Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ****Strahovi**** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

****Strahovi**** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vec nekoliko mejseci mi se vrti u glavi pitanje uticaja straha na ljudsku psihu.
Znam da teme obicno pocinjem apstraktno, da bih se osvrnula tek kasnije na konkretne probleme, ali ovaj put zelim ici obrnuto.
Jedan dogadjaj me ponukao da napisem konkretan primjer, pa da pokusamo apstraktno pisati o problematici.
Ne bih zeljela da tema ode u smijeru dijeljenja ruza, suza ili bilo koje reakcije tog tipa, vec da se svi zapitamo kakav uticaj imaju strahovi na nas i koliko nas sprecavaju da stvarno zivimo.
Sve je pocelo krajem marta-pocetkom aprila kad sam s najboljom prijateljicom i klincima (njeim malim i mojom malom) odlucila otici u Europapark, da se djeca malo izludiraju.
Nju oduvijek poznajem kao anksioznu osobu, tako da na njene strahove nikad nisam pretjerano obracala paznju…do tog vikenda.
Sve je pocelo sasvim normalno, lijep dan, veselo smo krenuli, djeca sretna, nas dvije opustene.
Prvi napad anksioznosti je dobila u Strasbourg-u kad je ugledala grad pod opsadom specijalaca, naoruzanih do zuba, naravno zbog samita NATO, na koji sam ja potpuno zaboravila.
Uhvatila ju je panika i strah da ce nas neko ubiti, bez obzira sto je grad bio blokiran i prakticno pust, kordoni specijalaca i vojske su nas dijelili od manifestanata.
S obzirom da smo se zive izvukle iz grada, te da se nikom nista nije desilo, pogotovo jer sam se u jednom trenutku zaustavila i popricala i nasalila sa specijalcima, malo se smirila.
Onda je dosao na red park, gdje ju strahovi nisu pustali da uziva i da se opusti, kako smo to predvidjele : strah od brzine, strah od atkrakcija, strah od gomile ljudi i najgore iracionalni strah da ce se malom nesto desiti.
Otisavsi na jednu atrakciju s oboje dece, opterecena strahom da se njenom malom nesto ne desi, zaboravila je ovu moju medju gomilom ljudi i sjetila se da dijete nije s njom tek kad se atrakcija zaustavila.
To je cini mi se bio samo pocetak ispoljavanja strahova tog vikenda, posto je poslije od Clown-a umislila pedofila, ljudi koji su sjedjelli za stolom do naseg su bili « sumljivi », platila je racun za nesto sto nismo konzumirali i bila ubijedjena da je to djelo « sumljivih ljudi » sa stola pored naseg.
Najgore je sto, zatvorena u strahove, i ne primjecuje da je izuzetno agresivna prema djetetu, te da mu ne cini nikakvno dobro. Strahovi vladaju njom i ona vise nema kontrolu nad svojom licnosti.
Morala sam joj pomoci, ali ni sama nisam znala kako. Reakcije anksioznih ljudi su za mene nepredvidive.
Dan nakon naseg povratka sam ju nazvala i pokusala joj najnjeznije koliko mogu (a to mi nije jaca strana) objasniti da nesto nije u redu u njenom ponasanju.
Koliko god meni njeni strahovi djelovali iracionalni, njoj su djelovali logicni, jer strah izvrne sliku stvarnosti i dominira svakodnevnicom.
Mislimda smo provele 3 sata razgovarajuci, pa onda razmijenile jedno 20tak sms-ova, da bi mi na kraju obecala da ce nesto uraditi.
Od tada, do prosle sedmice, od nje ni traga, ni glasa. Poslala sam joj nekoliko poruka, na koje je jedva i odgovarala, tako da sam mislila da sam ju zauvijek izgubila.
Bila sam tuzna, ali sam znala da sam uradila pravu stvar, jer kako danas i sama kaze, ovo je prvi put da ju neko suoci sa strahovima. Jednostavno, vise sam voljela izgubiti ju, nego pasivno gledati kako se unistava, nisam htjela biti dio toga.
Elem, javi mi se prosle sedmice i zamoli me da odemo na rucak.
Mojoj sreci nikad kraja, naravno odmah prihvatim.
I onda ju pronadjem, transformiranu, mislim da ju nikad do sad nisam vidjela tako mirnu, spokojnu i veselu.
Rekla mi je da je u pocetku bila ljuta, ali da je ipak odlucila konsultovati doktora koji ju je poslao psihologu, specijalizovanom za strahove.
Pricala je o razgovoru koji su vodili, o tome kako se oslobadja strahova i obje smo plakale, od srece, od emocija kojim je ta borba ispunjena. Njena sreca me stvarno cini sretnom jer vidim da je konacno odlucila da se bori i da pobijedi, i znam da ce pobijediti.

