Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Bosanski autenticni Islam postoji ili ti ga Zgembo nisi u pravu!!! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Wink Bosanski autenticni Islam postoji ili ti ga Zgembo nisi u pravu!!! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo sam nakon izvjenog vremena konacno zavrsio moj post/odgovor na Zgembine ali i insinuacije drugih da je Islam i kuturno pomanje Islama jedinstveno za sve muslimane svijeta, te da sizam nije samo imanentan za Krscanstvo(katolicanstvo, pravoslavlje, vise vrsta protestantizma itd.), Judaizam (Serfadi i Ashkenazi).

U jednom mom ranijem postu sam navodio primjer i objasnjavao kako se religija adaptira na lokalne uvjete i tradicionalne obicaje naroda. Toga su svi misionari svjesni pa tako i misionari koji su sirili Islam prilikom turske okupacije Bosne.(Islam ,BTW, ne poznaje klasicno misionarstvo kao sto je slicaj u krscanstvu ali ima svoj nacin sirenja i propagiranja vjere, jer prema Islamu nikoga se silom ne moze u vjeru natjerat). Islam kao teoloska pojava u BiH jeste unikatan, cisto iz geopolitickih, socioloskih i antropoloskih razloga. Mislim na okruzenje, sistem vrijednosti, porijeklo naroda kao izvorno evropskog koji je tu odvajkada i ne moze se stavljati u kontekst getoiziranih emigrantskih predgradja velikih evropskih gradova, gdje druga i treca generacija emigranata muku muce sa kompatabilnosti tradicije nasljedjene iz zemalja porijekla i drustvenim vrijednostima sredina u kojima su rodjeni i odrasli. Useljenicka politika zemalja domacina svakako ima svoju ulogu u tome.(pitanje asimilacije vs. integracije nije ukljuceno u ovu temu)

Taj slucaj tvz Evropskog Islama, kako ga vole nazvati mnogi nje slucaj Islama u BiH jer je on autohtoni i zaseban htijeli mi to priznati ili ne...Medjutim nad tim Islamom koji prakticira vecina Muslimana u BiH i koji dijeli vise zajednickih nazivnika zivotne filozofije sa domicilnim stanovnistvom Evrope nego sa domicilnim stanovnistvom bliskog i srednjeg istoka se vrsi teolosko moralno silovanje ubacenih elemenata koji pokusavaju da ospore ekumenski profil suzivota bosanskog Islama.(Zgembo, na taj Islam Hanka misli, a MadMax ga je opisao u svom shvatanju Islama)

Dole navodim i citiram jednu koliumnu i jedan interview, ljudi puno pametnijih i ucenijih i od mene i od Zgembe- naseg muslimanskog Jamesa- ne smijem ti reci sta radim jer je osjetljivo- if I tell you, I have to kill you-Bonda, agenta 007 puta oko Cabe(Zgembo, jesi zajebaaaaan brato 21.gif )

Sin akademika Muhameda Filipovica i nista manje poznat u intelektualnim krugovima, Nenad Filipovic , jedam od vodecih bosansko-hercegovackih filologa i orijentalista, zustro se i argumentovano obracunava sa revidiranjem karaktera Islama u BiH koju deceniju i po provodi bosnjacka politicka elita i njezini sponzori iz arapskoga svijeta. Pa kaze (pocetak citata):

”Islamistika ili znanost o Islamu je disciplina koja pretezno kulturnohistorijskim te fenomenoloskim metodama istrazuje islam kao vjerski sistem te njegove historijske datosti u raznolikim sredinama i drustvima. Islamistika je nastala sredinom 19. vijeka i neka od njenih najvecih imena su bili Ignaz Goldziher, Louis Massignon, Hellmut Ritter, joseph Schacht, Gustav Edmund von Gruenbaum, Fazlur Rahman, Annemarie Schimmel, Abdelmagid Turki, Josef von Ess, Wilferd Madelung, Michael Cook, Patricia Crone, Wael Hallaq itd. Nas islamistika nije imala srece. U BiH je akademsko proucavanje Islama i njegova utjecaja na Bosnu bilo vise stvar filoloske orijentalistike te historiografski orijentisane osmanistike nego islamistike u pravom smislu te rijeci. Prerijetki su zuzeci radovi Sacira Sikarica, hadzi Mehmed-efendije Handzica, Muhameda Hadzijahica. Ova cinjenica je imala dalikosezne i negativne posljedice. Autenticni bosanski Islam je u defanzivi te je obhrvan rastakanjem iznutra i spoljnim silovanjem jos od dvadesetih godina proslog vijeka. Mnogo toga je nestalo prije nego sto je bilo zapisano i prouceno.

