Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Bosnjak » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Radobolja Radobolja is a Male
trudim se


Poruka: 222
Location: Den

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kako moj Zgembo jedan osvajac moze biti demokrata + tolerentan
Osvajac osvaja dijelove svijeta ne birajuci sredstva,pa tako i TURCI
Tolerantni nisu bili nikad
a ako ciljas da su dozvolili neturcima imati svoje bogomolje i ostavili ih na miru to su uradili
sa razlogom
Plati dadzbine u hrani,parama i jedno musko dijete dato za ratovanje/ili poturceno
To su ti bili te demokrate i tolerantni tipovi
moj zgembo
Ja sam licno musliman hercegovac ponosan na moje pradjedove i ostale ,jedna mi je baka ortodoksna hrvatica ,a sve ostalo mi je u porodici muslimanskog porjekla,moja majka ima 2 adza sto su izbjegli u Tursku davnih godina kada je Aleksa Santic napisao pjesmu Ostajte ovdje upravo posvecenu njima i drugima sto su se preseljavali u Tursku nakon pada Turskog carstva i ja sam bio u posjeti u Izmiru 1980 sa mojom majkom tamo i mogu ti reci da je Jugoslavija tada bila Las Vegas za Izmir i Tursku po svemu
Oni su ostali na nivou koji je veoma nizak ,dok su hercegovacki muslimani imali apsolutno sve sto treba imati jedan moderan musliman u svakom pogledu
Naravno da je i u nas bilo razlika medju muslimanima,ali prosjecan moderan musliman je bio
kao svi ostali EVROPLJANI
Turci to nisu ni do danas uspjeli
Bio sam u Turskoj prosle godine, u Alaniji, boze sacuvaj kulture i kako podcinjavaju zene
i ne samo to na zalost nista pozitivno ne mogu reci o Turskoj
Nase Jadransko more je HAVAJI za Tursku
otisao sam malo predaleko sa teme ,ali me Zgembo toliko izbaci iz takta da mu moram parirati

07-04-2005 15:25 Radobolja is offline Pregledaj poruke od Radobolja Dodaj Radobolja u listu prijatelja
zgembo zgembo is a Male
avenija kruzno




Poruka: 145

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

a ako ciljas da su dozvolili neturcima imati svoje bogomolje i ostavili ih na miru to su uradili
sa razlogom

Ok ko je to do tada uradio od osvajacha
Procitaj moj post da valja pa ces vidjeti da pise
DO TADA

Posto sam studirao Povijest i vani i u BiH onda cu ti reci da boljeg primjera od osvajaca DO tada nije bilo
Samim tim sto nisu morali ici u vojsku i ratovati ja vidim kao privilegiju a ne kao tlacenje
Recimo ne bi bilo lose da sj Tito rekao da mi neoprijedljeni ne moramo sluzit vojsku
Moj stari ne bi moro drezdat tri godine u vojsci 15.gif 15.gif
Onda bi se moj stari osjacao privilegovanom a ne ugrozenim
Niko nije morao davati dijete u Janjicare ako nije htio 21.gif 21.gif
Za to postoji milion dokaza . Ali zarada i lagodan zivot su mamili mnoge

___________________________________________________________________
Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

07-07-2005 01:55 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Boshnjaci Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Današnji Bošnjaci (narod - "nacionalna" odrednica "Bošnjak") razvili su se od muslimanskog milleta stanovništva osmanske Bosne (koje se nazivalo Bošnjacima - u ovom sluèaju radi se o etnogeografskoj odrednici "Bošnjak"), a taj bošnjaèki muslimanski millet razvio se najveæim dijelom od srednjovjekovnih Bošnjana i njihovih potomaka koji su tijekom prva dva stoljeæa osmanske uprave primili islam, potomaka Vlaha (naseljavanih od strane Osmanlija širom Bosne) i neznatnog procenta ostalih elemenata. Muslimanski millet Bošnjaka je pojaèan doseljenicima iz zemalja koje su Osmanlije izgubile u Beèkom ratu (Ugarske, Hrvatske i Like). Dobar dio njih bili su potomci muslimanskih Bošnjaka - kolonizatora, ali dio i Maðari ili Hrvati koji su primili islam. To je realnost. Ostalo su samo fantazije.


Ima netko neshto da doda??

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane liberty dana 11-16-2006 u 07:19.

