Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LISKALUCI » Lisakluci Istorija 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
hamzic
Gost


Liskaluci Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kakva je mostarska stranica bez liskaluka???


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

03-01-2003 03:12
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hladno , puse bura ,odnese.
Na Titovom mostu , covjek zaustavi doktora Mahica i pocne mu se jadati :
"Jao doktore sto se osjecam slabo . Boli me cir, srce
mi prskace u zadnje vrijeme . Ma ni tlak mi nije dobar.
Sta da radim , dragi doktore ? "
" Skini se " kaze Mahic
" Ovdje da se skinem ?" Covjek ne vjeruje.
" Pa ovdje me pitas " odgovori mu Mahic.

03-01-2003 03:59
nepoznata
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hahahaha ovo je dobro bilo Lelo... 10.gif

03-01-2003 04:06
hamzic
Gost


Otpoce Lela ... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

pa da joj se pridruzimo

ja cu ove malo starije prepisivati nadam se da necete zamjeriti

    SAM SEBI LUTKA


U gostionici Blagoja Loze povedose zanatlije razgovor o besparici. Obucar Ibro Patak najuspjesnije je ilustrovao stanje besparice:
- Kada nemam para u dzepu, pa taman sto sam i lijepo obucen, obrijan i pocesljan, cim stanem pred ogledalo, sam sebi izgledam kao majmun. Kada sam neobrijan, neodjeven, a imam para u dzepu, sam sebi izgledam kao lutka.

    NE ZNA JOJ DISKRECIJU


Mostarski studenti za vrijeme ljetnih ferija u svom gradu su se cesto sakupljali na pijaci, poznatoj Tepi. Jednom su odlucali kupiti lubenacu, pa su upomoc pozvali uvijek za salu spremnog Halilagu Cevru da ih posavjetuje u izboru. Odabranu lubenicu stavdli su pred Halilagu, koji im odgovori :
- Sto se tice njene fizionamije nije losa, ali ne znam kakva joj je diskrecija!


    SKORO NIKAKVA


Pitali Iliju Pjanica:- Kakva je razlika izmedju covjeka i deve?
- Skoro nikakva. Deva moze raditi, sedam dana da ne popije ni kap vode, a covjek moze sedam dana piti. a da nista ne radi - odgovario je Pjanic.

    KOLIKI SU ORLOVI


Dosao neki oficir sluzbeno u Mostar, pa potsto nije zelio lutati gradom, svrati u najblizi hotel Vilson«, nedaleko od nekadasnje Zeljeznicke stanice. Na portarnici ga doceka vlasnak hotela Simo Tica, koji se predstavi oficiru :
- Tica,!
Nenavikao na ovakva imena, oficir se zacudjeno pitao : - Kad su kod vas tolike 'tice, koliki su tek orlovi?!

    ZAPISNIK


U ulozi sanitarnog inspektora dr Veljko Jelacic obilazio je ugostai.teljske radnje. U jednoj je odvojio nekoliko casa, cokanja i tanjira okrnjenih i, napuklih. Kada je sve to skupio na jedno mjesto, njegov pomocnik uze papir i olovku da napise zapisnik.

- Sta ces to? - upita ljekar. - Da napravim zapisnik.
- Ovo je najbolji zapisnik - rece ljekar, uze staklo koje je sakupio i baci ga na pod.

03-01-2003 04:10
Aleksandra Aleksandra is a Female
moforaja




Poruka: 10252
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

jos jedna Mahiceva

Dosla mu na pregled jedna debela gospodja,koja je sebe bas tom istom debljinom i dovela do zdravstvenih smetnji.Inace zena sa sela,pride i sporokontajuca..

I nalazi joj kriticni,Mahic digo uzbunu,te drzi joj predavanje... kako ona mora povesti strogo racuna o ishrani....tralala.......i na kraju joj kaze......

pa eto gospodjo,navece pojedite jabuku......

pita ona njega:"A prije ili poslije vecere doktore?"

Mahic,onako ters kako i jest-nervni slom,poce se derat na nju....

"Idi nos te djavo......zderi kad hoces....jes me briga..crkni".............

___________________________________________________________________






          03-01-2003 04:17 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
          nepoznata
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          hahahahahahahaha jojjjjjjj jest ovo mocnooooooooo 25.gif 25.gif 25.gif

          03-01-2003 04:30
          hamzic
          Gost


          jos malo Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ADVOKAT


          Branislav Mandic, mastarski advokat, nakon zavrsetka studija i polozenog advokatskog ispita poceo je raditi kad svog oca. Otac mu pavjerio jedan predmet u kojem je zastupao stranku nekoliko godina u parnicenju oko nasljedstva. Mladi advokat, nakon kraceg vremena vrati se sa suda u ocevu kancelariju srecan i zadovoljan.
          - Sta je bilo? - pitao je otac.
          - Rjesio sam predmet! Stranka je dobila spor!
          - E, moj sine! I ja sam mogao na prvom racistu taj predmet rijesiti, ali zahvaljujuci njemu ti si zavrsio fakultet. Skolovao sam te od tog predmeta, a ti od prve, pa rjesenje!


