Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ko tebe kamenom ti njega ???? - Ima li vjernika na Forumu? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 [2] 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od TigricaX:

        citat od antiprotivan:

          citat od tana:

        zasto ja imam osjecaj da se nijedan vjernik nece javiti na ovu temu?


      Nazalost, imam isti osjecaj..

      doduse, vjerujem da je iz drugog razloga..


      I ovdje, a i drugdje, VRLO RIJETKO sam vidio da vjernici kritikuju (svoju) vjeru kao instituciju, odnosno "svog" predstavnika.

      Da konkretizujem: BH-muslimani da kritikuju reisa, jer je uradio ovo ili rekao ono, a s tim se ne slazu.. isto naravno vazi za vjernike BH-katolike i BH-pravoslavce, odnosno njihove institucije i vjerske poglavare kad se "nekad ono malo zanesu" pa urade ili kazu sto ne treba..

      Dakle, svi oni, u ogromnoj vecini, slijepo slijede te svoje, sta god rekli ili uradili..

      Takvi se ovdje nece javiti, a neka svatko stvara svoje zakljucke..


    AP - to nisu vjernici, bar ne po mom shvatanju. Ti koji slijepo slijede vodje i ustanove....nisu pravi vjernici.

    Slazem se da se pravi vjernici nece javiti jer je vjera u srcu (privatna stvar) i nema se potrebe da se nekome nesto dokazuje ili da se nekoga u nesto uvjerava. 10.gif


Potpuno taèno, Tigrice.

Samo postoji i druga strana medalje. Ono o èemu ti govoriš je ideal i onako kako bi stvarno i trebalo biti.

Stvarnost je nešto drugo. I danas, u BiH, i kroz istoriju. Vjera, pa i religijia su vlo èesto najviše reprezentovani onima koji su sami doveli do pitanja da li je ona kao
    svjetovna institucija
(hramovi vjere kao pojam, dakle "bogomolje" i slièno, tj. vjerske ustanove iz nekih svojih aspekata) uopšte validan reprezentant (na što je sama uzela neprikosnoveni monopol) religije, a pogotovu pojma vjere.

Danas vidjeh dio dokumentara o Mexicu iz kraja ili sredine 19 vijeka, èini mi se, i jedan dio govori o ulozi inkvizicije u jednoj slici društva gdje ljudski život veæine - onih koji nisu pripadali vladajuæoj klasi, nije vrijedio 5 para i bio je u svakodnevnoj opasnosti - od baš vladajuæe klase, koja je sirovo i surovo iskorištavala potlaèene, i nerijetko ih svirepo i bez razloga ubijala.

Božija rijeè? Ne ubij? Voli bližnjega svoga?

I imam osjeæaj da i ovdje, a i kroz istoriju ne govorimo o religiji ni vjeri u svom suštinskom znaèenju, nego o fenomenu sekterijanizma i pojmu "mentaliteta mase".

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-28-2011 u 06:29.

09-28-2011 05:39 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tigrice, to sto si ti rekla je DEFINICIJA vjernika ! 10.gif

Naravno da se slazem sa tim, oni nemaju potrebe bilo sta kome objasnjavati ili se pravdati.

Ali posto se oni ne javljaju, onda i u vjeri kao uostalom i u drzavi nam ispade ono - dodjose divlji - otjerase pitome !

Pasha spominje "nove generacije mostaraca koji nemaju kompleksa" misleci na ove nove vjernike, po meni malo nezgodno receno, jer ispada da starije generacije vjernika imaju neke komplekse, sto ne bi smjelo biti tacno.
Sama rijec kaze - vjernik je onaj koji vjeruje i ako je to iskreno onda je siguran u ¨svoju vjeru a time i u sebe, kompleksima tu onda nema mjesta.

Mada se mogu sloziti sa njim donekle, jer mnogi vjernici u starom sistemu su krili da su vjernici, ali se onda postavlja pitanje zasto ??
Neki su cak bili i komunisti, pa kad je to proslo onda su odahnuli i mogli su reci da su vjernici, medjutim nije to pitanje - pitanje je zasto su bili komunisti, ili zasto su krili ??

