Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** tri vrste ljudi *** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ovdje vidim da se najvise spominje islam i Kuran, a koliko znam bog je jedan za one koji vjeruju, bar sto se velikih svjetskih religija tice.

Zasto to spominjem ?

Pa zato sto postoji jos dosta vjera, osim islama, i svaka na svoj nacin propovijeda sigurno nesto o tim trima vrsta ljudi...

Meni licno ne treba niti kuran niti biblija da bih skontao da su dvolicnjaci oni koji bi po svoj logici trebali da "odgovaraju", sto se vjernika i nevjernika tice, kako i Tana rece, oni su bar dosljedni sebi.

Ali, bilo bi mi interesantno cuti kako je to "rijeseno" u drugim religijama, u budizmu, recimo, ili u nekim manjim religijama, gdje je (bilo) zastupljeno mnogobostvo, cisto da bih povukao paralelu, i vidio eventualne zajednice odlike, odnosno razlike koje bi se pojavile tumaceci i te druge svete knjige a vezano za ovo pitanje !

___________________________________________________________________

    21.gif

    09-13-2005 23:58 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    Lvisz Lvisz is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 114

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od kapljica:

          citat od Lvisz:

            citat od kapljica:

          ja znam gdje cu
          ta dole, necu gore

        a gdje volis vise, gore ili dolje 19.gif
        ti astralno putujes, ti ces gore...poput kakva balona sa helijumom 10.gif

      heheh vdijet cemo (smajlo sto namiguje)
      Zasto nema smajle sto namiguje???

    tu sam !!!

    ___________________________________________________________________

        09-14-2005 00:14 Lvisz is offline Posalji Email za Lvisz Homepage of Lvisz Pregledaj poruke od Lvisz Dodaj Lvisz u listu prijatelja
        antiprotivan antiprotivan is a Male
        moforaja




        Poruka: 2825
        Location: Norway

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        samo da podsjetim..tema je sa zvjezdicama... 28.gif

        ___________________________________________________________________

          21.gif

          09-14-2005 00:15 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          RE: *** tri vrste ljudi *** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Lvisz:

                citat od tana:

              u kuranu su opisane tri vrste ljudi:
              - vjernici
              - nevjernici
              - dvolicnjaci
              dvolicnjaci su oni koji pokusavaju da se predstave kao vjernici, a oni to nisu.
              vjernici i nevjernici su barem dosljedni i ne lazu ni sebi ni drugima.
              sta mislite koji ce od ovih grupa najgore proci ?
              p.s. molim vas, tema ima zvjezdice i nemojte offirati. i bez svadje i uvreda ovdje molicu.


            komplicirano pitanje, kompliciran odgovor, pogotovu sto moram uzeti u obzir predrasude koje prate gore opisane pojmove...sta znaci biti vjernik...sad ces reci, onaj koji doslijedno slijedi upute napisane u KURANU....a opet isti ne smiju da citaju ostale "svete knjige"...samo ne razumijem zasto ne smiju...ok...da se vratim na pitanje...


          necu to reci - po meni je vjernik onaj koji vjeruje u jednog boga. vrlo jednostavno.

          dalje, prvi put cujem da se ne smiju citati ostale svete knjige. odakle ti to? jesi to odlucio ili si procito u jednoj od knjiga?

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          09-14-2005 16:32 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Lvisz Lvisz is a Male
          avenija kruzno




          Poruka: 114

          RE: *** tri vrste ljudi *** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

                citat od Lvisz:

                  citat od tana:

                u kuranu su opisane tri vrste ljudi:
                - vjernici
                - nevjernici
                - dvolicnjaci
                dvolicnjaci su oni koji pokusavaju da se predstave kao vjernici, a oni to nisu.
                vjernici i nevjernici su barem dosljedni i ne lazu ni sebi ni drugima.
                sta mislite koji ce od ovih grupa najgore proci ?
                p.s. molim vas, tema ima zvjezdice i nemojte offirati. i bez svadje i uvreda ovdje molicu.


              komplicirano pitanje, kompliciran odgovor, pogotovu sto moram uzeti u obzir predrasude koje prate gore opisane pojmove...sta znaci biti vjernik...sad ces reci, onaj koji doslijedno slijedi upute napisane u KURANU....a opet isti ne smiju da citaju ostale "svete knjige"...samo ne razumijem zasto ne smiju...ok...da se vratim na pitanje...


            necu to reci - po meni je vjernik onaj koji vjeruje u jednog boga. vrlo jednostavno.

            dalje, prvi put cujem da se ne smiju citati ostale svete knjige. odakle ti to? jesi to odlucio ili si procito u jednoj od knjiga?


