Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Bosnjak » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Zlaja_MO Zlaja_MO is a Male
mofo beba


Poruka: 7

RE: Bosnjak Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od rodjak:

    Haj moze li mi iko objasniti tu rijec, Bosnjak, ali bez previse zalazenja u istoriju, politiku, ili religiju.


znam ima duhovitih odgovora tona, na ovo pitanje, ali ako stvarno ocekujes jedan ozbiljniji odgovor:
jednostavno- na turskom se izgovara 'boshnak' i odnosi si se na sve stanovnike ove drzave.
u prevodu bi znacilo bosanac. cini se da je tokom 400+ godina turske uprave ta rjec koristena i kontekstu svih naroda ovog podrucja.
rjec(ili naziv) nije ni malo politicka, niti mislim da ima vjerski oblik...

ps- hercegovac - hersekli

nadam se da se niko nije nasao uvrjedjen...

05-13-2005 22:46 Zlaja_MO is offline Posalji Email za Zlaja_MO Pregledaj poruke od Zlaja_MO Dodaj Zlaja_MO u listu prijatelja
rodjak rodjak is a Male
puter




Poruka: 74
Location: Omladinska sad usa
pokretac teme Thread Started by rodjak

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zlaja, hvala na objasnjenju . 10.gif E sad mi nesto drugo nije jasno...
Kao sto ti rece to je turcizam i nije mi jasno zasto se ta rijec odjednom ponovo izvlaci na svijetlo dana `92.???Vecina turcizama polako pada u zaborav i ta se rijec odjednom vraca.Krivo nam je kada nas zovu Turci, a opet izazivamo vracanjem turcizama (iako imamo nasu rijec koja je prihvacena od svakog i svake vjere).Mi vracamo turcizme i uvodimo nove rijeci, a istovremeno nam je krivo kada , recimo, Hrvati to isto urade sa svojim rijecnikom.
To mi nije jasno. 14.gif
I jos nesto, ako je
Bosanac=Boshnjak , onda je i
Mostarac=Moshnjak. 21.gif
Ne bih rekao (mada bi svaki mostarac trebao biti ponosni vlasnik istih, tj. moshnji 35.gif , izvinjavam se na izrazu)

___________________________________________________________________
Hajmo skakat`

05-14-2005 04:38 rodjak is offline Posalji Email za rodjak Pregledaj poruke od rodjak Dodaj rodjak u listu prijatelja
liberty liberty is a Male
brato




Poruka: 645
Location: Washington

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

BOŠNJACI I BOSNA
Munib Maglajlic
ogledanje na temu: ime, jezik i pismo, domovina, država

Ime.Složeno i dramatièno politièko stanje u kojem se bošnjaèki narod zatekao na prijelomu iz XIX u XX stoljeæe, na jednoj, kao i ono u kojem se našao u posljednjoj deceniji XX stoljeæa na drugoj strani, odredili su i udaljavanje od i povratak historijskom narodnom imenu. Obièno se ideja bošnjaštva kao interkonfesionalne i nadnacionalne kategorije veže za austrougarsku vlast u Bosni i njenog ministra Benjamina Kallaya, a zapravo se zamisao o "Bošnjacima triju vjera" zaèela i rano doba života provela veæ potkraj osmanske vladavine. Pri tome je Kallayeva zasluga što je ovoj ideji "državne nacije" u Bosni pod okriljem Carevine ponudio i varijetet u vidu naizgled prihvatljivijeg bosanstva, što je dakako bilo neprihvatljivo za probuðene nacionalizme u Bosni pod budnim okom i nadzorom matica. Ponuðeno bošnjaštvo/bosanstvo, kao spasonosno rješenje za ublažavanje narastajuæih nacionalistièkih pritisaka, nije, dakle, bilo prihvaæeno od onih kojima je bilo nuðeno (Srba i Hrvata) i bilo je, ustvari, grubo odbaèeno. Paradoksalan, ali logièan uèinak ove prakse ogleda se u pojavi da su se od bošnjaèkog "imena i pridjeva" udaljili i oni kojima je to historijski i praktièno pripadalo - Bošnjaci, koji su pod vjersko kao etnièko ime - Musliman - utekli ne samo zato što im je njihovo narodno ime bilo za neko vrijeme otuðeno i korišteno u politièke svrhe, nego dodatno i zato što su uvidjeli da se svojatanju i asimilaciji od strane bosanskih Srba, kao pravoslavaca, te bosanskih Hrvata, kao katolika, mogu uspješno oduprijeti istrajavanjem na vjerskom razlikovanju, tj. istièuæi da su pripadnici islamske vjere - muslimani. U decenijama koje su slijedile Srbi i Hrvati u Bosni povezivali su bošnjaštvo - bez krivice Bošnjaka za to - sa unitaristièkim nastojanjima, èijim su se žrtvama unaprijed osjeæali. Sve izneseno uticalo je vremenom na sticanje omraženosti uz bošnjaštvo, što je u nacionalistièkoj historiografiji za vrijeme Kraljevine SHS i kasnije Kraljevine Jugoslavije svjesno podržavano jer se na taj naèin pospješivao u Bošnjaka proces zaborava narodnog imena. Tako se dogodilo da Bošnjaci, u vrijeme nacionalnih i nacionalistièkih previranja koncem šezdestih godina XX stoljeæa, nisu posegnuli za svojim historijskim imenom, kada im je uz državnu zaštitu omoguæeno da se na popisu stanovništva izjasne kao zaseban narod, nego su se zadovoljili sa odranije steèenim vjerskim kao etnièkim imenom (Musliman). Oživljavanje bošnjaèkog narodnog imena u emigranstskoj publicistici te u vrijeme, koje prethodi prvim parlamentamim izborima u BiH nakon završetka drugog svjetskog rata (konac osamdesetih), probudili su svijest u Bošnjaka samo do mjere da su na popisu stanovništva ondašnje Jugoslavije (1991) u ogromnoj veæini svoj jezik oznaèili bosanskim. Konaèno, odsudan povratak Bošnjaka svom historijskom narodnom imenu desio se u toku odbrane od Agresije na R BiH, što je ozvanièeno na Prvom bošnjaèkom saboru, s jeseni 1993.godine.

