Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » NAUKA » Bog i svemir » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (24): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

a sta cemo sa mnom ?

odgojen u ateiskickoj familiji

stari je cisti ateista bio i osto

stara vjerovala i vjeruje ali nikad nije ni spominljala ni boga ni nista vezano za religiju.

ja do unazad 7-8 godina nisam vjerovo pa onda skonto neke stvari pa poceo duboko vjerovati.

ko je meni nametno vjeru ?

nije sve tako crno-bijelo musala ....

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-08-2004 22:07 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Musala Musala is a Male
rodjeni




Poruka: 1304
Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa ti si ko i ja i zasto bi bilo crno-bjelo moj Tana.

Ti si izabro da vjerujes i svaka ti cast brato.

Ja izabro da i dalje zivim kao sto sam zivio.

Ne znam sto bi ti bio bolji ili losiji od mene, ali sigurno puno stvari ne gledamo istim ocima.
Ipak to je jos veci razlog da se samo jos vise uzajamno postujemo. Kuzis 10.gif

___________________________________________________________________
-Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

04-08-2004 22:16 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nit' sam ja bolji sto vjerujem, nit' si ti bolji sto ne vjerujes.

covjek je covjek prvo, pa onda sve ostalo ukljucujuci i vjeru


(kenzo sorry na off-topicu)

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-08-2004 22:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
zela zela is a Male
avenija kruzno




Poruka: 161

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

za musalu



To ZELA majstore
Ti ko da si meni nesto u rodu

Dobro nam dosao

___________________________________________________________________
Casnije je zivjeti u svojim nego u tudjim zabludama





nisam ti u rodu ali sam ti bio komsija

pozdrav

___________________________________________________________________

    [/SIZE]

    04-09-2004 16:53 zela is offline Pregledaj poruke od zela Dodaj zela u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    E pa onda si mi rod htio ti ili ne 19.gif

    Pozdrav 10.gif

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    04-10-2004 21:29 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    zela zela is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 161

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    sjecas li se kome si zabio pikado strelicu u nogu 14.gif




    10.gif pozdrav od zele 10.gif

    ___________________________________________________________________

      [/SIZE]

      04-13-2004 00:36 zela is offline Pregledaj poruke od zela Dodaj zela u listu prijatelja
      Sandy Sandy is a Female
      moforaja




      Poruka: 3840
      Location: kod Hita...

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

      sorry 13.gif

      04-13-2004 00:39 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
      obala obala is a Female
      puterica


      Poruka: 80

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      a joojj suze me oblise 13.gif 13.gif 13.gif

      04-13-2004 01:08 obala is offline Pregledaj poruke od obala Dodaj obala u listu prijatelja
      Musala Musala is a Male
      rodjeni




      Poruka: 1304
      Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od zela:

        sjecas li se kome si zabio pikado strelicu u nogu 14.gif




        10.gif pozdrav od zele 10.gif


      13.gif 13.gif 10.gif
      Vidis vazda sam ti ja los strijelac bio. 11.gif

      Sjecas se kad smo ti ja i buraz mjenjali mjenjac na trotoncu, a ti nas gadjao kamenicama sa tarase. Onda te mi isprasili pa nas tvoj stari dobro naribo 19.gif
      Poslje smo morali svaki saraf da podmazemo a trotonac se caklio ko bombona. 19.gif
      Ja ujutro dodji na ''radju'' a buraz ti spava za stolom sa serpom drobe ispred njega. 04.gif
      Sta ima? De mi sve na pp, molim te. 10.gif

      ___________________________________________________________________
      -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

      04-13-2004 22:57 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
      VolimRodjene VolimRodjene is a Male
      rodjeni




      Poruka: 1037
      Location: Prve proleterske 1

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Kad dusu opisemo brojem vidili smo boga.
      Iznijecu svoje vidjenje nastanka dvije velike religije, ali prije toga moram postaviti ono poznato filozofsko pitanje, a to je:

      «AKO JE BOG SVEMOGUC ZASTO NE NAPRAVI KAMEN KOJI NI SAM NE MOZE PODICI»
      Ovaj paradoks u prvom slucaju govori da ako je bog svemoguc napravice taj kamen, medjutim treba ga podici, ali ne moze. Onda nije svemoguc. Drugi slucaj govori da takav kamen ne postoji i nemoguce ga je napraviti, sto onda opet znaci da nije svemoguc.

