Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Trenutno Citam ... 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (46): « prva ... « prethodna 41 42 43 [44] 45 46 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

The Sociopath Next Door - Martha Stout ... 01.gif 10.gif

08-06-2009 19:10 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

veoma interesantna knjiga....evo nekoliko paragrafa ;

Zamislite – ako možete – da nemate savjesti, nimalo; nemate osjeæaja krivice, žaljenja ili griže savjesti bez obzira na to šta radite; nemate onaj obzir za dobrostanje drugih, bilo da se radi o strancima, prijateljima ili èak èlanovima vaše porodice. Zamislite da se uopšte ne morate da bakæete sa stidom, da se niste èak nikada u svom životu imali priliku postidjeti, bez obzira na sve vaše sebiène gestove ili ružne stvari koje ste drugima èinili.

Zamislite takoðe da je pojam – odgovornost, vama potpuno nepoznat, osim kao jedan suvišan teret kojeg drugi nose na svojim leðima, kao neke obiène budale.

Sada ovoj èudnoj fantaziji dodajte i jednu svoju sposobnost da sakrijete od drugih ljudi èinjenicu da je vaš mentalni sklop potpuno drugaèiji od njihovog. S obzirom da svako jednostavno pretpostavlja da je savjest stvar koja je univerzalna meðu svim ljudskim biæima, skrivanje èinjenice da je vi uopšte nemate, vama æe biti veoma lako.

Osjeæaj krivice ili stid ne može vas da odvrati od bilo koje vaše želje, jer ga nemate, a drugi vam se nikada nisu otvoreno suprostavili zbog te vaše hladnokrvnosti. Ledena voda koja teèe kroz vaše vene je toliko bizarna, toliko izvan vaših liènih iskustava, da rijetko kome pada na pamet da posumnja u vaše psihièko stanje.

Drugim rijeèima, vi ste potpuno osloboðeni od svih unutrašnjih smetnji, tako da vas ništa ne ometa da radite sve upravo onako kako se to vama sviða, bez ikakvih ‘napada’ griže savjesti, a što je najzgodnije u svemu, vanjski svijet to nije u stanju kod vas da primjeti.

Vi možete da radite šta hoæete a pored svega toga ta vaša èudna prednost nad veæinom drugih ljudi koje njihova savjest drži na uzdi, s njihove strane najvjerovatnije neæe biti otkrivena.

Kako æete vi da živite svoj život?

Šta æete da uradite sa ovim svojom tajnim ‘adutom’, svjesni da su drugi ljudi hendikepirani, što se toga tièe (jer imaju savjest)?

Odgovor æe uveliko zavisiti od toga kakve su to želje koje vi imate, jer nisu svi ljudi isti. Èak ni oni koji su potpuno beskrupulozni nisu svi isti. Neki ljudi – bilo da imaju savjest ili ne, - više vole miran život, dok su drugi ispunjeni snovima i divljim ambicijama. Neka ljudska biæa su veoma pametna i talentovana, druga su glupa, a veæina, sa savješæu ili bez nje, nalaze se negdje u sredini. Postoje nasilni ljudi i mirni ljudi, postoje individue koje motiviše njihova glad za krvlju a postoje i oni koji nemaju takav apetit. [...]

Ukoliko vas nikakva sila ne zaustavlja, onda možete da radite šta hoæete.

Ukoliko ste roðeni u pravo vrijeme, sa pristupom nekom porodiènom nasljedsvu i ako imate specijalni talenat za raspirivanje mržnje kod drugih ljudi ili da ih lišavate njihove imovine, onda takoðe možete da organizujete i likvidaciju velikog broja ljudi koji tako nešto ne mogu ni da naslute. Sa mnogo para vi to možete ostvariti sa velike udaljenosti, a onda se lijepo zavaliti u svoju fotelju i uživati u svom zadovoljstvu. [...]

***

"Istraživanja na podruèju genetièkog nasljeðivanja pokazala su statistièke rezultate koji bi mogli da izazovu žuène socijalne i politièke reakcije, – stvarna tendencija èovjeka da posjeduje odreðene psihopatske karakteristike djelomièno potièe iz krvi, možda èak i do nekih 50%.

