Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** ima li boga *** 6 Votes - Average Rating: 2.336 Votes - Average Rating: 2.33 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (122): « prva ... « prethodna 30 31 32 [33] 34 35 36 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
M^M
SexNepoznat



Poruka: 443
Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od VolimRodjene:

        citat od M^M:

          citat od VolimRodjene:

        i ravnopravnost ulazi u savrsenost.


      Dokazi!


    Ako je savrsen svijet to da tebe neko guzi a ti mu nista ne mozes onda je to savrsen svijet za onoga koji guzi, ali ne i za onoga koji je zguzen.

    Morao sam ovo ovako vulgarno napisati, jer je bas slikovito


.....ispravka....
ma nebitno.....

helenejse....

nek nisi ni ti rahat pa makar. 02.gif

___________________________________________________________________
"...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
Senad Hadzifejzovic

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane M^M dana 06-04-2005 u 05:48.

06-04-2005 01:38 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
zgembo zgembo is a Male
avenija kruzno




Poruka: 145

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od antiprotivan:

    A sta je onda onaj ciji se otac zove Salko, a majka Zejna, koji ide u dzamiju povremeno, progovori koju sa efendijom, popije kahvu i drmne dvije tri loze, sa rajom, dok igra partiju tavle negdje u hladovini, i usput pozdravi komsije u prolazu sa "merhaba", a ne zna sta znaci rijec "zekat" ??

Ici u dzamiju a ne znati sta znaci rijec zekat je isto ici na utakmicu a ne znati da se fudbal igra loptom
Nisi me razumio , ja govorim o tome da covjek bude jasan pred sobom . Ne bih sebe mogao nazvati muslimanom a da pijem , kockam , koristim namjernu kamatu itd

A taj covjek je musliman ali da li ce mu Allah dz.sh priznati na sudnjem danu i da li ce uci u dzennet ja to ne znam . Allah dz.sh jedini zna
Ne znam ni za sebe ali se trudim da cinim ono sto je propisano ( procitaj Islamske sharte i Imanske sharte )
A Allah najbolje zna

___________________________________________________________________
Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

06-07-2005 00:11 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
zgembo zgembo is a Male
avenija kruzno




Poruka: 145

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Reci: "Pokoravajte se Allahu i Poslaniku!" A ako oni glave okrenu - pa Allah, zaista, ne voli nevjernike.
Ajet iz sure Imran

10. One koji ne vjeruju - od Allahove kazne neæe nimalo odbraniti ni imeci njihovi, ni djeca njihova, i oni æe biti gorivo za vatru
84. Reci: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono što je dato Musau i Isau i vjerovjesnicima - od Gospodara njihova; mi nikakvu razliku meðu njima ne pravimo, i mi se samo Njemu klanjamo."

85. A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neæe mu biti primljena, i on æe na onome svijetu nastradati
102. O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani

Ako hoces objasnjenja ovih ajeta posluzi se Tefsirom

___________________________________________________________________
Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

06-07-2005 00:32 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od zgembo:


    Ici u dzamiju a ne znati sta znaci rijec zekat je isto ici na utakmicu a ne znati da se fudbal igra loptom.
    Nisi me razumio , ja govorim o tome da covjek bude jasan pred sobom . Ne bih sebe mogao nazvati muslimanom a da pijem , kockam , koristim namjernu kamatu itd



Slazem se zgembo, to za dzamiju i fudbal ! 10.gif

Po meni je isto postenije ne ici nikako u dzamiju (ili u crkvu, svejedno), ako ne znas bogu da se pomolis kako je propisano, nego ici tamo da bi bio vidjen...

Ali, mnogi BH-muslimani su upravo onakvi kako sam i napisao u svom primjeru, ne moze se njima govoriti da oni nisu muslimani, ako se takvima osjecaju...

