Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » **Samohrani Roditelj!?** 2 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
nepoznat
Gost


Text **Samohrani Roditelj!?** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Problemi svakodnevnih svih samohranih roditelja su nekako ostali isti.
Rastrgnuti izmedju brige za djete i borbe za egzistenciju zaboravljaju da su jos uvijek zivi...da su jos uvijek tek samo zena ili muskarac...ne samo majka ili otac!

Nasim ljudima tesko pada pojam samohrani roditelj, posebno ako je to zena (sto se opet vraca na temu ravnopravnosti zene) osude sitnih dusa, poteskoce u snalazenju, nametnuti sram, ma koliko djete voljeno bilo i zeljeno, rulja okolna se ne smiruje, pokusava unistiti mir male obitelji.....
Kakva su vasa iskustva?
Da li znate ili ste sami vi samohrani roditelj,da li je mozda vas partner- samohrani roditelj?
I, da li bi ste se uopce usudili imati ozbiljniju vezu sa nekim tko ima djecu?
Zasto?


Btw; inspirisana mojom dragom prijateljicom i nasim dijalogom,potaknu i ovu temu. 01.gif

02-07-2004 23:52
TigricaX TigricaX is a Female
zvrk hanuma




Poruka: 6105
Location: Nesvrstana

RE: **Samohrani Roditelj!?** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam samohrana majka, i nemam partnera koji ima djecu. Licno, u zadnjih par godina imam veliku zelju da budem majka, ali se to, na zalost nije jos uvijek ostvarilo. S obzirom da vrijeme ide, i godine se nizu, jedna od opcija je da budem samohrana majka. Mnogo je ljepse imati kompletnu porodicu, i lakse, ali ako se vec ne moze naci odgovarajuci partner za zivot, a zelja za djecom postoji, onda mislim da je bolje ne forsirati vezu, nego lijepo...uhhh....rodim sebi i idemo dalje.

Da li bih bila s nekim ko ima djecu...Pa ako mi ta osoba odgovara, to mi ne bi bila smetnja (osim ako su djeca starija od mene).

Kod ljudi uvijek postoji ta nekakva osuda ako zena rodi neudata i kad nema nikoga. Za mene je to primitivno misljenje. Ja cu osuditi zene koje su lose majke, koje nisu tu kad ih djeca trebaju, koje daju los primjer...(jednako vazi i za muskarce), ali ako je neko samohrani roditelj koji voli svoje dijete.....ne mogu osuditi. Cak sta vise - postujem.

Eto.....ukratko 01.gif

___________________________________________________________________
"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

02-08-2004 00:05 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Gianni, ako te obrishem, nece te ni Tigrica prepoznat'. 04.gif

A u svezi veze i teme, nemas nis' dodat, a'? 23.gif

02-08-2004 15:13
Gianni Gianni is a Male
raja




Poruka: 2201
Location: North see

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Enigma:

    Gianni, ako te obrishem, nece te ni Tigrica prepoznat'. 04.gif

    A u svezi veze i teme, nemas nis' dodat, a'? 23.gif


U vezi teme se moze dosta toga napisat .....
Samohranim roditeljima nije nikako lako, imaju vrlo tesku svakodnevnicu ali gledajuci ovo danasnje drustvo izgleda da se mnoge zene opredjeljuju da budu samohrane majke , neznam iz koji pobuda i razloga ali ono sto vidim i sto citam neobecava mnogo dobrog..
NEdavno sam citao statistike u NOrveskoj i kazu da vishe od 50 % djece zivi samo sa jednim roditeljom ...SAda se povlaci pitanje koliko je to dobro za djecu 29.gif

___________________________________________________________________
There are no wrong choices; there are only different choices.

02-08-2004 15:25 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislis li da parovi ne zele (iliti psihicni nisu u stanju) opstati u zajednici, ozivjeti iznova ljubav, vec se jednostavno "prepuste" liniji manjeg otpora.............naravno, djeca najvise ispastaju!??

02-08-2004 15:55
Gianni Gianni is a Male
raja




Poruka: 2201
Location: North see

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

TEsko reci opcenito sve je od slucaja do slucaja ali koliko sam mogo skuziti mnoge djevojke ovde traze samo ko ce biti otac djetetu ali ne i roditelj ....(POSTO JE MORAL VRLO NA NISKIM GRANAMA nije im tesko ostat trudan samo puno para potrose na papa test posto je vishe kandidata bilo )
POsto je Socijalni sitem vrlo dobar onda one od drzave dobro naplacuju kao samohrane majke plus sto "Tatica " placa alimentaciju ......... 29.gif

Ovo jeste u okviru teme ali mozda sam vise skrenuo paznju na neke od nacina kako dolaze u takve situacije da budu samohrani roditelji ..

___________________________________________________________________
There are no wrong choices; there are only different choices.

02-08-2004 16:17 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
obrisan
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nekad je mozda i bolja vaka solucija mada nasi ljudi (pojedinci) jos uvijek imaju predrasuda na ovu temu. Ne vidim zasto bi bila sramota razvest se i biti samohrana majka ili otac.
Bolje je i to nego da to dijete gleda svakakve stvari u kuci samo da ne bi neko od nasih papana reko nesto o toj situaciji.

Ja sam licno se razveo i odgojio sina kome je sada 14 godina i mogu vam rec da se ni sekunde nisam pokajo sto sam se razveo i sto sam preuzeo brigu o djetetu mada to bas nije rijetka påojava da svedski sud daje dijete ocu na starateljstvo.

Sto se tice veza sa osobama koje imaju dijete od prije tu je svaka rasprava suluda jer svaki primjer je prica za sebe i ne moze se generalizovat.

