Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » NAUKA » ***Jeste li znali ?*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Losa cura
SexNepoznat



Poruka: 977

Smile ***Jeste li znali ?*** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kopirano sa jedne stranice koja nije vrijedna da se igdje spomene! 01.gif Zelim puno zabave sa tekstom!

Da je Muhamed najpopularnije ime na svijetu

Da sa ljudi spadne kompletna stara koza i naraste im nova u jednom ciklusu od 27 dana...sto znaci da se ovaj postupak u jednom zivotu ponovi 1.000 puta

Da je Ziva jedini metal koji je na sobnoj temperaturi u tecnom stanju

Da biljni svijet u okeanima cini 85 posto ukupnog zelenila na planeti zemlji

Da odrasli kenguri jednim skokom predju preko devet metara

Da je najveci sin Bosanski Husein Kapetan Gradascevic (Zmaj od Bosne) sahranjen u Istanbulu

Da je Husein Kapetan Gradascevic sahranjen u istim mezarlucima gdje je sahranjen i Mehmed pasa Sokolovic (veliki Vezir u Otomanskom carstvu)

Da psi proizvode deset razlicitih glasova a psi preko stotinu

Da je najvisa trava na svijetu koja moze da raste preko 40m jeste bambus

Da misici vilice prilikom zvakanja priblizavaju zube jedne drugima silom od 90kg

Da je pecat koji se koristi za pecatiranje mesa jestiv jer se proizvodi od opne zrna grozdja

Da svake godine u cijelom svijetu insekti pojedu jednu trecinu usjeva

Da slonovi mogu da komuniciraju zvukovima koji su ispod nivoa ljuskog sluha izmedju 14 i 35 Herca

Da kada posadimo sjeme kafe potrebno je pet godina do pojavljivanja prvih jestivih plodova

Da prosjecno ljudsko tijelo sadrzi dovoljno ugljenika da se napravi 900 olovki

Da u prosjecnom ljudskom tijelu ima dovoljno masti za proizvodnju sedam sapuna

Da je potrebno 15-25 lisica da bih se napravila jedna prosecna bunda
Da je u historiji SAD devet predsjednika posjedovalo robove

Da je cin Admiral u mornarici izveden od arapske recenice:' Amir al bahr' sto u prevodu znaci gospodar mora

Da je Aljaska jedini dio SAD koji je bio okupiran od strane Japana u drugom svjetskom ratu

Da su svi labudovi i sve kecige u Engleskoj vlasnistvo kraljice

Da je makaze izumio Leonardo da Vinci

Medvjedi imaju 42 zuba

Vucijaci ujedaju ljude cesce nego bilo koja druga vrsta pasa

Da 85 posto ljudskog mozga sacinjava voda

1888 godine u Egiptu su pronadjene 300.000 mumificiranih macaka koje su prodate po cijeni od 18.43 $ po toni i isporucene za Englesku gdje su iskoristene kao djubrivo

Lijevo plucno krilo manje od desnog da bi se dobilo mjesto za srce

Da Majkl Dzordan godisnjej os uvijek zaradjuje od kompanije Naik vise nego svi njeni radnici iz Malezije zajedno

Da je francuski bio zvanicni jezik u Engleskoj tokom vise od 600 godina

300 milijona celija umire u ljudskom tijelu svake minute

Da zlatne ribice gube svoju boju ukoliko se drze u mracnoj prostoriji ili pak u tekucim vodama kao sto je potok

Da ne postoje dvije identicne paukove mreze

Vilin konjic jedan od najbrzis insekata na svijetu i leti brzinom od 80 do 100km na sat

Da ukoliko covjek oslijepi samo na jedno oko gubi samo jednu petinu svoga vida

___________________________________________________________________

      VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

04-26-2007 23:48 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
Losa cura
SexNepoznat



Poruka: 977
pokretac teme Thread Started by Losa cura

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

... od kompanije "Naik" 33.gif 05.gif

___________________________________________________________________

      VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

04-26-2007 23:51 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
Provler2 Provler2 is a Male
moforaja




Poruka: 3154
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da psi proizvode deset razlicitih glasova a psi preko stotinu 14.gif

04-27-2007 08:05 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
OMAHA OMAHA is a Male
Mitsubishi sa zvjezdanim krovom




Poruka: 1488
Location: XYZ

RE: ***Jeste li znali ?*** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od AquaNori:

    Kopirano sa jedne stranice koja nije vrijedna da se igdje spomene! 01.gif Zelim puno zabave sa tekstom!