            KACA ZA KUPUS


          Drago Dugandzic narucio kacu za kupus kod seoskog bacvara. Cim je kacu dobio, poceo sipati vodu u nju da je isproba, vada procuri na sve stirane.
          - Kakva je ovo kaca? - pozali se majstoru.
          - Kako curi?
          - Ni kap vade u njoj ne moze ostatii!
          - Sta ti ja mogu? Nisi trazio kacu za vodu, nego za kupus - snade se majstor.


            CIJI JE SAMAR


          Seoski majstor pravio samar za konja, pa kada ga jednog dana susrete narucilac, rece:
          - Stanko, navrati. Samar ti je gotov ima nekoliko dana.!
          - Vec sam navracao! Cinti mi se da si samar probao na sebi cim je onako sirok ispao! - istom mjerom odvrati prijatelj.

            OSTAVSTINA


          Rasim Dustanovic Doktor odlucio da isproba naklonost najboljeg prijatelja. Iznenada se »razbolio«. »Pozlilo mu, pa posao kuci . Odani prijatelj Idriz ga susreo i uzbudeno pitao:

          - Rasime, ti nisi dobro?!

          Pomogao mu je da dode kuci, a Rasim je, cim su stigli, zatrazio da pise oporuku :
          - Sa mnom je, Idrize, gatovo. pisem oporuku.
          Idriz, posto je po kuci uzalud trazio olovku, otrca kod susjeda i donese je :

          - Evo olovka, pisi Rasime!
          - Ova olovka nece valjati
          - Zasto?
          - Zato sto je crvena, pa je, bojim se sud nece priznati.
          - Samo ta' pisi, Rasime!
          - Ama ne vrijedi kad ti velim!
          Ponovo je Idriz trcao po olovku.Kada je Rasim napisao sta sve ostavlja supruzi, dodao je:
          - A televizor Idrizu.
          - Samo to?
          - I frizider ... A ono zlato sto se nalazi &
          Rasim najednom klonu i nije vise imao snage da govori. Idriz ga je salijetao.
          -Gdje je zlato, Rasime?
          - U cupu  jedva je izgovorio rasim i ponovo klonu.
          Dugo je Idriz zvao i trzao Rasima, preklinjuci gad a mu kaze gdje je cup, a kada je Rasimu sve to dosadilo, podise se sa lezaja potpuno miran, pa rece:
          -Trebao sam ti reci da je cup zlata u podrumu, ispod uglja, pa da sve izneses i ispreturas !

          03-01-2003 04:36
          nepoznata
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          hahahahahaha ne mogu vise,odo u wc inace ce niz noge da curi 25.gif 24.gif

          03-01-2003 04:42
          hamzic
          Gost


          i jos malo Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            BATINE I KAZNA


          Bracni par doselio iz Novog Sada u Mostar. Mlada zena brzo je stekla poznanstvo sa susjedama, pa se proculo kako muz Miciki daje cijelu platu:
          Cuvsi to, liske mladog cinovnika pozvase na pice. Pasto je popio nekoliko rakija, cinovnik htjede kuci. Zamjerise mu, pa on okurazen picem, mezetlucima i pjesmom, s drustvam ostade do zore. Kada ga Micika kod kuce upita gdje je bio on je osamari.
          Sutradan se zena zalila susjedama. Cuvsi za to, Vasa Kisa je posavjetova:
          - Tuzi ti njega, pa mu vise nece pasti na pamet da to uradi.
          Micika tuzi muza i sudija ga kazni sa sto clinara. On, medutim, nije imao ni prebijene pare.
          - Ako nemate novca, kaznu cemo pretvoriti u zatvor - upozori ga sudija.
          - Evo, ja cu platiti kaznu, brzo se javi Micika i izvadi novac.