Sve ovo me navelo na razmisljanje koliko smo zatvoreni u strahove.
Sve pocinje jos od najranjeg djetinjstva, kad nam roditelji usadjuju njihove strahove, postavljaju limite, te nas kaznjavaju.
Poslije dolazi skola, pa strah da od socijalizacije, pa strah od ljubavne veze, pa strah da ne izgubimo posao, strah da se ne razbolimo, strah da nam se nesto ne desi, strah od toga sta ce svije reci o nama, strah od policije, strah zene od nasilnog muza, strah od kataklizme, strah za djecu, strah od smrti….
Sigurna sam da sam ih dosta zaboravila, ali mislim da je ovo dovoljno da se zapitamo kuda idemo ako nas vodi strah.
Jednom prilikom mi neko rece da je ljubav svjetlost koju nista ne moze ugasiti. Mislim da ju jedino moze ugasiti strah….

Eto, nadam se da cemo lijepo diskutovati o strahovima i da ce nam to pomoci da ih se oslobodimo.

06-26-2009 09:11 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8039

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Teska tema ....

Mislim da je u tvoje jaranice strah postao kompleks, kompleks zrtve ....

Jedno pitanje:
Neko ko citav zivot kubuiri sa ovim problemom, teskim problemom za par sedmica se
transformise 14.gif
Citav zivot strah, za par sedmica preporodjen ... onda se pitam kako je moguce? Ima li glume, umisljanja u svemu ovome ili nedostatak paznje 14.gif

P.S.
Pipi komentar nije licne prirode ... i nemojte me odmah na kolac ... ovo su teze za diskusiju, takodje pitanja koja traze odgovor !!!!

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

06-26-2009 09:37 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini
pokretac teme Thread Started by Pipi Duga Carapa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pazi, meni ona djeluje transformisana, jer su prvi rezultati spektakularni kod ekstremnih slucajeva, a ona je ekstreman slucaj.
I ne poznajem iskrenije bice od nje, tako da foliranja nikad nije bilo.
Samo, ne bih voljela da pricamo o njoj vec o strahovima i kako se protiv njih boriti 01.gif 10.gif

06-26-2009 09:44 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
dadana dadana is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1123
Location: Helvetia

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam bas ko ta ti prijateljica ali imam i ja tih nekih strahova pogotovo od pedofila. I par puta mi se desilo ukoliko djeca nedodju na vrijeme kuci da me panika samo takva hvata da nisam u stanju ni broja telefona okrenuti. I znam da nije dobro sto puno citam i gledam ovdje na tv stvarno se svasta desava.

Vjerovatno svaki put kad nesto cujem to sigurno utice jednim djelom na neku moju "aktuelnu" odluku. Neznam uvjek sebi ono kazem, bolje sprjeciti nego lijeciti jer poslje je kasno, ne daj Boze da sta bude.

Neku vece gledam na tv o nakvom navodnom "serijskom ubojici" sto tako kidnapuje djecake i to svaki put kad borave negdje sa skolom, klubom i kad su pod zastitom ucitelja, tenera i mene je to vec alarmiralo da ja ove godine ne pustim ove moje da idu u taj lager, sto inace idu svake godine.

___________________________________________________________________

    Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

06-26-2009 10:49 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8039

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

dadana 33.gif

briga majke za djetetom rezultira se strahom ... rekao bi normala 10.gif



Ima jedna stara poslovica koja kaze :

Ne daj mi Boze sto mi majka misli ....

.... dalje necu da pisem odoh sa teme 18.gif

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

06-26-2009 11:13 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini
pokretac teme Thread Started by Pipi Duga Carapa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dadana, jesi li se ikad zapitala zasto imas te strahove, koliko su racionalni i sta cinis djeci i njihovoj psihi usadjujuci nesvjesno strahove u njih?
Kakvu djecu pravis?

