Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Sanjin Salahovic » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): « prethodna 1 [2] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Black_Mamba Black_Mamba is a Female
rodjena




Poruka: 1052

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Vesna.B:

    U svemu covjek mora postaviti neke granice. Nikada se nisam stidila da kazem da sam iz Yuge, i to sa ponosom govorim i dan danas, nazalost moram reci bivse.
      Asimilirati se covjek jednostavno mora
    , ako misli imati normalan zivom. Moja djeca super pricaju oba jezika, ako su sami okrenu na norveski, ja ih prije ruzila, ali sad se puno ne zamaram sa tim, jer je to normala.

    Licno se ne osjecam niti da pripadam onom dole, jer ono za mene drzava nije.

    Meni su isto tako cudni, da ne kazem licemjerni pojedinci koji stalno govore samo da su dole. Pa sto se ne vrate kad je dole tako fino. Sjede negdje na Zapadu u toplom i sigurnom, i onda samo pametuju.

    Mislim da svaki pojedinac ima pravo na svoj izbor. Znam ko sam, a isto tako znam sta hocu da budem.


Asimilirati se covjek NE MORA i NE SMIJE. Asimilacija znaci gubljenje vlastitog identiteta, poprimanje tudjeg, kameleonsko utapanje u sredinu. Zasto odbaciti identitet kad ga mozemo zadrzati? Meni je to isto ko vjeru promjeniti. Zar bi se ja sad mogla zvati Zejna ili Camilla? Mogla bi al nije u redu, nisam to ja.

Za identitet i integraciju se mora boriti. Svi se moramo integrisati u nova drustva, prihvatiti u razumnim mjerama novi nacin zivota, al niposto odbaciti svoj identitet, svoj jezik, svoju kulturu...Jezik je veoma bitna stavka tu, jer ako ne znas jezika, ne naucis ni one fine nijanse u ophodjenju sa ljudima sa istog govornog podrucja, humor se gubi,itd. Mislim da je pogotovo djeci vrlo vazno usaditi taj osjecaj identiteta.

Ja sam isto sve odbacila nase sto ne valja (ne kuham po pola dana, ne hodam po kafama,it) a poprimila red i poredak svedski recimo, i to me cini integrisanom. Biti integrisan znaci biti jedan komadic u mozaiku, jedan ravnopravan clan u drustvu, sa svim svojim manama i vrlinama i obicajima i jezikom i svime.

Asimilacija Not Ok 07.gif
Integracija Ok 05.gif

___________________________________________________________________
Eh kakve je Pesta kupleraje imala

06-10-2005 10:50 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
Plastic Plastic is a Male
moforaja


Poruka: 2528
Location: space
pokretac teme Thread Started by Plastic

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Vesna.B:

    hahaha , znas Amire globus, pa onaj saraf na vrhu, e ja sam tu. Zato obicno kazem "DOLE "

    A mislila sam na Mostar, koji onako iskreno receno, mozda i ne zasluzuje da nosi to ime. Znamo kakav je Mostar bio, a kakav je sad.

    Ko sad na trokutu igra tavle, do 5 sati u jutro 01.gif
Trebali su stari Mosta napraviti u Bergenu ili Oslu, ima vas vise tamo!!! Mislim mostarca

06-10-2005 12:52 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
Vesna.B Vesna.B is a Female
ne more meda




Poruka: 38
Location: Norveska

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mamba ja sam se malo pogresno izrazila. I ja sam mislila na integraciju 05.gif .

Moja djeca super govore nas jezik. Ja se sekunde nisam promjenila, ostala sam ono sta sam i prije bila. Htjela sam samo da kazem, ako gledamo danasnju situaciju u Mostaru, nekako ne mogu u tome sebe da nadjem.

Koliko god to ruzno zvucalo, Mostar je podjeljen grad. Ja u svom srcu nosim jedinstven grad, ne mogu ga djeliti. Najljepse godine svog zivota sam dole provela i vrijedio mi je jeda dan dole ko ovdje svih ovih 13.