Kako je pocela arabizacija Bosanskog Islama

Crni dani za bosanski Islam su poceli sa nestankom Osmanskog Carstva te ukidanjem te ukdanjem hilafeta, 1922. odnosno 1924. godine (cemu su znacajno doprinjele vehabije i Princa Sauda, otac Saudijske nacije zajedno sa englezima, op.Rondo) i prestankom uloge istanbula kao kulturno-vjerskog centra hanefijskog Islama. On je bio zasnovan na turko-perzijskoj kulturi te na hanefijskoj sintezi spekulativne teologije, misticizma, prava i narodne poboznosti. Od dvadesetih godina proslog vijeka zapocela je arabizacija takvog islama, s odlaskom prvih nasih teologa u Kairo. Ondsnji arapski Islam je bio aktivisticka, reformatorska i arapskim nacionalizmom prozeta vjera. Glavni predstavnici tako skucenog tumacenja Islama su bili Muhammed Abduhu i Muhammed Resid Rida. Oni nisu imali sluha za osmansko hanefijsku sintezu, te su se posebno okomili na njenu sufijsku i dervisku stranu, te na perzijsku knjizevnu kulturu. Za njih su to bile trice i kucine, spojene sa lokalnim vjerovankem u natprirodno. Sve je to bilo daleko od asketsko-reformatorkog i bukackog tipa vjere koji su oni zastupali. Njihovi bosanski sljedbenici su iskorjenjivali lokalne obicaje i ustaljene tradicije u ime jednog ideala ”cistog Islama” koji su oni usvajali na strani. Naravno nisu imali pojma da je taj ”cisti Islam” takodjer jedan drugi lokalni obicaj. Jer nema nikakvog ni racionalnog ni prenesenog dokaza koji bi potvrdio da je klanjati rukama spustenim niz bokove ili udarajuci ucelo od nekakav kamencic islamski sustastvenije nego ciniti sa rukama preklopljenih preko prsa i postedivsi valstito celo bliskog susreta sa kamencicem, kako mi to u Bosni cinimo dugogodisnaja sikaniranja bosanskih muslimana povodom upraznjavanja ”talkina”- posebnog obreda nad grobom tek kakopanog umrlog, svjedoce da ”popravljaci bosanskog Islama” smatraju da im njihove kairske, bagdadske i rijadske diplome daju veci autoritet nego sto su ga imali Imam-i Buhari, Imam-i Muslim, Imam-i Nesefi, sejh-ul-Islam Ebuszsuud-efendija... Treba samo pogledati kupusaru Alije Izetbegovica ”Islam izmedju Istoka i Zapada” pa se uvjeriti koliko je ”autor” malo znao i jos manje shvatao Islam kojim je bio okruzen. Njegov ideal, kao kod vecine reformista i funadamentalista od Muhammed Abduhua do Usame Bin Ladena bila je neka pomuslimanjena varijanta najcrnjeg protestantskog evandjeoskog krscanstva. Zato se Dzemaludin Latic toliko divi bogobojaznoj Americi a toliko mrzi permisivnu Holandiju, zato se Bin Ladin danas osjeca izdan od svog brata-blizanca Georga W. Busha.
Danas autenticni bosanski islam rastacu preambiciozni citaci pakistanskog nadriislamskog ideologa Mawdudija, te kojekakvih malezijskih satro-teologa, te ljubtelji capri hlaca, poznati kao vehabije i proucavaoci povrsinskog sloja sizijske istocne mudrosti, bilo da sjede u forumu li da hode u crnim krpma koje podsjecaju na odoru zitomislicke igumanije, pocivse Jevpraksije, ali sa odjecom bosanskih nana veze nemaju. (Jer pastelni dezeni na cvjetice, katova nasih nana i njihove glave ukrasene mahramama pervazenim kericama nemaju, nemaju, za recene kvazisizijske plave carape, metafizckog naboja poput crnih pamucnih odnosno cohanih dzakova u kojima stupaju sarajeskim ulicama!!!) Nepotrebno je spomenuti da su vehabijske junose i plave carape sto smatraju da se sizijstvo vise ”cool” od dobrog starog hanefizma zapravo na dispozicionim fondovima izvjesnih vlada i ”islamskih organizacija” tih istih vlada iz zemalja u kojima stoluju takve vlade, a koje su se filantropicno nakotile po Bosni iza 1995. godine.

Fizicko i duhovno klanje bosanskih Muslimana.

Poslije Karadzicevog fizickog klanja, slijedi duhovno klanje koje provode nasi prijatelji rodom od Teherana, Rijada, do Kuala Lumpura. Dovoljno je samo poglerdati one strahobalno ruzne i pretenciozne dzamije koje si se namnozile po sarajevskim predgradjima, tih novih slobodnih zona za permanentne muhadzire.(Dvije sarajevske zgradurine tvz. Fahdova i Malezijska dzamija spadaju medju deste najruznijih i urbanisticki najjadnijih grdjevina u cijelokupnoj bogatoj istoriji islamskog graditeljstava!!!)

Sta je sve propusteno i sta je sve izgubljeno, jednim primjerom ce nam pokazati redovi koji slijede. Oni su dijelovi zapisa koje sam od sredine osamdesetih do pocetka klanice pravio u susretima sa jednim od ljudi koji su zivjeli autenticni bosanski Islam. Toga sam covjeka upoznao, nezavisno, preko dvije razlicite porodice vezane i rodom i porijeklom za omanje mjesto van Sarajeva, u kojem je receni covjek prozivio sav svoj zivot. Zvat cemo ga Hadzija postujuci mu privatnost. Bio je odlican kazivac i imao je puno povjerenje prema meni. Buduci da ce u ovome tekstu biti rijeci o nekim nekim Hadzijinim hobijima i afinitetima o kojima usice mnogih novopecenih muslimana ne bi zeljele ista cuti, ne bi valjalo izigrati rahmetlijinu vjeru u istrazivaca.

Hadzija je bio sitni zanatlija u omanjem mjestu nadomak Sarajeva. Od djetinjstva je bio dervis, a imao je predivan glas. Bio je jedan od najboljih ucaca Ilahija u Bosni. Isto tako lijepo bi ucio Kur’an te pjevao sevdalinke i turske ljubavne pjesme. Uza sve to bio je clan hora kulturno umjetnickog radnickog drustva pjevajuci sve sto je bilo na repertoru toga drustva od Mokranjcevih Rukoveti do partizanskih borbenih pjesama. Hadzija je djetinjstvo i mladost proveo u konku jednog velikog mistika i ucenjaka. Iznoseci caj, kahvu i jemeke jednom od najucenijih Bosanaca koji su posebno imali sklonost da do u tancine tabire Rumijevi Mesneviju i komplikaovanu metafiziku Ibn-i Arabija, Najveceg sejha kako su ga zvali, Hadzuja tada jos dijete odnosno junosa, bi cucao u naneuglednijem cosku ucenjakovog halvata. Slusao bi, upijao i pamtio. Imao je fotografsku memoriju i sedamdeset godina kasnije ponavljao bi kao sveti tekst, sadrzaje duhovnih rasprava kojima bio prisustvovao. Smatrao je svojom vjernickom i derviskom duznoscu da ono sto je cuo upamti od rijeci do rijeci i tako neokrnjeno prenese. On je bio ziva potvrada onoh ucenjaka da (Gunkel, Bultmann, Burkert, Parry, Lord i dr.) koji su tvrdili da covjek u posebnom dihovnom stanju i raspolozenju moze upamtiti i prenjeti desetine hiljada rijeci.

(nastavak je u drugom postu ispod jer je ovaj predug pa ga neprima)

08-04-2005 21:24 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085
pokretac teme Thread Started by Rondo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

(nastavak prethodnoga posta)

