Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » ***H O D O Lj U B Lj A od R I C I N E*** 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (29): « prva ... « prethodna 15 16 17 [18] 19 20 21 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Ricina Ricina is a Male
raja




Poruka: 1931
Location: Predaleko od Mostara
pokretac teme Thread Started by Ricina

.. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hvala Tvrancicu. To je bila trenutna inspiracija...Bice toga jos.. Hvala svima na citanju. Ricina

___________________________________________________________________
"Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

10-23-2009 17:06 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
Ricina Ricina is a Male
raja




Poruka: 1931
Location: Predaleko od Mostara
pokretac teme Thread Started by Ricina

Podsvijest Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Imam u stanu jednu vecu sliku ( 1,0 x o,8 m ) i kad god sjedim na trosjedu, ne mogu a da ne pogledam i da ne osjetim bol u dusi. To je nacrtao jedan moj prijatelj po jednoj razglednici Mostara iz 1958...Na slici je stari most sa okolinom...Slikano otprilike sa mjesta gdje je "Evropa"...
Bio sam nedavno u Mostaru...Jos su vruce rane pa me jos vise podsjeca na moju mladost i stari grad... Ponekad se zamislim i kad posmatram sliku "Vidim" ljude kako idu prema Starom mostu, sjede na terasi Labirinta , svijetla u kaficima ...
Posmatram i mogu da cujem i sum Neretve...Uz malo dublje razmisljanje...krene nabujala Neretva svojim tokom...Cujem i osjetim kako udara u kamene obale i pecine....
Kad se malo bolje zagledam u sliku...ostatak svijeta nestaje..Ni soba u kojoj sam niti zvukovi niti osobe koje su sa mnom u sobi..Samo cujem sum Nere i raju sto piju kafu i prepiru se ko ima vise para...Obicno se kupuje 4-5 auta dnevno , ulaze u business 1-2 miliona maraka a nema ni za kafe , pusi se Drina koja je u kutiji Marlbora i ceka zrtva da se ogrebe za pivu ili kafu...Tipicni dio Mostara koji je i to izgubio...Sta nam je ostalo ?? Dobro pitanje na koje ja nemam odgovor. Uglavnom su kompjuteri i telefoni zauzeli mjesto svim liskalucima , hakanjima, prepucavanjima i ostalim drazima sto je cinilo moju , nasu mladost. Koliko je trebalo koscela nabrati da se napravi pita od koscela?? To je bilo vjecno pitanje na koje niko do sada nije odgovorio...To je slicno pitanju sta je starije ..koka ili jaje..
Uglavnom ...sjetim se starijih kada su mi govorili :"E moj sine...u nas vakat je bilo drugacije...Bilo je i sijela, muzike i asikovanja i svega a danas samo kafici...".. Imali su pravo samo sto bi ja dodao da su danas pored kafica jos i kompjuteri i mobiteli.. Nema vise lopte po zvizdanu iza Gimnazije ili na Kantarevcu...Ne krade se vise karpuza jer je sada "lubenica", ne kupuje se vise vruca kifla u Dugalica na luckom u 2 ujutro kada se krene kuci iz Starog grada..Nema vise ni Rondoa niti hakanja autoprevoznika koji prolaze a ime im stoji na vratima kamiona, nema vise ni Muje trovaca , ni Hamice konobara tabijasusa na Rondou, nema ni Isme , ni Franje ni Fazle u trafici na Korzu....Nema...Samo prodjem kao sjena do starog grada i osjetim bol u dusi kada vidim onoliki seljakluk ...Nekad bilo sad se spominjalo....

___________________________________________________________________
"Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane Ricina dana 10-30-2009 u 12:59.

10-30-2009 00:11 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
sara sara is a Female
moforaja




Poruka: 5288
Location: bogu za ledjima

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovaj test para dusu i lomi srce 26.gif
Ricina 10.gif 33.gif

___________________________________________________________________
Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

10-30-2009 03:59 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ricina 10.gif Ne staj na dušu - ne staj u pisanju 33.gif

___________________________________________________________________

    10-30-2009 08:38 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8040

    RE: Podsvijest Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Ricina:

      Imam u stanu jednu vecu sliku ( 1,0 x o,8 m ) i kad god sjedim na trosjedu, ne mogu a da ne pogledam i da ne osjetim bol u dusi. To je nacrtao jedan moj prijatelj po jednoj razglednici Mostara iz 1958...Na razglednici je stari most sa okolinom...Slikano otprilike sa mjesta gdje je "Evropa"...
      Bio sam nedavno u Mostaru...Jos su vruce rane pa me jos vise podsjeca na moju mladost i stari grad... Ponekad se zamislim i kad posmatram sliku "Vidim" ljude kako idu prema Starom mostu, sjede na terasi Labirinta , svijetla u kaficima ...
      Posmatram i mogu da cujem i sum Neretve...Uz malo dublje razmisljanje...krene nabujala Neretva svojim tokom...Cujem i osjetim kako udara u kamene obale i pecine....
      Kad se malo bolje zagledam u sliku...ostatak svijeta nestaje..Ni soba u kojoj sam niti zvukovi niti osobe koje su sa mnom u sobi..Samo cujem sum Nere i raju sto piju kafu i prepiru se ko ima vise para...Obicno se kupuje 4-5 auta dnevno , ulaze u business 1-2 miliona maraka a nema ni za kafe , pusi se Drina koja je u kutiji Marlbora i ceka zrtva da se ogrebe za pivu ili kafu...Tipicni dio Mostara koji je i to izgubio...Sta nam je ostalo ?? Dobro pitanje na koje ja nemam odgovor. Uglavnom su kompjuteri i telefoni zauzeli mjesto svim liskalucima , hakanjima, prepucavanjima i ostalim drazima sto je cinilo moju , nasu mladost. Koliko je trebalo koscela nabrati da se napravi pita od koscela?? To je bilo vjecno pitanje na koje niko do sada nije odgovorio...To je slicno pitanju sta je starije ..koka ili jaje..
      Uglavnom ...sjetim se starijih kada su mi govorili :"E moj sine...u nas vakat je bilo drugacije...Bilo je i sijela, muzike i asikovanja i svega a danas samo kafici...".. Imali su pravo samo sto bi ja dodao da su danas pored kafica jos i kompjuteri i mobiteli.. Nema vise lopte po zvizdanu iza Gimnazije ili na Kantarevcu...Ne krade se vise karpuza jer je sada "lubenica", ne kupuje se vise vruca kifla u Dugalica na luckom u 2 ujutro kada se krene kuci iz Starog grada..Nema vise ni Rondoa niti hakanja autoprevoznika koji prolaze a ime im stoji na vratima kamiona, nema vise ni Muje trovaca , ni Hamice konobara tabijasusa na Rondou, nema ni Isme , ni Franje ni Fazle u trafici na Korzu....Nema...Samo prodjem kao sjena do starog grada i osjetim bol u dusi kada vidim onoliki seljakluk ...Nekad bilo sad se spominjalo....



    UH 26.gif

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    10-30-2009 08:43 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    sara sara is a Female
    moforaja




    Poruka: 5288
    Location: bogu za ledjima

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif

    ___________________________________________________________________
    Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

    10-30-2009 18:40 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
    Muntahta Muntahta is a Female
    moforaja




    Poruka: 8353
    Location: Tamo gdje je moja dusa.

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ricina kao i uvijek do sada prelijepo napisano.Nazalost puno istine.Sve ovo dozivjeh na identican nacin za vrijeme mog dugog boravka u nasem Gradu.Boli.

    ___________________________________________________________________
    Prestani brinuti o tome ko te ne voli
    ko ima vise ili ko sta radi.
    Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

    10-30-2009 18:46 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5028
    Location: Umag - Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nažalost, nažalost. Niti Mostar nije više oaza - utopio se u sivilo svijeta. 26.gif

    ___________________________________________________________________

      10-30-2009 19:06 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      al capone al capone is a Male
      moforaja




      Poruka: 5015
      Location: grad andjela

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      E moj ricina...ne mozes sastavit dvojicu za tenisa...a ne 10 000...... 32.gif

      ___________________________________________________________________



        http://www.youtube.com/watch?v=yqErQ-OeIoY

        10-30-2009 21:30 al capone is offline Posalji email za al capone Homepage of al capone Pregledaj poruke od al capone Dodaj al capone u listu prijatelja AIM Screenname: shef YIM Screenname: no name
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11483
        Location: Mostar

        Dedo Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Dragi Ricina, milina te citati 33.gif

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane djemila dana 10-30-2009 u 22:56.

        10-30-2009 22:33 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11483
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ricina, pametno govoris....a sta velis da ove zadnje prijedloge, selimo na posebnu temu ??

        ..a Hodoljublja ostavimo za sebe, jer je divno stivo

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        10-30-2009 22:58 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        Ok... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Prebacite na neku posebnu temu...To je bolje..