Nije ovo zlonamjerna kritika, niti uvreda, vec nacin da se strahovi prevazidju.
Koliko nas je svjesno da nam TV emisije, medijatiziranni sudski procesi stvaraju psihoze kojih nismo svjesni?
Koliko nas je svjesno da od djece stvaramo paranoicne osobe, nesposobne za zivot?
Koliko nas je svjesno da je namjerno izazivanje strahova vid manipulacije, jer nikog nije lakse manipulisati kao uplasenu osobu.

06-26-2009 11:20 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
grozdana grozdana is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1047

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

imam sina i strah me je pedofila
da imam kcer bilo bi me jos vise strah....i ovako se bojim 21.gif

___________________________________________________________________

    06-26-2009 11:46 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
    dadana dadana is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1123
    Location: Helvetia

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pipi, strah me je jer sve ove stvari sto nam medije serviraju, nazalost nisu izmisljene, vec su to cinjenice. Strah me je jer ne zelim dozivjeti osjecaj kakav sad imaju roditelji od male Mady i X djece sto su postali zrtve tih bolesnika.

    Ja polazim od toga, da je jos uvjek bolje djeci da imaju malo straha jer ce samim tim biti oprezniji i (bez garancije) smanjiti mogucnost da i sami postanu zrtve tih bolesnika.

    Npr. ako ih ucimo da ne pricaju sa nepoznatim da se ne daju uvuci u razgovor, da mi se jave porukom kad stignu na odredjeno mjesto, jer nazalost opasnost vreba sa svih strana.
    Ja bi rado zivjela bez straha ali nemogu si to priustiti jer citavo drustvo je cini mi se otislo u helac, sto bi rekli.

    Ja sama nesmijem u sred bjela dana otic u sumu prosetat ili jogen. Jednostavno me strah iako je to 5 min od kuce udaljeno i imamo divan Vitapark u kojem ja uzivam ali samo ako sam s prijateljicom ili muzem, sama nikako. I zivim stim, znam da je tako i ne vjerujem da bi me ikakva terapija mogla izljeciti od tog straha. I svjesno se odricem od neceg sto mi puno godi jer je strah "pobjedio".

    Ne vjerujem da postoji covjek koji nema bas ni od cega strah.

    A to se slazem da je najlakse manipulisati sa uplasenom osobom. To se vidi pogotovo sad kad vecina ljudi ima strah da ne ostane bez posla.

    ___________________________________________________________________

      Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

    06-26-2009 12:03 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
    grozdana grozdana is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1047

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dadana reci bogati je li i ti zivis u Njemackoj?

    ___________________________________________________________________

      06-26-2009 12:05 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5028
      Location: Umag - Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja ipak mislim da slucaj koji si opisala ima dosta veze sa sumanutim poremeæajem anksioznog tipa. Imao sam nesto slicno u svojoj obitelji pa znam (prostudirao citavu psihijatriju). Osoba je uvjerena da je netko prati i da ce joj (ili njenim bliznjim) nanijeti neko zlo. Samo da znate lijekovi potpuno preobrazuju osobu. Najgore u svemu tome je sto ne mozes objasniti paranoidnoj osobi da ti nisi u pravu; ne mozes je nikakako razuvjeriti logickim objasnjenjima. Sreca je da ti je kolegica pristala na lijecenje, jer obicno osobe koje imaju takve simptome ne mozes uvjeriti da joj je potrebna lijecnicka pomoc. Ona je uvjerena da je u pravu, a svi okolo nje da su "naivni", "da ne vide sto se dogadja" i sl. To se sada lijeci izborom pazljive terapije, koja traje ne manje od godinu dana. Treba ustrajati.

      ___________________________________________________________________

        06-26-2009 12:08 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        dadana dadana is a Female
        samo sto nisam




        Poruka: 1123
        Location: Helvetia

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Nisam, u komsiluku sam (CH) pa tako pratim i sva zbivanja kod vas 01.gif ali i ovamo ti je isto sto se "tih strahova" tice, nazalost.