Kad govorimo o nasljeðivanju atletskih karakteristika ili introvertnosti, ili èak bipolarnog poremeæaja ili šizofrenije, onda ta informacija nekako i nije toliko šokantna. Meðutim, kad se radi o psihopatskim tendencijama, onda veæ jeste, jer su tu iste statistièke metode korištene.

Važno je naglasiti da se ove ekstremno kompleksne karakteristike najvjerovatnije ne odreðuju od strane samo jednog gena, nego su skoro sigurno oligogeniène, što podrazumijeva da su uzrokovane od strane više gena sa uzajamnim dejstvom....

Jedna važna veza sa neurobiloško-bihejvioralnim segmentom tog lanca mogla bi da se sastoji od promijenjenog funkcionisanja cerebralnog korteksa (moždane kore, prim. prev.) psihopate. Neke od najinteresantnijih informacija u vezi toga kako moždana kora funkcioniše kod psihopatije dolaze nam iz nauènih radova na temu - kako ljudska biæa procesiraju jezik.

Normalni ljudi reaguju na emocionalno nabijene rijeèi mnogo brže i mnogo intenzivnije nego na rijeèi koje su neutralne.

Istraživanja indiciraju da mozak normalnih ljudi prati, pamti i prepoznaje rijeèi koje se odnose na emocionalna iskustva mnogo bolje nego rijeèi koje su emotivno-neutralne.

Kod psihopata, to nije tako…oni reaguju na rijeèi sa emocionalnim nabojem isto kao što reaguju i na neutralne rijeèi. To podrazumijeva da za njih rijeèi nabijene emocijama nemaju nikakvo dublje znaèenje. One se urezuju u njihov mozak isto kao i sve druge rijeèi."


Sada dolazi još nešto interesantno:



"Psihopate pokazuju poveæanu cirkulaciju krvi u temporalnim režnjevima mozga kada trebaju da riješe neki zadatak koji sadrži u sebi emotivne rijeèi.

Kod normalnih ljudi do takve pojaèane cirkulacije krvi dolazi u sluèajevima kada moraju da riješe neki malo teži problem intelektualne prirode.
Drugim rijeèima, psihopate koje su pokušavale da riješe neke zadatke koji su bili bazirani na emotivnim rijeèima, što za normalne ljude ne bi bio nikakav neurološki problem, psihièki su reagovali manje više kao da im je bilo dato da riješe neki problem iz algebre.

Implikacije svega ovoga su zapanjujuæe… Psihopatija je nešto mnogo više od nedostataka savijesti, što je samo po sebi veæ dovoljno tragièno. Psihopatija je nesposobnost da se procesira jedan emocionalni doživljaj, ukljuèujuæi ljubav i pažnju, osim kad jedan takav doživljaj može da se KALKULIŠE kao jedan hladni intelektualni zadatak."

***

Visoka zastupljenost sociopatije u ljudskom društvu ima duboke posljedice na ostatak nas koji takoðe moramo živjeti na ovoj planeti, èak i na one od nas koji nismo traumatizirani u klinièkom smislu. Te individue, koje èine 4% populacije, narušavaju naše meðuljudske veze, prazne naše bankovne raèune, ruše naša dostignuæa, narušavaju naše samopouzdanje i naše mjesto na zemlji.

I pored svega, što je iznenaðujuæe, mnogi ljudi ništa ne znaju o ovom poremeæaju, ili ako znaju, oni stvaraju neku sliku o tome u smislu nasilne psihopatije – ubica, serijskih ubica, masovnih ubica – ili ljudi koji su stalno krše zakone i koji æe ako budu uhvaæeni završiti u zatvoru, pa èak možda biti i osuðeni na smrt od strane našeg pravosudnog sistema.

Mi obièno nismo svjesni, niti smo u stanju identificirati, jednu veæu grupu ne-nasilnih sociopata meðu nama, onih ljudi koji ne spadaju u blatantne prekršioce zakona i od kojih naš pravni sistem pruža veoma malu zaštitu.

