Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Vjeronauka » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (11): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bih ne slazem se, evo ti moj primjer

odgojen sam u ateistickom duhu pa sam u svojoj trideset i nekoj shvatio neke stvari i poceo da vjerujem. nije mi se desio nikakav nesretan slucaj nego sam se jednostavno jednog dana probudio i poceo gledati svijet drugacijim ocima. sve mi je odjednom imalo puno vise smisla nego prije. moje ponasanje se nije puno promijenilo nakon toga.

mislim da nijedna institucija ne moze djete/covjeka natjerati da vjeruje, a i ne treba.
covjek ce sam naci svoj put, vjera je veca i jaca kad covjek sam skonta, ako skonta.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-30-2004 22:28 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
BiH BiH is a Male
rodjeni




Poruka: 953

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tana, izuzeci potvrdjuju pravilo.

___________________________________________________________________
Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

09-30-2004 22:34 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislim da te razumijem, BiH, kad kazes to da je djetetu uskraceno pravo na izbor, ali tada mislim i u porodici ateista, i u porodici vjernika.

NV, znam, cuo sam za to, evo da zaboravimo nacas razloge zbog kojih je religija uvedena u skole.

U jednoj visenacionalnoj drzavi, kao sto je nasa, postoji po meni samo jedno ispravno rjesenje.

Ja sam ZA ucenje o religiji u skoli, u starijim razredima, sa istorijskog aspekta. O svakoj od religija, kako je nastala, kako se razvijala, glavne slicnosti i glavne razlicitosti razlicitih religija zastupljenih na nasim prostorima. Naravno da treba uciti i o svim drugim religijama, procentualno zastupljenosti u svijetu...

Nek ta djeca saznaju o religijama puno vise nego smo mi ucili, nemam nista protiv. Ali o svim, ne samo o "svojoj". Tako ce moci sami stvarati zakljucke, porediti, (p)ostati zainteresovani, i imati realniju i bolju sliku o svijetu oko sebe.

Sto se samog prakticiranja religije tice, za to postoje crkve i dzamije, vjeronauka u klasicnom smislu, kucni odgoj, svakom po slobodnom izboru.

___________________________________________________________________

    21.gif

    09-30-2004 22:39 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ovo je dobra ideja sto rece ap

    da se uci predmet religija sa istorijskog ili filozofskog aspekta i da se ne praktikuju religiozni obicaji u skoli.

    da se izucavaju sve knjige i sve religije, mislim barem one koje su aktuelne na nasem podrucju

    da djeca imaju uvid o religiju ko sto imaju o istoriji, pa neka sami proberu sta i kako ce dalje ... e to bi bilo cool.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    09-30-2004 22:44 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    zvechka zvechka is a Female
    samo sto nisam


    Poruka: 1374
    Location: Somewhere nice

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od BiH:

      Mislim da bi mozda bilo malo i nepravedno ne ponuditi djeci i malo vjerskog. Zasto? Pa zato sto je u porodici ateiste dijete uskraceno da se upozna s necim sto bi mu mozda i odgovaralo. Ponudi djetetu i to i to pa nek ono samo odabere.......



    Muz i ja smo razlicite vjere i ponudili smo djeci "malo vjerskog".
    Na svekrvin zahtjev da djecu krstimo sam nekako pristala, ali onda je dala ultimatum ako
    budemo zivjeli kod njih kad podju djeca u skolu, morat ce hodat i na vjeronauk. Bila sam
    nekako, ne ljuta nego razocarana da jedna vjernica na takav nacin namece svoju vjeru
    svima nama.

    Kad su posli u skolu vide moja djeca da njihove kolege idu u crkvu i da imaju neke
    zanimljive knjigice sa slikama i pisu domace zadace i kaze stariji da bi i on isao sa njima.
    OK, sam rekla i nabavili smo knjigice, poceo je da hoda na vjeronauk, ali onda je morao
    svaku nedelju u 10 na misu, jer su tamo dijelili neke listice koje je morao zalijepiti u svesku
    za domace radove. E to mu se vec nije svidjalo i prestao je sa vjeronaukom.

    Ja mislim ako su roditelji vjerni i zive stvarno po vjerskim zapovijedima treba nastaviti u
    tom duhu. Ici zajedno u crkvu i uciti djecu svemu sto je vezano za to. Ali ako nisi vjernik
    i ne znas bas puno o tome ne treba djecu na silu gurat, ima vremena, neka odluce
    sami kad porastu na koju ce se stranu okrenuti.