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        10-30-2009 23:02 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        Boze mora da si zauzet puno.. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Cesto kazem kada pomislim na Mostar "Boze , mora da si zauzet puno"...pa ne vidis ovo sta se sve desava u mom-nasem-njihovom Mostaru.. Rekoh prije, bio sam skoro mjesec dana skoro cijeli septembar ove godine.
        To sto sam vidio i osjetio ni malo mi se ne svidja... Ono malo mostaraca se i neda viditi na ulicama, u carsiji... Sve go seljak, doslo,nikogovic.... Zamijenili su njive i stale sa Mostarom. Vidi se po koraku, pokretu i govoru da to nije urbano celjade. Postoje odredjeni glagoli, pridjevi itd. a to su : sasli, unisli, sljegli...u moj-nas grad i prisvojili ga. Oni najvise koriste "ona" strana u govoru. Za njih postoje dvije strane a za mostarce jedna...Mostar.
        Neretva ima dvije strane a Mostar jednu-nasu. Ta nasa strana postaje , na zalost, sve vise njihova jer se oni u svemu slazu i dijele neciji grad u koji nisu ulagali ni pare ni dusu. Za njih je Stari most samo nesto sto spaja obale a za mostarce je to simbol koji su nasi momci 92-93 branili svojim tijelima. Niti jedan od tih "dosla" nije ni pomislio da svoj mladi zivot zrtvuje za naseg "starohana ". Nije mu niti padalo na pamet da brani nesto sto nije ni mislio koristiti ili kupiti.
        Prolaz kroz Fejicevu je tuzan i bolan istovremeno... Kamara raje kod Muje i kafiterije a niko ni skim ne prica na glas...Muzika se cuje na Musali i to "ekavica-kafanska"..dere li dere...Musala nije nikad izgledala prljavija i jadnija kao sada... Ono jada mostaraca sto se vuce prebijeno po Mostaru se i ne primjete jer seljacici na bijesnim motorima i u autima sa otvorenim prozorom i Cecom iz zvucnika da pucaju bubnjici , vladaju Mostarom. Kada vidim probacenu ruku kroz otvoren prozor, otvorenu labrnju kako zvace zvaku i slusam Cecu...ne mogu a da ne pomislim kada su birvaktile dolazili cirkusi u Mostar pa isao onaj kamion sa zvucnicima na krovu i javljao kada je cirkus iza "Hita"... Tada se sjetim i "Dobrile" koja je vjecno imala flipere, fudbal pa bilo je tu i auta "na udaranje"....svega se sjetim.
        Ja ne disem u Mostaru nego uzimam zraka koliko mi treba da zivim.. Oci ne mogu nikako da se naviknu na sliku koju vide a dusa ne dozvoljava, bukvalno ne dozvoljava, da udje nova informacija o mom sadasnjem gradu. Dusa blokira ulaz svih informacija da ne bi izgubio ni Balu iz 78 , ni korzo , ni vodoskok kod Hita, ni cenifu kod Gimnazije , ni prolaz kod Expres restorana, ni Liru , ni zdravljak na Musali , ni Dom omladine na Lenjinovom, ni veliki park , ni Fejicevu, ni Muju trovaca , ni stari grad ni moju Neretvu koja je isto stala kao i ja i ne da da joj dusu uniste novim informacijama.
        Jednostavno NECU I NE MOGU da prihvatim da je sve ovakvo kako jeste...
        Onda se i dalje pitam : "Boze ..mora da si puno zauzet pa ne reagujes na sve ovo ili si i ti mozda digao ruke od mog, naseg Mostara".Dosle-nikogovici su davno digli ruke od grada koji nije ni bio njihov. A mi ?
        Ako je Bog digao ruke hocemo li i mi ? Bog mi ne moze ili nece da odgovori ali ja pitam VAS , dragi mostarci....Da li cemo i mi dignuti ruke od naseg grada i dozvoliti da se ono jada mostaraca sto je ostalo utopi u onu kolotecinu i seljakluk koji sada vlada ?
        Da li cemo ostati u "bijelom svijetu" zadovoljni sta imamo i ponekad otici u Mostar, napisati koju rijec podrske na ovom forumu, koji 10.gif , koju 33.gif kada neko umre ILI cemo
        reci "E dosta je vise" i stati jedan uz drugog i nesto uraditi za Mostar.... Vi mi bar mozete odgovoriti kada Bog ne moze....

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Ricina dana 11-01-2009 u 16:31.

