Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** Zashto Bog dopushta zlo? *** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (7): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mamba ovaj put se ne mogu slozoti s tobom, barem sto se tice inkvizicije.

inkvizicija i spaljivanje naucnika na lomaci se dogadjala u hriscanskom svijetu.

u islamu se to ne dogadja jer fino pise u kuranu da je bavljenje naukom nasa obaveza i da nam je zadatak da se obrazujemo i da izucavamo prirodu.

posto je priroda NJEGOVO djelo, sve sto bolje poznajemo prirodu i prirodne zakone sve smo blizi bogu.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-14-2005 17:38 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ap iznenadio bi se kolko naucnih cinjenica pise u kuranu, pa cak i onih koji su otkriveni tek nedavno.

primjera radi u kuranu se prica o otisku prsta, inace ljudi su skontalli da je otisak prsta jedinstven tek u zadnjih 100 godina mozda ni toliko.

ili fino pise da nebesa imaju sedam slojeva i da svaki sloj ima svoj zadatak. tek nedavno je nauka otkrila da atmosfera ima tacno 7 slojeva, dali su ime svakom sloju: te stratosfera te jonosfera, te ovasfera te onasfera ....i da svaka od njih ima svoj zadatak sto se tice zastite planete.


ili pise u kuranu proces zaceca embriona, naucnici su dugo dugo zivjeli u zabludi sto se tice procesa zaceca, tek su nedavno otkrili da proces nije onakav kako ga je nauka dugo objasnjavala. konkretno radi se redosljedu dogadjaja, sta prvo nastane - kosti, nervni system, meso .... itd. a to sve pise u kuranu.


takodje se spominje indirektno proces kloniranje sto je donedavno bilo totalno nepoznato cak i kao koncepcija u nauci. naravno to ne znaci da bi trebali da se bavimo kloniranjem.

da dalje ne nabrajam .... ima jako puno nauke u kuranu.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-14-2005 17:48 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sto se tice umiranja to je prirodna stvar i ne mozemo je izbjeci.

nauka moze da nam uljepsa zivot i da nam produzi zivot, ali sve unutar nekih granica naravno.

to sto ljudi danas zive duze nego prije to je zahvaljujuci nauci i tehnologiji.

ne vidim kako se to ne uklapa u teoriju boga.


prije stotinjak godina smo jeli rukama a danas idemo na mars, sve je to normalno. za ocekivati je da se ljudska rasa razvija i napreduje u tehnoloskom pogledu jer sama priroda covjeka je takva da smo radoznali, da trazimo odgovore, da pitamo pitanja, da kreiramo, itd ..... tako smo isprogramirani.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-14-2005 17:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
plama plama is a Male
mofo beba




Poruka: 10
Location: Sweden

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ave Tana10.gif
Vish Gianni vako se postovi pisu, da imas sta procitat´.... a ne ko ti 19.gif

___________________________________________________________________

    18.gif

    01-14-2005 20:36 plama is offline Posalji Email za plama Pregledaj poruke od plama Dodaj plama u listu prijatelja
    zucko zucko is a Female
    puterica


    Poruka: 80

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    tana vis-a-vis tvog posta.....

    knjiga se zove "a brief illustarted guide to understanding islam" moze se naci na

      www.islam-guide.com

    ___________________________________________________________________
    *od koljevke pa do groba najljepse je u koljevci*

    01-14-2005 21:36 zucko is offline Posalji Email za zucko Pregledaj poruke od zucko Dodaj zucko u listu prijatelja
    TigricaX TigricaX is a Female
    zvrk hanuma




    Poruka: 6105
    Location: Nesvrstana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    BOG, ZLO I NEZGODNA PITANJA!



    Sveuèilišni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:
    «Je li Bog stvorio sve što postoji?»
    Jedan student mu je smjelo odgovorio: «Da, Bog je stvorio sve što postoji!»
    «Bog je sve stvorio?» upita profesor još jednom.
    «Da, profesore» odgovori student.