11-16-2006 07:15 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja nemam,
nisam bio tada tamo kao neki, pa ne mogu da kazem nista relevantno!

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

11-16-2006 08:19 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sumnjam da bi imao shta da kazes i da si bio, predpostavimo.
Evo i jedne izreke koja ide uz to :STVARI NISU NEOPHODNO ONAKVE KAKO TI NEKO DRUGI KAZE DA ONE JESU,NITI SU STVARI NEOPHODNO ONAKVE KAKO TI MISLIS DA ONE JESU - STVARI SU ONAKVE KAKVE JESU.

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-16-2006 08:33 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prepotentno pises, ali posteno govoreci,

ko te jebe... 34.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

11-16-2006 09:23 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
almonda almonda is a Female
seka


Poruka: 681
Location: NYC

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sad ce to Miron "pojasniti" cim ustane

___________________________________________________________________
Zivot nam vraca samo ono sto mi drugima dajemo.....

11-16-2006 09:27 almonda is offline Pregledaj poruke od almonda Dodaj almonda u listu prijatelja
Indijanac Indijanac is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 530
Location: Fuckin' Germany

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vidi ove Cokule 29.gif

Ma znas sta, sve da nije sekunde jedne u pravu,
covjek se pravo trudi, ucestvuje u diskusijama,
uctiv je i ne vrijedja nikoga.

Ako se ne slazes sa njim ili sa stvarima koje pise,
pa sestro mila, sirok je internet,
obori mu teorije, napisi svoje vidjenje....

Ali jok,
najlakse je po onoj
"Ajooooj Hamo, vidi mu glave " 29.gif

___________________________________________________________________
Ko bi mogo opjevati redom
sve ljepote divnoga Mostara,
zar se èudiš srce što ga ljubim
sa ljubavlju sinovskoga žara?

11-16-2006 09:31 Indijanac is offline Posalji Email za Indijanac Pregledaj poruke od Indijanac Dodaj Indijanac u listu prijatelja
Musala Musala is a Male
rodjeni




Poruka: 1304
Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Indijanac:

    Vidi ove Cokule 29.gif

    Ma znas sta, sve da nije sekunde jedne u pravu,
    covjek se pravo trudi, ucestvuje u diskusijama,
    uctiv je i ne vrijedja nikoga.

    Ako se ne slazes sa njim ili sa stvarima koje pise,
    pa sestro mila, sirok je internet,
    obori mu teorije, napisi svoje vidjenje....

    Ali jok,
    najlakse je po onoj
    "Ajooooj Hamo, vidi mu glave " 29.gif


Bravo majstore, svaka cast01.gif

___________________________________________________________________
-Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

11-16-2006 10:47 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hvala Indi,
dodjem te 27.gif

Nemam sad vremena ali predlazem da se tema ujedini sa temom u "Srbima i Hrvatima u BiH", ako se pokretac slaze...

11-16-2006 15:06 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

RE: Boshnjaci Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od liberty:

    Današnji Bošnjaci (narod - "nacionalna" odrednica "Bošnjak") razvili su se od muslimanskog milleta stanovništva osmanske Bosne (koje se nazivalo Bošnjacima - u ovom sluèaju radi se o etnogeografskoj odrednici "Bošnjak"), a taj bošnjaèki muslimanski millet razvio se najveæim dijelom od srednjovjekovnih Bošnjana i njihovih potomaka koji su tijekom prva dva stoljeæa osmanske uprave primili islam, potomaka Vlaha (naseljavanih od strane Osmanlija širom Bosne) i neznatnog procenta ostalih elemenata. Muslimanski millet Bošnjaka je pojaèan doseljenicima iz zemalja koje su Osmanlije izgubile u Beèkom ratu (Ugarske, Hrvatske i Like). Dobar dio njih bili su potomci muslimanskih Bošnjaka - kolonizatora, ali dio i Maðari ili Hrvati koji su primili islam. To je realnost. Ostalo su samo fantazije.


    Ima netko neshto da doda??



Hehe,

Pa Liberty,
dobro si ti ovo slozio, ali hebi ga - nemam sta dodat...

Ne slazem se. 01.gif

Sinoc sam na History chanalu gledao jednu americku emisiju o pucnju u Sarajevu 1914...
Iznenadilo me je kako to Ameri - hladno i tacno procjenjuju stvar, a opet i nije... ta smo mi za ove...?

Naime, te 1914 se stvar dobro zakuhala u cijeloj Evropi.... Savezi su se napravili i samo se cekala prilika za - akcijiu...