        11-01-2009 16:26 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        Oci ne lazu Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Prije nekoliko dana sam isao na obalu obliznjeg jezera. Jezero je daleko od stana oko 500 m pa kad je imalo lijepo vrijeme odem tamo sa termoskom i malo "meditiram". To je pravi odmor i nema nista samo malo valova i po koja patka. Sjednem na jednu klupu , ali obavezno ponesem malu deku da ne nazebem. Toplo se obucem i sve je u redu. Ovih dana je bas bilo toplo preko +10 C , da ne vjerujes za ovo doba godine... Sve se poremetilo pa i klima.
        Elem, sjedoh na klupu, namjestih se fino, pa noga preko noge i malo da ohanem... Taman sam mislio uzeti termosku da malo srknem vruce kafe , kad iza ledja sam cuo neciji govor.
        Okrenuh se lagano da ne bude bas upadno i ugledah jednog mladjeg covjeka u invalidskim kolicima da ide prema meni. Vodila ga je jedna mladja zena i nesto su pricali. Kada su prisli, pozdravili su me i on se "parkirao" blizu klupe.
        "Dodji po mene za par sati..."..rece djevojci koja je gurala kolica. "Nazovi ako bude nesto trebalo"..rekla je odlazeci.
        Ostali smo sami nas dvojica. Ja sam ponovo zauzeo pozu i usuo kafu u cep termoske. Pijuckao sam polako i gledao u vodu. Nisam mogao odoliti da ne pogledam momka u kolicima. Imao je oko 30 godina ali se vidilo da je tuzan i napacen.. Nisam imao obicaj komunicirati sa nekim kada se odmaram a to nije ovdje niti bio obicaj. Nije niko htio da uznemirava druge..
        Bilo mi je zao tako mladog stvorenja da sjedi u kolicima jer je pred njim bio cijeli zivot...Sigurno se nesto desilo a ja ne bi ni pitao takve stvari..
        "Imas li upaljac ?"..upitao me je nakon nekog vremena. Trebalo mi je malo vremena da se vratim u sadasnjost i da cujem pitanje.
        "Nemam...ja ne pusim"..odgovorio sam. Uzeo je cigaru i htio vratiti u kutiju...Vidilo se po njegovom licu da mu je bas bio ceif da zapali... "Ja cu donijeti upaljac ako hoces..."..pogledao sam ga upitno. Nasmijao se i klimnuo glavom potvrdjujuci. Otisao sam do staze i pitao nekoliko prolaznika...Nisu imali upaljac ...Sacekao sam malo i vidio starijeg covjeka kako vadi cigaru na obliznjoj klupi.. "Mogu li pozajmiti upaljac? "..upitao sam uljudno.. "Naravno"..rece covjek pruzajuci upaljac. Otisao sam do momka i pripalio mu cigaretu. Vratio sam upaljac i zahvalio se .
        Ponekad bi bacio pogled na mog "komsiju" u kolicima.. Naslonio se i podigao visoko glavu...Uzivao je u svakom dimu cigare...Obicno nosim malo mineralne vode da popijem poslije kafe a i par plasticnih casa za vodu.
        "Moze jedna kafa ?"..upitah komsiju... Okrenuo se i rasirio oci..."Rado..ako ima. Ja imam sendvica pa mozemo podijeliti.."..nasmijao se pruzajuci mi kesu sa sendvicima.
        Tako smo malo kafenisali i gledali u jezero...
        "Prije samo pola godine sam trcao ovim stazama oko jezera"...rece iznenadno momak...Nisam htio nista pitati...Bilo mi je nezgodno. Znao sam da ce nastaviti cim je poceo sam...

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        11-19-2009 00:14 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        2 dio Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        "Igrao sam fudbal i volio brza auta...Jos od mladosti, svoje 14 godine, sam redovno igrao fudbal... Na jednom treningu, prije 7 godina, sam upoznao svoju buducu zenu..."..rece napravivsi malu pauzu... " Pozdravljali smo se ali nije bilo nista medju nama..To je bila rodica jednog mog prijatelja koji je igrao sam mnom u istom timu.
        Vec u 21 godini sam dobio dobar posao...Nasao sam sebi fin stan, kupio dobro auto i sve je islo kao u filmovima. Ja i moja zena Mia smo bili zajedno 2 godine prije nego sto smo se vjencali. Bilo mi je drago da je to rodica mog dobrog prijatelja iz kluba. Cesto smo bili jedni kod drugih , pa feste , pa rostinji, pa izlasci u grad....
        Prije 4 godine smo dobili prvo dijete a prije 2 godine i drugo...Sin i kcerka..Ne moze biti ljepse.."...rece duboko uzdahnuvsi...
        "Mia je dobila posao blizu naseg stana i nije morala zuriti ujutro kada bi ostavljala djecu u vrticu. Sve nam je islo kako treba.
        Stan nam je bio vec malen sa dvoje djece pa smo trazili veci. Uspjeli smo naci u susjednoj zgradi i nije bio puno skuplji.
        Mia i ja smo uzivali obilazeci radnje sa namjestajem, zavjesama, lusterima...Planirali smo sve obnoviti i onda se smiriti malo sa investiranjem..
        Kada smo namjestili stan, pozvali smo prijatelje na "useljenje"..To je bila dobra festa...
        Ja sam promijenio posao i poceo sam raditi kao trgovacki putnik... Nije me bilo kuci redovno kao prije i Mia se pocela vec po malo ljutiti... Ja sam volio taj posao i nisam znao kako da to rijesim..Razgovarao sam sa sefom i zamolio ga da mi da rejon u blizini grada tako da sam kuci malo ranije. Jedva mi je dao ali je rekao da to moram debelo vratiti svojim radom i rezultatima..."..rece momak.
        Malo je napravio pauzu i uzeo cigaru... To mu je vec bila cetvrta od kako je poceo da prica..Samo je pripaljivao jednu od druge...
        "Moze jos malo kafe?"..upitah.. "Moze ako ima"..pruzio je casu da uspem jos malo..
        Kada sam mu sipao kafu, pogledao sam ga u oci...Bile su pune suza...Nisam reagovao na to i nisam dao do znanja da sam to primjetio. Otpio je gutljaj kafe i gledao u jezero...
        "Ova sto me je dovela nije Mia"..rece kratko.. "To je medicinska sestra koja vodi brigu o meni i izvodi me vani svaki dan u setnju. "..nastavi.
        "Oprosti...ja sam Patrik" ..rece i nasmija se. Pruzio sam mu ruku i predstavio se.. "Cudno..pricam vec dugo a niti se znamo niti znamo nasa imena"..rece sa osmjehom.
        "Zivot je cudan...meni je 32 godine a vec se moj zivot zavrsio"..rece sa sjetom u glasu.
        "Moj otac je uvijek govorio da izaberem posao na koji necu ici sa gadjenjem nego sa elanom i voljom. To sam i uradio. Kada sam mu rekao da sam dobio posao trgovackog putnika i da imam dobru platu, nije bio bas zadovoljan. Objasnio mi je da je to dobar posao ali moram paziti zenu i djecu i ne smijem stavljati posao na prvo mjesto.Nije mi se cinilo da je posao na prvom mjestu ali sam vremenom vidio da sam cesto van kuce i da dolazim ponekad i kasno navece pa opet ujutro na posao. Nije mi bilo tesko a nisam ni primjecivao na mojoj zeni da ima nekih promjena.Obicno sam vikendom bio kuci ali je bilo vikenda kada sam htio raditi . Pocele su i neke festice , pa grilovi kod mojih musterija...tako da sam isao cesto sam jer je Mia morala biti sa djecom.Uvijek sam govorio da je to malo daleko i da cu ostati duse a desavalo se da i prenocim.Mia nije bila bas zadovoljna i jedne subote je htjela da razgovaramo..."...rece Patrik.