        Neznam jesi li upratila neki dan za onu Jogerku u Berlinu brrr i kaze odkud strah, da ti se krv sledi u zilama 29.gif

        ___________________________________________________________________

          Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

        06-26-2009 12:12 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
        grozdana grozdana is a Female
        samo sto nisam




        Poruka: 1047

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        zato te i pitam Dadana....vidim opterecena si...i ja sam
        poznato ti je da u "civiliziranoj" Evropi silovatelje kaznjavaju uslovno a pedofile zatvaraju i pustaju ponovo pa ovi pobiju po djeceg vrtica za zivota
        u pravu se sto se bojis...
        njemacki perverznjaci rado svracaju tebi u komsiluk na partiju izivljavanja na djecici....
        moj sin je jos mali ali vrijeme leti jos malo pa ce u vrtic
        bude li mu muskarac vaspitac.....ima da osijedim 21.gif

        ___________________________________________________________________

          06-26-2009 12:33 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
          gandalf gandalf is a Male
          Mo-Starac




          Poruka: 4675
          Location: NEBUCHADNEZZAR

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od dadana:

            Pipi, strah me je jer sve ove stvari sto nam medije serviraju, nazalost nisu izmisljene, vec su to cinjenice.
              Strah me je jer ne zelim dozivjeti osjecaj
            kakav sad imaju roditelji od male Mady i X djece sto su postali zrtve tih bolesnika.

            Ja polazim od toga, da je jos uvjek bolje djeci da imaju malo straha jer ce samim tim biti oprezniji i (bez garancije) smanjiti mogucnost da i sami postanu zrtve tih bolesnika.

            Npr. ako ih ucimo da ne pricaju sa nepoznatim da se ne daju uvuci u razgovor, da mi se jave porukom kad stignu na odredjeno mjesto, jer nazalost opasnost vreba sa svih strana.
            Ja bi rado zivjela bez straha ali nemogu si to priustiti jer citavo drustvo je cini mi se otislo u helac, sto bi rekli.

            Ja sama nesmijem u sred bjela dana otic u sumu prosetat ili jogen. Jednostavno me strah iako je to 5 min od kuce udaljeno i imamo divan Vitapark u kojem ja uzivam ali samo ako sam s prijateljicom ili muzem, sama nikako. I zivim stim, znam da je tako i ne vjerujem da bi me ikakva terapija mogla izljeciti od tog straha. I svjesno se odricem od neceg sto mi puno godi jer je strah "pobjedio".

            Ne vjerujem da postoji covjek koji nema bas ni od cega strah.

            A to se slazem da je najlakse manipulisati sa uplasenom osobom. To se vidi pogotovo sad kad vecina ljudi ima strah da ne ostane bez posla.


          Tema drama dobra 10.gif , ali nije mi nesto do pisanja... 21.gif

          Samo jedno pitanje dadana?

          Kazes da te je strah osjecaja koji bi MOGLI doci U SLUCAJU da se desi nedajboze.... itd itd..

          Kakav ti je osjecaj
            sada
          dok te je
            strah
          ?

          ___________________________________________________________________
          Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
          Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

          06-26-2009 12:43 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
          dadana dadana is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1123
          Location: Helvetia

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ne zivim ja u tom strahu od jutra do veceri, ali u odredjenim situacijama npr.kad djete nije doslo na vrijeme i pri pomisli da se nesto slicno desilo ja se polako gubim, drscu ruke dok trazim brojeve gdje sve da zovem.

          A uopste strah od takvih stvari me jednostavno sputava i sigurno jednim djelom utice na moju svakodnevnicu ili organiziranju iste.

          Pa kontam kad mi je sad ovako, kad mi ovakav osjecaj nedozvoljava zivjeti punim plucima kako bi bilo tek onda, da se stvarno nesto desi. Ugusila bi se. Cini mi se.

          ___________________________________________________________________

            Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

          06-26-2009 13:10 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
          gandalf gandalf is a Male
          Mo-Starac




          Poruka: 4675
          Location: NEBUCHADNEZZAR

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od dadana:

            Ne zivim ja u tom strahu od jutra do veceri, ali u odredjenim situacijama npr.kad djete nije doslo na vrijeme i pri pomisli da se nesto slicno desilo ja se polako gubim, drscu ruke dok trazim brojeve gdje sve da zovem.

            A uopste strah od takvih stvari me jednostavno sputava i sigurno jednim djelom utice na moju svakodnevnicu ili organiziranju iste.

            Pa kontam kad mi je sad ovako, kad mi ovakav osjecaj nedozvoljava zivjeti punim plucima kako bi bilo tek onda, da se stvarno nesto desi. Ugusila bi se. Cini mi se.


          Ti se vec dusis... 21.gif
          Izvini, morao sam... 29.gif

          Izadji malo iz mraka, na sunce.. 01.gif

          ___________________________________________________________________
          Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
          Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane gandalf dana 06-26-2009 u 13:12.