Za sve postoji lijek osim za glupost

Hadzija mi je jednom ispricao parabolu – poucnu pricu o Isa Pejgamberu oliti Isusu, pravim imenom Jehoshui ben Josefu. Parabola glasi ovako: Jednoga dana Hazreti Isa alejhisselam potrca velikom brzinom iz jednog grada prema jednom brdu. Vise njegovih sljedbenika vidjevsi ga tako krenuse za njim. Povikase: O Isa, o Mesihu (Mesija) Isli su za njim kada u mu se priblizili Hazreti Isa rece: O ljudi, sta hocete?! Odgovorise: O duso nad nama, zar ti nisi Isa Pejgamber? Hazreti Isa odgovori: Jesam, ako vas to vec tako zanima. Oni su ga pitali zasto tako brzo bjezi prema vrhu brdu a on rece da bjezi od glupka u tom gradu I da bi I njima bilo bolje da pobjegnu. Oni mu odgovorise: Kako cudno govoris? Ako si u stanju da od mrtvih ppravis zive, zar ne mozes glupacima dati malo pameti?!. Isa Pejgamber odgovori da na svijetu nema lijeka gluposti. Kaze: Zaista nisam omanuo vracajuci mrtvima zivot, ali sam uvijek omanuo kada sam se latio glupaku dati malo pameti. Gluposti nema lijeka.!!!
Prisjetio sam se Hadzije, citajuci ovih dana u istanbulskoj Suleymaniye biblioteci jedan rukopis iz XVI vijeka. U njemu sam nasao parabolu koju mi je Hadzija ispricao jedne davne noci. Zapanjuje koliko se stara pisana parabola poklapa sa njegovom usmenom. Zahvaljujuci svom nesvakidasnjem daru kazivaca, on je upamtio najvjerovatnije, ono sto je cuo iz usta nekog od bosanskih ucenjaka. Mnogi od njih su poput Salim-efendije Muftica (u. 1938) kome bi Hadzija iznosio dinju sa Sjenickim sirom kada bi sarajevski ucenjak posjecivao ucenog efendijuu cijem je domunas junak sluzio, isli jednom godisnje u Istanbul da jedu Levrek-bosforski bakalat sa zara., dunje u agdi zacinjene slatkim kajmakom i sultanije-ono sitno preslatko grozdze bez kospica, koje je Salim efendija neizmjerno volio i o njihovoj slatkoci govorio malehnom Zuki Dzumhuru, dok mu je buduci karikaturista i Schoengeist, sin jegovog prijatelja i beogradskog muftije sjedio u krilu.
Ali tu se prica o nasem Hadziji ne zavsavaa. Hadzija je bio sladokusac. I sto se jela tice i sto se tice lijepih zena. On je imao onaj drevni, zdravi i krscanskim konceptom Istocnog grijeha neoptereceni stav prema plotnosti. Kako su Hamza Humo i skender Kulenovic davno uocili, plotnost nije uvijek jednaka moralnoj prljavstini. Hadzija je volio da cita zagrebacki Start, naravno zbog duplerice i jednom ga zaboravio u tekiji gdje je svakog cetvrtka isao na Zikr- derviski obred. Kada je neko natrapao na Hadzijinu literaturu, tada je tamosnji sejh, jedan blagi i uceni covjek velikog srca i jos vecih principa otisao kuci, vratio se sa masicama u tekiju i iznio inkrimisani mracni predmet na smetljiste ne dotakavsi ga rukama. Kada su sutradan neki nadobudni zutokljunci trazili Hadzijinu glavu od sejha,stari efendija im je odgovorio: Bosh’ posla. Vratite se kucama. Nemate sta reci. Kad se vi ko on, budete penjali na munaru da mujezinite, ne propustivsi ni jedan rani sabah, onda mu mozete nesto reci. A ni tada mu ne mozete nesto dovikivati, jer za sve ove godine sto ga znam nikad ni okome nije nijednu ruznu rijec rekao. On je covjek bez zle namjere, bez hile, a tavih je najmanje i takve Allah najvise voli. I prostodusni Hadzija i bili su ljudi tradicionalnog bosanskog hanefijskog Islama. U tome se Islamu ljubav ne krije i ne stidi se je te ista ne prestaje smjesta po potpisivanju bracnog ugovora. Sejh i njegova hanuma su bili u ljubavi do smrti. Jednom sam ga sreo u Istanbulu sredinom osamdesetih kad je i njemu bilo vec preko osamdeset godina. Molio je jednu svoju rodicu, poznatu sarajevsku intelektulku da mu pomogne. Trazim hanumi krejon. Onako da su joj lijepe oci jos ljepse. Pritom su mu oci zasjale, obrazi pomalo zacrvenili, a na licu se pojavio osmjeh. I poslije toliko godina jos uvijek je volio svoju zenu i zelio da mu bude lijepa. Takvog Islama u nas vise nema....

MUSLIMANI I ABORTUS

Takvoga Islama nema. Zamjenio ga je fasitoidni, licemjerni, navodnim grijehom i laznom cednoscu opsjednuti fundamentalisticki surogat. Da su moje slutnje istinite bilo m je asno os 1990 godine kada je mlada i perspektivna kompanija u privrednom i politickom usponu poznata kao Hasan Cengic i Fahira Fejzic dovela nekog kaptolskog ginekologa da siri woytilansku propagadu protiv abortusa medju studentima Islamskog teoloskog fakulteta. Pustane su nekakve slike sa djecom i fetusima odrubljenih glava, koje su trebale sugerisati da je abortus zlocin, a gdjica Fahira, sa turbanom koji se u bobu slagao sa haljinicom, vecernjim tasnicom i lakanim joj cipelicama, upravo je uzivala sireci cistocu duse i tijela i omogucavanju da se sto vise Muslimana rodi.( U to vrijeme je Hasan Cengic uz Omera Behmena i Aliju Isakovica bio najgrlatiji kriticar imena Bosnjak. Jasno je bilo da kaptolski ginekolog nece ni rijecju reci koliko se Woytilin stav o abortusu razlikuje on onoga sto je po tom pitanju mislio sv. Toma Akvinski, ali niko ni rijeci jadnim studentima nije rekao o autenticnom islamskom pogledu na to pitanje koje je radikalnije od odluke Roe v. Wade a na suprotnom je polu od Woytiline zelje da krimonalizira i zigose svaku vrstu abortusa.
Ovaj fenomen moralno-teoloske hristijanizacije bosanskog islama lici kao jaje jajetu pojavama koju je prepametna Martha Nussbaum otkrila u hindu-fundamentalizmu, ideologiji nove srednje klase u post-Indirinoj Indiji. Na hindu vjerski zanos i indijski nacionalizam, nakalemljeni su hristijanizovan, viktorijanski patrijahalizam. U toj slici svijeta i moralnom projektu, indijskim muslimanima je pripala uloga potencijalnih onecistitelja hinduskih zenskih tijela. Pogromi muslimana u Gudzaratu bili su popraceni glasinama o muslimanskim silovanjima hindu zena. Ono sto Nussbaumova kao najtragicnije da hindu-fundamentalisti u ime odbrane hinduizma, napustaju osnovne postulate seksualnog morala i postavke u odnosima medju polovima u izvornom hinduizmu. Slicno je i sa islamskim fundamentalistima u Saudijskoj Arabiji, Iranu, Afganistanu, Bosni i drugdje. Oni tako daju svoj prilog globalizaciji, pretvarajuci dijelove islamske ekumene u Alabamu, Bushovu najdrazu bogobojaznu drzavu.”(kraj citata)