      Ovaj post sam pisao na forumu mog fakulteta, kada je lik postavio temu u sta vjerujemo i kakav nam je stav o religijama, bogu, evoluciji...kao ljudi koji su dobro stali sa fizikom i matematikom

      Moj licni stav o svemu ovome o cemu pricate je slijedeci: Da smo stvoreni od Adama i Eve bili bi mongoloidi, bar u nekom od prvih koljena, jer bi se potomstvo sirilo incestoidnim odnosima (koje religijske knjige strogo zabranjuju, kontradikcija, zar ne?). Istina da se ti incestoidni odnosi izrode u radjanje normalne djece kada se primjenjuju duze vremena, ali onda dolazimo do kontradikcija u neincestoidnim odnosima. Meni se licno ideja spavanja sa mojom familijom ne svidja.
      Nekada se ponasanje «normalnih» ljudi i njihove zelje i pobude za nekim stvarima stvarno mogu smatrati ozbiljnim devijacijama. Mislim da je jedan covjek koji moze mrziti nekoga samo zato sto ima neko ime koje se ne uklapa u njegovu semu puno bolesnija osoba od homoseksualca (a oko ovoga smo se vise puta kvalitetno poklali), kojeg drustvo smatra ozbiljno poremeæenom osobom u seksualnom smislu. Meni su oni sasvim normalni, jer niko nije kriv sto mu se varijable prilikom kompajliranja njegovog source koda nisu najbolje poslozile, a kod ipak uspjesno kompajliran. Na ovome pada religijsko tumacenje stvari.
      Sto se mene tice, ja mislim da su vjerske knjige ljudima objavili vanzemaljci. Stvarno, pa pogledajte ljudi, u Kur'anu je sve djeljivo sa 19 ili sa 17 (nisam siguran). Zasto neka napredna civilizacija nije mogla napraviti program koji ce napisati knjigu u kojoj je sve djeljivo sa 19? Naravno da jeste. Sad zasto bas 19, je druga prica. Posto su napredniji od nas mogli su i doci do zemlje i objaviti to simulirajuæi neke svjetlosne efekte, a da smo npr. 619. godine u Meki pokazali fen za kosu bilo bi to èudo ravno pojavi Boga, a zamislite onda pojavu nekih svjetlosnih efekata i slicnih situacija. Islam pada i na zeni, jer kada jedan od ajeta kaze: «...pokrivajte SVOJE zene...», tu se odmah moze zakljuciti da se zena smatra objektom, a ne ravnopravnim bicem, kao i situacija koja govori da muskarac moze imati cetiri zene, a nije mi jasno zasto zena ne bi mogla imati cetiri muskarca i zasto je bas zena ta koja odgaja djecu i sjedi kuci, a nije muskarac.
      Sto se tice Isusa, mislim da je u jednom od milijardi slucajeva moguce da se desi da Marija zatrudni na slijedeci nacin: I u ono vrijeme muskarci su bili muskarci i zasto neki hablecina nije mogao gledati Mariju i masturbirati dok se kupa. Ona slucajno pokupila njegovo sjeme, koje je moglo ostati i na njenoj odjeci i paf desi se bezgresno zacece. Teorija je nevjerovatna, ali zar nije nevjerovatnije bezgresno zacece, kako ga to prikazuje hriscanstvo. Ipak moguce je i da je oplodjena laserskim putem, tj. nekom tehnologijom koja ce sigurno biti poznata za 20-ak godina, a ako su tipovi dosli do zemlje onda su i znali za tu tehnologiju. Sto se tice evolucije, ja licno ne priznajem da sam ja potomak nekog majmuna, mada ih i u ljudskom obliku ima zadivljujuæe mnogo i njihov broj raste eksponencijalno. Mislim da je morao postojati put razvitka covjeka, jer se nije odmah razvio kao visokointeligentno bice, ali o tom putu razvitka stvarno nemam pojma i ne naslucujem sta bi moglo biti. Moglo je biti i ukrstanje dvije vrste, ili nesto sasvim nepoznato, ali je cinjenica da novi oblici zivota nastaju hemijskim reakcijama i spojevima u odreðenim uslovima. Nemojmo zaboraviti da majmuni i ne spadaju meðu «top 10» najinteligentnijih zivotinja.. Mi vucemo teoriju evolucije od fizicke slicnosti oblika, ali onda bi mogli reci da smo i potomci konja ili svinje, ako cemo gledati po inteligenciji, ili da smo potomci svinje, ako gledamo slicnost unutrasnjih organa ili funkcionisanja organizma.
