem dado...
uopste nije upina sloboda izbora , nego se radi o necemu drugom.
kad se prica o nekim stvarima uvijek je omiljena postapalica : TO NIJE ILI JEST PO ISLAMU.
poenta onoga sto ja hocu da kazem je u tome da covjek ima neka pravila i krce se u tim ramaovima bez potrebe da iz njih izade . za sve mu je dovoljan odgovor ad to jeste ili nije pravilo.BIT JE U TOME DA NAS SLOBODAN DUH ILI RAZUM IZADE IZ GRANICA ZABRANNA I DOZVOLA ...ti , ja ili bilo ko drugi treba da radi na sebi samome i da postane drugi covjek i da ga to veseli zato sto je to ispravno a ne zato sto se nekoga ili necega boji.
ja jos jednom ponavljam da BOZIJA VOLJA POSLATA KROZ ISLAM NIJE ZATO TU DA BI SE LJUDI MALTRETIRALI ILI KAZNILI NEGO DA BI POSTALI BOLJI...
a covjek svoju dusu ne moze izgraditi ako joj ne daje materijal za to , a materijal nije nista drugo nego nase misli , razmisljanja.

a kad si vec kod nena , moja nikad dimije nije zamjenila suknjom a tako je proputovala cijelu evropu.

___________________________________________________________________

    \ | /

    (@ @)

    -----o00-(_)-00o-----

04-05-2003 14:16 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
denis denis is a Male
guster




Poruka: 74
Location: s cetvrtog

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dobra tema, ali skrenuste pravo.
Hajde opet na sufizam

07-02-2003 11:43 denis is offline Posalji Email za denis Pregledaj poruke od denis Dodaj denis u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sufiski put je nebeski put, odnosno to je nebeski nacin zivota koji ne pripada ovoj planeti niti onom sto je na njemu, ne i to je veoma znano svako zna svoj put na zemlji. Ko god putuje u Ameriku ili Kanadu ili u London u Evropu ili na Istok ili na Zapad svi znaju njihove puteve i to nije skriveno. Ali putevi nebesa su skriveni putevi i samo oni robovi, koji su ovlasteni i koji se isticu, Gospodara Nebesa znaju nebeske puteve. Dakle od pocetka poslanstva, od prvog covjeka koji je bio i poslanik pa do posljednjeg poslanika, svaki Boziji poslanik, svaki Boziji glasnik donosi poruku da pokaze odnosno da povede ljude nebeskim putem. Nemoj misliti da je Sufiski put samo u Islamu ili samo u Krscanstvu ili samo u Judaizmu ili u nekoj drugoj religiji, ne.

Svakoj religiji je glavni cilj nauciti ljude kako dostici nebeske puteve prolazeci kroz puteve koji nisu u Bozanskoj Sveprisutnosti. To je glavni cilj poslanickih poruka. Mora postojati neko uredjenje za ljude koji zive na Zemlji kako da zive jedni sa drugima, da odrzavaju pravdu i mir na zemlji. A pravda se ne moze odrzati bez milosrdja, postovanja i bez ljubavi. Uredjenje dolazi sa porukom od Gospodara, preko poslanika, kako ljude na Zemlji dovesti u red i kako da zive u miru a to je jedan drugi smisao. Ljudi koji zive na Zemlji ne posvecuju dovoljno paznje njihovim duhovnim napretkom. Veoma je vazno postici mir na Zemlji pa se tek onda mogu pripremati za nebesko putovanje.

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-26-2014 09:31 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

odlicna tema

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

05-27-2014 20:24 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pasha:

    Sufiski put je nebeski put, odnosno to je nebeski nacin zivota koji ne pripada ovoj planeti niti onom sto je na njemu, ne i to je veoma znano svako zna svoj put na zemlji. Ko god putuje u Ameriku ili Kanadu ili u London u Evropu ili na Istok ili na Zapad svi znaju njihove puteve i to nije skriveno. Ali putevi nebesa su skriveni putevi i samo oni robovi, koji su ovlasteni i koji se isticu, Gospodara Nebesa znaju nebeske puteve. Dakle od pocetka poslanstva, od prvog covjeka koji je bio i poslanik pa do posljednjeg poslanika, svaki Boziji poslanik, svaki Boziji glasnik donosi poruku da pokaze odnosno da povede ljude nebeskim putem. Nemoj misliti da je Sufiski put samo u Islamu ili samo u Krscanstvu ili samo u Judaizmu ili u nekoj drugoj religiji, ne.

    Svakoj religiji je glavni cilj nauciti ljude kako dostici nebeske puteve prolazeci kroz puteve koji nisu u Bozanskoj Sveprisutnosti. To je glavni cilj poslanickih poruka. Mora postojati neko uredjenje za ljude koji zive na Zemlji kako da zive jedni sa drugima, da odrzavaju pravdu i mir na zemlji. A pravda se ne moze odrzati bez milosrdja, postovanja i bez ljubavi. Uredjenje dolazi sa porukom od Gospodara, preko poslanika, kako ljude na Zemlji dovesti u red i kako da zive u miru a to je jedan drugi smisao. Ljudi koji zive na Zemlji ne posvecuju dovoljno paznje njihovim duhovnim napretkom. Veoma je vazno postici mir na Zemlji pa se tek onda mogu pripremati za nebesko putovanje.
Jeli to ajet ili ... Iz Kurana ili ??? Chudno je da se to shto si citirao kosi sa citianjma Semesvemirca. Welll...vjerovatno je sve u ochima I srcima chitatelja. Shta mu se svidi to on I prihvati.

05-27-2014 21:00 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com