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane Ricina dana 11-19-2009 u 00:49.

        11-19-2009 00:33 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        sara sara is a Female
        moforaja




        Poruka: 5288
        Location: bogu za ledjima

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        LJepo je ponovo citat tvoje price... 10.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________
        Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

        11-19-2009 05:30 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
        mostar2 mostar2 is a Female
        moforaja




        Poruka: 4907
        Location: centar2,Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        10.gif 10.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________
        ...lepo je znati da postojiš u mom životu...nije bitno otkad,koliko, a ni zašto.Lepo je otvoriti oèi i jednostavno znati da si blizu..........." 01.gif 01.gif 33.gif

        11-19-2009 06:02 mostar2 is offline Posalji email za mostar2 Pregledaj poruke od mostar2 Dodaj mostar2 u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        Oci ne lazu 3 dio Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Patrik je napravio malo pauze...Tesko je disao i gledao je u jezero...Nisam ga htio pozurivati nego sam isao njegovim tempom u prici.
        "Htjela je razgovarati sa mnom..."..ponovio je Patrik jos jednom. "Sama pomisao da zakazuje razgovor sa rodjenim muzem mi nije bila draga. Nesto se desavalo a ja to nisam znao ili nisam vidio po ponasanju."..rece kratko Patrik.
        "Dosla je i ta kobna subota...Ja sam bio kuci i da sam imao posla ne bi isao. Napravili smo rucak, malo se igrali sa djecom i Mia je otisla u kuhinju da napravi nama kafu "razgovorusu"..
        Nasao sam kanal sa crtanim filmovima i djeca su bila mirna. Nije bilo problema pricati pred njima jer su bili mali a i gledali su crtane tako da ne obracaju paznju na nas dvoje a i ne razumiju temu o kojoj cemo razgovarati.Razmisljao sam o cemu ce to ona razgovarati...Svasta mi je islo kroz glavu ali sam samo znao da nije nista dobro o cemu semo razgovarati"...zavrsi Patrik.
        Sutili smo neko vrijeme. Bio je ugasio zadnju cigaru pa je pokusao da pripali ali se sjetio da nema upaljac. Ustao sam i otisao do onog starog sto je sjedio i dalje na klupi. Ponovo sam pozajmio upaljac. Pripalio sam Patriku cigaru i vratio nazad upaljac.
        "Hvala"..rece misleci na cigaru."Ja tebe bas mucim i opterecujem svojim glupim pricama"..nastavi Patrik.
        "Nisi, samo ti nastavi. Ja u svakom slucaju sjedim ovdje pa mi je i lakse u drustvu." odgovorih mu kratko. Usuo sam mu jos malo kafe.."..Zahvalno je klimnuo glavom.
        Sjedili smo i pili kafu...Sve sam iscijedio iz termoske ali mi nije bilo zao.
        "Mia je donijela kafu u dnevni boravak."..nastavio je Patrik.
        "Sjeli smo na sofu i gledali djecu i crtane..Nismo odmah poceli pricati. Nakon desetak minuta, Mia je pocela."..
        "Ovako Patrik, ovo sam cekala sve do zadnjeg i vise ne mogu..Moramo razgovarati. Ja znam da je tvoj posao takav da moras puno biti van kuce ali sav teret je meni pao na ledja. Imam posao, kucu i djecu a nemam muza. Ovo moramo nekako rijesiti."..rekla je Mia ozbiljno.
        "Sutio sam neko vrijeme i gledao Miu . Nisam znao sta da kazem. Bila je u pravu. Volio sam moj posao ali sam vise volio moju porodicu. Zapostavio sam ih sve troje a pogotovo moju zenu. Znalo je biti da dodjem u ponoca i odmah sutra rano na posao. I ne vidimo se nekad. Kada dodjem ona spava, a kada odem ona i dalje spava.To mi je bilo tesko gledati i nas sexualni zivot je bio ugrozen."..napravi malo Patrik pauzu..

