Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Pitanje za Zgembu vezano za religiju » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Pitanje za Zgembu vezano za religiju Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Smiju li muslimani jesti jegulju?
Odgovori mi na ovo pitanje molim te pa cu ti reci sto sam te pitao.
Pozdrav/Selam
Rondo

07-06-2005 22:36 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Mokac Mokac is a Female
opticka varka




Poruka: 526
Location: Velez MOSTAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

14.gif

___________________________________________________________________
Aquí se queda la clara,
La entrañable transparencia
De tu querida presencia,
Comandante Che Guevara.

07-06-2005 22:53 Mokac is offline Homepage of Mokac Pregledaj poruke od Mokac Dodaj Mokac u listu prijatelja
zgembo zgembo is a Male
avenija kruzno




Poruka: 145

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

96. Vama se dopusta da u moru lovite i da ulov jedete, da se njime vi i putnici koristite, a
zabranjuje vam se da na kopnu lovite dok obrade hadzdza obavljate. I bojte se Allaha,
pred kojim cete se sabrati SURA TRPEZA - AL Maida

3. Zabranjuje vam se strv, i krv, i svinjsko meso, i ono sto je zaklano u necije drugo, a ne
u Allahovo ime, i sto je udavljeno i ubijeno; i sto je strmoglavljeno- i rogom ubodeno, ili
od zvijeri naceto -osim ako ste ga preklali -i sto je na zrtvenicima zrtvovano, i
zabranjuje vam se gatanje strelicama. To je porok! -Danas su nevjernici izgubili svaku
nadu da cete vi otpasti od svoje vjere, zato se ne bojte njih- vec se bojte Mene. Sada
sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da
vam islam bude vjera. -A onome ko bude primoran- kad hara glad, bez namjere da
ucini grijeh, Allah ce oprostiti i samilostan biti Sura TRPEZA - Al Maida

Malo mi cudno pitanje bijese ali evo nadam se da sam ti pomogao

A Allah najbolje zna

___________________________________________________________________
Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane zgembo dana 07-07-2005 u 01:39.

07-07-2005 01:38 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085
pokretac teme Thread Started by Rondo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

"Allah najbolje zna"!

Ovo nije odgovor na moje pitanje koje sam ti postavio.
To znam i ja.
Automatski si se ogradio u svom mogucem, naglasavam mogucem,neznanju. Mozda i znas...

Pa je li smiju ili ne smiju?

Molim te ne citiraj mi sure nego odgovori ako znas?
Jedes li je ti? (da malo preformulisem pitanje)
Kad mi budes odgovarao, reci mi kojih se pravila drzis tj. kojeg "mehzeba" i da li je ti se odgovor zasniva na ortoprakticnom pristupu izomorskog stava.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Rondo dana 07-07-2005 u 19:34.

07-07-2005 19:20 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
igor(GROF) igor(GROF) is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 478
Location: 8 sati avionom-6 autom-4 konjem-2 pijeske i eto tu sam

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

rondo

evo ja nisam religiozan ali ribu ne jedem probo sam dva puta i neodgovara mi ukus
a jegulju nisam ni jednom

eto samo da se na temu ubacim 18.gif

jeste fino biti nevjernik mozes sve jesti 12.gif

ja zivim po jednom bozjem pravilu sta udze gori izace doli 19.gif

___________________________________________________________________

    18.gif

      25.gif
      Wissenschaft ohne Religion ist lahm, Religion ohne Wissenschaft ist blind.

          07-07-2005 20:49 igor(GROF) is offline Posalji Email za igor(GROF) Pregledaj poruke od igor(GROF) Dodaj igor(GROF) u listu prijatelja
          zgembo zgembo is a Male
          avenija kruzno




          Poruka: 145

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Rondo:

            "Allah najbolje zna"!

            Ovo nije odgovor na moje pitanje koje sam ti postavio.
            To znam i ja.
            Automatski si se ogradio u svom mogucem, naglasavam mogucem,neznanju. Mozda i znas...

            Pa je li smiju ili ne smiju?

            Molim te ne citiraj mi sure nego odgovori ako znas?
            Jedes li je ti? (da malo preformulisem pitanje)
            Kad mi budes odgovarao, reci mi kojih se pravila drzis tj. kojeg "mehzeba" i da li je ti se odgovor zasniva na ortoprakticnom pristupu izomorskog stava.