            STRAH OD MORCA


          Liske skavale plan kako da ukradu gradonacelnikovog morca. Prisavsi dvoristu, Ilija Pjanic zvizdukom uznemiri marca, koji se nakostrijesi pa poce pucpuricati. Ubrzo se na prozaru pojavi gradonacelnikova zena i ugleda uplasenog Iliju.
          - Hajde, I1ija, ulazi slobodno, sto se plasis . . .
          - Ama, gospodo, bojim se morca!
          - Nista se ne boj - hrabrila ga je.
          Ilija ude kroz dvoriste u kucu. Zena mu, kao i obicno, dade nesto novca, poslije cega Ilija ode. Tag dana nestao je morac. Zena se klela da u dvoriste asim Ilije niko nije ulazio.
          -On ga je i ukrao  rece gradonacelnik
          -Sigurna sam da nije on, jer se toliko plasio morca da pored njega nije smio ni proci.
          -Gospodjo, morac je gotov ! Ilija s drustvom vec mezi  donese mustuluk u tom trenutku sluga.


            POD KOJU PLOCU SI OSTAVIO


          Poslije dvomjesecnog vojnickog zivota Huso Mehic napisa prvo pismo ocu Rizvi.
          »Dragi babo, mogu ti javiti da sam zdravo. Posalji mi sto vise skije i para!«
          Otac, koji je uvijek zamjerao sunu na rasipnistvu, odgovara:
          -Pod koju si plocu ostavio to sto trazis?!«

            CIST RACUN


          Alija Tobdzija navratio u restoran u Zagrebu i porucio becku snuclu. Prilikam serviranja srvicle Alija se namrsti.
          - Ne dopada Vam se? - upita kanobar.
          - Molio bih da ovu sniclu, ako mozete, zamijenite musakom.
          - Vrlo rado - odgovori komobar.
          Brzo mu donese musaku i Alija ruca. Kada se spremao da napusti restoran, pridje mu konobar:
          - Zeljeli ste platit, molim!
          - Sta da platim?
          - Musaku!
          - Pa, dali ste mi musaku za sniclu.
          - Onda platite sniclu!

          - Kako da je platim kad je nisam ni okusio? - upita Alija i ode.

          03-01-2003 16:38
          Gianni Gianni is a Male
          raja




          Poruka: 2201
          Location: North see

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          JOs jedna Mahiceva !!

          Doso Jole Musa kod MAhica na pretrage, onako gojalan zali se kako ga dusi , ima puno kila itd..
          KAze Mahic : pa Jole sta jedes .
          Jole na to : pa svaceg pomalo moj Mahicu te znas kako je kad si direktor vazda moras na neke ruckove , vecere ,zakuske...
          KAd ce MAha njemu : A da ti Jole pocnes malo kuci jest 25.gif

          Inace je MAhic moj sadasnji komsija , pa isprica ovako po koju provalu. Legenda prava

          ___________________________________________________________________
          There are no wrong choices; there are only different choices.

          03-01-2003 16:46 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
          hamzic
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            PLATITI, MOLIM


          Pricao Meho Sefic u hotelu »Bristol« kako je cuo od Mustafe Ice Voljevice da je s jednim drustvom pio kad svaje kuce i da se toliko »nakresao« da je u jednom trenutku viknuo: »Platiti, molim!« Da bi sto vjerodostojnije docarao atmosferu u kojoj se Ico nalazio, Meho je i sam glasno viknuo :
          - Platiti, molim!
          Pred Seficem se nadje konobar i na brzinu sracuna:
          - Svega 170 dinara!
          Placajuci ceh, Sefic prokomentarisa: - Ispricah vic i sve platih! Mora das am los intepretator !

            CAJ BEZ LIMUNA


          Jedan gost hotela -Bristol zatrazi caj bez limuna. Narudzbu je primiio Ivica Raguz i ubrzo na nju zaboravio. Nestrpljivi gost pozva kamobara i ostro ga upita:
          - Sta je s cajem?!
          - Izvinite, limun,a nema, moze li caj bez neceg drugog?

            GURANJE AUTOMOBILA


          Ekra Pasic kupio automobil, sa registarskim tablicama Karlovca. Vozeci se sa dvojicom poznanika, ugleda debelog susjeda:
          - Gospon, lijepo Vas prosim, kam se gre za Dubrovnik? - upita. Pasic.
          Debeljko stane, pogleda registracaju, pa pocne objasnjavati. Pasic - s nabijenim sesirom skoro do ociju podvio jezik praveci se da nista nerazumije:
          - Gaspon, bute dabri da nam pokazete kuda da izademo iz grada!
          - Kako ne! - odgovari debeljko i sjede do vozaca. Kad su se nasli na izlazu iz grada, automobil se zaustavi.
          - Kvar! Treba malo gurnuti kola - rece Pasic. Kola gurnuse, upalise ih, mladaci sjedose u auto i nestadose.
          Pasic se vrati kuci, parkira automobil i saceka s drustvom susjeda. Sat kasnije st-ize debeljko.
          - Gdje si to aksamlucio do ovih doba?
          - Nigd je. Ovako ti je dobrom covjeku. Pokazao ja nekima put za Dubrovnik, gurao im jos kola da upale, a oni me ostavise na izlazu iz grada.
          Hvala lijepa, gospon! - oglasi se Pacic.