    Da je Aljaska jedini dio SAD koji je bio okupiran od strane Japana u drugom svjetskom ratu


Japanci su okupirali Aleutska Ostrva Attu i Kiska 1942. Nisu nikada okupirali Aljasku??? 19.gif 21.gif 35.gif

Pogledaj kartu!

04-27-2007 10:38 OMAHA is offline Pregledaj poruke od OMAHA Dodaj OMAHA u listu prijatelja
Losa cura
SexNepoznat



Poruka: 977
pokretac teme Thread Started by Losa cura

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

12.gif 04.gif 25.gif Rekla sam ja vec! Ili nisam?! : Kopirano sa jedne stranice koja nije vrijedna da se igdje spomene (osim policijskoj upravi mozda) !23.gif 33.gif

___________________________________________________________________

      VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Losa cura dana 04-27-2007 u 11:48.

04-27-2007 11:47 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
taxi taxi is a Male
Liska mjeseca avgusta




Poruka: 18170
Location: M&R

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nalet ih bilo ,brate 21.gif

___________________________________________________________________

    04-27-2007 11:53 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
    Losa cura
    SexNepoznat



    Poruka: 977
    pokretac teme Thread Started by Losa cura

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jes brate!

    ___________________________________________________________________

        VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

    04-27-2007 12:31 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
    taxi taxi is a Male
    Liska mjeseca avgusta




    Poruka: 18170
    Location: M&R

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jeste li znali da je Truman izrekao onu èuvenu:


    okoš bokoš,prde kokoš ?

    ___________________________________________________________________

      04-27-2007 13:24 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
      torres torres is a Male
      moforaja


      Poruka: 2147

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Da kada posadimo sjeme kafe potrebno je pet godina do pojavljivanja prvih jestivih plodova

      Tri godine je potrebno da biljka da prve plodove koji su zreli nakon 6 mjeseci.

      04-27-2007 15:28 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
      Losa cura
      SexNepoznat



      Poruka: 977
      pokretac teme Thread Started by Losa cura

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      21.gif Ima jos nesto interesantno u vezi kafe: prava kafa, tj. njezina biljka - originale (ne znam kako se drugacije kaze to) raste samu u jednom mjestu u Africi, na nekom brdu,ili planini, kako se uzme. Nigdje osim tu je nema, i kada bi se presadjivala na neko drugo mjesto izgubi taj svoj karakteristicni ukus ili aromu. Postane obicna biljka kafe kao sto je vecina nas dobiva tj. konzumira. La la la la 01.gif 11.gif

      ___________________________________________________________________

          VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Losa cura dana 04-27-2007 u 15:41.

      04-27-2007 15:39 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
      torres torres is a Male
      moforaja


      Poruka: 2147

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od AquaNori:

        21.gif Ima jos nesto interesantno u vezi kafe: prava kafa, tj. njezina biljka - originale (ne znam kako se drugacije kaze to) raste samu u jednom mjestu u Africi, na nekom brdu,ili planini, kako se uzme. Nigdje osim tu je nema, i kada bi se presadjivala na neko drugo mjesto izgubi taj svoj karakteristicni ukus ili aromu. Postane obicna biljka kafe kao sto je vecina nas dobiva tj. konzumira. La la la la 01.gif 11.gif



      Ako si vec otvorila temu sa zvjezdicama(vrlo interesantna),budimo malo ozbiljni.Istina je da je sjeverna Etiopija postojbina kafe.Legenda kaze da su neki pastiri u XI vijeku primjetili da njihova stada postaju razdrazljiva i da citavu noc ne spavaju uvijek kada na pasnjacima primjete nepoznato zbunje.Plodove tog zbunja su i sami okusili i potvrdili da poslije uzimanja plodova ne mogu da zaspu.Prozvali su je "bozija biljka".