___________________________________________________________________
Prosla recesija.

05-14-2005 04:59 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
Zlaja_MO Zlaja_MO is a Male
mofo beba


Poruka: 7

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od rodjak:

    Zlaja, hvala na objasnjenju . 10.gif E sad mi nesto drugo nije jasno...
    Kao sto ti rece to je turcizam i nije mi jasno zasto se ta rijec odjednom ponovo izvlaci na svijetlo dana `92.???Vecina turcizama polako pada u zaborav i ta se rijec odjednom vraca.Krivo nam je kada nas zovu Turci, a opet izazivamo vracanjem turcizama (iako imamo nasu rijec koja je prihvacena od svakog i svake vjere).Mi vracamo turcizme i uvodimo nove rijeci, a istovremeno nam je krivo kada , recimo, Hrvati to isto urade sa svojim rijecnikom.
    To mi nije jasno. 14.gif
    I jos nesto, ako je
    Bosanac=Boshnjak , onda je i
    Mostarac=Moshnjak. 21.gif
    Ne bih rekao (mada bi svaki mostarac trebao biti ponosni vlasnik istih, tj. moshnji 35.gif , izvinjavam se na izrazu)


hvala nema na cemu:)

prvenstveno nije mi krivo ako me neko zovne turcinom, to nije moj problem sto je neko zasicen glupostima..bio sam u turskoj, znam i osjetio sam razlike, prema tome eto ih tamo nek misle i govore sta hoce... poslje hrvatsko-srpskog divljanja 92-95, oni se bar ne bi nikome trebali rugati jer su se svojim primitivizm sigurno plasirali u ginisovu knjgiu rekorda.

drugo, svi smo jedan narod, neki su presli na Islam, neki nisu, ipak nastavili smo se zvati bosnjanima ( ovo je izraz koji je postojao i prije turaka) - i oni su ga ociti uzeli i preuredili loma. slozit ces se da bosnjanin i bosnjak zvuce slicno?

za neupucene je isplivao 93ce kada smo ratovali na 3 fronta, inace bio je tu kao sto vidis toliko godina. nije nam nikada ni trebao biti uskracen....

nadam se da sam ti loma care docaro' ne'ako kako ja to vidim...toliko ohh i ja ako se ti osjecas mosnjakom to je tvoj problem, jes da je duhovito, ali nija za foruma.. mostarc bi ja mislim bio mostarli...toliko, odo ucit , qq sutra test zadavit cu i tebe i tvoju temu| 04.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Zlaja_MO dana 05-14-2005 u 05:35.