        "Problem je bio sto se meni usladjalo da hodam po festama i po vikend-sastancima umjesto da sam kuci. Mislio sam da je to sigurna stanica mog zivota i da mogu sebi dati malo oduska i da nista, ama bas nista, ne moze poremetiti moju porodicu i da imam zenu koja ce sve trpiti i koja me voli najvise na svijetu. Ali, izgleda da sam se prevario kao i svi drugi do sada. Bio je jos jedan problem sto sam u mojoj grupi upoznao jednu djevojku mojih godina koja nije bila udata.Zvala se Linda. Sve cesce smo se vidjali po sastancima i po vikendima a nije prosao dan da se ne cujemo bar 3-4 puta dnevno. Bilo mi je sve draze biti u njenom drustvu i pobjeci iz kuce gdje djeca galame, moja zena je nacomrdjena i na neki nacin ljuta i umorna.
        Sa kolegicom Lindom sam provodio najprijatnije trenutke a prije mjesec dana smo postali i intimni...Sex sa Lindom mi je bio vise nego dobar. Uzivao sam u svakoj sekundi. Sa Miom nisam imao bas redovno a i odgovaralo mi je jer je ona spavala kada sam dolazio ili je bila umorna.
        "Iz razmisljanja me je prekinuo glas moje zene..."Sta je sa tobom? Slusas li ti sta ja govorim?"..upitala me je Mia.
        "Slusam, naravno. Cekam da zavrsis. U pravu si. Ovo moramo nekako rijesiti. Ja cu viditi da nadjem neki posao sa normalnim radnim vremenom"..odgovorio sam .
        Mia me je gledala cudno a i ljutito istovremeno. "Mozda je bolje da se mi razdvojimo 10-15 dana pa da donesemo odluku"..rece Mia.
        "To me je pogodilo kao grom iz vedra neba. Je li to razvod?"..upitao sam je.
        Odmahnula je glavom i pokrila suzne oci. Ustala je i otisla u sobu. Ostao sam sokiran i iznenadjen ali ipak sam ocekivao neki problem zbog mnog ponasanja ali nisam mislio da je to ovako ozbiljno.Ona hoce da ja iselim da bi razmislila...Prolazilo mi je kroz glavu stalno.
        Ja da iselim i ostavim djecu i zenu ? Morao sam nesto odluciti i to brzo. Stvari su izmakle kontroli i trebalo je to popraviti brzo.
        Ustao sam i otisao u sobu . Mia je lezala na krevetu i plakala. Zagrlio sam je ali se ona trznula kao da je struja udarila.
        "Nemoj me dirati molim te. Gadi mi se da me diras. Sva se najezim kad me dirnes. "..rekla je kroz suze.
        Ukocio sam se u momentu. Moja rodjena zena nece da je dirnem ? Gadi joj se ?..Nisam mogao vjerovati mojim usima. Izasao sam iz sobe kao hipnotisan.
        Izasla je da uzme djecu i da ih legne u krevet. Kasnije je otisla u sobu bez rijeci. Ja sam ostao u dnevnom i mislio sam spavati na sofi.
        Ujutro sam ustao ranije i otisao na posao.Radio sam kao omamljen. Zavrsio sam ranije i krenuo kuci. Bilo je oko podne. Nisam htio vise raditi taj dan. Htio sam uzeti djecu i odvesti ih kuci , napraviti rucak i sacekati Miu sa posla. Svratio sam u obliznju radnju i kupio neke stvari za rucak. Usao sam u stan i stavio stvari u kuhinju. Krenuo sam do dnevnog boravka kada sam cuo glasove iz spavace sobe. Usao sam u sobu i vidio u krevetu Miu sa nekim muskarcem.
        Nisam mogao vjerovati...Oni nisu reagovali odmah jer sam ja zatvorio vrata od sobe i krenuo prema izlaznim vratima. Za mnom je dotrcala Mia i nesto govorila..Nisam slusao a niti razumio jer mi je ta slika i dalje bila pred ocima. Obukao sam se i izasao. Sjeo sam u auto i vozio nasumice bez cilja.
        U jednu krivinu sam usao prebrzo i prevrnuo sam se par puta i sletio sa puta. Probudio sam se u bolnici sav u gipsu..Rekli su mi da sam ozlijedio kicmu i da sam paralizovan ispod pojasa.Cekao sam da se probudim jer je ovo bio jako ruzan san. Ali nije islo...Ja sam bio budan i ovo je stvarnost."..rece Patrik .
        Okrenuo se prema meni..Oci su mu bile u suzama..Onaj pogled nikad ne mogu zaboraviti. U ocima se vidio bol u dusi, tuga u srcu imrznja kojom je mrzio samog sebe sto je to sve dozvolio. Niti jednom rijeci nije krivio Miu...Bio je mlad sa svim sto neko samo pozeliti moze a sada....paralizovan,sam, bez icega sto je imao i sto je volio raditi.