      Polovinom XII vijeka,biljka stize na arabijsko poluostrvo,a odatle u podrucje Indije.Kafa u Evropu stize pocetkom XVI vijeka,a spanski i portugalski kolonizatori je uvoze na americki kontinent(sjeverni Brazil) 1727.

      Najveci izvoznici kafe su Brazil,Vijetnam i Kolumbija.Za kafu iz Kolumbije,"Blue Mountine" se kaze da posjeduje najbolji kvalitet trenutno na trzistu.Cijena kilograma iste kafe je 67€.

      Trnutno radim za firmu koja je medju 3 najveca proizvodjaca kafe na svijetu.

      04-27-2007 20:11 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
      Losa cura
      SexNepoznat



      Poruka: 977
      pokretac teme Thread Started by Losa cura

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Da, tacno si rekao: sjeverna Etiopija! I ja se sad sjecam. Interesantni podatci. Hvala na prinosu za ovu temu! A cega se sad upravo jos sjetih: zastitili su svoje trziste sa tom kafom kao jednom markom, a ta "divlja kafa" takodje uziva neku zastitu. Ne znam tacno o cemu se radi uglavnom u jednom dijelu i o tome da niko osim tih ljudi, iliti drzavljana Etiopije : ne moze da raspolaze sa njom niti da je otkupi ili slicno.
      Puno uspjeha na tom poslu! 10.gif 01.gif

      ___________________________________________________________________

          VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

      04-27-2007 21:54 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
      torres torres is a Male
      moforaja


      Poruka: 2147

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Radi se o biljci koja je postala nesto kao nacionalni simbol.Jos se moze naci u prirodi u zoni starog kraljevstva Kaffa u okolini grada sa istim imenom.Plodovi divlje kafe nisu za trziste jer ne ispunjavaju zahtjeve kvaliteta kafe kakvu danas poznajemo.Etiopska kafa je jedna od najkvalitetnijih origins kafa(gourmet) i pretezno se uzgaja na plantazama nadmorske visine od 600 do 2000 metara.Sve plantaze su u vlasnistvu velikih inostranih torefactora(Illy,Lavazza itd.)tako da etiopska drzava nema bas neke velike koristi od same proizvodnje ako ne racunamo radna mjesta i takse na aktivnost.

      Hvala ti na zeljama.Trenutno smo u pregovorima sa ulagacima iz Hrvatske za otvaranje lanca kafeterija u kojima bi se exclusivno prodavala Lavazza kafa od razlicitih origins(Kolumbia,Brazil,Etiopia,Jamajka i Guatemala).Nadam se da ce pregovori ubrzo uroditi plodom.

      04-27-2007 23:57 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
      Losa cura
      SexNepoznat



      Poruka: 977
      pokretac teme Thread Started by Losa cura

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ta kafa se stvarno konzumira torres!? Ne kontam odkud ti to sad, bas me iznenadi dok sam upravo citala to. Ja sam gledala emisiju, i zenu jednu kako je fino priprema i kuha na otvorenoj vatri, i tako prica o toj kafi ono sto je ona znala..., a radi i sama na toj plantazi. Bas u planinama se nalazi plantaza, kamera tim su ih pratili, a emisija je bila upravo samo o tome. Jako je rijetko neko moze kupiti, i pravo je skupa! Pored toga sto je nezamislivo ukusna! 01.gif Nadam se da ces je probati i ti jednom! Puno uspjeha jos jednom!

      ___________________________________________________________________

          VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Losa cura dana 04-28-2007 u 01:28.

      04-28-2007 01:27 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
      torres torres is a Male
      moforaja


      Poruka: 2147

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Mislim da se nismo u potpunosti razumjeli.Kafa sa plantaza je OK.Jedna od boljih svjetskih origins.Zbunje kafe koje jos ponegdje mozemo naci u prirodi(divlja kafa) nije za trziste jer ne ispunjava uslove.Zbog povisenih temperatura plodovi divlje kafe gube veci dio aromatika i ulja i kolicina kafeina u plodu premasuje 8%,dok plodovi biljke sa plantaza imaju max.3,5%kafeina.

