Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Med » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)

med Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Med je sastavljen od šecera kao što su: glukoza, fruktoza i minerala kao što su magnezijum, kalij, kalcij, soda, hlor, sumpor, gvožde i fosfat. Tu su B1, B2, C, B6, B5 i B3 vitamini, koji se mijenjaju s kvalitetom nektara i polena. Pored toga u njemu se mogu naci bakar, jod i u manjim kolicinama cink. Takode je u njemu prisutno nekoliko vrsta hormona.

Danas su apikultura i pcelinji proizvodi postali novom granom za istraživanje u zemljama gdje je nauka uznapredovala. Koristi od meda su slijedece: med je niskokalorican. Kad se uporedi sa istom kolicinom šecera, on daje 40% manje kalorija nego šecer. Mada tijelu daje veliku energiju, on mu ne povecava težinu.

    Laka probavljivost:
Zbog toga što se molekule šecera u medu lahko pretvaraju u druge vrste šecera (fruktoza i glukoza) med se lahko probavlja kod vecine ljudi uprkos tome što ima veliku koncentraciju kiseline. Takode pomaže bubrezima i crijevima da bolje funkcionišu.

    Brzo ulazi u krv:
Kada se rastvori u blagoj vodi, med ulazi u krvotok u roku od sedam minuta. Slobodne molekule šecera u njemu cine da mozak funkcioniše lakše.

    Pomaže nastanak krvi:
Med daje znacajan dio energije koji je tijelu potreban za proizvodnju krvi. Sem toga on pomaže cišcenju krvi. Ima pozitivne efekte u regulisanju i olakšavanju cirkulacije krvi. Takode on djeluje kao znacajna zaštita od kapilarnih problema i arterioskleroze.

    Suzbija bakterije:
Osobina ubijanja bakterija naziva se “inhibicijski efekat.” Eksperimenti provedeni na medu pokazuju da se njegova osobina ubijanja bakterija dva puta povecava kada se med razblaži vodom. Vrlo interesantno je primijetiti da se mlade pcele hrane medom razblaženim od strane pcela koje su odgovorne za njihov nadzor - kao da one znaju za ovu osobinu meda.
Žele rojal je supstanca koju proizvode pcele radilice unutar košnice. Unutar ove hranljive supstance nalazi se šecer, proteini, masnoce i mnogi vitamini.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

06-08-2005 23:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Zadavalica Zadavalica is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 1632
Location: s dna kace

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja ha se probudim sabahile drmnem kashiku meda 10.gif

___________________________________________________________________
...ko ne pamti, iznova prozivljava...

06-08-2005 23:02 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja poceo to da radim ima par dana - svako jutro kasika meda

pravo dobro 10.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

06-08-2005 23:04 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
GARAVUSA GARAVUSA is a Female
Misiica ljeta 07




Poruka: 8664
Location: Holland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

uuuu Tana jos uzmi saku oraha i vidices onda kad te obuzme


med je cudo , i to kad neko od familije pravi pa ono bas cisti med , mmmmm

___________________________________________________________________

    NIJE LAKO BITI JA ! ! !

06-08-2005 23:14 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
LanaMo LanaMo is a Female
moforaja




Poruka: 2125
Location: Svugdje Pomalo...Pretezno vise tu nego tamo...

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja isto cim ustanem kasika mi je meda... 10.gif

___________________________________________________________________
Ne misli da je trenutak sreæe nešto maleno!

06-09-2005 02:18 LanaMo is offline Pregledaj poruke od LanaMo Dodaj LanaMo u listu prijatelja
Branto Branto is a Female
seka




Poruka: 703
Location: MEKLAUDLAND

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ha se ustanem zarolam je
oraha mi fal abogu ne treba
tu su svi vitamini i proteini 10.gif

___________________________________________________________________
ahtung ahtung

    ahtung ahtung
    01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

    06-09-2005 03:24 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
    Plastic Plastic is a Male
    moforaja


    Poruka: 2533
    Location: space

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tana,vrcanog meda na dushu!! 10.gif

    06-09-2005 12:07 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
    nepoznat
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja sam si donjela prosle godine odozdo 5 kg meda...(tecni 29.gif ) mmm...ZDRAV je bukvalno za sve.

    Kazu da karcinom lijeci. 10.gif

    06-09-2005 12:09
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    da li je ovaj med sto ga kupujemo na zapadu prirodni?