___________________________________________________________________

    21.gif

    06-07-2005 00:34 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Po meni je isto postenije ne ici nikako u dzamiju (ili u crkvu, svejedno), ako ne znas bogu da se pomolis kako je propisano, nego ici tamo da bi bio vidjen...


    Na jednoj hutbi rece hodza da je najbitnije sta imas u srcu . Ako imas vjeru u srcu i radis sve sto vjera zahtjeva i trudis se onoliko koliko mozes ( Ne znam tacno jel u Kuranu ili u hadisima stoji da Allah dz.sh najvise voli umjerene ljude , tj one ljude koji su umjereni u svemu ) da se covjek onda ne treba bojati i da ce za to biti nagradjen od Allaha dz.sh Dakle sve prema svojim mogucnostima .

    O sljedbenici Knjige! ne pretjerujte u vjeri vašoj i govorite o Allahu jedino istinu. Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je poslanik Allahov i Rijeè Njegova koju je uputio Merjemi - i Duh4:171a od Njega. Zato vjerujte u Allaha i poslanike Njegove. I ne recite: “Trojica!”4:171b - prestanite, bolje je za vas! Samo je Allah Bog, Jedini! Slava neka je Njemu - da On ima dijete!!! Njegovo je šta je na nebesima i šta je na Zemlji; a dovoljan je Allah Zaštitnik
    Tražili ste rijeè 'ne pretjeruj', pronaðena je na 1 mjesta/u
    EBU MUSA EL-EŠARI prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista, u velièanje Allaha, dž.š., spada i poštovanje starog (sijedog) muslimana, hafiza Kur'ana, koji ne pretjeruje u traženju skrivenih propisa u njemu, kako bi ih strogo primijenio, niti je od onih koji rijetko Kur'an uèe i slabo se po njemu vladaju, kao i poštovanje i pravedna vladara."

    (Rijadussalihin, broj/stranica - 0354, Hasen, Ebu Davud Es-Sidžistani

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    06-08-2005 16:20 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tema je po meni dobila drugi profil od onoga koji je trebao biti.
    Raspljavljati o religiji je OK ali raspravljati o vjeri ne samo da je blasfemicno nego i nekulturno.
    Za mene je religija postala predmet instituciolizacije vjere gdje se moc odrzava preko klera i gdje kler i kapitalizira vjeru koja je po meni predmet duhovnosti individue,krajnje privatne stvari.
    Mislim da ni Muhammed a.s. ni Isus niti neko treci od poslanika danas ne bi prepoznali vjeru koju su propovjedali upravo zahvaljujuci klerikalnim institucijama.
    Poznata je stvar da su u srednjem vijeku, u feudalnim sistemima klera, kraljeva itd. knetovi unirali od gladi, ljudi ubijani i muceni sto su pogresne vjere, zene spaljivane na lomacama kao vjestice, a da su dobro uhranjeni klerici u svojim toplim opatijama i samostanima se bavili "bitnim pitanjim" kao sto je napr. koliko andjela moze stati na vrh igle.
    E onda dodje nesto sto je determinirlo i danasnju sliku svijeta, a to je francuska revolucija i uvodjenje laicizma i laickog zakona gdje se svestenim licima dozvoljava bavljenje i svjetovnim poslovima tj. bavljenje poslivima koji nemaju prvrnstveno ako ikako religiozni pristup (laicio - gr. narodni, pucki).
    Vjera je intimna stvar covjeka i u domenu je privatnosti.
    Ali opet u nas kao u trulom i naopakom drustvu ono sto treba da bude privatno, iznosi se javno a ono sto trebada bude javno je doslo u sistem odlucivanja par ljudi (ne mislim samo na vjeru ali je konkretan primjer ovdje)
    Religija kao pojava koja se bavi vjerom kao opcenitom pojavom moze i treba da ima dozvoljen laicki diskurs, dok se vjerskim pitanjima trebaju baviti samo vjerski uceni ljudi dok se svjetovnim stvarima trebaju baviti za uceni ljudi, svako u svom domenu.
    Interesuje me koliko od forumasa ima vjersku naobrazbu (mislim da je uceno svesteno lice) pa da moze da tabiri kako je i sta je?
    Na pitanje "Ima li Boga" od mene necete dobiti odgovor! Jer odgovor je to moje i nicije drugo ubjedjenje koje mi niko drugi nesmije osporavati niti ja ikome drugom mislim osporavati njegovo ubjedjenje. Kao sto rekoh, krajnje privatna stvar izmedju te osobe i Boga samoga.

