Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » SVAŠTARA » Balkanmeri » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): « prethodna 1 [2] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif

dobri moj tozimir

Ja nikad nisam bio u USA, a mislim da i necu. Nista me previse ne privlaci.
Upoznao sam njihov nacin zivota, i zivio neko vrijeme medju njima, i zaista su poseban svijet.

Oni su mi nesto kao mozaik, svaki je jedan perfektni komadic mozaika, i sloze se u globalu.

Ti bi trebao dati jednu kompletnu analizu, na nas nacin.
Mensecini da su u globalu podlegli potrosnji. Zive svoj zivot disciplinovano, ne mecu se u tudje zivote i zive da trose. Zato su i uljudni i fini itd...

Amerika je ogromna, fascinantna zemlja. Volio bih napraviti rutu po Americi (slijedeci Keruaka, ali u autu, ne na motoru), ali jebiga, od NewYorka do Seattlea ima citav kontinent, a spustiti se do LA ima skoro citav.
Svjestan sam da na kratke/srednje staze to necu mozi da uradim, treba mi ogromna logisticka i financijska zaledjina.

Kad kazem da necu u USA, mislim da necu otici na standardni turisticki put od 7-10 dana, da puknem 14 plata i da se divim neboderima NewYorka

Druga prica su Getoi o kojima Tozza prica, volio bih ih izbjeci u svakom pogledu, a izgubljena sela na jugu USA, jos vise. Njih samo znam po filmovima, da su zadrti, zaostali i da gledaju u stranca kao sto su gledali kauboji prije 200 godina.

Ima, ima materijala, ne samo za kolumnu, nego za kompletan esej u nastavcima.

MOlio bih te, Tozza, da i dalje nastavis sa pricama, tako cemo da upoznamo Ameriku. Znam sta kaze CNN (i ne slusam ga), znam sta kaze National Geografic (to je +- OK, geografija je geografija, a istorija je istorija, iako je pisu pobjednici). Znam Ameriku iz romana (zagora, bleka, K.Marka, Mikija, Teksa, Kita telera, Lona volfa, itd...), i znam da se Amerika moze sazeti u stihove kao stihovi od naseg velikog i jedinog BRANIMIRA (za one sto ne znaju, preziva se Stulic)

Samo ti pisi, ako ti nije tesko, a ako jeste, jebiga, onda pisi na silu, sta bi mi bez moforaja foruma 13.gif

Budi mi dobar i nek mi je dobra djondrlica

10.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-18-2012 11:46 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Amerika nije rad i znoj
postoje Holivud Frenki boj
Dizniled, bejzbol i rokenrol
Godine ocaja godine nade
jedni ruse a drugi grade
prolaze ratovi padaju vlade
Pitove ruke vise nisu mlade

Od Aljaske do Meksika
to je ona druga slika
Pit ... i to je Amerika

U buci u larmi u rudniku na farmi
Pitove ruke vise nisu mlade
60 godina za dolar rade
A negdje daleko u ilinoji
nadgrobna ploca stoji
i prazan kovceg ceka
da Pit stigne iz daleka


Od Aljaske do Meksika
to je ona druga slika
Pit ... i to je Amerika


Kada umoran zaspe
i vise se ne probudi
jedino za cime zudi
je da umjesto blazenstva i raja
vidi zoru kako rudi
i sunce rodnog kraja


Od Aljaske do Meksika
to je ona druga slika
Pit ... i to je Amerika

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-18-2012 20:33 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
avenue-gang avenue-gang is a Male
trudim se


Poruka: 174
Location: dharma station
pokretac teme Thread Started by avenue-gang

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bice jos. ima materijala za p[isanje nego mi je ova druga polovina januara zajebana..prvih 15 dana svi odmaraju ili sumiraju poslovnu proslu godinu, a onda nagrnu s poslovima, ap sam pun nekih obaveza a sto je najgore - ne da mi se raditi, pa sam duplo najebao :)

kad se nakanim, bice novih stvari

___________________________________________________________________
pametni se glupiraju, glupi se prave pametni....

01-23-2012 23:49 avenue-gang is offline Pregledaj poruke od avenue-gang Dodaj avenue-gang u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

dobrodosao u stvarnost 01.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-24-2012 17:42 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
sara sara is a Female
moforaja