Uglavnom, u svom pitchvajzu - Srbijanska Vlada sa Nikolom Pasicem i Apisom kao sefom tajne sluzbe organizuje atentat na predstolonasljednika. To im je bilo "potrebno" jer su Austrijanci skontali da ce davanjem specijalnih ustupaka pravoslavcima u BiH - pacificirati "budjenje" njihove nacionalne svijesti.... koja je bila u "usponu" sa jacanjem Srbije.
To Nikola Pasic nije htio ni po koju cijjenu dozvoliti.

E zasto je bitna ova godina...?

Pa zato sto u Austrougarskoj monarhiji tek pocinje da se budi nacionalna svijest kod pojedinih grupacija...
Logicno, posto jedina je slobodna slavenska zemlja na Balkanu Srbija - uticaj na pravoslavce preko SPC i ubacenih aktivista je najveci... Sta vise, revolucionarna buntovnicka organizacija Mlada Bosna -
    koja okuplja sve konfesije u BiH
i zalaze se za slobodu BiH od Austrougarske - je pod kontrolom Apisove obavjestajne sluzbe.

Dakle - te NE tako daleke 1914 -
    niti su svi pravoslavci jos skontali da su Srbi, niti su svi katolici skontali da su Hrvati, a niti svi muslimani da su Bosnjaci
.

Toliko o tim milletima Bosnjanima i sl...


Ja licno mislim,
    bez da se vise udaljavamo u daleku proslost i brojimo krvna zrnca
...:

Otomanska imperija je na pocetku u prvoj polovini svog postojanja imala najliberalniju religioznu politiku od svih tadasnjih feudalnih drzava... Pripadnici svih konfesija su mogli slobodno upraznjavat svoje religiozne obicaje i vjeru.... Naravno postojao je i dodatni porez za ne-muslimane (glavarina) ali u poredjenu sa drugim feudalinim drzavama (Austrijom napr.) Turska imperija je bila daleko naprednija... Uistinu, neke su konfesije favorizirane pored drugih... Napr. pravoslavlje u odnosu na katolicanstvo, jer je Turska mogla imat direktnu kontrolu nad crkvom.


Ta njena prednost joj pocetkom 19 vijeka postaje njen - okov.
Ti mnogobrojni narodi i religiozne konfesije postaju i glavni izvor Turskih problema... Narodi koji su ranije bili pacificirani na tlu Turskog carstva pocinju da "prepoznaju" svoj identitet.
Religija nije presudni faktor, ali igra znacajnu ulogu.

Nakon Berlinskog kongresa 1878 Turska gubi posjed nad BiH i ona se 'prikljucuje' Austrougarskoj.

Naravno muslimani sa zebnjom ocekuju dolazak "katolicke" sile, dok ove druge dvijje konfesije smartaju to kao neko - oslobodjenje... Mnogi muslimani odlaze u Tursku sa povlacenjem Turske vojske.

Medjutim, Austrija NE mjenja nista osim sto ukida glavarinu i
    sve stanovnike svrstava pod - Bosnjake razlicitih vjeroispovjesti
...
Promjena nekih imovinsko pravnih odnosa - NE dolazi u obzir.

To stanje traje sve do gore navedene 1914...
    Pravoslavci i katolici sebe takodjer nazivaju Bosnjacima
.
(Sjetimo se "jazavac pred sudom" - Petar Kocic... Glavni lik David Strbac sebe naziva "blentavi Bosnjak" kad se podsmijeva Carevini...)

Sa uspjesima Srbije u Balkanskom ratovima i uticajem crkve, pocinje se postepeno "buditi" i nacionalno osjecanje pravoslavaca u BiH - tj. pocinju se identificirati sa Srbima u Srbiji.

Nakon 1WW - Srbija preuzima kontrolu na cijelom teritoriju bivse Yu...
Kraljevina Jugoslavija - postaje poslije Kraljevina SHS.
U toj drzavi pravoslavci u BiH - sada vec Srbi u BiH - dobivaju povlasten polozaj u odnosu na druge dvije konfesije (nesto kao u doba Turske samo sad - pravoslavci)

U Hrvatskoj, naravno raste nezadovoljstvosrbskom drzavnom politikom i to traje da pucnja u skupstini i Obznane...
Takodjer u BiH katolici se vec poistovjecuju sa Hrvatima u Hrvatskoj...

