Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Sufizam » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
hamzic
Gost


Sufizam Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

prepisah samog sebe kako bi o ovoj temi mogli da pocnemo pricati
nadam se da jos ima ljudi koji su zainteresovani za ovu temu da razmjenimo znanja, iskustva i misljenja

Jednu misao Bawa Muhaiyaddeena volio bih da podijelim sa vama. Posto je knjiga pisana na engleskom

"The illuminated prayer" by Coleman Barks and Michael Green (preporucio bih je onima koji zele da nesto vise znaju o sufizmu) tako ce i ovaj citat biti na engleskom:

      You are a Christian because you belive in Jesus, and you are a Jew because you belive in all the prophets including Moses. You are a Muslim because you belive in Muhammad as a prophet, and you are a Sufi because you belive in the universal teaching of God's love. You are really none of those, but you are all of those because you belive in God. And once you belive in God, there is no religion. Once you divide yourself off with religions, you are separated from your fellowman.

uz sve ovo ide slika iz 12 vijeka koja pokazuje muslimane, kriscane i jevreje u krilu Abrahamovom

02-27-2003 19:09
nadia nadia is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 400
Location: CH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hamzicu de svega ti prevedi!
engleski ne znam a tema me interesuje pa ako ti nijr tesko... za to evo jedna 33.gif

___________________________________________________________________

    \ | /

    (@ @)

    -----o00-(_)-00o-----

02-27-2003 19:28 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
iznogud iznogud is a Male
o'shta ti je to?


Poruka: 170

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

PREVOD:
Vi ste kriscanin jer vjerujete u Isusa, i vi ste jevrej jer vjerujete u sve proroke, ukljucujuci Mojsija. Vi ste musliman jer vjerujete u proroka Muhameda, i vi ste sufista jer vjerujete u univerzalno ucenje Bozije ljubavi. Vi stvarno niste nijedno od nabrojanih, ali ste i sve jer vjerujete u Boga. I onda kada vjerujete u Boga, nema vise religija. Onda kada sebe odvojite od religija, odvojeni ste od svojih zivotnih saputnika.

slazem se sasvim... mada ne bih ucestvovao u diskusiji, bar ne jos. smatram da je vjera najintimnije osjecanje koje se krije unutar ljudskoga bica, te se stoga ne osjecam bas ugodno diskutujuci o istoj. pocni, pa da cujem.

slazem se sa tim dijelom iako mislim da su

    postovanje i tolerancija
univerzalna pretpostavka za "vjeru u Boga".

02-27-2003 19:40 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
hamzic
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

i da smo svi braca i sestre
zato se tako trebamo tako i odnositi jedni prema drugima

uostalom danas nauka potvrdjuje i povezanost izmedju rasa (DNA je cudno cudo)

02-27-2003 19:48
nadia nadia is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 400
Location: CH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sufizam povezujem uvijek sa djelaludinom rumi.on kaze:

i bezboznosti vjera je na putu bozijem... ili

covjek beskonacno protjece kroz covjek , on je mikrokosmos , ogledalo bozanskog ... ili

nekoliko rijeci koje prenose znanje su poput zapaljene svjetiljke koja je dala poljubac drugoj , koja jos nije gorila , a zatim otisla. a to je dovoljno, jer cilj je postignut...ili

onaj koji spoznaje samog sebe, spoznaje i svog gospodara.... ili

sve mane , kao sto su tiranija , mrznja , zavist ,pohlepa , odsustvo samilosti , oholos, kad postoje u tebi ne ranjavaju te , ali kada ih primjetis kod drugih, ti se prepadnes i osjecas se povrijedenim...

s

___________________________________________________________________

    \ | /

    (@ @)

    -----o00-(_)-00o-----

02-27-2003 19:55 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
Sjeta Sjeta is a Female
seka




Poruka: 528

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ne slazem se sa IZN da je vjera najintimnije osjecanje koje se krije unutar ljudskog bica ...

bas je vjera i religija jedna veoma javna stvar, samo (dugo a) vjerovanje je intimno. Ali nema (po meni) razloga se ustezati pred razgovorom o vjeri / religiji.

Sufizam je interesantan. Lijepo mi ide ova knjiga. Naravno opet se sve svodi na jedno te isto. Moglo bi se sazeti u Hamzicevu recenicu o braci i sestrama.

A meni se sve to svodi na filozofiju uopste.

Sta me odbija od Sufizma, kao i kod ostalih tradicionalnih religija je nametanje disciplinovanog nacina zivota.

Ne znam, jednostavno ne volim stege i pravila. Mozda je to moj unutrasnji problem, al eto.

Sufizam vjeruje da su sveci (ne znam kako drugacije da prevedem saints) cesto medju obicnim ljudima. Kazu da to bog namjerno krije svece medju nama, tako da ljudi znaju da medju nama ima svetaca ali nisu sigurni ko su oni. I tako ljudi vole sve ljude podjednako, s idejom da bi bilo ko od njih mogao da bude svetac.

ovo prevodim sama, mozda je malo zbunjujuce ... izvinite ... kako budem citala, tako cu dodavati ...