          06-26-2009 13:12 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
          Pipi Duga Carapa
          SexNepoznat



          Poruka: 2170
          Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini
          pokretac teme Thread Started by Pipi Duga Carapa

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od dadana:

            Pipi, strah me je jer sve ove stvari sto nam medije serviraju, nazalost nisu izmisljene, vec su to cinjenice. Strah me je jer ne zelim dozivjeti osjecaj kakav sad imaju roditelji od male Mady i X djece sto su postali zrtve tih bolesnika.

            Ja polazim od toga, da je jos uvjek bolje djeci da imaju malo straha jer ce samim tim biti oprezniji i (bez garancije) smanjiti mogucnost da i sami postanu zrtve tih bolesnika.

            Npr. ako ih ucimo da ne pricaju sa nepoznatim da se ne daju uvuci u razgovor, da mi se jave porukom kad stignu na odredjeno mjesto, jer nazalost opasnost vreba sa svih strana.
            Ja bi rado zivjela bez straha ali nemogu si to priustiti jer citavo drustvo je cini mi se otislo u helac, sto bi rekli.

            Ja sama nesmijem u sred bjela dana otic u sumu prosetat ili jogen. Jednostavno me strah iako je to 5 min od kuce udaljeno i imamo divan Vitapark u kojem ja uzivam ali samo ako sam s prijateljicom ili muzem, sama nikako. I zivim stim, znam da je tako i ne vjerujem da bi me ikakva terapija mogla izljeciti od tog straha. I svjesno se odricem od neceg sto mi puno godi jer je strah "pobjedio".

            Ne vjerujem da postoji covjek koji nema bas ni od cega strah.

            A to se slazem da je najlakse manipulisati sa uplasenom osobom. To se vidi pogotovo sad kad vecina ljudi ima strah da ne ostane bez posla.


          Dadana, a i grozdana, hade da pokusamo ovako:
          Koliko slucajeva otmice i pedofilije poznajete u vasem gradu, pa i kraju?
          Ja licno, za ovih 17 godina od kad sam ovdje, u ovoj drzavi nisam dozivjela ni jedan jedini slucaj.Jedini slucaj koji se u blizini desio je slucaj Dutroux (mislim da se ovako pise) 1995 u Belgji.
          Otad se pokrenula kampanja "protiv pedofila".
          Vjeruj mi da zbog tog jednog slucaja tri-cetiri drzave zive u strahu od pedofilije.
          Onda postavi sebi pitanje kolika je mogucnost da se to desi tvom djetetu ako je informisano da ne treba pricati s nepoznatima, da ne smije ulaziti u tudje auto i da ni od koga ne smije uzimati jelo i pice?
          Mislim da je procenat negdje oko 0.000001%.

          Medjutim, mediji su od toga napravili psihozu sirih razmjera.
          Posljedice su sljedece:
          Vise niko ne smije dijete pustiit samo u park.
          Znaci, djeca se vise ne druze u prirodi, kao ranije.
          Sta se onda radi s djecom?
          Zadrzavaju se u stanu, pali im se TV, kompa, DS ili sta vec drugo.
          Sad pogledaj one teme o kojima smo pisali prije nekoliko sedmica o suptilnim porukama, kojima se djeci ispira mozak i koje imaju stetan uticaj na djeciju psihu, pa postavi sebi pitanje, sta je opasnije : pustiti dijete u park ili mu upaliti TV?

          Dalje, kad sam bila mala (sto je bilo prije dosta godina) bila sam tatina mezimica i svugdje me vukao sa sobom. Nisam izlazila iz Hladovine, bila sam maskota u njegovom maco drustvu (ono mala, ridjokosa, kovrdzave kose, pricljiva...).
          Ne znam koliko mi se puta desilo da me neko od njegovih drugova uzme na krilo ili me poljubi od dragosti.
          Da se to danas desi, roditelji bi u prijateljima gledali potencijalnog pedofila.
          Sta mislite kakav uticaj manjak afektivnosti ima na vase dijete?

          Da zavrsim, moj bivsi muz je predivan otac, ali mislimda pretjeruje s psihozom o pedofilima.
          Njega to sprecava da dijete odvede na odmor, iz straha da ljudi ne bi pomislili da je pedofil, strah ga je poljubiti svoje dijete na javnom mjestu iz istog razloga.
          Gdje su granice?
          Sta cinimo djeci?