    Profesor æe potom: «Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Buduæi da zlo postoji a uzevši u obzir princip da nas odreðuje ono što radimo, onda je i Bog zao!»
    Student je ostao šutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je još jednom dokazao da je ono što kršæani vjeruju zapravo mit.


    Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nešto pitati.
    «Naravno» odgovori profesor.


    Student ustane i reèe: «Profesore, postoji li hladnoæa?»
    «Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?»


    Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.


    Mladiæ je odgovorio: «Zapravo profesore, hladnoæa ne postoji. Prema zakonima fizike, ono što mi smatramo hladnoæom u stvarnosti je odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema prouèavanju ima ili prijenosi energiju, a toplina je ono što èini da tijelo ima ili prijenosi energiju.


    Apsolutna nula znaèi potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoæa ne postoji. Mi smo stvorili tu rijeè da opišemo kako se osjeæamo ako nemamo toplinu.»


    Student nastavi s pitanjem: «Profesore, postoji li tama?»
    Profesor odgovori: «Naravno da postoji.»
    Student æe na to: «Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo možemo prouèavati, ali tamu ne. Zapravo, možemo se poslužiti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i prouèavati razlièite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. Ne možemo mjeriti tamu. Najobiènija zraka svjetla može prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju.
    Kako možete znati koliko je odreðeni prostor mraèan? Mjerite kolièinu prisutnog svjetla. Nije li ovo toèno? Tama je pojam koji  ljudi koriste da opišu što se dogaða kada nema svjetla.»


    Na kraju, mladiæ upita: « Profesore, postoji li zlo?»
    Sad veæ pomalo nesiguran, profesor odgovori: «naravno, kao što sam veæ rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najèešæe u svakodnevnim primjerima èovjekove neèovjeènosti prema drugim ljudima... u zloèinima i nasilju diljem svijeta. Ove manifestacije nisu ništa drugo nego zlo.»


    Na to æe student: «Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
    Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Baš kao i tama i hladnoæa, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje baš kao što postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog što se dogodi kada u èovjekovom srcu nije nazoèna Božja ljubav. Baš poput hladnoæe koju doživljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogaða kada nema svjetla.»


    Profesor je sjeo.


    Mladiæ se zvao Albert Einstein

    ___________________________________________________________________
    "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
    i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

    03-29-2005 19:29 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    interesantno

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-29-2005 20:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ISKUSENJA

    04-22-2005 10:52 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    NatasaH NatasaH is a Female
    ne more meda




    Poruka: 27
    Location: Canada

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    "Profesor æe potom: «Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Buduæi da zlo postoji a uzevši u obzir princip da nas odreðuje ono što radimo, onda je i Bog zao!»
    Student je ostao šutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je još jednom dokazao da je ono što kršæani vjeruju zapravo mit."



    Bog je stvorio Lucifera, koji je bio njegov najodaniji andjeo......koji se poslije okrenuo protiv boga i stvarao zlo...

    04-22-2005 14:30 NatasaH is offline Pregledaj poruke od NatasaH Dodaj NatasaH u listu prijatelja
    Black_Mamba Black_Mamba is a Female
    rodjena




    Poruka: 1055

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zasto praviti distinkciju izmedju dobra i zla? Mozda Bog nije samo dobar ? Mozda je svaki bog , ABRAKSAS, spoj bozanskog i satanskog. Nekome bog nekome sotona, u skladu s tim kako se taj neko ponasa. Kao i svi mi uostalom? Valjal o ovome razmisliti? 23.gif

    ___________________________________________________________________
    Eh kakve je Pesta kupleraje imala

    04-22-2005 14:39 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
    NatasaH NatasaH is a Female
    ne more meda




    Poruka: 27
    Location: Canada

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    nema nista lose u Bogu, .....Bog iz losih situacija uvijek izvuce i preokrene u nesto dobro....

    04-22-2005 14:40 NatasaH is offline Pregledaj poruke od NatasaH Dodaj NatasaH u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Stanite malo...

    Dobro i zlo je relativno.

    Dijete se rodi i umre za sekundu. Ti zivis 20 godina i auto te satare i svi pricaju - Bog je zao.
    Sta hoces? Zivio si 20 godina. To je puno vise nego ono sto se rodilo i umrlo.

