Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Bosnjak » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 2 3 [4] 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jos da dodam - svi mi iz te bivse Yu smo isti narod... (sa ili bez brojenja krvnih zrnaca)


Albanci i Slovenci jedan narod? 13.gif

U procesu nacionalnog profiliranja sve razlike su zanemarene i sve etnièki razlièite skupine su se stopile u jedinstvenu naciju, izgradivši ne samo etnopsihološke pretpostavke, veæ i svijest o zajednièkom porijeklu. Pa pogledaj samo razlike izmedju Crnogoraca i slavonaca te dalmatinaca.Mirone ukrivu si......
Glede genetike pogledaj ovaj link gdje se da zakljuciti da smo od Slavena poprimili jedino jezik cini mi se..

    http://www.geocities.com/zakus_1999/Races.html


Serbia, Croatia, Bosnia, Slovenia and Macedonia = 75% Dinaric ( preslavic Illyrians) , 10% West Mediterranean (most common on the coast), 10% Noric ( depegmented Dinaric ) and 5% Neo-Danubian (most common in the north and Pannonia, Baltic Slav ) = 85% Dinarik / 10% Med. / 5% L+N

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane liberty dana 11-18-2006 u 03:57.

11-18-2006 02:53 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

haha
bola pa hebo ga ti doke ces ti brojat ta krvna zrnca...?
Da ti Hico nije nesto u srotstvu...haha
jesli li ti provjerio svoja zrnca...?
vidis da svaka "naucna" stranica sa krvnim zrncima - daje samo jednu jedinu poruku - svi su neka mjesavina - evo cak i Svedi...

A i Albanci i Slovenci (premda na njih nisam direkto pomislio) nisu toliko daleko...
(Evo pitaj Djelmasa...)

Eno su ti "Imocani" izveli teoremu da su Srbi - ili Albanci ili Grci, ali samo ako nisu crnci iz Juzne Afrike... nemoj bola opet... pocecu se smijat - pa nikako stat onda.

Genetika nema veze sa nacijom... i tu znam da sam u pravu.

11-18-2006 05:29 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Genetika nema veze sa nacijom... i tu znam da sam u pravu.



Sta ti podrazumjevas pod danasnjim pojmom Nacija?

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-18-2006 05:35 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa objasnio sam ti u gornjem postu... u par tacaka...

11-18-2006 05:42 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://www.moforaja.com/thread.php?threadid=8726&sid=

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-18-2006 05:54 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa procitao sam ranije vec ovaj link...

Ima i par bisera...
Takodjer sam procitao onaj link cini mi se od tvog favorita Zlatka (ili kako se vec zove).
Tu na pocetku i nije toliko lupao...

Ne trebas ti lijepit linkove jer ocito na ovom sto si ga zalijepio nije se postigao neki "koncenzus" tada - a sumnjam da ce sada.

Mogu ti samo pomovit sta ja mislim da je situacija sa "nacijama" u BiH.


    ...
    Dakle, moje je misljenje:
    mozemo se mi igrat istorije i prebrojavat krvna zrnca koliko god hocemo, ali cinjenice su ovo:

    -
      svi stanovnici BiH - su JEDAN narod

    -
      "nacije" u BiH su nastale u razlicito vrijeme pod razlicitim uticajima, a ponajvise "susjednih" drzava....
    - da dodam-
      "to nastajanje je pocelo pod kraj 19-tog Srbi, pocetak 20-tog Hrvati, kraj 20-tog vijeka Bosnjaci

    -
      SVE "nacije" u BiH imaju
        jedino uporiste
      u religiji
    - da dodam -
        NIKAKO
      u genetici.

    ..... itd itd...

    ...

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Miron dana 11-18-2006 u 06:12.

11-18-2006 06:09 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Slazem se sa tobom samo zamjeni ove teze Narod-Nacija. 10.gif

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-18-2006 06:20 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

haha

ma ja mogu zamjenit kako me je volja - ali od toga nema nista...

Rekoa sam ti da je to moje misljenje... a narod je po meni siri pojam od nacije.

dakle mjenjao ja ili ne mjenjao - tako ti je sitacija...

Ljudi se u BiH "nacionalno" tako osjecaju i izrazavaju... i naravno fali im "nacionalna" drzava sa kraja 19-tog vijeka...
Mali je problemcic - sto to ne mogu i kroz papire provuc... ali se "lavovski" bore po tom pitanju i mislim da ce i uspjeti... na zalost.

I zaboravih:

Pa sto nisi odmah reko na pocetku da ti je do lingvistike - pa ne bi ovoliko foruma potrosili...
13.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Miron dana 11-18-2006 u 06:45.

