Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Narkomanija : Kako zashtititi djecu? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Narkomanija : Kako zashtititi djecu? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dosta roditelja se suocavaju sa ovim problemom.
U vecini slucajeva ovisnost pocinje sa kanabisom poshto se smatra da je najmanje 1 od 2 djeteta probalo "travu". Medjutim, pojedini adolescenti se ne zadovoljavaju sa povremenim jointom i vrlo brzo se okrenu testiranju jacih droga kao shto je :ekstazija, LCD kokain, heroin.

Pushe, smrcu, gutaju sve u zelji da produze blazeni osjecaj koji im droga donosi, sve do onog momenta kada postanu ovisni o njoj. Tada san prelazi u koshmar, kako za njih tako za roditelje i blisko okruzenje.

Shta djeca traze u praktikovanju opojnih supstanci?
Nije li upotreba narkoticnih sretstava indikator nekom licnom ili porodicnom problemu?
Izmedju strogosti i tolerancije, gdje se nalazi ravnoteza koju bi roditelji trebali imati?
Shta ciniti kad nam se djeca drogiraju ili bitnije, kako ih zashtititi?
Koji stav zauzeti naspram svog djeteta koji se drogira?
Kako pronaci povjerenje kad primjetimo da nas je djete manipuliralo?

Ovaj problem pokrece ova kao i mnoga druga pitanja.......kakvo je vashe mishljenje o svemu ovome?

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

04-29-2004 22:50 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
zvechka zvechka is a Female
samo sto nisam


Poruka: 1374
Location: Somewhere nice

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To je problem koji muci sve roditelje, pa nije vazno gdje ko zivi. Ja mislim da to ne smije
biti tabu tema, da se mora vec od malih noga otvoreno pricati o tome i pokusati objasniti
djeci da nijedan problem u zivotu nije tako tezak da se ga ne da rijesiti. Da smo
uvijek tu ako nas djeca zatrebaju i da se ne plase upitati za savjet i za pomoc. Jedan
iskren, topao i prijateljski odnos sa svojom djecom i srecna porodica sigurno dovodi do
toga da djeci ne padne na misao da bi oprobali drogu.

Mi imamo dva zlatna momka stariji puni 18 u junu, a mladji 15 u maju i kao svaka majka se
bojim za njih, ako nista drugo moze im neko umijesati u pice drogu, ali sami sigurno nece
probati. Toliko puta smo pricali o tome, toliko filmova su pogledali na tu temu, cak sa
skolom, jer ovdje u skoli imaju vec od nizih razreda osnovne stalno neka predavanja - kako
prepoznati drogu, kakve posljedice su ako ih uzimas, gdje je najvise ima, kako ti je mogu
podvaliti i td.

Ja se sjecam kad sam bila mala da je mama uvijek govorila da ne uzimam od nepoznatih
ljudi nista, jer mi moze dati bombonu a u njoj je droga i bilo mi je malo smijesno, ali na
jednom od predavanja sam se sjetila tog savjeta. Djevojcica je isla na rodjendan i pila je
samo sok i jela neke super dobre kolace. Kad je dosla kuci normalno je pozdravila mamu i
ispricala kako je bilo. Otisla je na spavanje i posto ujutro nije dosla sama na dorucak mama
je otisla da vidi sta je sa njom. Nije je mogla probuditi i zvala je hitnu, odveli su je u bolnicu
i nasli su uzrok - jela je kolace u kojima je bila "trava" i posto mala voli slatko puno ih je
pojela, toliko da bi umalo umrla. Kolace je neko donijeo na zabavu.

To je opet drugi problem - iako znas da dijete nece uzeti samo, moze mu neko podvaliti.
Onda je najbolje ako vec ide na zabavu neka dobro pazi, ako je nesto sumljivo da ne uzima,
sok piti iz flase i ne pustati je iz ruka dok ne popije i ako vidi da je drustvo cudno neka se
pokupi i ide kuci. Ima valjda jos kakvih drugih zabava i prijatelja.