Dalje, Amina Buturovic, bosanka sa blistavom akademskom karijerom na York univerzitetu u Torontu i direktorica instituta ”NUR” koji se bavi proucavanjem islamske kulture sirom svijeta, kaze u interview- za jedne sarajevske novine (citat):
Pitanje: Kako kometarisete pojavu vehabizma u Bosni? Da li je taj pokret bezazlen?
Odgovor: Bosanski islam ce definitivno prezivjeti jer je kroz dugi niz godina steceno historijsko iskustvo kako da se postavi prema agresijama raznog tipa, prema negiranjima i neminovnim historijskim iskusenjima kakvi su rezimi i ratovi. Nezgoda vehabizma je sto ima jaku fiansijsku potporu. On je lokalni etnocentricni pokret. Na samom pocetku je mao veoma pozitivam uticaj na drustvo u kojem je nastao. To se desilo u 18. vijeku u periodu jake islamske krize. Abdul Vehabi je smatrao da ona nije izazana samo jacanjem evropskog kolonijalizma, vec i duhovnom krizom samih muslimana. Njegova namjera je bila da spasi duhovnost. Vehabije su definisale spasenje islamske srzi kroz zamrzavanje sedmog vijeka u Arabiji, znaci za vrijeme proroka Muhammeda. Neki drugi pokreti su se vise koncentrisali na izvorni tekst Kur’ana, avehabije se ne vracaju tekstu nego izvornoj tradiciji, zivljavanju i imitaciji kulturne sredine sedmog vijeka. To je vrlo etnocentrican pokret jer sta bi bilo da je Muhammed zivio u 15. vijeku u Parizu ili u 20. vijeku u New Yorku? Njegova kulturna sredina bi bila neminovno dugacija. Ta manifestacija kulture koju oni smatraju autenticnom zapravo je samo produkt historijske slucajnosti, a ne univerzalne poruke koji isla treba da sacuva. Sam po sebi taj pokret ne bi imao toliko odjeka da ga Saudijska Arabija ne finasira tako bogato. Novac omogucava da oni odrzavaju razne aktivnosti sirom svijeta, odrzavaju predavanja, kurseve ili zaposljavaju imame po dzamijama ili islamskim centrima u brojnim zemljama, cak i sirom Sjeverne Amerike. Oni su vrlo zaiteresovani za krizne prostore pa tako i Bosni kao i u islamskim zajednicama bivsih sovjetskih republika. Nekim ljudima njihovo ucenje odgovara i ja to raumijem ali ne mislim da je to nesto sto se moze prosiriti da postane cijela i jedina verzija islama. Treba to staviti u kontekst i shvatiti da je vehabizam samo jedan od brojnih pokreta, samo jedan od mogucih nacina ozivljavanja islama kakvih ima jako mnogo. To sto oni smatraju da je to jedina prava interpretacija, to je njihova stvar. Svaki iz lepeze tih pokreta pretenduje na autenticnost i jedinstvenost, svi se ono proglasavju ”pravim Muslimanima”. (kraj citata)

E sada ti Zgembo skontaj...Da li indoktrinacija kojoj si se podlozio i koju prakticiras i u zivotu i na forumu uz davanje legitimiteta terorizmu kroz vidjenje svjetonazora koji se propagira preko inih internet sajtova (novotarije rece nevaljaju a svi se koriste internetom, a internet haman po vehabijama nije novotarija???) i novosagradjenih dzamija u nasim predgardjima (poslusaj hutbu u Fahdovoj dzamiji, gdje je najveci centar vehabija u SA i muka ce ti biti) je imanentna tvojoj duhovnoj, narodnoj i ekumenskoj tradiciji Islama koji je prezivio u ”kafirskom” okruzenju kroz vijekove.
O pokusaju vehabija i uvoznog elemeta da preuzmu dzemate cu naknadno...ja se licno boljim tog eventualnog belaja jer se ovih uvoznih nakotilo pravo puno da je neki dan u Banovicima frka bila da je policija uredovala kad su vehabije pokusale da preuzmu dzemat od starih dzematlija. Hvala Bogu sve im je ostalo na pokusaju....

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Rondo dana 08-04-2005 u 21:25.

08-04-2005 21:24 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085
pokretac teme Thread Started by Rondo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A sto se tice terorizma, pade mi rijec rahmetli mi dede na pamet pred sami rat. Inace je bio hadzija (2 puta isao). Klanjao svih 5 namaza, nije bio clan partije iz ubjedjenja a ne sto mu nisu dali, a inace tetak mu je bio reis-ul ulema Sulejman-efendija Kemura:
Bog trpi kufr(nevjerivanje, za one koji ne znaju) al' ne trpi zulum!!!

08-04-2005 21:36 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Black_Mamba Black_Mamba is a Female
rodjena




Poruka: 1055

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

e da si ovo uvezo u zute korice.......mozda bi i kupila da mi se slaze sa namjestajem.....ovako ...a-a

Skämt å sido................du är otrolig!!!! Mycket välformulerat. Kram på dig gubben :))))))))

___________________________________________________________________
Eh kakve je Pesta kupleraje imala

08-04-2005 22:36 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
VolimRodjene VolimRodjene is a Male
rodjeni




Poruka: 1037
Location: Prve proleterske 1

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Rondo 10.gif

___________________________________________________________________

    08-05-2005 02:56 VolimRodjene is offline Pregledaj poruke od VolimRodjene Dodaj VolimRodjene u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Wou

    Nisam sve procitao , nemam bas puno vremena bas sad . Umoran sam i imo sam puno posla .
    Ne znam da li si ti mene pogresno razumio . Ispada po tvom postu da se obracas meni zbog toga sto ja "navodno " podrzavam wehabije . Ja ne podrzavam nikoga i citam i valdam se bas prema onom sto su rahm efendija handzic i ostali tadasnji alimi pisali . Cak imam i njegovu zbirku dova . Ja nisam nikakav dzems bond . Nemoj mi te i takve ocjene o meni , molim te . Ja jesam pripadnik islama i vjerujem u Allahadz.sh i volim umjerenost u svemu
    Tako pise da Allah najvise voli umjerene vjernike i da ne voli pretjerivanje . Ovo sam parafrizirao .
    Nemam nista ni protiv wehabija ni shita ni bilo koga . Za mene je svaki covjek musliman koji klanja i posti i izgovara sehadet i prizan za Muhameda a.s. za Bozjeg Poslanika itd itd dakle sve sto pise o manskim shartima . Njegov put i moj put se ne moraju podudarati ali je cilj isti . A Allah ce na sudnjem danu dati ocjenu i ja se u njega uzdam i njemu se klanjam i molim ga da sve muslimane uvede u dzennet

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    08-05-2005 12:17 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Procitao sam ovo sve sta si napisao . Ovakvi tekstovi ne vode nicemu niti me uopste zanimaju . Bez obzira ko ga je napisao u njemu ne vidim nikakve vrijednosti . Cak sta vise u danasnje vrijeme steti . Dalje , svakog onog ko zeli nauciti vise o islamu odvraca od toga . Rasprcavanje i dijeljenje je grijeh pa tako i ovi tekstovi vode u grijeh .
    Nisi mi odgovorio na pitanje . Moze i na pp : da li si ti vjernik ili nisi ?