Muslimani su u defanzivi... Nacionalno "budjenje" koje se odigralo pod okriljem druge dvije konfesije se ne moze primjeniti u ovom slucaju. Jedina drzava sa kojom su se mogli na neki nacin poistovijetiti je Turska - koja se nakon 1ww 'potkupila' na danjasnje granice.

Tako se to nastavlja do 2WW...

U svim tim previranjima jedan dio muslimana u BiH su organizovano iskoristeni kao "ratni materijal" ustaskoe drzave NDH...

Medjutim, za razliku od 1991, godine 1941 postoji jos jedna organizacija koja je nadnacionalna i sveobuhvatna... Partizani i KPJ naime .

Nakon svih previranja, politickih nesuglasica nakon ww2 jasno je da se "budi" i nacionalni osjecaj muslimana u BiH... Konacno, se pravi jedno chudno rjesenje u kome religiozna konfesija - muslimani - postaje nacija Muslimani...
Jasno je da ni KPJ nije mogao silom promjeniti vec "probudjeni" nacionalni osjecaj Srba i Hrvata u BiH (licno mislim da jeste ali se radilo o klasicnoj -borbi za vlast i "nacionalnom kljucu"), ali nije se mogao negirati niti osjecaj ljudi koji su bili vezani za muslimansku konfesiju... To je bilo cini mi se jedno kompromisno rjesenje koje je Tito nasao, ali ocito nije bas kako treba...
Licno mislim - da bi 40tak godina komunizma uspjelo da napravi BH naciju tj da je "probudi" (naravno silom), ali o tome se samo moze sada polemisati...

Nakon pada komunizma - podjela je TOTALNA...
problem je sto nema - partizana...
(postoje pokusaji od napr MBO sa Bosnjacima - pravoslavne, katolicke i islamske vjeroispovjesti - ali je takodjer jasno da su osudjeni na propast... samo ime strake ne privlaci ostale u velikom broju.)

Pod pritiskom "velikih" susjeda BiH se hoce podjeliti, ali na kraju ostaje takva kakva je i bila u SFRJ...
U toj borbi se "budi" i nastaje Bosnjacka nacija, koja je u principu pandam onim drugim dvjema.
Na ljude drugih konfesijija, ateiste i ostale gradjane bivse BiH -
    NIKO ne racuna
.
Sve se to jos i "ovjerava" od tzv. "medjunarodne zajednice i...
...Svi smo svjedoci danasnjeg "rjesenja i uredjenja"...

Dakle, moje je misljenje:
mozemo se mi igrat istorije i prebrojavat krvna zrnca koliko god hocemo, ali cinjenice su ovo:
- svi stanovnici BiH -
    su JEDAN narod

- "nacije" u BiH su nastale u razlicito vrijeme pod razlicitim uticajima, a ponajvise "susjednih" drzava.
- SVE "nacije" u BiH imaju jedino uporiste u religiji
- "Ostali" nemaju sta da se pitaju u takvoj BiH
- Ovakvo "rjesenje" nece nikad nikom nesto dobro donijet
- Mislim da je jedini put u stvaranju jedne "NOVE" BiH nacije - ekonomska saradnja i prosvjecivanje i ekonomsko jacanje zemlje.
- Mislim da je najveci protivnik tog ekonomskog rasta "vjersko-nacionalna" politika lokalnih partija
- Mislim da ce se tesko ici naprijed.


I jos da dodam:

"...To je realnost. Ostalo su samo fantazije..."

11-17-2006 04:31 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
adis b adis b is a Male
rambling reck




Poruka: 1083

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

jes da je malo sa teme ali...

bas sam malo gledao tu emisiju sinoc i nesto kontao kako su nas ucili da su se Mlada Bosna i Gavrilo Princip borili za "slobodu svih naroda Jugoslavije", da su htjeli prosiriti tu Jugoslovensku ideju
a u sustini su bili pod-organizacija Crne Ruke i nastojali da prosire ideju velike srbije
jedna obicna teroristicka organizacija...

___________________________________________________________________
...

11-17-2006 04:47 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hebi ga Adis,
treba se covjek pokusat vratit u to vrijeme tamo...
ne mozes posmatrat dogadjaj od prije 100 godina sa danasnje pozicije...
vjerovatno su ti mladi ljudi vjerovali da rade nesto dobro.
Druga je stvar sta je lupez tipa Pashic ili Apis razmisljao...

