Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » ***H O D O Lj U B Lj A od R I C I N E*** 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (29): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mashe, kao mashice...sa SH? Ili?


Mangala...znala sam, mmm...sss

11-30-2004 15:16
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nisam u toku, vidim samo zadnji post...

koliko ja znam sahan je tanjir od pleha (metal jeste, ali daleko od plemenitog) 13.gif

dagara, cetvtrasta plitka posuda, metalna, na malo visim tanjim nogama, gdje se posluzivala kafa, a preko zime se u to stavljao zar iz peci, da drzi toplotu u sobi...
Izuzetno nezdravo, posto je to ispustalo ugljen-monoksid (CO) u sobu !!!

___________________________________________________________________

    21.gif

    11-30-2004 15:18 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    GARAVUSA GARAVUSA is a Female
    Misiica ljeta 07




    Poruka: 8664
    Location: Holland

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    e haj sad ovo fino prebaci tamo na temu PRAVO ZNACENJE RJECI ( svastara)


    pa ako koga bas interesuje lakse tamo nac bas interesantno 10.gif

    ___________________________________________________________________

      NIJE LAKO BITI JA ! ! !

    11-30-2004 15:21 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
    nepoznat
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Multi Protivni, sto si sitnicav? 29.gif 35.gif


    Vi u MO zovete to druKcije...ja sa Rujista imam drugijeh nazive za takijeh sudje. 05.gif

    11-30-2004 15:21
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    pa da nisam takav, onda bih morao mijenjati nick, zar ne ??

    35.gif 23.gif 18.gif

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      11-30-2004 15:22 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      Gianni Gianni is a Male
      raja




      Poruka: 2201
      Location: North see

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      mangala . mali hastal od bakra , sa dzezvom i i ostalim priborom za kahvu napravlljeno takodze od bakra ...nasljedio jednu takvu birvaktile 01.gif

      ___________________________________________________________________
      There are no wrong choices; there are only different choices.

      11-30-2004 15:47 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
      shpica shpica is a Female
      hrcak




      Poruka: 2339
      Location: visim sa plafona

      RE: ima.. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Ricina:

        ima tanji ( broj 11 ) i deblji (broj 22 ) cat.....pa izvolite..
        A sta je dagara ???? sahan ??? Sadzak ??? Mangala ??? Mase ??? seremet ???
        ustajem na saganake ??? sta je to??? da cujem....


      dagara ili mangala - svrne se zerava pa se stavi kahva da se ne ohladi

      sahan je tanjir

      mase su masice, ko ne zna sta su masice 21.gif

      sadzak je dio sacha (za pecenje) - na tri noge gvozdeno, podignuto od zemlje i na to se stavi pita ili pecenje njam njam njam

      seremet ne znam sta je.....da nije cheremet....cheremet je cigla



      ja sam spomenula cat jer vecina raje u bosni ne kaze tako 10.gif

      a ja ustajem na saganake svako jutro evo....nikako iskobeljat' 13.gif 13.gif

      ___________________________________________________________________
      nopityA.gif

      11-30-2004 15:51 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
      shpica shpica is a Female
      hrcak




      Poruka: 2339
      Location: visim sa plafona

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      tema je pod nostalgijom, daj nemojte titati vise mijesati teme....taman se zapricamo o necemu....

      ___________________________________________________________________
      nopityA.gif

      11-30-2004 15:53 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
      Ricina Ricina is a Male
      raja