A odgovor je - mnogi iz interesa, jer im je tako bolje tada odgovaralo - a to onda znaci dvolicnost ili da i nisu bili iskreni vjernici ! 04.gif

A sto se tice ovih novijih bez kompleksa, ja njih poredim sa dzamijama sa dva minareta - sad je to moderno a nije vazno sto to nema puno veze sa muslimanskom kulturom i istorijom na BiH prostorima..

___________________________________________________________________

    21.gif

    09-28-2011 10:25 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    MoNeRa MoNeRa is a Female
    avenija kruzno


    Poruka: 116
    Location: Ovdje nisam a tamo me nema...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od pasha:

      biti vjernik i javno iznositi nije uobicajeno kod nas u sistemu kakav je bio u bivsoj jugi
      vjerovatno i danas ima uticaja pa moze biti razlog sto se nece neko od vjernika javiti
      s druge strane ja znam ko se vec oznacio na temama na religiji kao vjernik, tu su nove generacije mostaraca koji nemaju kompleksa
      oblace se i praktikuju vjeru svakodnevno i vjerovatno nece imati poteskoca javno to reci
      vjerujem i ne negiram boga dz.s. ali ne praktikujem ako se takvi mogu svrstati u vjernike 01.gif



    Zanimljivo je da i ja poznajem mnogo takvih ali je jos zanimljivije da su to uglavnom djeca nekadasnjih velikih komunista...ovo mozda nema veze sa onima na koje ti mislis ali ima itekako puno veze sa onima koje ja cak i licno poznajem. Meni se vise cini obrnuto kod njih sto se tice kompleksa ali to je vec druga tema i ne bih o tom. Ljudi su razliciti pa i razlicito gledaju na neke stvari oko sebe i imaju razlicita misljenja (srecom).

    Ja licno vjernik nisam tj. nisam se pronasla ni u jednoj religiji ali vjerujem da postoji nesto i u to vjerujem na svoj nacin nije mi potrebno "pomocno sredstvo" (ne mislim sa ovim nista negativno da se razumijemo).

    09-28-2011 10:52 MoNeRa is offline Pregledaj poruke od MoNeRa Dodaj MoNeRa u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ima...onaj svjetlost 19.gif ....mi smo svi nevjernici za njega...

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      09-28-2011 12:22 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      abraxas abraxas is a Male
      moforaja




      Poruka: 6999
      Location: Jazzbina Abraxas
      pokretac teme Thread Started by abraxas

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Samo malo da usmjerim diskusiju.
      Mnogi se nazivaju vjernicima i uvrštavaju u neke popise. Statistièki ispada da je veæina ljudi pripadnika neke svjetske religije a sigurno je da i ostali vjeruju u neke vrijednosti. Ali mene muèi zašto se onda praksa toliko razlikuje od uèenja? Mnogo manje zlodjela bi bilo da je zaista toliko vjernika kao što kažu brojke. U tome je stvar.

      09-28-2011 16:51 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
      garinca garinca is a Male
      rodjeni


      Poruka: 989

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od abraxas:

        Samo malo da usmjerim diskusiju.
        Mnogi se nazivaju vjernicima i uvrštavaju u neke popise. Statistièki ispada da je veæina ljudi pripadnika neke svjetske religije a sigurno je da i ostali vjeruju u neke vrijednosti. Ali mene muèi zašto se onda praksa toliko razlikuje od uèenja? Mnogo manje zlodjela bi bilo da je zaista toliko vjernika kao što kažu brojke. U tome je stvar.


      abra , u nekom idealnom svijetu u kojem bi vjernici slijepo pratili slova svetih knjiga , bi sigurno bilo manje zla medju ljudima...ali mi smo ljudi jako rijetko idealni...pa smo takvi i po pitanju vjere...malo se ko od vjernika striktno pridrzava onoga sto se u svetim knjigama "preporucuje"...ljudi su dobri ili zli...ili su negdje izmedju...a vjernici su samo ljudi...ni bolji ni losiji od ostatka covjecanstva...ljudi grijese...i grijesiti je ljudski ...pa bio neko vjernik ili ateista...razlika je samo da vjernik racuna da ce na kraju "bogu na istinu" a ja kao ateista razmisljam vise o normama morala , pravde i slicno , i prepustam se vise nekom "sudu" drustva ili sopstvenom sudu...
      dakle , do nas je...sto bi se reklo "ljudski faktor"... 02.gif