    Sto se tice vjeronauka u skoli, to su htjeli i ovdje da uvedu, ali za sada ostaje izvan skolskih
    prostora. Mislim da je tako najbolje. Kad bi se ucili o svim vjerama to bi bilo u redu, ali ako
    je istaknuta samo jedna vjera nije fer do one male raje koji su druge vjere.

    09-30-2004 22:45 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
    Maggie Maggie is a Female
    moforaja




    Poruka: 2736
    Location: daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Onaj ko je zaineresovan i zeli nauciti ce o svakoj vjeri ono sto ga zanima. Evo ja sam za 4 godine braka nucila vise o katolicanstvu, nego sam u majke i oca za 18 godina, sto - zato sto su me zanima neke stvari, pa sam pitala. Lijepo je znati, bez obzira da li vjerujes ili nisi.

    I dalje mislim da je vjeronaukama mjesto striktno u bogomoljama.

    ___________________________________________________________________

      09-30-2004 22:59 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
      BiH BiH is a Male
      rodjeni




      Poruka: 953

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ono sto je napisao antiprotivan cini mi se kao idealno rjesenje.
      Zvechka, tvoj sin je dobio sansu da se upozna s necim sto nije znao. Nije mu se svidilo - njegovo pravo. Ali je bar imao priliku da se upozna. Niko nije rekao da dijete to mora prihvatiti.

      ___________________________________________________________________
      Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

      09-30-2004 23:17 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
      zvechka zvechka is a Female
      samo sto nisam


      Poruka: 1374
      Location: Somewhere nice

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Imao je izbor, pokazali smo mu nesto novo i ako nije sad prihvatio
      nije receno da nece nekad kasnije.

      Sve u svoje vrijeme 01.gif

      09-30-2004 23:25 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
      bronhi bronhi is a Male
      proplivo


      Poruka: 12

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ja imam neke rodjake(nisu mi rodjaci rodjeni,vech od tatine zene neki rodjaci) gdje im djeca moraju(nemoraju nego ih oni tjeraju) ichi svake nedelje na nakve mise i gluposti,da oni uvijek tako rechi plachu i govore da nezele da idu,a ovi kazu morash ili che te bog kazniti-glupo zar ne,a moji ne mogu da ih smisle zbog tih gluposti,ja mislim da su pravo zadrti i glupi,naprimjer majka od te djece je iz mjeshanoga braka i nikome ne govri da joj je otac druge nacije,zar nije glupo

      ___________________________________________________________________
      19.gif

      09-30-2004 23:31 bronhi is offline Pregledaj poruke od bronhi Dodaj bronhi u listu prijatelja
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Izvinjavam se Zvechka sto tvoje dijete uzimam kao primjer, ali, ne slazem se potpuno da je imao izbor.

      Ako se radi o mijesanom braku, onda je (po meni, naravno) pravi izbor bio izmedju "tvoje" vjere, vjere tvoga muza, ili "nevjere"...

      Ako sam ispravno shvatio, opcija "tvoje" vjere nije bila ni razmatrana, a pretpostavljam da bi slabo bila prihvacena od ostatka familije (pogadjam... poznavajuci donekle nase tradicije...)

      To je upravo ono sto sam rekao u prethodnom postu, da je djeci izbor uskracen, na ovaj ili onaj nacin, i u porodici vjernika kao i u ateistickoj porodici.

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        09-30-2004 23:35 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        zvechka zvechka is a Female
        samo sto nisam


        Poruka: 1374
        Location: Somewhere nice

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ateisti nismo, a nismo ni pravi vjernici. Postujem svaku vjeru i znam da ima neka sila,
        mozemo joj reci Bog kojoj se i pomolim, da mi bude lakse.

        Prva misao antiprotivni prije nego sto smo krstili djecu mi je bila sta bi rekli moji roditelji,
        ali posto je uvijek bilo da se djeca pisu po ocu pa jos zivimo u njegovoj drzavi prihvatila
        sam to, a ni moji roditelji nisu bili protiv. Ljudi moje vjere je ovdje malo, a ni sama ne znam
        dosta o nasim obicajima. Vjera se ne moze nikome na silu servirat.

        Bronhi ima i ovdje takvih roditelja. Za mene je to jedna velika glupost. Gonjati djecu
        svake nedelje na neke mise, pa na vjeronauk, ako ne idu i roditelji, je za moje pojme bezobrazno i sve sama laz.

        Sta imaju djeca od toga ?