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane Ricina dana 11-20-2009 u 00:59.

        11-19-2009 17:40 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        Oci ne lazu 4 dio Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        "Od nesrece je proslo 6 mjeseci i 2 dana"..nastavio je Patrik.
        " Bio sam u komi 4 dana , kazu ljekari. Imao sam 2 operacije kicme , lomio obe ruke i desnu nogu. Sve je to polako zarastalo ali rana u srcu nije nikako.Nisam krivio samo Miu...Ja sam isto bio nevjeran sa Lindom i nisam bio kuci skoro nikako. Nije to opravdanje ali...
        Poslije nesrece, Mia je dolazila svaki dan. Kada sam je vidio u hodniku, pravio sam se da spavam. Nisam imao srca da pricam sa njom. Sjedila je uvijek sat-dva. Drzala me je za ruku i razgovarala sa mnom cesto je govorila :
        "Ozdravices ti nama, sve ce biti u redu...Hodaces opet samo ako budes uporan."..govorila je cesto.
        "Jedva sam se suzdrzavao da ne zaplacem ili da otvorim oci.Gledao sam za njom dok je isla niz hodnik.Pa zar moja Mia da bude sa drugim ??? Tada se sjetim da sam i ja bio sa Lindom pored moje zene..."..stade na kratko Patrik.
        "Jednom me je uhvatila da ne spavam...Nisam mogao nista da slazem."..nastavio je Patrik.
        "E sad ne spavas. Sad mozemo razgovarati"..rekla mi je Mia.
        Legao sam u krevet a ona pored mene na krevet. Gledala me je u oci i pocela :
        "Ja sam se osjecala usamljenom..Sumljala sam da ima neka u tvom zivotu jer je neka zvala na kucni i pitala jesi li stigao sa posla. Zvala je nekoliko puta..Predstavila se kao Linda. Bilo mi je tesko. Voljela sam te najvise na svijetu a ti mene varas... Bila sam tuzna i moj kolega na poslu je to primjetio i razgovarao sa mnom. On je razveden. Polako smo se priblizavali jedno drugom i ispovijedali se. Posto ja stanujem blizu posla, posla sam onda kada si nas uhvatio zajedno, do stana da uzmem neka dokumenta. On se ponudio da me otprati i ja nisam vidjela nista lose u tome. Ne znam kako ali sam osjetila trnce kada me je dodirnuo u stanu. Poljubio me je a ja se nisam opirala. Zavrsili smo u krevetu kada si nas zatekao. To je bio jedini put da sam te prevarila."...zavrsila je Mia gledajuci me u oci i drzeci me za ruku.
        "U ocima sam joj vidio da je povrijedjena, da govori istinu i da se kaje. Ali kako da ja to oprostim ? Pa i ja sam nju varao...Onda je nerjeseno...1:1.
        Ali sta dalje? pitao sam se gledajuci je u oci. Ja sam paralizovan i nema nista od sexa a njoj je tek 30 godina.Nema sanse da ona ostane pored mene i da bude vjerna. Ni ja ne bi bio da sam na njenom mjestu.Ali sta dalje?"...zastao je Patrik i uzeo cigaru... Ja sam vec bio nabavio upaljac tako da nisam vise morao ici i traziti.
        "Dugo smo Mia i ja razgovarali...Tesko je bilo doci do nekog rjesenja dobrog za oboje.Na kraju, ja sam bio odlucio da ona bude sa nasom djecom a ja cu potraziti neki manji stancic. Imao sam kucnu njegu i med. sestru sto me redovno izvodi. Djecu vidjam redovno..Dolaze sa Miom. Rekla mi je da je nasla nekog momka koji je tek doselio u grad. Nije bas najsretnija ali idemo dalje u zivotu.Cesto dolazim ovdje i gledam u jezero. Razmisljam kako zivot moze da se okrene u samo jednoj sekundi nepaznje i da nestane sve sto je bilo do tada u zivotu. Poslije toga postane zivot kao nocna mora. Ovdje sam sam skoro svaki put i niko nece sa mnom da razgovara. Kao da imam kugu ili neku bolestinu. Svi nakon 10-tak minuta moraju negdje ici a tek su dosli."...rece Patrik brisuci suze koje sada vise nije ni krio.
        "Ja ne mogu reci da te razumijem jer nisam bio u takvoj situaciji"..rekoh najzad i ja koju rijec.. "Ali ja smatram da si dozivio tesku sudbinu i da ne tyreba da se predajes. Zivot ide dalje iako nemas ono sto si imao prije a tek ti je 32 godine.Ja cesto dolazim ovdje i prvi put te vidim. Inace dolazim malo ranije ali danas sam dosao kasnije. Drago mi je sto sam te upoznao i ako nemas nista protiv, mozemo razmijeniti brojeve telefona pa da se ponekad nadjemo ovdje i razgovaramo. Mozemo se sresti i na drugom mjestu ako si raspolozen."..rekoh Patriku bez imalo ustezanja.
        Pogledao me je svojim krupnim smedjim ocima i nije mogao vjerovati. Pruzio je ruku i klimnuo glavom."Bilo bi mi drago da se vidjamo. Izgledas dobar covjek"..rece kratko.Oci su mu sijale nekim cudnim sjajem. Vidio sam da dise tesko i da je uzbudjen. U kratkom pogledu sam vidio puno toga i receno je puno rijeci bez ijedne rijeci. Stisnuo mi je ruku i gledao me suznim ocima. Oci su rekle sve. One nikad ne lazu.
        Nisam ni gledao koliko je sati.Kada sam pogledao na sat, mi smo tu vec vise od dva sata. proletilo je kao minuta.
        "Nisam vise mogla cekati da nazoves. Zabrinula sam se i dosla.Svakako je vrijeme da idemo na terapiju."..rece medicinska sestra koja je isla prema nama.
        "Ja sam Eva."..rece pruzajuci mi ruku. "Je li vam bilo fino?"..nasmijala se slatko.
        "Bilo mi je drago da smo se upoznali."..rece Patrik na polasku. "I meni isto.Imas moj broj telefona pa se cujemo."..rekoh. Klimnuo je glavom . Mahnuo je na odlasku. Mahala je i Eva. Gledao sam dugo za njima. Nakon tako brzog i dobrog zivota, zavrsiti u kolicima nepokretan ?? To mora da je uzasna pomisao. Zato treba iskoristiti svaki sekund ovog zivota i paziti da se ne uradi neka veca glupost koja moze biti fatalna.
        Pokupio sam svoje "krpice" i krenuo prema mom stanu. Nije bilo daleko ..Uz put sam razmisljao o Patriku...Tuzna zivotna prica, jedna od mnogih i nepoznatih koje su se desile mnogima a mi to ne znamo.Bolesni imaju samo jedan problem a zdravi 100. Ali..idemo dalje. Zivot ne ceka niti stedi nekoga. Treba se boriti dalje u zivotu.
        Sutra je novi dan i novi problemi....
        Kinezi kazu :"Zivi svaki dan kao da ti je posljednji jer jednog dana ce doci i taj posljednji dan zivota"... U pravu su.
        Samo upamtite jednu stvar...Oci su ogledalo duse i nikad ama bas nikad ne lazu.

