Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** Zashto Bog dopushta zlo? *** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
MadMax
SexNepoznat



Poruka: 481
Location: Sin City

Zashto Bog dopushta zlo? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Naslov sam uzeo iz knjige gospodina dr A. E. Wilder Smith-a
Vishe o samoj knjizi mozete (koga interesuje) naci na

    http://www.siont.net/citaonica/knjige/pages/zasto.htm


A ponukan sam zadnjim deshavanjima u Aziji,nedavnim poplavama i nevremenu u Danskoj,Svedskoj ili Norveshkoj...
Jel Azija samo ekoloshka ravnotezza na neki nacin ili ..?
I sami znate da teisti sve stvari,dogadjaje koji se na neki nacin zavrshe pozitivno po njih,pripisuju Njemu,a loshe ne pripisuju.
Zashto je to tako?
Jesmo mi to toliko zgrijeshili ili?Ili je covjek/njegov nastanak sam od sebe greshka?

___________________________________________________________________

    01-10-2005 06:49 MadMax is offline Pregledaj poruke od MadMax Dodaj MadMax u listu prijatelja
    nidze veze nidze veze is a Female
    miss foruma '05


    Poruka: 4765
    Location: na stolu

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    neznam sta da kazem, stvarno

    samo

    evo naprimjer sinoc raspravljam s bratom o ovoj pucnjavi i desavanju u Mostaru,jer je sublizu generacija ovi momaka

    i usred price ja prokomentarisem bezveze da ih malo smirim..sta ce te , sudbina,bozije davanje,niko to nije mogao promjeniti i sve da je ovo ono ilo kao sto kazete

    kad on vrisnu na mene

    ''znaci ako ja sad iz cista mira uzmem pistolj i ubijem nekog na ulici, jel mi bog to naredio,jel to bozije davanje

    jeli mi Bog rekao- uzmi pusku i pobi nevine''

    vjeruj da sam se usutila i zamislila..nisam znala sta da kazem 21.gif

    ___________________________________________________________________

      Ljudi su, opcenito,
      nalik na pse koji pocnu lajati
      cim izdaleka zacuju
      lajanje drugih pasa.

    01-10-2005 15:10 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
    shpica shpica is a Female
    hrcak




    Poruka: 2339
    Location: visim sa plafona

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    moje skromno misljenje je da mi i nismo bas toliko zgrijesili niti smo greska sami od sebe....nego nas neko "odozgo" voli ponekad pepnuti po pachi kad se razuzdamo/pohasimo....podsjetiti nas ko ima dzokere u rukavu ili neka slicna metafora 01.gif

    ___________________________________________________________________
    nopityA.gif

    01-10-2005 16:11 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    stavio zvjezdice na temu, posto smatram da je vrlo ozbiljna.

    ja ne postavljam stvari tako da nam bog daje ratove, ubijanja i slicno.

    ova tragedija nas je sve uzdrmala i svi smo se sigurno pitali "zasto"

    siguran sam da ovo stradanje nije bila nicija namjera, niti je to neko kaznjavanje.

    jednostavno planeta obavlja svoje i balansira se, rjesava svoje excentritete. nije zemlja givikt pa da se nikad ne mijenja. dovoljno je samo znati da zemlja pici oko sunca brzinom od

      120 hiljada km na sat
    , i da rotira oko svoije ose brzinom od
      hiljadu i po kilometara na sat
    .

    dakle radi se o astronomskim brzinama, stoga je potrebno povremeno odrzavanje i balansiranje.

    to je sto se tice prirodnih nepogoda .....


    sto se trice ratova i ubijanja to nam 100% nije dao bog nego ljudi koji su od boga dobili izbor. samim tim sto imaju izbor neki ljudi ce naporaviti pogresan izbor i odlucice se da zapocnu ratove i ubijanje. dakle do nas je.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    01-10-2005 17:16 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    selmichak selmichak is a Female
    mofo beba


    Poruka: 5

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Neki dan na jednoj hutbi za vrijeme dzume namaza u jednoj bosanskoj dzamiji je bas bila ta tema o nesreci u Aziji i svuda po BiH u svim dzamijama je ta tema bila na hutbi . Izmedju ostalog se ljudima ukazalo na potrebu davanja pomoci nastradalima u Aziji zemljama pogodjenim cunamijem a to su na zalost vecinom braca muslimani koji su pomagali i dalje pomazu BiH , Malezija , Indonezija .
    Nesrece dragi Allah dz.sh daje iz tri razloga
    1. da nas upozori
    2.da nas kazni
    3. iskusenje

    A poznavajuci sta se desava u Tajlandu i po tim egzoticnim ostrvima ne cudi me nimalo