          Hanefijski mezheb je onaj koji je najrasireniji kod muslimana a ima ih ukupno cetri od kojih jedan ima vrlo malo sljedbenika . Ako ti treba o tome vise samo reci 10.gif
          Ribu normalno jedem mada jegulju ne gotivim . Jesam li bio jasan 14.gif

          ___________________________________________________________________
          Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

          07-07-2005 21:58 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
          Rondo Rondo is a Male
          stalni dopisnik


          Poruka: 1085
          pokretac teme Thread Started by Rondo

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Opet mi nisi odgovorio...
          Nisam te pitao za ribu generalno nego konkretno jegulju!
          Rekao si da je ne gotivis, ali da li iz gurmanskih ili vjerskih pobuda?

          P.S. O mehzebima mi ne treba govoriti jer znam. Nego ako tebi treba samo reci 23.gif

          07-09-2005 17:17 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
          igor(GROF) igor(GROF) is a Male
          bice nesto od mene




          Poruka: 478
          Location: 8 sati avionom-6 autom-4 konjem-2 pijeske i eto tu sam

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Rondo:

            Opet mi nisi odgovorio...
            Nisam te pitao za ribu generalno nego konkretno jegulju!
            Rekao si da je ne gotivis, ali da li iz gurmanskih ili vjerskih pobuda?

            P.S. O mehzebima mi ne treba govoriti jer znam. Nego ako tebi treba samo reci 23.gif


          hej rondo sta ima

          eto sada me pocelo zanimati sta je sa tom Jeguljom



          vidis da ti zgembo nece direktno da odgovori
          eto da te ja pitam

          jeli je to religija zabranjuje ili nije

          ___________________________________________________________________

            18.gif

              25.gif
              Wissenschaft ohne Religion ist lahm, Religion ohne Wissenschaft ist blind.

                  07-09-2005 18:16 igor(GROF) is offline Posalji Email za igor(GROF) Pregledaj poruke od igor(GROF) Dodaj igor(GROF) u listu prijatelja
                  zgembo zgembo is a Male
                  avenija kruzno




                  Poruka: 145

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od igor(GROF):

                        citat od Rondo:

                      Opet mi nisi odgovorio...
                      Nisam te pitao za ribu generalno nego konkretno jegulju!
                      Rekao si da je ne gotivis, ali da li iz gurmanskih ili vjerskih pobuda?

                      P.S. O mehzebima mi ne treba govoriti jer znam. Nego ako tebi treba samo reci 23.gif


                    hej rondo sta ima

                    eto sada me pocelo zanimati sta je sa tom Jeguljom



                    vidis da ti zgembo nece direktno da odgovori
                    eto da te ja pitam

                    jeli je to religija zabranjuje ili nije

                  Evo da ti odgovorim . Ne vjerujem niti sam ikada procitao da se jegulja ne smije jesti .Jedino ako se jegulja ne ubraja u ribe
                  Za Rondo -a
                  Burazeru ja je nisam nikad jeo . Mislim da ti je ova igra pitalica neumjesna
                  Ne igramo se skole a nije neko takmicenje

                  ___________________________________________________________________
                  Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

                  07-09-2005 19:44 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
                  BiH BiH is a Male
                  rodjeni




                  Poruka: 953

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Rondo nisi naglasio koja jegulja morska ili rijecna (u zavisnosti gdje je ulovljena) kao sto nisi naglasio ni da li se radi o muzjaku ili zenci.

                  ___________________________________________________________________
                  Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

                  07-11-2005 03:48 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
                  nadia nadia is a Female
                  bice nesto od mene




                  Poruka: 400
                  Location: CH

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  MA hajde Rondo , napisi vise sta mislis ... bas nas zanima!

                  ___________________________________________________________________

                    \ | /

                    (@ @)

                    -----o00-(_)-00o-----

                  07-11-2005 05:34 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
                  Rondo Rondo is a Male
                  stalni dopisnik


                  Poruka: 1085
                  pokretac teme Thread Started by Rondo

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Evo da kazem sta sam htio reci:
                  Povod mome pitanju jeste to sto ne smatram pravilnim citirnje svete knjige Kur’ana na ovim stranicama ili ovom forumu. Da li blasfemija ne znam jer nisam vjerski obrazovan da mogu reci da li je ili nije.
                  Odmah da kazem da ne osporavam ali ne odobravam kao musliman ili osoba koja pripada tome kulturno historijskom naslijedju.