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    08-05-2005 18:43 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085
    pokretac teme Thread Started by Rondo

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zgembo kaze da ne podrzaje vehabije ali mu ne smetaju??!! I jos kaze, citat od Zgembe: "mada u islamu novotarije nisu bas pozeljne kao sto se u nas radi Mevlud ili odlazak na Ajvatovicu"...
    E ovo nam bas vehabije spocitavaju. Za mene su oni zlo koje legitimiraju terorizam u svojim obracanjima. Po meni je gori onaj sto tolerise zlo i sto ga presuti nego onaj sto ga sprovodi.

    Razlika izmedju mog o tvog tumacenja je ta da se ja nadam da ce svi dobri ljudi otici u dzennet, bez obzira bili muslimani, krscani, jevreji, peti, deset, dok ti se nadas da ce samo muslimani...Bola mene je srpkinja u ratu drugog logorovanja na Heliodromu spasila, dok su mi muslimani bojovnicima starog otkucali da je bio u Armiji BiH. Ja se nadam da taki muslimani nece u dzennet, a ako ce oni u dzennet, onda ja radije sa komsinicom Smiljom u dzehennem, jer je ona mene sebi izela kad je bio "dzehennem" u Mostaru, juni '93!

    A za ovo James Bond sam morao nakon tvoga odgovora da mi ne mozes reci gdje zivis, ko biva radis na vise lokacija i to je zavijeno velom tajne. Taman ko da si agent tajne sile...
    Nisam te pitao sta radis, nego gdje zivis (imas li adresu na kojoj barem 50% vremena provodis, sa zenom, djecom) ali eto si mi odgovorio: U Svedskoj!!!

    08-05-2005 18:47 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    adis b adis b is a Male
    rambling reck




    Poruka: 1083

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Rondo:

      Razlika izmedju mog o tvog tumacenja je ta da se
        ja nadam da ce svi dobri ljudi otici u dzennet
      , bez obzira bili muslimani, krscani, jevreji, peti, deset



    to bi bilo pravo tumacenje svake religije - uvijek zeli dobro svakoj dobroj osobi

    ___________________________________________________________________
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane adis b dana 08-05-2005 u 19:16.

    08-05-2005 19:16 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Rondo:

      Zgembo kaze da ne podrzaje vehabije ali mu ne smetaju??!! I jos kaze, citat od Zgembe: "mada u islamu novotarije nisu bas pozeljne kao sto se u nas radi Mevlud ili odlazak na Ajvatovicu"...
      E ovo nam bas vehabije spocitavaju. Za mene su oni zlo koje legitimiraju terorizam u svojim obracanjima. Po meni je gori onaj sto tolerise zlo i sto ga presuti nego onaj sto ga sprovodi.

      Razlika izmedju mog o tvog tumacenja je ta da se ja nadam da ce svi dobri ljudi otici u dzennet, bez obzira bili muslimani, krscani, jevreji, peti, deset, dok ti se nadas da ce samo muslimani...Bola mene je srpkinja u ratu drugog logorovanja na Heliodromu spasila, dok su mi muslimani bojovnicima starog otkucali da je bio u Armiji BiH. Ja se nadam da taki muslimani nece u dzennet, a ako ce oni u dzennet, onda ja radije sa komsinicom Smiljom u dzehennem, jer je ona mene sebi izela kad je bio "dzehennem" u Mostaru, juni '93!

      A za ovo James Bond sam morao nakon tvoga odgovora da mi ne mozes reci gdje zivis, ko biva radis na vise lokacija i to je zavijeno velom tajne. Taman ko da si agent tajne sile...
      Nisam te pitao sta radis, nego gdje zivis (imas li adresu na kojoj barem 50% vremena provodis, sa zenom, djecom) ali eto si mi odgovorio: U Svedskoj!!!

    Pod jedan
    ne znam ko su teroristi . Da citam jedne medije , ove zapadno evropske i da ocjenjujem ko sta radi je nemoguce i neobjektivno
    Da li je i jedan medij u BiH ili na zapadu objavio rezultate istrage u Egiptu oko postavljanja bombe u ljetovalistu . Nije .
    sta pise novine u Egiptu . Naravno nemas pojma . Muslimani nisu to uradili . Kao ni ono u Njujorku . Nadam se ce se jednog dana pojaviti neko ko David Ellsberg pa ce objelodanit istinu .
    Ja ne dijelim ljude , pa tako ne djelim ni muslimane . Postujem tudje i postujem svoje .
    Ja se ne nadam , vec su to Allahove rijechi. Ako si procitao Kuran onda znas o cemu mislim .
    Bolan sta mi pricas o logorima
    Kakve veze ima to sa ovim sta smo dosada pricali .
    Reko sam ti da wehabije niti gotivim niti sam protiv njih .
    Za ovo o Ajvatovici , da imalo znas o islamu ne bi tako pricao . Ucenje Kurana na mezarima i haremima je zabranjeno u islamu . Ipak postoje novotarije koje sse mogu tretirati kao dobre , kao npr Mevlud s tim da sse ne prave gozbe i ruckovi vec da se ljudi skupe i spominju Allahova imena i donose salavate na Poslanika a.s.
    O ovom prvom sam trazio hutbu Muhameda Porcaka ali je ne nadjoh

    Nisam ni ja tebe pitao gdje zivis i sta radis . Cemu radoznalost ? 29.gif Dovoljno je to sto sam prije napisao

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane zgembo dana 08-05-2005 u 19:50.

    08-05-2005 19:48 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    Black_Mamba Black_Mamba is a Female
    rodjena




    Poruka: 1055

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    agonija se nastavlja ......

    ___________________________________________________________________
    Eh kakve je Pesta kupleraje imala

    08-05-2005 23:25 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
    Indijanac Indijanac is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 530
    Location: Fuckin' Germany

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rondo, svaka cast za ove postove. (ne rade smajliji)

    ___________________________________________________________________
    Ko bi mogo opjevati redom
    sve ljepote divnoga Mostara,
    zar se èudiš srce što ga ljubim
    sa ljubavlju sinovskoga žara?

    08-05-2005 23:39 Indijanac is offline Posalji Email za Indijanac Pregledaj poruke od Indijanac Dodaj Indijanac u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    za Rondo
    Evo sta je rahmetli Handzic reko o Ajvatovici , moj Rondo .