          na odsluzenju vojnog roka sam bio sa jednim vehabijom u sobi...ponio ja knjigu od jamesa redfielda "celestinsko prorocanstvo" da citam, i pita me ovaj da mu je posudim...nakon sat vremena vraca je, kaze da je ne smije citati jer mu se kosi sa vjerom...i inace sve "novine" poput meditacije, reinkarnacije, inkarnacije, razmjene energije...covjek [koji je po mom sudu sa velikim stupnjem inteligencije] kaze da ne smije ni pustiti da mu prodje kroz glavu...valjda se boji iskusenja pomisli...nemam pojima...ugllavnom, po meni zacahureno pojimanje i razmisljanje...vjernik je onaj koji nastoji da, koliko moze, sebe i one oko sebe cini sretnim, i koji se maksimalno trudi da sebi i drugima svjesno ne naskodi...jer samo pojimanje ove definicija podrazumjeva u vjerovanje u "nesto"... 25.gif

          ___________________________________________________________________

              09-14-2005 17:18 Lvisz is offline Posalji Email za Lvisz Homepage of Lvisz Pregledaj poruke od Lvisz Dodaj Lvisz u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17879
              Location: na prinudnom radu :)
              pokretac teme Thread Started by tana

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              nemoj mijesati necije individualne preference sa onim sto pise u knjizi.

              u kuranu nigdje ne pise da je zabranjeno citati druge knjige

              naprotiv - kuran te izaziva da postavljas pitanja vezana za kuran, da dovodis i kuran u pitanje ako hoces, da razmisljas o njemu. da citas druge knjige i da se obrazujes.

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              09-14-2005 19:22 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              Maggie Maggie is a Female
              moforaja




              Poruka: 2736
              Location: daleko

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od hanka kafanka:


                  znaci li to da vjera ne postuje ljude koji nevjeruju i ako cine dobra djela


              Neki dan muz i ja nesto raspravljali, on gura na crno, ja na bjelo, ni jedno ne popusta. Naravno razgovor je bio o religiji, i svi vi koji mene znate poznajete moje misljenje i stanoviste. U svakom slucaju smo poceli da 10 zapovjedi i ovo Hankino podebljano je bilo moje pitanje, jer prva Bozja zapovjed u Bibliji kaze (parafrazirano):" Svi oni koji ne vjeruju u Mene (Boga) i njihova djeca i dolazece generacije, su grijesnici ( i kao takvi idu u pakao)."

              Kako je ovo u redu? Moze li mi iko objasniti?

              Druga stvar koja mi para usi jeste da se sva ljudska bica radjaju sa originalnim grijehom?? Kako jedna prelijepa beba moze da bude gresnik??


              Znam da ovo bash ne ide uz ovu temu, ali eto, mozda mi neko moze objasniti 01.gif

              ___________________________________________________________________

                09-14-2005 21:31 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
                Lvisz Lvisz is a Male
                avenija kruzno




                Poruka: 114

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od tana:

                  nemoj mijesati necije individualne preference sa onim sto pise u knjizi.

                  u kuranu nigdje ne pise da je zabranjeno citati druge knjige

                  naprotiv - kuran te izaziva da postavljas pitanja vezana za kuran, da dovodis i kuran u pitanje ako hoces, da razmisljas o njemu. da citas druge knjige i da se obrazujes.


                cuj, pa taj [vehabija, to su oni sto su protiv mini suknjica] sto je to rekao, on ne radi nista po svome nahodjenju i intuiciji, vec samo ono sto mu je Knjigom propisano...e sad da kazem da sam procitao Kuran, nisam...dosao sam do pola i vise nisam mogao, ima toliko ...ma bolje da ne govorim sta...med i mlijeko sve... 17.gif
                ja sam zedan i gladan znanja...i uglavnom me sudbina odvlaci na prave adrese gdje ga mogu skupit i steci...ali mislim da je jedan ljudski zivot prekratak da bi ga se odvlacilo u pogresnim smjerovima...neki dan kupio knjigu od Dalaj Lame, i jednostavno sam se razacarao, i on isto, mada ima dobre postavke, ograniceno objasnjava neke stvari...toliko se ogranicio i specijalizirao na samo jedan segment nase zadace, a to je dostizanje stanja u kome nema Straha, najveceg ljudskog neprijatelja, a nigdje da se osvrne okolo tog segmenta i pojasni stvari sa globalnog aspekta...ako zelis dobru preporuku knjige, procitaj "razgovor sa andjelom"...a ako ti imas neku preporuku, mimo gore navedene literature, bic bih ti zahvalan na preporuci... 25.gif

                ___________________________________________________________________

                    09-14-2005 23:32 Lvisz is offline Posalji Email za Lvisz Homepage of Lvisz Pregledaj poruke od Lvisz Dodaj Lvisz u listu prijatelja
                    rimda rimda is a Male
                    raja