    07-06-2005 22:21 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Rondo:

      Tema je po meni dobila drugi profil od onoga koji je trebao biti.
      Raspljavljati o religiji je OK ali raspravljati o vjeri ne samo da je blasfemicno nego i nekulturno.
      Za mene je religija postala predmet instituciolizacije vjere gdje se moc odrzava preko klera i gdje kler i kapitalizira vjeru koja je po meni predmet duhovnosti individue,krajnje privatne stvari.
      Mislim da ni Muhammed a.s. ni Isus niti neko treci od poslanika danas ne bi prepoznali vjeru koju su propovjedali upravo zahvaljujuci klerikalnim institucijama.
      Poznata je stvar da su u srednjem vijeku, u feudalnim sistemima klera, kraljeva itd. knetovi unirali od gladi, ljudi ubijani i muceni sto su pogresne vjere, zene spaljivane na lomacama kao vjestice, a da su dobro uhranjeni klerici u svojim toplim opatijama i samostanima se bavili "bitnim pitanjim" kao sto je napr. koliko andjela moze stati na vrh igle.
      E onda dodje nesto sto je determinirlo i danasnju sliku svijeta, a to je francuska revolucija i uvodjenje laicizma i laickog zakona gdje se svestenim licima dozvoljava bavljenje i svjetovnim poslovima tj. bavljenje poslivima koji nemaju prvrnstveno ako ikako religiozni pristup (laicio - gr. narodni, pucki).
      Vjera je intimna stvar covjeka i u domenu je privatnosti.
      Ali opet u nas kao u trulom i naopakom drustvu ono sto treba da bude privatno, iznosi se javno a ono sto trebada bude javno je doslo u sistem odlucivanja par ljudi (ne mislim samo na vjeru ali je konkretan primjer ovdje)
      Religija kao pojava koja se bavi vjerom kao opcenitom pojavom moze i treba da ima dozvoljen laicki diskurs, dok se vjerskim pitanjima trebaju baviti samo vjerski uceni ljudi dok se svjetovnim stvarima trebaju baviti za uceni ljudi, svako u svom domenu.
      Interesuje me koliko od forumasa ima vjersku naobrazbu (mislim da je uceno svesteno lice) pa da moze da tabiri kako je i sta je?
      Na pitanje "Ima li Boga" od mene necete dobiti odgovor! Jer odgovor je to moje i nicije drugo ubjedjenje koje mi niko drugi nesmije osporavati niti ja ikome drugom mislim osporavati njegovo ubjedjenje. Kao sto rekoh, krajnje privatna stvar izmedju te osobe i Boga samoga.

    Samo da dodam da u Islamu ne postoji kler i sve ono sto to nosi sa sobom
    Prihvacam tvoj odgovor a za sebe nisam rekao da sam vjernik i da sam dobar vjernik
    To ce odluciti SUDIJA a ne ja . Nije mi cilj bio u onom jednom postu da dam sud o to covjeku jel dobar musliman ili nije jer ja na to nemam pravo . Kao sto rekoh , SUDIJA ce donijeti sud , tj dat ce knjigu u lijevu ( ne do Bog nikom ) ili u denu ruku ( Insallah) svim muslimanima

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    07-07-2005 01:47 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zgembo:

      Samo da dodam da u Islamu ne postoji kler i sve ono sto to nosi sa sobom


    Izvini a sta su hodze, imami, ajatolasi nego kler? (definisem kler kao vjerske velikodostojnike i predstavnike, kler=svestenstvo=ulemma)

    I da, kako si se ti prepoznao u mome postu pa da se "pravdas" jesi li musliman ili ne 14.gif
    Moj post je bio moje generalno misljenje, nikakva kritika niti sugestija tebi licno...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Rondo dana 07-07-2005 u 19:28.