          06-26-2009 13:14 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
          dadana dadana is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1123
          Location: Helvetia

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od gandalf:

                citat od dadana:

              Ne zivim ja u tom strahu od jutra do veceri, ali u odredjenim situacijama npr.kad djete nije doslo na vrijeme i pri pomisli da se nesto slicno desilo ja se polako gubim, drscu ruke dok trazim brojeve gdje sve da zovem.

              A uopste strah od takvih stvari me jednostavno sputava i sigurno jednim djelom utice na moju svakodnevnicu ili organiziranju iste.

              Pa kontam kad mi je sad ovako, kad mi ovakav osjecaj nedozvoljava zivjeti punim plucima kako bi bilo tek onda, da se stvarno nesto desi. Ugusila bi se. Cini mi se.


            Ti se vec dusis... 21.gif
            Izvini, morao sam... 29.gif

            Izadji malo iz mraka, na sunce.. 01.gif



          Jos kad bi mi znao reci, kako?

          ___________________________________________________________________

            Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

          06-26-2009 13:16 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
          Pipi Duga Carapa
          SexNepoznat



          Poruka: 2170
          Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini
          pokretac teme Thread Started by Pipi Duga Carapa

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ja ti mogu reci kako se ja borim, mozda ti pomogne.
          Stavim u pocetku granice toliko da me ne traumiraju, a da ostane izvjesna marz manevra.

          I onda, kad se uvjerim da stvarne opsanosti nema, postepeno pomjeram limite.
          Na kraju strah ne vlada tobom vec ti njim.

          Sjecam se kako sam bila istraumirana kad sam prvi put odlucala pustiti malu da sama ide u skolu.
          Sebi sam grizla nokte dok se ne vrati kuci, ali nisam popustala. Danas joj odobravam cak i da sama ode do parka, da izvede malo cuku ili da ode kod prijateljice koja nije u istoj ulici.
          Samo da napomenem da joj je 10 godina i da je sve to pocelo negdje prije 3 godine. Ne mogu reci da nisam brizna, ali to je sasvim normalno.
          Mislim da treba napraviti jasnu granicu izmedju brige i straha.

          EDIT:
          Jedini naci da pobjedis strah je da se konfrontras sa situacijom koja u tebi isti izaziva.
          Mozak je programiran da se osjeca sigurno kad vidi da stvarne opsnosti nema prilikom nekoliko konfrontacija.

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Pipi Duga Carapa dana 06-26-2009 u 13:41.

          06-26-2009 13:38 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
          dadana dadana is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1123
          Location: Helvetia

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Pipi drugi je vakat ono bio, puno se toga promjenilo. I jos uvjek nije isto odrastanje u BiH i odrastanje na zapadu sto se toga tice.

          Ovdje kad djete ne dodje na vrijeme nemas koga pitati jesi ga vidio gdje, nezna ga pola komsiluka a i da zna nikog ne interesuje nit gleda sta drugi rade.

          Neka su to samo pojedinacni primjeri ali dovoljno da ti se da do znanja da ima ljudi oko tebe koji su spremni na takve stvari. Pogotovo sto ih ne kaznjavaju dovoljno pa i ovi mediji cini mi se nekad polako to bagateliziraju, kao ukro djete, silovo, ubio i niko nikom, roditelji su prepusteni sami sebi. Drzava te bolesnike salje ko na neke terapije umjesto da ih odma dozivotno zatvore. I kad vidis da je tako, u svakom slucaju je bolje sprjeciti nego ljeciti.

          Nebi sebi nikad oprostila da se nesto desi a da nisam ucinila koliko je bilo u mojoj moci da to sprjecim. Ne na nacin da ga izolujem iz drustava ali da imam kontrolu gdje je i skim. Igraju se oni vani, nemaju u svojim sobama ni tv ni pc, imaju drustvo ali hebiga sve nekako kao pod kontrolom. Vise ih volim ja odvesti na treninge ili bilo gdje nego da trpim taj strah pri pomisli da im se moze nesto destiti. I opet ponavljam nije isto dole i ovdje sto se toga tice.

          ___________________________________________________________________

            Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

          06-26-2009 13:46 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
          dadana dadana is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1123
          Location: Helvetia

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ups ovo gore je bio odgovor na onaj post prije 01.gif

          ___________________________________________________________________

            Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

          06-26-2009 13:54 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
          Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com