    Mehmed ef. Handžiæ, rahmetullahi alejhi, koji slovi za autoritativnog alima koji je afirmisao nauku Kur ana i sunneta na našim prostorima u svojim "Vazovima" (str. 67) kaže sljedeæe: "Tako je na primjer neuki dio našeg bosansko-hercegovaèkog muslimanskog svijeta postavio u vezi s nekim Ajvaz-dedom svetkovinu, koju nazivaju Ajvatovica, a sastoji se u tome, da se u odreðeni dan svijet sakupi nedaleko od Prusca, posjeti kabur Ajvaz-dedin i kod nekakve stijene uèe razne dove. To se toliko kod seljaka uvriježilo, da ga smatraju, kako to obièavaju reæi, »malim hadžom "

    Kada se ovom negativnom èinu doda još i miješanje muškaraca i žena, nedolièno neislamsko oblaèenje i ponašanje i druge neispravnosti koje se dešavaju tom prilikom, a koje niko ne sprjeèava niti otklanja, stvar biva još gora. Ima naznaka da je dotièni Ajvaz dedo bio bogumil, tako da se spomenutom dodaje još jedna negativnost, a to je uspostavljanje obreda vezanih za nemuslimane, što je još najgore. Neki æe potražiti opravdanje u nacionalnom karakteru skupa, što ni u kom sluèaju nije ispravno, jer kada se nije dozvoljeno sakupljati ovom prigodom i na tom mjestu iz vjerskih razloga, onda pogotovu iz nekih drugih nije.
    Neki æe reæi da je to naša tradicija, što takoðe nije ispravno, jer je naša tradicija ispravna i izvorna vjera Islam, a ne obièaji neznalica i slijepo slijeðenje nekih predaka koji su u ovom jasno pogriješili, pa ako ih u neispravnom budemo slijedili njihov grijeh æe se samo poveæati, a time im kod Uzvišenog Allaha ugled neæemo poveæati. Neki æe spominjati potrebu jedinstva i okupljanja našeg muslimanskog naroda u ovakvim prigodama, posebno u ovim vremenima punim iskušenja, doèim istina je da u ovome nije pravo i istinsko jedinstvo i okupljanje, veæ samo zavaravanje naroda i njegovo dalje udaljavanje od rješenja suštinskih problema koji nas tište kao neodvojivi dio našeg velikog islamskog Ummeta danas. Neki æe se pravdati uèešæem na ovakvim skupovima nekih ljudi koji su za njih autoriteti i na koje se oni ugledaju i u koje imaju povjerenja, doèim èinjenica je da niko ne može meðu ljudima biti veæi autoritet od Allahovog poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, niti bolje poznavati Vjeru od njega, a on je to jasno zabranio. Islam i njegovi propisi nisu bili samo za ono mjesto i vrijeme, veæ ostaju trajno dok je svijeta i vijeka do Sudnjeg dana. Nema više novih poslanika niti novih objava koje bi derogirale ili promijenile postojeæe islamske propise. Oni koji drugaèije govore poigravaju se sa vjerom i time ostvaruju sitne ovosvjetske koristi kupujuæi svoju propast na Ahiretu.

    Kada imamo spomenuto u vidu onda shvatamo da organizovanje Ajvatovice, kao i uèešæe u njoj nije islamom dozvoljeno i sa sobom ne nosi sevab veæ oèiti grijeh, te se musliman nipošto ne smije upuštati u tako nešto, a oni koji su to radili u prošlosti dužni su se pokajati Uzvišenom Allahu, subhanehu ve teala, i objasniti ljudima da to ne smiju više èiniti.

    Ovo bi se moglo svesti na moje misljenje

    --------------------------------------------------------------------------------
    Inace protiv sam amerikanizacije, evropeizacije, arabizacije i sl. bosnjackog bica. Priznavanje jednog Boga, Uzvisenog Allaha, priznavanje poslanstva Muhammeda a.s., slijedenje zivih islamskih voda te praktikovanje temeljinih stvari Islama smatram islamizacijom. Mi smo mnogi to i postigli, elhamdulillah. Ostalo nam je jos da se snalazimo u prostoru cesto rukovodeni analogijom. Dalje, Ajvatovica jeste doviste gdje su dovu cinili i bogumili ali u tome ne vidim nista lose, naprotiv vidim dobro, jer sada su na tim mjestima bogumilska djeca, Bosnjaci muslimani. Na kraju, musrici su posjecivali Mekku i Kjabu ali sada elhamdulillah posjecuju je muslimani. Sve je samo islamizirano sehadetom. Izvor serijata je i i analogija a koja je potkrijepljena sahih hadisom. Sastajanje zbog zikra je pohvaljeno, takav skup posjecuju meleki. Ucenje dove, kisne dove i sl takode zahtijeva izlazak ljudi, zena, djece i zivotinja na neko mjesto, pa zajednicko cinjenje dove Bogu. Obicno nakon dove na Ajvatovici padne kisa. Dalje poznato vam je da kada je Poslanik a.s. dosao u Medinu i zatekao jevreje da poste (neke dane), pa je rekao da postimo i mi itd....
    Smotra bosnjacke snage, volje i elana itekako potrebna je na ovom prostoru. Mi uvijek moramo biti budni. Lijepo li je vidjeti nakicene konjanike koji ozivljavaju spomen na slavne islamske ratnike ovog prostora. Zanimljivo je da su bas komunisti zabranili ovaj skup jer i njima je nesto smetalo!? Poslije toga sve nam je krenulo nizbrdo. Hvala Bogu to je iza nas.
    Dalje Ajvatovica pokazuje i jaca jedinstvo muslimana, pa se povorke dzemata krecu na skup gore pod bajracima islama, svaki dzemat ima bajraktara koji nosi bajrak dzemata.

      Jedinstvo muslimana je farz


    Dakle ja i jesam i nisam za Ajvatovicu . Lose je to da dolaze zene nepokrivene , neprikladno obucene i kao sto se gore navelo mjesaju se zene i muskarci u cinjenju dovi . Kao najjaci razlog ne zna se ni je li Dedo Ajvaz bio musliman ili nije .

    Ko padne u sumnjivo, pao je u zabranjeno, kao pastir koji èuva svoje stado oko njemu zabranjene, zemlje, bojeæi se svakoga èasa da u nje ne prijeðe .."

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    08-06-2005 09:32 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085
    pokretac teme Thread Started by Rondo

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zgembo:

      ,
        slijedenje zivih islamskih voda
      te praktikovanje temeljinih stvari Islama smatram islamizacijom. Mi smo mnogi to i postigli, elhamdulillah.


    Za ovo bih molio dodatno pojasnjenje.

    Slijedjenje koga?