02-08-2004 16:31
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam osjetila na svojoj kozi , pa mogu samo diskutovati o onome sto sam procitala
ili cula.
Imam kolegicu koja je samohrana majka i znam da joj nije lako .Prvo sto mora obezbjediti
je novac za goli zivot.Plata joj nije velika i uvijek je u potrazi za nekim dodatnim poslicima
da bi koliko-toliko imala jedan normalan zivot. Onda uvijek problemi oko cuvanja ...vrtic
plus zena koja uskace kad treba. Preuzeti ulogu oba roditelja , zahtjeva mnogo odrecanja
a cini mi se i vise napora da pravilno odgoji svoje maleno.
Vidim da joj tesko padaju i predrasude okoline koje prate samohrane majke .Dijete je rodjeno van braka. Koliko djeca pate u svemu tome , mislim da zavisi puno od odgoja , price .....nacina kako se to djeci objasni.
Mislim kao i Haris da je u svakom slucaju bolje zdrav razvod nego bolestan brak.
I sto on kaze , svaka prica , je prica za sebe .

02-08-2004 17:03
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dakle, samohrana majka je "donja", ovdje na zapadu.

Kakva je situacija dole u dragoj nam Nashoj?
Fakat, kako zene "opstaju"...? 14.gif

02-08-2004 18:19
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Harise, halal' ti vjera....divim ti se! 01.gif



(rekoh vec jednom da te simpatiziram..!? 25.gif )

02-08-2004 18:24
TigricaX TigricaX is a Female
zvrk hanuma




Poruka: 6105
Location: Nesvrstana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Meni su vise sebicni ljudi koji ostanu zajedno "zbog djece", i onda ta djeca osjete da to nije to kroz zivot. Nedostatak ljubavi i postovanja izmedju muskarca i zene se odrazava i na djecu.

Gianni....Mislim da bi mogli razdvojiti zene kojima je "profesija" praviti i radjati djecu radi socijalne pomoci i alimentacije...i zene kojima se to desi slucajno u vezi, pa ih muskarac zbog toga napusti, ili razvedene roditelje.

Elem, kao sto vec par vas rekoste....Sve zavisi od situacije do situacije. Ja sam za onu opciju i rjesenje koje je najbolje za djecu, u svakom slucaju.

___________________________________________________________________
"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

02-08-2004 19:06 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
Gianni Gianni is a Male
raja




Poruka: 2201
Location: North see

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

PA upravo kako zavrsavas svoj post , mnogo toga je individualno ......
Mozda sam se previse osvrno na moje okruzenje i ono sa cim se susrecem svakodnevno ali znam da samohranim roditeljima nije lako ni ukojem pogleda pogotovo u onim zemljama koje nemaju razvijen socijalni program koji bi mogo potpomoc te roditelje .....

___________________________________________________________________
There are no wrong choices; there are only different choices.

02-08-2004 20:18 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4676
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Imam osjecaj da bih na ovu temu mogao toliko da napisem,

ali mi je nekako previse privatno, pa moram da biram rijeci. Napisat cu i ja koju, ha se malo smislim... 29.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

02-08-2004 20:26 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ganda, 01.gif



Licno mislim da je zdravije po dijete a i same roditelje da okoncaju agoniju,
ako nisu u stanju "zadrzati" onaj topli roditeljski mir i dom.
Tipam da je zeni opet lakse, nego muskarcu....pogotovo nasem, ..ali sam se i uvjerila da nakon izvjesnog vremena kada sebe "pronadju" u ulozi tate, vrlo efikasno i zdravo tretiraju
samu ulogu.

Sto se tice naseg mentaliteta,jos uvijek i ovdje na zapadu (poslije toliko godina) neki ljudi
"ruzno" gledaju na samohranu majku.

02-08-2004 20:43
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4676
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja sam apsolutno za raskid, a ne ostanak po svaku cijenu.
Ja se nisam nikada trebao ufuravati u ulogu tate, jer mi je to nesto prirodno, i tata sam bio od prvog dana.
A ti koji gledaju "odozgo" na samohrane majke, to je njihov problem, a ne problem majki ili oceva.

Ako se oni nisu oslobodili svoje malogradjanstine, ponavljam to je njihov problem...

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

02-08-2004 20:49 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Gianni Gianni is a Male
raja




Poruka: 2201
Location: North see

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

GAnda 10.gif



ps. haj vrati stari avatar nisam stigo skontat koje 04.gif 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________
There are no wrong choices; there are only different choices.

02-08-2004 20:53 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
TigricaX TigricaX is a Female
zvrk hanuma




Poruka: 6105
Location: Nesvrstana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od gandalf:

    Ja sam apsolutno za raskid, a ne ostanak po svaku cijenu.
    Ja se nisam nikada trebao ufuravati u ulogu tate, jer mi je to nesto prirodno, i tata sam bio od prvog dana.
    A ti koji gledaju "odozgo" na samohrane majke, to je njihov problem, a ne problem majki ili oceva.

    Ako se oni nisu oslobodili svoje malogradjanstine, ponavljam to je njihov problem...


10.gif 10.gif 10.gif

(Ovo nije samo da budem fina, nego od srca)

___________________________________________________________________
"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

02-08-2004 20:58 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4676
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ma fina si ti svakako... 35.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

02-08-2004 22:02 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Drugi nemaju nis' dodat'? 23.gif

02-09-2004 13:05
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4676
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Imam ja...


Ne kaze se nis` 35.gif

vec sstani... 13.gif 04.gif 19.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

02-09-2004 13:08 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com