      Mislim da ljudi nisu jos ni blizu stekli dovoljno znanja da o tome raspravljaju, a kao sto Sulc rece nesto se u sve ovo ne uklapa, jednostavno ne uklapa i u dosta se stvari mogu sloziti sa njim. Mislim da svako od nas u nesto vjeruje, ali da je to psiha covjeka. Ja npr. prije svakog vaznog ispita stanem ispred one Titove biste u kasarni (to sam radio i dok smo bili na starom fakultetu) za srecu, i razgulim na ispit. Mislim da mi to donosi srecu. Isto tako vjerujem u razbijeno ogledalo, jer sam 3 puta vidio kako clanovi moje porodice ili ja licno razbijaju ogledalo i sutradan je uslijedio smrtni slucaj u toj istoj porodici ili nesto sto je taj slucaj uzrokovalo. Ovim zelim reci da moras u nesto vjerovati i da ne postoji pojedinac koji u nesto ne vjeruje, a do svakog je pojedinca hoce li on to nazvati Bogom ili nekako drugacije. Moj je stav, ako Bog i postoji, da kljucna formula za raj nije strogo pridrzavanje svetih knjiga, nego jednostavno da se ponasamo «normalno», tj. da nikom ne nanosimo zlo i budemo idioti i da pomazemo drugima (mislim na sva ziva bica), bez primisli na neku licnu korist, a sad je li neko ispostio ramazan ili nije, je li se krstio ili nije mislim da to nema nikakve veze, jer su to ionako objavili vanzemaljci :). U te svete knjige stvarno ne vjerujem i ne mogu povjerovati, a procitao sam i jedne i druge i trece. Isto kao i sa evolucijom tu nesto ne stima. Jednostavno stvari nisu slozene kako treba, a to je bas mislim dokaz da te knjige nije pisalo neko bozansko bice, nego neki inteligentni «covjekoliki» mutant, sa sasvim drugim ciljevima.
      Pogledajte situaciju, ako su ih objavili vanzemaljci, kao sto ja tvrdim i pomislimo sta su uzroci za to. Prvo ako su ih objavili znaci da su bili na zemlji, sto znaci da su u to vrijeme bili daleko razvijeniji nego mi danas i imali su svu ovu spoznaju i znanje koje mi danas imamo, pa tako kada govore e to je objavljeno tad i tad u toj vjerskoj knjizi nek pricaju ta hoce, jer objavio je onaj ko je znao. Drugo uzmite da ste neka napredna civilizacija i da vidite i posmatrate ljude i njihove obicaje i nacin zivota. Prvo sto pomislite je kuku meni ako dodju do mene. Onda su gospoda vanzemaljci sjeli lijepo i skontali koji je najefikasniji nacin da nas zavade. Izmislili su religije. Tako jednostavno, a tako efikasno. Da bi kakofonija bila kompletna poslanicima su podarili i poneko cudo. Umjesto razvojem poceli smo se baviti religijom i sta smo ucinili. Ucinili smo to da je vjera «Veliki brat» iz Orvelove 84. Dakle vjera i njene institucije su najmocniji i upravljaju svijetom, a religijske zajednice su jedine institucije kojima nikako ne odgovara intelektualni razvoj ljudskog drustva, jer sa svakom novom stepenicom koju predjemo na putu civilizacije vjera je jednu stepenicu nize. To je dokazano i kroz istoriju i vjera se jako borila protiv toga iako se u knjigama i deklarativno zalazu za razvoj nauke. Jesu al u k****. Zamislite samo gdje bi danas covjecanstvo bilo da je lovu koju je ulozilo u ratove i saniranje njihovih posljedica, od kojih je 80% potaknuto religijom, ulozilo u inelektualni razvoj. Pa pogledajte koliko cemo samo mi sanirati posljedice ovog rata, godinama i uz brdo potrosenih para. A prvo su nam dosli popovi, pa topovi, pa lopovi. Zamislite da smo to ulozili u razvoj. Gdje bi nam kraj bio. I sve dok ljudi budu imali religije, nasi prijatelji u drugim civilizacijama se ne moraju sekirati jer bili smo furda i ostacemo furda. Ako i ima boga, u sto sumnjam, onda religijske knjige koje danas poznajemo nisu njegov glas. Na jednom stecku lijepo pise:
      «JER NEBO POSTOJI DA BI TI MISLECI DA SKACES U VJECNOST LAKSE SKOCIO U NISTA»