Poruka: 5288
Location: bogu za ledjima

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

eto sad vidis moj tozimire ........... neka je tebi sretno i dobro nam dosao 10.gif

___________________________________________________________________
Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

01-26-2012 03:51 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
avenue-gang avenue-gang is a Male
trudim se


Poruka: 174
Location: dharma station
pokretac teme Thread Started by avenue-gang

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hvala sara :)

moj pasha, nije ovo stvarnost. ovo ovde je BAJKA za balkansku stvarnost. nisam upao u mashinu a malo sam i prestar da upadnem. uspio sam da dodjem na ono sto sam zelio u zivotu - da sam sebi gazdujem. jos bolje sto je danas to, putem interneta, oduzeta vaznost fizickog mjesta, pa mogu raditi i ovde i tamo i onamo :) ... naravno, biti svoj je grcevita borba, ali su plodovi borbe uvijek slatki :) daleko je to od zacrtanog, ali recimo da sam uhvatio taj voz, pa cemo vidjeti koliko cu stanica ici s njim i "kakav ce mi vagon biti". treba sve ovo unaprijediti sto sam tek prije tri godine imao u planu a prije godinu i po stidljivo poceo da pripremam temelj. sad su fasada i zidovi gotovi, ali treba to napuniti namjestajem, tj raditi na poboljsanju svega toga...

uglavnom, sto kaze tana, pit i to je amerika. amerika je rupa. na mnogo nacina bolja za zivot od ostatka svijeta, a na neke nacine, losija nego bilo koji drugi dio svijeta. win some lose some...

___________________________________________________________________
pametni se glupiraju, glupi se prave pametni....

01-31-2012 00:28 avenue-gang is offline Pregledaj poruke od avenue-gang Dodaj avenue-gang u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sta god da bude avenue - zelim ti scu srecu sa biznisom, bice to u redu siguran sam 10.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-31-2012 22:08 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4439
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sretno sa poslom 10.gif

A cestitam ti na iskrenosti,aferim momcino ~7

Iz tvog teksta prepoznah mnoge ovdje u Skandinaviji.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

02-01-2012 01:27 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
avenue-gang avenue-gang is a Male
trudim se


Poruka: 174
Location: dharma station
pokretac teme Thread Started by avenue-gang

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

a jbg moj berber, svugdje, (da parafraziram misu marica) od skandinavije, preko amerike, do mostara gdje su "crvene tribine" ima divnih, predivnih ljudi a ima i sljama.

mozda je najveca mudrost - znati prosijati to. ne kazem da sam ja uspio u tome, samo kazem da i dalje to radim...

@tana
hvala na lijepim zeljama :) nadam se da se vidimo ove godine negdje, da l' njujork, da l' ovi "masovni hepeninzi" od crvene noci do tekme u chicagu ;)

___________________________________________________________________
pametni se glupiraju, glupi se prave pametni....

02-02-2012 05:25 avenue-gang is offline Pregledaj poruke od avenue-gang Dodaj avenue-gang u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nadam se avenija 10.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

02-02-2012 18:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od avenue-gang:

    hvala sara :)

    moj pasha, nije ovo stvarnost. ovo ovde je BAJKA za balkansku stvarnost. nisam upao u mashinu a malo sam i prestar da upadnem. uspio sam da dodjem na ono sto sam zelio u zivotu - da sam sebi gazdujem. jos bolje sto je danas to, putem interneta, oduzeta vaznost fizickog mjesta, pa mogu raditi i ovde i tamo i onamo :) ... naravno, biti svoj je grcevita borba, ali su plodovi borbe uvijek slatki :) daleko je to od zacrtanog, ali recimo da sam uhvatio taj voz, pa cemo vidjeti koliko cu stanica ici s njim i "kakav ce mi vagon biti". treba sve ovo unaprijediti sto sam tek prije tri godine imao u planu a prije godinu i po stidljivo poceo da pripremam temelj. sad su fasada i zidovi gotovi, ali treba to napuniti namjestajem, tj raditi na poboljsanju svega toga...

    uglavnom, sto kaze tana, pit i to je amerika. amerika je rupa. na mnogo nacina bolja za zivot od ostatka svijeta, a na neke nacine, losija nego bilo koji drugi dio svijeta. win some lose some...


stvarnost svih onih koji su zbo ovog ili onog razloga napustili eks. jugu 01.gif
zelim ti sve najbolje, kao i ostali u biznisu 10.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