    Ovo sto je rahmetli Handzic rekao je samo njegova ineterpretacija. Ja sam rlo svjestan cinjenice da je u istoriji tevsira postoji vrlo striktna i formalna tradicija kako se Kur'an treba tumaciti. Pravo na tumacenje imaju autoriteti vezani za neke institucije, medrese, islamske fakultete, a pravila su definisana jako davno. Mogu ovdje i navesti pojavu Amine Wadud, islamska feministica koja je ponudila specificnu interpretaciju islama i gostovala je na FIN-u u Sarajevu prije nekoliko mjeseci. Bradonje i gaconje (vehabije) su je proglasile neprijateljom Islama dok su studenti a narocito studentice bile odusevljene. Samo da za one koje ne znaju ko je Amina Wadud, a to je prva zena koja predvodila dzuma namaz (vlasi, to vam je molitva petkom 11.gif , sala-mala) proljetos u New Yorku.

    E ona je prekinula sa tom tradicijom i uvela nesto novo u metodoloskom i ideoloskom smislu. S njom se ljudi slazu ili ne, ali nikoga ne ostavlja ravnodusnim. Neki su je pokusavali diskreditovati jer ona ne pripada njihovom "zanru" jer ona navodno nema potrebne kvalifikacije. Ali je u debati na FIN-u pomela sve te "strucnnjake"
    Za nju je Islam s kojim se susrela u Sarajevu i nacin pristupa Islamu kako teoretski na FIN-u tako i emprijski medju ljudima, pojam onoga sto islam treba danas da bude po njoj: Moderna snaga koja se ne odrice svoje tradicionalne dimenzije, ali nema ni straha da se otvori prema buducnosti.
    Njena interpretacija, taj prekid sa tradicijom, doveo je do budjenja novog interesa za islam i stvaranja novog nacina pristupa islamu. Milioni muslimana sirom svijeta su gladni jednog novog tumacenja koji bi Svetu knjigu priblizio njihovim nacinim zivota. Islam vise nije vezan samo za bliski i srednji istok i arapsku kulturu nego za cijeli svijet. Ona je takodjer aktualizirala tumacenja islama u skladu sa novim akademskim stujama, a najprije postkolonijalnom i feministickom kritikom. Tako je postigla dvostruki uspijeh: Priblizila je Kur'an i muslimanima izvan arapskog svijeta i aktuelizirala akademske rasprave o islamu, vratila ga u zizu interesovanja. Knjiga "Kur'an i zene" je nastala kao njena doktorska disertacija prije dvadesetak godina, mada je neke stavove iz nje redefinirala. U medju vremenu je stekla jako mnogo istomisljenika , napravila preokret i otvorila prostor za nova tumacnja.

    A sto se tice toga jesam li ja vjernik, opet i po milioniti put govorim, i ne treba mi pp-opcija da to ikome kazem: To je moj odnos izmedju mene i Boga i to se tice samo Boga i mene i tako treba da ostane jer opet kazem da je duhovnost privatni domen. Nikoga se ne tice jesam li ja vjernik osim dragog Boga. Vec sam pisao o tome jednom na forumu. Ali ako me pitas jesam li musliman odgovor je da, jesam musliman i to mi niko ne moze osporiti ma kako ja mislio i kako drugi mislili....

    Ovo za Ajvatovicu, samo da vidim jesam li shvatio tvoj pogled(kazes: i jesam i nisam za Ajvatovicu): Jesi iz drustveno socioliskih razloga ali nisi iz vjerskih pobudloa?

    I samo jos na kraju, Zgembo mislim da sam dokucio razlog naseg, hajmo reci to diplomatskim rijecnikom, neslaganja jer smo ipak odrzali nivo diskusije, pa se nismo ni svadjali niti prozivali.
    Naime u ovoj diskusiji ti si Islam promatrao kao subjekat, a ja kao objekat!
    U tome je stvar...

    08-06-2005 15:11 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Na Ajvatovicu ne idem , pa ako si procitao jedan citat koji sam naveo , onda znas zasto .
    Nisam ja bolan neki mislioc islamski pa da znam , citam nase pisce a citam i ostale pa onda uporedjujem stavove i onda gradim jedan svoj stav a pri tom gledam da se ne ogrijesim . Jer sirk je jedan od najtezih grijehova . zato ako ne znam pitam , najcesce nasih imama a ako oni ne znaju upute me na nekog drugog i tako to ide .

    Cuo sam za tu zenu . Ne znam stvarno , niti imam neki stav po pitanju da zene vode dzuma namaze . nemoj me pogresno shvatiti ali mi to djeluje pomalo pomodarski jer eto krscanske zene vode mise pa zasto i muslimanke ne bi vodile dzumu . Tako mi djeluje e sad da li je ispravno ne znam . I to je jedna od novotarija u islamu . E sada da li je neko nasao , ili ona da niko nije zabranio zenama da drze hutbu , onda je ok .
    Ali znas sta je problem . Kad se desavaju takve stvari onda jedna povlaci drugu .Uskoro ce poceti zene dolaziti neprikladno obucene , mjesanje zena i muskaraca na namazu u dzamiji i nakraju , ne dja Boze ko zna sta . Nadam se da se nece to desiti , to je samo moja predpostavka poznajuci mentalitet zena na zapadu . Kao sto rekoh nadam se da nisam u pravu . Ne znam da li ta knjiga ima na nasem

    Nisi mi jasan pa mi objasni
    juce hvalis rahm Handzica a danas si suzdrzan

    Da ti posteno kazem , ne volim nikoga osudjivati niti davati sud ni o bradonjama ni o gaconjama ni o amiri ni o tebi ni o sijama . Ima Sudija na Sudnjem danu pa nek on sudi , jer jenon taj koji sudi posteno i pravedno . A Allah najbolje zna

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    08-06-2005 23:54 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Rondo kaze Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Razlika izmedju mog o tvog tumacenja je ta da se ja nadam da ce svi dobri ljudi otici u dzennet, bez obzira bili muslimani, krscani, jevreji, peti, deset, dok ti se nadas da ce samo muslimani...

    2:62 One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršæani i sabijci - one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela èinili - doista èeka nagrada od Gospodara njihova; nièega se oni neæe bojati i ni za èim neæe tugovati! -
    Evo Rondo je li sad malo jasnije.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    08-07-2005 06:46 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    nik obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    BiH, znas li ti da se to odnosi na one koji su zivjeli prije nove objave, ili "na Allaha svjesno laz iznosis"????? Nije li politika zapravo samo vjestina da se laze u pravi cas? 01.gif


    A kada im se kaže: "Vjerujte u o­no što Allah objavljuje!" - o­ni odgovaraju: "Mi vjerujemo samo u o­no što je nama objavljeno" - i neæe da vjeruju u o­no što se poslije objavljuje, a to je istina koja potvrðuje da je istinito o­no što o­ni imaju. Reci: "Pa zašto ste još davno neke Allahove vjerovjesnike ubili, ako ste vjernici bili?

