Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Trenutno Citam ... 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (46): « prva ... « prethodna 42 43 44 [45] 46 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neke od meni interesantnih kritika za roman "Vasa Kisa":

Kritika Zuke Dzumhura:

"Dugo sam oèekivao pisca koji æe svojim tekstom saèuvati od zaborava "Život i prikljuèenija" starih mostarskih lisaka i njihove šale, kalambure i kenjèiluke.
I, evo, doèekali smo rukopis romana Danila Mariæa koji je to oèekivanje sjajno ispunio i odužio jedan veliki dug prema Mostaru i njegovim jedinstvenim ljudima – liskama.
Gradove èine podneblje, klima, trgovi, ulice, kuæe i žitelji. Ima u svijetu mnogo gradova i sa ljepšim podnebljem, i sa veæim i raskošnijim trgovima, i sa bogatijim ulicama, i sa interesantnijim kuæama, ali malo je gradova koji su imali, i još uvijek imaju, jednu tako izuzetnu sortu ljudi kakve su mostarske liske.
Mostarske liske su šereti, veseljaci, mudraci, obješenjaci i ljudi vedrog i visprenog duha, u isto vrijeme. Samo Mostar, oduvijek slobodarski grad, u svojim njedrima, na svojim sokacima, Tepi i kafanama, mogao je biti kolijevka i boravište te izuzetne i rijetke fele. Èuven je i po svojoj Neretvi, i po svojoj staroj æupriji, i po svojoj Banji, i po svojoj Radobolji, i po svojim alejama krošnjastih platana, i po još èemu, ali èini mi se, jedinstven je po svojim izuzetnim žiteljima – liskama, koje su se ko zna kada pojavile, možda i od dalekog nastanka ovog šehera na sjenovitim obalama Neretve. Liske su nastale u ovome gradu; one nijesu mogle doæi odnekud sa strane. Jer liska nije ni Stoèanin, ni Konjièanin, ni Nevesinjac, ni Trebinjac – nego samo onaj koji je odrastao ovdje i napio se Radobolje, kupao u Neretvi, tumarao po Tepi, akšamluèio na Balinovcu, ašikovao po Brankovcu i kahvenisao u "Neretvi ." Liska nije ni zavidljiv, ni samoživ. Liska je pravi jaran; bistar kao suza, èastan i hrabar. Lisku je teško nadmudriti, izigrati, prevariti i, nedajbože, namagarèiti. I silni Hitlerov Treæi Rajh, pored svih sijaset neprijatelja u Mostaru, imao je svoje ljute dušmane – mostarske liske.
Liske se šegaèe i sa Hitlerovom policijom i sa ustaškom bagrom i ubojicama. NJihovo oružje nijesu ni topovi, ni mitraljezi, ni kame, ni puške – njihovo oružje je još ubojitije; artiljerija, avijacija i laka konjica – to je njihov duh. NJime su davali snagu porobljenim i razarali porobljivaèe. Vodili su po mostarskim sokacima, kafanama i mejhanama svakodnevnu bitku u kojoj nije bilo baruta i dima, ali je bilo visprenosti i smijeha koji je neprijatelja razarao poput najubojitijih rafala.
Ljudski duh je strahovito oružje.
Ova knjiga je istovremeno velika i darovito napravljena izložba mostarskog liskaluka, tog nepotvarenog oružja koje treba saèuvati da se ne zaboravi i ne pomiješa sa neèim što nije autentièno, što nije mostarsko.
U mirno doba liskana je bezazlena, uspješno se nadmeæe i nosi sa sarajevskom jalijom u svemu i svaèemu – od fudbala do svakojega rivalstva izmeðu glavnog grada Bosne, šeher Sarajeva i glavnoga grada Hercegovine Mostara, šeher Mostara, kako ga je, izmeðu ostalih, zvao i njegov pripovjedaè Svetozar Æoroviæ. Meðutim, mostarske liske i njihovi liskaluci nisu samo bezazleno mirnodopsko cvijeæe. Liske nastavljaju da žive i da se šegaèe i u veoma opasnim ratnim vremenima kada su se mnogi prepali i kada samo rijetkim, hrabrim i duhovitim pada na pamet da se i sa okupatorom i njegovim hizmiæarima može, da najblaže kažem, nadmudrivati, zafrkavati, što bi Mostarci rekli – trehati.
Pored hrabrih ratnika, junaèina èuvenog Mostarskog bataljona, ovaj grad na Neretvi imao je još jedan front koji se nikada nije smirivao – front mostarskog duha. NJihovo bojište nije u hercegovaèkim planinama i vrletima, po èukama i potoèinama; oni svoje svakodnevne megdane sa dušmanima i izdajnicima vode na Musali, po sokacima, kafanama i birtijama. Liske nemaju ni pušaka, ni pištolja, ni strojnica. Nisu ni gladne ni žedne – jedu meso ovnujsko i piju vino žilavku; preko ruke nose mantile a u rukama kišobrane.
Velikim mostarskim pjesnicima, velikim mostarskim junacima pridružile su se i mostarske liske, po narodnosti i Srbi, i Muslimani, i Hrvati, jednostavnije – Mostarci.
Prvostoliènik tih duhovitih ljudi je Vasa Kisa, Mostarac koji je na svoj naèin zaslužio da se o njemu prièe prièaju, pjesme pjevaju i knjige pišu.
Ova Mariæeva knjiga pisana je divnim jezikom kakav se govori u Mostaru i u Hercegovini sa mnogim soènim i žestokim zaèinima i miroðijama kojima taj jezik obiluje.