    Isto tako kad bi svi zivili beskonacno, da li bi to bio blagoslov ili prokletstvo?
    Zar nebi bilo grozno da zivis 450 godina i da sve u zivotu sto imas stalno gubis? Haj zamisli brak da opstane 450 godina? Ili da imas familiju koja ce toliko dugo bit na okupu? Ili imat posao koji uzivas... Ma sve bi ti dosadilo nakon 100-te.. I zivot bi ti dosadio. Da te Bog ne ubije, ubio bi ti sam sebe od dosade.

    Isto tako jeli bolest zlo? Da smo svi zdravi, rijec "zdravlje" uopste nebi postojala jer kad su svi zdravi gdje je onda distinkcija potreba da se napravi imenica? Sta bi bilo zdravlje ako nema bolesti? Sta bi bio zivot ako nema smrti?

    Sta bi bio uzitak ako nema patnje? Da uzivas stalno, opet bi ti bilo dosadno jer nebi imao sa cim uporedit uzitak. Ljudi koji zive na ekvatoru (bio sam i vidio), na primjer Indonezija ili Singapur, uopste ne cijene lijepo vrijeme - jer su rodjeni u njemu. A vamo u Bostonu sunce grane u Aprilu i citav grad je vesel... zato sto je bilo oblacno i hladno 3-4 mjeseca.

    Znaci zlo je potrebno da bi postojalo dobro.

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    04-22-2005 15:42 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    Black_Mamba Black_Mamba is a Female
    rodjena




    Poruka: 1055

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tako je , povikase seljaci 10.gif 35.gif

    Dobro si to forumilisao svaka cast 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Eh kakve je Pesta kupleraje imala

    04-22-2005 15:51 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Black_Mamba:

      Tako je , povikase seljaci 10.gif 35.gif

      Dobro si to forumilisao svaka cast 33.gif


    Evo ja i Mamba vako.. pa nam dobro...

    Da je gledam svaki dan... na vrh glave bi mi se popela...

    ha jel tako otrovnice? Recidera im. 18.gif

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    04-22-2005 15:53 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    nije do boga. do nas je.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    04-22-2005 15:56 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    NatasaH NatasaH is a Female
    ne more meda




    Poruka: 27
    Location: Canada

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:

      nije do boga. do nas je.


    samo u svoje ime , do mene Bogami nije

    04-22-2005 15:57 NatasaH is offline Pregledaj poruke od NatasaH Dodaj NatasaH u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    eh drugo si ti

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    04-22-2005 15:59 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od NatasaH:

          citat od tana:

        nije do boga. do nas je.


      samo u svoje ime , do mene Bogami nije


    Ozbiljno? Nije do tebe? Znaci ti absolutno dajes sve od sebe za dobrobit ljudske rase i sve sto se desava zlo nije do tebe? Pa onda hajmo sad jednu realnu analizu naseg zivota, i mog i tvog i svakog ovde na forumu, analizu nase moralne svijesti i nase "dobrote" a svi (ja prvi) volim da vjerujem da sam dobar... Ali jesmo li dobri stvarno onoliko koliko mi mislimo?

    Hoces da ako mozes sebi da priustis da platis internet, da si sigurno vec otisla negdje u Afriku i usvojila 2-3 mala crncica koji spavaju pod zvjezdama svake noci?

    Da uzimas sebi samo onoliko koliko ti bas treba i da sve ostalo dajes u dobrotvorne svrhe (ne dolar dva...pricamo 2-3 hiljade godisnje) minimum.

    Da naprimjer cesto kad prodjes pored prosjaka na cesti pitas ga hoce li da prespava kod tebe u dnevnom boravku?

    Jer to su sve stvari koje bi svi mi trebali praktikovati a ne praktikujemo. Svi bi mi radije otisli negdje na neko putovanje, i potrosili para, napili se, nesto ufatili, povalili, a za te pare smo mogli nekoj familiji negdje na svijetu kojima treba za hljeba, hranit djecu 3-4 mjeseca... A nismo... Znaci nije do Boga, do nas je.