05-14-2005 05:33 Zlaja_MO is offline Posalji Email za Zlaja_MO Pregledaj poruke od Zlaja_MO Dodaj Zlaja_MO u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Turci su u svojim pisanim dokumentim Bosnjake nisu zvali Bosnjacima nego: Bosnaklar, Bosnak taifesi, Bosnalu takimi...aTO se na bosanskom PREVODI Bosnjak
Vidite li razliku. 23.gif
Dakle Turci NISU izmislili ime Bosnjak iz prostog razloga sto ovo gore navedeno znaci BOSNJACKI NAROD ILI PLEME, a ime Bosna postoji malo duze...jelte molicu lijepo.

Prije nego ce ti isti Turci (Otomani) sljegnut na tlo Bosne njeni stanovnici su sebe nazivali Bosnjanima.

Kada Bosnjaka nazivaju Turcinom onda je to iskljucivo kao pripadnika turske vjere, a ne nacije.

A sad svi mrs u vecernju skolu. 05.gif

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 05-14-2005 u 10:31.

05-14-2005 10:29 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
Zlaja_MO Zlaja_MO is a Male
mofo beba


Poruka: 7

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Senad Hadzifejzovic:

    Turci su u svojim pisanim dokumentim Bosnjake nisu zvali Bosnjacima nego: Bosnaklar, Bosnak taifesi, Bosnalu takimi...aTO se na bosanskom PREVODI Bosnjak
    Vidite li razliku. 23.gif
    Dakle Turci NISU izmislili ime Bosnjak iz prostog razloga sto ovo gore navedeno znaci BOSNJACKI NAROD ILI PLEME, a ime Bosna postoji malo duze...jelte molicu lijepo.

    Prije nego ce ti isti Turci (Otomani) sljegnut na tlo Bosne njeni stanovnici su sebe nazivali Bosnjanima.

    Kada Bosnjaka nazivaju Turcinom onda je to iskljucivo kao pripadnika turske vjere, a ne nacije.

    A sad svi mrs u vecernju skolu. 05.gif


dje si brato, koja je to turska vjera 04.gif ?

PS- bola Sejo to bosnaklar ti je ista rjec samo u mnozini 02.gif

05-14-2005 13:25 Zlaja_MO is offline Posalji Email za Zlaja_MO Pregledaj poruke od Zlaja_MO Dodaj Zlaja_MO u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Zlaja_MO:



    dje si brato, koja je to turska vjera 04.gif ?

Katolicka, naravno. 13.gif

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

05-14-2005 15:25 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
Black_Mamba Black_Mamba is a Female
rodjena




Poruka: 1055

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Opet vi o cvjecu :))))) Cvjece cvjece kupite cvjece 19.gif

___________________________________________________________________
Eh kakve je Pesta kupleraje imala

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Black_Mamba dana 05-14-2005 u 15:32.

05-14-2005 15:32 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

voli..ne voli....voli....ne voli....voli....ne voli....voli....ne voli....




(a u p.m. i cvijece su nashtimali !!! 08.gif 08.gif )

___________________________________________________________________

    21.gif

    05-14-2005 15:34 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    Ferrari Ferrari is a Male
    mister foruma '03, '04




    Poruka: 1841
    Location: Maranello

    Bosnjak Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rjec Bosnjak nije nastala 92 , nego mnogo ranije
    nasi su se preci tako nazivali , i to ne samo
    'Muslimani' nego i Bosanski Katolici i Pravoslavci .

    Za mene BiH nije ni bolja ni gora od ostalih Republika bivse nam drzave ,
    ali je greska u nama sto uvjek mislimo da je negdje drugo bolje .
    I sad mi pade na pamet stih od Dine Merlina :

      Sjedi mali tu je tvoj Dom - daleko su Istanbul i Bec


    I kroz Istoriju smo skoro uvjek ginuli za druge ,
    i mislim da je vrjeme da se vise ti nasi Politicari jednom dogovore
    i da konacno ta Drzava krene u normalu ,
    nasi narodi su zasluzili bolje , i i nije fer prema ovim novim generacijama
    da zive u ovakoj drzavi , cak ce u EU uci poslije Rumunije i Bugarske.
    (ako ikada i udje)




