Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Sta je kich ? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello

Sta je kich ? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mnogo puta sam se upito sta je to u stvari kich , i imali mozda neka jednostavna formula po kojoj bi se moglo zakljuciti , kada je nesto kich , a kada je umjetnost ?

Volio bih cuti vase misljenje .

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

03-21-2003 23:16 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
Aleksandra Aleksandra is a Female
moforaja




Poruka: 10252
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

neukus

neodmjerenost

___________________________________________________________________






          03-21-2003 23:29 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
          Lucky Lucky is a Male
          .iznogud




          Poruka: 65

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          postoji suptilna linija koja razdvaja ukus od neukusa, i uvijek je individualna. sama je kategorizacija ekskluzivno u sopstvenim rukama svake individue, ali bi se generalno mogao kich prepoznati kao nedostatak mjere, ukusa, kulture... kich je po ulicnom zargonu ono sto ces prepoznati kao papanluk, bezveze, tobe-jarabi...

          03-21-2003 23:52 Lucky is offline Pregledaj poruke od Lucky Dodaj Lucky u listu prijatelja
          Sjeta Sjeta is a Female
          seka




          Poruka: 528

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Sjetin dozivljaj kitcha:


          epitet kicha se daje predmetima koji zele da budu podmetnuti za umjetnost.

          Mislim da se kitch i umjetnost ne razlikuju po rezultatu i izgledu predmeta/objekta

          nego nacinom i namjerom nastanka toga predmeta/objekta

          umjetnost nastaje kao rezultat nadarene vizije umjetnika

          dok

          kich nastaje kao rezultat nekoga hajvana koji gleda da napravi kakvu zaradu

          ___________________________________________________________________

            broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Sjeta dana 03-22-2003 u 00:10.

            03-22-2003 00:00 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
            Sjeta Sjeta is a Female
            seka




            Poruka: 528

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Sjetin summary kitcha:




            razlika izmedju kitcha i umjetnosti:

            mislim da je razlika u motivaciji stvaranja

            ___________________________________________________________________

              03-22-2003 00:01 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
              Ferrari Ferrari is a Male
              mister foruma '03, '04




              Poruka: 1841
              Location: Maranello
              pokretac teme Thread Started by Ferrari

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Jednom sam cuo definiciju kicha , po kojoj je kich sve ono sto nema neku svrhu ,
              tj. cemu se ne zna stvarni razlog postojanja.
              To je bila neka emisija na TV , i u nastavku emisije jedan ucesnik je rekao da je najbolji primjer za kich " Ajfelov Toranj u Parizu ".
              Po tome covjeku Ajfelov Toranj nema nikakve svrhe ni namjene osim da se , na njemu kupi hrdza ,da se golubovi imaju gdje k..... , i da bi ga mogli farbati svakih 7 godina, u nastavku govora ga je nazvao ruglom Europe , i da tako nesto ruzno mogu izmisliti samo Francuzi.
              Ako cemo slijediti njegovu definiciju kicha , onda je i Mona Lisa kich , jer ni one nema nikakvu svrhu , osim da se na njoj skuplja prasina.
              I poslije svih tih raznih izlaganja , ja nisam bio pametniji tj. ni sad ne znam postoji li neka
              nevidljiva linija ispod koje je sve kich , a iznad koje je sve umjetnost ?

              ___________________________________________________________________
              Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

              03-22-2003 00:11 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
              Sjeta Sjeta is a Female
              seka




              Poruka: 528

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Samo ti Sjetu slusaj u zivotu, i dobro ce ti biti. 10.gif



              'ta ce emisija
              'ta ce TV

              ___________________________________________________________________

                broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Sjeta dana 03-22-2003 u 00:13.

                03-22-2003 00:13 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
                Centa
                SexNepoznat

                Poruka: 1
                Location: iza resetaka

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Ko povlaci liniju izmedju kicha i umjetnosti ?
                Ko je kompetentan ?(jel` se vako kaze)

                Las Vegas je toliki kich,da postaje ugodno i prerasta u jedinstveni oblik za sebe-umjetnost kicha.

                03-22-2003 00:18 Centa is offline Posalji Email za Centa Homepage of Centa Pregledaj poruke od Centa Dodaj Centa u listu prijatelja
                obrisana
                Gost


                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Za mene ,kic je svako pretjerivanje.

