Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** tri vrste ljudi *** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

*** tri vrste ljudi *** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

u kuranu su opisane tri vrste ljudi:

- vjernici
- nevjernici
- dvolicnjaci

dvolicnjaci su oni koji pokusavaju da se predstave kao vjernici, a oni to nisu.

vjernici i nevjernici su barem dosljedni i ne lazu ni sebi ni drugima.

sta mislite koji ce od ovih grupa najgore proci ?

p.s. molim vas, tema ima zvjezdice i nemojte offirati. i bez svadje i uvreda ovdje molicu.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-05-2005 18:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
dadana dadana is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1123
Location: Helvetia

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

na ovom ili onom svijetu?

___________________________________________________________________

    Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

04-05-2005 18:39 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
adis b adis b is a Male
rambling reck




Poruka: 1083

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

tana

nadam se da ovo nije offiranje
ali koja je definicija vjernika
ja mislim da je to relativan izraz kako za koju osobu

a u sustini svi mi grijesimo, onda kako se moze prepoznati vjernik od nevjernika
jer i oni koji se predstavljaju kao vjernici rade stvari koje im vjera ne dopusta

___________________________________________________________________
...

04-05-2005 18:39 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

adise,

nije off naravno i dobro je pitanje

evo jedne od mnogih definicija vjernika iz kurana:
"onaj koji vjeruje u jednog boga i koji vjeruje u sudnji dan"

sura 2, ajet 62:

    Uistinu! Oni koji vjeruju i koji su jevreji i kršæani i Sabijci*- ko vjeruje u Allaha* i Dan posljednji i èini dobro - pa imaæe oni nagradu svoju kod Gospodara njihovog, i bez straha nad sobom æe biti i neæe oni žaliti.


*Allah na arapskom znaci bog

*Sabijci - kraljevstvo koje je cvjetalo u jemenu 800-te godine prije nove ere. obozavali su planete i zvjezde.

p.s. bilo bi super kad bi nam neko stavio definiciju vjernika po bibliji ili tewratu

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-05-2005 19:17 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od dadana:

    na ovom ili onom svijetu?


sve skupa, kad se sve izvaga.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-05-2005 19:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od adis b:

    a u sustini svi mi grijesimo, onda kako se moze prepoznati vjernik od nevjernika
    jer i oni koji se predstavljaju kao vjernici rade stvari koje im vjera ne dopusta

ako grijesimo ne znaci da smo nevjernici

a samo je bog taj koji ce odrediti ko gdje pripada, ko je vjernik a ko nije.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-05-2005 19:20 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

cak nevezano za vjeru, dvolicnjaci su ti koji treba da se zapitaju... 21.gif

Dvolicnjaci se logicno mogu podijeliti na:
one koji su svjesni da su dvolicnjaci, znaci, mogu nesto uciniti sa tim... i na
oni koji su dvolicni, ali nisu svjesni svoje dvolicnosti....

Ovi zadnji nisu svjesni, pa im se pola moze oprostiti... 19.gif
Ovi prvi koji su svjesni, a nista ne rade po tom pitanju, njima treba jos pola dodati !!!

I na kraju, oni koji su svjesni, ali se makar trude, e njima nek se mjeri po stepenu truda ! 19.gif

___________________________________________________________________

    21.gif

    04-05-2005 21:12 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    hm .... pitam se postoje li dvolicnjaci koji nisu svjesni da su dvolicni

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    04-05-2005 21:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Maggie Maggie is a Female
    moforaja




    Poruka: 2736
    Location: daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    naravno da postoje, tana

    uzmi za primjer katolike u americi

    za bozic i uskrs

    crkve su pune i pucaju po savovima

    ostatak godine moze se razbacati fudbala na male

    poluprazne crkve

    za mene su to dvolicnjaci i vjernic na baterije

    i ne mislim da oni misle da jesu

    ___________________________________________________________________

      04-05-2005 21:33 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
      Black_Mamba Black_Mamba is a Female
      rodjena




      Poruka: 1055

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Maggie da bi se vjerovalo u Boga ne mora se ici u crkvu

      Mozda ja sad zvucim kao sekularizirani vjernik, taj sto na shavu visi u crkvi za bozicne mise

      al nije tako

      vidis ja nisam dvolicna, ja se samo nisam naucila drugacije

      svi mi imamo neke preference frames od kojih polazimo

      moje su takve kakve jesu.......sekularizirane....al ja nisam dvolicna jer vjerujem

      za mene su dvolicni oni koji namjerno rade nesto sto znaju da ne smiju a busaju se da su vjernici i to istinski

      Btw. Dobar ti potpisssssssssssss, samo taki. Taman sam htjela da ulozim zalbu jednu

      ___________________________________________________________________
      Eh kakve je Pesta kupleraje imala

      04-05-2005 21:39 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
      Maggie Maggie is a Female
      moforaja




      Poruka: 2736
      Location: daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      07.gif

      Mamba, moj muz je striktni katolik, ali ne ide uopste u crkvu. (zbog crkvene politike i zbog vjernika na baterije za praznike). On kaze i ja vjerujem isto kao i ti, da ne moras ici u crkvu da bi bio vjernik.

      Medutim, onda iz tog istog razloga mi nije jasno sto onda svi trce po misama za praznike, a ostatak godine ih nema nikako??

      To je meni ono "praznik je, nek me ljudi vide, da sam i ja isao na misu", e to je meni vjerska dvolicnost.