    Trenutno nam je Drzava takva - kakva je i covjek nema bas puno razloga da se s njom ponosi .
    ali ne tako davno sam se ponosio sto sam rodom iz BiH ,
    prvi put kad je Danis Tanovic dobio Oscara ,
    drugi put kad sam od Daorsa cuo informaciju za Airbus 380 A.
    A prije par godina sam od jednog vrlo skolovanog Austrijanca
    cuo da su nekad Bosnjaci bili najelitniji vojnici u K&K Monarhiji,
    i da se i dan danas o njihovom junastvu prica.
    Doduse borili su se na pogresnoj strani , za zemlju koja
    je unaprijed bila osudjena na propast , ali njihovo junastvo
    je zavrijedilo da se prica o njima.
    Koliko je to bilo pametno najbolje govori podatak
    da se u Graz-u u Austriji i na vise mjesta u Sloveniji nalaze
    Groblja puna Bosnjaka , i da ovo Groblje u Austriji i dan danas odrzavaju
    i svake godine se odrzava jedna Manifestacija u cast 'Bosniaka'

    Inace su Bosnjaci bili toliko hrabri (da ne kazem ludi) da je dovoljno bilo
    da Talijani samo vide dva tri Fesa u rovu da se 'Useru' od straha.
    I Kad bi Austrijancima prituzilo zovnuli bi Bosnjake u pomoc ,
    i oni su prvi kretali u proboj , i oni nisu poznavali rjec nazad.
    I Austrijnaci su znali na neke Stapove staviti Fesove , da bi Talijani mislili da su Bosnjaci tu
    i mogli su mirno spavat niko te rovove nije napado.
    A u Austriji jos uvjek postoji izreka

    * Die Bosniaken Kommen * - sto znaci ( Bosnjaci dolaze)
    To je bio znak da se uskoro sprema proboj Linija , i da ce biti Krvi do koljena.

    O njima je napisana jedna Knjiga , koja su upravo tako zove


      Nazalost nisam je jos procito , ali uskoro cu.

      A o ovome na Netu mozete naci dosta Tekstova

      Evo vam neke

        http://www.geocities.com/famous_bosniaks/bosnjaci_na_soskom_frontu.html


        http://www.bhdani.com/arhiva/79/tekst279.htm



      A jos samo da iz ovog prvog Linka kopiram par Recenica

        On spominje da je medju vojskom mnogo poroka, a najvise sto mu smeta jeste psovka. Bosnjacki vojnici su imali posebne uniforme i posebne kape-fesove. Te uniforme su poslije koristili svi vojnici koji su bili iz Bosne i Hrcegovine. Boja uniformi i fesova je bila zeleno-siva. U ratu su BH regimente i imale napadacku ulogu i smatrale su se jednim od najelitnijih dijelova austruogarske armije, zajedno sa tirolskim carskim stijelcima i nekim austro-njemackim i hrvatskim (dalmatinskim) regimentama. Bosnjaci su se pored uniformi isticali i posebnim oruzjem. Pored pusaka u borbi su rado koristili nozeve i buzdovane. U borbi prsa u prsa kako to spominje Werner Schachinger u svojoj knjizi bili su nepobjedivi.

        Od svih regimenti posebna paznja se pridaje 2. BH. regimenti koja je u toku rata dobila 42 zlatne medalje. Zlatna medalja je bila najvise odlikovanje u austrougarskoj vojsci.
        2. BH regimenta je slovila za najodlikovaniju jedinicu. Odlikovanja i ordenje su inace bili u obliku raznih krizeva, dok su odlikovanja dodjeljivana Bosnjacima iz postovanja prema njima bila posebnog oblika. Bosnjacki vojnici zakletvu su davali nad Kur'anom, a svoje mrtve su pokopavali kao sehide. Bosnjaci su u svojim jedinicama imali imame i mujezine koji su kako se spominje i nakon povlacenja BH jedinica ostali i pet puta dnevno ucili ezane kojima su opominjali Italijane da su jos na frontu. Rombon i Kobarid (It. Caporetto) su frontovi koji se posebno vezu za Bosnjake.

        Najveci uspjeh 2. BH regimente je proboj kroz italijanske linije u julu 1916 godine na Monte Melleti, koji je poslije omogucio austrougarsku pobjedu. U toj regimenti su bili oni koji uopce nisu nosili puske, nego samo bombe i nozeve ili buzdovane. Cijena hrabrosti i odlikovanja koja su primali bila je mnostvo mrtvih.