Veæina nas ne bi mogla zamisliti nikakvu vezu izmeðu smišljanja jednog etnièkog genocida, i recimo, bezoènog laganja šefu o svom kolegi s posla. Ali psihološka veza nije samo u tome; to je jezivo. Jasno i glasno, ta veza se nalazi u odsustvu jednog unutrašnjeg mehanizma koji nas alarmira, emotivno govoreæi, kad radimo nešto što je nemoralno, što nije etièno ili što je sebièno.

Veæina nas bi osjetila jednu umjerenu krivicu ukoliko bi pojeli poslednji komad kolaèa iz kuhinje, da ne pominjemo kako bi se osjeæali ukoliko bi namjerno povrijedili neku drugu osobu.

Oni koji uopšte nemaju savjest, predstavljaju jednu grupu samu po sebi, bilo da se tu radi o tiranima ili obiènim nemilosrdnim društvenim ‘snajperima’.

Prisustvo ili odsustvo savjesti pravi jednu duboku podjelu meðu ljudima, koja je mnogo veæa nego nivo inteligencije, rasna pripadnost, pa èak i pol.

Šta èini razlièitim onog psihopatu koji živi na tuðoj grbaèi od onoga koji povremeno opljaèka neku samoposlugu, ili onoga koji spada u moderne mafijaše, - ili šta èini razliku izmeðu jedog obiènog siledžije i sociopatskog ubojice – nije ništa drugo do društveni status, nagon, intelekt, krvožednost ili jednostavno, neka pogodna prilika.

Ono što èini sve te ljude razlièitim od ostatka nas, to je jedna potpuno prazna rupa u njihovoj psihi, gdje bi normalno trebale da se nalaze najrazvijenije od svih humanih karakteristika
10.gif

08-06-2009 19:29 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

za one koje zanima ovaj topic isto bih preporucila da procitaju i "Political Ponerology" - Andrew M. Lobaczewski 01.gif 10.gif

08-06-2009 20:06 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
RSVP RSVP is a Female
proplivala




Poruka: 19

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od orion:

    Upravo sam procitala knjigu Khaleda Hosseina
    The kite runner
    Lovac na zmajeve

    potresna knjiga koja me se jako dojmila


Odlicna knjiga. Meni se takodje svidjela njegova druga knjiga "Hiljadu Cudesnih Sunaca".

08-19-2009 19:41 RSVP is offline Pregledaj poruke od RSVP Dodaj RSVP u listu prijatelja
Sunshine Sunshine is a Female
moforaja




Poruka: 2365
Location: ..na suncanoj strani zivota

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Striptiz duse - Teodor Tozza Radovic 10.gif

___________________________________________________________________


    jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
    Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
    Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


      23.gif

      08-19-2009 20:27 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
      kaokakao kaokakao is a Female
      raja


      Poruka: 1583
      Location: A11-A@

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Martin Šingler i Sindi Viringa - RADIO 10.gif
      Za one koje zanima medij radija - odlièna knjiga
      proèitala 'Kuæa imama' - Kadera Abdulaha 10.gif

      ___________________________________________________________________
      = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

      08-20-2009 10:36 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
      orion orion is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1113
      Location: mobilna

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od RSVP:

            citat od orion:

          Upravo sam procitala knjigu Khaleda Hosseina
          The kite runner
          Lovac na zmajeve

          potresna knjiga koja me se jako dojmila


        Odlicna knjiga. Meni se takodje svidjela njegova druga knjiga "Hiljadu Cudesnih Sunaca".


      Taman sam je pocela citati, nas prevod je Hiljadu sjajnih sunaca, ali sad za sad mi i nije nesto.

      ___________________________________________________________________

        08-20-2009 10:46 orion is offline Pregledaj poruke od orion Dodaj orion u listu prijatelja
        MoJaVi
        SexNepoznat


        Poruka: 1705

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        John Braithwaite "Crime, Shame, and Reintegration"

        Interesantna tema....."shame" kao nacin socijalne kontrole.....svima bih je preporucila 10.gif

        09-14-2009 20:09 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
        narona narona is a Female
        samo sto nisam




        Poruka: 1446
        Location: tamo daleko....