                    Poruka: 1827
                    Location: BULEVAR

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    MAJKE MI JE KASNO........ 11.gif

                    ___________________________________________________________________
                    38.gif Admir Stupac 38.gif

                    09-14-2005 23:33 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
                    Branto Branto is a Female
                    seka




                    Poruka: 703
                    Location: MEKLAUDLAND

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    djeces brzoguzac 35.gif
                    bjezis cim ima puno citat,a,aaaaaaaaa? 13.gif 13.gif

                    ___________________________________________________________________
                    ahtung ahtung

                      ahtung ahtung
                      01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                      09-14-2005 23:43 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                      habiba75 habiba75 is a Female
                      raja




                      Poruka: 2341
                      Location: lebdim

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

                      ___________________________________________________________________
                      JESAM LI VAM GOVORILA!?

                      09-15-2005 01:50 habiba75 is offline Pregledaj poruke od habiba75 Dodaj habiba75 u listu prijatelja
                      Black_Mamba Black_Mamba is a Female
                      rodjena




                      Poruka: 1055

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Maggi

                      Ljudska bica se radjaju s grijehom, al ne misli se ovdje da je mala beba gresna (svako dijete je cisto i nevino i koje umre malo ide u raj). Ovdje se vjerovatno misli na to da svi nosimo sjeme zla u sebi , i da bez obzira gje se gojio i kako odrastao, to sjeme zla kad tad izbije na povrsinu.

                      ___________________________________________________________________
                      Eh kakve je Pesta kupleraje imala

                      09-15-2005 07:58 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
                      antiprotivan antiprotivan is a Male
                      moforaja




                      Poruka: 2825
                      Location: Norway

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      jes jes....mamba !!!

                      u svakom covjeku ima sjeme zla, i sjeme dobra, i zavisi koje ce prije da proklija i uhvati korijenje od nacina "zalivanja".... ~117~

                      ___________________________________________________________________

                        21.gif

                        09-15-2005 08:42 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
                        tana tana is a Male
                        rigorozni




                        Poruka: 17879
                        Location: na prinudnom radu :)
                        pokretac teme Thread Started by tana

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        Lvisz,

                        wehabije takodje tvrde da je muzika zabranjena, sto absolutno nije istina.

                        ne znam puno o wehabijama, ali znam da imaju neka svoja pravila, koja ne pisu u knjizi.

                        ___________________________________________________________________
                        kad ce mostar mama?

                        09-15-2005 16:47 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                        Maggie Maggie is a Female
                        moforaja




                        Poruka: 2736
                        Location: daleko

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            citat od Black_Mamba:

                          Maggi

                          Ljudska bica se radjaju s grijehom, al ne misli se ovdje da je mala beba gresna (svako dijete je cisto i nevino i koje umre malo ide u raj). Ovdje se vjerovatno misli na to da svi nosimo sjeme zla u sebi , i da bez obzira gje se gojio i kako odrastao, to sjeme zla kad tad izbije na povrsinu.


                        Mamba, citava poenta krstenja beba, kratko nakon rodjenja je upravo to da im se "opere" taj originalni grijeh (Adama i Eve, prvih grijesnika) i da onda mogu (bebe) nastaviti rasti bez te "ljage".

                        Bebe, koje (gluo bilo) su na samrtu ili imaju tesku bolest odmah nakon rodjenja su ODMAH krstene iz gore navedenog razloga.

                        To za sjeme zla znam i taj dio bi mi bio jasan.

                        ___________________________________________________________________

                          09-15-2005 17:40 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
                          Lvisz Lvisz is a Male
                          avenija kruzno




                          Poruka: 114

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              citat od tana:

                            Lvisz,

                            wehabije takodje tvrde da je muzika zabranjena, sto absolutno nije istina.

                            ne znam puno o wehabijama, ali znam da imaju neka svoja pravila, koja ne pisu u knjizi.


                          care, mene nervira to sto sebi uzimaju za pravo da se predstavljaju vecim vjernicima nego sto sam to ja [ili neko drugi], a ja znam ko sam i sta sam i ne lazem sebe...takodjer sebi uzimaju za pravo da "stite" Islam od nevjernika...a za njih je svako ko ne klanja nevjernik...a sto se knjige tice, pa valjda i oni imaju te ideje iz neke, ta ne dolaze im te Dogme iz glave...
                          ja sam htio samo reci, da i ateista moze biti veliki vjernik, samo toga nije svjestan...ako postuje onu "djeluj u korist sebe i onih koje volis i koji te okruzuju, a nikad svjesno da sebi i istima da nanosis patnju, zlo i losu savjest..."...znaci da ipak vjeruje u neko nacelo, pravilo, princip, ideju... 25.gif

                          ___________________________________________________________________

                              09-15-2005 17:49 Lvisz is offline Posalji Email za Lvisz Homepage of Lvisz Pregledaj poruke od Lvisz Dodaj Lvisz u listu prijatelja
                              Zadavalica Zadavalica is a Female
                              bice nesto od mene




                              Poruka: 1632
                              Location: s dna kace

                              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                  citat od Lvisz:

                                    citat od tana:

                                  Lvisz,

                                  wehabije takodje tvrde da je muzika zabranjena, sto absolutno nije istina.