11-17-2006 04:56 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od adis b:

    jes da je malo sa teme ali...

    bas sam malo gledao tu emisiju sinoc i nesto kontao kako su nas ucili da su se Mlada Bosna i Gavrilo Princip borili za "slobodu svih naroda Jugoslavije", da su htjeli prosiriti tu Jugoslovensku ideju
    a u sustini su bili pod-organizacija Crne Ruke i nastojali da prosire ideju velike srbije
    jedna obicna teroristicka organizacija...


Jugoslovenstvo je izvorno hrvatska ideja.
Danas tu cinjenicu dobar dio hrvatske inteligencije nerado priznaje, o politici da i ne govorimo. Uz izvornu hrvatsku, starcevicansku ideju postojala je i jugoslovenska, strosmajerovska politicka ideja.

Što se tièe Principa, moje je mišljenje da njemu osobno i uopæe pitanju Mlade Bosne treba priæi vrlo oprezno. Njegov èin, ubojstvo Franza Ferdinanda trudne mu supruge, dogaðaj je koji ima karakter teroristièkog èina. Dok su ga jugoslavenske komunistièke vlasti slavile (sjeæa li se iko onog natpisa sa spomen ploèe Principu, pored onih u beton utisnutih stopa odakle je tobože pucao?!), prešuæujuæi ubojstvo nadvojvodine supruge, austrofili su iznimno naglašavali upravo njezinu pogibiju, kao i èinjenicu da je bila u visokom stupnju trudnoæe.

Šta da se kaže o Principu? Individualni teror i atentati predstavljali su sve do današnjih dana radikalni i ekstremistièki oblik politièke borbe. Èinjenica je da je nadvojvoda Franz Ferdinand u tom trenutku predstavljao otjelovljenje Austro-Ugarske monarhije, "tamnice naroda" - barem za dio srpske inteligencije koja je željela "osloboðenje svoje braæe i ujedinjenje sa maticom Srbijom". Prema tome, ubojstvo Ferdinanda predstavlja atak na jedan od glavnih simbola onoga protiv èega se Mlada Bosna borila. Slièno kao što 11. septembar 2001. predstavlja napad na simbole onoga protiv èega se Al-Kaida bori. Bili su to "legitimni" ciljevi. Što su pri tome stradali nevini, to bi se vrlo ležerno moglo objasniti pojmom "kolateralna šteta". Da li je Princip zaista pucao u nadvojvotkinju ili je ciljao drugoga i pogodio nju - teško da æemo ikada saznati.

Komunisti su izgradili èitav mit o Mladoj Bosni kao revolucionarnoj, progresivnoj projugoslavenskoj organizaciji, toboðe sastavljenoj od svih naroda s podruèja BiH- Èinjenica je, meðutim, da je ona bila sastavljena od onih koji su se izjašnjavali kao Srbi, a dr. Nedim Šarac je još 80-tih godina otvoreno posumnjao u revolucionarni karakter te organizacije, istièuæi èinjenicu da niko od njezinih èlanova nikada nije usvojio neke stavove marksista.

Mirone nisu svi stanovnici BiH jedan narod .(genetika je chudo)
Za Bošnjake, život u prvoj Jugoslaviji je bio gori od tamnice. Nazivani su Turcima po novinama i štampi, vrijeðani su na razne naèine, diskriminirani, pa i otvoreno ubijani (pokolj u Šahoviæima 1924.). Takav bi nam položaj bio i u Miloševiæevoj Srboslaviji, da mu je kojim sluèajem uspjelo da je formira.


"Na istoènog veroispovedanija Bošnjake veæi upliv imati neæe biti za Srbiju težak zadatak..."
Ilija Garašanin, >Naèertanije< (1844. g.)

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-17-2006 09:10 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
adis b adis b is a Male
rambling reck




Poruka: 1083

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Miron:

    hebi ga Adis,
    treba se covjek pokusat vratit u to vrijeme tamo...
    ne mozes posmatrat dogadjaj od prije 100 godina sa danasnje pozicije...
    vjerovatno su ti mladi ljudi vjerovali da rade nesto dobro.
    Druga je stvar sta je lupez tipa Pashic ili Apis razmisljao...



ima i te...ko ce ga znati

___________________________________________________________________
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane adis b dana 11-17-2006 u 14:28.