    ___________________________________________________________________
    Selma je ime moje cerkice

    01-11-2005 11:21 selmichak is offline Pregledaj poruke od selmichak Dodaj selmichak u listu prijatelja
    nadia nadia is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 400
    Location: CH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i ne samo tamo ...

    ja bijah jutros u prodavnici i u podzemnoj garazi stoji djecacic , nekih 9 godina i prosi...

    nista neobicno svugdje u svijetu ali za ch jeste jer taj decko govori samo francuski i tamnoput je , znaci nije odavde. jedinu rijec koju sam razumila je azijen i cunami !!!

    znaci , boga pitaj odakle je on dosao i ko ga je tu stavio . na nesreci drugih zgrucu se velike pare i ljudi zaboravljaju sve drugo sem novcanog profita. Hvala dragom Alahu pa nisu svi isti jer je i ovako ljudski grijeh tako veliki da je pravo cudo da nas jos uvjek i ima.

    ___________________________________________________________________

      \ | /

      (@ @)

      -----o00-(_)-00o-----

    01-11-2005 12:39 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
    MadMax
    SexNepoznat



    Poruka: 481
    Location: Sin City
    pokretac teme Thread Started by MadMax

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zashto je onda nepravedan?

    Razumijem vas,odgovorili ste,bar jednim dijelom na moje pitanje,ali..zashto je neprevadan?
    Znam,ima nas svakakvih,i onih koji zasluzujemo i onih koji ne zasluzujemo Njegova upozorenja i kazne.

    Zashto je prema njima nepravedan.

    ___________________________________________________________________

      01-11-2005 13:52 MadMax is offline Pregledaj poruke od MadMax Dodaj MadMax u listu prijatelja
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Pa, evo da prosirim i ja pitanje za one koji vjeruju...

      Kad vec vjerujete, volio bih i ja da mi se objasni kako to da se cesto pokaze da je nepravedan bas prema onim ljudima prema kojima bi to najmanje trebao biti...

      siromasnima, jadnicima, cistim i postenim ljudima, vjernicima, djeci...

      Zasto ne pokaze svoju pravednost na bogatasima, diktatorima, zlocincima, manijacima... ??

      Nemojte mi samo molim vas poluodgovore u smislu..to je sve iskusenje, i ostale bla bla bla..

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        01-11-2005 14:08 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        MadMax
        SexNepoznat



        Poruka: 481
        Location: Sin City
        pokretac teme Thread Started by MadMax

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Na moj upit o nepravednosti Njega i moje pitanje koje prenosim u orginalnosti

            Originally Posted by Anarchy
            Volio bih da mi ovo sve bolje elaborirash,jer se osjecam prozvanim.Naravno, ako zzelish.
            Da,ja vjerujem u Njega..Ali se ne slazzem u potpunosti sa teistima.
            Zagrobni zzivot?Ne vjerujem u zagrobni zzivot.I tako dalje i tako blizze..


        Dobio sam ovaj odgovor koji mi je dao odgovore na neka pitanja ;

            Originally Posted by HANNIBAL
            Podjemo li od pretpostavke da je Bog tvorac zivota i ljubavi svaki vjernik mora se upitati da li Bogu tu istu ljubav adekvatno uzvraca. Okrenes li se oko sebe, samo u radijusu ispunjenog vjernicima, shvatices da svi ocekuju bozju ljubav, milost i razumijevanje a uzvracaju jedino trivijalnim postovanjem tradicija i vjerskih rituala. Iskrenog primanja bozje ljubavi i uzvracanja naci ces kod malog broja vjernika. Ako se svari odvijaju po logici uzimanja i davanja ljubavi covjecanstvo mora biti zahvalno sto uopste jos i postoji.
            Dakle, Bog nije diktator koji nas kaznjava, ali nije ni mehanizam koji se aktivira na svaki poziv nesretnog covjeka za pomoc, a ponajmanje odgovoran za sva zla ovoga svijeta.

        ___________________________________________________________________

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane MadMax dana 01-11-2005 u 14:48.

          01-11-2005 14:47 MadMax is offline Pregledaj poruke od MadMax Dodaj MadMax u listu prijatelja
          obrisana
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          kaznjava nas priroda 29.gif

          cisto odigrala svoju ulogu ...poremecen balans u prirodi

          katastrofa u Aziji je uzasna ...nesreca uzasna

          ali kad razmislis da je zemlja sastavljena od ploca koje se pomjeraju , sto se sad desilo

          znaci da je djelo prirode , koja je jaca od nas ..tu covjek ne moze uciniti nista

          kako ce tek priroda da nam vrati , ovo nije nista ...

          zagadili smo je unistili , mi sami

          a i klima se mijenja ....odnos zemlje prema suncu i mjesecu nije isti ..pomjera se

          negdje sam procitala , da je ovim zemljotresom doslo do nagiba zemljine ose

          ne znam da li je to tacno , a ako jeste

          kakve tek onda promjene treba da se dese

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane obrisana dana 01-11-2005 u 16:43.