      Poruka: 1931
      Location: Predaleko od Mostara
      pokretac teme Thread Started by Ricina

      e jesi...shpica Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pa ovo je sve nostalgija.....
      Dagara i mangala nije isto
      Dagara izgleda kao cup -....u sredini suplja i puni se zarom. na vrhu ima prostor za tendzeru u koju se stavlja hrana i na kraju poklopac. Na vrhu ima isto jedan siri rub na kojem stoje fildzani a dzezva stoji na poklopcu ili kapku kako mostarci kazu.
      Sahan moze biti manji ili veci....
      Sadzak je tronozac na kojem stoji serpa, tepsija ili sahan...
      Mase su ...malo veca "pinceta" hehehe izradjena od gvozdja
      seremet je onaj okrugli prostor na kojem se hoda ( na minaretu-dzamiji )..saganake... znaci postepeno...polako.. ( ko da te dize kran "Veli Joze " Ima vise znacenja u BiH za mangalu...ali je to u stvari lonac sa lancem iznad vatre u kaminu ili iznad otvorenog ognjista..( kao one vjestice sto su pravile u filmovima ..sve osim masa se pravi od bakra i iznutra je prevuceno kalajom...kalajisano ).
      tendzera...tanjir...posuda
      Kad se kaze nekome da je ..tendzeras...znaci samo misli na hranu i nemas nikakve koristi od njega, spava,jede....i lunja
      Enigma...? Da nisi iz Golubovica kuca ili Humilisana???

      ___________________________________________________________________
      "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Ricina dana 12-12-2004 u 16:16.

      11-30-2004 16:29 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
      Plastic Plastic is a Male
      moforaja


      Poruka: 2533
      Location: space

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Golubovica kuca!!!! koliko sam tu stao da se odmorim na putu za Rujiste, Zora, gdje li je ona ako je ziva uopste???

      11-30-2004 20:52 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
      zorro13 zorro13 is a Male
      trudim se




      Poruka: 194

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Dagara, dagara, dagara...

      Sjecam se zajebancije iz djetinjstva kad se govorilo "vasprcenzig dagara i Mujo kikara" 19.gif
      E sta li mu ga to sada znaci? 35.gif

      ___________________________________________________________________




              11-30-2004 21:22 zorro13 is offline Pregledaj poruke od zorro13 Dodaj zorro13 u listu prijatelja
              shpica shpica is a Female
              hrcak




              Poruka: 2339
              Location: visim sa plafona

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              pala mara i tri kante 13.gif

              ___________________________________________________________________
              nopityA.gif

              11-30-2004 21:59 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17879
              Location: na prinudnom radu :)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Amir:

                Golubovica kuca!!!! koliko sam tu stao da se odmorim na putu za Rujiste, Zora, gdje li je ona ako je ziva uopste???


              zora legenda 10.gif


              kolko smo mlijeka kod nje popili

              amire zora je davno umrla pokoj joj dusi, meni se cini cak i prije rata

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              11-30-2004 23:02 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              Ricina Ricina is a Male
              raja




              Poruka: 1931
              Location: Predaleko od Mostara
              pokretac teme Thread Started by Ricina

              Ne kvari mi ceif...... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Davno je to bilo....60-tih godina... cesto sam sjedio kao dijete sa efendijom Dzabicem, rahmet mu dusi.....imalo se dosta nauciti od takvih ljudi... On i Salih Kurt rahm. su cesto sjedili... Ja ko mali pored njih... Dok se kahva ispija...citav ritual......
              Prvo se iz silaha vadi kesa sa duhanom, cati i kresalo i kremen...
              onda se progovori koja... Stavi efendija cat izmedju kaziprsta i palca i nastavi pricu...
              Ja , ko dijete, cekam kad cu zapaliti tu cigaru...nikad docekati....
              Kasnije se stavlja duhan u cat...pa opet divan....onda se lagano mota vise puta da se stanji i dobro nabije duhan pa opet pauza...kasnije obali cat pa smota....drzi i dalje u ruci....
              Kad stavi cigaru u usta ...priletim ja da zapalim... Skoci efendija ko oparen.... "pitam...sta je"..odgovara.... "Sta, sta je...posra mi se u ceif..." i baci cigaru . Nisam razumio odmah na sta misli....sada razumijem.. Sve je to imalo svoj ritual......isto kao i ja sada... Ustanem ujutro, umijem se, pristavim kahvu ,pa nogu preko noge...sahat debeli....gledam kroz pendzer i nasto dumam.....poslije pola sahata... kazem, jah..idemo dalje i tako pocinje dan....
              Stari izrazi: Dzan...dusa.......dzam...staklo...pendzer...prozor

              ___________________________________________________________________
              "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

              12-03-2004 01:41 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
              Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
              Licnost godine '05




              Poruka: 9968
              Location: Eo me tu sam !!