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od orion:

              citat od RSVP:

                citat od orion:

              Upravo sam procitala knjigu Khaleda Hosseina
              The kite runner
              Lovac na zmajeve

              potresna knjiga koja me se jako dojmila


            Odlicna knjiga. Meni se takodje svidjela njegova druga knjiga "Hiljadu Cudesnih Sunaca".


          Taman sam je pocela citati, nas prevod je Hiljadu sjajnih sunaca, ali sad za sad mi i nije nesto.


        ne mogu da vjerujem, samo nastavi, to je super knjiga 10.gif

        ___________________________________________________________________

          09-14-2009 20:47 narona is offline Pregledaj poruke od narona Dodaj narona u listu prijatelja
          Sunshine Sunshine is a Female
          moforaja




          Poruka: 2365
          Location: ..na suncanoj strani zivota

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Bonton 04.gif

          Evo me crkavam od smjeha 13.gif 13.gif

          ___________________________________________________________________


            jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
            Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
            Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


              23.gif

              09-14-2009 21:08 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
              el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
              majkin fakin




              Poruka: 2333
              Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Sunshine:

                Striptiz duse - Teodor Tozza Radovic 10.gif



              13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

              09-14-2009 21:12 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
              Sunshine Sunshine is a Female
              moforaja




              Poruka: 2365
              Location: ..na suncanoj strani zivota

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od el-tozzinjo:

                    citat od Sunshine:

                  Striptiz duse - Teodor Tozza Radovic 10.gif



                13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif


              to je davno bilo 13.gif 13.gif sad Bonton citam 13.gif 13.gif

              ___________________________________________________________________


                jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
                Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
                Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


                  23.gif

                  09-14-2009 21:13 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
                  R2-D2 R2-D2 is a Male
                  BUKACHAAAAA


                  Poruka: 5594
                  Location: La La Land

                  . Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  .

                  ___________________________________________________________________
                  I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
                  Sha-Shi is my name..and off course,

                    I do piss excellence in the morning..

                  09-14-2009 21:13 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
                  ZiZi_ ZiZi_ is a Female
                  trudim se


                  Poruka: 225
                  Location: florida

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  "Ognjena kapija" - Stiven Presfild




                  ___________________________________________________________________
                  Kad sam dobra,dobro sam.
                  A kad sam zla,onda sam stvarno dobro.
                  Nervna snaga je dragocenija od novca,jer novac cete stvoriti nervnom snagom a ne obrnuto.

                  09-15-2009 05:21 ZiZi_ is offline Pregledaj poruke od ZiZi_ Dodaj ZiZi_ u listu prijatelja
                  kaokakao kaokakao is a Female
                  raja


                  Poruka: 1583
                  Location: A11-A@

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  John C. Parkin JEBE MI SE
                  Poènete li izgovarati jebe mi se kao neku modernu
                  magiènu mantru, promijenit æete svoj život.

                  Reæi jebe mi se je oslobaðajuæe. Prestajete se batrgati u svom životu i naprosto èinite ono što vam se sviða: ignorirati ono što vam svi govore i krenuti vlastitim putem naprosto je sjajan osjeæaj.

                  U ovoj nadahnutoj i duhovitoj knjizi, John C. Parkin pokazuje kako je jebe mi se savršen zapadnjaèki izraz za istoènjaèke duhovne ideje prepuštanja, odustajanja i pronalaženja istinske slobode u shvaæanju da stvari zapravo nisu toliko bitne (ako su uopæe i bitne).

                  Ovo je duhovni naèin koji ne zahtijeva pjevanje, meditaciju, nošenje sandala ili jedenje mahunarki. Upravo je moæ ovog modernog profaniteta savršen naèin da zapadnjake izbavi od stresa i anksioznosti koji dominiraju našim zagušenim životima.

                  Dakle, otkrijte kako reæi jebe mi se svim vašim problemima i brigama. Recite jebe mi se svemu što biste “trebali napraviti” u životu i napokon uèinite što zapravo želite, bez obzira na to što drugi o tome mislili.