      ___________________________________________________________________

        03-18-2005 01:07 VolimRodjene is offline Pregledaj poruke od VolimRodjene Dodaj VolimRodjene u listu prijatelja
        liberty liberty is a Male
        brato




        Poruka: 645
        Location: Washington

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Darwin i teorija evolucije, teorija biogeneze itd...Jeli netko vjeruje u ovo?????

        ___________________________________________________________________
        Prosla recesija.

        05-07-2005 03:07 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
        Krash Krash is a Male
        mofo beba


        Poruka: 7
        Location: fejiceva

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        darwin je idiot zabluden na teorijama koje su pobijene i nisu pozivjele dugo,mada njegova teorija jeste...
        ljudi su ispocetka vjerovali da je zemlja ravna pa kad je dokazano suprotno...

        ___________________________________________________________________
        sve mostarci a pola ih ne zna gdje je kras bio cccc

        06-08-2005 00:08 Krash is offline Posalji email za Krash Pregledaj poruke od Krash Dodaj Krash u listu prijatelja
        nepoznata1
        Gost


        Da li osvajenje svemira moze da pomogne u pronalazenju odgovora na pitanje "ima li boga"? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        malo sam se nesto ovom temom bavila u zadnje vrijeme tako da sad mislim da svemir najvise dokazuje postojanje Boga. Evo nekih infos o tom savrseno stvorenom kosmosu:
        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


        Naucna otkrica, koja su u XX stoljecu uslijedila jedna za drugim, su i na polju astrofizike a i na polju biologije dokazala kreacionizam kosmosa i svih zivih bica. Big Bang teorija koja je s jedne strane pobijala teze darvinizma, a s druge strane ukazivala na cinjenicu da je kosmos stvoren iz nicega, i naucna otkrica koja pokazuju da je u materijalnom svijetu prisutan i uocljiv jedan veliki dizajn i "savrseno uskladjivanje":

        Kada pogledamo na uvjete potrebne za formiranje zivota, uocit cemo da jedino Zemlja posjeduje jedno tekvo specijalno okruzenje. A za osiguranje takvog okruzenja pogodnog za zivot, neprestano i u istom trenutku realiziraju se uvjeti koje je nemoguce nabrojati.

        Ako se uzme u obzir da se u kosmosu nalazi oko 100 milijardi galaksija, a svakoj od njih u prosjeku po 100 milijardi zvijezda i isto toliko i planeta onda ce biti jasniji znacaj ovokvog izuzetnog jedinstvenog ambijenta na Zemlji.

        Svaki detalj, od brzine eksplozije Big Banga do fizicke ravnoteze atoma, od proporcionalnosti cetiri osnovne sile do alhemijske funkcionalnosti zvijezda, od vrste svjetlosti koju siri sunce do vrijednosti fluidnosti vode, od udaljenosti Mjeseca od Zemlje do preporcionalnosti plinova u atmosferi, od udaljenosti Zemlje od Sunca do ugla nagnutosti ose na svoju orbitu, od brzine okretanja Zemlje oko sebe do okeana na Zemlji i funkcije planina, krajnje je podesan za nas i odrzanje zivota na Zemlji. Ove odlike kosmosa danas se u svijetu nauke definiraju kao „savrsena uskladjenost“. Ovi termini rezimiraju cinjenicu da kosmos nije gomila besciljne nekontrolirane slucajne materije, nego naprotiv, da je precizno kreiran i u svjetlu cilja koji kontrolira i odrzava zivot i opstanak covjeka.

