Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » ZABAVA » SPORT » Formula 1 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (23): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello
pokretac teme Thread Started by Ferrari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dobro ga je povuko za ispirac 18.gif

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

07-12-2003 14:22 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello
pokretac teme Thread Started by Ferrari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A dobre trke u Engleskoj 18.gif



1. Barrichello

2. Montoya

3. Raikkonen

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

07-20-2003 15:58 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
airuno airuno is a Male
trudim se


Poruka: 162

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Za sve ljubitelje Formule 1

Formula 1 trkaca auta nose neke od najegzoticnijih inzenjerskih dostignuca poznatih covjecanstvu. Vozaci - piloti ovih auta voze brzinama do 360 kilometara na sat, u polulezecem polozaju u cijevi napravljenoj od skupih ugljikovih vlakana, sa ledjima jedva nekoliko centimetara odmaknutim od pista.

Pod punim gasom, F-1 benzinska pumpa daje gorivo brze nego sto voda tece iz otvorene kuhinjske cesme.

Formula 1 auto koristi aerodinamiku da proizvede, u punoj brzini, potisnu silu od 2.5 puta svoje vlastite tezine, tako da ce se zalijepiti za pistu vrlo dobro. Pri brzini od 160 kilometara na sat, Formula proizvodi potisnu silu jednaku svojoj vlastitoj tezini, tako da bi teoretski mogla da se vozi izvrnuto po plafonu tunela.

Potisna sila znaci da auto moze pri 5G (G - sila gravitacije) uci u krivinu, ali kada udje u krivinu, vozaceva glavaiznenada ima tezinu od 25 kilograma, a njihovih 70 kila tjelesne tezine sada tezi trecinu tone. 5G je dovoljno da zaustavi disanje. Vozaci Formule trebaju biti skoncentrisani skoro citavo vrijeme trke da bi zanemarili G-sile dok ne predju nekih 300 kilometara do kraja trke.

Mnoge inovacije u automobilskoj industriji (disk kocnice, turbo punjaci, napredna tehnologija guma, ventili) poticu upravo od inovacija pronadjenih za Formulu 1.

Prva auto trka je bila trka Paris - Rouen daleke 1894, i pobjednicko auto je putovalo prosjecnom brzinom od 16.4 kilometara na sat. Vec 1971, Italijanski F-1 Grand Prix je pobjedjen prosjecnom brzinom od 242 kilometra na sat. Prva trka Formule 1 je odrzana 1948 godine. Danas se takmicenje sastoji od nekih 17 trka, svake druge sedmice izmedju marta i oktobra.

Poslije svake trke, inzinjeri brzo moraju pripremati auto za sljedecu trku. I u svakoj trci, auto je znacajno drugacije pripremljeno od prethodne trke.

Formula 1 danas znaci da motor je 3 (ili manje) litra zapremine, da ima 10 cilindara i ne moze biti "supercharged". Auto isto tako mora da tezi barem 600 kilograma, da ima 4 tocka od kojih su samo dva pogonska ili za upravljanje.

Motor Formule jedan je nevjerovatan. On proizvede nekih 600 kW na oko 18 000 obrtaja u minuti (moj Ford proizvede oko 155 kW pri 4000 obrtaja). U stvari, do 1990 godine, motori su imali limit od 12 000 obrtaja radi trenja ventila. Ali Reno je dizajnirao pneumatski upravljane ventile koji su omogucili povecanje na 18 000 obrtaja.

Svaka Formula 1 ima oko 1.5 kilometara strujnih instalacija (zice), kojom su povezani nekih 120 senzora kao sto su npr. senzor za nadgledanje ugla nagiba zadnjeg krila (stabilizatora), temperatura kocnica, pritisak guma itd. Ovi podaci se konstantno odasilju posadi u pitu.

Svaka Formula 1 je napravljena od oko 9000 razlicitih komponenata. Karoserija i sasija su napravljeni od karbonskih vlakana, koji poredeci sa celikom su oko 4 puta ukocenija i oko 5 puta jaca. Volan sam, od ovih vlakana, kosta $120 000.

Software koji sakuplja i obradjuje podatke prikupljene senzorima, upravlja kutijom mjenjaca i nadgleda rad motora, ima nekih 500 000 linija koda. Uzelo je nekih 20 osoba i godine rada da se sve to napise. Mjenjac ima do 7 razlicitih brzina, i ako sinhronizacija pri promjeni brzine fali za samo nekoliko hiljaditih djelova sekunde, dolazi do samounistenja mjenjaca.

Mnogo para i mozgova treba da se izvede jedna Formula 1 na pistu. Na primjer, McLaren ima budzet od oko $500 000 000 za godinu i zaposljava oko 350 ljudi.

Cak su konstruisali i 3D digitalne replike svake staze, tako da bi mogli testirati motor prije svake trke. McLaren je izumio novi sistem kocenja (tzv. progressive electro-hydraulic power brakes) koji drasticno smanjuje duzinu kocenja - ali je taj sistem zabranjen.