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    06-09-2005 16:13 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Selmic Selmic is a Female
    puterica


    Poruka: 83

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    svako jutro kusnem dvije kasike, jedna u mlijeko druga onako 02.gif

    @gara to s orasimo je malo prejako, pazi da te bas ne ne drmne :P

    ___________________________________________________________________
    .

    06-09-2005 16:59 Selmic is offline Posalji email za Selmic Pregledaj poruke od Selmic Dodaj Selmic u listu prijatelja
    Black_Witch Black_Witch is a Female
    rodjena




    Poruka: 985
    Location: na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i ja to radim ali ponekad, nazalost, pluca su mi odron od cigara 21.gif

    ___________________________________________________________________
    .............

    06-09-2005 19:31 Black_Witch is offline Posalji Email za Black_Witch Pregledaj poruke od Black_Witch Dodaj Black_Witch u listu prijatelja
    First Lady First Lady is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1404
    Location: NY

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ne volim med

    ni u caj, onako kad ga kamufliraju
    umjesto secera

    inace ni secer bas ne koristim

    ___________________________________________________________________
    Live, and let LIVE!!!

    06-09-2005 20:18 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4430
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Med,maslo,orasi jebo vijagru!! 27.gif

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    06-09-2005 21:49 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    metallica metallica is a Male
    moforaja




    Poruka: 8228
    Location: CH.WILLA(uglavnom)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Med je nešto najbolje što postoji zaista i trebali n+bi ga sc+vi jesti posebno mi pušaèi i duvaèi 18.gif to je lijek pravi zaista

    ___________________________________________________________________

      06-10-2005 11:39 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      metallica metallica is a Male
      moforaja




      Poruka: 8228
      Location: CH.WILLA(uglavnom)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      a najbolji je iz Glavatièeva pa onda iz Nevesinja i okolice pa onda iz okoline Trebinja
      sve sam ih jeo i ovo nije prièa na pamet

      ___________________________________________________________________

        06-10-2005 11:41 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        nepoznat
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od tana:

          da li je ovaj med sto ga kupujemo na zapadu prirodni?



        Nemam pojma - ali ja vise vjerujem u onaj nas livadski, gorski, planinarski.
        Kontam 'cele nisu pod dejstvom hemije ali, jesu pod .... 05.gif

        06-10-2005 15:03
        nik obrisan
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Kopija sa

          www.iltizam.com



        Vjerovjesnikova medicina
        Pisac texta: M.Valjevac
        Uzeto iz: "Novi Horizonti"
        Broj ili stranica: 2


        ISLAM I MEDICINA
        Poglavlje o medu
        Imam el?Buhari je u svoju zbirku hadisa (Sahih) uvrstio posebno poglavlje pod naslovom Lijecenje medom.

        Allah Uzvišeni kaže: Iz utroba njihovih izlazi pice razlicitih boja u kojem je lijek ljudima.

        Preneseno je od Ebu Se’ida da je neki covjek došao Allahovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve selleme, i potužio se: Brat moj proljev ima? Odgovorio je: Napoj ga medom. On je otišao i kada se vratio rekao je: Pojio sam ga, ali nije djelovalo. Još ga je dva puta vracao na upotrebu meda, da bi mu cetvrti put rekao: Istinu je rekao Allah, a slagao je stomak brata tvoga. Zatim ga je pojio medom i ozdravio je. (zabilježili Buhari i Muslim). U Muslimovoj predaji se kaže: Ima mucninu u stomaku, tj. probava mu ne funkcionuše i želudac mu je pokvaren.

        Njegove rijeci: slagao je stomak brata tvoga. govore da nije dovoljno uzeti med jedan ili dva puta. Proljev je bio posljedica loše probave, pa mu je ’Alejhis?selam naredio upotrebu meda, jer med ima funkciju procišcavanja i potiskivanja naslaga nakupljenih u želucu i crijevima.

