Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Internacionalna novogodisnja trpeza » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
behar behar is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1141

Internacionalna novogodisnja trpeza Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo ove se godine sastali hanuka, bozic, Nova Godina, bajram ...svi tu nedje sublizu 01.gif

Koliko se ja sjecam kod nas je, na prostoru bivse Yu, jelovnik bio isti kod svakoga, bilo za bajram, bozic ili neki drugi praznik...

Kod francuza se zna sta se jede i treba naci na trpezi za Bozic.

Opet, dosla mi kcerka iz Engleske idonijela mi peshchesh (pesces s kvacicama) neki tipicni engleski kolac, s konjakom. Ukucani kazu da je odlican 10.gif

Kakva je trpeza u zemlji vaseg boravka?

Sto se tice francuza , npr. tradicionalni bozicni kolac je nesto kao nas predratni rolat -panj.

evo jelovnik, nako odprilike:

predjelo dimljeni losos na malim, okruglim hljebicima, zatim pacja jetra (cini mi se pacja) odlicna je 10.gif

zatim povrce, pa skoljke, pa pecena puretina ili pjevac pa onda trinaest slatkisa...

Ako nekoga zanima evo link, dostava namirnica s farme - na kucnu adresu, pika se za belgiju, englesku, francusku

    http://www.natoora.co.uk/uk/accueil.asp?orig=

___________________________________________________________________

    12-22-2006 13:19 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
    Mostarka83 Mostarka83 is a Female
    Legally Blonde




    Poruka: 3490
    Location: U Cernici

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Za vrijeme bozica koji se pada 7 januara se pravi pogaca sa paricom unutra ( pa se lomi hljeb i kome se padne parica imati ce srece cijele godine 10.gif )
    Isto tako riba je prisutna na bozicnoj trpezi obavezno i salate.

    Za novogodisnju nije nista razlicno kao i kod nas,svako ko sta spremi.

    ___________________________________________________________________
    JaMojaTi.gif

    12-22-2006 13:30 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
    behar behar is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1141
    pokretac teme Thread Started by behar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jutros ovo napisah na brzinu , prije pauze. Dodala bih daje francuska kuhinja nesto zaista extra, nema se sta ni dodati ni oduzeti 10.gif

    Sto se tice ove pacje jetrice, evo jedan link, na vise jezika, evo na engleskom:

      http://www.lefoiegras.fr/


    jutros na vijestima kazu da najduzi zivotni vijek u Fr. imaju zene iz te oblasti gdje se uzgajaju te patke (Gers) prosjek starosti za zene je 84 god. 10.gif


    Ta se jetra priprema tako sto se prvo ocisti od svih zilica, zatim se stavi u porculansku posudu i prelije armanjakom pomijesanim sa biberom i soli, sve se dobro nabije, zamota u krpu i ubaci u kljucalu vodu, npr. za 500 gr jetre potrebno je 5l vode. Cim se ubaci iskljuci se i ostavi dok se voda ne ohladi do ono da bude samo mlaka; Zatim se ostavi dva dana u frizider. Pravi specijalitet. ovo je recept po sjecanju, ako nekog interesuje mogu pronaci tacan postupak.

    Po zelji se moze, izmedju dva reda jetrice, sloziti suho voce kao npr. smokve ili kajsije...

    ___________________________________________________________________

      12-22-2006 16:54 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
      GARAVUSA GARAVUSA is a Female
      Misiica ljeta 07




      Poruka: 8664
      Location: Holland

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Za novu ovdje jedu ,, krofne ,, nemam pojma zasto al jedu krofne i samo su one na stolu , u 12 ispucaju vatromet i u 12 ipooo su u beshi 28.gif

      ___________________________________________________________________

        NIJE LAKO BITI JA ! ! !

      12-22-2006 20:59 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
      narona narona is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1446
      Location: tamo daleko....