    ... Nemoj me pogresno svatit, nije uopste nikakva kritika (nemoj me sad mrzit il tako nesto) ali kad kazes da nije do tebe nego do Boga, znaci ti savrseno dajes sve od sebe sto absolutno mozes podnijet... da si naj-nesebicnija osoba, da kupis pse i macke lutalice sa ceste i dovodis ih kuci da im das da jedu, da se brines o djecu u sirocistima, da volontiras u crvenom krizu, polumjesecu sta ja znam, svaki dan kad dodjes s posla, jer tim ljudima treba pomoc vise nego meni i tebi... itd...

    Jer znam sigurno da niko od nas na ovom forumu nije toliko jakog moralnog karaktera da moze reci "do Boga je nije do mene"... ili ako ti stvarno jesi takva osoba kao sto sam opisao - ja se tebi stvarno duboko naklanjam.

    Ili te mozda nisam razumio sta si htjela reci...

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane M^M dana 04-22-2005 u 16:51.

    04-22-2005 16:49 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    greskica. 01.gif

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane M^M dana 04-22-2005 u 16:51.

    04-22-2005 16:50 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    NatasaH NatasaH is a Female
    ne more meda




    Poruka: 27
    Location: Canada

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od M^M:

          citat od NatasaH:

            citat od tana:

          nije do boga. do nas je.


        samo u svoje ime , do mene Bogami nije


      Ozbiljno? Nije do tebe? Znaci ti absolutno dajes sve od sebe za dobrobit ljudske rase i sve sto se desava zlo nije do tebe? Pa onda hajmo sad jednu realnu analizu naseg zivota, i mog i tvog i svakog ovde na forumu, analizu nase moralne svijesti i nase "dobrote" a svi (ja prvi) volim da vjerujem da sam dobar... Ali jesmo li dobri stvarno onoliko koliko mi mislimo?

      Hoces da ako mozes sebi da priustis da platis internet, da si sigurno vec otisla negdje u Afriku i usvojila 2-3 mala crncica koji spavaju pod zvjezdama svake noci?

      Da uzimas sebi samo onoliko koliko ti bas treba i da sve ostalo dajes u dobrotvorne svrhe (ne dolar dva...pricamo 2-3 hiljade godisnje) minimum.

      Da naprimjer cesto kad prodjes pored prosjaka na cesti pitas ga hoce li da prespava kod tebe u dnevnom boravku?

      Jer to su sve stvari koje bi svi mi trebali praktikovati a ne praktikujemo. Svi bi mi radije otisli negdje na neko putovanje, i potrosili para, napili se, nesto ufatili, povalili, a za te pare smo mogli nekoj familiji negdje na svijetu kojima treba za hljeba, hranit djecu 3-4 mjeseca... A nismo... Znaci nije do Boga, do nas je.

      ... Nemoj me pogresno svatit, nije uopste nikakva kritika (nemoj me sad mrzit il tako nesto) ali kad kazes da nije do tebe nego do Boga, znaci ti savrseno dajes sve od sebe sto absolutno mozes podnijet... da si naj-nesebicnija osoba, da kupis pse i macke lutalice sa ceste i dovodis ih kuci da im das da jedu, da se brines o djecu u sirocistima, da volontiras u crvenom krizu, polumjesecu sta ja znam, svaki dan kad dodjes s posla, jer tim ljudima treba pomoc vise nego meni i tebi... itd...

      Jer znam sigurno da niko od nas na ovom forumu nije toliko jakog moralnog karaktera da moze reci "do Boga je nije do mene"... ili ako ti stvarno jesi takva osoba kao sto sam opisao - ja se tebi stvarno duboko naklanjam.

      Ili te mozda nisam razumio sta si htjela reci...



    dje castiti ti procita da sam napisala da je do Boga......

    Koliko ja dajem godisnje za dobrotvorne svrhe - ne znas , pa nemoj ni da komentarises.

    04-22-2005 17:16 NatasaH is offline Pregledaj poruke od NatasaH Dodaj NatasaH u listu prijatelja
    Stranica (7): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com