        Druga mogucnost je da se radilo o vrsti proljeva koja je slicna jednoj vrsti sluzi vlazi koja se prijanja na crijeva tako da nema mogucnosti zadržavanja tereta i ta bolest se zove proklizavanje crijeva , pa med ima funkciju cišcenja suvišne vlage. Kada je upotrijebio med on je ocistio prekomjernu vlagu što je uzrokovalo njeno istjecanje, pa je uslijedilo ozdravljenje. Zato mu se u dva-tri navrata proljev povecao. To je jedan od najboljih lijekova (za tu vrstu proljeva, o.pr.) pogotovu ako se med razgodi u toploj vodi. Kažem: Ljekari su saglasni oko ovoga i stoga govore: Ako je tijelu potreban neki pomocnik protiv proljeva onda je pomognuta sa ovim. Mnogi ljekari griješe kada je u pitanju navedena vrsta proljeva, jer pretpostavljaju, da bolest iziskuje lijek koji ce je zaustaviti, tako kada god da bolesniku sredstvo za zatvaranje , poveca mu bolest, sve dok mu Allah ne olakša da dode do iskusnog ljekara koji ce ga izlijeciti. To kazuje da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve selleme, imao uvid i u druge stvari i bolesti, njihovo lijecenje i odgovarajuce lijekove za njih, neka su Allahovi blagoslovi i selami na njega.
        Kadi ’Ijad kaže: Njegove rijeci: Istinu je rekao Allah, a slagao je stomak brata tvoga. se odnose na rijeci Allaha Uzvišenog: u kojem je lijek ljudima. To je mišljenje Ibn Mes’uda, Ibn ’Abbasa i el?Hasana.

        Neki kažu da se povratna zamjenica (u kojem) u ajetu odnosi na Kur’an. To mišljenje zastupa Mudžahid. Medutim, kontekst govora jasno govori da se odnosi na med. Ibn Madže prenosi merfu’ hadis od Ebu Hurejre: Ko bude uzimao-lizao med tri jutra u mjesecu nece ga pogoditi neka velika bolest. ’Alejhis?salatu ves?selam kaže: Obavezni ste na/sa dva lijeka: med i Kur’an.
        Džabir kaže: Cuo sam Allahova Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, da govori: Ako ima dobra u nekom od vaših lijekova, onda je to u potezu onog koji pušta krv i pijenju meda. (zabilježio ga Buhari).

        ’Aiša kaže: Najdraže pice Allahova Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, bio je med (tj. medovina, o.pr.).
        ’Aiša, radijallahu ’anha prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve selleme, volio slatko i med. (zabilježio ga Buhari).

        Vruci i suhi med je drugoklasan. Najbolji je proljetni, zatim ljetni, zatim zimski. Ljekari su saglasni da je najkorisniji lijek med, jer on procišcava, osnažuje, poboljšava ishranu, jaca želudac i cini da hrana bude prijatnija. Med koristi starcima i pojacava sluz u grlu i pomaže tromim osobama, opušta tijelo, koristan je nakon ujeda psa (kao pasta) i trovanja gljivama, ako se pije sa toplom vodom donosi ozdravljenje. Da produžava rok valjanosti sirupa praksom je dokazano. Svježe meso cuva tri mjeseca, zatim krasatavce i kajsije tri mjeseca i zato se naziva pouzdani cuvar (el?hafizul?emin). Kad se njime maže kosa koristi joj i ubija vaške, cini kosu mekšom, dužom, kvalitetnijom i ljepšom. Podvlacenje ociju medom poboljšava vid. Upotreba mednih saci kao žvake cuva desni i izbjeljuje zube. On je hrana hrane, pice pica i lijek lijekova. Slatko i kolaci napravljeni sa medom su dugotrajniji. Djelotvoran je na žucnu kiselinu, ali ako se upotrijebi sa ocatom, njezina škodljivost je neutralizirana i vraca se na korisnu mjeru.Lizanje meda na prazan stomak cisti prljavštinu želuca, poboljšava apetit i cisti taloge i kamence u jetri, bubrezima i mokracnoj bešici. Nije nam stvorena hrana bolja od njega.
        ’Abdul?Latif je rekao: Za vecinu bolesti med je bolji od šecera, jer on otvara, aktivira, procišcava i ispire. Ti procesi, u slucaju šecera, su slabi. Šecer slabi želudac što nije slucaj sa medom. Šecer ima samo dvije prednosti: manje je sladak i oštar. Neki arapski lijecnici napisali su studije o medu i njegovoj prednosti nad šecerom. On, sallallahu 'alejhi ve selleme, je svaki dan na prazan stomak pio cašu meda razgodenog vodom. To je velika mudrost za ocuvanje zdravlja.