        Bitka na Kobaridu (Caporetto), inace dvanaesta i posljednja koju je dobila Austrougasrka naziva se »Cudom na Kobaridu«. Bitka je pocela 24. oktobra 1917. artiljerijskom paljbom i plinskim granatama. Talijani su protjerani preko rijeke Tilment (Tilmento). U toj bitci je sudjelovalo 64.000 Bosnjaka i Hrvata, sto zajedno iznosi 38 bataljona. Gubici su bili nejveci za tri udarne austrougarske divizije (1., 50. i 55.) u koje su bile ukljucene i bosanske jedinice (Bosnjaci, Hrvati i Srbi). U akciju su stupili s nedovoljnim brojem mitraljeza i slabom topnickom podrskom, sto je bio razlog tolikom broju mrtvih. Samo 1. divizija je na kraju drugog dana borbi imala 40 mrtvih oficira i 1.550 vojnika. U operacijama od 24. 10. do 27. 11. 1917, zivote je izgubilo izmedju 3000 i 4000 Bosnjaka i Hrvata.

        Od ostalih bitnijih operacija BH regimenti u 12. soskoj bitci mogu se izdvojiti:

        a) 3.BH lovacki bataljon je u popodnevnim satima 24. 10. zauzeo greben Cemponov i prodro do glavne italijanske odbrambene linije na Srednjem. Sljedeci dan se sa 22. gorskom brigadom zauzeli Globocak.

        b) Bosnjaci iz 2. BH regimente su u ranim jutarnjim satima 25. 10. zauzeli Miju (Monte Mio) i nastavili napredovati prema Stupici.

        c) Bosnjaci iz 1. BH regimente su zajedno sa Hrvatima i Nijemcima u krvavoj bitci savladali odbrambene jedinice u Morteglianu i Pozzuolu di Friulli. Gubici su bili ogromni, 5 oficira i 250 vojnika.

        d) Bosnjaci iz 4. BH regimente su u noci izmeðu 2. i 3. novembra presli preko rijeke Tilment kod Cornina, kao prva udarna jedinica. Uprkos jakom otporu uspjeli su uspostaviti most. Zarobili su 3.000 Talijana i zaplijenili su 13 topova. Poslije su im pomoc pruzila dva bataljona iz 2. BH reg.

        U dolini rijeke Soce, u Julijskim Alpama i jos na sirem podrucju su prije skoro devet decenija umirali Bosnjaci. Njih na hiljade! Danas na njih podsjecaju samo vojna groblja kojih je samo na podrucju Slovenije na desetine. Jedno od tih grobalja je i ono u Logu pod Mangartom. U tom groblju je ukopano oko 1330 vojnika, od kojih su vecinom Bosnjaci.
        Porazno je to sto oni danas leze pod krizevima, sto je u suprotnosti s islamskim propisima. Za razliku od Bosnjaka koji su sahranjeni na podrucju Slovenije, a poginuli su u Prvom svjetskom ratu, Bosnjaci u Austriji imaju mezaristan koji im je dostojan. Groblje muslimasnkih boraca poginulih u Prvom svjetskom ratu, koje se nalazi u Grazu je uskladjeno sa propisima njihove vjere i njihovom tradicijom. Nadajmo se da ce nepravda ucinjena hrabro poginulim muslimanskim borcima na S. Frontu biti ispravljena. Sigurno je vrijeme da neko pokrene inicijativu ili kod vlade Austrije ciji su to vojnici nekada bili ili mozda kod vlade Republike Slovenije (!) na cijem se prostoru danas nalazi pomenuto groblje. Kod groblja se nalazi spomenik poginulim braniteljima Rombona. Spomenik prestavlja gorskog strijelca i infanteristu Bosnjaka koji se obazire prema Rombonu.


      Inace je Tekst od Izvjesnog Ivana Merza - Bosnjaka Katolika
      koji je bio sudionik tih bitaka.

      ___________________________________________________________________
      Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

      05-14-2005 17:44 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
      Zlaja_MO Zlaja_MO is a Male
      mofo beba


      Poruka: 7

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Senad Hadzifejzovic:

            citat od Zlaja_MO:



          dje si brato, koja je to turska vjera 04.gif ?

        Katolicka, naravno. 13.gif



      jao piso bi ti, ali mi se ne da, vidim da si neozbiljan 10.gif

      05-14-2005 23:22 Zlaja_MO is offline Posalji Email za Zlaja_MO Pregledaj poruke od Zlaja_MO Dodaj Zlaja_MO u listu prijatelja
      Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
      rezimski novinar




      Poruka: 3241
      Location: Iza

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Dje je zapelo Zlaja 05.gif

      Ovo ti nije jasno?

          citat od Senad Hadzifejzovic:

        Kada Bosnjaka nazivaju Turcinom onda je to iskljucivo kao pripadnika turske vjere, a ne nacije.