                Zlato nije kic ali ako neko stavi na sebe pola kile zlata sto u prstenovima , lancicima ,
                to je kic.
                Bizuterija mi nije kic , ako je recimo detalj koji je fino uraden . Previse tih detalja za mene
                je kic.
                Kic mi je , one slike sto se prodaju na ulici, a la Djecak sa suzom
                Suvise boja u losoj kombinaciji isto moze biti kic.
                Kad neko naljepi tapete u stilu jesen je lisce opada
                Shund je za mene vrsta kica .Pjesma a la Vecero si sarme probo nisi
                A kic medu ljudima...
                To necu komentarisati

                03-22-2003 00:20
                obrisana
                Gost


                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Vidis uvijek se pitam , mozda ce mi neko odgovoriti

                Da li vremenska dimenzija moze biti dimenzija kica ?

                03-22-2003 00:23
                Lucky Lucky is a Male
                .iznogud




                Poruka: 65

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                objasni lelo to za vrijeme, a ne bi bilo lose ni novu temu poceti.

                mislim da je kich u ochima onog koji gleda, a ne onog koji stvara.

                03-22-2003 00:31 Lucky is offline Pregledaj poruke od Lucky Dodaj Lucky u listu prijatelja
                obrisana
                Gost


                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Pa eto Barok - za mene sve u baroku je nekako kicasto

                03-22-2003 00:35
                Sjeta Sjeta is a Female
                seka




                Poruka: 528

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Mislim da je vazno razluciti:


                da li se epitet kitch dodjeljuje od nas na kraju linije (gledaoca, laika, kriticara)

                ili

                se etiketa kitcha dodjeljuje, kao sto sam ranije predlozila, pri samom porodjaju (ovisi sta je motivacija, sta je vidjenje, i sam karakter stvaraoca)


                ????

                ___________________________________________________________________

                  03-22-2003 00:51 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Sjeta:

                      Mislim da je vazno razluciti:


                    da li se epitet kitch dodjeljuje od nas na kraju linije (gledaoca, laika, kriticara)

                    ili

                    se etiketa kitcha dodjeljuje, kao sto sam ranije predlozila, pri samom porodjaju (ovisi sta je motivacija, sta je vidjenje, i sam karakter stvaraoca)


                    ????


                  Da li je definicija kica upravo u tvome odgovoru ? 21.gif

                  03-22-2003 01:03
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Mislim da je tesko definisati kic.

                  Da bi definisala kic treba znati definisati samu umjetnost i njenu vrijednost .

                  03-22-2003 01:05
                  Lucky Lucky is a Male
                  .iznogud




                  Poruka: 65

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  umjetnost je uvijek imitacija prirode, a

                  kich je individualan dozivljaj.

                  IMHO.

                  03-22-2003 01:10 Lucky is offline Pregledaj poruke od Lucky Dodaj Lucky u listu prijatelja
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Lucky:

                    umjetnost je uvijek imitacija prirode, a

                    kich je individualan dozivljaj.

                    IMHO.


                  Slazem se da je kic individualni dozivljaj .

                  A umjetnost je ono sto je iskrano istinski.

                  03-22-2003 01:16
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Lucky , evo jedno pitanje

                  Ranije je u kuhinjama bilo moderno na zidu krpa pa na njoj vezeno :

                  "Kuharice manje zbori da ti rucak ne izgori "

                  I jos takvih tekstova

                  Kad sada gledam na te krpe sta reci :"Kic je " ili

                  mogu reci da je dokument proslosti

                  Interesuje me sta ti mislis ?

                  03-22-2003 01:28
                  Ferrari Ferrari is a Male
                  mister foruma '03, '04




                  Poruka: 1841
                  Location: Maranello
                  pokretac teme Thread Started by Ferrari

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Nesto kontam sta bi bio najkich , pa se sjetih onih naljepnica na autima
                  bivaktile , a jedna mi je uvjek isla na zivce

                  I JA TEBI


                  cuj i ja tebi 26.gif 21.gif 27.gif

                  ___________________________________________________________________
                  Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

                  03-22-2003 01:35 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
                  Husinica Husinica is a Female
                  avenija kruzno




                  Poruka: 125
                  Location: Mostar

                  I ti ga precera! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  e, moram ovdje upast...
                  kako moze jedan umjetnicki pravac bit kitsch?
                  ako pricamo o kitschu kao kategoriji suprotstavljenoj umjetnosti (kako to vidi vecina ovdje) onda je to nesto sasvim razlicito od onog "meni je to kicasto".
                  ima, naravno kompetentnih da te granice odrede; bolje receno, postoje objektivni kriteriji prema kojima se to odredjuje.

                  05-08-2003 10:43 Husinica is offline Posalji Email za Husinica Pregledaj poruke od Husinica Dodaj Husinica u listu prijatelja
                  Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com