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              jes taman tako !!!!! 10.gif Ti Rituali iz dana u dan se zaboravljaju ! 21.gif I dan danas se pitam sto me je dedo Rahmetli kudio dok bi Majka rahmetli servirala rucak. Onako mi kaze donesi onaj Cokalj iz kredence i naspi mi jednu. A ja svaki put donesm naspem i prespem onu lozu u cokalj. 21.gif I vazda bi govorio rahmet mu dusi da izvinete "Mali usra mi se u cejf" a ja ko djete mu kazem a sto Dedo sta ima veze? Vazda bi dumao i roncao u sebi godina da saznam taj njegov odgovor? Ali sve mi se sada vraca u mozak sta bi mi on haberio!!!!! 10.gif

              ___________________________________________________________________


                Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
                  13.gif

                  12-03-2004 01:54 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
                  Ricina Ricina is a Male
                  raja




                  Poruka: 1931
                  Location: Predaleko od Mostara
                  pokretac teme Thread Started by Ricina

                  Sinija.... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Davna 1930- i neka... Moj dedo sjedi za sinijom i ceka rucak. Nena donosi rucak i zove djecu...grah je za rucak... lonac se stavlja na sredinu sinije... sjeda moja majka, tetka i daidza.... Oprane su ruke , struca je na siniji i kasike na gomili. Niko ne smije pruziti ruke prije nego dedo kaze... "Euzubilahi-imenisejtani-iradzim, bismilahi-rahman i rahim " rece dedo. Tad mu nena usu grah u tendzeru i on poce jesti. Tada sipa nena ostalima. Moja majka i tetka su se posvadjale oko cose struce... Obe hoce cosu... "Neka, dobro je"..rece dedo... one nista..., "rekoh , dobro je..".. one opet nista. " Bismilahi-rahman-irahim", rece dedo usta i stade iza moje majke i tetke. One sjede na podu... Stavite mi vase tendzere u moje ruke... naredi mojoj majci i tetki. On je ispruzio dlanove i ceka... Stavili su one tendzere... "Sjedite za siniju"...rece dedo... Onda im nabi one tendzere pune graha na glavu... Sjedi moja majka i tetka, suza suzu goni, cijedi se grah niz lice , ali , haj ustani ako smijes... "Bismilahi-irahmani-rahim " rece dedo i ponovo sjede za siniju....
                  Da li vam je poznato..: mama, ja cu gledati Tv i jesti u krevetu , ...mogu li mama jesti pored kompjutera.......i td........ e gdje odosmo jadna nam majka......

                  ___________________________________________________________________
                  "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

                  12-03-2004 02:32 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
                  nidze veze nidze veze is a Female
                  miss foruma '05


                  Poruka: 4765
                  Location: na stolu

                  RE: Sinija.... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  hehehe
                  moja majka( mamina mama) je kad je dedo rahmetli umro 1989 doselila u stan u sarajevo i jedino sto joj je vazno bilo donjeti sa sela su stap i sinija
                  ima ogromnu trpezariju i veliki sto ali
                  i dan danas ima obicaj kad joj dodju djeca ,mama,tetke,dajdje da se rucak postavlja za sinijom

                  a za ramazan je to obavezno

                  rucak i iftar za sinijom 10.gif

                  a sjecam se na selu
                  al nije to ni toliko davno bilo kao ova tvoja prica

                  kad se sinija postavi i kad nisi gladan moras sjesti za siniju a ako ranije ogladnis nesmijes trazit bez obzira sto ima svega i svacega( vec sreca mama otkine hljeba ispod saca i nabaca kajmaka 10.gif )