            SRETNE RUKE


          Mnogi su gurali automobil Ekre Pasica da bi upalio dok je on sjedio za upravljacem i pozdravljao. Kad su gurali automobil u jednoj ulici oni koji nisu znali za tu prevaru, primijeti ih milicioner, pride i obrati se vozacu:
          - Molim Vas, dajte mi kljuceve.
          - Izvolite - pruzi ih Pasic.
          Cim milicioner dade kontakt, motor proradi, ali se Pasic brzo snade:
          - Sto si ti, druze, sretne ruke. Bas ti hvala.

          03-01-2003 17:41
          Edd.B. Edd.B. is a Male
          trudim se


          Poruka: 166
          Location: S

          Lisakluci Istorija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          LISKALUK - VEDRA NOTA MOSTARSKOG PODNEBLJA
          - STALNA INSPIRACIJA DUHOVITOSTI (Hilmija Sisirak)

          Istovremenim razvojem Mostara kao urbane sredine, razvija se smisao
          i nadarenost Mostaraca jednom duhovitom pristupu u zivotu carsije.
          Snaga izvorne duhovitosti i stihijna najezda zdravog juznjackog
          humora, ubrzo obiljezise Mostar kao svojevrsnu riznicu carsijskih
          anegdota, sala i drugih seretluka.
          Mostarci svojim duhovitim seretima dadose nadimak "liska", po vrsti
          ptice, koja je u jatima slijetala na lokalitet danasnje Liska ulice. Ono sto
          je upotpunjavalo izrazitu snagu seretluka, karakter temperamenta i
          duboku duhovitost, nazvano je - liskaluk.
          Sta je to Mostarce toliko asociralo, pa da kroz bice ove vrste ptice
          simbolizuju liske i liskaluke, ostaje trajna zagonetka. Svakodnevne
          carsijske zavrzlame, popracene pozornoscu dnevne politike, bile su
          stalna inspiracija duhovitih Mostaraca na stvaranju siroke lepeze novih
          liskaluka. Doze liskaluka postepeno ulaze u carsijske pore zivota, da
          bi, ponekad, kulminirale i pretvarale se u sveopstu lavinu smijeha.
          Kao prilog ovome, evo jednog starog i poznatog mostarskog liskaluka.
          Jedan mostarski liska, koji je poznavao i neke madjionicarske trikove,
          setajuci jednog dana po Tepi, zastade kod jedne zene koja je
          prodavala jaja.
          - Ako ti budu svjeza, kupicu svih pedeset komada, - rece liska.
          - Kako da nisu, covjece, - uzvrati mu zena. - Razbij jedno, pa se uvjeri!
          Liska uze i razbije jaje i iz zumanceta "izvadi" dinar.
          Zena, zaprepastena sta je ugledala, brze-bolje odluci da jaja nisu na
          prodaju. Povuce se u jedan cosak Tepe i poce razbijati jedno po jedno
          jaje, ne bi li u njima nasla dinare. Naravno, sve ovo izazvalo je veliku
          buru smijeha prisutnih gradjana koji su, u medjuvremenu, bili
          "obavijesteni".
          Iako o mostarskim liskama i liskalucima ima dosta pisanog materijala,
          jos uvijek, nazalost ne postoji jedna pisana hronologija nastanka i
          razvoja liskaluka.
          O sarolikosti mostarskog liskaluka i popularnim liskama, dosta je
          pisao nas sugradjanin Muhamed Ajkic, novinar i publicista, koji je prije
          Drugog svjetskog rata bio urednik mostarskog satiricnog lista "Sepet".
          Zatim, poznati sportski novinar i istoricar sporta Sefik Pasic koji je
          svaku anegdotu analizirao i odredjivao stepen njene duhovitosti. Prije
          deset godina, novinar i publicista Refik Hamzic, obradio je i izdao
          zbirku mostarskih liskaluka.
          Sva trojica ovih Mostaraca, jakih po peru, imali su zelju za daljim
          sakupljanjem materijala o liskaluku i istrazivanju njegovog nastanka na
          mostarskom prostoru. Nazalost smrt je prekinula sva njihova nastojanja
          da, sa posebnim afinitetom, dovrse svoj posao. Ipak, iza sebe su
          Mostaru podarili veliko i neprocijenljivo bogatstvo pisanog materijala o
          junacima liskaluka mostarske carsije.