        09-30-2004 23:48 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
        bronhi bronhi is a Male
        proplivo


        Poruka: 12

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        evo ja sam mogla ichi i u crkvu i u dzamiju,ali nisam jer srechom sam imala razumne roditelje
        koji nisu dozvolili da se drugi petljaju u njihov zivot,a nisu ni bili ni u kakvoj partiji.....
        ovdje kad sam doshla u usa upoznam neko drushvo s kojima sam ishla u njihove crkve baptisti,metodisti....da vam pravo kazem sebe nisam vidjela tamo,bila sam i u katulichkoj i grchko-pravoslavnoj ni tamo nisam vdjela nishta interesatno,svaka chast svakom svak ima pravo na svoj izbor,ali za vjeronauke u shkolama nisam,josh kako prochita negdje gore da je chas vjeronauke negdje na sredini chasova, to mi samo mirishe na glupu politiku,jer djeca nemaju izbora i to im se samo nameche....pustite djecu da zive i da uzivaju u svojim igrachkama,a nemojte ih zamarati svakojakim glupostioma,jer kad odrastu nek izaberu sami dali che da idu na chasove vjeronauke ili kulture ili politike...... 10.gif

        ___________________________________________________________________
        19.gif

        10-01-2004 02:25 bronhi is offline Pregledaj poruke od bronhi Dodaj bronhi u listu prijatelja
        refleksija refleksija is a Female
        moforaja




        Poruka: 3364
        Location: dark side

        RE: Vjeronauka Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od GARAVUSA:

          Jeste li za vi koji imate djecu , da vasa djeca pohadjaju casove vjeronauke i koliko sami poznajete vjeru kojoj pripadate 10.gif

        pa ako budem imala djecu i ako ona sama izraze zelju da pohadjaju vjeronauk nek idu 01.gif
        Ja ih necu tjerat, nisu ni mene moji.

        ___________________________________________________________________


          Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

          12-26-2005 19:47 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
          Nepoznata1
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Po mom misljenju, dati djecu na vjeronauk ili u bilo koju drugu religioznu skolu je ispiranje mozga, slicno onom kojim su nama ispirali mozak o komunizmu.....
          Religije su, kao sto sam vec vise puta napisala, njacesce one koje dijele, a ne spajaju ljude...
          Ne zelim da ona cijeni ljude na taj nacin...
          Za sad smo joj objasnili da postje dvije teorije nastanka svijeta, reliogzna i darvinova i ispricali joj obadvije kao sto se pricaju bajke....
          Objasnili smo joj da postoji vise religija, ali samo jedan bog, u koliko ga ima.....
          ona vjeruje da ga ima jer joj je darvinova teorija nelogicna....
          Mislim da je to za nju trenutno dovoljno....kad bude veca i mogla sama o nekim stvarima odluciti, ne smeta mi da izabere svoj put i religiju koja joj odgovara...dok ja o njoj odlucujem, ne zelim da ju time opterecujem....zelim da nauci u ljudima gledati ljudsko, a ne religiozno, kako ih uce na tim casovima.....

          12-26-2005 20:43
          mujica mujica is a Male
          proplivo




          Poruka: 24

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ja sam za demokratiju i pobjedu demokratije 07.gif

          ___________________________________________________________________
          Nije zagaðenje ono što uništava naš okoliš, njega ugrožavaju neèistoæe u našem zraku i našoj vodi."
          Predsednik Zdruzene americke dezele ( kacan presednik tachna dezela 13.gif )

          01-07-2006 01:39 mujica is offline Pregledaj poruke od mujica Dodaj mujica u listu prijatelja
          Aleksandra Aleksandra is a Female
          moforaja




          Poruka: 10252
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          pa ljudi moji vjera bi trebala biti nesto najljepse i cistije prije svega

          nazalost danas pri samom spomenu vjeronauke posebno u skolama

          osjeca se neka losa vibracija...da ja sad ne ponavljam ono sto ste vi do sada napisali

          samo hocu da kazem da mi je zao radi toga

          vjere su iskoristene i manipulise se njima.



          moji roditelji nikada nisu slavili nista. ja sam sama provalila crkvu pred sam rat

          jednostavno nesto me vuklo. nista nisam znala, nista nisam kontala...al sam se jedno jutro zaputila. onda sam shvatila da me privukla pozitiva...teska pozitiva i neki smiraj, kao da sam znala nikad vise 16.gif priznacete i vi da je crkva u Bjelusinama bila zaista nesto posebno.