                  akad sjednemo i dedo rahmetli prouci haj stisni pa progovori ili pitaj sta je rucku itd.itd

                  sjecam se jednom kad su se dajdje,a moja su generacija, pokackali samo je ustao i nu chiniju s mlacanicom od glave im zavitljo, nisu se smjeli pomaci,samo smo se svi zgledali i nastavili jesti( al kad su se poslije polemali ja ispala za sve kriva 08.gif 13.gif )

                  ima jos dosta tog vezano za siniju ali nemrem sad vise pisati

                  laku noc 10.gif

                  ___________________________________________________________________

                    Ljudi su, opcenito,
                    nalik na pse koji pocnu lajati
                    cim izdaleka zacuju
                    lajanje drugih pasa.

                  12-03-2004 03:02 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
                  hanka kafanka
                  carica, gaborka i prva nanulasica

                  Poruka: 1119

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  -

                  broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane hanka kafanka dana 04-30-2006 u 12:30.

                  12-03-2004 10:13 hanka kafanka is offline Pregledaj poruke od hanka kafanka Dodaj hanka kafanka u listu prijatelja
                  babusha babusha is a Male
                  Licnost Foruma '03




                  Poruka: 2959
                  Location: donji trap

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Ima ona starinska
                  farbla se tembelhana
                  pa bega zamolishe
                  da predje u drugi coshak
                  dok oni biva njegov ofarbaju.
                  Predje beg na jedvite jade
                  i sve kuka:
                  Eh sto ti je coek
                  ko ptica
                  danas si u jednom
                  a sutra u drugom cosku 19.gif

                  A ono spocetka je
                  samo nama bilo bolje 02.gif

                  Danas smo sami sa sobom
                  danas se o nama brine
                  socijala
                  umjesto djece i unucadi 16.gif
                  Je li tako bolje ili gore
                  dalo bi se diskutovat
                  al hebaji ga
                  tako je 28.gif

                  ___________________________________________________________________



                      19.gif

                      12-03-2004 11:06 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
                      Ricina Ricina is a Male
                      raja




                      Poruka: 1931
                      Location: Predaleko od Mostara
                      pokretac teme Thread Started by Ricina

                      " Nemoj tu...tu sam ja...." Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Mozda sam dosadan sa ovim pricama i sjecanjima...nekome jesam sigurno. "Sta ovaj dzuturum pametuje. To je davno proslo", reci ce takvi. Ali treba da znate da cete i vi, ako bog da,insalah, ostariti i isto doziviti. Imam jos toga kamaru i Bili i ekipa su dali dobar prijedlog. Zahvaljujem Princu-s- Neretve na divnim rijecima upucenim meni. Vidi se da je pravilno odgojen. Svaka cast roditeljima...
                      Pisem za one koji misle da je ovo moje pisanje dobro i da moze posluziti necemu. Oni koji tako ne misle, zamolio bi ih da ne daju svoje komentare nego da , jednostavno, preskoce moje tekstove. Samo upamtite jedno...kako se vi ponasate prema svojim roditeljima , tako ce se i vasa djeca prema vama. Djeca su kao i psi, ako mogu tako uporediti, sticu sve navike "gazde" i vremenom postaju takvi. Mozda ne u toj mjeri ali uvijek je negdje u podsvjesti da je to u redu sto su im roditelji radili. Ne znaci da ce 100 % isto raditi, ali ipak ostaje trag i to dubok trag.... Ne zaboravite familiju, istoriju, obicaje...osvetice vam se jednog dana... Maksuz sellam od "dzuturuma"

                      ___________________________________________________________________
                      "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

                      broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane Ricina dana 12-03-2004 u 13:56.

                      12-03-2004 11:16 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
                      Stranica (29): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                      Postavi novu temu Odgovori
                      Go to:
                      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com