11-18-2006 06:39 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislim da nece.~344~

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-18-2006 06:48 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Iskreno da ti kazem... mislilm da je to vec svrsen cin. Ceka se samo da se to i objelodani...

Dakle (sad cu parafrazirat tebe):
Svi ti "narodi" hoce da imaju vlastite "nacionalne" drzave... Slican proces kroz koji su evropske drzave vec prosle prijje skoro 2 vijeka...

Mislim da su to i Jevropljani skontali, i da ce to ici u tom smjeru...
BiH ce ostat neka vrsta federacijie izmedju "nacionalnih" drzava "konstutivnih "naroda".
Dakle mislim da ce i Hrvatski "narod" dobiti svoj entitet tj. "nacionalnu drzavu u nekoj "federativnoj BiH"...

U cijelu tu sliku se uklapa i Kosovo, premda po "papiprima" nema nikakve sanse da bude jos jedna "nacionalna" drzava albanskog naroda...
Nema presedana.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Miron dana 11-18-2006 u 07:08.

11-18-2006 07:06 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sljedeca decenija che biti jako aktuelna u istrazivanju korijena nasih sukoba i antagonizama.
Nema rasprave o historiji dok se ne izbaci mitologija, verziranje, prepravljanje, falsificiranje, anakrionizmi,....
To da srpski pisci, moderni, izjednaèuju Slaven=Srbin samo i iskljuèivo je poznato.
Razlog je jednostavan. Tako se Srbija širi do Slovenije i Srbi su tu bili oduvik i sve je Srbija.
Sada cemo da vidimo jednu sitnu prevaru, najprizemnije vrste, iz knjige: >Pisci srednjevjekovnog Latiniteta<, koju je izdalo 1996. g. Ministarstvo Kulture Crne Gore.
U tom ministarstvu su tada bili dominantni Srbi, na celu ministarstva je takodje bio Srbin, a apsolutnu vlast u CG je imao Momir Bulatovic, takodje Srbin.



Ovo su pravi ratni huskaci, bili i ostali.

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane liberty dana 11-20-2006 u 05:26.

11-20-2006 05:22 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Musala Musala is a Male
rodjeni




Poruka: 1304
Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od liberty:

    Sljedeca decenija che biti jako aktuelna u istrazivanju korijena nasih sukoba i antagonizama.
    Nema rasprave o historiji dok se ne izbaci mitologija, verziranje, prepravljanje, falsificiranje, anakrionizmi,....
    To da srpski pisci, moderni, izjednaèuju Slaven=Srbin samo i iskljuèivo je poznato.
    Razlog je jednostavan. Tako se Srbija širi do Slovenije i Srbi su tu bili oduvik i sve je Srbija.
    Sada cemo da vidimo jednu sitnu prevaru, najprizemnije vrste, iz knjige: >Pisci srednjevjekovnog Latiniteta<, koju je izdalo 1996. g. Ministarstvo Kulture Crne Gore.
    U tom ministarstvu su tada bili dominantni Srbi, na celu ministarstva je takodje bio Srbin, a apsolutnu vlast u CG je imao Momir Bulatovic, takodje Srbin.



    Ovo su pravi ratni huskaci, bili i ostali.


Kakve veze ovaj post ima sa naslovom teme? 14.gif

Sto se tvog posta tice:

Prvo stavljas orginalni tekst koji je pisam na Italijanskom jeziku,
pa onda stavljas c'irilicni prevod tog istog teksta,
pa onda optuzujes Ministarstvo culture Crne Gore da su oni pisali taj tekst. 21.gif

Ja neznam ali meni se cini da covjek tvoje postove nemoze razumjeti cak ni kad je pijan. 21.gif

___________________________________________________________________
-Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

11-20-2006 09:11 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Musala zasto se javljas kad nisi skapirao temu?Doprinos temi kao i obichno ravan nishtici.
Korjeni zla i opomena za buduchnost...
To je primjer kako se od svetosavskih bajki pravi istorija koju Srbi uce u skolama.
I na samo sto je oni uce, vec sire njihove bajke dalje i ubjedjuju i druge narode da su Srbi!
Napominjem da ovakvih prevara srpske istoriografske skole ima bezbroj.
Dusan Sindik i Gordana Tomovic su autori ove podvale.