@ Amire zna se gdje je mjesto Starom Mostu 33.gif . Ocito me nisi dobro razumio, ali nema veze

___________________________________________________________________

    06-10-2005 13:14 Vesna.B is offline Pregledaj poruke od Vesna.B Dodaj Vesna.B u listu prijatelja
    Black_Mamba Black_Mamba is a Female
    rodjena




    Poruka: 1052

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    VesnaB 10.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Eh kakve je Pesta kupleraje imala

    06-10-2005 13:28 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
    Plastic Plastic is a Male
    moforaja


    Poruka: 2528
    Location: space
    pokretac teme Thread Started by Plastic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Vesna.B:

      Mamba ja sam se malo pogresno izrazila. I ja sam mislila na integraciju 05.gif .

      Moja djeca super govore nas jezik. Ja se sekunde nisam promjenila, ostala sam ono sta sam i prije bila. Htjela sam samo da kazem, ako gledamo danasnju situaciju u Mostaru, nekako ne mogu u tome sebe da nadjem.

      Koliko god to ruzno zvucalo, Mostar je podjeljen grad. Ja u svom srcu nosim jedinstven grad, ne mogu ga djeliti. Najljepse godine svog zivota sam dole provela i vrijedio mi je jeda dan dole ko ovdje svih ovih 13.

      @ Amire zna se gdje je mjesto Starom Mostu 33.gif . Ocito me nisi dobro razumio, ali nema veze

    Ma jasta sam te nego razumio....ovo je bilo malo sarkastino....ali ne i zlonamjerno!! 33.gif

    06-10-2005 14:23 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
    Miron Miron is a Male
    brato




    Poruka: 722
    Location: Graz, A

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dobra ti je ta Tana 10.gif
    Nisam upratio temu ranije, a ni o Sanjinu ne znam nista ima 15 godina. (doduse samo sam jednom sa Saletom pricao i on mi je spomenuo da je u Norveskoj).

    Dobro je Sanjin sve to opisao. 10.gif
    A i Mamaba je ovo dobro slozila... 10.gif

    Medjutim, ja imam jedan mali "problemcic"... a evo vidim da se i gore to nekako javlja...
    Dakle svi znamo sta je bilo prije, kakvo se sranje desilo u bliskoj nam proslosti i sta je sad...

    Jednustvar mora covjek imat na umu - mi nismo "obicni" gastarbajteri iz neke blize proslosti ili iz Mexika ili Gane... (bar nije vecina nas).
    Mi smo tacno kao "zaspali" u jednoj drzavi sa njenim pravilima i zakonitostima - a "probudili" se u drugoj.
    Vjerovatno ljudi koji su bili ili naprasno "postali nacionalno svjesni" - nemaju ovakvih "problema", medjutim izvjestan broj se malo teze snalazi u tom.
    Pitanje je dakle sljedece:
    SVI ucimo (vecina nas) svoju djecu "maternjem" ("nasem") jeziku...
    Medjutim - sta kad me dijete pita - koji je to jezik kojim mi pricamo?
    (sto se naravno i desilo)

    Sad da kazem djetetu Srpsko-Hrvatski ili Hrvatsko-Srpski kako smo ga i zvali u onoj drzavi prije nego smo "zaspali"... nikako NE stima. Taj niti vise postoji a i kad je postojao bio je samo politicki dogovor.
    Da kazem Bosanski - opet ne mogu rec sa sigurnoscu, jer bi to trebao biti neki jezik kojim sad pricam kako sam se "probudio". A i kad slusam BHTV napr nekako mi taj Bosanski (bar onaj sa TV) vise lici na onaj "stari" Hrvatski prije "spavanja" i kategoricki tvrdim da NISAM tako pricao (a ne vjerujem da ih je puno na forumu koji su to radili) prije nego sto sam "zaspao".

    Meni licno naravno NIKAD nece bit problem da pricam bilo kojim od ovih nekoliko jezika (koji su po meni SAMO jedan jezik) dole, medjutim - prizacemo da se SVE to tako zakomplikovalo da vjerovatno izvjesni ljudi jednostavno NE zeleci da ucestvuju u toj primitivnoj "igri" oko jezika - odlucuju da "posjeku" svoje korjene i "asimiliraju se".

    To je naravno jos jedan "fenomen" vezan za te nase jadne prostore dole.
    Evo mamba je integracioni ministar - pa bih bas volio chuti ima li i jedan drugi narod u Svedskoj da se susrece sa ovakvim u osnovi glupim problemom.

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Miron dana 09-01-2006 u 04:09.

    09-01-2006 03:43 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
    Gianni Gianni is a Male
    raja




    Poruka: 2199
    Location: North see

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Sanjina sam sreo u Mostaru nedavno , bizzi radi , kurlaj deveraj 07.gif

    ___________________________________________________________________
    There are no wrong choices; there are only different choices.