04-30-2004 08:50 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Shta djeca traze u praktikovanju opojnih supstanci?

pa izlaz za svoje probleme za koej smatraju da ih smao oni imaju i da su to najveci problemi koje zivot nosi. veliku ulogu u tome svemu igraju roditelji, odnos izmedju roditelja i djece te sam karakter osobe. roditelji u doba podivljalih hormona njihovog djeteta su takodjer izgubljeni kao i samo dijete pa cesto prave neke ishitrene odluke koje se negativno odraze na dijete.
    Nije li upotreba narkoticnih sretstava indikator nekom licnom ili porodicnom problemu?

moze biti, zapravo cesto se i stvara slika nekog prividnog problema ali mislim da problem lezi u nama samima i prihvacanju novonastalih situacija.
    Izmedju strogosti i tolerancije, gdje se nalazi ravnoteza koju bi roditelji trebali imati?

pa sami roditelji moraju biti svjesni toga da nisu sve stvari iste kao sto su bile u njihovo vrijeme. trebaju se potruditi da se stave u polozaj svog djeteta i onda razvagaju sta je praviln o sta ne. mislim da se s nekim "hitlerovskim" stavom moze malo ucniti, dobar odnos i razgovori uvijek su bolji nego neki jednostrani stavovi i naredjenja.
    Shta ciniti kad nam se djeca drogiraju ili bitnije, kako ih zashtititi?

ako se drogiraju nravno izgoriti u borbi da se s te droge skinu a ako se ne drogiraju nasopar ih dobro informacijama o svim mogucim drogama koje postoje (ovdje roditelj grijese jer osnovna recenica je: "Droge su smrt i nemoj slucajno da ih probas", kraj diskusije)
    Koji stav zauzeti naspram svog djeteta koji se drogira?

mislim da bi svaki roditelj u ovom slcaju trebao ragovati onako kako mu onaj prirodni isntinkt nalaze a to je zastita svog dijeteta i bezuslovna podrska.
    Kako pronaci povjerenje kad primjetimo da nas je djete manipuliralo?

hm ne znam, nisam roditelje nikad izmanipulirala 01.gif valdja gradis kucu iz pocetka sa cvrscim temeljima

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    12-23-2005 23:17 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    mostarka mmm7 mostarka mmm7 is a Female
    gusterica


    Poruka: 63
    Location: danska

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja imam sina od 6 god. i u takvoj sam panici od svega sto se desava...uzas... 21.gif

    05-11-2006 11:13 mostarka mmm7 is offline Homepage of mostarka mmm7 Pregledaj poruke od mostarka mmm7 Dodaj mostarka mmm7 u listu prijatelja AIM Screenname: No declaration YIM Screenname: No declaration
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nije da se ne bojim buduænosti kad su djeca u pitanju, ali nisam optereæena još uvijek, što ne znaèi da neæu biti obzirom da su moja djeca još mala. Pa ipak s punim pravom mogu uèestvovati u diskusiji kad je narkomanija u pitanju obzirom da smo u obitelji imali problema s tim. Kažem, imali, u sreæom prošlom vremenu. Mislim da zapravo nema naèina da se bilo koga zaštiti od narkomanije, ja bih prije da se upotrijebi izraz, a po tom i djeluje, SAZNANJE o drogama i posljedicama koje one donose što na konzumenta direktno, što na obitelj. No, na prvom mjestu je medjusobni odnos unutar same obitelji i ono što je Zvechka opisala u svom postu.

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    05-11-2006 11:29 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    TUTI
    Mister foruma 2008

    Poruka: 5888

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Necu nista novo reci sto ne znate MALA DJECA MALA BRIGA-VECA DJECA VECA BRIGA 21.gif teska su vremena a teza dolaze 21.gif Treba sa djecom razgovarati o svemu,biti otvoren,upucivati,biti ne roditelj nego prijatelj.....i da sada ne idem u sirinu po meni je najvaznije da drustvo u kojem se nalazi nase djete je dobro i normalno.Sada tek vidim da nije nasim roditeljima bas tako lako bilo odgajati nas 01.gif Neka je brate svakom od nas sa srecom i da nam sva djeca na pravi put izadju 10.gif

    05-11-2006 12:16 TUTI is offline Pregledaj poruke od TUTI Dodaj TUTI u listu prijatelja
    nidze veze nidze veze is a Female
    miss foruma '05


    Poruka: 4765
    Location: na stolu

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mog muza politika...


    Kad Kikac napuni 15 godina za rodjendan cu otic s njom u setnju...smotat joj djoint da s tatom zapal...ali tako jak da i dusu ispovraca ..da od glavobolje nemogne maknut sobom 5 dana da joj nikad vise nepadne napamet 13.gif 13.gif


    Morala sam ovaj ''off' jer nam je bas nocas bila slicna tema ....a ja sve kontam..rano mi je o tom razmisljat...ali vrijeme ide..svasta se desaje....

    ___________________________________________________________________

      Ljudi su, opcenito,
      nalik na pse koji pocnu lajati
      cim izdaleka zacuju
      lajanje drugih pasa.