Takodje su izumili jedinstveni zadnji diferencijal, da bi bolje slali snagu zadnjim tockovima bez proklizavanja, ali je i to zabranjeno. U stvari jedan od inzinjera kaze da je odprilike 15 godina svoje karijere proveo dizajnirajuci nove stvari koje su sada nedozvoljene.

Posao naucnika je da otkrije fenomene koji vec postoje, ali su nepoznati ljudima. Posao inzinjera je kreativan - da dizajniraju i naprave nesto novo, nikada prije napravljeno. Danas je Formula 1 postala umjetnost.

07-29-2003 05:52 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello
pokretac teme Thread Started by Ferrari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Airuno svaka cast 10.gif


hvala na ovim informacijama 01.gif

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

07-29-2003 20:18 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ta ce ferari

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

07-30-2003 03:21 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello
pokretac teme Thread Started by Ferrari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hockenheim


1. Montoya
2. Coulthard
3. Trulli


7. M. Schumacher 26.gif

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

08-03-2003 16:12 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Barichello dobio zadatak da izbaci Räikonena, eto kakvi su to shupci..... 21.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

08-03-2003 20:02 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
obrisan
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ima Boga da je ko zrno graha pa da onom sumaheru guma rikne

08-03-2003 20:16
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja sam skako od dragosti.... 19.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

08-03-2003 20:22 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Barichello dobio zadatak da izbaci Räikonena, eto kakvi su to shupci.....

super komentar ............... jasno i glasno,..... jesu ovo rijeci insajdera ili ???

21.gif 21.gif 21.gif

08-03-2003 20:31 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello
pokretac teme Thread Started by Ferrari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jos uvjek je Schumacher vodi u bodovima 35.gif

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

08-03-2003 21:15 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pentatonika:

    Barichello dobio zadatak da izbaci Räikonena, eto kakvi su to shupci.....

    super komentar ............... jasno i glasno,..... jesu ovo rijeci insajdera ili ???

    21.gif 21.gif 21.gif


Ja ne znam brato koliko ti to pratish, ali oni (Ferari) ne mogu bez ciganluka, i nek samo nije posteno... 21.gif

Vidio sam par snimaka iz Ferarijevog boxa, kad se desila ona nesreca na startu i moglo se jasno vidjeti da je onom jednom od glavnih bilo drago, i imao je onaj pokret "jaaaaaaa", kao da je cilj ostvaren.

Pa vidjeli ste svi kako je shupak Shumaher startao, a Räikonen bio na putu da izbije na trece mjesto jer je vec uzeo Baricella. 21.gif 21.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

08-04-2003 15:03 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Cilj, u prenesenom smislu i jeste, u ferarijevim ocima, bio ostvaren jer su dva favorita koja su protiv Schumachera izletili napolje, i ja sam se radovo kad sam vidio da je Räikonen poso pjeske prema boksu, iako mi je draze kad ga schumacher predje ili drzi na odstojanju..........
F1 pratim vise od 10 godina a od prvog dana kad sam vidio Schumachera sam i odusevljen sa njegovom moci u F1 ili u bilo kojem autu i tako je i do danas ostalo. Najbolji vozac koji je ikad krocio na F1 staze, i trebat ce dugo vremena dok se opet jedan takav nadje. O Ferariju kao F1 timu ne mogu nista reci jer me ne interesuju, iako je F1 timski poso (sto vecina gledalaca zaboravlja) i trebalo bi da se gleda sve i tim i vozac.
Schumacher je napravio dvije greske u svojoj karijeri, a to su lupanje (vjerovatno namjerno) Hila iz trke 90 i neke , i uklapanje u timski poso ferarija sto je automacki znacilo da je on vozac br.1 i da vozac br.2 (baricelo), tako nesto postoji i u drugim timovima samo sto je ferari bio toliko proslu godinu jak a imali (ili su tako odlucili) samo jednog favorita a to je bio Schumacher, sto je bilo ocigledno..................onda je i Baricelo pokazo da to ne ide vise tako kad je 20 metara pred ciljem preso Schumachera i od tad se kao situacija smirila....
Start sam gledao vise puta i od starta do nesrece je bila jedna sekunda sto za mene znaci da nema sanse da se tako nesto inscenira (jer nikad ne znas sta ce drugi uraditi), i niko nije tjero Rajkonena da skoro vozi po travi i Ralfa da gura Baricela prema istoj. Za mene je to bila samo skupina nesrecnih okolnosti i nista vise, od kojih niko nijje profitiro.
I svi, baricelo rajkonen i ralf su uradili ono sto bi i ti i ja ili bilo ko drugi u toj sekundi uradili, tako da ja licno ne vidim krivca.