11-17-2006 14:26 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od liberty:

    ...
    Mirone nisu svi stanovnici BiH jedan narod .(
      )
      Za Bošnjake, život u prvoj Jugoslaviji je bio gori od tamnice. Nazivani su Turcima po novinama i štampi, vrijeðani su na razne naèine, diskriminirani, pa i otvoreno ubijani (pokolj u Šahoviæima 1924.). Takav bi nam položaj bio i u Miloševiæevoj Srboslaviji, da mu je kojim sluèajem uspjelo da je formira.
      ...



    Libery,

    "genetika je chudo" - je i Hitler govorio - pa ne mora znaciti da je bio u pravu.... (cak i ako je imao i vise "materijala" za - chudjenje)

    Sto se tice prve Yu - stavri su odavno jasne... Srbijanska primitivna politicka struktura tek nastala iz Otomanskog carstva, a jos pojacana novim "nacionalnim budjenjem" (chitaj nacionalizmom) - i nije mogla donijeti nesto drugo na te prostore...

    Njihovi "svijetli uzori" su jedino mogli biti nadjeni u Austrougarskoj ili Turskoj imperiji...
    Naravno da je Srbijanska politicka struktura kao i cijelo plemstvo napravila - klasicnu "tamnicu naroda" po uzoru na Austrougarsku...

    To sto ti govoris da Bosnjacima nije bilo dobro, to ce ti reci i Crnogorci (konacno oni su premda na strani pobjednika - izgubili i drzavu i naciju), to ce ti reci i Slovenci koji su u pocetku sa odusevljenjem prihvatili tu prvu Yu... a mislim da je nepotrebno pricati o nezadovoljstvu Hrvata koje je i dovelo do "masakra u skupstini" i 6-tojanuarske diktature.

    Poslije toga stvari nisu mogle na bolje izaci...

    Drugi je naravno veliki uticaj spoljnih faktora na sva zbivanja dole... Dakle, ekonomska kriza, dolazak fashizma u italiji i Njemackoj i ponovno trazenje "zadovoljstine i zivotnog prostora" za Nijemce.

    Svo je ovo LIberty, produkt novije istorije - kao sto su i "nacije" na tom prostoru - tako da je nepotrebno ici daleko da bi se nesto vidjelo, provjerilo (dokumentima) i konacno i dokazalo...

    Za one "genetske" zajebancije sam ti vec rekao sta mislim...
    ... vic...

    Isto kako su "Imotski mudraci" na osnovu neceg sto bi kao trebalo biti "naucni rad" (uvreda je za nauku - ono nazvati naucni rad) - izveli neke "zakljucke", pa ih onda ti "interpretirao" kako si ti to shvatio, pa ti ja takodjer "nabacio" i drugu "interpretaciju" - eee isto tako su i Hitlerovi "naucnici i istoricari" trazili uporiste u "nauci" da su - "nadrasa".

    Prijetelju, od toga nema nista.

    "Nacije" u BiH su takve kakve i jesu... Bezpredmetno je silom sada pokusavati nesto ili nekog mijenjat... (to se i dalje tvrdim mozda jedino moglo u vrijeme komunizma)

    Jedini moguci nacin je ekonomsko snazenje prostora i - svjesnost o tome...
    Mozda u nekoj doglednoj buducnosti i prisustvujemo "budjenju" neke Euro-nacije kojoj ce valjda i ti ljudi sa Balkana pripadati... Naravno za to "pripadanje" morat ce se odreci svojih "lokalnih nacija"...
    jednostavno.

    Jos da dodam - svi mi iz te bivse Yu smo isti narod... (sa ili bez brojenja krvnih zrnaca)

    11-17-2006 15:40 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
    sasho sasho is a Male
    mofo beba


    Poruka: 1
    Location: sweden

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ne dao bog mirone .....
    ni blizu .....

    ___________________________________________________________________
    u prolazu

    11-18-2006 00:27 sasho is offline Pregledaj poruke od sasho Dodaj sasho u listu prijatelja
    nik obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ma : POJAM! Bolan! 01.gif 04.gif

    11-18-2006 00:32
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Okle tebe vise ovde..... 13.gif


    Tisucju puta, tamo vamo.... 19.gif 13.gif 35.gif

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    11-18-2006 01:27 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    za one koji zele da se vrate malo ranije u istoriju i skontaju neke stvari....


      ___________________________________________________________________

        21.gif

        11-18-2006 02:38 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com