        Ovu cinjenicu na slijedeci nacin formulira fizicar dr. Karl Giberson
        "Razvoji u fizici i kozmologiji u poslednjih 40 godina u naucni rjecnik vratili su rijec "kreacija". Fizicari su pocetkom 60-ich godina otvorili jedan prekrivac kosmosa koji je ocito savrseno uskladjen za ljudski zivot. Otkrili su da je postojanje zivota u kosmosu apsolutno u vezi s fizickim ciniocima u jednoj besprijekornoj ravnotezi."

        A za ovaj savrseni sklad engleski astrofizicar prof. George F. Ellis kaze:

          "U zakonima koji ovu kompleksnost (u kosmosu) cine mogucom uocljiv je jedan zapanjujuce savrsen sklad. Realizacija ove kompleksnosti postojece u kosmosu veoma otezava nekoristenje rijeci "miracle" (cudo)


        Brzina exsplozije Big Banga:

        Ravnoteza uspostavljena u Big Bangu, koji predstavlja trenutak formiranja kosmosa, jedan je od pokazatelja emogucnosti slucajnog nastanka kosmosa.

        Da je, prema poznatom profesoru matematike i fizike Paulu Daviesu, brzina sirenja, koja se dogodila nakon Big Banga, bila razlicita cak u odnosu jedan nasprem milijardu milijardi (1:1.000.000.000.000.000.000) ne bi moglo doci do nastanka kosmosa. U svom djelu Kratka povjest vremena Stephen Hawking isto tako na slijedeci nacin prihvata ovu izvanrednu ravnotezu u brzini sirenja kosmosa:

          "Brzina sirenja kosmosa nalazi se u jednoj tako kriticnoj tacki da bi se, prije nego sto bi dosao u sadasnje stanje, kosmos srusio u sebe, u slucaju da je u prvoj sekundi nakon Big Banga ova ravnoteza bila manja"


        Cetiri sile

        Zahvaljujuci komunikaciji i ravnotezi "cetiri sile" (sila gravitacije, elektromagnetna sila, jaka nuklearna sila i slaba nuklearna sila), koje danas priznaje moderna fizika, nastaju sve fizicke strukture i kretanja u kosmosu. Ove sile posjeduju medjusobno izuzetno razlicite vrijednosti. Preciznu ravnotezu izmedju ovih sila poznati molekularni biolog Michael Denton istice na slijedeci nacin:

          Da je sila gravitacije jaca za jedan trilion puta, tada bi kosmos bio jedan mnogo manji prostor i zivot bi mu bio mnogo kraci. Zapremina jedne prosjecne zvijezde bi za jedan kvadralion bila manja od trenutne zapremine Sunca i njen zivotni vijek bi isto tako mogao biti oko godinu dana. S druge strane, da je sila gravitacije cak malo slabija, apsolutno se ne bi mogla formirati nijedna zvijezda ili galaksija. Ravnoteza izmedju ostalih sila je takodjer veoma krajnje precizna. Da je jaka nuklarna sila cak malo slabija, tada bi vodonik bio jedini postojan element u kosmosu. Nijedan drugi atom ne bi mogao postojati. Da je jaka nuklearna sila cak neznatno jaca u odnosu na elektromagnetnu silu, tada bi jedini postojan element kosmosa bio jedan atom koji u svom jezgru sadrzi dva protona. U tom slucaju u kosmosu uopste ne bi bilo vodonika cak i da se formiraju zvijezde i galaksije bile bi dosta drugacije strukture od one koju sada imaju. Sasvim jasno, da ove temeljne sile i varijble ne posjeduju vrijednosti apsolutno iste onima koje trenutno posjeduju, ne bi postajala nijedna zvijezda, supernova, planeta, a ni atom. Ni zivot ne bi postojao."