    07-07-2005 19:25 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    zgembo zgembo is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 145

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Rondo:

          citat od zgembo:

        Samo da dodam da u Islamu ne postoji kler i sve ono sto to nosi sa sobom


      Izvini a sta su hodze, imami, ajatolasi nego kler? (definisem kler kao vjerske velikodostojnike i predstavnike, kler=svestenstvo=ulemma)

      I da, kako si se ti prepoznao u mome postu pa da se "pravdas" jesi li musliman ili ne 14.gif
      Moj post je bio moje generalno misljenje, nikakva kritika niti sugestija tebi licno...

    Nisi u pravu svestenstvo i ulema nije isto . Nemam sad vremena da ti objasnjavam a iranci nisu sunniti nego shiti .
    Drugom prilikom moj rondo ! Ima tu jos nekih stvari u kojima nisi u pravu ( ono za Muhameda a.s )
    Nisam se prepoznao nego sam primjetio da si me pogresno razumio 10.gif
    Biti musliman ne znaci da se takmicimo ko je bolji musliman . Jedan od velikih grijehova je uporedjivati muslimane i govoriti ja sam boli od njega musliman ili on je bolji od mene

    ___________________________________________________________________
    Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

    07-08-2005 21:24 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    zgembo kaze Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Biti musliman ne znaci da se takmicimo ko je bolji musliman

    Nema nista lose u tome da se takmicimo ko je bolji musliman, cak mislim da trebamo. Nepravilno je suditi drugima da li su dobri ili losi muslimani.
    A jedna od glavnih stvari je takmiciti se u dobrim djelima bilo koje vjere da smo.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    07-09-2005 16:36 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17884
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    osvjezavanje teme 11.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    11-04-2005 21:38 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Andrej
    SexNepoznat



    Poruka: 42

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    E ovo je tema po mom ceifu. Samo, treba sad sve procitat od pocetka. Pu na kaziprst i krecem 02.gif

    11-05-2005 02:52 Andrej is offline Pregledaj poruke od Andrej Dodaj Andrej u listu prijatelja
    Andrej
    SexNepoznat



    Poruka: 42

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Odustajem. Ne bih ovo stigao do zore procitati. Ali cu zato tani uputiti jedno jednostavno pitanje. Ako Bog postoji, zasto se desavaju velike prirodne katastrofe koje broje velike ljudske zrtve???

    11-05-2005 03:09 Andrej is offline Pregledaj poruke od Andrej Dodaj Andrej u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dok se Tana ne oglasi evo ja cu.
    Bilo je dosta o ovome na onoj temi o tzunamiju, prosle godine. Probaj je naci i procitati.
    Inace ako krenes tim slijedom neces se zaustaviti i postavljaces pitanja do beskonacnosti. Sta to znaci?
    Dopustimo da nema tih prirodnih katastrofa. Sta bismo onda pitali. Zasto postoje teske bolesti od kojih nema lijeka i onda ljudi isto tako umiru. Zasto postoje saobracajne nesrece u kojima godisnje strada ko zna koliko ljudi? Zasto neko umre mlad a neko star. Zasto je neko bogat a neko nije. Zasto ja rintam u fabrici a ti sjedis u kancelariji i tako dalje.
    Znaci ima puno pitanja i ne znaci da ako ne znamo odgovore na njih da to nesto pobija ili dokazuje.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    11-05-2005 05:22 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    Andrej
    SexNepoznat