                  Prije nego sto sam postavio temu sjetio sam se jedne diskusije izmedju jednog ucenog covjeka iz islamske vjerske zajednice (koje se smatra liberalo) da IZ nema pametnijeg posla nego tumaciti da li muslimani smiju jesti jegulju ili ne. Vjerovali ili ne neki samozvani eksperti su na jednom od mnogobrojnih foruma postavili i to pitanje. To me je jako posjetilo na ove postove sto ih Zgembo postavlja i bavi se tematikom koja je, hajmo reci ”hodzinski” posao. Da je Zgembo pisao na u religijskom kontekstu ne bih reagirao ali je pisao u vjerskom pa reagiram. U jednom od mojih prijasnjih postova sam pojasnio distinkciju izmedju religije (opste) i vjere (licno). Gluho bilo da ikome osporavam ista ali mislim da citiranje svetog Kur’an prevazilazi granice ukusa na forumu jer se On uci, iscitava na jednom personalnom nivou koji se odnosi samo na odnos izmedju Boga i covjeka a nikako se citirati jos na jednoj temi koja vise ima filozofski nego vjerski karakter (molim autore teme da me isprave ako grijesim). Donekle imam i svoj licni agnosticki pristup gdje smatram da teme gdje se spomineje Bog i vjera u Njega u vjerskom kontekstu, nisu za laicke diskusije kakvu mi ovdje vodimo i to me kao muslimana smeta, jer ne zelim da se Bog dovede ni u kakav kontekst sto se moze protumaciti lose. Mozda neko kaze da se ne tumaci ovako ili onako, ali ko smo mi da uopste tumacimo o tim stvarima, a tumacimo. Jos jednom, mozda je neko i zavrsio FIN (Fakultet Islamskih Nauka) ali to se nigdje ne vidi.

                  E takva diskusija oko jegulje se vodila i na nekom forumu gdje se citirao Kur’an i gdje su neki laici sebi zeli za pravo da tumace sveto slovo dok se jedina relevantna organizacija po pitanju ”jegulje” nije htjela izjasniti jer je s pravom smatrala da ima stvarno pametnijeg posla nego tumaciti nesto sto je neki laik napisao na internetu i nudio kao odgovore.

                  Islam je, kao i jevrejstvo ortoprakticna religija. Nije dovoljno vjerovati samo u Allaha dzellesanuhu nego se i u svakodnevnom zivotu pridrzavati niza pravila koja se ticu hrane, odijevanja, ritualne cistoce tijela itd. Ortopraksija ima veze sa formacijom islama kao kulturnog koda. Navedena pravila se mogu i sagledati u kontekstu cuvene antropoloske teorije ”Cistoca i opasnost” koju je iznjela poznata britanska antropologinja Mary Douglas, jedina od formata sljedbenica Durkheima. Njena majstorska analiza tabua i propisa vezanih za ishranu, te opozicija ”cisto/necisto” u zivotinjskome svijetu, objavljenih u starom zavjetu (ne pada mi napamet da citiram ovdje Leviticus ili III knjigu Mojsijevu, c. XI.1-47, ”o razlici cistih i necitih zivotinja”, jer se neko moze naci uvrijedjen kad bi ja kao laik citirao Stari Zavjet ili Ildzum kako ga nazivaju muslimani) se moze primjeniti i na islamske zakone, propise i tabue u vezi sa ishranom i ritualnom cistocom. Takodjer mi ne pada na pamet da o Douglasovoj teoriji razglabam ovdje, ali treba ipak spomenuti da je Douglasova pokazalam i dokazala, sto ingenioznim interpretativnim modelom, da, na prvi pogled besmisleni i bezopasni, propisi cija se teoloska elaboracija moze uciniti brzopletom citaocu kao vrhunac kazuistickog praznoslovlja. Tako i Zgembo elaborira na filozofsko pitanje ”ima li Boga?” citiranjem Kura’na sto se moze brzopletom citaocu postova uciniti vrhunskim kazuizmom.