        Razdajina izmedju nebeskih tijela

        Raspored nebeskih tijela u kosmosu i ogremne praznine izmedju njih neke su od nuznosti za mogucnost odrzavanja zivota na Zemlji. Razdaljina izmedju nebeskih tijela redjena je u jednom proracunu skladnom s nizom komiskih sila na nacin koji podrzava zivot na Zemlji. U svojoj knjizi Nature’s Destiny (Sudbina prirode) Michael Denton na slijedeci nacin obrazlaze ravnotezu razdaljine izmedju supernova i zvijezda :

          " Razdaljina izmedju supernova i zapravo radaljina izmedju svih zvijezda jedna je veoma kriticna tema. Prosjecna razdaljina izmedju zvijezda u nasoj galaksiji jet 30 miliona milja. Da je ova razdaljina malo manja, orbite planeta dosle bi u polozaj nestabilnosti. Da je razdaljina malo veca, materije koje se rasipaju od strane supernova dosle bi u takvo stanje nereda da se, najvjerovatnije nikada nebi mogli formirati sistemi planeta slicni nasem. Ako ce kosmos biti mjesto pogodno za zivot, onda se eksplozija supernova mora dogadjati u jednom odredjenom srazmjeru, a razaljina izmedju ovih eksplozija i svih ostalih zvijezda mora biti jedna veoma odredjena razdaljina. Ta razdaljina mora biti onakva kakva trenutno postoji"

        11-23-2005 23:01
        nepoznata1
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Gravitacija
        ==> Kada bi bila jaca, u Zemljinoj atmosferi bi se akumuliralo previse amonijaka i metana, a to bi bilo veoma negativno za zivot. Kada bi bila slabija, u Zemljinoj atmosferi doslo bi do pretjeranog gubitka vode, zivot bi bio nemoguc.

          Razdaljina od Sunca:
        ==> Kada bi bila veca, planeta bi bila veoma hladna, to bi se negativno odrazilo na cirkulaciju vode u atmosferi, i planeta bi usla u ledeno doba.
        Kada bi bila manja, planeta bi se przila, a to bi se negativno odrazilo na cirkulaciju vode u atmosferi, zivot bi bio onemogucen.

          Debljina Zemljine kore:
        ==> Kada bi bila debla, iz atmosfere bi se u Zemljinu koru trensferirala prevelika kolicina kisika. Kada bi bila tanja, doslo bi do bezbrojnih vulkanskih pomjeranja koja bi onemogucila zivot.

          Brzina okretanja Zemlje oko svoje ose:
        ==> Kada bi bila manja, temperaturna razlika izmedju noci i dana bila bi veoma visoka. Kada i bila veca, brzina atmosferskih vjetrova dostigla bi veoma veliku brzinu, oluje i poplave onemogucile bi zivot.

          Magnetno polje Zemlje
        ==> Kada bi bilo jace, doslo bi do veoma zestokih elektromegnetnih oluja. Kada bi bilo slabije, nestalo bi zastite Zemlje od stetnih cestica koje se odasiljaju sa Sunca i koje se zovu suncev vjetar. U oba slucaja zivot bi bio nemoguc.

          Albdo (omjer svjetla sto ga povrsina planeta odbija prema svjetlu koje je od Sunca primila) utjecaj
        ==> Kada bi bio intenzivniji, brzo bi se uslo u ledeno doba.
        Kada bi bio manji, usljed efekta tzv. Staklene baste, doslo bi do pretjeranog porasta temperature; Zemlja bi, topljenjem ledenih brda, prvo bila potopljena a potom bi se sprzila.

          Proporcionalnost kisika i azota u atmosfri:
        ==> Kada bi bila veca, zivotne bi se funkcije ubrzale u negatinom smislu. Kada bi bila manja, zivotne funkcije bi usporile u negativnom smislu.

          Proporcionalnost ugljicnog dioksida i vode u atmosferi
        ==> Kada bi bila veca, doslo bi do pretjeranog zagrijavanja atmosfere. Kada bi bila manja, doslo bi do pada temperature atmosfere.

          Ugao nagnutnosti Zemljine ose
        ==> U odnosu na svoju orbitu, Zemljina osa ima nagnutost pod uglom od 23 stepeni. Zahvaljujuci upravo ovom nagibu dolazi do godisnjih doba. Kada bi aktualni nagib bio pod vecim ili manjim uglom sto jest, temperaturna razlika izmedju godisnjih doba dostigla bi ekstremne vrijednosti, a to znaci nepodnosljivo topla ljeta i nepodnosljivo hladne zime.