          ___________________________________________________________________
          LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

          03-02-2003 14:06 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
          Edd.B. Edd.B. is a Male
          trudim se


          Poruka: 166
          Location: S
          pokretac teme Thread Started by Edd.B.

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          LISKALUK - VEDRA NOTA MOSTARSKOG PODNEBLJA (2)
          - NIJE KOKOS NEGO PATKA (Hilmija Sisirak)

          Kao tvorevina duhovitih Mostaraca, liskaluk postaje vezivno tkivo
          carsije. On se, u svakom momentu, pojavljuje kao vedra nota
          mostarskog podneblja. Nastaje spontano i reflektuje se u sredinama,
          kao sto su Tepa, kafana, brijacnica, ulica i slicno.
          U pravom liskaluku nema nista suvisno, usiljeno ili vulgarno. Medjutim,
          postepeno se preoblikuje novim nijansama humora, ali u skladu sa
          zahtjevima vremena.
          Pretpostavlja se da je period izmedju dva svjetska rata bio kulminacija
          izvornog mostarskog liskaluka. To je doba Bega Glavovica, Vase
          Kisica - Kise, Ilije Pjanica i drugih duhovitih Mostaraca, koji su, svojim
          svakodnevnim i stalnim seretlucima, mostarskoj carsiji dodavali nove
          doze liskaluka.
          U to vrijeme, izlazili su poznati mostarski saljivi listovi "Palangar" i
          "Sepet", koji su bili popularno stivo velikog broja citalaca. U listovima
          se moglo procitati mnogo toga lijepog, ali su anegdote o liskalucima,
          bile prava poslastica.
          Evo jednog "pravog" liskaluka iz toga vremena:

          Kupila zena kokos na Tepi. Primjetilo je to nekoliko lisaka, pa se brzo
          rasporedise od Tepe do Poste. Kad je zena krenula sa Tepe, prva
          liska je upita koliko je platila za patku.
          - Kakva patka, vidis da je kokos? - zavapi zena.
          Tako zena nabasa, redom, na jednog, drugog, treceg lisku i svi je
          upitase koliko kosta patka. Kada je posljednja liska upita, koliko kosta
          kokos, zena, iz sveg glasa, viknu:
          - Hajvanu jedan, kakva kokos, vidis da je patka, znas li razlikovati
          zivinu!?

          Svojevremeno je u mostarskoj "Slobodi" stampan, kao poseban
          prilog, "Saljivi pecat" u kome se moglo procitati dosta anegdota o
          salama i drugim zgodama i nezgodama mostarskih sereta, ali je
          kasnije prekinuta. Bilo bi, vjerujem, dobro da se pokrene incijativa da
          se urade reprinti starih brojeva (ukoliko su sacuvani) "Sepeta" i
          "Palangara", sto bi doprinijelo da se otrgne od zaborava ono vrijeme,
          kada je liskaluk imao posebno mjesto u zivotu Mostara

          ___________________________________________________________________
          LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

          03-02-2003 14:15 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
          Edd.B. Edd.B. is a Male
          trudim se


          Poruka: 166
          Location: S
          pokretac teme Thread Started by Edd.B.

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          KOD "MUJE TROVACA":

          VITRINA
          Mujo dugo u novoj radnji nije imao staklenu vitrinu, pa jednog dana
          odlucio da je kupi, ali raji nista nije govorio. Kad je vitrina napokon
          stigla, raja, naravno, iznenadjena, ali odmah skocila da pomogne da
          se unese u radnju.
          Kako god probas, vazda fali 2 cm. Okreni, obrni - ne moze, pa ne
          moze... Tad ce mali Dzemso:
          - Mujo, probaj safunom...

          ROSA
          Zima bila, vani srce puca, a nas nekoliko na kafi kod Muje. Sjedimo,
          naravno, u kaputima, a Mujo gleda kroz staklo rijetke prolaznike.
          U taj cas ide Ljubo Brice, prilazi staklu i sa vanjske strane ga brise, k'o
          da je zarosilo sa izvana. Toplije, biva, vani nego kod Muje.