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-20-2006 09:26 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Musala Musala is a Male
rodjeni




Poruka: 1304
Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kako mogu doprinijeti temi u kojima ti non stop cistis pragove tudjih kuca. 21.gif
Imamo mi i u Bosni istih takvih pisaca pa se nisi potrudio da ih spomenes.
Kad postanes objektivan i logican onda ces shvatiti da ja tvojoj temi vise doprinesem nego onaj sto te tapka po ramenu i salje ti 10.gif .

Ja ne zivim u Srbiji, nije moja zemlja Srbija, ne branim nikoga i ne krivim nikoga.
A u svakom zitu ima kukolja. Nije svaki Srbin los covjek isto tako kao sto ni svaki Bosanac nije dobar covjek.

A stvarno ti post nema veze sa naslovom teme.
U tvom postu gore se spominje Slovenija, navodno prikazana kao dio Srbije.
Da neces mozda reci da je Slovenija po tebi dio Bosne, pa te mozda zato gudi sve ono sto je napisano na Italijanskom jeziku. Ako je tako koja je onda razlika izmedju tebe i pisaca onoga posta na Italijanskom jeziku29.gif

___________________________________________________________________
-Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Musala dana 11-20-2006 u 10:09.

11-20-2006 09:58 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Liberty,

Slazem se sa Musalom.
Konacno sto covjeka uvjek zaljepis kad konstruktivno diskutuje...
tema je postavljena...
sad vadis nakav spis na latinskom i tvdis da je prevod namjerno pogresno napravljen...
Pa bola sta ti mislis ko cita ove debele knjige...
cak i ako neko chita - taj broj objektivno nije veci od onog provcenta kojeg si postavio na temi "o krvnim zrncima" (Imocka veza)

Sta je greska:
Sclavoniae NIJE= Srbije...

Konacno - zar ne moze biti stamparska greska...?
Ili tipa koji je to prevodio - pogrjesio nenamjerno... Ta nije sveta knjiga da ce u paklu gorit ako pogrjesi...
A i konacno u danasnje vrijeme kad svako moze provjeriti izvor - nesto mi to smjesno izgleda...

Sto se ove tvoje trvdnje tice (premda ne vidim vezu sa temom):

    "Sljedeca decenija che biti jako aktuelna u istrazivanju korijena nasih sukoba i antagonizama."


Sumnjam...

Svak ce pricat svoju pricu jos jedno 50 godina, ali nacionalne drzave premda jos nisu ozvanicene su tu...
Nakon tog perioda ce se valjda umorit - i prikljucit se EU...
Tako da ce te 'nesuglasice' - jednostavno biti predane 'zubu vremena'.


Licno mislim - da bi se ti malo trebao opustit. 01.gif

11-21-2006 03:11 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svak ce pricat svoju pricu jos jedno 50 godina, ali nacionalne drzave premda jos nisu ozvanicene su tu...
    Nakon tog perioda ce se valjda umorit - i prikljucit se EU...
    Tako da ce te 'nesuglasice' - jednostavno biti predane 'zubu vremena'.


Ja ne bjezim od podjele, ali u ovim procentima i u ovim granicama su za Bosnjake samoubistvo.
Dakle u pitanju je neminovnost kada se tezi jedinstvenoj BiH a nikakvi ideali. Do sada Bosnjacima niko nije ponudio nikakav realan i izvodjiv plan podjele BiH, te je do daljnjega suplja prica.

A i oni u RS koji bi se ovako kako jeste odcijepili ne razmisljaju o prakticnom dijelu te bajke u sadashnjim uslovima.

Stvarno mi je potreban odmor i opushtanje Mirone, bash razmisljam o Havajima. 01.gif

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

11-23-2006 05:53 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Libery,
odlicna ideja 10.gif

11-23-2006 07:04 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
Morpheus
tozzinjo



Poruka: 1137

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

zanimljiva tema, pogotovo poslednjih par postova.

kako sada gledati na sve ovo, iz perspektive od 5 godina kasnije?

___________________________________________________________________



    ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

      nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

    08-11-2011 15:33 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2849
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ovaj danoninoih chupa iz naftalina 10.gif

    odlicna tema, nadam se da cu imati vremena da je po istilahu preberem

    10.gif

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    08-11-2011 16:07 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    Morpheus
    tozzinjo



    Poruka: 1137

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    pacupam, bas zbog raje, jer nekad je bilo dobrih polemika ovde. kako novih polemika nema, meni je makar jako uzbudljivo i zanimljivo procitati stare i u svijetlu onoga sto je pisano prije 4,5,6 godina, izvuci nove zakljucke..

    ___________________________________________________________________



      ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

        nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

      08-11-2011 16:20 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
      Stranica (5): « prethodna 1 2 3 [4] 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com