                  Sunnitski muslimani se dijele na cetri skole – mehzeba(malikije, shafi’je, hanbelije i hanefije). Bosnjaci pripadaju hanefijskom, najslobodoumnijem i racionalistickom mehzebu, dok su ”uvezeni” ljubitelji capri pantalona (trofrtaljki), poznati kao vehabije, zapravo jedan rukavac hanbelijskog mehzeba. I vehabije i shi’iti su se odnedavno poceli pojavljivati u BiH, ali je to stvar vise politicke propagande i misionarstva nego autohtonih kretanja u bosanskom islamu. Pred nasim ocima i moda shi’ijstva i moda vehabiluka jenjava onako brzo kako je i zasjala na bosnjackom dinskom i imanskom pazaru.

                  Sto se tice ortoprakticnih propisa uvezi sa ishranom, hanefije su medju sunnitima najradikalniji u ogranicavanju i tu su najblize kako shi’itima tako i jevrejima! Analizom najstarijih hanefijskih propisa se doslo do spoznaje o medjusobnom uticaju i prozimanju izmedju ranih hanefijskih i shi’ijskih teologa te jevrejskih rabina na tlu danasnjeg Iraka, rodnog jesta dviju islamskih skola te, u isto vrijeme tvrdjave rabinske ucenosti.

                  Da bi se odgovorilo na pitanje da li hanefijski muslimani mogu jesti jegulju, treba se osvrnuti na stav koji su islamska teologija i pravo izgradili u vezi sa (ne)jestivoscu morskih zivotinja. Jedna grupa smatra da se mogu jesti jedino ribe koje imaju krljust. To je uobicajno si’ijsko gledanje i to je razlog sto se u Iranu, doskora, nije jeo kavijar. Najskupocijeniji kaspijski kavija, skupljao se od riba za koje se, stoljecima vjerovalo da nemaju krljusti. Ljudi ne samo da su vjerovali da te ribe nemaju krljusti nego su ih i njihovi pogledi uvjeravali u to. Tek nedavno, vodeci teoloski autoriteti Islamske Republike Iran su odlucili da oni zapravo vide krljusti na belugi i drugim srodnim velikim kaspijskim ribama, te da shodno tome irancu mogu jesti kavijar...Izlisno jespominjati to da sto ajatullasi vide na tim ribama, biolozi i ihtiolozi ne mogu vidjeti ni pomocu elektronskog mikroskopa.

                  Druga skupina ucenjaka se koristi tvz. Izomorfnom teorijim. Ako je zivotinja zabranjena /dozvoljena na kopnu, onda isti pristup treba imati prema slicnoj zivotinji u vodi. Ako je muslimanima dozvoljeno jesti bedevije onda mogu jesti i nilske konje. Hanefije smatraju da je jedino riba dozvoljena. Slavni ucenjak Ibrahim al- Naha je napisao: Samo je riba dobra za jesti medju vodenim zivotinjama. Ovo vidjenje dijele shi’ije i i jevreji.

                  Cetvrta grupa islamskih ucenjaka misli da su sve morske zivotinje dozvoljene na Kur’anskom ucenju da je dopustena lovina iz mora i hrana spravljena od nje (Qur’an, V 39), ali i ovi ucenjaci sa jacim stomakom nisu mogli da dozvole sve iz mora dase nadje na jlovniku muslimana. Malikije imaju na jelovniku zablje batake dok se hanbelije zgrazavaju nad tim. Jedan malikijski ucenjak nije odobrio morsko prase naprimjer.

                  Sto se tice jegulje, sunnijske skole je odobravaju za jelo. Hanefije tvrde i znaju da je jegulja riba i tu im se nema sta prigovoriti. Zanemarljiva manjina sunnitskih mulimana i ostalih muslimanskih ucenjaka ne dozvoljavaju jegulju usljed izomorfnog argumenta. Jegulja je prema njima vodeni pandan zmiji. Vecina islamsko teolosko-pravnih skola zabranjuje upotrebu zmije za jelo. Osnivac malijkiskog mehzeba Imam-i Malik, s druge strane , nije nista lose vidio u zijiskim odrescima pa sigurno nebi ostao gladan ni na Burmi ni na Tajlandu gdje je zmijsko meso ko kod nas janjetina kod Gojka. Dok bi Malik uzivao, Abu Hanifa, osnivac hanefijske skole bi prosto gladovao na Dalekom istoku.