                                  ne znam puno o wehabijama, ali znam da imaju neka svoja pravila, koja ne pisu u knjizi.


                                care, mene nervira to sto sebi uzimaju za pravo da se predstavljaju vecim vjernicima nego sto sam to ja [ili neko drugi], a ja znam ko sam i sta sam i ne lazem sebe...takodjer sebi uzimaju za pravo da "stite" Islam od nevjernika...a za njih je svako ko ne klanja nevjernik...a sto se knjige tice, pa valjda i oni imaju te ideje iz neke, ta ne dolaze im te Dogme iz glave...
                                ja sam htio samo reci, da i ateista moze biti veliki vjernik, samo toga nije svjestan...ako postuje onu "djeluj u korist sebe i onih koje volis i koji te okruzuju, a nikad svjesno da sebi i istima da nanosis patnju, zlo i losu savjest..."...znaci da ipak vjeruje u neko nacelo, pravilo, princip, ideju... 25.gif


                              opet moram da prepisujem i potpisujem 10.gif 33.gif

                              ___________________________________________________________________
                              ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

                              09-15-2005 18:00 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
                              tana tana is a Male
                              rigorozni




                              Poruka: 17879
                              Location: na prinudnom radu :)
                              pokretac teme Thread Started by tana

                              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                  citat od Lvisz:

                                ... ja sam htio samo reci, da i ateista moze biti veliki vjernik, samo toga nije svjestan...ako postuje onu "djeluj u korist sebe i onih koje volis i koji te okruzuju, a nikad svjesno da sebi i istima da nanosis patnju, zlo i losu savjest..."...znaci da ipak vjeruje u neko nacelo, pravilo, princip, ideju... 25.gif


                              imamo iste poglede na ove stvari, slazem se.



                              sto se tice wehabija - ne znam burazeru odakle oni uzimaju pravila, ali ze neke stvari znam sigurno da nisu iz kurana. na primjer ovo za muziku ili za druge knjige absolutno nije istina.

                              ___________________________________________________________________
                              kad ce mostar mama?

                              09-15-2005 19:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                              Sjeta Sjeta is a Female
                              seka




                              Poruka: 528

                              RE: *** tri vrste ljudi *** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                  citat od tana:

                                u kuranu su opisane tri vrste ljudi:

                                - vjernici
                                - nevjernici
                                - dvolicnjaci

                                dvolicnjaci su oni koji pokusavaju da se predstave kao vjernici, a oni to nisu.

                                vjernici i nevjernici su barem dosljedni i ne lazu ni sebi ni drugima.

                                sta mislite koji ce od ovih grupa najgore proci ?

                                p.s. molim vas, tema ima zvjezdice i nemojte offirati. i bez svadje i uvreda ovdje molicu.


                              nisam procitala cijeli Kuran ni Bibliju, ali ovakvi citati samo ubijaju zelju u meni da ih i procitam do kraja. Uopste mi se ne svidja ova podjela ljudi. Po mome misljenju, u ovom primjeru, Kuran sebicno dijeli ljude sa Kuranu najvaznijeg stanovista a to je religija. Znaci dijeli ljude na njihov odnos prema religiji. Da li je to, i da li bi to trebala biti osnovna podjela ljudi? Covjekov odnos prema religiji? Prema bogu? Zar nije bitniji covjekom odnos prema covjeku?

                              Vidim da smo se svi slozili da nismo sipatizeri dvolicnih ljudi, ovdje trece navedene kategorije. A kako bi i mogli biti. Dvolicnost je negativna osobina u nasem drustvu i svi ce je docekati sa negodovanjem. OK, prekrizim dvolicnjake, ostaju mi vjernici i nevjernici. Znaci ako je vjernik ili nevjernik ne moze biti dvolican? Mozda ne u odnosu na religiju, ali moze biti dvolican u mnogim drugim stvarima u zivotu.

                              Ne znam, opet kazem, uopste mi se ne svidja ova podjela ljudi, jer svrstava ljude u grupe, a to je, po mome, uvijek nepravedna a cesto i opasna stvar.

                              ___________________________________________________________________

                                09-16-2005 13:16 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
                                nik obrisan
                                Gost


                                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                01.gif ... Sjeta, Kur`an nije "citanka", nc 21.gif nije ni malkice 01.gif

                                09-16-2005 15:53
                                Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                                Postavi novu temu Odgovori
                                Go to:
                                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com