          FARBANJE
          Prosla zima, i Mujo odlucio da malo osvjezi radnju. Prica raji kako bi
          ofarb'o samo plafon, jer su sve ostalo lamperija i staklo, ali ne zna
          kako da to najbrze uradi, da se radnja ne zatvara, i da najjeftinije
          prodje.
          Hamo Buljubasic, jedan od stalnih Mujinih musterija, mu predlozi:
          - Bolan Mujo, ja cu ti zacas to zavrsiti. Ti samo kupi boju, a ja imam
          valjak i cetku... i, daces meni za kafe.
          - A, dje su ti merdevine?
          - Merdevine? Kakve merdevine, moj Mujo, evo, donesem fosnu i
          stavim jedan kraj na kafe aparat, a drugi na vitrinu (staklenu, pr.a.), i...
          - Ne treba, fala, - prekinu ga Mujo - zovnut cu ja pravog majstora!

          BICIKLO
          Jednom prilikom neko Muji ukrao biciklo. Taman se on zali raji, kad
          ulazi Hamo i s vrata ce:
          - Mujo, znam ko ti je ukrao biciklo.
          - Mrs, Hamo.
          - Znam i u koju ga je boju ofarbo.
          - U koju?
          - U njezno crnu.

          KRACA KAFA
          O Mujinom tabijatu najbolje govori ovaj dogadjaj:
          Musterija trazila kracu kafu, a on donio do vrha punu soljicu.
          - Mujo, rek'o sam "kracu", - kao napomenu musterija.
          - Otpihni malo, pa ce biti kraca, - odgovori popularni poslasticar.

          ___________________________________________________________________
          LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

          03-02-2003 14:21 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
          Edd.B. Edd.B. is a Male
          trudim se


          Poruka: 166
          Location: S
          pokretac teme Thread Started by Edd.B.

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          VASA KISA:

          Mostarskom ljekaru Trameru dosao Vasa i pozalio se na bolove u
          stomaku.
          - Kako stojis s apetitom? - upita doktor.
          - Neki put ga imam, a neki put nemam.
          - Kada ga, na primjer, nemas?
          - Kada se dobro najedem, gospodine doktore.


          Vasa Kisa prodade nekom Podvelescu budilnik. Sutradan se covjek
          vrati u Mostar i nadje Vasu.
          - E, moj prijatelju, ovaj sat ti ne valja. Stade prije nego dodjoh kuci.
          - Kako stade?
          - Ne znam. Evo sata.
          - Pa, prijatelju, kuda si isao kuci?
          - Znas kuda se ide u Podvelezje!
          - Sto se onda cudis? I kenjac bi stao na onoj uzbrdici, a kamoli ne bi
          sat.

          MUSTAFA ICO VOLJEVICA:

          Hvalio se slikar Mustafa Ico Voljevica da je nabavio psa.
          - Sta ce ti? - upita ga prijatelj.
          - Neka mi cuva kucu.
          Nekoliko dana kasnije prijatelj srete Icu i upita kako mu je cuvar.
          - Kakav cuvar?
          - Pas!
          - Ne znam, danima ga ne vidjam!
          - Kako to?
          - Neko ga ukrao - odgovori Ico.


          Prijatelji Mehe Sefica pitali u Sarajevu slikara Icu Voljevicu:
          - Kako se drzi Meha?
          - Odlicno, ali za sank! - mirno ce Ico.

          PORODJAJ
          Bila izlozba mostarskih slikara u Galeriji. U holu, odmah lijevo od vrata,
          jedan crtez u tusu i oko njega najvise posjetilaca koji nagadjaju sta bi
          on trebao da predstavlja. Na slici zena u lezecem stavu, stvarno kao
          da se poradja, a naslov: "Porodjaj". Slika vrlo smjela, poza zene za
          jedne sokantna, za druge samo realisticna! U to dolazi Ico. Kad ugleda
          guzvu i cu komentare, malo se i on provrti pred slikom, pa ce na sav
          glas:
          - Sta se cudite, ima covjek pravo! Neka se vidi kako se opstinske
          dotacije tesko radjaju!

          NOVINE
          O Mehi i Ici su cesto pisale nase novine. Te Meha uradio ovo, te Ico
          rekao ono. Novine k'o novine, cesto su i pretjerivale u tome.
          Jednom su obojica bili negdje na putu i kad su se vratili, navratili u
          Galeriju. Prvi dosao Meha, skupilo se drustvo, a "Maestro" prica gdje
          je bio i koga je sve sreo. On mrtav-ozbiljan, a svi se koce od smijeha.
          Uto stize i Ico i cim ugleda Mehu, odmah ce s vrata:
          - Boga ti, Meho, jesi li citao novine? Znas li ti sta smo nas dvojica opet
          radili ovdje kad nas nije bilo u Mostaru?!