    Poruka: 42

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mijesas babe i zabe BiH. Saobracajne nesrece, razlika u bogatstvu, ratovi i sl. su stvari uzrokovane ljudskim faktorom i to se da objasniti sa stanovista monoteistickih religija. Dok su prirodne katastrofe koje su uzrokovane by vis maior i dan danas kamen spoticanja u filozofiji religije. I da se razumijemo, za mene je poenta ljudskog bica da se pita i trazi odgovore o sebi i svijetu oko sebe, pa su upravo ona pitanja na koja nemamo odgovore meni najzanimljivija. Ovo je vrlo kompleksna tema o kojoj su najveci umovi covjecanstva vodili rasprave kroz vijekove. Iducih dana cu pokusati sazeti najcesce filozozofske argumente za postojanje boga, a potom i njihove kritike. Odoh sad negdje na kafu, dosta ozbilje na sabath.

    11-05-2005 17:22 Andrej is offline Pregledaj poruke od Andrej Dodaj Andrej u listu prijatelja
    mujica mujica is a Male
    proplivo




    Poruka: 24

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Andrej:

      Mijesas babe i zabe BiH. Saobracajne nesrece, razlika u bogatstvu, ratovi i sl. su stvari uzrokovane ljudskim faktorom i to se da objasniti sa stanovista monoteistickih religija. Dok su prirodne katastrofe koje su uzrokovane by vis maior i dan danas kamen spoticanja u filozofiji religije. I da se razumijemo, za mene je poenta ljudskog bica da se pita i trazi odgovore o sebi i svijetu oko sebe, pa su upravo ona pitanja na koja nemamo odgovore meni najzanimljivija. Ovo je vrlo kompleksna tema o kojoj su najveci umovi covjecanstva vodili rasprave kroz vijekove. Iducih dana cu pokusati sazeti najcesce filozozofske argumente za postojanje boga, a potom i njihove kritike. Odoh sad negdje na kafu, dosta ozbilje na sabath.

    promasio si pitanje godpodine . Sve je od Boga . Vrlo jednostavno . Zar ne ? Pametnom covjeku ne treba vise 12.gif

    ___________________________________________________________________
    Nije zagaðenje ono što uništava naš okoliš, njega ugrožavaju neèistoæe u našem zraku i našoj vodi."
    Predsednik Zdruzene americke dezele ( kacan presednik tachna dezela 13.gif )

    11-05-2005 21:25 mujica is offline Pregledaj poruke od mujica Dodaj mujica u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od mujica:

          citat od Andrej:

        Mijesas babe i zabe BiH. Saobracajne nesrece, razlika u bogatstvu, ratovi i sl. su stvari uzrokovane ljudskim faktorom i to se da objasniti sa stanovista monoteistickih religija. Dok su prirodne katastrofe koje su uzrokovane by vis maior i dan danas kamen spoticanja u filozofiji religije. I da se razumijemo, za mene je poenta ljudskog bica da se pita i trazi odgovore o sebi i svijetu oko sebe, pa su upravo ona pitanja na koja nemamo odgovore meni najzanimljivija. Ovo je vrlo kompleksna tema o kojoj su najveci umovi covjecanstva vodili rasprave kroz vijekove. Iducih dana cu pokusati sazeti najcesce filozozofske argumente za postojanje boga, a potom i njihove kritike. Odoh sad negdje na kafu, dosta ozbilje na sabath.

      promasio si pitanje godpodine . Sve je od Boga . Vrlo jednostavno . Zar ne ? Pametnom covjeku ne treba vise 12.gif


    Upravo obrnuto!!!
    Pametnom covjeku treba puno vise osim toga "sve je od Boga"
    Neko puno pametniji i priznatiji je rekao: "Sumnjam, znaci mislim"!
    Najlakse je je reci to ti je od Boga! Razumijem da to vrlo dobro tjesi ljudsku tjeskobu i anksioznost ali trazim jos dokaza...Zamisli kako bi bilo da se sve u historiji objasnjavalo bozijom voljom, kao sto je i radjeno u masi slucajeva! E onda je dosao neko i rekao, stani malo ima i fizicki zakon koji objasnjava...
    Najlakse je reci to je bozje davanje i uzimanje! Puno je hrabrije upitati a zasto i istrajati na odgovoru!
    BTW, potpuno se slazem sa Andrejovim pristupom i uopste nije promasio pitanje!