___________________________________________________________________

    02-27-2003 19:56 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
    nadia nadia is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 400
    Location: CH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    sufizam nije zasebna religija nego neka visa hemisfera nase svijesti. da li cemo je dosegnuti ili ne , ne zavisi samo i uvijek od nas nego i od nase uloge koju dobijamo samim rodenjem. ja mogu trenirati danonocno i nikad necu biti mihael sumaher...

    sufizam i jeste filozofija islama ali to ne znaci da se ne moze primjeniti na bilo kojeg drugog covjeka. to potvrduje hamzicevu tvrdnju da smo svi braca i sestre.

    vjerovatno ne mogu sa vama diskutovati na ravnom nivo jer znam o tome premalo ali mi je jako interesantno o tome nesto saznati...

    ___________________________________________________________________

      \ | /

      (@ @)

      -----o00-(_)-00o-----

    02-27-2003 20:06 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
    hamzic
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    stega i disciplina

    i ja imam problema sa tim

    da li se mogu zvati muslimanom ako ne klanjam pet vakat namaza, ako popijem, ako mi niko od uze familije (zena i djeca) ne praktikuju islam. ako ne idem petkom na dzumu

    znam da bih mnogi (bez mnogo razmisljanja ) rekli NE

    ali ja tako ne osjecam
    i trazim odgovore za svoje dileme.

    zato mislim da ima dosta istine u lakijevim rijecima da je to nesto najintimnije (strah od smrti, starosti, nemoci) nesto sto nosimo na dusi i sto nismo spremni sa svakim podijeliti
    vjerovati u Boga i vjerovati u sudnji dan
    kada cemo mu svi na istinu ici

    ako naidjem na prijatelje spreman sam i da razgovaramo o nasim iskustvima, dozivljajima, sta nas to privlaci vjerovanju da smo od istog Boga nastali
    (ovdje ne podrazumijevam bracu i sestre po islamu) nego bracu i sestre u svim mogucim religijama.

    sto se tice sufizma
    jednom sam pokusao da pravim reportazu sa njihovog godisnjeg skupa u Blagaju. nije mi uspjelo ali sam dosta vidio i jos vise naucio.

    znate li da u bosni i hercegovini postoji 27 derviskih redova ?
    i da ima sufi redova u svijetu koji nemaju veze sa islamom?

    02-27-2003 20:09
    iznogud iznogud is a Male
    o'shta ti je to?


    Poruka: 170

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    gade mi se sve prizme nametnute drustvom (religija, obrazovanje, podrijetlo, rod i porod, nacija, ...) izuzev pogleda u ljudskost.

    nadam se da cu kao covjek napredovati dovoljno da se odreknem svih kriterija izuzev tog potonjeg...

    stoga.. nastavak slijedi kasnije.

    02-27-2003 20:12 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
    iznogud iznogud is a Male
    o'shta ti je to?


    Poruka: 170

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dragi HDZ, cini mi se da si malo zbunjen. razdvoj svoja religijska osjecanja od institucionaliziranih obicaja, i neces vise imati pitanja o tome sta si i ko si.

    02-27-2003 20:14 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
    nadia nadia is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 400
    Location: CH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    raspravljati o necemu je uvijek individualno. npr. bila je tema na erotici : moj prvi put. gledam kako neki pisu o tome otvoreno i slobodno i bez ikakvih predrasuda. ja bih tako nesto samo pod utjecajem jake droge mogla napisati . ali ne osudujem one koji to mogu...
    isto je kad je vjera u pitanju. mislim da smo rodeni i odgojeni u duhu neke vjere ali mi sami sebi , svako za sebe , put ka bogu trazi...
    moje uvjerenje je da BOG ili ALAH ( nazovi kako hoces) nije nas na zemlji stvorio zato sto mu je bili interesantno gledati da mu gomila idiota stope ljubi nego nas je stvorio da nesto naucimo. nauciti tu lekciju mozemo najlakse medusobno. pokusati potisnuti negativno i usavrsavati pozitivno u nama...

    ___________________________________________________________________

      \ | /

      (@ @)

      -----o00-(_)-00o-----

    02-27-2003 20:17 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
    iznogud iznogud is a Male
    o'shta ti je to?


    Poruka: 170

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    nadia - o tome sam mislio kada sam rekao da su meni moja religijska osjecanja vjerovatno najintimnija.. u stvari, evo sad kad razmislim, o svojim religijskim stavovima u iznimnim situacijama i sa izuzetnim ljudima mogu raspravljati, o nekim stvarima ni sa kim ne raspravaljam.