          u zadnjoj deceniji sam sticajem okolnosti bila u krugu pravoslavlja...naucila sam ponesto. ..

          ni danas moji roditelji ne slave ni Bozic ni Slavu, ali ja slavim. mislim da je to vrijedno slavlja iz postovanja prema dragom Bogu i divna prilika da se za punim stolom u blagostanju i miru okupim sa svojim prijateljima, zakopam ratne sjekire ako ih ima, podmirim stare racune kakvi god oni bili....

          dakle ja sam primjer osobe koja je sama svojom voljom prihvatila i upoznala svoju vjeru

          garant nista ne bih nikada ukapirala da su me starci forsirali i da su mi nametali

          nisam bila spremna tada kao ni ova djeca sada (vecinom) po skolama.


          i kao sto rece ap ( cini mi se) vjeronauka je za vjerske kuce.....definitivno se slazem s tim. nije mi isto slusati o bogu i vjeri u crkvenom prostoru, sa prelijepim ikonama i mirisom svijeca i sjediti u prljavoj ucionici u kojoj sam upravo dobila 1 ili smo se prije toga pljuvali ( ko sto rade djeca) ili bilo sta...nije to isto.

          a cula sam da se npr. crkve ne prave bilo gdje. da se ispituje zemljiste i da su uvijek napravljene na nekom super pozitivnom tlu.

          ___________________________________________________________________






                  01-07-2006 04:38 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                  Mo-beba Mo-beba is a Female
                  Momentalno na daljinskom




                  Poruka: 7486
                  Location: Trebinje-Mostar

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  nikad zato necu biti

                  ___________________________________________________________________
                  Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


                    33.gif

                    01-07-2006 16:19 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
                    Rondo Rondo is a Male
                    stalni dopisnik


                    Poruka: 1085

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Ma skoro svi postovi od vas su u biti istiniti ali povlacenje te difizne crte sta je svjetovno a sta duhovno jos nije artikulisano kod nas kako treba.
                    Kako stvari kod nas stoje, licno sam protiv da se javne obrazovne institucije bavi vjersim odgojem, te mislim da su vjerske organizacije duzne da organiziraju vjeronauk u svom okviru. Sa mnom radi jedna gospodja ciji sin ide u mejtef svake nedelje. Na moje pitanje zasto ide kad ima u skoli vjeronauk ona odgovori da tamo bas i ne nauce nesto posebno. Vise ih hodzice dezavuisu politikom nego vjeronaukom, kako ona kaze. U mejtefu je sve kako treba, kaze ona...
                    E eto ti vjeronauke kod nas u skolama...

                    Medjutim ne smijemo zaboraviti i ovo, da i prije II svjetskog rata je bio vjeronauk u skolama i sve je funkcionisalo kako treba u nasem multi-kulti drustvu koje je bilo uistinu vise multi kulti nego sto je danas. Na zalost, moramo priznati da su sredine u kojima zivimo u BiH ipak postale izrazito nacionalno a time i vjerski homogenije.
                    E sada se postavlja pitanje kako je onda prije 70 godina i vise, funkcionisalo sve kako treba, vjeronauk u skolama, pazilo se na komsiluk koji je bio izmjesaniji nego danas, cestitalo se jedni drugima sta ko slavi, a danas u homogeniziranim sredinama ne funkcionise kako treba???
                    Po meni je do zakona. Onda se znalo sta hodza, pop, fratar smije a sta ne smije a danas ovi vise ni samo ne zanju sta smiju i koliko im se pusta na volju da se petljaju i gdje treba i gdje ne treba.

                    01-07-2006 23:57 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
                    sestra_emina sestra_emina is a Female
                    ne more meda




                    Poruka: 41

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Ja sam ZA i kako vidim velika vecina stanovnika BIH su takodjer ZA

                    02-25-2006 19:06 sestra_emina is offline Pregledaj poruke od sestra_emina Dodaj sestra_emina u listu prijatelja
                    Esma Esma is a Female
                    avenija kruzno




                    Poruka: 133

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    ZA! 23.gif

                    ___________________________________________________________________
                    "Vjernik vjerniku je kao zidovi zgrade, jedan drugog podupiru." (Buharija i Muslim) 11.gif

                    02-25-2006 19:20 Esma is offline Pregledaj poruke od Esma Dodaj Esma u listu prijatelja
                    Stranica (11): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                    Postavi novu temu Odgovori
                    Go to:
                    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com