      Ili idi ili ne idi, ali ici kad je "politicki korektno" po meni nema veze sa vjerom ili Bogom, vec s onim "vidjece me komsije".


      btw. de sjedi na zidic zapali, sace cica, beli je svratila po frk bureka

      ___________________________________________________________________

        04-05-2005 21:49 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
        Black_Mamba Black_Mamba is a Female
        rodjena




        Poruka: 1055

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ja idem na ponocku vise radi dozivljaja, druzenja nego ista drugo

        Hvala na cigari (ne pusim) i na piti (ne jedem moram se docerat malo)

        izgleda da cu morat zalbu odma pisat'

        ___________________________________________________________________
        Eh kakve je Pesta kupleraje imala

        04-05-2005 21:53 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
        Maggie Maggie is a Female
        moforaja




        Poruka: 2736
        Location: daleko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        11.gif

        ne smijem nista pisati da me tana ne brise 02.gif

        nikako ne mogu povezati Boga i frk bureka 29.gif

        ___________________________________________________________________

          04-05-2005 21:56 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          hej hej hej cure

          nemojte mi offova ovdje

          hajte his sa teme u mene


          ili barem CISTI napisite off tako da mogu da obrisem

          vako kad je pola off pola nije ...... sam u nedoumici 19.gif

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          04-05-2005 22:04 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Maggie Maggie is a Female
          moforaja




          Poruka: 2736
          Location: daleko

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Da ti odgovorim na prvo postavljeno pitanje, mislim da ce nadrljati dvolicnjaci, iz prostog razloga sto nisu iskreni ni sa sobom samim.

          Svi grijesimo, jer smo ljudi. Vjernici imaju mogucnost "pranja" svojih grijeha pred Bogom.

          Nevjernicima nije bitno da se opravdaju pred Bogom, vec pred sobom.

          Dvolicnjaci ne znaju gdje udaraju, jer u mnogo slucajeva njihova pristranost vjeri zavisi od politicke potrebe, samim tim iskreno ne vjeruju u Boga, vec vjeru iskoristavaju za svoje interese.

          Sto ne znaci da oni sami sebe ne znaju uvjeriti da su veci vjernici od Pape.


          Definitivno, dvolicnjaci 01.gif

          ___________________________________________________________________

            04-05-2005 22:13 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
            Rondo Rondo is a Male
            stalni dopisnik


            Poruka: 1085

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Tana, mislim da je pitanje subjektivne prirode.
            Ono sto se tebi ili meni cini dvolicnim nekome drugom ne mora da bude, tako da ta osoba djeluje i cini sve u, prema njemu, dobroj nakani(In good Faith).
            Ovo u "dobroj nakani" je cak i pravno validno, bez obzira radilo se o kanonskom ili opstem pravu te se osoba optuzena za to djelo oslobodja krivice.
            Dalje, zar ce Bog zaista biti grub prema onima koji su pocinili lose djelo a vjerovali da postupaju pravilno cak i u ime Boga u kojeg vjeruju...Ja ne znam ali se vrijedi i to zapitati jer se kaze da je Bog najpravedniji.

            04-05-2005 22:47 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17879
            Location: na prinudnom radu :)
            pokretac teme Thread Started by tana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ja i dalje mislim da su dvolicni svjesni svoje dvolicnosti.

            maggie ne mora da znaci da su nevjernici ako ne idu u crkvu, a ponocku mozda dozivljavaju jednostavno kao socijalni dogadjaj. oni ne moraju biti dvolicni.


            rondo nema tu mjesta subjektivnosti - dvolican je onaj koji jedno govori a drugo radi. i po mojoj logici ne moze nikako biti nesvjestan svoje dvolicnosti.


            generalno kad sam reko dvolicnjaci nisam samo mislio samo po pitanju religije.
            religija, filozofija, psihologija .. sve se to preplice.

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            04-05-2005 22:54 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17879
            Location: na prinudnom radu :)
            pokretac teme Thread Started by tana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            na pitanje da li ce bog biti grub prema onima koji naprave nesjvjesnu gresku

            meni logika kaze da ce nece jer jedan tako veliki um ko sto je kreator dobro poznaje nasu psihu - ta on nas je napravio.

            uostalom ne treba mi logika, u kuranu pise da pravi razlika izmedju grijeha ucinjenog u neznanju i onog svjesnog ... tako nekako ....

            ali jako rijetki su primjeri da covjek napravi lose djelo a da nije svjestan da grijesi. jako rijetko. uglavnom znaju oni da cine grijeh.

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            04-05-2005 22:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            Rondo Rondo is a Male
            stalni dopisnik


            Poruka: 1085

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Tana,ali tvoje tumacenje Kur'ana moze se dijametralno razlikovati od mog ili negoga treceg. U ovome kontekstu mislim da Sveta Knjiga nije "absolutisimus per se" jer joj treba covjek da je tumaci. Mislim da Knjiga bez covjeka postaje "obsolet", covjek si i ti i ja i neko peti, deseti...i svi smo jednaki pred Bogom mada tumacimo sadrzaj iste knjige drugacije jer nas je Bog stvorio drugacije...
            Shvatas sta hocu da kazem? 10.gif

            04-05-2005 23:19 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
            kapljica
            Gost


            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Cak i oni koji na Sudnjem danu povjeruju u moci bozije bice postedjeni pakla(tako pise u ovoj knjizi koja je stravicna pravo)...opisane sve patnje Sudnjeg dana 30.gif

            04-05-2005 23:25
            Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com