          Utjecaj gravitacije izmedju Zemlje i Mjeseca
        ==> Kada bi bio veci, jaka mjeseceva gravitacija imala bi veoma jake utjecaje na atmosferske uvjete, na brzinu okretanja Zemlje oko svoje ose i na plimu i oseku okeana. Kada bi bio manji, prouzrokovao bi jake klimatske promjene.

          Razdaljina izmedju Mjeseca i Zemlje
        ==> Kada bi razdaljina bila manja, Mjesec bi se sudario sa Zemljom. Kada bi razdaljina bila veca, Mjesec bi se izgubio u kosmosu. Kada bi bili malo blizi, plime i oseke, koje na Zemlji nastaju pod utjecajem Mjeseca, poprimile bi opasne dimenzije Okeanski valovi preplavili bi niska mjesta kopna. Trenja do kojih bi doslo kao rezultat toga, povecala bi temperaturu okeana i nestalo bi vrlo osjetljive temperaturne ravnoteze potrebne za zivot na Zemlji.

        Sve ono navedeno u ovom tekstu samo je nekoliko od krajnje preciznih ravnoteza potrebnih a mogucnost formiranja i nastavka zivota na Zemlji. Cak i samo ovdje navedeno sasvim je dovoljno pokazuje da formiranja kosmosa nemoze biti slucajnost.

        Ili neko misli da je ovo ipak slucajno nastalo?

        11-23-2005 23:07
        nepoznata1
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Interesantno: najnovija otkrivanja broje oko 300 milijardi galaksija


        a to cini samo oko 4% svemira. moderna astronomija predpostavlja da puno vise nije u stanju otkriti ...

        11-23-2005 23:25
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17853
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        interesantne stvari seko. 10.gif

        posebno mi je drago sto sam ja sam skonto mnoge od ovih dokaza sto si navela. zbog takvih i slicnih stvari sam i posto teista.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        11-28-2005 17:49 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        Ferrari Ferrari is a Male
        mister foruma '03, '04




        Poruka: 1841
        Location: Maranello

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Steta sto ovake teme padaju u zaborav


        procitah ovo danas , pa reko da podjelim sa vama



          http://news.nationalgeographic.com/news/2015/02/140225-black-hole-big-science-space/?utm_source=Facebook&utm_medium=Social&utm_content=link_fb20150225news-blackhole&utm_campaign=Content&sf7659650=1



        procitah ova dva zadnja posta od
        nepozneta 1
        i ovo mi upa u oci :
        "U zakonima koji ovu kompleksnost (u kosmosu) cine mogucom uocljiv je jedan zapanjujuce savrsen sklad. Realizacija ove kompleksnosti postojece u kosmosu veoma otezava nekoristenje rijeci "miracle" (cudo)

        stvarno , ima stvari u nasem okruzenju
        Koje se samo mogu nazvati _cudom-

        ___________________________________________________________________
        Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

        02-26-2015 00:40 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
        green green is a Male
        Super Moderator


        Poruka: 7085
        Location: BiH

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Jova Krcun:

          De bolan brato sukni i meni koji dokaz ne bi li i ja iz ateista u vjernike presao, ako nista u proljetnom prelaznom roku 13.gif 10.gif


        13.gif

        ___________________________________________________________________

          02-26-2015 01:04 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17853
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Ferrari:

            Steta sto ovake teme padaju u zaborav


            procitah ovo danas , pa reko da podjelim sa vama



              http://news.nationalgeographic.com/news/2015/02/140225-black-hole-big-science-space/?utm_source=Facebook&utm_medium=Social&utm_content=link_fb20150225news-blackhole&utm_campaign=Content&sf7659650=1



            procitah ova dva zadnja posta od
            nepozneta 1
            i ovo mi upa u oci :
            "U zakonima koji ovu kompleksnost (u kosmosu) cine mogucom uocljiv je jedan zapanjujuce savrsen sklad. Realizacija ove kompleksnosti postojece u kosmosu veoma otezava nekoristenje rijeci "miracle" (cudo)

            stvarno , ima stvari u nasem okruzenju
            Koje se samo mogu nazvati _cudom-


          jos ce vjernik od tebe postati. pocele se otvarati oci :)

          upravo je kljuc u tom savrsenom skladu koji ne moze biti nista drugo nego posljedica inteligentnog dizajna.
          miracles su takodje nista drugo nego proizvod jednog savrsenog mehanizma koji se zove svemir.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          02-26-2015 22:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Ferrari Ferrari is a Male
          mister foruma '03, '04




          Poruka: 1841
          Location: Maranello

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Tana 01.gif

          Znamo se dugo evo vec godinama trubimo jedno te isto .
          Nikad nisam nista reko protiv vjere , a ni protiv vjernika .
          Sad mogu iznijeti 1.000 razloga zasto treba , vjerovati u kretaora .
          Ali isto tako mogu iznijeti 1.000 razloga zasto nema logike da postoji Kreator.