      09-28-2011 17:20 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      mala digresija


      razlika izmedju vjernika i ateista je da ovi prvi vjeruju u postojanje boga. i to je jedina razlika.

      biti vjernik nije kakterna osobina.

      i vjernik i ateista moze biti dobar covjek, ili pokvaren. ne treba idealizovati vjernike i ocekivati od njih neke "nadljudske" osobine.

      hocu da kazem ono "ti mene kamenom ja tebe hljebom" - to se moze primijeniti do odredjene mjere. kad se predje taj princip prestaje da vazi.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      09-28-2011 17:39 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      pasha pasha is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 9503
      Location: uh jebo te

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      iako je covjek vjernik i nada se da ce dobrim djelima i molitvom bogu stici u dzenet (paradis) nije mu zagarantovan
      ateista razmislja o zagrobnom zivotu a nije siguran da postoji
      dali je zivot na ovom svijetu sveden samo na to da zaradimo za onaj vjecni kada dodje sudnji dan
      vjera propagira opet da ne smijemo zapostaviti ovodunjaluski zivot radi ovo poslije
      e jeli vjernik ko vjeruje da ce doci ipak do tog vjecnog zivota uceci i moleci se ili je "vjernik" ipak ateista koji cijeni moralne vrijednosti ovog zivota

      ___________________________________________________________________

        neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
      Oscar Wilde

      09-28-2011 17:48 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
      abraxas abraxas is a Male
      moforaja




      Poruka: 6999
      Location: Jazzbina Abraxas
      pokretac teme Thread Started by abraxas

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ova tri posta su bit svega. Deklarisati se kao vjernik ne znaèi da si bolji ili lošiji èovjek. Na kraju je zaista ljudski faktor. Onda možemo i dalje. To što sam Židov ili Palestinac nije samo po sebi niti dobro niti zlo. Ako je Bog definisan kao Ljubav i ako veæ vjerujemo da naš postoji onda nam je èiniti dobro barem onda ako time ne ugrožavamo svoj život. Ako je èovjek djelo Božje onda poštujuæi èovjeka poštujemo i Boga.

      09-28-2011 20:54 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      i da se i ja izjasnim. vjernik sam i na forumu sam.

      da li me je vjera sprijecila da uzmem pusku u ruke?

      u trenutku kad sam uzimo pusku u ruke nisam ni bio vjernik. pusku sam uzo jer sam osjeco moralnu obavezu. kad mi neko gadja mater iz topova ja se obicno branim.

      a i da jesam bio vjernik u tom trenutku opet bi uzo tu istu pusku, sto zbog moralne obaveze, sto zbog religijske obaveze. po islamu si obavezan da se branis od agresora.

      na drugi dio pitanja o silovanju i pljackanju ne mogu da odgovorim jer nisam te stvari radio.

      i da - na kraju nam ostaje samo ljudski faktor bez obzira u sta vjerujemo.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      09-28-2011 22:48 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      Pipi Duga Carapa
      SexNepoznat



      Poruka: 2170
      Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:


        da li me je vjera sprijecila da uzmem pusku u ruke?

        u trenutku kad pusku sam uzo jer sam osjeco moralnu obavezu. kad mi neko gadja mater iz topova ja se obicno branim.

        a i da jesam bio vjernik u tom trenutku opet bi uzo tu istu pusku, sto zbog moralne obaveze, sto zbog religijske obaveze. po islamu si obavezan da se branis od agresora.
      Izvini na 'kidanju posta', ali bih skrenula paznju da moje vidjenje odbrane, o kojoj pisu Svete knjige, ne znaci braniti se puskom, vec pasivnim otporom.
      Sjecam se kad je NATO bombardovao Beograd da su gradjani izasli napolje na mostove i time sprijecili njihovo rusenje.
      Znaci, pokazati otpor odbijanjem nasilja je takodje vid borbe.
      Ali kao sto i sam kazes, svi smo mi ljudi, svi grijesimo, ja prva, a da nismo takvi bili bi Bogovi, sto ocigledno nismo.
      Biti vjernik je po meni stanje duha, ne zelja da udjem u dzenet ili raj. Ateista koji postuje ljudske vrijednosti je u mojim ocima veci vjernik od nekog ko je pripadnik religijske grupe.