01-09-2010 07:46 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mojavi, super si ovo postavila 10.gif 33.gif

___________________________________________________________________

    01-09-2010 10:05 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    asataN asataN is a Female
    moforaja




    Poruka: 4110

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Trenutno citam " The last song" Nicholas Sparks .....

    Nicholas Sparks je autor takodjer " Notebook"-a, "Message in a Bottle", " A walk to remember".......po kojima su snimnjeni filmovi....a sad je u kinima i novi film po njegovoj knjizi " Dear John" ( ova mi je sledeca)

    Upravo sam zavrsila njegovu knjigu " The Lucky One" i svidila mi se ...onako opustajuca, lagano stivo koje mozes neobavezno citati......Njegove knjige kad citas ne mozes da ne zamisljas film u glavi ...Zato je bolje pocitati knjigu prije nego naprave film.

    Kupila sam jos dvije " Time travelers wife" od Audrey Niffenegger i od Sparksa "The Choice", " Dear John" i " The Lovely Bones" od Alice Sebold...

    ___________________________________________________________________

      02-24-2010 20:45 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
      JABUKA JABUKA is a Female
      avenija kruzno


      Poruka: 134
      Location: Skandinavija

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ubiti pticu rugalicu- Harper Lee

      02-25-2010 17:26 JABUKA is offline Pregledaj poruke od JABUKA Dodaj JABUKA u listu prijatelja
      metallica metallica is a Male
      moforaja




      Poruka: 8228
      Location: CH.WILLA(uglavnom)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      "Seoska trilogija" Zorz Sand


      propustio kad sam bio mladji pa sad 11.gif ali je ok nije ni blizi Igoa ili zole ali moze


      neki dan sam zavrsio "Triumfalnu kapiju" Remark suhoparan ali dje ces ne procitati 11.gif

      ___________________________________________________________________

        02-25-2010 19:52 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        asataN asataN is a Female
        moforaja




        Poruka: 4110

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        hahahaha pocela citati Triumfalnu kapiju i odustala ......previse mi morbidna ..... 05.gif

        sad citam " Time travelers wife" od Audrey Niffenegger ......500 strana , cerka procitala za dva dana .... 29.gif

        ___________________________________________________________________

          03-17-2010 22:15 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
          ria ria is a Female
          miss foruma 2010




          Poruka: 3067
          Location: mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ...ja proèitala... zapadno od sunca istoèno od granice... od haruki murakamija....odlièna je 10.gif

          ___________________________________________________________________
          girl_ahaa.gif

          03-17-2010 22:54 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
          sara sara is a Female
          moforaja




          Poruka: 5288
          Location: bogu za ledjima

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Trenutno citam princeza Sultana.... radnja se desava u Saudiskoj Arabiji ...
          Ne mogu da stanem kad je uzmem da citam , stalno me progoni sta se desilo dalje ....
          odavno nisam citala ovako dobru knjigu.... 10.gif

          ___________________________________________________________________
          Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

          03-18-2010 03:00 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
          asataN asataN is a Female
          moforaja




          Poruka: 4110

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          " Time travelers wife" od Audrey Niffenegger , zavrsila........knjiga je prva liga 10.gif ....p.s. ima i golotinje nije za djecu stid.gif


          Sledeca......" Dear John" - Nicholas Sparks

          ___________________________________________________________________

            03-21-2010 04:46 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
            kmosst kmosst is a Male
            bice nesto od mene


            Poruka: 407
            Location: germany

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ...nisam još prièitao, ali preporuèujem knjigu "Preživjeli smo drugi svjetski rat" od našeg mostarca u Londonu, Cezara Ceze Danona. Knjiga je objavljena u okviru biblioteke Rondo Mostar. Predgovor je napisao Predrag Matvejeviæ. Interesantno ja da sa jedne strane knjigu možete èitati na našem jeziku, a sa druge strane na engleskom.
            Knjiga daje vrlo interesantne opise Mostara iz perioda prije i za vrijeme drugog svjetskog rata...može se nabaviti u Mostaru...