          Evo recimo treba samo procitati ova dva zadnja posta od nepoznate 1
          i mnogo Toga ce biti jasnije , tj. nekome bas onda nece biti nista jasno.

          Ja uvjek ponavljam jedno te isto , previse je to sve komplikovano
          da bi nasi mozgovi to sve mogli skontati.

          Meni su mnoge stvari jasne , i puno Toga citam .
          Ali Problem je , kad naidjem na nesto sto mi se cini nelogicno
          bilo da je u vjeri ili nauci , pa onda jednostavno trazim odgovor na to.
          Ja bi stvarno volio da me moze zadovoljiti odgovor tipa ... bozije davanje ...
          ali sta cu kad sam radoznao 11.gif pa onda pitam , trazim po netu .
          Mozda nekad postavim i neko skaljivo pitanje , mozda to nekom ne odgovara.
          Ali nikad s nekom namjerom da nekoga odvracam od necega ,
          ili da nekoga isprovociram .. opet Kazem radoznalost .
          A ako cemo posteno volio bi da mogu biti zadovoljan odgovorom koji daju
          vjesrke institucije ... to me nekad ono 'nasekira' i ne razumijem ljude
          koji ne kopaju malo dublje , ili ne potraze odgovor na nekom drugom mjestu.

          S druge strane odgovori na neka pitanja koje nude nauka , su nimalo manje nerealni
          od odgovora iz vjerskih knjiga .
          Ali ima jedna bitna razlika , nauka kaze mi mislimo da je tako , i ako neko misli
          da zna bolji odgovor nek izvoli neka ga kaze .
          I ako bude u pravu automatski se to prihvaca , a ono sto je juce bilo aktuelno
          pada u zaborav.

          Moj zakljucak :
          Niti religija niti nauka imaju odgovore na neka pitanja
          Previse je slucajnosti potrebno da ja i ti recimo veceras
          sjedimo i ovako komuniciramo .
          Dovoljno je samo procitati one postove gore , a ima jos primjera
          Koje treba navesti . I da se samo malo kroz istoriju drugacije odigralo .
          Vjerovatno bi zemlja bila jedna velika kamena pustinja ,
          mala je vjerovatnoca da bi se na njoj ikad dogodio zivot (ma koje god vrste on bio)
          Jednostavno previse je slucajnosti trebalo da bi sve bilo slucajno 11.gif

          A s druge strane , o bogu i religijma sve najbolje , jedino protiv cega se
          bunim i sta mi smeta su vjestrki sluzbenici i njihov odnos prema 'ovcicama'
          a isto tako i odnos 'ovcica' prema vjerskim sluzbenicima .
          Nista oni nisu bolji od mene , i nemaju nikakva prava da
          oni odredjuju ko je kakav i sta ko treba da radi .
          Ja kad se molim mom bogu ne treba mi nikakav posrednik , ja mu se
          direktno obracam , i nedam nikome da bude izmedju mene i njega .
          Moze biti da nisu svi pokvareni i losi , i da znaju vise o nekim stvarima od meine .Ali vecina ih gleda samo svoj licni interes , i misle ako su zavrsili tamo neke vjerske skole i fakultete
          da automatski imaju pravo da se mjesaju u sve sfere Zivota .
          Ja im to nikad necu dozvoliti , i dok sire ljubav i 'bratstvo i jedinstvo'
          imace moju podrsku .
          Ali isto tako cu ih 'napadati' kad podju pricat o stvarima o kojima nisu relevantni da pricaju.

          ___________________________________________________________________
          Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

          02-27-2015 00:28 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
          Stranica (24): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com