      09-29-2011 09:22 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
      Pipi Duga Carapa
      SexNepoznat



      Poruka: 2170
      Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jos nesto, potrebna je ogromna mentalna snaga da se na nasilje ne odgovori nasiljem.
      Sto se Bozijih savjeta tice, ne poznajem ni jednu osobu da nije prekrsila barem jedan od tih savjeta.
      Valjda zato postoji 'pokajanje' tj stanje svijesti kad uvidimo da smo ucinili nesto lose te znajuci da se ne mozemo vratiti unazad, trudimo se da tu istu gresku ne ponovimo ponovo.
      Ne zato sto se bojimo Bozije kazne, vec zato sto zelimo postati bolji ljudi.

      09-29-2011 09:30 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5028
      Location: Umag - Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Pipi Duga Carapa:


        Biti vjernik je po meni stanje duha, ne zelja da udjem u dzenet ili raj. Ateista koji postuje ljudske vrijednosti je u mojim ocima veci vjernik od nekog ko je pripadnik religijske grupe.

      Poanta je po meni u ovom dijelu teksta. Bit vjere je biti èovjek. A da li ideš u crkvu /sinagogu /džamiju je nebitno. Meðutim religija sve to iskrivljava i postavlja tezu: "Nisi božji ako ne ideš u crkvu / sinagogu / džamiju". Postavimo li pitanje bilo kojem religijskom voði: "Koga Bog cijeni više, onoga koji posjeæuje vjerske objekte ili onoga koji to ne èini", garantiram da æe ih 100% odgovoriti da je pravi vjernik onaj koji odlazi na mise, džume ili neki drugi oblik vjerske aktivnosti (i uz to æe nadugo objašnjavati zašto je to tako). Bog baš nema drugog posla nego brojati svakom vjerniku je li redovan u vjerskim obredima, da li posti u odreðeno vrijeme i sliène stvari. Èinjenica je da tvoj unutarnji sat registrira da li si dobar èovjek, voliš li ljude, jesi li pošten ...

      ___________________________________________________________________

        09-29-2011 10:02 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        Pipi Duga Carapa
        SexNepoznat



        Poruka: 2170
        Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Tibore, kad uhvatim vremena prevesu tekst mise jednog rimokatolickog svestenika, koji kaze isto sto i ti i postavlja na kraju pitanje tipa 'Ko smo mi da sudimo o vjeri jednog covjeka? Kako budete sudili druge, tako ce vam biti sudjeno, jer vjera nije postovanje teoloskih principa, redovnog posjecivanja mise, vjera je u sirenju ljubavi...'
        Citav tekst je predivan, jer upire prstom u Vatikan (a to se odnosi i na druge religijske institucije svih pravaca) koji je od vjere u Boga napravio politicku instituciju, s masom pravila koja sljedbenici trebaju slijepo slijediti.

        09-29-2011 10:20 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
        abraxas abraxas is a Male
        moforaja




        Poruka: 6999
        Location: Jazzbina Abraxas
        pokretac teme Thread Started by abraxas

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Možemo reæi i ovako da je mom bogu milije da ga svjedoèim djelom nego da se pretrgam dokazujuæi kako on postoji i kako je bolji i ljepši nego tvoj bog. A upravo se to radi na temi postoji li bog. Ako vjeruješ postoji za tebe a ako æeš èiniti dobro ljudima i mene æeš uvjeriti.