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Rondo dana 11-06-2005 u 03:38.

    11-06-2005 03:36 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Andrej ne mijesam ja nista.
    Hoces li reci da je neko nesto postigai samo svojom zaslugom. Nismo se ni rodili svojom zaslugom, pa gdje ces dalje. Puno je faktora potrebno za uspjeh. Ima tu i ljudskog faktora ali to nije dovoljno. Koliko sam samo vidio ljudi s fakultetima koji rintaju za minimalnu platu.
    Sta hocu reci. Potreban je prije svega Boziji dar da bi smo nesto postigli.
    Neko se RADJA pametniji, neko ljepsi, neko sposobniji za biznis, neko talentovan za umjetnost, neko talentovan za sport i nema ti tu drug moj nikakvog ljudskog faktora.
    Kada bi recimo Jevreji pitali nesto kao ti (citaj Holocaust) onda bi svi trebali biti teski ateisti, a oni to nisu. Opet ti kazem da nasa nemogucnost da nesto shvatimo i objasnimo nikako ne moze poreci ni potvrditi to nesto.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    11-06-2005 04:22 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    Andrej
    SexNepoznat



    Poruka: 42

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mujice iskreno ti zavidim.

    BiH, meni se cini da se ne razumijemo. Da pojednostavimo, postoje dvije vrste "zla": Zlo prouzrokovano ljudskim djelovanjem kao sto je Holokaust koji pominjes, te zlo uzrokovano djelovanjem prirode kao sto su veliki potresi, bolesti itd.

    U prvom slucaju zlo dolazi od covjeka i samim tim ne dovodi u pitanje Boga, jer je pretpostavka monoteistickih religija da je covjeku data slobdona volja da razlucuje dobro od loseg, pa kad se dese te velike tragedije kao sto je Holokaust mozemo kriviti samo ljude koji su izabrali ciniti lose.

    U drugom pak slucaju Bog direktno izaziva da se priroda obrusi na covjeka i time dovodi u pitanje samu benevolentnost/dobrocudnost Bogu kao bica.

    11-06-2005 15:10 Andrej is offline Pregledaj poruke od Andrej Dodaj Andrej u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Andrej, kako vidim ne dovodis u pitanje postojanje Boga, sto je vec dobro.
    Ako si citao Svete knjige znas da je Bog unistavao kroz istoriju razne narode i njihove gradove. Kazu da je to Bozja kazna ili opomena.
    Razumijem ja dobro sta hoces da kazes, pa ipak tvrdim ako nastavis tako pitati doci ces do tacke gdje ces pitati zasto svi ljudi nisu isti.
    Zasto se neko rodi nizak a neko visok. Neko je lijep a neko ruzan. Neko je dobrog zdravlja a neko je non-stop bolestan. Neko je pametan a neko i nije bas. Neko umre u 100-toj a neko u 20-toj godini.Neko se rodi bogat a neko siromasan a da ne govorim o onima koji se rode hendikepirani. Mislim da sam nesto slicno napisao Rondou na jednoj drugoj temi.
    Nadam se da kontas sta ti hocu reci.
    Ako vjerujes u Stvoritelja ( a iz predhodnih postova zakljucujem da vjerujes) onda ti kao onaj koji je stvoren od strane Stvoritelja svakako ne mozes shvatiti neke stvari koje je On u svojoj mudrosti uradio. Ne kazem da treba zabijati glavu u pijesak ali neke stvari su jednostavno nedokucive za nas obicne smrtnike.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    11-06-2005 17:31 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    Stranica (122): « prva ... « prethodna 30 31 32 [33] 34 35 36 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com