02-03-2012 01:35 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
avenue-gang avenue-gang is a Male
trudim se


Poruka: 174
Location: dharma station
pokretac teme Thread Started by avenue-gang

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma znam. slazem se. nego sam metaforicki milsio da je "bajka", jer gore i surovije realnosti od nase nema nigdje u takozvanom civilizovanom svijetu. ne racunam africka plemena koja jos zivotnjske koze oko guzice nose :)

elem, zanimljivo je da je u americi sve u znaku hrane. fakticki nema kafica klasicnog a da ne sluze makar nachos sa sirom ili slicne "grickalice" koje ipak nisu kikiriki jer ako nista zahtijevaju mikrovalnu a i malu kuhinju sa friziderom za povrce.

koka kola je jeftinija od vode. naruci vodu i dobices flasiranu. tu nema, sto ameri kazu "refila", tj nadodavanja. ali naruci koka kolu, i cim imas malo , odmah ti mijenjaju sa novom casom kole koju ne placas.

jos jedna zanimljiva stvar - nema flasiranih koka kola. svugdje gdje sam bio sluze iz casa. OBAVEZAN LED I OBAVEZNA SLAMKA. zasto? vjerovatno mc donalds kultura, na to su navikli (ne mislim nista ruzno samo konstatujem). znaci, moze kola biti hladna kao led, ali obavezno ide pola case leda u nju. kontam nesto, da time stede na koka koli pa da ti naplate jednu koka kolu u dvije case koje narucis, sa sve ledom, bilo bi logicno, a ovako ne znam. drugo, slamka isto.


eh i da ne zaboravim - pricali smo ja i zhena o debljini u amerikanaca. dosli smo do zakljucka da je najvazniji faktor genetika. jeste, ovde se dosta jede fast food kao kultura ishrane...jeste, ovde se mnogo sjedi, pogotovo u kolima od posla i s posla, velike razdaljine se prelaze, pa je covjek fakticki neaktivan u jendom te istom polozaju po sat-dva u jednom pravcu u komadu, a tako sjedeci u kolima zaglavljen u guzvi ili vozeci autoputem, jede fast food koji je kupio na nekom drive-tru, pije kafu dok vozi i sve to....ali ja jako malo znam nasih toliko debelih ljudi odavde. mora biti da je genetika jer i deda im je isto tako sjedio u kolima po par sati, i otac isto...ne znam, sta vi mislite, pogotovo ti tana i ovi "amewri" s foruma? :)

___________________________________________________________________
pametni se glupiraju, glupi se prave pametni....

02-09-2012 00:22 avenue-gang is offline Pregledaj poruke od avenue-gang Dodaj avenue-gang u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma jok genetika - stil zivota. od malena ih kljukaju nezdravom hranom i onda se organizam namjesti u neki cudan rezim rada.

jedan pajdo je napravio experiment i mjesec dana iskljucivo jeo u mecdonaldsu, pratila ga televizija citavih mjesec dana. udebljo se, i zdravstvena situacija mu se znatno pogorsala, pratili ga i doktori i ozbiljno su se zabrinuli za njegovo zdravlje. sve mu skocilo sto ne treba da skace :)

inace je bio zdrav i skladno gradjen prije experimenta

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

02-09-2012 22:47 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    ma jok genetika - stil zivota. od malena ih kljukaju nezdravom hranom i onda se organizam namjesti u neki cudan rezim rada.

    jedan pajdo je napravio experiment i mjesec dana iskljucivo jeo u mecdonaldsu, pratila ga televizija citavih mjesec dana. udebljo se, i zdravstvena situacija mu se znatno pogorsala, pratili ga i doktori i ozbiljno su se zabrinuli za njegovo zdravlje. sve mu skocilo sto ne treba da skace :)

    inace je bio zdrav i skladno gradjen prije experimenta


je li to onaj sto je kasnije tuzio macdonalds 13.gif 13.gif 13.gif
ima jedno 3-4 godine, ako se dobro sjecam

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

02-10-2012 00:53 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nije ih tuzio, ali im je napravio veliku stetu jer su amerikanci vidjeli njegovu emisiju na nacionalnoj televiziji.

a jeste to je taj pajdo 13.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

02-10-2012 21:24 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Stranica (2): « prethodna 1 [2] nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com