    05-11-2006 12:41 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4406
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jebena tema,jebena.
    Nije me hvala Bogu ovaj problem zaklacio.Ovdje u Skandinaviji,glu bilo kako se upucavaju.A sto je nazalosnije dosta nase omladine prihvati ono negativno,a ima tako finih pozitivnih strana u ovom drustvu.Nego ako roditelj sumnja odmah neka djetetu vadi nalaze mokrace,jker sam cuo da se tako moze sa sigrmoscu utvrditi jeli se napusio ili ne!!

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    05-11-2006 22:27 berber is online Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    a moj berber dok se izvade nalazi mokrace ode trava iz tebe 02.gif (24 sata) a i trava kao trava nije toliki problem koliko ove teze droge.

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      05-11-2006 22:30 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      mishko mishko is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 343
      Location: croatia

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja bi dilerima ruke kido pod jedan
      pod dva zatvorio sve kafice gdje se dila droga a gazdama dozivotnu zabranu bavljenja ugostiteljstvom
      pod tri ovisnike natjerao da rade korisno za drzavu uz rehablitaciju u nekoj ustanovi
      pod cetri uveo stalnu kontrolu djaka u skoli a one u kojima se nadje droga istjerati iz skola i poslati u popravne domove do 20 godine
      zabranio filmove u kojima se propagira droga , ima ih dosta

      ___________________________________________________________________

        05-11-2006 22:36 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
        cok cok is a Male
        liska mjeseca maja


        Poruka: 5450
        Location: seher mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ma sve to i jest i nije tako,ja nemam niti sam imo ikakvih problema sa starcima nista mi nije falilo u zivotu a poceo sam iz jednostavnog razloga iz dosade i ne ja sam nego sva moja raja ono u tinejdz. godinama pusikanje,alkohol tablete nakve i tako neko vrijeme.nismo imali ni kafica ni nista poslije rata nego se skupljali po nakvim prostorima(stari kafici poslije rata prazni)i to nam je sav zivot bio.i tu se radilo ma bas sve.ne mogu ni ja dokucit STO 21.gif i poslije 4-5 god. kad se zasitis trave i kad je vecina raje prestala i to ono preraslo se ko ja onda da probam i tozu i tu me djavo i odnjeo.to se ne moze odredit ni definisat sto kako.buraz mi u zivotu nije probo nista,ne pusi cigare a ne drogu,popije nekad ono bezze a ista nam je majka i savjeti i sve,ne mozes ti to sprijecit,ako ce se desit desit ce se to ti je tako ti mozes pricat savjetovat ma sve.a ljecenja nema bez ustanove ovo je iz iskustva,mene su zatvarali u kucu i to na zadnjem spratu stanujem pa ja zovnem dilkosa pod balkon svezem koncem kutiju od cigara i izvucem gore,ali ne moze se objasnit ta kriza ko je nije dozivio nego se nadaj da ce bit dobro i pripazi djecu i njihovo drustvo koje je najvaznije u pocetcima.ja ne krivim nikoga od raje,cak sta vise nekoliko njih moze mene okrivit al ne moze niko rec haj se ubi i on se ubije.a sto izmasira ja 24.gif haj zivili 10.gif

        ___________________________________________________________________
        28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

        05-12-2006 21:07 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
        mishko mishko is a Male
        bice nesto od mene




        Poruka: 343
        Location: croatia

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        cok ja opet kazem kad bi se one mjere moje primjenjivale dosta bi bilo bolje . Sta ti mislis .
        Zalosno je to . A sto se sve to desava . Iz obijesti a i zbog propagande zapadnih filmova u kojima se cesto droga prikazuje kao dobra stvar a i svi drogerasi na kraju se prikazu kao heroji ili kroz muziku ili kroz filmove ( JimMorison , Hendrix , 2pac itd itd )

        ___________________________________________________________________

          05-12-2006 21:23 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
          cok cok is a Male
          liska mjeseca maja


          Poruka: 5450
          Location: seher mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ma sve je to tako,ja znam bola svakog narkica u gradu i sve su to "prava raja"brate nisu papci neki ono i svi su bili ono dobri sa svakim dok ne odes u 3 p.m. i onda te niko i ne pozdravi.ja licno ne znam sto sam poceo s tim,radi nekog dokazivanja,frajerluka nakvih ne znam ni ja matere mi 21.gif ne znam jesi li u mostaru ali ja kad cujem policajce kad kazu ne znaju ko dila i gdje meni smijesno jos ja zivim u najgorem djelu grada sto se tice droge kradja ma kriminala uopste i sjednem na balkon ujutro i vidim 10 ljudi kako prodaju,kupuju i to.da se hoce bola trazila bi se droga ko ljek nego i drotovi pinku uzimaju a zna se i ko i kako i s kim ali sta ces.u mene stari poludio bio vise htjeo uzet pusku da ih pobije to je tako ocito da je smijesno kako se droga radi i ne sakriva se niko vise.