          01-11-2005 15:31
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          madmax, ti polazis od cinjenice da je bog taj koji je direktno "kriv" za stradanja u aziji.

          sto po meni absolutno nije tacno, dakle polazis od pogresne premise i onda tako ne mozes ni dobiti odgovor kako treba.

          iako je priroda bozje djelo, to ne znaci da je bog odlucio da napravi zemljotres i da toliki ljudi poginu. nema bog nista sa tim.

          ovo je ujedno i odgovor ap-ju. ne radi se ni o kakvim iskusenjima, testovima ni nista slicno. radi se o balansiranju prirode. dakle i to pitanje zasto bog pokazuje pravdu na siromasnima a ne bogatima je pogresno postavljeno. slucajno je ispalo da tamo gdje je bila katastrofa zivi siromasan narod. evo ti primjer: jedno od najaktivnijih podrucja sto set tice zemljotresa na svijetu je caifornija.



          vidim da i teisti i ateisti ovdje polaze od toga da je ova tragedija nekakva bozja kazna, ili test, ili sta li vec. a ja vam kazem: nije ljudi, ne radi se o kazni, testu, iskusenju .... radi se o balansiranju prirode. ili to ili je je smak svijeta poceo.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          01-11-2005 18:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          na pitanje "zasto bog dopusta zlo" :

          bog dopusta sve, i dobro i zlo, zato nam je dao izbor. svaki covjek zna sta mu je radit u zivotu. i posto svi imamo izbor za ocekivat je da neko ljudi naprave pogresan izbor.
          ne mozes nekome dati izbor a onda ga ograniciti i diktirati mu sta moze a sta ne moze da radi. onda mu nisi dao izbor. cista logika.

          bog nam je dao zivot, dao nam je pamet da sami odlucimo, dao nam je kosmos, dao nam planetu zemlju,
          dao nam uputstvo za upotrebu ovih gore navedenih .... i sad je do nas.

          bog nam je reko kako treba da se ponasamo ali nas ne primorava. u tome i jeste njegova velicina, a i nasa velicin kao bica, tj ljudskog roda.

          a jednog dana cemo svi stati pred njega i polagati mu racune.
          ko je mrvu dobra uradio znace se, ko je mrvu zla uradio znace se.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          01-11-2005 18:52 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          BiH BiH is a Male
          rodjeni




          Poruka: 953

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od antiprotivan:

            Pa, evo da prosirim i ja pitanje za one koji vjeruju...

            Kad vec vjerujete, volio bih i ja da mi se objasni kako to da se cesto pokaze da je nepravedan bas prema onim ljudima prema kojima bi to najmanje trebao biti...

            siromasnima, jadnicima, cistim i postenim ljudima, vjernicima, djeci...

            Zasto ne pokaze svoju pravednost na bogatasima, diktatorima, zlocincima, manijacima... ??

            Nemojte mi samo molim vas poluodgovore u smislu..to je sve iskusenje, i ostale bla bla bla..


          Evo mog skromnog razmisljanja, bez pretenzija da je jedino tacno.
          S nase tacke gledista zaista cesto puta izgleda nepravedno kada gledamo ova desavanja oko sebe. Cesto puta stradaju siromasni, pa i djeca. Diktatori, zlocinci i raznorazni manijaci ostaju netaknuti i izgleda nam da ovo stvarno nije fer.
          Medjutim to se odnosi samo na ugao iz kojeg mi gledamo. Mi ne vidimo citav mozaik nego samo neke njegove dijelove. Mnoge stvari ne znamo i zato i ne mozemo sklopiti taj mozaik. Evo na primjer moja raja s posla zove naseg gazdu "helikopter". Zasto helikopter. Pa zato sto on cesto puta vuce neke poteze koje nama izgledaju nelogicni i cesto puta na stetu firme. Ali stvar je u tome da on zna mnoge stvari koje mi ne znamo i evo firma se i dalje dobro drzi, unatoc njegovim "glupostima". Znaci on stvari vidi s visine, iz drugacijeg ugla od naseg i zato i jeste "helikopter".
          Nadam sa da ste me razumjeli.

          ___________________________________________________________________
          Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

          01-11-2005 22:19 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
          BiH BiH is a Male
          rodjeni




          Poruka: 953

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          "zasto Bog dopusta zlo"
          Pretpostavimo da nema zla i da je sve samo dobro. To bi onda bio raj. 01.gif
          Evo ako moze malo skretanje s teme sta je za teiste priroda i kako ona dejstvuje?