            03-22-2010 08:40 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
            green green is a Male
            Super Moderator


            Poruka: 7086
            Location: BiH

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Zahir - P. Coelho

              http://books.google.ba/books/about/The_Zahir.html?id=mVc7G9kPNI0C&redir_esc=y

            ___________________________________________________________________

              08-12-2013 00:09 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
              Juca
              SexNepoznat

              Poruka: 11

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Serviraj za pobedu - Novak Djokovic
              Pjesme od Vesne Parun, po kozna koji put

              10-15-2013 10:24 Juca is offline Pregledaj poruke od Juca Dodaj Juca u listu prijatelja
              luka ters
              SexNepoznat



              Poruka: 5212
              Location: on the face of the place

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Èudo u Poskokovoj Dragi - Ante Tomiæ

              koma 13.gif

              ___________________________________________________________________
              "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
              a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

              10-15-2013 11:59 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
              Juca
              SexNepoznat

              Poruka: 11

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od luka ters:

                Èudo u Poskokovoj Dragi - Ante Tomiæ

                koma 13.gif



              Procitah odlomak i cini mi se da knjiga obecava.

              10-15-2013 12:22 Juca is offline Pregledaj poruke od Juca Dodaj Juca u listu prijatelja
              green green is a Male
              Super Moderator


              Poruka: 7086
              Location: BiH

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od luka ters:

                Èudo u Poskokovoj Dragi - Ante Tomiæ

                koma 13.gif


              ako ko poželi ovu knjigu u pdf-u, samo recite, šaljem.

              ___________________________________________________________________

                10-16-2013 11:17 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
                Juca
                SexNepoznat

                Poruka: 11

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Sto jada - Emir Kusturica

                10-16-2013 19:42 Juca is offline Pregledaj poruke od Juca Dodaj Juca u listu prijatelja
                berber berber is a Male
                moforaja


                Poruka: 4409
                Location: Na Tepi

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Preporucujem knjigu "A planine su odjekivale". Napisao je Khaled Hosseini,ovo mu je treca knjiga i sve su super.Prva je "Lovac na zmajeve" i filmatizovana,a druga "Ispod sjejnog sunca",

                ___________________________________________________________________
                nema vise ni tepe

                10-31-2013 22:29 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
                berber berber is a Male
                moforaja


                Poruka: 4409
                Location: Na Tepi

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                "Kako vojnik popravlja gramofon" napisao Sasa Stanisic,mlad i veoma talentovan pisac.Knjigu je napisao na njemackom,a ja citam prevedenu na nas.Knjiga je pravo dobra,opisuje rat i izbjeglistvo videno ocima djeteta,.Ovo mu je prvi roman i nagradjen je na nekoliko medjunarodnih natjecaja.

                ___________________________________________________________________
                nema vise ni tepe

                01-24-2014 00:42 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
                refleksija refleksija is a Female
                moforaja




                Poruka: 3364
                Location: dark side

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od berber:

                  Preporucujem knjigu "A planine su odjekivale". Napisao je Khaled Hosseini,ovo mu je treca knjiga i sve su super.Prva je "Lovac na zmajeve" i filmatizovana,a druga "Ispod sjejnog sunca",

                Ja lovac na zmajeve dobila za rodjendan....prije dvije godine....pocela je citat kad sam usla u 9 mjesec trudnoce...toliko me knjiga dojmila da sam curici dala ime soraya:),predobra knjiga

                ___________________________________________________________________


                  Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                  01-24-2014 22:25 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                  berber berber is a Male
                  moforaja


                  Poruka: 4409
                  Location: Na Tepi

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Toplo preporucujem knijgu "Kuca imama ",napisao iranski pisac Kader Abdolah koji zivi u egzilu u Holandiji.Knjiga opisuje bogatstvo Iranske kulture,nekadasnje Perzije,sustinu Islama i nesalomljivost ljudskosti.
                  Knjiga o umjetnosti,o religiji,o seksu,o filmu,o vaznosti radija i televizije.

                  ___________________________________________________________________
                  nema vise ni tepe

                  05-25-2014 16:37 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
                  Stranica (46): « prva ... « prethodna 42 43 44 [45] 46 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com