                  John C. Parkin, sin anglikanskih propovjednika, studirao je i bavio se sustavima istoènjaèke mudrosti preko 20 godina. Osnivaè je holistièkog centra The Hill That Breathes (Brijeg koji diše) u Ita liji gdje redovno poduèava tjedne teèa jeve pod nazivnom Jebe mi se. Takoðer ima i svoj stalni blog na popularnom websiteu

                    www.thefuckitway.com

                  ___________________________________________________________________
                  = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

                  09-28-2009 02:14 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
                  torres torres is a Male
                  moforaja


                  Poruka: 2147

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  cita li iko ista??

                  01-09-2010 00:23 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
                  kaokakao kaokakao is a Female
                  raja


                  Poruka: 1583
                  Location: A11-A@

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od torres:

                    cita li iko ista??


                  intenzivno, a ti?

                  ___________________________________________________________________
                  = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

                  01-09-2010 00:29 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
                  torres torres is a Male
                  moforaja


                  Poruka: 2147

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Sad sam trenutno zaokupljen Senoom (je li se ovako pise)

                  01-09-2010 00:35 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
                  kaokakao kaokakao is a Female
                  raja


                  Poruka: 1583
                  Location: A11-A@

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Dobar je Šenoa, ali traži jaèu koncentriranost.
                  Èitam 'Do posljednjeg daha' - autobiografski zapisi i refleksije-
                  Rade Šerbedžija 10.gif peto izdanje

                  Fakat je on Glumac!

                  ___________________________________________________________________
                  = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

                  01-09-2010 00:41 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
                  MoJaVi
                  SexNepoznat


                  Poruka: 1705

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  "VASA KISA" - roman koji je uvijek interesantan za procitati kao i mnoga druga djela od Danila Marica.

                  Autorov pogovor:

                  "Vasa Kisa je autentièna liènost. U Mostaru i Hercegovini samo su vojne vlasti, poreždžije, policije i grobari znali da je u mostarskim matiènim knjigama zaveden kao Vaso Kisiæ, roðen 30.12.1898, umro 19.4.1959. godine. Uoèi Prvog svjetskog rata uèio je baèvarski zanat u Pešti. Uèesnik je i tamošnje Bela Kunove revolucije.
                  Hapšen je oko stotinu šezdeset puta, a protjerivan iz Mostara sedam puta.
                  Vasa Kisa se izgovara brzo – pod mostarski. Meðu prvim su rijeèima koje izgovaraju mostarska djeca; prve šale sa kojima se susreæu su Vasine, a i za mnoge druge, koje Mostarac èuje bilo kad u životu, sklon je da vjeruje da su njegove. S koljena na koljeno, preprièavaju ga mladi i stari, siromasi i imuæni, neuki i uèenjaci, obezvlašæeni i vladari, plašljivci i heroji, seljaci i graðani – svekoliki Hercegovci.
                  Slušao sam o njemu još u predškolsko doba. I sad pamtim rijeèi koje sam gonetao: Riba-ipo, dinar-ipo, koliko je pet-ipo riba? pita Vasa Kisa.
                  U radnoj knjižici Vase Kisiæa ubilježen je jedan dan, za dva sata koja je odradio u Rudniku uglja. Od tada, pa do tragiènog kraja (harikiri), bavi se samo svojim poslom – liskalukom.
                  Liska je provinicijska unitarna imenica, nastala u Mostaru, davno. Neugasiva je u Hercegovini. Liska je veseljak, trehaš, zabavljaè, kazivalo, mangup, tvorac dosjetki i sitnih laži, uman èovjek, stanovnik birtija, sokaka i sijela, èaršijski depo informacija, savjest grada, nadnièar duhom, dežurni kritièar zla i afirmator dobra. Njegovo je da glasno izgovori ono što èaršija misli – a ona ne smije reæi. Liske je da se upravlja po beèkom bontonu, njegovo je i da svaki namjernik ostane u vjeèitoj ljubavi sa Mostarom, da nejakog zaštiti a jakog zajaše, da zabavlja èaršiju – a da se niko ne naljuti na njega.

                  Liska je sve to i ništa od svega toga."

                  01-09-2010 07:44 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
                  Stranica (46): « prva ... « prethodna 41 42 43 [44] 45 46 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com