          LJEKAR I SERET:
          (Jedan od najpoznatijih mostarskih ljekara Muhamed Mahic,
          uzivao je podjednako veliki ugled kod svojih kolega, kao i
          pacijenata. Njegove dijagnoze bile su priznate i na najvecim
          svjetskim klinikama. Zivio je povuceno i bio veoma strog. Iza
          te, gotovo hladne i nepristupacne fasade, krila se, medjutim,
          topla mostarska dusa puna sarma i humora. Njegove dosjetke
          bile su groteskne, duhovite i ironicne u isto vrijeme o cemu
          svjedoce i ove dvije anegdote:)

          NA MOSTU
          Zaustavio covjek dr. Mahica na Titovom mostu pa se zali na zdravlje.
          Puse ledena mostarska bura, a covjek nikako da prestane sa
          kuknjavom. Steze srce, boli cir, krvni pritisak stalno iznad normale, a ni
          sa mokracnom besikom nije sve u redu. Sta mi je raditi, doktore, pita
          na kraju.
          - Skini se! - rece vec nestrpljivo ljekar.
          - Gdje cu ovdje, doktore?
          - A, sto me ovdje pitas?!

          DZOGING
          Kad je postao popularan dzoging, i jedan Mostarac,
          pedesetogodisnjak, krenuo na Bijeli brijeg da se rekreira. Nije optrcao
          ni jedan cijeli krug, bi mu slabo i pade. Prolaznici ga prebacise
          direktno dr. Mahicu. Ljekar uze slusalice i poce da vrti glavom.
          - Pusis li? - pita pacijenta.
          - Nikad u zivotu!
          - Jedes li masno?
          - Vegeterijanac, doktore!
          - Pijes li?
          - Samo caj!
          - Imas li problema u braku?
          - Neozenjen!
          - Svadjas li se s kolegama na poslu?
          - Radim u Muzeju!
          Po izrazu Mahicevog lica, pacijent vidi da nesto nije u redu.
          - Sta mi je, doktore?
          - Infarkt!
          - Ali, kako doktore, ja nista...
          - Mora neko i nevin najebat!

          ___________________________________________________________________
          LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

          03-02-2003 14:23 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
          Edd.B. Edd.B. is a Male
          trudim se


          Poruka: 166
          Location: S
          pokretac teme Thread Started by Edd.B.

          Za BINGA Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            BRONCANI MAGARAC

          (Mostar se ne moze pohvaliti brojnim manjim spomenicima, ali
          je jedan orginalan. Pred Hepokovom trznicom postavljen je
          svojevremeno broncani magarac, ciji je autor dubrovacki
          kipar Marijan Kockovic.
          Mada je ovaj liskaluk star dvadesetak godina, on je i danas
          itekako aktuelan. A, sto se tice pomenute gradske odluke, nju
          bi svakako trebalo obnoviti!)

          Postavljanje ovog spomenika, izazvalo je tada razlicita misljenja u
          gradu. Za neke je broncani magarac, natovaren drvima, predstavljao,
          na neki nacin, oduzenje tvrdoglavoj korisnoj zivotinji, dok su drugi tvrdili
          da spomenik ne predstavlja pravog hercegovackog magarca. U te
          rasprave, razumljivo, ukljucile su se i liske. Njima je broncani magarac
          bio jedini "preostali magarac" poslije donosenja odluke o zabrani
          drzanja stoke na podrucju grada.
          - Nije ovo, koliko znam, posljednji i jedini magarac u gradu! - doda
          neko.

          ___________________________________________________________________
          LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

          03-02-2003 14:32 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
          Edd.B. Edd.B. is a Male
          trudim se


          Poruka: 166
          Location: S
          pokretac teme Thread Started by Edd.B.

          Mostraski Jezik Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          KUJUNDZILUK = Kosmopolitski kutak grada; mjesto gdje se kapiraju
          svi jezici, ukljucujuci i "jezik nakiselo" u obliznjoj
          ascinici.

          DZIVKAR = Neki ga pogresno zovu i vrabac. Stalni stanovnik
          Mostara. Samo u najhladnijim zimskim danima zatrazi i
          socijalnu pomoc.

          TEMERUT = Uz ovaj termin ide i ono: "da mi je njegovu glavu, pa se
          naspavat`".

          FURDA = Osoba koja ne moze racunati na ulazak u visoko drustvo
          obicne raje.

          HABLECINA = Nesto izmedju furde i temeruta.

          TEPA = Trbuh grada; svemostarski parlament.

          CAJA = Policajac na predratni nacin.

          BAGE = Roznate izrasline na noznim prstima raznih "dioptrija". Otuda i
          drugi naziv-kurje oci!

          SAGRIJAS = Pipun mrezaste kore-garancija da ima pedigre. Za
          razliku od PURONJE, bostana koji se na Tepi obicno
          prodaje-djuture.