    02-27-2003 20:22 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
    Sjeta Sjeta is a Female
    seka




    Poruka: 528

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    znam da ima sufi redova koji nemaju veze sa islamom.

    jedan rece:

    Sufizam je kao svijeca na vjetru. Ne moze sama, treba da je zaklonjena fenjerom da bi gorila. Taj fenjer je vjera, ali bilo koja.

    Pocelo je sa islamom, ali mnogi sufisti biraju drugu vjeru kao zaklon od vjetra.

    Hamzicu, stege ...

    Vidis, ja sam uvijek nekako mislila da nije fer prema samoj religiji da se izjasnjavas (u tvom slucaju) muslimanom, ako nisi spreman da pratis i slusas svoju religiju u potpunosti.

    O ovome sam vec razgovarala sa nekim vjernicima, koji takodje ne prakticiraju, al se nazivaju vjernicima.

    Nekako mi je to malo sebicno. Da uzimas od religije ono sto tebi odgovara, ali nisi spreman pruziti ono sto tvoja religija od tebe ocekuje.

    Jesam li u krivu?

    ___________________________________________________________________

      02-27-2003 20:27 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
      iznogud iznogud is a Male
      o'shta ti je to?


      Poruka: 170

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      potpuno si u krivu jer je vjera institucionalizirana kroz imamat, papinske dvore, patrijarhiju, i tako dalje. interpretacija vjere moze a i ne mora biti direktno iz vjerskih knjiga. ja sam cak sretao ljude koji se ogradjuju i od novog zavjeta, prihvataju samo stari (ha, hdz, znas ti dobro ko je to).

      02-27-2003 20:31 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
      iznogud iznogud is a Male
      o'shta ti je to?


      Poruka: 170

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      zaboravih da stavim: IMHO.

      02-27-2003 20:32 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
      Sjeta Sjeta is a Female
      seka




      Poruka: 528

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Na zalost, institucije (gore navedene) su prisvojile religije sebi na veoma mudar nacin.

      Zbog realnosti onakve kakva jeste, ja sve religije gledam kroz institucije. Ne zato sto bih htjela, nego zato sto su tako vidjene od sirokih masa.

      Po meni, religija bez institucije je cista filozofija.

      Samo dok jos malo izucim filozofiju, prelazim iz ateista u filozofe.

      ___________________________________________________________________

        02-27-2003 20:38 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
        hamzic
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        to je dio sociologije

        nauke koja se bavi drustvenom strukturom i odnosom medju ljudima (ljudskim djelovanjima)

        ono sto je bitno u religiji je nesto sto sandra pokusava da objasni na temi "mladi i narkomanija"

        bitno je da znas da nisi sam
        da jos ima ljudi koji misle i osjecaju kao ti

        (opet necemo da govorimo o zlouptrebi istog)
        svjesni smo da idealno drustvo ne postoji
        samo je bitno kako mi sebe u svemu tome vidimo

        02-27-2003 20:38
        iznogud iznogud is a Male
        o'shta ti je to?


        Poruka: 170

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        u tome je razlika, sjeta. ja religiju vidim kao svoje intimno iskustvo izmedju mene i nepoznatog, a ne kao ono sto je vra lasta predavao iz katekizma (ili neki hodza iz ilmihala).

        ne kazem da su svi u krivu koji prate religiju kroz religijske institucije, ali ako pridajes prioritet instituciji umjesto samoj ideji, po mom misljenju debelo grijesis.

        ne ti, nego bilo ko ko cita.

        02-27-2003 20:44 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
        hamzic
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        sada je pitanje dali bas to od tebe religija ocekuje?

        na tebi je da odredis koji su tvoji prioriteti u zivotu
        i kako ces svoj zivot tome podrediti

        i slazem se da religija ni u kom slucaju ne moze biti samo uzimanje onoga sto tebi odgovara
        moram biti i davanje
        a na tebi je da odredis kome i koliko.

        dakle kada neki vjerski sluzbenik pruzi ruku i trazi para za nesto "sto je po njegovom misljenju vazno"
        zelim da imam slobodu da procjenim koliko je to meni vazno i koliko sam spreman u tome ucestvovati

        ali isto tako ne smijes sebi dozvoliti da samo uzimas a nista ne dajes
        poklanjanje svoga vremena, paznje, ljubavi pa i novca
        oplemenjuje svakoga

        zato se i ne cudim sto u mjesecu ramazana pored dosta duhovnih prociscavanja postoji o ono sto nalaze da dajes zekat (da procistis i svoju imovinu)
        moze se to na vise nacina
        ako vec nemas povjerenja u drzavne ili vjerske institucije

        02-27-2003 20:45
        iznogud iznogud is a Male
        o'shta ti je to?


        Poruka: 170

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        i da, religiju posmatram daleko vise sa filozofskog stanovista nego sa institucijskog.

        02-27-2003 20:45 iznogud is offline Pregledaj poruke od iznogud Dodaj iznogud u listu prijatelja
        Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com