    09-04-2006 12:03 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    reko da obnovim interesantnu temu. asimilacija dijaspore.

    btw iso sam ljetos sa sanjinom u goje na jenjetinu. sanjin isti onaj stari. 10.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    09-27-2011 17:28 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Archibald Archibald is a Male
    guster


    Poruka: 56

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jel te hipnotiziro 19.gif



    Ti Spavas , Ti Spavas , tvoji kapci su teski 04.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Archibald dana 09-27-2011 u 21:20.

    09-27-2011 21:19 Archibald is offline Pregledaj poruke od Archibald Dodaj Archibald u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    heheheh nije, ali mi je isprico sve o tome

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    09-27-2011 21:39 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    garinca garinca is a Male
    rodjeni


    Poruka: 989

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:

      reko da obnovim interesantnu temu. asimilacija dijaspore.

      btw iso sam ljetos sa sanjinom u goje na jenjetinu. sanjin isti onaj stari. 10.gif


    nisi tana...nisi isho , nego si se vozio...dobra janjetina , hebo asimilaciju... 02.gif

    09-28-2011 09:55 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    vozio, vozio i to u tvojem bibiju garinca. jasta je nego dobra janjetina niko nije ni spomeno asimilaciju 27.gif. nismo imali kad od janjetine 13.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    09-28-2011 16:28 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    garinca garinca is a Male
    rodjeni


    Poruka: 989

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    sto se tice same teme...ova mamba je sve rekla davne 2005-e...integracija uvjek...asimilacija nikad...i to je to...po meni i za mene...e sad ako neko hoce da se asimilira i postane norvezanin , svedjanin ili amerikanac...boze moj...bujrum...svak je gospodar svoje sudbine...

    09-28-2011 17:02 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    dakle ko se asimiliro ?

    ko se integriso?

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    07-01-2013 21:10 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    orion orion is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1112
    Location: mobilna

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Bojim da se i ja ne asimiliram i pocnem govoriti "sutri dan" 16.gif

    ___________________________________________________________________

      07-01-2013 21:29 orion is offline Pregledaj poruke od orion Dodaj orion u listu prijatelja
      taxi taxi is a Male
      Liska mjeseca avgusta




      Poruka: 18170
      Location: M&R

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      kvikli 13.gif

      ___________________________________________________________________

        07-01-2013 22:18 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17853
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od orion:

          Bojim da se i ja ne asimiliram i pocnem govoriti "sutri dan" 16.gif


        10.gif 13.gif

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        07-02-2013 16:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        semirizsvemira semirizsvemira is a Male
        raja


        Poruka: 1860

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Za vrijeme dikature proleterijata je sve bilo po direktivi pa smo silom ucili jezik onako kako su nam ga servirali . Htio ne htio . Za mene je hefta vazda bila hefta i ostace tako ako Bog da i dalje buducim generacijama. Dakle zadrzali smo od nasih pradjedova nesto od onoga jezika kakvog su oni govorili . Srpsko hrvatski je izmisljen jezik , vjestacki kao i ta nakva federacija kraljevina Jugoslavija u narodu poznata kao srboslavija. Interesantno da su taj vjestacki jezik nametnuli samo nama u BiH . Volio bih da mi djeca nauce arapski jezik , veoma lijep i bogat a i Kuran je objavljen cijelom svijetu na arapskom
        .Inace mi u mojoj familiji pricamo techno nekoliko stranih jezika , sto evropskih sto neevropskih . Sto vise jezika znaju bolje za njih 10.gif

        ___________________________________________________________________
        "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
        (Johann Wolfgang Goethe)

        07-03-2013 01:30 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
        taxi taxi is a Male
        Liska mjeseca avgusta




        Poruka: 18170
        Location: M&R

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        13.gif 13.gif

        ___________________________________________________________________

          07-03-2013 01:42 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
          berber berber is a Male
          moforaja


          Poruka: 4397
          Location: Na Tepi

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ja isto pricam sve jezike.mogu se sporazumiti na 120 jezika,,,japanski,mongolski...srilanka 18.gif

          ___________________________________________________________________
          nema vise ni tepe

          07-03-2013 01:45 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
          Stranica (2): « prethodna 1 [2] nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com