          ___________________________________________________________________
          Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

          01-11-2005 22:23 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
          MadMax
          SexNepoznat



          Poruka: 481
          Location: Sin City
          pokretac teme Thread Started by MadMax

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            madmax, ti polazis od cinjenice da je bog taj koji je direktno "kriv" za stradanja u aziji.

          Ne.Rekao sam da su me zadnja deshavanja ponukala da malo sjednem i pricam sam sa sobom 01.gif

          ___________________________________________________________________

            01-11-2005 23:32 MadMax is offline Pregledaj poruke od MadMax Dodaj MadMax u listu prijatelja
            obrisana
            Gost


            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od tana:




              vidim da i teisti i ateisti ovdje polaze od toga da je ova tragedija nekakva bozja kazna, ili test, ili sta li vec. a ja vam kazem: nije ljudi, ne radi se o kazni, testu, iskusenju .... radi se o balansiranju prirode. ili to ili je je smak svijeta poceo.


            u svom postu sam napisala da je uzrok priroda , a ne Bozja kazna ili nekakav test

            a sad da dodam nije samo priroda ,nego i ljudska glupost

            cunami sasvim objasnjiva prirodna pojava ,a i zemljotres

            evo da prihvatimo da u indoneziji ljudi nisu mogli da se spase jer su bili najblizi ..ali sta je

            sa indijom , tajlandom , srilankom...mogli su obicnim sirenama upozoriti ljude da se sklone

            znaci ljudska glupost je u ovom slucaju dovela do povecanog broja stradalih

            stradalo je najvise sirotinje ..zasto ? ..pa oni su naseljeni na samoj obali iz razloga sto im je

            citava zivotna egzistencija vezana za obalu .. ribolov , prodaja kakvih sitnica turistima ili

            otvoren kafic , restoran za te turiste ...ta nema taj siromah lovu da napravi vilu u brdu

            i plandohani na terasi , a posluga skakuce oko njega

            moze li mi neko od vas objasniti je li Bozja kazna , sto milioni umiru od gladi dok zapad

            baca tone hrane ,koja bi mogla spasiti ta gladna usta

            po meni to nije nikakva kazna , nego ljudski nemar ..ljudski faktor

            tana ovo nije samo tebi upuceno , mada sam samo tebe citirala 01.gif

            01-12-2005 00:56
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17879
            Location: na prinudnom radu :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            u pravu si lelo, i ljudska glupost ili arogancija igraju dobru ulogu.

            gdje bi nam kraj bio kad bi se citav svijet dozvo pameti ?

            umjesto da ratujemo dosad smo mogli 100 puta otic na jupiter i nastaniti ga mozda (ilustrujem), ili na mjesec izlaziti na kafu, itd.

            toliko je para i pameti potroseno na ratove da smo mogli sve ovo i puno vise samo da se dozovemo. ali nam je draze ubijati se i ratovati ......

            mozda ce sljedeca generacija, tj civilizacija biti pametnija od nas. zato vjerovatno i postoji smak svijeta.

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            01-12-2005 05:24 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            BiH BiH is a Male
            rodjeni




            Poruka: 953

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              mozda ce sljedeca generacija, tj civilizacija biti pametnija od nas. zato vjerovatno i postoji smak svijeta.


            Tana sta ti ovo znaci 14.gif

            ___________________________________________________________________
            Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

            01-12-2005 05:33 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17879
            Location: na prinudnom radu :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            evo da pokusam objasniti.

            smak svijeta ili sudnji dan ce se neminovno dogoditi, to znamo (mislim ako znamo i vjerujemo u to)

            nakon toga bice sljedeca verzija covjecanstva, pa mozda oni budu malo pametniji od nas i mozda znaju bolje cjeniti jedni druge i cijeniti prirodu i cijeniti bozje djelo.

            mozda se sudnji dan dogodio vec nekoliko puta, mozda mi nismo prva verzija covjeka.
            mislim da je jedan od razloga sudnjeg dana (pored onih razloga sto su pisu u knjigama) i da bi se napravio novi covjek. nema mi logike da nakon sudnjeg dana nema vise covjecanstva.
            relativno gledajuci sto se nas tice smak svijeta je smak svijeta i tacka. ali samo relativno.

            bih naravno ovo je samo moja teroija ......

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            01-12-2005 05:41 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            BiH BiH is a Male
            rodjeni




            Poruka: 953

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od BiH:

              "zasto Bog dopusta zlo"
              Pretpostavimo da nema zla i da je sve samo dobro. To bi onda bio raj. 01.gif
              Evo ako moze malo skretanje s teme sta je za teiste priroda i kako ona dejstvuje?



            Pardon, do mene je.
            Umjesto teiste treba pisati ateiste. 25.gif

            ___________________________________________________________________
            Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

            01-12-2005 06:06 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
            Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com