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od GARAVUSA:

        Za novu ovdje jedu ,, krofne ,, nemam pojma zasto al jedu krofne i samo su one na stolu , u 12 ispucaju vatromet i u 12 ipooo su u beshi 28.gif



      volja ti punjene s grozdjicama ili bez i posute secherom u prahu , a garaaaaa 13.gif 13.gif 13.gif

      ___________________________________________________________________

        12-23-2006 08:02 narona is offline Pregledaj poruke od narona Dodaj narona u listu prijatelja
        GARAVUSA GARAVUSA is a Female
        Misiica ljeta 07




        Poruka: 8664
        Location: Holland

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        28.gif od tolike hrane oni krofne 28.gif

        ___________________________________________________________________

          NIJE LAKO BITI JA ! ! !

        12-23-2006 08:22 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
        OHA OHA is a Male
        trudim se




        Poruka: 535
        Location: ispod palme...........

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        pa ti napravi tufahije i sve ok
        reci kodnas obicaj ovo 13.gif 13.gif

        12-23-2006 09:16 OHA is offline Posalji Email za OHA Pregledaj poruke od OHA Dodaj OHA u listu prijatelja
        TigricaX TigricaX is a Female
        zvrk hanuma




        Poruka: 6105
        Location: Nesvrstana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Kanadjani, uglavnom, prave punjenu curku (k'o i za Thanksgivinig - cini mi se da je to specijalna poslastica), pogacu neku, nit' slatka nit' slana....i tako je lome na dijelove, i svakome bar po gutljaj crvenog vina uz tu pogacu. Razni prilozi, naravno, povrce i tjestenina nezaobilazni.
        Kolaci su uglavnom neki suhi, raznih vrsta i oblika i toga uvijek ima tonu....

        ___________________________________________________________________
        "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
        i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

        12-23-2006 19:35 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
        OHA OHA is a Male
        trudim se




        Poruka: 535
        Location: ispod palme...........

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ma Joza je bio kralj dobro je reko truli zapad,
        oni ko nesto slave a ostanes gladan i zedan nema nista bez naseg obicaja
        svega i svasta pa udri pij jedi mezi radi stati pane na pamet
        gledam ove ovuda oko mene sve nesto kupuju na grame ni stiglic se otog nebi najo
        a sto se pica tice potrose samo za sampanjac to mora biti kvalitetno sve ostalo
        nula svasta a nista

        12-23-2006 20:26 OHA is offline Posalji Email za OHA Pregledaj poruke od OHA Dodaj OHA u listu prijatelja
        glumica glumica is a Female
        Trn u oku


        Poruka: 4415

        RE: Internacionalna novogodisnja trpeza Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od behar:


          Kakva je trpeza u zemlji vaseg boravka?

          [/URL]


        mogu li ja reci koju 02.gif

        e vako... 02.gif
        jes da smo nekad bili jedna zemlja, tako da vam je dosta toga i poznato, ali ja kad sam tek dosla ovdje, neke djakonije sam prvi put i vidila i probala...mada ih ima dosta koje mi nije padalo na pamet da probam (kad su mi recimo, rekli od cega se pravi)
        jes da sam velika poguzija (vidi se iz prilozenog) al ono sto mi se ''na oko'' ne svidi, ne bi me dzonson natjerao da jedem

        elem..da se vratimo na novogodisnji meni u srbiji 02.gif
        bar za one koji se ne pridrzavaju tradicionalnog, pravoslavnog, Bozicnog posta, gdje je svaka hrana zivotinjskog porijekla, ''zabranjena'' (osim ribe i ostalog ''vodenog'' mesa, naravno)
        - proja i gibanica
        - kajmak (''napose''..naravno ) i sir (ja najvise volim pirotski sir)
        02.gif
        ike napose....jao mene dje se sjetih ovog izraza 13.gif
        - tursija...tu se podrazumijevaju ajvar, pindjur i ostale djakonije od paprika itd
        - ruska salata 17.gif
        - pihtije ( za vecinu poguzija je ovo prava djakonija. ja licno ne volim.pravi se od ostataka (pri klanju) bilo praseta ili nekog drugog hajvana, od ribe...u aspiku, sa dosta saransaka)
        - prebranac 17.gif
        - podvarak (za one koji ne znaju, dinstani ribani kiseli kupus, koji se zapece u rerni
        17.gif i obicno se pravi na suhom mesu..ali masnijem)
        - sarmetina, koju ja ne volim
        - hladno pecenje (po izboru, naravno)
        - najcesca torta je rozen torta, plus sitni ''slavski'' kolaci


        eh sad..posto sam ja stranac 13.gif ja dodam, naravno, nesto naseg...a bome i izbacim nesto od ovdasnjeg 02.gif

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane glumica dana 12-25-2006 u 14:56.