      04-28-2007 11:30 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
      Losa cura
      SexNepoznat



      Poruka: 977
      pokretac teme Thread Started by Losa cura

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od torres:

        Mislim da se nismo u potpunosti razumjeli.Kafa sa plantaza je OK.Jedna od boljih svjetskih origins.Zbunje kafe koje jos ponegdje mozemo naci u prirodi(divlja kafa) nije za trziste jer ne ispunjava uslove.Zbog povisenih temperatura plodovi divlje kafe gube veci dio aromatika i ulja i kolicina kafeina u plodu premasuje 8%,dok plodovi biljke sa plantaza imaju max.3,5%kafeina.


      Ne, nego ti imas problem sa povjerenjem, mescini. Ako ne vjerujes meni, a i tako si lose informisan, ne mogu ti ja tu vise pomoci na zalost. Za to ces onda morati otici sam u Etiojpiju : da se sam licno uvjeris da je tako. 25.gif 01.gif

      ___________________________________________________________________

          VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

      04-28-2007 15:20 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
      torres torres is a Male
      moforaja


      Poruka: 2147

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      E hebi ga sad.Mislio sam da ti je tema interesantna pa sam se zato toliko i potrudio.Pa i sama si rekla da zena radi na plantazi kafe i da se ne radi o divljim plodovima.To da sam pogresno informisan,ne znam sta da ti kazem.12 godina sam u ovom poslu i dajem kurseve po citavoj zapadnoj Evropi.Vidim da cu morati da se povezem sa produkcijom BBC-a koja je vjerovatno uradila dokumentarac pa da mi objasne neke stvari.
      Ponavljam:ETIOPSKA KAFA JE JEDAN OD NAJBOLJIH ORIGINS NA SVIJETU.Divlje zbunje te iste biljke se moze porediti sa mostarskim gloginjama.
      Ipak mislim da je program napravljen na jednoj od plantaza Etiopia kafe.

      04-28-2007 15:54 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
      vuja vuja is a Male
      raja




      Poruka: 1521
      Location: Serbia

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      jeste li znali da muskarac za vreme svoga veka..ga izdrnda 40.000 puta..drama..a ja se pitam okle mi ovoliki mišiæi13.gif 13.gif

      ___________________________________________________________________
      okle slika frajeru? 13.gif

      04-28-2007 19:10 vuja is offline Posalji Email za vuja Homepage of vuja Pregledaj poruke od vuja Dodaj vuja u listu prijatelja AIM Screenname: djelmas fala ti. YIM Screenname: djelmas fala ti.
      Losa cura
      SexNepoznat



      Poruka: 977
      pokretac teme Thread Started by Losa cura

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od torres:

        E hebi ga sad.Mislio sam da ti je tema interesantna pa sam se zato toliko i potrudio.Pa i sama si rekla da zena radi na plantazi kafe i da se ne radi o divljim plodovima.To da sam pogresno informisan,ne znam sta da ti kazem.12 godina sam u ovom poslu i dajem kurseve po citavoj zapadnoj Evropi.Vidim da cu morati da se povezem sa produkcijom BBC-a koja je vjerovatno uradila dokumentarac pa da mi objasne neke stvari.
        Ponavljam:ETIOPSKA KAFA JE JEDAN OD NAJBOLJIH ORIGINS NA SVIJETU.Divlje zbunje te iste biljke se moze porediti sa mostarskim gloginjama.
        Ipak mislim da je program napravljen na jednoj od plantaza Etiopia kafe.


      Nije bila BBC, vec njemacki reporteri naravno! :) Zasto, tema je otvorena za sve komentare i misljenja kao sto vidimo. 17.gif 25.gif

      ___________________________________________________________________

          VIDI STVARNO: pink slonici! 17.gif 29.gif

      04-28-2007 22:28 Losa cura is offline Pregledaj poruke od Losa cura Dodaj Losa cura u listu prijatelja
      vuja vuja is a Male
      raja




      Poruka: 1521
      Location: Serbia

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ma kakva kafa..red bull je zakon. 13.gif

      ___________________________________________________________________
      okle slika frajeru? 13.gif

      04-28-2007 22:39 vuja is offline Posalji Email za vuja Homepage of vuja Pregledaj poruke od vuja Dodaj vuja u listu prijatelja AIM Screenname: djelmas fala ti. YIM Screenname: djelmas fala ti.
      nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com