                  Poslanikov, Muhammeda a.s. amidzic Ibn’ Abbas rekao je da jevreji ne jedu jegulje ali se muslimani dave u njoj. Ibn’ Abbas je ovdje uzeo kao kriterij i kategoriju razlikovanja. Sto je jeverjima dopusteno, nama nije i obratno. Shi’ije ne jedu jegulju. Postoji niz shi’ijskih predanja prema kojima Poslanikov zet i amidzic Imam-i Ali i njegovi potomci nisu jeli jegulju. Problem nastaje onda kad se uzme u obzir i postojanje isto takvog opsirnog korpusa sunnitskih predanja da su te licnosti obozavale jegulje.

                  Upravo je iz ovih odredbi moguce iscitati socijalnu politiku o tabuima ishrane i ritualnoj cistoci. Takva komplikovana pravila nisu cjepidlacenja, nego kohezioni elementi prilikom profiliranja nove religije i nove zajednice. Tako je bilo i u Bosni gdje se Islam prilagodio kulturoloskome kodu predislamskih Bosnjaka. Tako isto sada postoje zahtjevi za adaptaciju (ne modernizaciju kako neki vole reci) tradicinalnog islamskog vjerovanja 21. stoljecu ali o tome na nekoj drugoj temi.

                  Islamska teologija zaista nije vesela nauka (froeliche Wissenschaft) kako je to jednom prilikom rekao najveci poznavalac te oblasti na zapadu Josef von Ess parafrazirajuci Nietzschea. E tako ni parafraziranje ni citiranje Kur’ana ne zasluzuje mjesto ovdje na temama (”Ima li Boga”) koje su kudikamo ”teze” i ozbilnije gledano teoloski, nego tema o jeguljama gdje se ni teolozi nisu mogli sloziti a kamo li mi po pitanju ”Ima li Boga?”

                  07-12-2005 23:29 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
                  daors daors is a Male
                  brato




                  Poruka: 817
                  Location: Mostar

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  U potpunosti podrzavam tvoju tezu da forum nije mjesto za polemike o teoloskim temama. Ja izuzetno respektujem ovu tematiku i takodje uvazavam svoje neznanje i nepismenost iz ovih oblasti. Bio bih zahvalan kad bi se ukazalo na neke kvalitetne linkove koji obradjuju ovu tematiku. S tim da iza tih stranica stoje protvrdjeni autoriteti iz ovih oblasti.

                  ___________________________________________________________________
                  Budi na kojoj si

                  07-13-2005 09:50 daors is offline Posalji Email za daors Homepage of daors Pregledaj poruke od daors Dodaj daors u listu prijatelja
                  BiH BiH is a Male
                  rodjeni




                  Poruka: 953

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  dzemat.org
                  znaci.com

                  ___________________________________________________________________
                  Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

                  07-14-2005 03:51 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
                  nik obrisan
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Selam! Allah dz.s. nas je stvorio da Mu se klanjamo, sto je vec milost, velika. Citajte Kur'an! Ja nemam boljeg savjeta.

                  07-14-2005 10:51
                  tana tana is a Male
                  rigorozni




                  Poruka: 17879
                  Location: na prinudnom radu :)

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  dje si bona srce sto te nema ? 33.gif

                  ___________________________________________________________________
                  kad ce mostar mama?

                  07-14-2005 15:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                  zgembo zgembo is a Male
                  avenija kruzno




                  Poruka: 145

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Rondo:

                    Opet mi nisi odgovorio...
                    Nisam te pitao za ribu generalno nego konkretno jegulju!
                    Rekao si da je ne gotivis, ali da li iz gurmanskih ili vjerskih pobuda?

                    P.S. O mehzebima mi ne treba govoriti jer znam. Nego ako tebi treba samo reci 23.gif