        09-29-2011 10:28 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
        tvrancic tvrancic is a Male
        moforaja




        Poruka: 5028
        Location: Umag - Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        @Pipi i Abra u pravu ste. Stoga i ne komentiram više na temi Ima li Boga. Sve je reèeno - i sve ostalo je ubjeðivanje jednih da prihvate mišljenje drugih kroz prizmu "moj Bog je pravi, a tvoj krivi". Dok se sami ne uvjerimo da je Bog u nama samima i da ne trebamo nièiju potvrdu "pravog puta" ova diskusija æe se nastaviti.

        ___________________________________________________________________

          09-29-2011 12:47 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
          Archibald Archibald is a Male
          guster


          Poruka: 56

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ima vjernika

          Ja sljepo vjerujem u sve sto mi kazu ..

          Neki kazu da sam Naivan 29.gif ... i to im vjerujem .. 19.gif

          09-29-2011 14:46 Archibald is offline Pregledaj poruke od Archibald Dodaj Archibald u listu prijatelja
          Stari Grad Stari Grad is a Male
          moforaja




          Poruka: 10597
          Location: iza zvijezde

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Archibald:

            Ima vjernika

            Ja sljepo vjerujem u sve sto mi kazu ..

            Neki kazu da sam Naivan 29.gif ... i to im vjerujem .. 19.gif


          He he, dobar dobar!

          Nego, kad smo veæ kod vjera i vjerovanja:



            w_Q44LhClsg

          ___________________________________________________________________
          ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
          on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

            moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
          ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
          ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
          .. dosta je vise i tebe i tvoje
            tiranije
          ...

          09-29-2011 17:16 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Pipi Duga Carapa:

                citat od tana:


              da li me je vjera sprijecila da uzmem pusku u ruke?

              u trenutku kad pusku sam uzo jer sam osjeco moralnu obavezu. kad mi neko gadja mater iz topova ja se obicno branim.

              a i da jesam bio vjernik u tom trenutku opet bi uzo tu istu pusku, sto zbog moralne obaveze, sto zbog religijske obaveze. po islamu si obavezan da se branis od agresora.
            Izvini na 'kidanju posta', ali bih skrenula paznju da moje vidjenje odbrane, o kojoj pisu Svete knjige, ne znaci braniti se puskom, vec pasivnim otporom.
            Sjecam se kad je NATO bombardovao Beograd da su gradjani izasli napolje na mostove i time sprijecili njihovo rusenje.
            Znaci, pokazati otpor odbijanjem nasilja je takodje vid borbe.
            Ali kao sto i sam kazes, svi smo mi ljudi, svi grijesimo, ja prva, a da nismo takvi bili bi Bogovi, sto ocigledno nismo.
            Biti vjernik je po meni stanje duha, ne zelja da udjem u dzenet ili raj. Ateista koji postuje ljudske vrijednosti je u mojim ocima veci vjernik od nekog ko je pripadnik religijske grupe.


          shvatam ja pipi tvoj stav, pacifista i to .... razumijem

          ali metoda "on tebe kamenom ti njega hljebom" pika sve dok se ne pretvori u "on tebe topom, puskom, tenkom, ..."

          kad dodje do toga da ti je zivot ugrozen, ili zivot tvoje familije onda se covjek stavi u mod nagona za samoodrzanjem.

          nemoj mi samo reci da bi ti mirno gledala kako to neko ubija clana familije, i da ne bi reagovala, i da bi "pokazala otpor odbijanjem nasilja". nije ovo neka hipoteticka situacija ovo je nas zivot.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          10-03-2011 21:41 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Pipi Duga Carapa
          SexNepoznat



          Poruka: 2170
          Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Tana, svako od nas reaguje drukcije kad se osjeca napadnut.
          Jedni na napad uzvrate napadom, drugi pasivnim otporom.
          Ako reagujes kao i zlo, po cemu se razlikujes od njega?
          Ako nekome oduzmes zivot, po cemu si bolji covjek od onoga ko je oduzeo zivot nekom tvom?
          Hoce li cinjenica da si ubio nekoga jer ti je neko bio ubijen vratiti osobu koja ti je bila bliska, ili ces i sam postati ubica?
          Upravo zato kazem da je potrebna nadljudska snaga da se na napad ne odgovori napadom.

          10-04-2011 09:23 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
          Stranica (4): « prethodna 1 [2] 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com