I jos nesto, nadji bilo kojeg vozaca koji ce namjerno rizikovati svoj zivot za bilo koga i bez obzira na sigurnost auta, ne znam, mislim da bi se traganje oduzilo.


bas zato te pitam jesi insajder ili ne, jer mi se tako cinilo posto baratas sa informacijama koje nigdja nisu mogle da prolete jer su postojala samo tri ili cetri covjeka koja su te informacije mogli da znaju (ako je tako nesto postojalo)

08-04-2003 16:28 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello
pokretac teme Thread Started by Ferrari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ganda bola sta ti je



Cijeli svijet je vidio da je Ralf udario Barrichella , a onda on udario u Raikkonena.
Kakva namjestljka , o tome nema govora .
A za mnoge je Schumacher 2 najbolji vozac svih vremena , odma
poslije Senne , i mi to moramo svi priznati bez obzira za koji club navijali.

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

08-04-2003 20:31 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ma nisam ja nikad rekao da je on losh vozach, sta je vama dvojici 21.gif

Ja samo kazem da je on SHUPAK vozac (shupak=ljudska osobina). Vec spomenuti namjerni udarac u Hilla u Japanu, gdje mu je slomio tochak i uzeo mu titulu na taj nachin.
Udarac u Willenuv-a isto u zadnjoj trci kad je popushio titulu.

A ti pentatonika ne moras da meni pametujes jer ja gledam i pratim formulu 13-15 godina. Malo da se drugacije postavis u diskusiji mozda bi se s tobom i moglo diskutovati, ali mi se cini da si najpametniji na svijetu, pa onda ja nemam sta s tobom da diskutujem.

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane gandalf dana 08-04-2003 u 21:26.

08-04-2003 21:26 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello
pokretac teme Thread Started by Ferrari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dobro on jest imo nekih propusta u svojoj karijeri .
Ali mora se priznati da je genijalan vozac.
Osvojio je 2 titule u Benettonu , i onda je preso u Ferrari
i sa Ferrarijem je osvojio 3 titule za redom , a na dobrom je putu da osvoji i 4 02.gif .
Ja pratim formulu odkad znam za sebe , a zadnjih nekoliko godina nisam propustio skoro ni jednu utrku.
Narocito me interesuje ono sta se desava oko Formule 1.
Michael je jedan veliki humanista , on je kum nekoliko djece medju kojima ima i
djece iz BiH, ( kum znaci da ih on izdrzava , i da im on snosi sve troskove u zivotu , a to su vecinom djeca bez jednog , ili oba roditelja ).
Mozda neki ne znaju on je i jedan vrlo dobar fudbaler ,
i redovno igra u dobrotvornim utakmicama , sa kojih cijeli dobitak ide za nezbrinutu djecu.
Dok druge "zvijezde" uzimaju honorar , i zahtjevaju da im se plate troskovi prevoza i smjestaja , Michael to nikad ne naplacuje i sam sebi snosi te troskove da bi ostalo sto vise para za tu djecu.

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

08-04-2003 21:40 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nemam razloga tebi da pametujem posto mislim da smo ti i ja na istoj razini u F1, jer vjerovatno ti kao i ja to sve vidis preko tv-a ili novina interneta itd... sto znaci da imas/nemas, +/- nesto malo, istu kolicinu informacija kao i ja.
Bas zbog toga ne mogu nikome da pametujem, isto kao i ti, jedino sto mogu/mozemo, jeste da diskutujem, a za diskusiju su barem meni potrebne cinjenice, i zato sam bio prema tebi malo ironican nista vise, jer to sto si reko nisu cinjenice nego u najbolju ruku predpostavke, a ako je tebe nesto uvrijedilo sa moje strane ((ja licno ne vidim sta bi to moglo biti)), onda stvarno nemamo sta diskutovati.

08-04-2003 21:53 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice


    R.SCHUMACHER 1 5 2 5 4 3 5 8 10 10 -- -- 5 -- -- -- 58
    F.ALONSO 2 6 6 3 8 -- 4 5 5 -- -- 5 10 -- -- -- 54
    R.BARRICHELLO -- 8 -- 6 6 6 1 4 6 2 10 -- -- -- -- -- 49
    D.COULTHARD 10 -- 5 4 -- 4 2 -- -- 4 4 8 4 -- -- -- 45
    J.TRULLI 4 4 1 -- -- 1 3 -- -- -- 3 6 2 -- -- -- 24
    M.WEBBER -- -- -- -- 2 2 -- 2 3 3 -- -- 3 -- -- -- 15
    J.BUTTON -- 2 -- 1 -- 5 -- -- 2 -- 1 1 -- -- -- -- 12
    G.FISICHELLA -- -- 10 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 10
    C.DA MATTA -- -- -- -- 3 -- -- -- -- -- 2 3 -- -- -- -- 8
    HH.FRENTZEN 3 -- 4 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 7
    O.PANIS -- -- -- -- -- -- -- 1 -- 1 -- 4 -- -- -- -- 6
    J.VILLENEUVE -- -- 3 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 3
    N.HEIDFELD -- 1 -- -- -- -- -- -- 1 -- -- -- -- -- -- -- 2
    R.FIRMAN -- -- -- -- 1 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 1

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane gandalf dana 08-25-2003 u 01:00.

    08-25-2003 00:59 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Gdje je Shumaher? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    04.gif


    Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    08-25-2003 08:31 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    fina slika..... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    02.gif


    Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    08-25-2003 08:32 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    Stranica (23): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com