        Vas Ricina

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        broj ispravljanja poruke: 4, zadnji put od strane Ricina dana 11-20-2009 u 00:59.

        11-19-2009 22:55 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        Mostar Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ovo nije prica necija ili sto se nekome desilo...Desilo se meni prije nekoliko dana..Bio mi je ceif i htio sam popiti malo mostarske loze i sira iz mjeha.. Nije bilo kifla iz Dugalica pekare ali islo je nekako.
        Nije bilo ni kavade sa Tepe a ni mladog luka iz Jasenice ali islo je nekako. Nije bilo ni saca iz "Montenegro" kod Bristola niti dzigarice kod Pave u Abrasevicu ali je islo nekako.
        Sjeo sam na balkon i stavio nogu preko noge...Imam 6 cokalja koje nikome ne dam...Usuo sam lozu iz plosne boce koja je orosena iznesena tek iz lavora sa hladnom vodom u jedan cokalj. Sir sa Goranaca i hladna mostarska Loza rakija... Pustio sam CD od "Time" grupe sa Dadom (Adolfom) Topicem rodjenim 1945..
        Popio sam prvi gutljaj...Kao da voda ide niz grlo pa malo zeze niz jednjak pa ulazi u stomak i pravi belaj lagano...Bi vruce i vruce jos vise ali godi.....
        "Za koji zivot treba da se rodim , za koji sudnji dan treba da zivim i kojem bogu treba da se molim i koju zenu treba da volim ja....."..cujem Dadu...Vracam se u pecinu kod Labirinta u davnu 1975-76...Djoko hipik, Melk, Salko, Pero hipik, Huso ,Nerko socijalni radnik, Safa Orucevic,Jadranko Prlic , Neven Tomic, Sunje iz Komiteta,Jole Musa , Batlak, Beli Pala, Jure i neda, Isma Tuce, Franja ...i jos puno njih sto su nekad bili nesto u gradu iako nisu bili ni bogati niti slavni ili jesu ali su u dusi ostali isti.Konobari su bili Salko, Marinko i Tiho Misic....Bili su raja mostarska sa vise ili manje gresaka i aferima kao i svi...
        Tu nije bilo ko ima vise para i ko je mocniji...Svi su bili isti. Hakanje, dobacivanje, sprdanje,cirkuzanje, podjebavanje....Minuti su isli kao sekunde a sati kao minute...Cekalo se ko ce doci kao sljedeca "zrtva" da svi dobiju pice...Bili su majstori za nategnuti turu pica. Nikad ljepsih dana nisam dozivio niti cu ikada vise....E dobra vremena..

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        broj ispravljanja poruke: 5, zadnji put od strane Ricina dana 11-24-2009 u 14:48.

        11-23-2009 23:29 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        Stranica (29): « prva ... « prethodna 15 16 17 [18] 19 20 21 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com