      Ovaj citat je bila replika na ovaj rodjakov:
          citat od rodjak:

        Krivo nam je kada nas zovu Turci,...

      Jerbo...
      Bosanski muslimani su u doba osmanske vlasti nazivali i smatrali Bosnjacima samo pripadnike islamske vjeroispovjesti, a njih su cesto njihovi sunarodnjaci i pripadnici drugih konfesija nazivali "Turcima" iskljucivo u smislu pripadnika "turskoj vjeri" posto je islam u Bosni rasiren posredstvom Osmanlija.
      Odatle i izraz "poturciti se" sto znaci preci na islam,
        a ne
      "postati Turcin".

      Jel' ti sad jasnije?

      A sad mi slobodno napisi to sto si htio, evo sam se uozbiljio.

      P.S.
      Rodjak je bio eksplicitan u zahtjevu da se previse ne ulaazi u istoriju, religiju ili politiku, pa se apstiniram od maratonskih postova

      ___________________________________________________________________
      Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

      05-15-2005 09:37 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
      Mokac Mokac is a Female
      opticka varka




      Poruka: 526
      Location: Velez MOSTAR

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      eh da su turci bili pametniji :o)

      ___________________________________________________________________
      Aquí se queda la clara,
      La entrañable transparencia
      De tu querida presencia,
      Comandante Che Guevara.

      05-17-2005 11:02 Mokac is offline Homepage of Mokac Pregledaj poruke od Mokac Dodaj Mokac u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4421
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Nebi mi sada bili izbjeglice!! 07.gif

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      05-17-2005 12:59 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Radobolja Radobolja is a Male
      trudim se


      Poruka: 222
      Location: Den

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      a Hercegovacki muslimani???????
      Za Bosanske je normalno da ce se zvati Bosnjaci,,,,,,,,,,zar ne

      06-30-2005 08:59 Radobolja is offline Pregledaj poruke od Radobolja Dodaj Radobolja u listu prijatelja
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      E golemo, cuj da su Turci bili pametniji ???

      Pa Turci su bili osvajaci i okupatori, isto kao i AustroUgarska poslije njih..itd itd...

      Kakva je to razlika izmedju njih, i ovih novijih, istorijski gledano ??

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        06-30-2005 09:33 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        liberty liberty is a Male
        brato




        Poruka: 645
        Location: Washington

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Pa Turci su bili osvajaci i okupatori, isto kao i AustroUgarska poslije njih..itd itd...


        Posle Austrougara dolaze ovi.......



        ___________________________________________________________________
        Prosla recesija.

        07-02-2005 08:13 liberty is offline Pregledaj poruke od liberty Dodaj liberty u listu prijatelja
        Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
        rezimski novinar




        Poruka: 3241
        Location: Iza

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od antiprotivan:

          E golemo, cuj da su Turci bili pametniji ???

          Pa Turci su bili osvajaci i okupatori, isto kao i AustroUgarska poslije njih..itd itd...

          Kakva je to razlika izmedju njih, i ovih novijih, istorijski gledano ??


        Pretpostavljam da se mislilo na Osmanlije posto su drustvene odnose uspostavljali na vjerskom principu.
        Konkretnije, u osmanlijskom carstvu su postojali...vjernici i nevjernici.
        Od ove postavke proizilaze svi problemi BiH drzave.

        ___________________________________________________________________
        Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

        07-02-2005 11:00 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
        zgembo zgembo is a Male
        avenija kruzno




        Poruka: 145

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od antiprotivan:

          E golemo, cuj da su Turci bili pametniji ???

          Pa Turci su bili osvajaci i okupatori, isto kao i AustroUgarska poslije njih..itd itd...

          Kakva je to razlika izmedju njih, i ovih novijih, istorijski gledano ??

        Turski osvajaci se ocjenjuju kao najdemokratskiji i najtolerantniji do tada kroz povijest
        Dokazi su ociti tako da i ne treba to dokazivati posebno

        ___________________________________________________________________
        Neznalicu ces prepoznati po tome sto odgovara prije nego saslusa, protivi se prije nego razumije i prosudjuje o onome o cemu nema znanja. (BIHARUL ENVAR, DIO 78, S. 278

        07-02-2005 11:59 zgembo is offline Pregledaj poruke od zgembo Dodaj zgembo u listu prijatelja
        Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
        rezimski novinar




        Poruka: 3241
        Location: Iza

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od zgembo:


          Turski osvajaci......

        23.gif

        ___________________________________________________________________
        Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

        07-02-2005 12:26 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
        Stranica (5): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com