        On, sallallahu 'alejhi ve selleme, je u pogledu cuvanja zdravlja vodio racuna o sljedecim stvarima: upotreba meda, umanjenje kolicine hrane, izbjegavanje teško probavljive hrane, zatim pijenje soka od suhog grožda ili hurmi prethodno zgnjecenih, za zaštitu od zaraza. Zatim, upotreba mirisa, ulja i surme, kao i prilazak ženama. Kako je samo istancano i prefinjeno ovo planiranje i rasporedivanje.
        On, sallallahu 'alejhi ve selleme, je u svojim rijecima Obavezni ste na/sa dva lijeka napravio spoj izmedu ljudske i božanske medicine, izmedu prirodnog i duhovnog faktora, izmedu medicine tijela i medicine duše, izmedu zemaljskog i nebeskog uzroka. U ovome se krije i jedna izuzetna tajna, tj. da nije dovoljan samo Kur’an, bez zalaganja i rada, vec treba raditi kako je On naredio i zalagati se u sticanju nafake onako kako je On odredio. Tražimo od Njega pomoc i uputu onome što je olakšao. To je poput zemljoradnika koji obraduje zemlju, bacajuci sjeme u nju, a zatim se obraca skrušeno Stvoritelju svome da ga zaštiti od pošasti i nevremena, a posllije toga oslanja se na Njega – neka je Slavaljen i Uzvišen – u krajnjem upotpunjenju Njegove blagodati. On, sallallahu 'alejhi ve selleme, opomenuo je i upozorio na brigu o zdravlju i njegovu cuvanju.

        Neka ulema kaže: Allah Uzvišeni je med ucinio lijekom za manje i vece bolesti kao što je Kur’an ucinio lijekom za srca od sumnji i nedoumica.
        Prijevod M. Valjevac
        Preuzeto iz: Muhamed ibn Ahmed ez-Zehebi, Et-Tibbun-nebevijj, Mektebetul-Kur’ani, Kairo, bez godine. Fus-notu 1. obradio dr. Muhammed Kemal ’Abdul-’Aziz, profesor medicine na univerzitetu El?Azhar.

        08-02-2005 12:00
        mishko mishko is a Male
        bice nesto od mene




        Poruka: 343
        Location: croatia

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Koji je med najbolji a koji se moze kupit kod nas
        znam da se prosle godine pojavio med u Hrvatskoj a u tegli nidje meda 13.gif

        ___________________________________________________________________

          08-08-2005 11:22 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
          Maja Maja is a Female
          bice nesto od mene


          Poruka: 307
          Location: Oslo

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Med iz Popovog polja je uvijek bio jedan od boljih. I danas se moze kupiti izuzetno dobar kaduljin i livadski med, ovaj drugi je posebno ukusan, sladji i ukusniji od kaduljinog. Upravo sam se vratila iz Mostara i tata mi je dao da ponesem jedno kilo ovog livadskog, kaze da je okrenuo preko Trebinja za Dubrovnik i uz put naisao na babe koje su prodavale domaci med. Treba biti oprezan, npr. onaj med sto se prodaje po Jablanici je uglavnom dobro zaseceren, treba kupovati stvarno od ljudi za koje znas da proizvode svoj med. To je ono, mishko slicno tvom primjeru iz Hrvatske...rizikujes da kupovinom meda kupis obicni secer-sirup.
          Takodje vrijedi isto i za maslinovo ulje. Jako se puno mjesa sa obicnim uljem, uvjerila sam se ove godine na moru u to. Malo se vise razumijem u ulja i kvalitet onih sto su se prodavali uz plaze je bio katastrofalan, a za samo mali put do nekog velebitskog selceta moze se naci izvrsno ulje, med i sl.
          Za raju vani, u apoteku i kupujte med, ma svaki je dobar samo da je pravi med!

          ___________________________________________________________________
          Zivjeli 100 godina!

          08-08-2005 11:49 Maja is offline Posalji Email za Maja Pregledaj poruke od Maja Dodaj Maja u listu prijatelja
          shpica shpica is a Female
          hrcak




          Poruka: 2339
          Location: visim sa plafona

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            da li je ovaj med sto ga kupujemo na zapadu prirodni?


          ima u americkoj prodavnici naci meda koji je stvarno prirodni, samo treba dobro procitati etiketu. ovdje kod mene u sjevernoj kaliforniji ima proplanaka, trava i pcelara koji se time bave, pa ako mozes nadji iz ovog kraja....sto posto da ce biti prirodni, jer evo vidim klimu i vidim da je slicno kao kod nas u dijelovima gdje su nasi uzgajali pcele.



          a sto se teme tice....eeeeh, mene majka goni otkad dumanim da vazda ujutro kasiku meda pojedem, a ja budala kupim meda pa mi stoji nako u kuci....nikad je ne poslusam. ne mogu se ljudi natjerat pa ne mogu. nekako mi nije drag pa sta cu ja tu. slipkav nakav...osim bozjeg nimeta.....a zdrav jest. moracu tu naviku stech. ako ima kakav trik javite mi, da se makar nekako natjeram.

          ___________________________________________________________________
          nopityA.gif

          08-21-2005 19:46 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
          Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com