    I Musa vam je jasne dokaze bio donio, pa ste, ipak, u odsutnosti njegovoj sebi nepravdu nanoseæi, tele prihvatili."*

    I kada smo od vas vaš zavjet primili, i brdo iznad vas podigli: "Ozbiljno prihvatite o­no što vam dajemo i budite poslušni!" - o­ni su odgovorili: "Èujemo, ali poslušati neæemo!" - srca njihova su, zbog nevjerovanja njihova, još bila nadojena teletom. Reci: "Ružno je to na što vas vjerovanje vaše navodi, ako ste uopæe vjernici."

    Reci: "Ako je u Allaha Džennet osiguran samo za vas, a ne i za ostali svijet, o­nda vi smrt zaželite, ako istinu govorite."

    A neæe je nikada zaželjeti zbog o­noga što èine! - A Allah dobro zna nevjernike. (Al-Baqara, 91-95)


    o­ni govore da æe u Džennet uæi samo jevreji, odnosno samo kršæani. - To su puste želje njihove! - Ti reci: "Dokaz svoj dajte ako je istina to što govorite!"

    A nije tako! o­noga ko se bude Allahu pokoravao i uz to dobra djela èinio, toga èeka nagrada kod Gospodara njegova, takvi se neæe nièega bojati i ni za èim neæe tugovati.

    Jevreji govore: "Kršæani nisu na Pravome putu!" a kršæani vele: "Jevreji nisu na Pravome putu!" - a o­ni èitaju Knjigu. Tako, slièno kao o­ni, govore i o­ni koji ne znaju. Allah æe im na Sudnjem danu presuditi o o­nome u èemu se o­ni ne slažu.

    Ima li veæeg nasilnika od o­noga koji brani da se u Allahovim hramovima ime Njegovo spominje i koji radi na tome da se o­ni poruše? Takvi bi trebali u njih samo sa strahom ulaziti. Na ovome svijetu doživjeæe sramotu, a na o­nom svijetu patnju veliku!

    A Allahov je i istok i zapad; kuda god se okrenete, pa - tamo je Allahova strana. - Allah je, zaista, neizmjerno dobar i o­n sve zna.

    Nevjernici govore: "Allah je uzeo sebi dijete." Hvaljen neka je o­n! Naprotiv, Njegovo je sve o­no što je na nebesima i na Zemlji. Njemu se sve pokorava;

    o­n je stvoritelj nebesa i Zemlje, i kada nešto odluèi, za to samo rekne: "Budi!” - i o­no bude.

    A o­ni koji ne znaju govore: "Trebalo bi da Allah s nama razgovara ili da nam kakvo èudo doðe!"* Tako su, gotovo istim rijeèima, govorili i o­ni prije njih, srca su im slièna! A Mi dokaze objašnjavamo ljudima koji èvrsto vjeruju.

    Mi smo te poslali da istinu objaviš i da radosne vijesti i opomenu doneseš, i ti neæeš biti pitan za o­ne koji su u Džehennemu.

    Ni jevreji, ni kršæani neæe biti tobom zadovoljni sve dok ne prihvatiš vjeru njihovu. Reci: "Allahov put je jedini Pravi put!" A ako bi se ti poveo sa željama njihovim, nakon Objave koja ti dolazi, od Allaha te niko ne bi mogao zaštititi niti odbraniti.

    Neki od sljedbenika Knjige èitaju je o­nako kako je objavljena; o­ni u nju vjeruju. A nastradaæe sigurno o­ni koji u nju ne vjeruju.* (Al-Baqara, 111-121)


    01.gif
    Taj narod je bio i nestao; njega èeka o­no što je zaslužio, i vas æe èekati o­no što æete zaslužiti, i vi neæete biti pitani za o­no što su o­ni radili. (Al-Baqara, 134)

    Taj narod je bio i nestao; njega èeka o­no što je zaslužio, i vas æe èekati o­no što æete zaslužiti, i vi neæete biti pitani za o­no što su o­ni radili. (Al-Baqara, 141)

    Selam

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane nik obrisan dana 08-07-2005 u 11:18.

    08-07-2005 11:17
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085
    pokretac teme Thread Started by Rondo

    RE: Rondo kaze Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od BiH:

        Razlika izmedju mog o tvog tumacenja je ta da se ja nadam da ce svi dobri ljudi otici u dzennet, bez obzira bili muslimani, krscani, jevreji, peti, deset, dok ti se nadas da ce samo muslimani...

      2:62 One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršæani i sabijci - one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela èinili - doista èeka nagrada od Gospodara njihova; nièega se oni neæe bojati i ni za èim neæe tugovati! -
      Evo Rondo je li sad malo jasnije.


    Vidi ovoga sada...bola jasno je meni ko dan.
    Ima Zgembo dovoljno mozga da sam odgovori a da mu ti nisi advokat... 21.gif

    Zgembo, nisam ja hvalio Handzica nego sam citirao Filipovica koji je naveo Handzica i njegova dijela kao neke od rijetkih ljudi koji su se bavili pravom islamistikom na nasim prostorima.

    Za Ajvatovicu sam te samo pitao da li sam skontao zasto je i podrzavas( soc-kult) i ne podrzavas (vjerski)...nista drugo nisam mislio. Hvala Bogu imas svoj izgradjen stav i tako treba da bude..

    Da nisi islamski mislilac to sam znao, ali zasto onda Zgembo mozgat o temama i sicat se citatima iz Svete knjige i tumacit nesto sto je stvar licne percepcije...Poceo si diskusiju na nekim temam i ja sam se ukljucio.
    Tvoj stav kontra moj stav...ali predlazem da zavrsimo sa ovom tvojom posljednjom recenicom: Ima sudija na sudnjem danu, pa nek On sudi kako je ko zasluzio, a On sudi posteno i pravedno 10.gif

    08-07-2005 11:28 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    1_heart ne lazem ja nista, citirao sam ajet. Nemoj me tjerati da sad trazim ajete u kojima se potvrdjuje da ce svakom narodu biti sudjeno prema njegovoj knjizi.
    Ne vjerujem da ce samo muslimani u raj. Zamisli nekog ko je rodjen u cisto krscanskoj sredin i npr. kakve su mu sanse da cuje za islam. Doduse danas je lakse uz sva sredstva informisanja, ali sta cemo do prije 50-tak godina. Ako je neko bio pobozan,bogobojazan i radio dobra djela mislim da se nema cega bojati.
    Moguce da nisam u pravu a ti mi ako mozes dokazi.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    08-07-2005 15:08 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Ronda kaze Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Vidi ovoga sada...bola jasno je meni ko dan. Ima Zgembo dovoljno mozga da sam odgovori a da mu ti nisi advokat...

    Prvo ja nisam "ovaj" a drugo- ako si htio razgovarati samo sa Zgembom onda si to trebao preko privatnih poruku. Izvini ako sam pokvario temu svojim nasilnim upadom.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    08-07-2005 15:10 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com