                  Fino si nam to ispricao rondo i hvala ti i na tekstu i na kritici . Ne znam da li si u pravu posve ali ima foruma gdje se bas lijepo diskutuje o ajetima i o psalmima i sta ti ja znam pa sam tako mislio da to rabim i ovdje . Vjerujem u dragog Allaha dz.sh i sve sarte i mislim da mozda nisam upotrijebio pravi nacin da izrazim svoje misljenje bez citiranja ajeta iz Kurana . Ipak mi je Kuran vodilja u zivotu i trudim se da ga razumjem i da ono sto nemogu da objasnim probam ciatima iz Kurana casnog . Nekad da bi se mogao izraziti jednostavno ne mogu a da ne upotrijebim neki ajet ili Hadis
                  Sto se tice same rasprave imas dosta finih dijaloga na dosta foruma gdje ljudi svih religija ucestvuju u raspravi . U zavisnosti od teme ponekad dolazi i do nerazumjevanja ali ja ne vidim bas puno losega u tome sto citiram neki hadis ili ajet
                  A sto se tice teme " ima li Boga " pokusao sam da ajetima iniciram ljude i da traze odgovor na to pitanje . A to u principu nije lose jer je Allah dz.h jedini autoritet kojem vjerujem i jedini nacin da covjek dodje u dodir sa znanjem o Bogu je citanje njegovih ajeta iz Kurana casnog
                  Kako inace na temi o malim predznacima sudnjeg dana nesto napisati a ne spomenuti neki ajet ili hadis
                  Jednostavno nemoguce 21.gif
                  Ne volim to napisati svojim rijecima jer se osjecam onda ko prevarant . E to je uglavnom najveci razlog sto koristim ajete i hadise kada pricamo o ovakvim temama
                  Nisi me bas uvjerio da je to sto posto pogresno ali eto trudicu se da manje koristim prave rijeci a vise svoje .

                  ___________________________________________________________________
                  Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

                  07-14-2005 23:58 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
                  Rondo Rondo is a Male
                  stalni dopisnik


                  Poruka: 1085
                  pokretac teme Thread Started by Rondo

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Zgembo, absolutno se slazem s tobom u nekim stvarima mada mislim da je neumjesno pisati i citirati nesto sveto na forumu kojio je, pa hajmo ga nazvat sekularan i gdje se pokrivaju teme od erotike itd...sve u svoje vrijeme i sve na svom mjestu!
                  Zivio!

                  07-15-2005 19:40 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
                  BiH BiH is a Male
                  rodjeni




                  Poruka: 953

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Rondo mislim da ti je prica bez veze, ne vidim zasto se ne bi citiralo nesto iz Svetih Knjiga ako ima veze s temom? 14.gif Ovo je brate podforum religija i ko hoce na erotiku neka ide. Inace o cemu ces pricati na religiji ako ne o religioznim temama koje mogu biti popracene citatima iz Svetih Knjiga i ako ti citati imaju veze s temom i pomazu da se ista razumije.

                  ___________________________________________________________________
                  Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

                  broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane BiH dana 07-16-2005 u 04:28.

                  07-16-2005 04:25 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
                  zgembo zgembo is a Male
                  avenija kruzno




                  Poruka: 145

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Islamska teologija zaista nije vesela nauka (froeliche Wissenschaft) kako je to jednom prilikom rekao najveci poznavalac te oblasti na zapadu Josef von Ess parafrazirajuci Nietzschea. E tako ni parafraziranje ni citiranje Kur’ana ne zasluzuje mjesto ovdje na temama (”Ima li Boga”) koje su kudikamo ”teze” i ozbilnije gledano teoloski, nego tema o jeguljama gdje se ni teolozi nisu mogli sloziti a kamo li mi po pitanju ”Ima li Boga?”


                  Rondo , ovaj zadnji pasus mi je ostao nerazjasnjen .
                  Ocigledno je da i ipak malo pomiejsao stvari a ti me ispravi ako nisam u pravu:
                  Nisi mi naznacio koji teolozi se nisu mogli sloziti o ribi a kamoli o pitanju Boga . Kakvi su islamski teolozi koji se nisu slozili po pitanju Boga . Malo mi ovo smijesno . Koji to islamski teolog ne vjeruje u Allaha dz.sh . 21.gif

                  Drugo , vec si sam naveo da su se teolozi fakticki slozili po pravcima , mezhebima o ribi i svemu .Meni izgleda ipak da su se slozili , zar ne .
                  Pricati o tome smije li se jesti jegulja je isto na predavanju o fudbalu da pitam nastavnika smije li sudija imati dvije pistaljke ili koju boju dresa nosi sudija

                  Ima puno vaznijih i bitnijih pitanja u islamu od jedenja jegulje , vjeruj mi

                  ___________________________________________________________________
                  Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

                  07-16-2005 12:46 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
                  Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com