          MURVA = Omiljena poslastica pripadnika generacije koja jos nije
          znala za "fast food". U Kini i danas predstavlja restoran
          drustvene ishrane za svilene bube.

          GRETA-HABIBA = Kometa koja je ostavila vjecni trag na mostarskom
          nebu. U vedroj noci mogu je vidjeti samo oni koji
          vole ovaj grad.

          TROFANDA = Prvo voce i povrce. Uzima se na recept!

          GALAMDZIJA = Moze biti i "nosac zvuka".

          SKIJA = Duhan koji je prezivio visestruku giljotinu i izbjegao filter.

          RONDO = Jos mnogo prije Rima govorilo se: svi putevi vode na
          Rondo!

            .
            PITA = Produkt domace autohtone kuhinje. Od svega se ipak ne moze
            napraviti.

            BANJA = Moze i-bana. Gradsko javno kupatilo, institucija u kojoj se
            moze dobiti potvrda da je cistoca pola zdravlja.

            ___________________________________________________________________
            LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

            broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Edd.B. dana 03-02-2003 u 17:57.

            03-02-2003 16:48 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
            Edd.B. Edd.B. is a Male
            trudim se


            Poruka: 166
            Location: S
            pokretac teme Thread Started by Edd.B.

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            BEG GLAVOVIC:

            Beg Glavovic dosao na sijelo kod prijatelja koji je udavao kcer. Bogati
            mladozenja bio je znatno stariji od djevojke.
            - Kceri moja, reci ti babi svom, zasto neces za Mujagu?
            - Necu, babo!
            - Mujaga je bogat, uredan i posten covjek...
            - Necu ga, babo. Star je i bajat za mene - opirala se djevojka.
            - Sta star, sta bajat? Neces ga kuhati u loncu - umijesa se Beg.


            Beg Glavovic je svakog Bajrama od svog brata Avdije dobijao nesto
            novca. Jednom mu Avdija pruzi sto dinara i posavjetova ga:
            - Evo ti pare, ali nemoj ih odmah propiti.
            - Ne brini! Kupicu klavir - odgovori Beg.

            MUHAMED ALAJBEGOVIC:

            Beg Alajbegovic zakasnio s nekog veselja i necujno se uvukao u
            spavacu sobu. Kad se uvlacio u postelju, na tornju obliznje crkve
            otkuca jedan sat.
            - Koja su doba? - upita zena.
            - Deset sati.
            - Kako, bolan, deset kad je sat otkucao samo jednom?
            - Eh, gdje si cula da sat otkucava nulu? - snadje se Muhamed.


            Komsinice razgovarale uz kafu o porodicnim nesuglasicama. Slusao
            to Muhamed Alajbegovic Beg lezeci na seciji u susjednoj sobi:
            - Eto, kad se ja posvadim sa svojim muzem uvijek prije toga pustim
            djecu u avliju. Nezgodno je da djeca slusaju nasu svadju.
            - Vidi se to na djeci. Zdrava su ti ko dren,...kad su uvijek na cistom
            zraku - javi se Beg.

            ___________________________________________________________________
            LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

            03-05-2003 18:54 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
            babusha babusha is a Male
            Licnost Foruma '03




            Poruka: 2959
            Location: donji trap

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Odlicno momci 10.gif
            Citam s uzivanjem

            ___________________________________________________________________



                19.gif

                03-05-2003 21:15 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
                Edd.B. Edd.B. is a Male
                trudim se


                Poruka: 166
                Location: S
                pokretac teme Thread Started by Edd.B.

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                MEHA SEFIC:

                Popularni slikar sjedi na svom standardnom mjestu u hotelu "Neretva".
                Prilazi konobar:
                - Maestro, sta zelite?
                - Zelim ti sve najbolje - odgovori Meha.


                Jedno vrijeme Meha Sefic sluzbeno je boravio u Sarajevu. Nas glavni
                grad tada je bio okupiran cuvenim smogom. Naravno, svaki vikend
                Meha je koristio da trkne u Mostar, da prodise. Na zeljeznickoj stanici
                cekaju ga prijatelji uz obavezno pitanje: Kako je u Sarajevu?
                - Vazda aksam...


                Pitali Mehu zasto na njegovim akvarelima dominira okerzuta boja.
                - Zato sto je najjeftinija - "ozbiljno" odgovori Maestro.

                ___________________________________________________________________
                LISKA === Drugo JA svakog "rodjenog" Mostarca .

                03-06-2003 13:30 Edd.B. is offline Posalji email za Edd.B. Pregledaj poruke od Edd.B. Dodaj Edd.B. u listu prijatelja
                Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com