          ___________________________________________________________________
          28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

          05-12-2006 21:32 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
          laverna laverna is a Female
          seka




          Poruka: 898
          Location: i ja se pitam

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          i ja ih gledam svaki dan niko se ne sakriva,bodu se i prodaju u po bijela dana.a svi narkomani su nekada bili fini momci i dobra raja 21.gif

          05-12-2006 21:36 laverna is offline Pregledaj poruke od laverna Dodaj laverna u listu prijatelja
          cok cok is a Male
          liska mjeseca maja


          Poruka: 5450
          Location: seher mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          26.gif jes to i ti na tekiji 13.gif

          ___________________________________________________________________
          28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

          05-12-2006 21:42 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
          laverna laverna is a Female
          seka




          Poruka: 898
          Location: i ja se pitam

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          a jasta sam

          05-12-2006 21:44 laverna is offline Pregledaj poruke od laverna Dodaj laverna u listu prijatelja
          Carmela Carmela is a Female
          vjeciti optimist




          Poruka: 7603
          Location: ja nisam odavle

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Sitni preprodavaèi su veoma èesto korisni policiji koju opet zanimaju krupnije ribe a ne naša djeca. Iz tog razloga najprije bih se složila sa mišljenjem muža Nidže veze, a onda ih vodila u posjete komunama ili na bolnièke odjele gdje se narkomani pokušavaju izlijeèiti.

          ___________________________________________________________________

            Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

          05-12-2006 21:48 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
          al capone al capone is a Male
          moforaja




          Poruka: 5015
          Location: grad andjela

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          slazem se sa cokom 29.gif

          ako ti djete hoce da proba gudru ma djaba ti je sve ne moze ga sprijecit bog allah pejgamber isus tito buda ma niko 29.gif valjda zabranjeno pa neki ko izazov 14.gif a ako se navuce e onda ga vezi lancima,bicuj,kozu mu deri djaba.nista bez dobre komunjare 23.gif
          da skratim jadno i zalosno u sta se mostar pretvori 21.gif

          ___________________________________________________________________



            http://www.youtube.com/watch?v=yqErQ-OeIoY

            05-12-2006 21:51 al capone is offline Posalji email za al capone Homepage of al capone Pregledaj poruke od al capone Dodaj al capone u listu prijatelja AIM Screenname: shef YIM Screenname: no name
            cok cok is a Male
            liska mjeseca maja


            Poruka: 5450
            Location: seher mostar

            q Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Carmela:

              Sitni preprodavaèi su veoma èesto korisni policiji koju opet zanimaju krupnije ribe a ne naša djeca. Iz tog razloga najprije bih se složila sa mišljenjem muža Nidže veze, a onda ih vodila u posjete komunama ili na bolnièke odjele gdje se narkomani pokušavaju izlijeèiti.
            bona carmela fataju sitne ribe radi pravdanja da rade nesto a oni znaju sve i ja znam 3 drota koja su 1000 na sto s dilkosima povezani i cak su pojedini u rodu i to malo vece ribe.lanaserf je na tekiji i sigurno zna o cemu pricam

            ___________________________________________________________________
            28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

            05-12-2006 21:52 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
            al capone al capone is a Male
            moforaja




            Poruka: 5015
            Location: grad andjela

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Carmela:

              Sitni preprodavaèi su veoma èesto korisni policiji koju opet zanimaju krupnije ribe a ne naša djeca. Iz tog razloga najprije bih se složila sa mišljenjem muža Nidže veze, a onda ih vodila u posjete komunama ili na bolnièke odjele gdje se narkomani pokušavaju izlijeèiti.


            jesam li ja mahnit ili mi none desmr 14.gif
            o cemu ti tita ti gdje ti zivis 14.gif
            pa policija hvata sitne preprodavace a sa onim velikim piju kafu 23.gif

            ___________________________________________________________________



              http://www.youtube.com/watch?v=yqErQ-OeIoY

              05-12-2006 21:53 al capone is offline Posalji email za al capone Homepage of al capone Pregledaj poruke od al capone Dodaj al capone u listu prijatelja AIM Screenname: shef YIM Screenname: no name
              Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com