        12-25-2006 14:54 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
        amra p. amra p. is a Female
        carica mjeseca maja




        Poruka: 5017
        Location: DK

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Tradicionalni Danski novogodisnji kolac - Kranse kage

        ___________________________________________________________________

          28.gif

          12-25-2006 16:51 amra p. is offline Pregledaj poruke od amra p. Dodaj amra p. u listu prijatelja
          amra p. amra p. is a Female
          carica mjeseca maja




          Poruka: 5017
          Location: DK

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Pravi se od marcipana a ja marcpan ne volim 11.gif

          ___________________________________________________________________

            28.gif

            12-25-2006 16:52 amra p. is offline Pregledaj poruke od amra p. Dodaj amra p. u listu prijatelja
            almonda almonda is a Female
            seka


            Poruka: 681
            Location: NYC

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Izgleda da je dobar pravo

            ___________________________________________________________________
            Zivot nam vraca samo ono sto mi drugima dajemo.....

            12-25-2006 19:39 almonda is offline Pregledaj poruke od almonda Dodaj almonda u listu prijatelja
            behar behar is a Female
            samo sto nisam




            Poruka: 1141
            pokretac teme Thread Started by behar

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Mostarka83:

              Za vrijeme bozica koji se pada 7 januara se pravi pogaca sa paricom unutra ( pa se lomi hljeb i kome se padne parica imati ce srece cijele godine 10.gif )
              Isto tako riba je prisutna na bozicnoj trpezi obavezno i salate.

              Za novogodisnju nije nista razlicno kao i kod nas,svako ko sta spremi.


            ovdje se to jede za tri kralja, negdje 6-7 januara.

            @Glumka, cuj prebranac za Bozic, nisam znala. Prije rata sam napravila nekolika puta prebranac, dobro dobar.

            Sta ima od tih "slavskih" kolaca? Meni se od srpske kuhinje posebno dopada ono zito, samo ne znam kad ga prave, je li samo za slavu ili moze i za Bozic npr..

            @Amra, ja marcipan plaho volim, taj ti je kolac dusu dao za mene 01.gif

            --------------------------------

            Samo da dodam za ovu gore jetricu, ni slucajno se ne razmazuje po hljebu, to je krajnja "uvreda" za jetricu tretirati je kao pastetu 19.gif Nozem se odsijece komadic (podeblji 27.gif ) i stavi najcesce na tostiran hljebcic.

            Da dodam pecenu kozletinu, obavezne skoljke i evo taj kolac, bozicni:

            ___________________________________________________________________

              12-25-2006 20:02 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
              Mika Mika is a Female
              bice nesto od mene




              Poruka: 310

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Ovdje Novogodisnja trpeza i ne postoji bas, Amerikanci ne pridaju veliku vaznost Novoj Godini, vecina prespavaju. Cini mi se, i za one koji slave, da je najveca poslastica sampanjac u ponoc. 21.gif

              Maloprije sam malo proguglala, i nadjem ovaj podatak, na jednom americkom situ:

              It is the tradition of Bosnia & Croatia (both of former Yugoslavia) to eat what is called "Sarma" or beef wrapped tightly in cabbage to bring good luck in health and wealth for the upcoming year. 13.gif

              Uglavnom, Bosanci i Hrvati, jedu sarmu za Novu Godinu, da im donese dobro zdravlje i brdo love. 07.gif

              ___________________________________________________________________

                12-26-2006 04:23 Mika is offline Posalji Email za Mika Pregledaj poruke od Mika Dodaj Mika u listu prijatelja
                JABUKA JABUKA is a Female
                avenija kruzno


                Poruka: 134
                Location: Skandinavija

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Odakle Svedjana u kuhanju....njima je bitno da se naroljaju ko stoka!Najedu se samo kad ´je negdje nesto dzabe(kad firma casti itd) 21.gif

                01-04-2007 16:30 JABUKA is offline Pregledaj poruke od JABUKA Dodaj JABUKA u listu prijatelja
                nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com